Musica Texla met vocaal intermezzo Agenda teso Aflevering 2: Op kousevoeten TEXELSE couRANT Deze plaats is nu miljoenen waard... Springwedstrijden Scouts knappen Sluftervallei op Voorjaar begint in gemeentehuis I.0 Even een pak SNERT halen eerder was er op 18 februari en daarna op 3 maart. Vorige week werden er al meer gezien. Dat beide soorten zo vroeg zijn, is logisch. Ze komen waarschijnlijk niet van ver, d.w.z. uit Zuid-Europa. In niet te strenge winters blijven zelfs enkele exemplaren overwinte ren; meestal in het zuidwesten -het warmste deel- van ons land. Zang Het naderend broedseizoen is ook aan andere vogels te zien en vooral te horen. In het bos zingt af en toe een vink en zwarte mees en vooral in de dorpen laten merel en zang lijster zich, zij het aarzelend, horen. In Den Burg klinkt af en toe ook de zang van een grote lijster. Dat is ook zo'n soort die in Nederland kan overwinteren en heel vroeg op z'n broedplaats terugkeert. Vorige week trokken er ook groepjes grote lijsters door. „De wulleweid op" is een mini serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arrive ren. Hun komst, gedrag en ver blijfplaatsen worden beschre ven door Sytske en Adriaan Dijksen, vogelkenners bij uit stek. Zij hopen dat hun verha len een breed publiek aanspre ken en houden zich aanbevolen voor tips. Als vogeleiland heeft Texel nog steeds veel te bieden en hope lijk vormt deze serie een stimu lans om er op uit te trekken. Met z'n allen de wullepeweid op dus. We kunnen ons voorstellen dat hij niet iedereen opvalt. Eigenlijk is het een grote zanglijster, met een meer gelige borst en grotere zwarte vlek ken. Z'n zang daarentegen lijkt meer op die van een merel. Wel is het veel luider, eenvoudiger, lang zamer en meer 'gedragen'. Meestal zingt hij vanuit een topje van een hoge boom, maar dat doen alle lijsterachtigen graag. Paarvorming Ook aan andere vogels is wel iets te merken van het komend broed seizoen. We zien bijvoorbeeld lang zaam de groepen grauwe ganzen uiteen vallen. Paren of kleine fami lies lopen weer alleen en als er andere vogels in de buurt komen, beginnen de mannetjes agressief gedrag te vertonen: ze strekken hun nek en blazen en roepen. Paartjes wilde eenden zoeken ook apart naar voedsel en zodra het iets warmer is, mogen we verwachten dat de vrouwtjes met het leggen beginnen. Roofvogels Van roofvogels merken we meestal niet zoveel. De meeste soorten zo als de kiekendieven, torenvalk en sperwer zijn vrij stil. Ze broeden meestal op min of meer vaste plaatsen waar mannetje en vrouw tje beide terugkomen. Een partner hoeven ze dan niet te lokken en het afbakenen van het broedgebied gaat doorgaans niet met veel ge luid gepaard. Toch vertonen nieuw komers en jonge dieren wel balts gedrag. Voor de kiekendieven is het nog wat aan de vroege kant, maar voor de buizerd, die pas sinds een paar jaar op Texel broedt, is maart een prima maand. Hoog vliegt een stel in kringen boven het bos met een speciaal soort 'buitelende' vleugel slag. Daarbij laten ze een langge rekt, klagend miauwen horen; een beetje als van een krolse kat. Balts van een buizerd zie je niet vaak en zeker niet op Texel. Om het te zien moet je moet geluk hebben, maar als je het met probeert zie je het nooit. Vanaf een hoog punt, de Fonteinsnol of de Kampeersnol heb je de beste kansen. Meer nieuwkomers De komende dagen mogen we een hele rij nieuwkomers verwachten. Soorten als roodborsttapuit en tjiftjaf (Europese overwinteraars) hadden er al moeten zijn. Een heel vroege tapuit zou misschien ook kunnen, maar die moet uit Afrika komen. In de tweede helft van maart duikt meestal ook de eerste regenwulp op. De plek om die te zien zijn de natuurgraslanden in de Dennen, maar let op, daar zitten ook vaak gewone wulpen! Daarover vol gende week m ieder geval wat meer. DINSDAG 19 MAART 1996 Ooit kwam op