Ander idee geven over annemen van „kneus Hooglanders krijgen dokter op bezoek èxel Vastgoed komt in pand Vespertina Werkstraf voor leetgebakerde kok Boeiende bijeenkomst in De Bolder WOU... Cowboyklus in Bodekamer: =- Mensen -= - TEXELSE 7COURANT' ld. ureka zet bloemenhandel voort RvS: bezwaar Lups ongegrond Spreekuur van dorpscommissie Poster tegen kunst voor Molenkoog Bedrijvig^/ Slagerij Dros heropent zaak in Oosterend Texelse produkten op maandagmarkt Raam stuk Misplaatste kritiek Gelukkige momenten Texelpop VRIJDAG 15 MAART 1996 ferk is een schaars goed. Daarnaast is op Texel ook nog ns sprake van een tamelijk eenzijdige arbeidsmarkt. Erg tig om als gehandicapte of anderszins beperkte werk- ner een baan te vinden. Er is keuze genoeg, dus waarom i een werkgever een „kneus" met alle risico's van dien rinemen? Op die vraag werd gisteren duidelijk antwoord geven tijdens een bijeenkomst bij De Bolder. kerf heveer dertig van de honderd nodigden, waaronder hoofdza- |jk werkgevers op het eiland. Jen komen opdagen. Een mooi (tal, maar het verhaal dat de ekers te vertellen hadden, ver- !nt eigenlijk een nog grotere pep toehoorders. Maar er zaten jtegenwoordigers van TVO in de ial, dus misschien komt dat nog thouder Nel Eelman wijdde ar betoog vooral aan De Bolder De gemeentelijke sociale rkvoorziemng nadert het aantal 100 werknemers. De wethou- vroeg zich af of dat wel zo'n [iglijk feit is. „Zouden veel van mensen met enige begelei- ig en aanpassing van werk- <ken niet gewoon bij het be- jfsleven terecht kunnen? Op die lag wil de gemeente graag een [woord hebben." (man realiseert zich dat de kelse arbeidsmarkt weinig soe- |s biedt voor mensen met een jerking. Toch is zij niet pessimis- ch gestemd. „In samenwerking [t allerlei instanties moeten we jberen maatwerk te leveren." Ze De Bolder daarbij als een spin is om een „kneus" in dienst te ne men. „Het is een bekend feit dat veel ondernemers daar tegenaan hikken, helemaal nu ze zelf de ziek tewet moeten betalen Iemand die gedeeltelijk arbeidson geschikt is, is zijn normale werk kwijt, met alle sociale gevolgen van dien. De Weerd: „Zo iemand is vaak m een web, een startpunt waar mensen met een beperking erva ring kunnen opdoen en weer in een werkritme kunnen komen. Maar dan zal het bedrijfsleven op het ei land ook meer open moeten staan voor het in dienst nemen van der gelijke mensen, want een groeiende wachtlijst voor De Bol der zelf is geen goed toekomstper spectief. Ziekteverzuim L. Schrier is bedrijfsarts bij de Texelse Arbodienst. Hij ging in op de ingrijpende veranderingen rond de ziektewet. Doordat werkgevers zieke werknemers voortaan zelf moeten doorbetalen, is meer aan dacht voor het begeleiden van die zieke gewenst. Die moet immers zo snel mogelijk weer aan de slag. Ook al is dat tijdelijk op een aange paste manier. Schrier wees op het belang van een goede communicatie tussen alle partijen en de behandelende in stanties zoals huisartsen, specialis ten enzovoorts. De Arbo fungeert daarbij als een soort tussenper soon, een begeleidende instantie. D.H. de Weerd van het GAK legde helder uit waarom het géén risico kandidaten weten. Een proef plaatsing van twee maanden, zon der uitbetaling van loon, behoort tot de mogelijkheden. Daarnaast zijn er subsidiemogelijkheden in de loonkosten en voor de inwerk- en begeleidingsperiode. „Veel werkgevers zijn bang dat een probleem van een dergelijke werk nemer zich herhaalt. Zo krijgen mensen een stempel, waar ze maar moeilijk vanaf komen. Om dat te doorbreken betaalt de bedrijfsver eniging drie jaar lang het ziektever zuim van een werknemer die via