is „Teveel drukte is slecht voor Texel" nderzoek tweede- en recreatiewoningbezit: TEXELSE f COURANT draaide uitstekend jaar Vliegers van Switzer ook op Stenenplaats Oosterend De Breuk geeft slager keurmerk Voorlichting OSG over drugsgebruik Schapenboerderij houdt open huis Snelheidsremmers op Boodt- en Molenlaan Kinderboerderij wordt „funfarm" Vernieuwde Super een stuk ruimer „Trouwen op Texel" verzorgt huwelijksdag van begin tot eind J^edrijvig/iezd iJrlijktviJ van ilr meer iieuwmg t debet a; lekersaantal. DINSDAG 26 MAART 1996 Is de rust op Texel wordt aangetast door toename van toerisme, kan dat voor recreatie- of tweedewoning- ritters reden zijn om hun huis te verkopen. Dat is één i de conclusies uit het rapport van Ageeth Kamperman Ridderkerk, dat ze maakte als afstudeeropdracht voor ar opleiding aan de Haagse Hogeschool. xe nperman kreeg de opdracht Makelaarskantoor Eelman en Ar Heerwaarden Het ging om het ken van een profielschets van potentiële kopers van een eatiewoning of tweede woning Texel. De bedoeling was door rapport inzicht te krijgen in de mersgroep, zodat gericht pro- ie kan worden bedreven. Ze i haar intrek op Texel en begon het opstellen van een en- )<ffte fl\ jtudente besloot kopers, verko- s en potentiële kopers van ede- en recreatiewoningen te- nisch te ondervragen. Dat viel .^ter tegen. Met name Duitse rj adigden bleken weinig bereid nformatie via de telefoon te appartementen worden verhan deld dan tweede woningen mag geen wonder heten. Van de laat ste groep zijn er veel minder op het eiland (234 in totaal, tegen 3361 recreatiewoningen). Dat de meeste huizen zich bevinden in De Koog en De Cocksdorp is ook wel algemeen bekend. Nieuw gegeven is dat meeste Duitsers zijn geïnte resseerd in een huis in De Cocksdorp, want dat wordt gezien als rustiger deel van het eiland. De meeste verkopen vinden plaats in het voor- en naseizoen. Pieken in transacties in de loop van jaren geven een vertekend beeld, te wij ten aan oplevering van grote com plexen als Juliana en Bos en Duin. Welke krant De meeste kopers zijn ondernemer of directeur, boven de 40 jaar en hoger geschoold. De helft heeft een HBO- of universitaire oplei ding gehad. Eveneens de helft is tweeverdiener en heeft een inko men van boven de ƒ80.000,-. Bekeken is welke kranten veel wor den gelezen door de huisbezitters op het eiland. Opvallende uitkomst is dat vrijwel iedereen, ook de Duit- ïtrekken. Vertekend beeld kwart van de mensen die op eiland een tweede woning of recreatiewoning te koop aan- jt is Texelaar. Slechts tien pro- t is Duitser. Aan de koperskant eze verhouding anders: 30 pro- t Duitsers tegen 70 procent erlanders. Maar ook hier is een rt van de kopers Texelaar, recreatiebungalows en - Ageeth Kamperman overhandigt Hans Eelman het eerste rapport. sers, de Texelse Courant leest. De rust op Texel is de belangrijk ste reden om hier een huis te wil len. De meest gehoorde reactie was dat het niet drukker moet wor den op het eiland, anders wordt de natuur en de sfeer verpest. De gevarieerdheid van het eiland („Nederland in het klein") valt erg m de smaak en de meeste kopers zijn al vertrouwd met Texel we gens herhaalde bezoeken Voor Duitsers geldt de natuur, de rust en de goede bereikbaarheid als pluspunt. De Duitse eilanden zijn drukker en duurder. Toch geven ook zij aan Texel de rug toe te zul len keren als het hier nog drukker wordt. Als minpunt noemden de Oosterburen tevens het gebrek aan variatie in restaurants. In meeste gevallen wordt de wo ning verhuurd. Slechts een klein percentage houdt het bezit uitslui tend voor eigen gebruik. Als reden om een tweede- of recreatiewoning op Texel te verko pen werd de persoonlijke finan ciële situatie, teruglopend rende ment, ouderdom, gebrek aan tijd of de toename van het toerisme genoemd. Ook de toegenomen tijd die nodig is voor onderhoud kan reden voor verkoop vormen. De slechte onderhoudsstaat van veel huisjes staat aan de koperskant als minpunt op de balans De boot werd door de ondervraag den juist als erg positief ervaren ,,Dan ben je er helemaal uit en kun je alles achter je laten", aldus eén van de antwoorden. Haar bevindingen heeft Ageeth Kamperman verwerkt in