Weekend I \Wm Koor Cantus Texel ambitieus van start BEZORGERm tl Trombone speelt hoofdrol in familieconcert Muze VOOR TEXELSE COURANT Ijsbeer en tijger in Maritiem Museum Raad positief over luchtvaartmuseum Nico de Haan opent expositie Posthuys Ouders welkom in jongerencafé 23 en 24 maart 1996 Kerkdiensten zondag 24 maart oud Papier Agenda Peter Faber solo in De Kiekendief Natuur- en milieumarkt op Groeneplaats Speciale lessen tijdens fluitdag Gebrek aan ken Schuurfeest vo| jongeren Wij zoeken een I ^Lv/R VRIJDAG 22 MAART 1996 In het Maritiem en Juttersmuseum wordt hard gewerkt aan de voor bereiding van een nieuwe exposi tie. Net voor Pasen opent de ten toonstelling over de reizen die begonnen op de rede van Texel De titel luidt: „Naar Azië! Via Nova Zembla of Kaap de Goede Hoop?" Wat hebben Willem Barentsz, Willem Ysbrantsz Bontekoe, Jacob van Neck, Henry Hudson en Jacob Roggeveen met elkaar gemeen? Ze begonnen allemaal hun beroemde reizen op de Rede van Texel. In de nieuwe expositie komen de ontbe ringen aan de orde die oude zee vaarders meemaakten op hun tochten naar het rijke Azie. Ook hun ontdekkingen worden getoond aan de hand van o.a. schilderijen, oude boeken, kaarten en prenten. Een bijzonder onderdeel is de afde ling met historische kinderboeken die vanaf eind 19e eeuw over de heroïsche reizen verschenen. Maar het hoogtepunt van de expositie vormen de airbrush panelen met afbeeldingen van de overwintering op Nova Zembla en de ontdekking van Paaseiland Een heus opge zette ijsbeer en tijger vervolmaken het beeld. Een luchtvaartmuseum prima, maar de inbrengers van materiaal moeten niet na verloop van tijd hun spullen weghalen en een ei gen museum beginnen. Aldus oor deelde de raadscommissie ruimte lijk- en huisvestingsbeleid. Als beheerder van het fonds Toeris tische Investeringen, ging de com missie akkoord met een start subsidie van ƒ50.000,-. Eigenlijk is het fonds niet bedoeld voor subsidiëring van het luchtvaartmuseum, maar voor ver betering van de infrastructuur, vond Erna Eelman (VVD). Volgens haar kon het geld beter worden gebruikt om de veiligheid van de Postweg ter hoogte van het vlieg veld te verbeteren. „Of voor het fietspad langs de Vuurtorenweg. Straks doet zich de mogelijkheid voor om een fietspad aan te leggen en dan hebben we er geen geld voor." Eelman kreeg echter geen bijval en liet doorschemeren het luchtvaart museum als een positief initiatief te zien. „Ik zal de subsidie er niet op laten afknappen." Het geld kon volgens haar trou wens beter worden teruggehaald bij het Maritiem Museum, aan wie de gemeente destijds een subsidie verstrekte voor een permanente tentoonstelling over de Russen oorlog, die echter van tijdelijke aard bleek. Volgens wethouder Nel Eelman (welzijn) is dat geld echter op. MES Medewerkers van het Maritiem en Juttersmuseum sjouwen de opgezette ijsbeer naar de expositie. iFoto Burl KoningI Vier rasmuzikanten op trombone, een virtuoos pianist en een vertel ler. Zo presenteert organisator De Muze het muziekspektakel „Kla vier Trombones" dat woensdag 28 februari, aanvang 14.00 uur in theater „De Kiekendief" op De Krim wordt gehouden. Het concert omvat twee bekende composities uit de muziekliteratuur. Carnaval des Animaux van Camille Saint Saens en de Rhapsody in Blue van George Gershwin. Aan de hand van een diashow wordt het verhaal over het carnaval der dieren ver teld. Een echt familieprogramma dus. ,De composities die worden ge speeld zijn zodanig voor deze instrumentale combinaties be