Wat ik zeggen wou... Aandacht voor incest door film in Cinema Biertappers hebben irimeur schouwburg Diamanten bruidspaar toost op huwelijksdag Film Winst voor slachtoffers Bedrijvigheid F amilieberichten TEXELSE COURANT ul Geen schietbaan bij Question Snelheidscontrole Afdeling Consumptief hield open huis Oude Marsdiep Garant-supermarkt laat klant proeven „Ada van Holland" komt op bootkaart Marsdiep, einde oefening Bah, Baha'i >0000000 toi ie "c 900 W 900 i% CHOUWBURG T5C0-ZAAL n ïfrri jOOOQOOO ENTREE-HAL VRIJDAG 22 MAART 1996 >chj ikomt de schouwburgzaal eruit te zien. Nieuwsgierigen krijgen tijdens de biertapwedstrijd alvast 'n voorproofje. De organisatie hoopt dan ook dat vele horecamedewerkers hun schroom laten varen en „gewoon gezellig" meedoen. Bang om af te gaan hoeven ze niet zijn, want de beste stuurlui staan aan wal en durven waarschijnlijk zelf niet Wel is het raadzaam om zich tevo ren te verdiepen in de reglementen en de punten waarop de jury let. Aandachtspunten zijn o.a. het op de juiste wijze spoelen van de gla zen, het afvegen van het flesje bier en het vervolgens openen, een schuimkraag zonder luchtbellen en de juiste wijze van het glas vastpak ken. Bij het serveren beoordeelt de jury o.a. het meenemen op het dienblad, de wijze van schenken en de totale verzorging Meer informa tie is verkrijgbaar bij Piet Evers, Ed Stiekema en Els Whyte. De wedstrijd begint om 13.30 uur; inschrijving is mogelijk vanaf 13.00 uur. I nieuwe schouwburgzaal van Lindeboom wordt dinsdag voor eerst gebruikt. De zaal is nog klaar, maar gaat voor de jaar- !se biertapwedstrijd even open. r deelnemers en toeschouwers |i buitenkansje om de spectacu- verbouwing te bekijken. De oanisatie hoopt dat de animo bij {Texelse biertappers voor de dstrijd groter zal zijn dan vorig Ed Stiekema, 3 0] Ml 5 3Tot verrassing van ^•jigenaar van De Lindeboom, had "J Centraal Brouwerij Kantoor, dat "nationale biertapwedstrijden or- iseert, weer een Texelse voor de in zijn bedrijf geprogram- erd. Stiekema besloot van de tod een deugd te maken. Hoewel II verbouwing nog in volle gang ;unnen belangstellenden -onder wie vele collega's uit de horeca- rf) Syasteen k')kie nemen. Een rol speelde dat Stiekema de idstrijd een warm hart toedraagt; >egerwashij zelf een trouw deel- mer. Zelfs wist hij samen met ïtgenote Aadje enkele malen de orronde te winnen en door te ngen tot de nationale finale. Jn nsterdam liepen de zenuwen een erzó hoog op, dat het bier uit het is spatte. Toen was het meteen er", herinnert hij zich. Vakjury met al waren het echter leuke varingen, die hij niet graag had len missen. Stiekema vindt het ook jammer dat het aantal elnemers de afgelopen jaren is teruggelopen. ,,Dat komt door het wedstrijdelement", meent Piet Evers, bestuurslid van Horeca Texel. „Je wordt beoordeeld door een vakjury en een volle zaal kijkt je op je vingers. Het valt niet mee om dan volgens de regels der kunst te tappen en te serveren." Schuimkraag Toch is deelname volgens hem ze ker de moeite waard. Ten eerste kunnen deelnemers veel opsteken van de op- en aanmerkingen van de jury. En als ze winnen of hoog eindigen, betekent dat positieve publiciteit. „Het kost geen geld, al leen wat 'inspanning." Alleen woningbouw. Dat willen de raadsleden eigenlijk op de plaats van Question in de Zwaanstraat. Het college wil er ook ambachte lijke bedrijven toelaten, maar op de lijst van wat in die categorie thuis hoort staat ook vuurwerkopslag en een indoor-schietbaan... „Patronen en buskruit...ja, daar schrokken wij ook wel een beetje van", beaamde wethouder Schilling peinzend. Hij verklaarde dat b en w er hetzelfde over denken als de raad. „We willen de omwo nenden niet opnieuw hinder bezor gen." Het college wil echter iets verder gaan dan alleen woningbouw, daar het een omvangrijk pand betreft. „We denken daarbij aan onschul dige zaken als kantoorruimte." Ook op de Pontweg hield