een lijvig rapport dat ze als eerste aan haar mentoren Eelman en Van Heer waarden overhandigde Die geven vandaag een exemplaar aan het gemeentebestuur, daar de conclu sies bredere aandacht waard zijn. Molenkoog beleefde in alle opzichten een topjaar. bezoekers lag even bo- 70.000, een stijging van 10,7 nt ten opzichte van het jaar van maar liefst 20 pro- n vergelijking met 1993. Be- het mooie weer was ook de van het zwembad aan. landelijk gezien springt er uit wat betreft het De betrokkenheid De buitenspiegel van die langs het Schilderend is in de nacht van vrijdag op door vandalen onder genomen. Benadeelde is Texelaar. /aailicht. Van een geparkeerde htwagen is in de nacht van lerdag op vrijdag een geel iilicht gestolen. De wagen d op een parkeerterrein aan de hardlaan. van de Texelaars bij ,,hun" Molen koog heeft daar alles mee te ma ken. Dat valt te lezen in het jaarver slag, dat vorige week onderwerp van gesprek was tijdens de verga dering van de raadscommissie welzijn. De leden oordeelden una niem positief over de gang van za ken bij Molenkoog. De renovatie die vorig jaar gereed kwam, is geen overbodige luxe geweest, zo werd geconcludeerd. Er viel nog meer positiefs te mel den over het gemeentelijk zwem bad. De zonnecollectoren die sinds de grootscheepse Verbouwing het zwemwater verwarmen, hebben hun waarde bewezen Ze leverden een besparing van ruim 61 procent op het aardgasverbruik op. Omdat de collectoren door enige „kinder ziektes" pas vanaf eind mei opti maal konden worden gebruikt, valt nog te bezien tot hoe hoog de be sparingen kunnen oplopen. De ver wachting is dat bij een gunstige zomer 80 procent kan worden ge haald. Veel diploma's Het aantal particuliere zwemlessen - buiten het schoolzwemmen - be droeg bijna 5.000, een stijging van ruim 31 procent ten opzichte van 1994. In totaal behaalden 346 kin deren en volwassenen een di ploma. Om de kosten van het zwempark verder omlaag te brengen, zal in de toekomst geen beroep meer wor den gedaan op uitzendkrachten. Het personeel zal op part-time ba sis in dienst komen bij de ge meente. Begroot is dat daardoor ƒ38.000,- kan worden bespaard. Door de personeelsleden zelfstan diger te laten werken, wordt bo vendien verwacht dat zij zich nog sterker bij het zwembad betrokken zullen voelen dan nu al het geval is. Als gevolg van de (landelijke) infla tie zal de toegang komend seizoen 1,8 procent duurder worden Het pand van Mantje op de hoek Stenenplaats-Weverstraat in Den Burg staat niet langer leeg. Sinds gisteren verkoopt de familie Switzer er vliegers. Voorlopig voor eén seizoen, maar exploitante Miriam Switzer durft de gok aan had Oosterend weer een Nu eens niet achter in 't (de Putten), maar aan de het dorp. Wat schets onze nu wil men (de ge- dus) huizen bouwen op de st-gelegen lokatie die er is te en. Op de ijsbaan nota bene. een absurd idee. Het zoveelste waarmee de gehele Oosteren- jemeenschap in opperste fase alarm is gebracht. Als dit ge- zal het fiasco wel komen. Namens vele dorpelingen: Nic. Dros, Harkebuurt. Verkoper Gerwin Bleker, Miriam en Romano Switzer tonen hun zelf ontworpen vlieger- merk Texelkites (Foto Frans Hopman) Met Hans van Breukelen op de foto. Slager Joop Schiphorst viel die eer te beurt omdat zijn bedrijf als één van de eersten in Neder land een keurmerk voor varkens vlees kreeg uitgereikt. Schiphorst voldoet aan de normen voor een nieuw svsteem. waarbii de kwali teit van het vlees vanaf de boer tot de slagerij geheel wordt gecontro leerd. Doel van het IKB-keurmerk (Inte grale Ketenbeheersing) is de con sument garanties te geven over het varkensvlees, veruit de populairste vleessoort. Binnen de verschil lende productieschakels worden de kwaliteitsnormen (veilig en schoon) op elkaar afgestemd. Voer wordt gecontroleerd op toevoegin gen, diergeneesmiddelen en de micobiologische gesteldheid. Ook de dierenartsen staan onder toe zicht. Te. gebruiken medicijnen moeten op de „positieve lijst" staan, opgesteld om restanten, etc. te voorkomen Bij vervoer mogen geen rustgevende middelen wor den gebruikt. De herkomst van het vlees is door een identificatie- en registratie systeem altijd na te gaan. Slage rijen met het keurmerkt