ons wordt gevonden Ook als die een simpel griepje heeft of zijn been breekt na een struikel- partijtje." Iemand die slechts gedeeltelijk ge- Rabobankdirecteur Leo Timmer inspecteert één van de aangepaste machines van dichtbij. enorm gemotiveerd om terug te komen." Het GAK selecteert en keurt derge lijke mensen grondig Er is dus een bestand met zeer gevarieerd opge leide mensen, die allemaal totaal verschillende problemen hebben. In plaats van een uitgebreide sollicitatieprocedure, kan een be drijf het GAK vragen of zij geschikte schikt is voor werk, kan voor hulp bij het zoeken naar een baan te recht bij het Arbeidsbureau. Geke ken wordt naar wat iemand kan, maar ook naar wat iemand graag wil. Eventueel wordt met korte, doelgerichte scholing een kandi daat getraind voor een baan. Een ander verhaal zijn de jonge mensen die van scholen voor moeilijk lerenden afkomen. Vaak kunnen ze goed met hun handen werken, maar zijn ze theoretisch minder vaardig. Ze hebben proble men met zichzelf presenteren en komen daardoor niet aan bod in sollicitatieprocedures. Terwijl ze via stages in hun opleidingstijd vaak wel veel ervaring hebben opge bouwd De Sociaal Pedagogische Dienst heeft voor begeleiding van deze mensen een speciale consulent, die nauw samenwerkt met andere instanties op dit gebied. Ook wor den mogelijkheden onderzocht om met gehandicapten werkprojecten op te zetten. Erik van Zoonen van de SPD noemde als voorbeeld een restaurant in Schagen en een kin deropvang in Heiloo Bijklussen Bolder-directeur Leen Noordzij ont krachtte de beschuldiging dat de sociale werkvoorziening een vorm van oneerlijke concurrentie is, doordat werk wordt gedaan met hulp van gemeentelijke subsidie. „Een bijklusbedrijf van de over heid? Nee, zeker niet. Wij zijn alleen een concurrent van de lage lonen landen bijvoorbeeld in Oost Eu ropa, waar veel seriematig eenvou dig werk wordt gedaan. Daarnaast doen we een deel werk voor de gemeente. Slechts tien procent is gericht op de markt." Noordzij wees erop dat De Bolder samenwerkt met andere bedrijven in het land, onder andere bij de produktie van ondervloeren voor vloerbedekking Hij hoopte dat ook Texelse bedrijven zich vaker tot De Bolder zullen wenden voor derge lijke co-produkties „Onderzoekt u eens m hoeverre u ons nodig hebt." Tevens hield hij een pleidooi voor het aannemen van personeel dat bij De Bolder werkervaring heeft opgedaan. Weer eens wat anders dan een schaap of een zeehond. Dat moet dierenarts Loek van Vliet hebben gedacht toen hij dinsdag 35 Schotse Hooglanders onder han den nam. De dieren waren in een vangkraal bijeen gedreven voor een onderzoek naar hun gezond heidstoestand. De kuddes die De Geul en De Bolle- kamer begrazen, zijn eigendom van „Ecoplan". De dieren worden verzorgd door medewerkers van Donatus. Samen met de reservaat beheerders van Staatsbosbeheer werden de dieren dinsdagmorgen rustig bijeen gedreven. „Het ging boven verwachting", vertelt Erik van der Spek van SBB. „Maandagavond was de kraal al in orde gebracht en hadden we de dieren er naartoe gelokt met voer. Met een lint tussen ons in hebben we ze dinsdag voor ons uit laten lopen naar de vangkraal. Ze rea geerden laconiek, maar we hebben ook erg rustig gedaan. Niet met schreeuwen en handgeklap of zo." >Bloedonderzoek In de vangkraal was een apart hok gemaakt, waar de dieren één voor éen in werden geleid- Dierenarts Van Vliet bekeek ze en nam bloed af, dat voor nader onderzoek zal worden opgestuurd. Dat is ver plicht voor alle dieren die ouder zijn dan een jaar of die buiten Ne derland zijn geboren. „Eén van de kalveren zag die spuit niet