de poli tie woensdag een snelheids controle. Tussen 13.45 en 17.15 uur werden 805 voertuigen geregis treerd. Daarvan reden er 68 harder dan toegestaan. De rapste bestuur der haalde een snelheid van 107 km/u. Ter plaatse is de maximum toegestane snelheid 70 km/u. De boosdoeners kunnen een bon in hun brievenbus verwachten. Er gaat bijna geen dag voorbij of er staat een bericht over een incest- of ontuchtzaak in de krant. Het gebeurt niet alleen aan de over kant, ook Texel ontkomt er niet aan, zo bleek vorige week weer eens Om de problematiek méér bespreekbaar te maken, draait woensdag in Cinema Texel de do cumentaire film „Daders". Uit de kranteverhalen blijkt dat het vaak om gevallen gaat die pas na vele jaren naar buiten komen. Slachtoffers verzwijgen hun ge heim, uit angst voor de dader en reacties van de omgeving Maar op een gegeven moment barst de bom. Marijo Bakker uit Den Burg, die zelf het slachtoffer was van sexueel misbruik en zich daarom „ervaringsdeskundige" noemt, wil daar op Texel graag wat aan doen Door over het onderwerp informa tie te geven, hoopt zij dat het taboe wordt doorbroken zodat slachtof fers eerder hun mond open doen Ondermeer heeft zij samenwerking gezocht met scholengemeenschap De Hogeberg Werkelijke daders Nu heeft ze op eigen initiatief de aangrijpende film „Daders" naar het eiland gehaald. Het is een do cumentaire: de drie hoofdpersonen hebben werkelijk hun dochters ja renlang misbruikt en zijn inmiddels veroordeeld en hebben een gevan genisstraf ondergaan Regisseur Hans Otten (zelf geen incest- slachtoffer) heeft twee jaar met ze geleefd om een goede indruk te kunnen geven. In de film laat hij alleen de daders, die onherkenbaar zijn gemaakt, aan het woord. „Ik wilde zo sec en feitelijk moge lijk vastleggen wat deze mannen beweegt. Ik wilde hun obsessie in beeld brengen en de manier waarop ze hun dochters langza- In „Het Proefkonijn", het restaurant van de afdeling Consumptief van OSG De Hogeberg, is gistermiddag een „Proef- en Beleefdag" gehou den. Tijdens de voorlichtings bijeenkomst kregen de ouders en de leerlingen informatie over de opleiding Consumptief, vervolg opleidingen en het werk in de horeca. Onder begeleiding van leermeesters uit de Texelse horeca werden soep, bitterballen, huzarensalade en gehaktballetjes bereid voor een gezamenlijke maaltijd. Om ouders en leerlingen rond te leiden werd in het Proefko nijn een route uitgestippeld VERVOLG VAN PAGINA 1 ïlleman becijfert dat restauratie oct t een stationair museumschip, at in de haven blijft liggen, vol lens hem op 150.000,- komt. Met een horecaverblijf komt daar nog Bén ton overeen. Herbouw tot een arend passagiersschip, vergt een vestering van ƒ600.000,-. Helle- lan maakte zijn berekening op Basis van vrijwilligerswerk. Schooieren len meerderheid van de werk groep ziet het echter anders. Oud- (notaris Boswijk kent de cijfers van Helleman niet, maar vindt ze aan jde lage kant. „Ik denk dat een mil- jben realistischer is. Restauratie op asis van vrijwilligers is een nobel reven, maar waar haal je ze van- Ban. Men wil wel, maar er moet »ch iets tegenover staan. Boven- en moet je de Texelse financiers Ben al te rooskleurig beeld voor- ïiegelen. Stel je voor dat het later genvalt." Jutters oswijk betreurt dat de werkgroep oor de sloper onder druk is gezet m woensdag voor 12.00 uur een eslissing te forceren. Volgens elleman komt dit omdat de op- ichters van het tweede jutter- fhuseum azen op onder meer de ronzen schroef. „Een optie van en maand of twee op het schip ou ons pakweg tienduizend gul- en kosten. Bij een negatief besluit, u dat weggegooid geld zijn." oswijk vindt het niet doorgaan an de restauratie jammer voor oy en Riny Helleman. „Ze hebben bijzonder hard aan getrokken." oensdagochtend stuurde ze een bx naar de sloper, dat van de koop fan de het voormalige stoomschip erd afgezien. eer over de verwikkeling rond erkgroep