Texel overspoeld door bekende Nederlanders „School en dorpshuis ocksdorp loskoppelen Kroonuitspraak reden bouwplan op ijsbaan LET OP DE DRTüfi Jagers hielden grote schoonmaak Texelse „Gouden Gids" in de maak Volleybaltoernooi aannemersbedrijven Ruigte-verbranding College wil nieuw ebouw Durperhonk Oosterend wil af van plattegrond TEXELSE^ C0URANT Schooljeugd maakt tuin van grasland Teso verlaagt de tarieven Texelse jagers met de bijeengezochte buit. Met vereende krachten hebben de Texelse jagers de natuur zaterdag een goede dienst bewezen. In het kader van de jaarlijkse nationale „jagers-schoonmaakdag" ontde den ze het landschap van dertig kubieke meter zwerfvuil. De opmerkelijkste vondst werd ge daan door Kees Bertrand: een briefje van vijftig. De hoeveelheid rommel was der- Komend najaar verschijnt een Texelse variant op de Gouden Gids. Het boekje heet „Alles is te koop op Texel" en is een initiatief van Sacra Promotions uit Oudeschild en uitgeverij Langeveld de Rooy BV. Iedere Texelse ondernemer kan in de gids onder zijn eigen branche-rubriek een vermelding krijgen. „Hoe vaak komt het niet voor dat iemand wèl een bedrijfsnaam kent, maar niet de plaats waar het bedrijf is gevestigd? Klassiek is ook het probleem van mensen die op zoek zijn naar een produkt of dienst, maar niet weten welk bedrijf dat kan leveren", verklaren de initiatief nemers waarom zij de nieuwe Texelse gids uitgeven. De antwoor den zijn in het boekje snel en mak kelijk op te zoeken. „Alles is te koop op Texel" wordt huis-aan-huis over heel Texel ver spreid. Bovendien komt het onder ogen van de toeristen die op één van de vele vakantieparken verblij ven Deelnemende ondernemers wor den gerubriceerd onder een tref woord (de hoofdactiviteit van de firma), waaronder diverse bedrijfs gegevens worden vermeld. Eén- iFoto Kees Bertrand) mate groot dat de container die gratis beschikbaar was gesteld door de firma Tatenhove al het vuil niet kon bevatten. Een flink aantal zakken, gesponsord door Staats bosbeheer, moest naast het ge vaarte worden neergezet. De orga niserende Wildbeheereenheid en KNJV hebben de indruk dat er on danks de grote hoeveelheid opge haald afval er minder zwerfvuil in het veld lag dan voorheen. „Hope lijk worden mensen zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor een schoon landschap", aldus de jagers. malige plaatsing kost 35,-, extra vermelding 25,- per rubriek méér Ook kan in de gids worden gead verteerd. Ondernemend Texel zal in augustus met een mailing (inclu sief antwoordkaart) worden bena derd. In sporthal Ons Genoegen is mor genavond een volleybaltoernooi, gesponsord door Aannemers bedrijf Tatenhove BV en de Firma Westerlaken Het evenement wordt al jaren gehouden en is dankzij de gezellige sfeer tijdens de wedstrij den, maar zeker ook na afloop, po pulair bij de Texelse volleyballers. Ook wordt gestreden door dames- heren- en gemengde ploegen. Bij de dames zijn uitgenodigd de teams van Eierlandsche Drup, Haarstudio, Klif, Vespertina en Westerlaken. In de gemengde klasse treden EcoMare, Langeveld de Rooy, Moerbeek, Tatenhove 2 en Westerlaken in het strijdperk. De herenpoule bestaat uit Paal 9, Su per, Tatenhove 1, Teso en Waaijer. Het toernooi begint om 19.00 uur; de laatste wedstrijden zijn om 22.00 uur Een 74-jarige Oosterender heeft dinsdagmiddag een proces-ver baal aan zijn broek gekregen, om dat hij bij de Oostkaap ruigte en riet verbrandde. toekomst zal de openbare ba- hool van De Cocksdorp, het lerhonk, worden losgekoppeld ^het dorpshuis, het Eierlandse B en w hebben dat besluit week genomen. Het college Jt