worden steeksproefgewijs gecontroleerd op naleving van de IKB-voorschrif- ten. Voor consumenten is het keur merk duidelijk herkenbaar. Prominente gast bij de uitreiking van de keurmerken was oud-inter- national Hans van Breukelen, die tegenwoordig actief is in het be drijfsleven. De ex-doelman bena drukte dat net als in een voetbalelf tal samenwerking in de hele bedrijfsorganisatie voorwaarde is voor succes. omdat volgens haar de populari teit van vliegers nog steeds toe neemt. De winkel wordt tot het eind van het jaar gehuurd en dient als verkooppunt voor het atelier aan de Wilhelminalaan. Zo kan de ei gen vliegerlijn van de familie Switzer, „Texelkites", beter onder aandacht worden gebracht. Hier van zijn zeven verschillende mo dellen verkrijgbaar. Daarnaast zijn andere (professionele) merken te koop, evenals tal van accessoires. Vliegers kunnen worden uit gevouwen en stokken op maat af gesneden op een werkbank in de winkel. Naast vliegers wordt „speelgoed voor volwassenen" aangeboden: o.a. frisbees en boomerangs. Om vliegeren tot een veilige bezigheid te houden, geeft de familie Switzer aan klanten een papier met de „tien vlieger geboden" mee. Reparaties kunnen niet in de win kel worden verricht. „We mogen hier alleen detailhandel doen en geen hinder veroorzaken voor de buren. Vandaar dat we moeten doorverwijzen naar de Wilhelmina laan", aldus Miriam Switzer. Vliegeren is volgens haar geen tij delijk verschijnsel: „Steeds meer volwassenen gaan het doen. Niet zomaar, maar als hobby. Vooral in Duitsland leeft het enorm. Dat mer ken we aan de belangstelling van Duitse toeristen." Een schoteltje met hasj en marihuana doet de ronde onder de ouders van OSG-leerlingen. gaf uitleg over de werking en risi co's van verschillende verdovende middelen, van nicotine en alcohol tot hasj en heroïne. De spreekster waarschuwde voor het gebruik van XTC-pillen die op party's en in dis cotheken worden aangeboden. Volgens haar weet je dan niet zeker of zo'n pil wel goed is. Als iemand toch van plan is een „feestpil" in te nemen, kan hij of zij deze beter te voren laten controleren (bij de GGD). Vragen waar meerdere ouders mee zaten, waren: hoe zie ik dat mijn kind drugs gebruikt en wat doe ik er aan? De spreekster gaf het ad vies om in elk geval nooit te mora liseren „Als in het café iemand te gen je zegt dat je geen bier mag drinken, omdat het ongezond is, helpt dat ook niet." Ze pleitte voor een open benadering: vragen stel len en erover praten in plaats van beschuldigen en verwijten. (Foto March Hei/non) Scholengemeenschap De Hoge- berg heeft een voorlichtingsavond gehouden over drugs voor ouders van leerlingen uit de onderbouw. Ongelukkigerwijs viel de bijeen komst samen met de lezing van de Rotterdamse „drugsdominee" Vis ser elders in Den Burg, maar er waren evengoed zo'n 50 belang stellenden. De school had een deskundige van de Brijderstichting uitgenodigd. Zij Schapenboerderij De Noordkroon houdt zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur open huis. De lammerij is in volle gang, dus de stallen en het erf zijn druk bevolkt met lammetjes en hun moeders. Bezoekers kunnen meedoen aan een prijsvraag. Wie het juiste aan tal lammeren telt, maakt kans op een prijs. Om 16.00 uur begint het schapen melken, een uur later zijn de geiten aan de beurt. De toegang is gratis. De Noordkroon ligt aan de Nieuwlanderweg 10, nabij de krui sing met het fietspad over het Waalenburgerdijkje. Er zullen snelheidsremmende maatregelen genomen worden nabij de ingang van De Koog (Boodtlaan) en De Cocksdorp (Molenlaan). Totaal heeft de ge meente daarvoor ƒ45.000,- op de begroting staan. Voor welke oplos singen wordt gekozen, staat nog niet vast. De gemeente zal daar over overleg plegen met omwo nenden De raadscommissie finan cieel, economisch en technisch beleid wil echter ook een vinger in de pap hebben, zo bleek tijdens een donderdag gehouden vergadering. Pas als de commissie akkoord gaat, kan tot uitvoering worden overge gaan. De commissie stemde wel in met de aanleg van een bushalte plaats aan de Postweg nabij cam ping De Driehoek. Kinderboerderij De Mient heeft een naamswijziging ondergaan. Vrijdag opent het