Koger bedrijven [gelijktijdig open Gitaar, klarinet en iano in Worsteltent Vernieuwd De Boschrand mikt op herkenbaarheid TEXELSE J COURANT TOV Bedrijvig^/ pamilieberichten Visserskoor werkt hard aan cd-opname Bijnamen in blad Hist. Vereniging Sneeuw verrast vakantiegangers een slachting der Texels vee Overlast Vliehors DINSDAG 2 APRIL 1996 geheel in Tessels dialect geschre ven. Van het bestuursfront wordt ge meld dat zich een nieuwe afdeling bij de vereniging heeft aangeslo ten: de werkgroep Texels Monu ment. Namens deze afdeling is Tme Krijnen-Bays in het bestuur geko zen. De werkgroep is ontstaan naar aanleiding van de restauratie van fort De Schans. Verder neemt I. Dros-Beers zitting in het bestuur voor de werkgroep Archeologie. Losse nummers van het blad zijn a 6,75 verkrijgbaar bij de Texelse boekhandels. VERVOLG VAN PAGINA 1 Boer: ,,De titel van regent is voor het leven. Wie hem heeft, heeft bij ons een streepje voor." Ter afslui ting van de actie worden regenten in historische outfit gestoken en uitgenodigd bij het Wezenputten- evenement, dat aansluitend wordt gehouden Dit wordt een histori sche wandeling van de Wezen- putten naar de haven, omkleed met een historisch spektakelspel. Er wordt water vanaf de Hogèberg naar de vissershaven gebracht. De haven wordt omgetoverd in een bruisend havenkwartier met nos talgisch vertier, theateracts en Mid deleeuwse maaltijden. Er worden bekende Nederlanders uitgeno digd. Het Texelse verenigingsleven zal bij het evenement worden be trokken. De 100.000,- die door de regenten wordt opgebracht is onder meer nodig om een vaste kracht in dienst te nemen, die een deel van het werk van de vrijwilligers gaat over nemen. Leningen. Zweefvliegclub Texel en de Stichting Overdekte Manege Texel hebben bij de gemeente een lening aangevraagd voor de ver bouwingen van hun accommoda ties. Voor de uitbreiding van de manege, die inmiddels achter de rug is, wordt gevraagd om ƒ50.000,-. De zweefvliegclub wil voor de bouw van een nieuwe hangar, die dit voorjaar gereed moet zijn, een bijdrage van ƒ60.000,-. Het college van b en w wil beide aanvragen honoreren in de vorm van langlopende leningen met een rente van 6,5%. In de ruime kelder van het hotel is de ontspanningsruimte gevestigd, met daarin een o.a. een sport- ruimte, sauna en opslagruimte. Alweer in een witte wereld. (Foto Tessa de Grastn Wij zijn getrouwd Paul us en El ja Bonne-van de Hoek Wij willen iedereen langs deze weg bedanken. Het was grandioos! De Ruyterstraat 70 1792 AK Oudeschild Tel. 0222-322015 Heel hartelijk dank voor al het goede tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis in Amsterdam en bij mijn thuiskomst Marianne v.d. Vis Gerritslanderdijkje 41 Ontzettend blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van ons zoontje en broertje Oskar Hij is geboren op 31 maart 1996 Annemarie Nijkoops Gert Jan de Vreugt Floortje Emiel De Wittstraat 43 1792 BN Oudeschild Voor bezoek even 315434 bellen De tweede stemmen moeten hun partij lati Even na half twee zondagmiddag klonk gejuich in de Waalder kerk. Opgelucht begroette het Oude schilder Visserskoor het eind signaal van de Rotterdamse opnameleider Peter Arts. De koor leden hadden een volle zaterdag en een halve zondag hard gewerkt aan het zingen van liederen die in mei op cd worden uitgebracht. Met veel plezier, dat wel. Vandaar dat ook nog een spontaan Voor André nog éénmaal troelala" voor dirigent André Keijzer