deze combinatie op onder- ikundige gronden niet langer lenst Bedoeling is een ander olgebouw neer te zetten. Wet- |der Nel Eelman-van 't Veer kte het nieuwtje woensdag end bekend tijdens een be- aan de school, in het kader de jaarlijkse boomfeestdag nededeling van de wethouder jorzaakte weinig opschudding Ier de leerlingen, maar zal hun ers en dorpsgenoten waar- jnlijk wèl boeien. Het college het principe-besluit na een lebreide inspectie van de situa- in en rond het Eierlandse Huis iinsdag Durperhonk zetelt zo'n twintig r in het Eierlandse Huis Het Itifunctionele gebouw was des- seen experiment, ondersteund et subsidie van het toenmalige iisterie van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk Werk. Door de nbinatie van verschillende func- in één gebouw hoopte het rijk leefbaarheid in kleine gemeen- appen te stimuleren. Het ge- jw in De Cocksdorp was daar- e één van de eerste drie in derland. talve dorpshuis en school bevat Eierlandse Huis ook een gym- I en een overdekt zwembad, rnaast liggen tennisbanen. 3 j Problemen ■combinatie van een school en ■nmercieel geëxploiteerd 7 Bmeenschapscentrum veroor zaakte met name de afgelopen ja- rep veel irritatie over en weer. Toen Nel Eelman wethouder van onder- wijs werd, besloot ze de problemen aan te pakken. Er werd een aantal 11 maatregelen getroffen, waardoor school en dorpshuis elkaar minder n ïpjjhet vaarwater zaten. De aanpas sen gebeurden vooruitlopend een definitief besluit, te week waren b en w zo ver. Het lege kwam tot de conclusie dat proef is mislukt. Wethouder man: „Een afweging. De school was aan de beurt voor groot onder houd. Op zo'n moment moet je bekijken of het wel nut heeft om er geld in te steken." Nieuwbouw Voor het nieuwe schoolgebouw heeft het college het oog laten val len op een stuk grond achter het Eierlandse Huis. Dat is bestemd voor woningbouw. „De bedoeling is om een nieuwbouwwijkje te maken met ertussen een school. Hoe snel? Dat zal niet op korte ter mijn zijn. Maar de intentie is uitge sproken." Het besluit kwam als een verras sing voor het bestuur van de Vere niging Gemeenschap Eierland (VGE). Penningmeester Erwin van der Linde: „Naar aanleiding van de problemen is wel gesproken over een mogelijke scheiding. Maar omdat het een vrij jong gebouw betreft, verwachtte de gemeente dat het rijk er moeilijk over zou doen. Dat b en w toch nu al een besluit hebben genomen, verrast me." Over de consequenties voor de VGE kan Van der Linde nog niets zeggen. „Geen idee. De gemeente heeft het gebouw in eigendom en is dus aan zet. Wij zullen zeker onze wensen hebben. Het belangrijkste is dat de tent behouden blijft en zonder verlies kan draaien." De verlichte dorpsplattegrond en de fietsenstalling bij de Hervormde kerk zijn geen sieraad voor Ooster end. Dat vindt de dorpscommissie die hierover maandag een gesprek heeft met het college. Veel Strenders hadden al moeite met de metalen fietsenrekken in het historische dorpscentrum. Toen m opdracht van Dral Reclame op steenworp afstand het opvallende reclamebord werd geplaatst, schoot dat bij velen in het ver keerde keelgat. Volgens voorzitter Jaap Hin hoeft de plattegrond met helemaal weg uit het dorp, maar heeft de dorpscommissie wel een alternatieve lokatie in gedachte. Welke dat is, wil Hin nog niet zeg gen. De fietsenstalling mag op de zelfde plaats blijven, alleen is de uitvoering Oosterend een doorn in het oog. VRIJDAG 22 MAART 1996 Wethouder Eelman en schooldirecteur Olga Wouters zorgen samen voor een nieuw begin door de eerste struik te zetten. 