Texel slechts een handvol toeristen en had meh van subtropische zwemparadijzen nog nooit gehoord.Call una" was toen nog gewoon de naam van een ty pisch Tesselse boerderij, met een zelf aangelegde tuunwal, hekken van juthout en een rommelig erf. De boeren verplaatsten zich nog niet per tractor of Mercedes, maar op een werkpaard en boerenkar. De onafscheidelijke pet moesten ze stevig op het hoofd klemmen, want de wind had op het kale eiland vrij spel. De boerderij is waarschijnlijk al voor de oorlog afgebroken; het huis op de achtergrond ,,Bispinckhof", bestaat nog steeds en ligt aan de Pontweg. De foto is afkomstig uit de collectie van Maar ten Stoepker. Vele andere nostal gische prenten zijn aanwezig op de maandelijkse ruilbeurs van de verzamelaarsclub van de histori sche vereniging, vrijdagavond a s. om 20.00 uur in De Witte Burcht in Den Burg. Het is de laatste ruil- avond van dit seizoen. Belang stellenden zijn welkom, zowel om te komen kijken als voor een praatje. Zaterdag worden voor de Texelse gymverenigingen springwedstrij den gehouden in 't Skiltje in Oude- schild. De wedstrijden beginnen 's morgens om 9.00 uur en de prijs uitreiking is 's middags om circa 16 00 uur. Per vereniging doen verschillende teams mee in diverse leeftijds categorieën.Teams bestaan uit mi nimaal vijf personen en maximaal tien personen. De onderdelen waaraan kan wor den meegedaan zijn: lange mat, kast/minitramp, minitramp en dub- beltramp. De vereniging met het hoogste gemiddelde mag zich springkampioen 1996 noemen. Kamermuziek met een vocaal in termezzo. Het zijn de ingrediënten van een programma dat Musica Texla en een vocaal ensemble lief hebbers zaterdagavond bieden in de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat. Het concert begint om 20.00 uur. Nieuw gezicht binnen de gelederen van Musica Texel is dirigente Manken Stoverinck. Stoverinck doceert sinds kort trompet op de muziekschool. Het instrumenta rium van het kamerorkest loopt uit een van eerste viool tot pauken. Op het programma staan de Ouverture in B-dur van Johan Christian Bach in een arrangement van Hans. P. Keining. Dan volgt de Oud-Neder landse Suite van J.C.M. van Riemsdijk, gearrangeerd door Arent Western. Aansluitende de Symfonie in C van Carl Ditters von Dittersdorf. Dan is het de beurt aan het vocale ensemble, bestaande uit Marijke Witte (sopraan), Gerrie Neef (so praan), Margaret Elzinga (alt), Wim Luiken (tenor) en Jan Grennen (bas). Ze zingen Madonna na Piëta van Orlando di Lasso, Call tot Remembrence van Richard Farrant en Bist Du bei mir (psalm 25) van Johan Sobastian Bach. Verder uit het molet: Jesu meine Freude van J.S. Bach „Unter deine Schirmen" en „Lamento d. Arianna" Het vo cale ensemble besluit met Madrigaal: Lassiate mi morire. Musica Texla vervolgt met: Ouver ture van Orlanda Paladine van Fr. Joseph Haydn en sluit het concert af met: De Grote poort van Kiev van Modest P. Mussorsky. Het concert is gratis toegankelijk Dinsdag 19 maart In Cinema Texel draait om 19.00 uur The Usual Suspects en om 2115 uur Exotica. In het raadhuis is om 19.30 uur een vergadering van de com missie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. Aan de orde is o a. de bijdrage voor het luchtvaartmuseum In d'Ouwe Ulo is een bibliotheekavond voor leden van de Historische Vereniging, aanvang 20 00 uur. Nel Kars speelt in theater De Kiekendief op De Krim „De Rus sische Oranje" van Ton Vorstenbosch. Dit solo- toneelstuk gaat over het leven van Anna Paulowna. Toegang 20,-, inclusief busvervoer. Woensdag 20 maart Het is boomfeestdag. Bij de Daalderschool van Oosterend en het Durperhonk in De Cocksdorp vinden festiviteiten plaats. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Babe en om 21.15 uur Exotica. In de Buureton verzorgt de FNV 's middags het invullen van belastingpapieren voor 55 plussers. De raadscommissie voor welzijnsbeleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. De jaarrekeningen van het Agra risch Museum, de Medische Post, de OSG en zwembad Molenkoog staan op de agenda, evenals het netwerk dat wordt gevormd in het basisonderwijs. Dominee Hans Visser van „Per ron Nul" in Rotterdam verzorgt om 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk een lezing over drugsproblematiek, leder een is welkom. In het kader van boekenweek houdt „wereldfietser" Frank van Rijn om 20.00 uur in de biblio theek een lezing over de avontu ren die hij beleefde in verre lan den. Alle belangstellenden zijn welkom. Het voorjaar lijkt nog ver weg, in het raadhuis bloeien de bollen al volop. Dat is te danken aan de le den van Tulpenstudieclub 1, die in de hal van het gemeentehuis een bescheiden bloembollenexpositie hebben ingericht. De kleuren pracht is tot en met vrijdag voor iedereen te bezichtigen. De bloemenshow is op en top een Texelse aangelegenheid. De bollen zijn gekweekt door de negen telers die lid zijn van de studieclub. Afge lopen najaar ondergingen de tul pen een temperatuurbehandeling in de bloemenkwekerij van „broei- meester" Dirk Terpstra in de Prins Hendrikpolder. Die bewaring was er op gericht de 22 verschillende soorten tulpen optimaal en precies gelijk in bloei te krijgen. Elke bol werd in een apart potje geplant en precies op het juiste moment uit de bewaarruimte „gehengeld" en in bloei „getrokken". Het bloemenproject is opgezet als proef om de kwaliteit van de ver schillende bollen te testen. Veel bollen worden gekocht door bloementelers, die kwaliteit voor hun geld willen. „De broeiproef wordt nu voor het vierde jaar ge houden en we merken dat de kwa liteit van de bloemen steeds beter wordt. Hierdoor komen we er ach ter welke soorten tulpen zich hier goed thuisvoelen", aldus de kwe kers, die hun assortiment steeds meer afstemmen op de vraag uit Donderdag 21 maart De bekende majoor Bosshardt van het Leger des Heils vertelt om 20.00 uur m het Gerefor meerd Centrum in de Peper straat te Oosterend over haar werk in Amsterdam, ledereen is welkom. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur Dangerous Minds. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staan o.a. snelheidsremmers voor De Koog en De Cocksdorp. Vrijdag 22 maart In Cinema Texel draaien de zelfde films als gisteren. Zwem- en poloclub TX '71 houdt om 19.30 uur jaarvergadering in het zaaltje bij Starkenburgh. In het Koger dorpshuis De Hof is van 19.30 tot 22.00 uur een bij eenkomst. Thema is: „waar stre ven de Baha'i op Texel naar", ledereen is welkom. Van 20.00 tot 23.00 uur draaien de discjockeys Bard en Jefd in jongerensoos Time Out housemuziek. TV Texel is vanaf vandaag iedere dag te zien via kabelkanaal 30-. Twee keer per dag is er een uit zending, om 08.00 uur en om 17.00 uur. Aanvankelijk was het de bedoeling deze uitzendingen eind februari te starten, maar dat bleek door omstandigheden niet haalbaar. Vandaar dat vanaf vrij dag drie weken lang een extra uitzending wordt ingelast om 13.00 uur. Zaterdag 23 maart De Texelse gymverenigingen houden springwedstrijden in de zaal van dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. Deze zijn van 09.00 tot 16.00 uur. Scouting Texel houdt het jaar lijkse milieuweekend met an dere scoutingjeugd uit Noord holland. De Slufter wordt vanaf 10.15 uur ontdaan van zwerfvuil. Wethouder Schilling verzorgt het startschot van de actie om 09.00 uur bij De Lindeboom. de markt. Omdat het zonde is om niets met de resultaten te doen, wordt jaarlijks een bescheiden ten toonstelling gehouden. Buitengebied De tulpenstudieclub houdt zich met méér zaken dan broeierij bezig. „Bijvoorbeeld met bemesting. Texel mag dan tot de buiten gebieden behoren, onze methode om stikstof hoofdzakelijk in het voorjaar te strooien, krijgt navol