werkt, dat het lijkt alsof de stukken origineel voor deze bezetting zijn bedoeld. Naast de grote werken staat een prelude van Sergei Rachmaninof voor piano solo op het programma. Hetzelfde stuk wordt daarna door vier trombones gespeeld in een arrangement. Het publiek kan zo de vergelijking trek ken tussen de originele en de be werkte versie Het Daniël Speer Trombone Consort werd opgericht in 1985. De vier musici studeerden allen aan het Brabantse conservatorium. Na hun studie stelden zij zich ten doel de trombone in al z'n verschij ningsvormen te promoten en voor een zo breed mogelijk publiek toe gankelijk te maken. Ze speelden op de belangrijkste podia in binnen- en buitenland en verzorgden daar naast ook veel radio en televisie optredens. Het ensemble is vernoemd naar de Duitse renaissance componist Daniel Speer [1636-1707], die als een van de eersten originele mu ziek voor trombones schreef in trio en kwartetvorm. Tevens beschreef hij de werking van de trombone en het gebruik ervan in de kunst muziek. De entree bedraagt f20,- (Vrienden van De Muze en kinde ren f15,-). Voorverkoop bij De Krim, de VVV en Nauta Boek. Nico de Haan van Vogel bescherming Nederland opent zondag de eerste expositie van het nieuwe seizoen in kunstgalerie Het Posthuys in De Koog. Niet toeval lig spelen vogels en natuur een voorname rol op deze tentoonstel ling. De prominente vogelkenner De Haan is geen onbekende op het eiland. Zo verzorgt hij regelmatig excursies voor gasten van hotel Opduin en vorig jaar was hij één van de sprekers op het sympo sium, waarmee het Thijssejaar feestelijk werd geopend. De Haan staat bekend als een smeuïg vertel ler met een grote parate kennis. Alle vijf deelnemende kunstenaars In Time Out is elke zaterdag jongerencafé voor 12 tot 16-jari- gen Ouders die eerst poolshoogte willen nemen en een praatje willen maken en ouders die hun kinderen willen brengen, zijn welkom op za terdagavond 30 maart. In het jongerenkantoor bij de ingang van Time Out staat van 20.00 tot 21.00 uur de koffie klaar. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 9.30 u. ds. H R. Betting m.m.v Soli Deo Gloria De Koog: 9.30 u. dienst in De Waal Den Hoorn: 9.30 u. dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u. dhr M D. Kuiper Oudeschild: 11 00 u. dhr. M D. Kuiper De Cocksdorp: 11.00 u ds. J ter Haar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat H. van den Bosch uit Kampen. 19.00 u kand. H. van den Bosch, uitzending via De Lichtboei Oosterend: 10.00 en 19.00 u kand. J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16 15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 10 00 u. ds. L. Kmpscheer; kerkbusje Den Hoorn; 5° zondag in 40-dagentijd. 20 00 u. optreden Musica Texla. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10 00 u. ds. David Staceley. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag: 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. Zondag. 10.00 u. uitz. via Radio Texel; 10.45 herenkoor, nevendienst, crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing 10.30 u.: „Zult u ontkomen aan het lot van deze wereld?" Wachttorenstudie 11.20 u. „Vertrouw op Jehovah en zijn Woord" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma. 8 00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uitleenmagazijn/ servicepunt m het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand Bel de brandweer, tel. 312066 Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel 312112. Zaterdag 11.00-12 