Weinig verheffend programma van Vara Uitzending valt tegen TEXELSE COURANT Scholieren Israël vermoeid van reis Team Deurdouwers goed op bowlingbaan Raadsvergadering Kerkdiensten Witte Donderdag en Goede Vrijdag Pleegouders gezocht voor vakantietijd E Agenda teso „Dromen aan de dijk" effectief Afl. 4: De eerste lange-afstandstrekker Schelpdierenpla niet bekend bij01 de provincie Jehovah-bijeenkom! de (Foto Tessa de GcobII) (Foto Tessa de Grastf) De ezelvereniging aan tafel bij de Vara. door Sylskc en Adriaan Di|kscn DINSDAG 2 APRIL 1996 Twee Israëlische scholieren die op initiatief van hun regering een be zoek brachten aan Nederland, heb ben op Texel een vol programma afgewerkt. Centraal stonden presentaties over hun land voor hun generatiegenoten van OSG De Hogeberg. Het 16-jarige meisje Yael en de 15- jarige jongen Assim behoren tot zeventig scholieren die over de hele wereld zijn uitgezonden om Israel te promoten. Met nog twee andere uitverkorenen waren ze op rondreis door Nederland. Een week geleden waren ze twee dagen te gast op Texel. Ze logeerden bij Henk en Annemieke van Atteveldt in De Koog. Assim (uit de buurt van het meer Tiberias, bekend van het bijbelver haal over de wonderbaarlijke vis vangst) en Yael (uit Tel Aviv) von den het leuk een eiland aan te doen. Bijkomen van de ver moeiende ,,toernee" was er echter niet bij. Dat Yael en Assim bekaf waren van de intensieve rondreis bleek 's avonds, toen ze al om zes uur onder de wol kropen. Op de OSG hielden ze presentaties voor de vierde, vijfde en zesde klas Havo en VWO. In het Engels ver telde het tweetal over hun cultuur, het dagelijks leven, school en ver toonden ze een videofilm over Is raël. De politieke situatie in hun land bleef buiten beschouwing. Verder stonden bezoeken aan de Wolonderneming, EcoMare en Rijkswaterstaat op het programma en kregen ze een ontvangst door burgemeester Van Rappard. Met een zeer geslaagde lunch bij de familie Wolkers werd het Texelse uitstapje besloten. Leuke onderwerpen en dito spre kers. Daar zou je als professionele radiomakers toch iets mee moeten kunnen. De verwachtingen rond het Vara-programma „Spijkers met koppen" dat zaterdag in De Lindeboom werd gemaakt, waren hoog gespannen. Ze werden ech ter niet waargemaakt. De inter views waren weinig verheffend en een discussies ontaardde in een onsmakelijke schreeuwpartij. rarer iviuesitiucn, van Tijdens de wekelijkse bowling competitie had het team Deur douwers er zin in tegen De Som- meltjes. Vooral Martien Roeper had een goede kijk op de baan en scoorde als het noodzakelijk was. Mede dankzij een schitterende se rie van 722 stuurden Roeper en zijn teamgenoten hun tegenstanders met nul punten naar huis. De dames van Onder de Pomp had den het moeilijk tegen de heren van Hotel Strandplevier. Ondanks een mooie game van 161 van Theresia Veldman moesten ze toch de winst uit handen geven. Het Barbarenteam haalde verras send uit door Champion Sisters met 5-0 te verslaan. Spannend was de strijd tussen Gruisi en TZN. Even leek het erop dat Gruisi, met een sterk spelende Ludmilla Verseput, de winst zou binnenhalen, maar dat viel tegen. De TZN-dames pakten de overwin ning. In de huisvrouwenleague waren De Bloopers niet te verslaan. Via een mooie serie van 425 van Guus Bak ker konden ze drie punten afpakken _van WBZ. All Stars-Paal 12 4-1, Tabakshop-Last Minnet 5-0; TZN-Gruisi 3-2; So What-Hotel de Weal 5-0; Bloem v/d Wal-BBS 4-1; Hotel Strandplevier-Onder de Pomp 5 0; Deurdouwers-Sommeltjes 5-0, Stunt Team- Geerts Glazenwassen) 0-5; Champ Sisters- Barbaren Café 0-5 Huisvrouwen: Team 6-F. Fords 1-3; De Pins-Klavervier 1-3, Bloopers- WBZ 3-1 Jeugd; Hotel Strandplevier de Ke gels 3-1, Taxi Grootjen-Verseput Verz. 0-4 Het Vara-gehalte in De Lindeboom was hoog. Het aantal aanwezige Texelaars niet