zo zitten. We hebben 'm eerst even met rust gelaten en toen met een hek klem gedreven. Toen gaf hij zich snel over", vertelt Van der Spek. De Gezondheidsdienst voor Dieren en Drachten onderzoekt het bloed op de aanwezigheid van vee ziektes. De resultaten zullen over enkele weken bekend zijn. Ook wordt gekeken naar de aanwezig heid van het sporenelement koper. Dieren die zonder bijvoeding in de vrije natuur grazen, hebben daar vaak een tekort aan. Als het gehalte extreem laag is, kan behandeling wor.den overwogen. Ervaringen elders hebben echter geleerd dat dit bijna nooit nodig is. Kreupel Ecoplan heeft één van de stieren uit de kudde gehaald om inteelt te voorkomen. Dit dier wordt elders ingezet. Eén koe bleek kreupel. Dit lag niet aan de hoef, maar aan haar kruisbanden. Het dier kan nog wel goed uit de voeten op vlak terrein en is daarom ook door Ecoplan meegenomen. Binnenkort komen er twee vervangers voor deze Hooglanders. Wild west in De Bollekamer: de Hooglanders laten zich bijeen drijven in de kraal. Inzet, ook bij het bloed afnemen bleven de beesten rustig. IFoto's Staatsbosbeheer) d( en n akelaardij Texel Vastgoed BV Btigt zich per 1 mei a.s. aan de gerstraat in Den Burg, in het nd waarin nu nog bloemisterij Jspertina is gevestigd. Het assor- pent bloemen en planten gaat jer naar tuincentrum Eureka aan Schorrenweg van de familie De pder, sinds enkele jaren eigenaar i Vespertina. Ie groeiden uit ons jasje aan de sthuisstraat", verklaart Paul ip van Texel Vastgoed. Na de mst van makelaar Joost utinho zijn de bedrijfsactiviteiten igenomen en is het aantal mede- rkers gegroeid tot vier perso- We zitten op een perfecte ;atie: zowel per auto als voor ndelaars zijn we goed bereik- ar. In eerste instantie wilden we rom verbouwen of een stuk er- bouwen. Maar dat bleek niet •gelijk." nieuwe lokatie aan de gerstraat is in de ogen van Kuip neens gunstig qua ligging. Bo- dien kan er een royaal kantoor 't betere ontvangstmogelijk-he- n voor klanten worden gemaakt, 'k is er ruimte om o.a. maquet- keuken- en badkamer deuren en bouwmaterialen •rte plegen nieuwbouw te expo- en. Daarnaast houdt Kuip reke- g met de toekomst; zijn nu 18- ige zoon Marcus wil voor keiaar leren en tezijnertijd tot |t bedrijf toetreden. Goede zet I verkoop was overigens in han- |n van een Texelse collega, fekelaardij Eelman van Heer- aarden. Reden voor Kuip om zich jet als kandidaat-koper bekend te [aken, maar op papier in opdracht •an een ander te handelen. Zowel 'erkoper Kees de Ridder (Eureka) als makelaar Paul van Heer waarden kwamen daar gisteren, toen de koop een feit was, pas ach ter. Van Heerwaarden kan er om lachen: „Juridisch heeft Kuip het correct gespeeld en qua prijs kun nen we allebei tevreden zijn. Ik denk dat hij er een goede zet mee heeft gedaan." Bedoeling is dat Texel Vastgoed per 1 april, als de zaak leeg is opgele verd, begint met de verbouwing. Volgens Kuip moet die in een maand achter de rug kunnen zijn. De kas en schuur bij Vespertina wil hij verhuren. Hetzelfde geldt voor het huidige kantoor op de hoek Gasthuisstraat-Vogelenzang. Totaalpakket De familie De Ridder concentreert na de sluiting van Vespertina alle handel in het tuincentrum aan de Schorrenweg. Het hele assortiment van Vespertina gaat over naar Eu reka. De al zeer grote oppervlakte aan „groen" van het bedrijf in pol der 't Noorden zal hierdoor worden uitgebreid met 60 m2 droog bloemen en zijdeplanten. Dochter Tamara de Ridder, die Vespertina runde, verhuist mee, evenals een personeelslid. Een andere mede werkster wist een nieuwe baan te vinden „Zo krijgen we een totaalpakket in één