ging." Bij onderlinge vergelijking van de gewasbescherming bleek dat de Texelaars naar verhouding veel minder bestrijdingsmiddel gebrui ken dan collega's aan de vastewal. Toch toonden cijfers aan dat één Texelse kweker voor duizend gul den méér per hectare verspoot dan een eilandgenoot. Een verschil van Zo'n honderd scouts uit Noord holland strijken dit weekend neer op Texel voor een schoonmaak actie in de Slufter. In samenwer king met Scouting Texel wordt het zwerfvuil in het natuurgebied voor de zestiende maal opgeruimd. Vrijdagavond komt de jeugd met de TX 10 aan in Oudeschild en slaat een tentenkamp op op het scoutingterrein. Zaterdagmorgen begeven de scouts zich naar de Slufter, 's Middags worden spelle tjes gedaan. Zaterdagavond staat een groots spektakel op het pro gramma in het clubgebouw, in de stijl van Bert en Ernie. Zondag ont vangt elke deelnemer een herinne ring. Op de kartmgbaan aan buurt beginnen vanaf 10.00 de trainingen voor het Dreambike In Cinema Texel begint om uur De indiaan in de kast 16.00 uur Babe en om 19 21.15 uur Dangerous Minds In theater De Kiekendief Krim is om 20.15 uur de cab voorstelling „A la minute Crème Fraïche. Kaarten ko ƒ15. Musica Texla houdt een com 1,É met kamermuziek in de Docl^n gezinde kerk van Den Burg, vang 20.00 uur. Een vocaal in mezzo wordt verzorgd Marijke Witte, Gerrie N Margreet Elzinga, Wim Lui en Jan Grennen. In het Eierlandse Huis begint 19.30 uur de Klaverjasnacht Texel. Deelname kost 12,50^99 Teso verwacht deze week wachttijden of stremming Mochten die zich onverwa voordoen, dan worden ze rl gegeven via telefoon 36 96 Krijgt u een antwoordappar. dan kunt u ervan uitgaan normaal wordt gevaren. Op dag wordt tussen 09.35 en 16 uur een extra boot ingezet. De fietsenstalling naast devt haven van Den Helder wordt bouwd. Reizigers kunnen «s' bruik maken van de noodstali op de parkeerplaats. Eind mi is de verbouwing klaar. Verdere informatie over devt dienst: telefoon 36 96 90 "Titi Hoogwater te Oudeschit: eii Cer Di. 19 8.56 en 2O.50jden Wo.20 9.45 en 21.25 Jmai Do. 21 10.15 en 22 IsjHet Vr. 22 10.00 en 22.24i]zelf Za. 23 10.30 en 23.10. Zo. 24 11.00 en 23.251 Ma.25 11.17 en 23.37 Ej Di. 26 11.40 en 23.57 U Aan het strand is het ongeveer een J eerder hoogwater. De zon komt maart op om 6 31 u en gaat onderol 18.59 u 5 maart volle maan, 19 müf nieuwe maan, 20 maart springtij. (ADVERTENTIE) Bctc^é. Telefoon 31 48 90 Bloementeler Dirk Terpstra rangschikt de tulpen in de hal van het raadhuis. iFolo Gorjrd Tf (Tekening Sylske Dijksen) bijna de helftUitwisselirt kennis is voor kweker Alfon: (Op Ruimte) daarom een bi rijke reden om lid te zijn v studieclub. Hij moedigt tele nog geen lid zijn van één v twee Texelse studieclubs aa alsnog op te geven. „Je leert beter kennen en gaat een ander om advies." Buizerds zijn momenteel zeer actief door Suske cn Adrujn Dijkeen de Texelse weilanden is schraalhans nog steeds keuken meester en zo verschenen de kie viten zelfs op de grote gazons rond huizen en in de dorpen. Naast kieviten waren er ook veel wulpen en doken er alweer kemphaantjes in Waal en Burg. Op Zo schiet het natuurlijk niet op. Misschien is het afgelopen week end wat zachter geworden, maar daarvóór was het veel te koud voor spectaculaire veranderingen in de natuur. Toch is er wel wat te melden. We kregen veel telefoontjes over kie viten. Inderdaad zijn er honderden, zo niet duizenden uit het zuiden aangekomen. Kwikstaartjes Toch sluipt de lente op kousevoe ten naderbij. We noemden vorig week witte kwikstaart en bruine kiekendief en inderdaad zijn (wa ren) beide soorten al gezien. In ie der geval vloog er op 6 maart een bruine kiekendief bij het vliegveld en enkele dagen later werd er ook een bij de Horsmeertjes gesigna leerd. Een heel vroege witte kwikstaart

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2