'Fo'° Te"* do Greafn Woensdag moest een keuze wor den gemaakt tussen de lezing van „wereldfietser" Frank van Rijn in de bibliotheek of de bijeenkomst met dominee Hans Visser van „Per ron Nul" in het zaaltje bij de Doops gezinde kerk m Den Burg. woensdag bestond uit bloemen, besdragende bomen en struiken. Natuurles In De Cocksdorp hielp wethouder Nel Eelman de leerlingen van het Durperhonk een handje. Als af scheiding van de schooltuin naast de toegang naar het voetbalveld werden struiken geplant. Daarna werd de ceremonie vervolgd in de Buijsstraat, waar een groenstrook een afronding voor de bouw activiteiten in het buurtje vormt De bedoeling is dat de leerlingen van beide scholen de groei van de beplanting goed kunnen volgen en de struiken kunnen gebruiken bij biologielessen. Doordat ze ze zelf hebben neergezet, zal er waar schijnlijk beter voor worden ge zorgd. De leerlingen kregen na afloop van het planten een kadootje, in de vorm van een houten lineaal, een rugzak en een viooltje. „Om alvast de lente in huis te brengen", aldus Piet Bolier, chef van de gemeente lijke buitendienst. Schilling kreeg van de raads commissie het vuur na aan de schenen gelegd. Vooral Erna Eelman (VVD) protesteerde tegen de handelwijze van het college. „Men is in Oosterend met gelukkig met uw oplossing. Waarom heeft het college de procedure voor het plan van Ploeg niet gestart?" Burgemeester VafTRappard laat zich bij het planten van de eerste boom assisteren door Schilling: „Ploeg had inderdaad twee leerlingen van de Daalderschool iFoto Tessa du Grqoffi best een mooi plan. Maar bij de maar achteraf gezien viel het mee. Want toen ik over de reis ging schrijven, had ik vier jaar nodig om het boek te voltooien." Dominee Visser verzorgde een boeiende avond. Zijn verhalen over zijn werk temidden van Rotterdamse junkies waren door spekt met humor. Af en toe een lach is onontbeerlijk bij de aanpak van de zware drugsproblemen, zo begrepen de kleine veertig belang stellenden. Visser ging kort in op de Texelse situatie. „Het drugsgebruik valt mee, maar de aanzuigende werking van Den Helder mag niet worden onderschat", betoogde hij. Uit de zaal kwam het verwijt dat de Texelse politiek schitterde door af wezigheid. De raadsleden hadden wellicht met Visser van gedachten kunnen wisselen over het te voeren beleid, waarover hij een aantal standpunten verkondigde. Opval lend was dat hij waarschuwde voor de effecten van nederwiet. De kwa liteit van de in Nederland ge kweekte softdrugs is volgens hem momenteel zó goed, dat gebruikers sneller geestelijk afhankelijk raken, tallen geïnteresseerde Texelaars van diverse gezindten luisterden naar haar verhalen over haar jeugd, leven en werk in de rosse buurten. Drie jaar geleden hield Bosshardt een soortgelijke spreek beurt op Texel, toen in de NH kerk van Den Burg „Ik vind het fijn om naar de eilanden te gaan", ver klaarde ze. „Toen ik voor deze bij eenkomst werd gevraagd, hoefde ik daar niet lang over na te den ken." De rij bekende figuren werd gister avond (voorlopig) gesloten door luitenant-kolonel A.M Bosshardt van het Leger des Heils. De inmid dels 81-jarige „majoor" sprak op haar bekende gloedvolle manier in het Gereformeerd Centrum aan de Peperstraat in Oosterend. Vele tien- ajoor Bosshardt: ..fijn om naar de Handen te gaan lFoto Dirk KülUr, In de biep kreeg Van Rijn de lachers op z'n hand met droge humor en een flinke dosis zelfspot, maar had voor het niveau van de avond zijn voorraadje reisdia's wel in een ho gere versnelling mogen afdraaien Zijn advies voor de fietsers in de Frank van Rijn .fietst sneller dan hij schrijft.. Nel Kars <Foto Gerard