bedrijf. Het was te kostbaar en tijdrovend om de hele voorraad in twee zaken onder te brengen", ver telt eigenaar Kees de Ridder. De afgelopen jaren was Vespertina volgens hem een kwestie van „hard werken, weinig verdienen". Door de samenvoeging hoopt De Ridder méér service te kunnen bie den en met scherpere prijzen te werken. Eureka is een echt familie bedrijf, want ook echtgenote Trees werkt in de zaak. Mede dankzij het succesvolle hovenierswerk is het aantal medewerkers tot acht ge groeid. Verplaatsing Met het afstoten van Vespertina loopt De Ridder ook vooruit op zijn wens om zijn bedrijf naar Den Burg te verplaatsen. Bij de gemeente heeft hij een plan ingediend voor de lokatie Den Burg-west. Vespertina is deze week vrijdag voor het laatst geopend; vanaf za terdag is alles bij Eureka verkrijg baar. S.T. Lups mag aan de Ruigendijk geen dienstwoning en schuur bou wen. Dat heeft de gemeente al in '92 bepaald, maar is door de Raad van State bekrachtigd na een bezwaarprocedure. Lups is door de gemeente geken merkt als een zogenaamde „hobbyboer". Omdat hij geen vol waardig agrarisch bedrijf heeft en omdat zijn bouwplan qua afmetin gen afwijkt van het bestemmings plan weigerde de gemeente hem indertijd een bouwvergunning op zijn A-blok. Het bezwaarschrift van Lups werd ongegrond verklaard Datzelfde gebeurde onlangs toen de Raad van State zich erover boog. Dorpscommissie Dén Burg in op richting wil graag met de bewoners van gedachten wisselen over plaat selijke zaken. Daartoe worden op de dinsdagen 2 april, 7 mei en 4 juni spreekuren gehouden in d'Ouwe Ulo tussen 19.00 en 20.00 uur. Alle inwoners van Den Burg zijn welkom. Kees van Heerwaarde en Markus Gersthage hebben het diploma voor Accountant-Administratie consulent met certificerings bevoegdheid behaald. Met deze certificeringsbevoegdheid kunnen zij grote en middelgrote onderne mingen controleren en de daarbij behorende -wettelijk verplichte - accountantsverklaring afgeven. Beiden zijn werkzaam bij B&B Ac countants en Adviseurs te Den Burg. Een kunstig speelobject voor zwembad Molenkoog. Dat wordt het kunstwerk waar het bad na de nieuwbouw via de 1 procents regeling recht op heeft. Wethouder Poster moet er echter niets van hebben. „Ik ben sowieso tegen kunst." De wethouder nam een minder heidsstandpunt in in het college. De anderen en alle raadsleden wa ren wel voor het plan. Wel verweet Erna Eelman van de VVD dat er geen Texelse kunstenaars waren benaderd voor de opdracht. Wet houder Nel Eelman legde uit dat een beetje leuk speeltuig het bud get overschreed, maar dat de pro vincie wel wilde bijspringen. Voor waarde was echter dat dan een kunstenaar in heel Noordholland werd gezocht. „U zet dus uw prin cipes opzij voor geld", hoonde Erna Eelman. Dat werd door de wethouder stellig ontkend. „Op het eiland is de kennis voor het ver vaardigen van een dergelijk object niet eens voor handen." Monique Pronk (20) uit Den Burg heeft de opleiding tot verpleegkun dige A met succes voltooid. De Texelse is werkzaam in het Gemini ziekenhuis in Den Helder. idat hij een collega in een res- urant in Den Burg op 1 juli met k dood heeft bedreigd, is een 31- hge Texelse kok woensdag ver- Brdeeld tot een voorwaardelijke Hstraf van vier maanden en een pbetaalde werkstraf van 180 uur. r rechtbank in Alkmaar achtte ®k bewezen dat de man op 11 au- jstus in een discotheek in De £oog heeft geprobeerd een andere |2°eker zwaar letsel toe te bren- ®n Officier van Justitie C. van Riel pte 240 uur onbetaalde arbeid. dat een collega-kok niet snel |noeg een pizza voor hem 'akte, raakte de kok buiten zin- !n- Eerst sloeg hij