Marsdiep en de sloop an het schip is te lezen in de ru- r|ek „Wat ik zeggen wou", ver- erop in deze krant. „We zijn eigenlijk uit armoede ge trouwd. Toen we nog verkering hadden woonde mijn vrouw in Amsterdam en ik op Texel. Heen en weer reizen was duurder dan bij elkaar wonen." Dus gaven Florent (85) en Annie (84) de Coninck-van Druten elkaar maandag op de kop af zestig jaar geleden het jawoord, een jubileum dat in kleine kring werd gevierd. Anno 1996 woont het diamanten echtpaar tot volle tevredenheid in De Gollards. Florent de Coninck zat toen hij trouwde nog niet zo lang op Texel. De Belg kwam in 1931, tijdens de crisis, naar het eiland omdat hier werk voor he'm was. Belgen waren gemiddeld klein van stuk en daarom geliefde krachten. Bijvoor beeld voor het vlastrekken, want ze hoefden niet zover te bukken, waar door hun rug werd gespaard. Ook werkte hij lange tijd bij RAB m Oudeschild, als chauffeur of in de steenkool Verder hielp hij bij de oogst van aardappels en werkte hij in de voormalige graanmaalderij in Den Burg „Ik heb eigenlijk van al les gedaan, zolang het maar goed betaalde." In zijn vrije tijd deed hij aan voetbal en handbal. De Coninck logeerde in het pension van T. Gieles aan de Haffelderweg. Toen een Amsterdamse meisje dat op Texel vakantie vierde daar haar intrek nam, begon zijn hart sneller te kloppen. „We gingen wel eens naar het café van Niek de Graaf (te genwoordig de apotheek). Daar kwam toen eigenlijk nooit een vrouw. Ik baarde wel opzien", her innert mevrouw De Coninck zich nog. Na hun trouwen woonde het stel bij de familie Witte (Keesie Piet) onder aan de dijk in polder 't Noorden. Later verhuisden ze naar Den Burg, waar ze op verschillende adressen woonden. In de oorlog moest De Coninck van de bezetters als stoker en machinist aan de gang op het treintje, dat reed van Oudeschild naar de Zuid- Batterij. „Onderweg schopten we er hier en daar wel eens briketten vanaf, zodat de mensen langs de dijk hun kachel konden stoken. Onder andere voor De Puijsselaar", doelt hij op een landgenoot. Zelf heeft De Coninck al die tijd de Belgische nationaliteit gehouden. „Maar daar heb ik al die jaren geen last van gehad hoor", knipoogt zijn vrouw. Tijdens de huwelijksdag kregen ze bezoek van burgemeester ridder Van Rappard en z'n echtgenote, die hen namens de gemeente een ge schenk overhandigden. „Héél mooi, maar de krant, dat hoeft van mij niet hoor. Maar als het dan toch moet, zet er dan maar in dat we erg goed worden verzorgd in De Gollards." merhand tot slachtoffer van deze obsessie hebben gemaakt en het zwijgen opgelegd", zegt Otten in een interview in dagblad Trouw. „De meeste daders zijn gewone mannen in een gewone omgeving, je buurman bij wijze van spreken", concludeert Otten, die zegt nog steeds „geschokt" te zijn van het maken van zijn film. Herkenning Bewust heeft hij de slachtoffers buiten beeld gelaten. „Als ik die erbij zou halen, zouden de kijkers zich misschien met hen identifice ren. Dan zou de dader weer de kans krijgen te 'ontsnappen' De regis seur heeft op de film goede reac ties gekregen van zowel slachtof fers als therapeuten. „Ik denk dat deze film een herken ning kan zijn voor mensen die in beroepssituaties veel mensen ont moeten met fysieke en psychische problemen. Omdat sexueel geweld meer voorkomt dan veel mensen denken -één op de zeven kinderen, één op de drie vrouwen krijgt er mee te maken- is deze film voor iedereen de moeite waard", aldus Marijo Bakker. Frits Nieuwenhuizen, exploitant van Cinema Texel, vond het zó'n goed idee, dat hij korting op het bioscoopkaartje geeft. Bezoekers hoeven slechts ƒ10,- te betalen. Bovendien stelt Nieuwenhuizen de eventuele winst ter beschikking van een project ten bate van incestslachtoffers. Na afloop van de film zijn enkele Texelse deskun digen aanwezig om vragen te be antwoorden De voorstelling be gint om 20.30 uur. Vanavond houdt de Garantmarkt