werd aangeheven en Arts stevig op de schouders werd geslagen. Het scherpe muzikaal oor van de Rotterdammer had indruk gemaakt op het koor. De producer, eerder aangetrokken voor de cd van Frans n horen, de rest van het Visserskoor luistert en Lies Pieterse, haalde iedere brommende bas en haperende tweede stem er feilloos uit. Daar door duurden de opnamen wel wat langer, maar de vissers staken er veel van op Tekenend is dat de sfeer tot en met het laatste refrein goed bleef. ,,Een leerzame erva ring", luidde de algemene opinie na afloop Op zijn beurt toonde ook Arts zich tevreden. ,,Dit koor straalt plezier uit Je kunt merken dat het niet al leen gaat om de muziek, maar dat ze ook zingen omdat ze met elkaar lol willen maken.Hij sprak de vis sers in hun eigen taal aan: ,,De beuk er in, met alles d'r op en d'r an", was zijn advies voor de aanpak van het door Peter Kok geschreven nummerOudeschilder vissers". Op de cd komen Ook nummers van Martin Karlas, oud-dirigent Alfons Boom en accordeoniste Corry ttend toe. <Fo,° Frans n°Pm*nl Witte. Naast laatstgenoemde zorg den ook Anita Kalf (accordeon) en Sjors Maas (slagwerk) voor de muzikale begeleiding. Maas was speciaal met het oog op de cd-op- namen aangetrokken, maar zijn komst beviel zó goed, dat het koor hem heeft ingelijfd. Totaal zijn 23 nummers opgenomen, waaronder klassiekers als „De klok van Arnemuiden" en „I am sailing". Er zullen nog enkele liedjes afval len. Volgens initiatiefnemer William Witte van Nauta CD zal de cd ongeveer een uur duren. Zowel de kosten als de opbreng sten van het project worden ge deeld door het Visserskoor en Nauta CD. Depresentatie van de cd, die „Langs de haven"zal heten, is gepland op 79 mei in de RK kerk van Den Burg. De familie Bakker telt de meeste bijnamen op Texel. Totaal regis treerde de werkgroep dialect van de Historische Vereniging er liefst honderd. Op ruime afstand volgen de Wittes (67 bijnamen) en goede derde is de familie Boon (50 stuks, waarvan de helft in De Cocksdorp). De volledige top 20 staat in een artikel van Gelein Jansen in het nieuwste nummer van het verenigingsblad. Jansen publiceert een bewerking van de lijst die hij overnam van Dick Lemstra na diens overlijden. Lemstra hield tot zijn dood de al maar groeiende lijst bij. Als iemand met een nieuwe bijnaam aan kwam, speurde hij naar de her komst en gegevens over de per soon die de bijnaam droeg. Jansen zocht het hele bestand opnieuw uit en maakte met behulp van de com puter tal van interessante uit splitsingen De top 20 van families is daar een voorbeeld van. Ook aardig is de top 20 van voor- namen.Jan heeft de meeste bijna men (88), gevolgd door Piet (66) en Jaap (58) De enige vrouwennaam, Marrie, staat op de 20ste plaats (6 •bijnamen). Verder maakte Jansen een overzicht van de onderwerpen waarvan bijnamen zijn afgeleid, variërend van dieren, gereedschap en kleuren tot brood koek, tv-fi- guren en geld. Jansen geeft een aantal prachtige voorbeelden, maar wie naar de bijbehorende personen zoekt, komt bedrogen uit. Omwille van de privacy (scheld- en spotnamen) blijven die onvermeld. Het 38ste nummer bevat nog meer boeiende bijdragen. Inhakend op de actualiteit is een stuk over de Groeneplaats van 70 jaar terug, overgenomen uit een Texelse Cou rant van 1952 en gelardeerd met foto's uit het archief van Nan Huis man. Passend in het voorjaar is het verhaal „Eisoeke" door G.E. Dros, e Dorpsstraat in De Koog open- j drie