met de 'egroller in op het slachtoffer. [Nadat het gevecht door tussen komst van een derde collega leek gesust, begon de kok met een groot keukenmes te dreigen. Al zwaaiend met het mes ging hij op het slacht offer af en riep: „Ik maak je dood." In de discotheek heeft de kok, die sinds kort weer op Texel woont en werkt, de man het gezicht v^n een andere discobezoeker met een ka pot glas bewerkt. Slechts dankzij geluk is het oog van het slachtoffer niet geraakt. Uit een reclasseringsrapport en een onderzoek door een psycho loog was gebleken dat de man ten tijde van zijn daden stuurloos was door een op hande zijnde scheiding en het faillissement van zijn horecabdrijf dat hij aan het opzet ten was in Den Bosch. Slagerij Dros heropent de zaak in Oosterend. Door personele- en an dere problemen ging de Strender vestiging een half jaar geleden dicht. Nu Gerrit Terwindt voor de dagelijkse leiding is aangetrokken, kunnen de Oosterenders vanaf woensdag weer terecht in hun ver trouwde slagerij. Jaap Dros kreeg heel wat kritiek over zich heen, toen hij het bedrijf een halfjaar geleden sloot. Het ef fect bleef niet onopgemerkt. „Je merkt gewoon dat het zó rustig en saai is geworden op straat Maar voor mij was het gewoon een kwestie van kiezen." De komst van Terwindt, die als slager bij Ran in Den Burg, vertrouwd is met het werk en kennis heeft van het am bachtelijke vakmanschap, gaf voor Dros de doorslag. „Hij staat garant voor een degelijke kwaliteits-slage- rij. Kijk, Oosterend is niet met De Koog of De Cocksdorp te vergelij ken, waar de toeristen zich concen treren. Wat dat betreft is Oosterend noodgedwongen blijven stilstaan. De opening is ook een signaal naar de gemeente, dat er toch iets moet gebeuren om in het dorp een bo terham te kunnen verdienen. Het vleesassortiment en de kwali teit bij Dros zijn op dezelfde leest geschoeid als een half jaar gele den. Bedrijfsleider Terwindt wordt bijgestaan door mevrouw Kruithof. Bakker Dros uit Oudeschild en Renske van den Tempel van boer derij De Noordkroon krijgen van b en w toestemming om hun pro dukten op de maandagse markt in Den Burg te verkopen en te promoten. Dat gebeurt bij wijze van proef. De Texelse producenten moeten zorgen dat ze in de periode 1 april - 1 oktober wekelijks op de markt present zijn en aan dezelfde eisen voldoen als de andere markt- handelaren. Dros wil zijn brood van Texels ecologisch graan onder aan dacht brengen, Van den Tempel haar schapenkaas. Naast deze twee kramen willen b en w nog een re serve-standplaats inruimen voor andere aanbieders van Texelse produkten. De marktcommissie toonde zich tegen het voorstel, omdat er al een standhouder met brood en banket en een kaaskraam aanwezig zijn. Omdat Texelse produkten van wege hun speciale karakter vol gens de marktverordening ook tot de categorie „diversen" kunnen worden gerekend, hebben b en w toch tot toelating besloten. Een 51-jarige vrachtwagen chauffeur uit Maarssen ontdekte dat de ruit van zijn wagen was be schadigd met een tegel De truck stond op het parkeerterrein naast de OSG Schade bedraagt zo'n 600,- Bneven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Op zich is er niks mis met kritiek, vermits deze kritiek maar opbou wend is en berust op feiten. Als muzikant is het echter een klap in je gezicht om te lezen en te ho ren dat er totaal misplaatste kritiek wordt uitgestort over een groep mensen die zich met hart en ziel inzetten voor een uniek Texels pop- gebeuren. Dat de STIPT-organisa- tie en alle vrijwilligers, die zich jaar in, jaar uit een paar dagen het schompes werken om het publiek en de muzikanten twee