in De Cocksdorp open huis voor ie dereen. Tijdens deze „consumentenavond" kunnen be zoekers gratis kennismaken met allerlei produkten die in de super markt verkrijgbaar zijn Aan dit ei gen initiatief wordt meegewerkt door de bedrijven die zich onder hetzelfde dak bevinden: slagerij Siep de Boer, slijterij Van der Linde en bakkerij 't Gouwe Boltje. „Ons doel is promotie van het supermarktbedrijf in het dorp", vertelt bedrijfsleider Tiemen van der Worp. „We laten zien wie we zijn. Het is belangrijk dat we ons samen presenteren en tonen dat we over een breed assortiment beschikken. Hopelijk vinden de mensen het leuk." Voor bezoekers staat de koffie klaar, Teso zal haar eerste veerboot, de „Ada van Holland", afbeelden op de nieuwe retourkaarten. Het boot kaartje komt er hierdoor een stuk aantrekkelijker uit te zien. „Voor toeristen is dat toch leuker dan zo'n kaal kassabonnetje. Zo hebben ze meteen een aardige souvenir voor in hun plakboek", aldus Teso-direc- teur Wortel. evenals hapjes en drankjes. Maar er valt nog veel meer te „proeven". Zo zijn er demonstraties groente snijden en wordt uitleg gegeven over exotisch fruit, Gouda's Glorie verzorgt een culinaire stand, kaas leveranciers tonen diverse soorten en ook wordt getoond hoe paaseie ren worden gemaakt. Extra aan dacht is er voor nog niet zo be kende produkten. De catering wordt verzorgd in samenwerking met Ruud Boom; daarbij wordt gebruik gemaakt van zelfgemaakte slagersprodukten. De consumentenavond is geen lan delijke Garantmarkt-actie, maar een eigen idee. Van der Worp: „Normaal zitten die andere bedrij ven niet bij de supermarkt in, wij kunnen dus méér bieden. De zaak in De Cocksdorp is zelfs tweemaal zo groot als de standaard Garant- markt. Daar mogen we best trots op zijn." Klanten zijn welkom van 20.00 tot 22.00 uur. Het diamanten echtpaar De Coninck heft het glas op hun zestigste trouwdag IFoto Gurard Timmorman) Brieven van lezers Helaas moest de werkgroep Mars diep woensdagochtend om 11.30 uur een fax naar 's Gravendeel stu ren met het bericht dat voor het zeventig jaar oude schip geen be langstelling meer bestaat. Binnen de werkgroep heeft tot het laatste moment twijfel bestaan om wel of niet door te gaan. Ook bij de Teso heerste de twijfel over wel of niet doordrukken. Onze hoop de prijs van het schip te drukken en wat meer tijd te krijgen, bleek afgelopen zondag een uto pie. Het argument van de sloper was dat het schroot 16 cent per kg zou opleveren en dat wilde hij te gelde maken. Nadere informatie binnen de sloperswereld leverde ons woensdag dat het oud ijzer 5 cent/ kg opbrengt. Dat wil in dit geval zeggen: als compleet schip, niet olie- en gasvrij gemaakt en evt. met beton als ballast onderin. Vervol gens moet het schip dan nog wor den gesloopt ook. Het oud ijzer dat na de sloop over blijft zou in prijs kunnen stijgen naar circa 7 cent/kg voor de groot handel. De sloper in 's Gravendeel wilde per se het ronde bedrag van ƒ50.000,- hebben. Dit was, gezien het gewicht van de oude Marsdiep zelfs meer dan 16ct./kg. Als werkgroep tot behoud van de Marsdiep, gebouwd in 1926, von den we ƒ25.000,-, knap veel geld voor zo'n gehavend schip. Boven dien zat er veel ijzer aan dat voor haar toekomstige functie als museumschip totaal onbruikbaar was. Om kort te gaan: weinig waarde voor veel geld. Toch bleef het gevoel knagen: als je ooit zoiets zou willen, moet je het nu doen. Immers: er is geen alter natief. De fameuze Dr. Wagenma ker is gesloopt, Dageraad ligt in Angola en komt niet zomaar terug, bovendien is ze toch veel te groot. Dan blijft alleen de Voorwaarts over. Het schip heeft een schitte rend geveegd casco, maar mist een nostalgische uitstraling. Bovendien Gelijkheid en broederschap voor alle mensen, dat is wat het echt paar Habraken gaat verkondigen op Texel, uit naam van de Baha'i. Om niet verkeerd te worden begre pen haasten zij zich (niet gestoord