Presentatoren Dolf Jansen en Felix Meurders probeer den de stemming er wel in te krij gen, maar de vonk sloeg niet echt over. De bedoeling van het programma is een kritische, cabareteske bena dering van actuele zaken en opmerkelijkheden. Het eerste inter view met whiskeykenner Willem Ham beantwoordde daar nog het meest aan. Een gesprek met Tweede Kamerlid en defensie specialist Gerrit Valk bleef echter bij bekende kreten over de Ifor-inzet in Bosnië. Hoe aardig was het niet geweest om de straaljageroverlast van de Vliehors aan te stippen. Een plaatselijk onderwerp, actueel, maar met een breder raakvlak. De ezelvereniging had een schot De gemeenteraad vergadert dins dag 9 april in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stem ming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 12 maart 1996. 4. Voorbereidingsbesluit ten be hoeve van: a. openbaar groen tussen De Dageraad en Noorderhaaks te 't Horntje; b. Langeveldstraat 63 te De Cocksdorp; c. Cinema Texel, Gravenstraat 33 te Den Burg; d. Schoonoordsingel 5 te Den Burg. 5. Bijdrage Luchtvaartmuseum Texel. 6. Verzoek planschadevercjoeding inzake Nikadel. 7. Verdagingsbesluit bouwver- gunningingaanvraag overdekt terras bij hotel. 8. Besllissing bezwaarschrift Stiggelbout 9. Beslissing bezwaarschrift So ciaal Pedagogische Dienst. 10. Afgifte internationale rijbewij zen. 11. Aanleg halteplaats Postweg nabij De Driehoek. 12. Vervanging sneeuwploeg. 13.Snelheidsremmende maatrege len ingang dorpen. 14.Voorkoming en bestrijding van ongewenste intimiteiten voor het openbaar onderwijs. 15. Overzicht post onvoorziene uit gaven. 16.a Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen. 17.Rondvraag. 18.Sluiting. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: vr. 5-4: 10 00 u ds. J. ter Haar, morgengebed met lijdensevangelie 19.00 u. ds. J ter Haar; viering Heilig Avondmaal. De Waal: do. 4-4 19.30 u dienst in Den Hoorn. Vr 5-4: 19.30 u. dienst in Den Hoorn. De Koog: do.«4-4: 19.30 u. dienst in Den Hoorn. Vr. 5-4 19.30 u dienst in Den Hoorn- Den Hoorn: do. 4-4: 19.30 u. ds. H R Betting m.m.v. Gospeltrain. Vr. 5-4. 19.30 u. ds. H.R Betting Oosterend- do 4-4: 19.30 u. SOW-dienst in Ned. Herv. kerk, ds. E.J Vledder. Vr. 5-4: 19 30 u SOW-dienst in Geref kerk; kand. J. Vonk, Oudeschild: vr. 5-4: 19.00 u. ds. E.J. Vledder De Cocksdorp: vr. 5-4 20.30 u ds. E.J. Vledder GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: do 4-4 19.30 u. viering Avondmaal, ds. F.J Daane, m.m v de Cantorij Vr. 5-4. 19 30 u. ds. F.J. Daane, m.m v. de Cantorij; dienst van lezing en gebed Oosterend- do. 4-4. 19.30 u. SOW-dienst in Herv kerk, ds E.J. Vledder, viering H. Avondmaal. Vr. 5-4: 19.30 u. SOW-dienst in Geref. kerk, kand J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. Vr. 5-4: 10.00 u. dienst ds. E.J. Baan. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. Vr. 5-4: 19.30 u. Avondmaalsviering. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. Vr. 5-4: 19 00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: do. 4-4: 20.00 u. dameskoor. Vr. 5-4 15.00 u kruisweg; 20.00 u. plechtigheden, herenkoor. De Cocksdorp: vr. 5-4: 15.00 u. kruisweg. voor open doel moeten zijn voor iemand die zo ad rem is als Dolf Jansen. Theun de Winter en Jaap de Wijk hebben genoeg kwaliteit in huis om hem op smakelijke wijze van repliek te dienen en Gerrit Coevert had voor een olijke noot kunnen zorgen. Of het nu aan de voorbereiding heeft geschort of aan wat anders: het op zich zo boeiende onderwerp kwam niet uit de verf. Dat gold eigenlijk ook voor het tweegesprek met de Texelse schrijfster Hermine Landvreugd, dat bleef bij weinig kritische vragen over het verwerken van haar ach tergrond in haar laatste boek. Een interview met Novib-man Max van der Berg had geen raakvlakken met de plaats