Timmerman) formidabele acteerprestatie iFolo Tessa de Graalf) „Waarom zijn bomen zo belang rijk?" Over die vraag van burge meester Van Rappard werd woensdag door de Oosterender jeugd van de Jacob Daalderschool diep nagedacht. Zij en de leerlin gen van het Durperhonk in De Cocksdorp deden dit jaar mee aan de nationale Boomfeestdag. Bij de Daalderschool lag nog een stukje grond braak, nadat in de loop der tijd al verschillende saaie graslandjes m mini-tuintjes zijn veranderd. De burgemeester plantte er, met assistentie van twee leerlingen, de eerste boom, waarna de hele school de schep ter hand nam De tuintjes rond de Oosterender school worden door de leerlingen zelf onderhouden. Ze vormen een uitgangspunt voor verschillende natuurlessen. De beplanting et lijkt geen toeval meer. Na de ilevisiepersoonlijkheden André an Duin en Tineke de Groot waren eze week nog vier bekende Ne- rlanders op het eiland. Liefheb- rs van toneel en interessante le ngen konden iedere avond op d. een bomvolle zaal op De Krim eelde Nel Kars het solo- neelstuk „De Russische Oranje", is gewijd aan het leven van Anna Paulowna, de dochter van de Russische tsaar, die was uitgehu welijkt aan de Nederlandse koning Willen II. De organiserende her vormde vrouwengroep Texel schoot met dit initiatief in de roos. Kars is een inspirerende, krachtige persoonlijkheid, die op fascine rende wijze de zaal geboeid hield. Je kon dinsdagavond een speld horen vallen terwijl ze haar formi dabele acteerprestatie op het to neel gestalte gaf. De aankleding van het stuk is eenvoudig, maar door de prachtige kledij en acces soires, door Kars zelf vervaardigd, werd het tevens een boeiend kijk spel. zaal: neem altijd een tubetje bisonkit en ijzerdraad mee, dat zijn onmisbare reparatiemiddelen. Van Rijn kan het weten, want hij maakt er een gewoonte van om per tweewieler de wereld te verken nen. Omdat Zuid-Amerika het thema is van de boekenweek, bracht hij van zijn tocht over dat continent ver slag uit. In z'n eentje deed hij er een maand of tien over. „Best zwaar, Schilling typeerde Ploeg als „ie mand die in één keer liefst negen tig huizen wil bouwen, en niet geïn teresseerd is om over langere termijn een huisje hier en een huisje daar neer te zetten". Andere overweging om uit te wijken naar de ijsbaan is volgens Schilling de bouw in de derde fase van De Mars. Het vorige college wilde uit wijken naar de zuidwestkant van Den Burg, maar moest op bevel van de rechter toch naar De Mars. „Als we bij Oosterend zelf over een stuk grond beschikken, kunnen we dat precies invullen zoals we dat willen. Daar is toch niks mis mee." Ds. Hans Visser af en toe een lach is onontbeerlijk Voorkennis over de uitspraak van de Raad van State inzake 't Zoute- land is de voornaamste reden ge weest, waarom b en w in Ooster end voor woningbouw op de ijsbaan hebben gekozen. „We ma ken alleen een kans als we de bouwgrond zelf in handen heb ben." Toch wil het college niet ten koste van alles doorzetten. „Als niemand huizen op die plek wil, wie zijn wij als college dan om dat erdoor te douwen", openbaarde wethouder Schilling in de raads commissie ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. provincie vingen we steeds bot omdat de bouwcontingenten in Oosterend in het verleden te snel zijn opgesoupeerd." Schilling ver wees naar de uitspraak van de Raad van State, die de provincie houdt aan het kleine-kernenbeleid in het streekplan. „In de buiten dorpen mag alleen in kleine porties (incidenteel) worden gebouwd en zijn grote projecten bij voorbaat kansloos."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5