door enige kennis van zaken) uit te leggen dat „de Baha'i zeker géén sekte is, zoals Bhagwan ofzo". Ofzo, wie zijn dat? Welke duivelse krachten hebben zich nog meer onder ons ge mengd? Lieve Habrakens, wees toch voor zichtig met wat je in het openbaar verkondigt. Uit naam van die ene echte God zijn al miljoenen mensen afge slacht. Ik denk niet dat jullie dit bewust zo hebt bedoeld, maar juist in dit on bewuste gedrag schuilt het gevaar Met oranje groeten: Swami Anutoshen. Voor Texelaars gewoon: Han Dros, Bakker uit Skil! Buiten verantsvoordeüjkheKj van de redactie is het schip noch voor de Teso, noch voor Texel gebouwd, maar later aangekocht. Haar roots liggen dus niet op Texel. Als bestuur begonnen wij ons afge lopen zondag ook af te vragen waar deze plotselinge doordou- werij van de sloopwerf aan te dan ken was. De werkgroep Marsdiep had het logo. het scheve stoomschip, al klaar De toezegging van eén van de drie eigenaren van de sloopwerf die we in het verleden kregen, was dat ze totaal geen haast hadden met slo pen, maar niet tot in het oneindige konden wachten, wat voor ons meer dan acceptabel was. De per soon die dit had toegezegd was deze week niet op de werf aanwe zig. Eén van de twee andere eige naars meende de zaak wel even on der druk te kunnen zetten en daar had hij zo z'n reden voor. Nu blijkt achteraf dat er meer per sonen naar 's Gravendeel afreisden en zich kenbaar maakten als poten tiële kopers.-De één was wat se rieuzer te nemen dan de ander, maar toch, voor iemand die iets te verkopen heeft, is het een comfor tabel uitzicht dat er meerere belangstellenden zijn. Tot over maat van ramp werd de werf afge lopen dinsdag „vereerd" met een bezoek van een Texelaar die geïn teresseerd was in originele onder delen van de Marsdiep. Dit ten be hoeve van een over één jaar te openen privé-juttersmuseum. Gelijk hing de sloper bij ons aan de telefoon om z'n eisenpakket op te schroeven. Een weinig „flora-sante" manier van handelen, menen wij De vergadering, die de werkgroep „Ter Reede van Texel" en Marsdiep woensdagmorgen om 10.00 uur bij de directeur van de Teso hadden, hoefde niet lang meer te duren. De vóór- en tegenargumenten voor de Marsdiep als museumschip vielen met de aankoopprijs en de toekom stige kosten in het achterhoofd, nadelig uit voor de „oude scheve dame". De meerderheid vond dat het maar met moest doorgaan. Het besluit is dus democratisch geno men en dat is een groots gegeven in dit land. Dat kunnen ondergete kenden gezien hun „gezwerf" over deze aardkloot, als geen ander on derschrijven. Jammer, maar helaas voor de Marsdiep. Het bestuur tot behoud van de Marsdiep was op dat moment ook opgeblazen. Im mers, de fax naar 's Gravendeel om de „heugelijke" mededeling te doen dat we afzagen van verdere belangstelling voor het schip, was gelijk haar doodvonnis Volgens de planning zou ze woensdag rond 16.30 uur op de sloophelling op gaan Donderdagochtend moest de sloop aanvangen met een capa citeit van 100 ton schroot/uur. Rond de middag zou ze dus niet meer bestaan. Het is ons niet gelukt, rust zacht, ouwe schreve krab!!! Een uitgestreden Roy Riny Helleman. Onze oprechte dank gaat uit naar ieder die in welke vorm dan ook uiting heeft gegeven van medeleven voor en na het overlijden van onze lieve vader, schoonvader, groot-, overgrootva der en vriend WILLEM DOOREN Namens de familie Dooren en G Bakelaar - de Jong Den Burg, maart 1996 Eric Garritsen en Natasja Berkelaar gaan trouwen op 29 maart 1996 om 14 15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U bent van harte welkom op onze receptie van 18 30 tot 20.00 uur in strandpaviljoen De Krim, Paal 28. Krimweg 302, De Cocksdorp Ons adres blijft: Oorsprongweg 27, 1795 LB De Cocksdorp, S 311638 Bloemen houden van mensen, maar als wij mogen wensen, het kado dat u ons gunt, gaarne in een klinkende...

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3