fantas tische avonden te bezorgen, op deze manier een trap in de rug krij gen, is beneden alle peil. Nog vreemder is het als je weet uit welke hoek de kritiek komt; ener zijds van aspirant-muzikanten die amper de voorkant van hun instru ment van de achterkant kunnen on derscheiden en anderzijds door lie den die nu niet bepaald zelf uitblinken door hun mentaliteit en inzet, zomin op als buiten het podiumgebeuren. Dat mensen als Mare Roeper, Jeroen Haak en Ben Haak, alsmede het hele STIPT-bestuur worden aangevallen op hun vermeende „zakkenvullers-mentaliteit", zegt heel veel over de persoon die voor deze uitspraak verantwoordelijk is, en niets over de mensen op wie deze aanval is gericht Om total- loss van de drank, en met zeer „voorbedachte rade", een grote bek op te zetten, is laf en dom; wie schreeuwt, heeft zelden iets zinnigs te melden Lieden die door slap gelul over „te weinig consumptie bonnen" niet willen spelen, of door chantage een ander tijdstip-van- spelen willen afdwingen (daarbij totaal voorbijgaand aan de belan gen van hun mede-muzikanten) verdienen het niet om op Texelpop te mogen spelen. Sterker nog, muzikanten die met dergelijke me thodes het STIPT-bestuur onder druk proberen te zetten, dienen acuut van een evenement als „Texelpop" te worden geweerd. Nee, kritiek geven is makkelijk, maar STIPT en alle vrijwilligers en medewerkers verdienen naar mijn mening alleen bewondering; door hun inzet hebben Texelse bands, beginnende en gearriveerde, een kans om voor een enthousiast pu bliek te laten zien wat ze waard zijn. STIPT hoeft voor mij helemaal geen opening van zaken te geven en treft geen enkele blaam; het zijn hier de vermeende „critici" die eens goed naar hun eigen gedrag zouden moeten kijken; sterallures passen alleen bij sterren, niet bij gefrustreerde, over-het paard-ge- tilde schreeuwers. Rob van Beurden, Oudeschild. Aan het volk van Texel. Mijn naam is Maria Kalmakhelidze, inwoner van Georgië en lerares aan het In stituut voor Vreemde Talen. Na mens mijn familie en het hele Georgische volk, dat de hulp zo hard nodig heeft, wil ik dank zeg gen aan alle Texelaars en speciaal aan mevrouw Maria de Graaf. Zij doet er alles aan om verbetering te brengen in de ellendige situatie voor onze kinderen. Mijn familie leeft in armoede en mankeert zelfs de basisbeno digdheden. Maria, die de ingeza melde spullen bezorgt, steunt mijn twee kinderen met kleding, speel goed en medicijnen. Zij groeien op in de kleren van Texelse kinderen. De helft van Georgische jeugd wordt groot in Texelse kleding! Maria de Graaf spaart haar energie niet, zodat het Georgische volk soms gelukkige momenten beleeft dankzij haar hulp en die van het Texelse volk. Hartelijk dank lieve Texelaars voor al jullie goede zor gen! Nana Kalmakhelidze, Georgië. Voor het geval mensen mij ver keerd hebben begrepen, het vol gende: Ik sta wel degelijk voor 100% ach ter Texelpop. Volgens mij is er zelfs in Nederland geen gemeente van gelijke grootte die een dergelijk omvangrijk popfestival voor de ei gen jeugd" heeft. Blij ben ik met het artikel in de Texelse Courant van vrijdag j.l., omdat er eindelijk eens opening van zaken wordt gegeven. Op die manier voorkom je (on)gefun- deerde kritiek. Mijn voornaamste punt van kri tiek was (en is) de ondemocrati sche houding van het bestuur ten opzichte van de programmering. Maak daarom van de stichting een vereniging, zodat de bands zélf het recht krijgen een bestuur te kiezen. Daarmee vergroot de de betrok kenheid van de bands bij dit unieke gebeuren. Jos Schaafsma, De Koog

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7