30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. staan bekend om hun liefde voor de natuur, die in hun werk duidelijk herkenbaar is. De aquarellen van Ad Cameron en de gouaches van Henk Slijper beelden voornamelijk vogels uit. Verder is er keramiek van Anne Kemerink, schilderkunst van Daniël Tavenier en toont Evert den Hartog bronzen. Voor de ope ning, om 17 00 uur, zijn alle belang stellenden welkom. De expositie is te zien tot en met 30 mei op zater dag, zondag, dinsdag en donder dag van 14.00 tot 17.30 uur. Scouting Texel haalt zaterdag géén oud papier op in verband met het milieuweekend. Vrijdag 22 maart Zwem- en poloclub TX'71 houdt in Starkenburgh om 19.30 uur de jaarvergadering. Van 19.30 tot 22.00 uur is in het Koger dorpshuis De Hof een bij eenkomst met als thema: „Waar streven de Baha'i op Texel naar", ledereen is welkom. Van 20 00 tot 22.00 uur draaien dj's Bard en Jefd housemuziek in jongerensoos Tim Out. Voor in formatie over het jeugdwerk zijn ouders van 20.00 tot 21.00 wel kom in het kantoor in d'Ouwe Ulo. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur de film Dangerous Minds. Zaterdag 23 maart Om 9.30 uur opent wethouder Schilling op de Groeneplaats het Milieuweekend van Souting Texel. Met scouts uit Noord- holland ontdoet de jeugd vanaf 10.15 uur de Slufter van zwerf vuil De Texelse gymverenigingen houden springwedstrijden in de zaal van dorpshuis 't Skiltje. Het evenement duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Om 10.00 uur starten op de kartingbaan de trainingen voor het NK dreambike. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de film „De indiaan in de kast" Om 16.00 uur start „Babe" en om 19.00 en om 21.15 uur Dangerous Minds. Om 20.15 uur start in theater De Kiekendief op De Krim een cabaretvoorstelling „A la Mi nute" door Crème Fraiche. Kaar ten kosten ƒ15,-. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg houdt Musica Texla een concert met kamermuziek, aanvang 20.00 uur. Een vocaal intermezzo wordt verzorgd door: Marijke Witte, Gerrie Neef, Margreet Elzinga en Jan Grennen. In het Eierlandse Huis begint om 19.30 uur de klaverjasnacht van Texel. Deelname kost ƒ12,50. Van 20.00 tot 22.00 uur wordt een compilatie van Texelpop op Radio Texel uitgezonden. Zondag 24 maart Van 8.00 tot 10.30 uur komen de sportvissers bijeen bij paal 33. Schrijfster Hermine Landvreugd vertelt op Radio Noordholland van 10 00 tot 12.00 uur in het programma „Het zondag- ochtendgevoel van..." op Radio Noordholland over haar jeugd op Texel. Vanaf 10.00 uur wordt op de kartingbaan het NK dreambike gehouden. Op het voetbalveld van SV Oosterend begint om 14.00 uur de derby SVO-ZDH. Nico de Haan van Vogel bescherming opent om 17.00 uur in galerie 't Posthuys in De Koog een expositie waarin vo gels en natuur centraal staan. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Indiaan in de kast", om 16.00 uur Babe en om 19.00 en om 21.15 Dangerous Minds. Om 21.00 uur treedt de Schotse folkgroep The McCalmans op in De Lindeboom. De entree is ƒ12,50. (Er zijn slechts 150 kaar ten beschikbaar) Maandag 25 maart In het Groene Kruisgebouw in Den Burg houdt de GGD van 9.15 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 15.45 uur inentingen voor kinderen. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur de film „Dangerous Minds". Om 14.30 uur houden de Chris telijke Plattelandsvrouwer paasmiddag in gebouw Poort. In de Thijsseschool geeft Ge Wintermans om 19.45 uur lezing over stekelbaarsje* lepelaars. De toegang is gr Dinsdag 26 maart Om 13.30 starten m schouwburgzaal van De l boom de Texelse bie wedstrijden. De inschrijvin gint om 13.00 uur. Om 15.00 en om 20.00 uur in Theodorahoeve een nv: show voor jongere en ouj dames. De organisatie is in den van Fred van der Werf er Zoetelief. De entree is gr maar kaarten moeten te vi worden afgehaald bij één bovengenoemde perso (vol=vol). In d'Ouwe Ulo komt de afde dialect van de Historische Vi niging bijeen. Aanvang uur. Cinema Texel heeft hetze programma als maandag. De Vereniging voor reu patiënten houdt in de LBO tine een avond paaspresentjes maken. Aanw 20.00 uur. In De Waal begint om 19.30 ir 'IP Wielewaal de openbare ver dering met de dorpscommis Peter Faber speelde in zo'n zeven tig films en was te zien in bekende toneelstukken. Voor zijn rol in „Het koekoeksnest" ontving hij zelfs een Louis d'Or, een hoog aange schreven toneelprijs. Minder bekend is dat Faber ook' regelmatig heeft opgetreden in solo-voorstellingen. Niet zo heel vreemd, want met zijn laatste pro gramma stond hij alweer bijna tien jaar geleden op de planken. Nu is Faber terug, met Vrolijke verhalen voor onderweg, „een bont snoer Het succes van de Thijssemarkt in 1995 was voor Staatsbosbeheer en Welzijnsstichting Texel reden om het initiatief te nemen voor een vervolg. Op vrijdagavond 17 mei 1996 wordt tussen 19.00 en 23.00 uur op de Groeneplaats een fees telijke markt gehouden. Naast organisaties als de Vogel werkgroep en het Wereldnatuur- fonds doen beheerders van het buitengebied als waterschap, gemeentewerken en Staatsbos beheer mee. Ook zullen bedrijven die natuur- en milieuprodukten, in het bijzonder Texelse, deelnemen. Mensen die willen deelnemen en nog niet zijn benaderd, kunnen zich aanmelden bij de Welzijnsstichting. De markt wordt opgeluisterd met acts. Een kinderkoor en een muziekgroep wordt om medewer king gevraagd. Daarnaast treedt een op natuur en milieu gericht straattheater op. (Foto. Marco Bakker! van anecdotes en persoonlijke be levenissen", zoals een recencent opmerkte. Het theaterprogramma werd ook door andere critici posi tief ontvangen. Zaterdag 30 maart treedt Faber op in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim, aanvang 20.30 uur. Kaarten kosten 20,- en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de receptie van De Krim en bij Nauta Boek in Den Burg. Fluitisten die dwarsfluit spelen en zin hebben een dag intensief met het fluitspel bezig te zijn, kunnen meedoen aan de Fluitdag op 20 april. Voor deze gelegenheid heeft Muziek- en Dansschool Texel drie fluitisten uitgenodigd: Eugenie van der Grinten, hoofdvakdocent Con servatorium Alkmaar; Anke Lont, docent muziekschool Heiloo en Loes Bakker, docent muziekschool Texel. Zij verzorgen de lessen. Tijdens de fluitdag kunnen deelne mers meedoen aan openbare les sen en meespelen in een groot fluit-ensemble. Geïnteresseerden kunnen zich individueel inschrijven of als ensemble. Van de deelne mers wordt verwacht dat zij mini maal twee jaar les hebben gehad. De fluitdag wordt gegeven in dorpshuis d' Ouwe Ulo, aanvang 10.15 uur en wordt afgesloten met een slotpresentatie om 15.40 uur. Familieleden en andere geïnteres seerden zijn welkom om deze pre sentatie (gratis) bij te wonen. Kos ten van de fluitdag zijn 25,- (inclusief een kop soep). Lunchpak ket zelf meebrengen. Deelnemers kunnen zich tot 29 maart inschrij ven bij Muziek- Dansschool Texel, Schilderend 39,1791 BB Den Burg, tel. 313493. Hoogwater te Oudesch 16 0: ar Aan het strand is