van uitzending. Niet dat dat wet is, maar als je toch de moeite neemt om helemaal naar Texel te gaan, is een iets minder al gemeen onderwerp waarschijnlijk aardiger. Drugsfeest Aan de cabaretonderdelen van het programma was wel een eilandelijke draai gegeven. Een column over vakantieliefde bevatte waarheidsgetrouwe elementen, maar een tweegesprek over een drugsfeest op het eiland niet en was bovendien flauw. Wel erg leuk en kwalitatief goed waren de optre dens van Pater Moeskroen. Wel aardig was een gesprek met mevrouw De Wilde van de Bijen vereniging, vooral ook omdat die zich bepaald niet door de gebekte presentatie liet afbluffen. Slot- offensief was een discussie tussen jutter Cor Ellen en museum directeur Benno van Tilburg. Het werd een tamelijk genante schreeuwpartij, waar luisterend Nederland waarschijnlijk weinig van heeft begrepen. Tessa de Graaff Een kind een paar weken per jaar een prettige tijd bezorgen? Dat kan als vakantiepleegouder. Een ver blijf bij vakantiepleegouders kan veel voor kinderen betekenen. Juist in de zomervakantie zijn veel mensen nodig die een kind of jon gere voor een paar weken op wil len vangen. Ook op Texel zoekt de Pleegzorg Centrale nieuwe vakan tie-adressen. Daarom wordt op 19 april een informatieavond gehou den. Tientallen kinderen in Noord-Hol land verheugen zich niet op de „grote" vakantie, omdat hun leven niet zo zorgeloos verloopt als bij leeftijdgenootjes. Ze wonen bijvoorbeeld in een te huis en hebben geen familie of vrienden waar ze hun vakantie kun nen doorbrengen. Erzijn ook kinde ren die wel thuis wonen maar waarvan de ouders met grote pro blemen kampen. Juist de vakantie- tijd kan voor deze gezinnen een moeilijke periode zijn. Doordat de kinderen de hele dag over de vloer zijn kunnen de spanningen op lopen. Voor al deze kinderen is een pe riode van zo'n week of twee in een vakantiepleeggezin waardevol. Kinderen krijgen nieuwe energie en komen tot rust op een plek waar ze zich welkom voelen en waar ge noeg tijd en aandacht voor ze is. Er hoeven geen dure uitstapjes ge maakt te worden, juist de gewone gezelligheid is voor de kinderen belangrijk. Het belangrijkste is dat vakantie- pleegouders van kinderen houden en het leuk vinden om een paar weekjes met ze op te trekken. Erva ring met pleegzorg is niet nodig. Of pleegouders samenwonen, ge trouwd of alleenstaand zijn maakt niet uit. Mensen die meer willen weten over vakantiepleegzorg kunnen gratis bellen met de Pleegzorg Cen trale: 06-0223432. Ze ontvangen dan een informatiebrochure en een uitnodiging voor de informatie avond op 19 april in Den Burg. Dinsdag 2 april In d'Ouwe Ulo wordt om 19 30 uur de eerste voorronde voor het ensemblefestival gehouden. De dorpscommissie van Den Burg i.o. houdt om 19.00 uur spreekuur in d'Ouwe Ulo. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Dangerous Minds en om 21.15 uur Zusje. De Doopsgezinde zusterkring houdt om 19.00 uur in het zaal tje naast de kerk een paasmaaltijd. Radio Texel zendt tussen 19.00 en 20.00 uur Met Raad en Daad uit. Alle politieke partijen wor den door Hanny van Zoelen on dervraagd over het bestem mingsplan buitengebied. Woensdag 3 april Alle kinderen zijn vanaf 14.00 uur welkom in Calluna voor een gratis paasknutselmiddag. Deel nemers krijgen een vrijkaartje waarmee eerste paasdag kan worden gezwommen. Tot 15.45 uur kunnen deelne mers voor een volleybalinstuif voor de jeugd zich in sporthal Ons Genoegen aanmelden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur Indianen in de kast, om 16.00 uur Babe, om 19.00 uur Dangerous Minds en om 21.15 uur Zusje. Donderdag 4 april Om 09.30 uur begint in De Poort een interkerkelijke koffie-och- tend voor vrouwen. Truus de Hartingh spreekt over werken in de rosse buurt van Amsterdam. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur Toy Story. Vrijdag 5 april In Cinema Texel draait de film Toy Story om 14.00, 16.00, 19.00 en 21.15 uur. Zaterdag 6 april In de Waalderstraat is paasmarkt. Bovendien wordt een eierenwedstrijd gehouden waarmee de jeugd prijzen kan winnen. In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. De sportvissers hebben van 18.00 tot 20.30 uur een wedstrijd bij de Asfaltmolen. Teso verwacht wachttijden van een half uur op vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur en maand tussen 11.00 en 13.00 uur. Mod ten die zich onverwacht daarb ten voordoen, dan worden doorgegeven via 36 96 90. Kri u een antwoordapparaat, kunt u ervan uitgaan dat maal via de dienstregel wordt gevaren. Er wordt vrijd tussen 09.35 en 16.05 uur extra boot ingezet. De verbouwing van de fietse stalling naast de veerhaven Den Helder is klaar. De stallin kan sinds zaterdag weer word gebruikt. De noodstalling oph parkeerterrein wordt woensd gesloopt, dus eigenaars van sen die daarin staan worden zocht deze vandaag naar nieuwe stalling te verplaatsen Verdere info over de veerdien telefoon 36 96 90. Hoogwater te Oudeschild Dl. 2 8.15 en 20.46 Wo. 3 9.16 en 21.20 Do. 4 9.45 en 21.55 Vr. 5 10.35 en 22.34 Za. 6 11.05 en 23.04 u. Zo. 7 10.50 en 23.45 u. Ma. 8 1115 u. Di. 9 0.16 en 11.55u. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoogwater. De zon komt 7 aprö op om 6.59 u. en gaat onder om 20 23 u.. 4 april volle maan, 5 april springtij. Dankzij de speciale effecten die zijn gebruikt in de voorstelling „Dro men aan de dijk" in EcoMare, ble ven details hangen en kwam de boodschap goed over. Deze con clusie trekt Nicolette Raap, studente sociale psychologie aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Zij hield afgelopen jaar een onderzoek onder de bezoekers van „Dromen...". „Dromen aan de dijk", dat sinds twee jaar permanent in EcoMare is te zien, is een computergestuurde show met licht- en geluideffecten, rook, bewegende objecten en dia projecties uit twaalf projectoren. Aan de hand van de kanoetstrand- loper, die jaarlijks tussen Siberië en Afrika pendelt en steevast een tus senlanding maakt in het Wadden gebied, wordt getracht wordt het energievraagstuk in beeld te bren gen. EcoMare was benieuwd of de achterliggende gedachte duidelijk was overgebracht aan het publiek. De vrees voor een „overkill" aan effecten bleek ongegrond, zo con stateerde Raap. Zij liet een grote groep bezoekers een vragenlijst invullen en ondervroeg daarnaast een twintigtal zeer intensief. Het merendeel bleek na het zien van Tapuiten bij een konijnenhol Sneeuwbuien en 's nachts weer een paar graden vorst. Het voorjaarsgevoel wil maar niet ko men. Toch is er wel wat te melden. De voorspelling van de vondst van het eerste kievitsei kwam in ieder geval uit! „Tjif-tjaf-tjif-tjaf". De tjiftjaf bleek vorige week toch al gezien. Dat wil zeggen gehoord. Dergelijke kleine beestjes hoor je meestal eerst. Hij zong nog niet; maar liet z'n karak teristieke roepje horen: „huwiet". Dat was op de 24e. Pas op zaterdag 30 maart hoorden we de eerste zin gende tjiftjaf in het bos bij De Rovershut. Makkelijker kan dit zangvogeltje het ons niet maken: „tjif-tjaf-tjif-tjaf" zingen ze einde loos herhaald. Deze vroege vogels zingen nog niet zo vasthoudend, meestal maar een paar keer achter elkaar. Wel logisch met dit schrale weer; bovendien hebben ze er een aardige vliegtocht op zitten, al rekenen we ze nog niet tot de echte lange-afstandtrekkers. De landen rond de Middellandse Zee en Noord-Afrika vormen z'n overwinterplaats. Stoagie Een andere nieuwkomer is de tap- uit, of op z'n Texels 't stoagie. Zon dag 24 maart werd de eerste op de Hogeberg gezien. Als we het ge middelde uitrekenen van de eerste waarneming in de afgelopen dertig jaar komen we uit opprecies 24 