bedrijf haar poor ten weer voor het nieuwe seizoen onder de naam ,,De Mient Funfarm" Ook de attracties zijn aangepast. De dieren zijn geble ven, maar daarnaast heeft de „krabbendans" zijn intrede ge daan. Dit zijn karretjes in de vorm van krabben, waarin je kunt zitten en die met de hand in beweging kunnen worden gezet. Daarbij klinkt een muziekje. Bij de Super aan de Gasthuisstraat was het vrijdag dringen geblazen. Veel Texelaars kwamen nieuwsgie rig naar de inrichting van de ver nieuwde supermarkt, die van zes honderd naar duizend vierkante meter is gegroeid. De uitbreiding werd mogelijk doordat textielzaak Zeeman vorig jaar naar de Wever straat verhuisde. Behalve de opper vlakte breidden exploitanten Jan en Ria Ravenstijn ook het assorti ment uit met 750 artikelen, zo'n tien procent van het totaal. „Het wat exclusievere levensmiddelen pakket hebben we verbreed. Het is toch een trend dat mensen wat luxer willen koken, meer buiten landse gerechten." De groente- en fruitafdeling is uitgebreid en is voortaan zelfbediening. Nieuw is ook dat bakkerij 't Gouwe Boltje een dependance in de Super heeft. Verder kreeg de afdeling vleeswa ren een andere plek. De slagerij van Hans Beverdam onderging behou dens enkele kleinigheden geen ver andering. Ravenstijn verwacht niet dat door de uitbreiding het aantal medewerkers (20) wordt uitge breid. De verbouwing werd uitge voerd door Texelse bedrijven, waaronder de VEM, Veltkamp en Tebo. Supermarkt Super werd van 600 naar 1.000 vierkante meter uitgebreid. (Foto Gorard Timmerman! Een compleet verzorgde huwelijksdag op Texel. Dat is de opzet van „Trouwen op Texel", een samenwerking van fotograaf Edo Kooiman en adviseur Ray Girbes. Met hun nieuwe bedrijfje richten ze zich vooral op de overkantse bruidsparen die het eiland zien als droomlokatie voor de „mooiste dag van je leven". Vijftien Texelse ondernemers werken mee. „Bij de helft van de huwelijksvol trekkingen op Texel komt het bruidspaar van de overkant", ver klaart Edo Kooiman. Hij wordt als fotograaf wel eens ingeschakeld voor het maken van reportages voor deze stellen. „Dan vroegen ze me of ik iemand op het eiland kende met een trouwauto, waar een goed restaurant was, enzo voort. Als je dat drie keer mee maakt, ga je eens nadenken." Een jaar geleden ontvouwde Kooi- Ray Girbes achteropI en Edo Kooiman rukken uit De antieke brandweerwagen is een van de attributen waarmee ze een huwelijks dag onvergetelijk willen maken. Mascotte Brutus denkt er het zi/ne van lFoto Frans Hopmanl man zijn plan al, maar pas nu gaat hij echt van start. „Er zit toch meer aan vast dan je denkt." Toen hij bedrijfsadviseur Ray Girbes tegen het lijf liep, kwamen de zaken in een stroomversnelling. „Hetzelfde idee stond ook in mijn ideeën- boek", zegt Girbes Samen vormen ze nu een vennoot schap onder firma, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Het tweetal werkt samen met uitslui tend Texelse bedrijven, die zeker niet tot de minst bekende behoren. „Het enige dat niet wordt verzorgd, is de bruidskleding en de ringen." Met de ondernemers zijn geen con tracten afgesloten; per opdracht wordt bekeken wie erbij wordt be trokken. De klant is koning en kan eventueel ook voor andere bedrij ven kiezen. Het is echter niet de bedoeling dat de groep van vijftien wordt uitgebreid. Aanstaande bruidsparen stellen tijdens een kennismakingsdag op Texel zelf hun huwelijksdag samen. Dan wordt een bezoek gebracht aan deelnemende bedrijven en worden fotolokaties bekeken. Men kan ook een videoreportage laten maken door Girbes. De produkten zijn in gedeeld in drie prijscategorieën. „Het kan heel exclusief en luxe, maar trouwen op Texel hoeft heus niet duurder te zijn dan in de eigen woonplaats het geval zou zijn." De twee initiatiefnemers hopen veel publiciteit los te maken. Niet alleen in diverse bladen, maar ook willen ze doordringen tot service- rubrieken op televisie. Met stunt huwelijken, bijvoorbeeld op het wad of hangend aan een para chute, hopen ze straks de aandacht op zich te vestigen. „Texel heeft zó veel kwalitatief goede mogelijkhe den, daar staan anderen steeds weer versteld van."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7