het ongeveer ee? eerder hoogwater. De zon komt 24 -.fOnc op om 6.31 u. en gaat onder om 18::mee 27 maart eerste kwartier, 28 maart tij Brvrvrn v»n bier, Buiten veraittwixnlcliilvUrnJ UJ Wat leuk zo'n stukje in deJ over het kunstwerk van Mf koog. Wat sneu voor Poster dat-iel van kunst houdt (beetje kil zoï| kamermuur in huis). Wat sneu voor Nel Eelman c geen idee heeft wat er op ditefl gemaakt wordt of kan worde' Wat sneu voor de Texelaarsd dergelijke mensen in het bes zitten. Marjon Hogerll Andrêi Michiel van Dorf Zaterdag 13 april wordt doe® jarigen Lesley en Jeffrey een'ï gegeven voor Time Out-jongi en hun aanhang in de schuurbf Pencentrale m Oudeschild. Di| tree is gratis. Om 20.00 uurb het optreden van de band Delf spitsafbijter bij Texelpop, impi rend met onvervalste hardcore en ska. Vanaf 21.30|ë draait de DJ housemuziek. -nc We zijn net vier maanden bezig. Hachelijk om dan al een concert te geven. Toch smaakte het nu al naar méér." Dirigent Frans Visser uit Den Burg blikt tevreden terug op het eerste echte optreden van het door hem opgerichte koor Cantus Texel. Het debuut in de NH kerk van Den Burg kreeg zondag middag een warm onthaal van een groot aantal belangstellenden. Cantus Texel treedt in de voetspo ren van de niet meer bestaande Rose Harmony Singers, het selecte gezelschap Texelse zangamateurs waarmee Hanny Roos uit Den Hoorn baanbrekend werk heeft ver richt. Een aantal oud-leden maakt nu deel uit van Cantus Texel, dat in vergelijking met de RHS veel om vangrijker is. Het nieuwe koor telt inmiddels dertien sopranen, negen alten, vijf tenoren en vijf bassen. Niet gek, maar eigenlijk is nog een aantal mannelijke stemmen nodig. Onder leiding van Visser houden de leden zich elke woensdagavond vanaf half negen in de Waalder kerk bezig met een repertoire, dat wat ingewikkelder is dan de gemid delde koormuziek op Texel. Het populair-lichte genre ontbreekt, maar Visser bestrijdt dat hij alleen van het „zware werk" houdt. „Zo sta ik-bekend, maar dat klopt toch niet helemaal. Het programma van zondag bestond geheel uit volks lied-bewerkingen." Met liederen uit onder andere Frankrijk, Italië, Ierland en Oosten rijk had het concert een internatio naal karakter. De intermezzi van gast-organist Hans Stehouwer, le raar aan een school in Alkmaar, slo ten daar fraai bij aan. Onder meer bracht Stehouwer variaties van de beroemde Amsterdamse compo nist Sweelinck en de „Pastorale" van Bach ten gehore. Frans Visser toonde zich na afloop een tevreden man. „Het koor klonk goed, mede dankzij de akoestiek van de kerk. Dit is de concertzaal van Texel, ik kan het niet vaak ge noeg zeggen. Hopelijk kunnen we het nu verder uitbouwen. Het zou mooi zijn om nu een groter werk in te studeren, met begeleiding van strijkers." d; Wij zoeken iemand die voor ons de Lj Texelse Courant wil bezorgen op de route: Pontweg ('vanaf Gerritslander- dijkje), Califorméweg, gedeelte Ruyslaan, Randweg, Pelikaanweg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigcndijk Hier wonen 87 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel in tweeën worden gesplitst. Het bezorgen is het eenvoudigst voof iemand die in deze omgeving woont De kranten kunnen dinsdag en vnji even na 15.00 uur in onze drukkeni aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadc" inlichtingen terecht bij de advertent balie van de Texelse Courant. l jl<ev»ri| LnificvcM en J< R*1 I rul.i.jjl |ll.D:nk" Telefoon 022.' I Ku 0222 JMUI

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2