maart. Keurig op tijd dus, deze tap- uit. Tapuiten zijn zangvogeltjes, familie van bijvoorbeeld de roodborst, de roodstaartjes, de nachtegaal en van, wat verder weg, de merel en de lijsters. Het is wel een geweldige trekker. Ze overwinteren in Cen- traal-Afrika, zuidelijk van de Sahara dus. Wereldreizigers Onze tapuiten zijn nog lang niet de kampioenen binnen de soort. In „Dromen..." beter te kunnen woorden waar het enef vraagstuk precies om draait, merkelijk is de mate waarin kijkers allerlei details in ei| woorden wisten te reproduce Dat staat in verband met de pr< tatie: de effecten zorgen ervoor gedurende de voorstelling van kwartier de aandacht niet versla Er is steeds weer een nieuwe rassing die door de kijker snel de boodschap wordt gekoppel Gedeputeerde Staten is offi'. niet op de hoogte van het plani de minister om import gebiedsvreemde schelpdi] naar de Waddenzee toe te Dat is het antwoord op vragen) D66 statenlid Le Belle. Een meni wordt door GS om die redenr niet gegeven. De Texelse Jehovah's Getui; hebben vanavond een extra bije komst. In het eigen kerkgebo aan de Noordwester in Den B vindt een lezing plaats met als „Avondmaal des Heren". De< vang is 20.00 uur, ook and (Tekenmgsytskeo.ikseni belangstellenden zijn welkom, heel Europa, maar ook overal in noordelijk Azië (Siberië) tot in Alaska, broeden tapuiten. En wat doen die Amerikaanse tapuiten in de herfst? Juist, ze vliegen over de Beringstraat naar Siberië en trek ken dan zuidwestelijk via het Mid den-Oosten naar Afrika! Midden- Amerika zou heel wat dichterbij zijn geweest... Ook op IJsland en Groenland broe den tapuiten. Die trekken natuurlijk niet westelijk, maar houden in de herfst een zuidoostelijke richting aan. Via de kusten van West-Eu ropa komen die in hun winter kwartieren. Deze „IJslandse tap uiten" trekken ook via Texel. „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel ar riveren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Sytske en Adriaan Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips over gesignaleerde vogels houden zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31, of bij EcoMare tel. 31 77 41. „De wullepeweid op" is een Tessels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwerven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! van lage kruiden, mossen enko mossen. Wie in deze tijd met! dichtgeknepen ogen langs eenf ling in de Eierlandse Duinen fc kan zich in de toendra wanen o; een bergweide! Tweeduizendr ter hoog, zeeniveau of hoog-no delijk, al deze plaatsen hebbeni meen dat het klimaat er zó ruig of koud, dat boomgroei nauwelï mogelijk is. Tuinwall Meestal zijn dergelijke gebiel ook nogal stenig. Daarom brei de tapuit waarschijnlijk altijd! holletjes, gaten en nissen. In of duinen kon hij terecht dankzijl konijnen. Alle Texelse tapui t broeden in konijnenholen. Vroeger broedden er wel e? I, paartjes in niet al te goed onó I houden tuinwallen, maar dat 2 we nu toch niet meer. Op doori' is de soort overigens nog welv: n in het cultuurland te vinden. (J woon op een kale akker of of dampaaltje langs een weilam De voorjaarsactiviteiten gaan, of geen weer, gewoon door. in de schemering of 's nacht is de tijd dat in de schem langs de bosranden de begint te baltsen. Als het hele donker is, horen we in de De soms ook een ransuil. Het dan rustig weer zijn, want z'n is maar zachtjes: „hoe-hoe-h* Doorgewinterde vogelaars kunnen ze soms herkennen. Duintoendra's In de hele familie van lijsterachtigen is er geen soort die zó veel van kale gebieden houdt als de tapuit. Van bomen en bosjes moet ie niks hebben. Toendra's, kale bergtoppen en -weiden en kale duingebieden zijn favoriete stek ken. Die gebieden lijken ook alle maal op elkaar, met een begroeiing

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2