vernieuwde zaken gelijk- Jig vrijdagavond de deuren. Eet- „De Tijd", cadeau- en feamelwinkel „De Boutique" en 1,Laser Art Galerie" maken na lijpende renovaties en herbouw i nieuwe start. Alledrie pachten Exploitanten hun zaak van Cor ITijd" is de nieuw naam van het lafé van Hans en Trudie van der 1st, dat voordien 14 jaar als J<e Mik bekend stond. De ruime we zorgt ervoor dat het daglicht 1 diep in de vernieuwde zaak jrdringt. „We willen een open ■natuurlijke uitstraling", doelt 1 der Geest op het vele hout dat Ie eetzaak is verwerkt. Opval- J is de notenhouten bar, de trots I de exploitant. Voor de inrich ting en routing door het bedrijf heeft Van der Geest zoveel moge lijk z'n licht opgestoken bij vaklie den „Het is een volwassen eetcafé geworden, waarin het prettig wer ken is en de klant zich thuis moet voelen." De Tijd serveert gerechten die uiteenlopen van ontbijt tot ge marineerde lamsspies. In haar vernieuwde cadeau- en verzamelwinkel De Boutique heeft uitbaatster Anja van der Meer dub bel zoveel ruimte als in haar voor malige zaak. Na overleg sloopte eigenaar Cor Kuip het winkeltje en bouwde vrijwel op dezelfde plek twee nieuwe zaken. In één daarvan heeft Van der Meer een grote col lectie speeldozen uitgestald en an dere curiosa. „Eigenlijk is het mijn persoonlijke verzameling en dat gene wat ik voor anderen op de kop tik. Mensen verzamelen alles. Van miniatuur serviesgoed, poppen, beren, schilpadden tot olifanten. Van velen weet ik wat ze sparen. Als ik ergens wat tegenkom, koop ik het voor ze." In de nostalgisch in gerichte winkel verkoopt ze ook an tieke kasten. Pal ernaast hebben Dave en Leni Platts hun Laser Art Galerie geves tigd. Een branch die niet nieuw is voor Platts, die aan z'n elfde sei zoen in de badplaats bezig is. In het nieuwe bedrijf heeft hij meer ruimte om de driedimensionale holografie-afbeeldingen uit te stal len. „We zijn bijna de enige in Ne derland die ze verkoopt. Ze worden gemaakt met behulp van een spe ciale lasertechniek, die vrij kostbaar is. Het is exclusief, maar het ligt wel goed in de markt." Ter aanvulling heeft Platts een 1 uur fotoservice en verkoopt hij laserprints en aparte sieraden. De families Wassenaar en Boks voor hun vernieuwde hotel Vlnr. Wil en Desiré Wassenaar en Toos en Cees Boks. lFo'° Gerard Timmermani Anja van der meer, de exploitanten van de drie vernieuwde zaken in De Koog voor hun bedrijven IFoto Gerard TimmermanI Een fikse uitbreiding en modernisering van het hotel, maar ook weer geen extreme luxe. Want de vaste gasten moeten het gevoel hebben dat ze in hun oude ver trouwde hotel terugkomen. Toch zullen de logees wel even knippe ren met hun ogen als ze het Hotel de Boschrand binnenstappen. De oude voorvleugel van het driester renhotel werd afgelopen winter volledig vernieuwd. Zaterdag openden exploitanten Cees Boks en Wil Wassenaar hun bedrijf. De vernieuwing van De Boschrand is één van de grotere bouw projecten waaraan deze winter op Texel is gewerkt. „We hadden geen slechtere winter kunnen uitkiezen, maar toch zijn we maar een week achter op schema. Met kunst en vliegwerk konden de werkzaamhe den doorgaan." Dankzij de vernieu wing herbergt het familiehotel nu totaal 51 kamers, waarvan 24 in het nieuwe gedeelte. Miljoenenproject Een miljoenenproject dat is ge bouwd met visie op de toekomst. Wordt het nu nog geëxploiteerd door Boks en schoonzoon Wassen aar, binnen afzienbare tijd wordt het management versterkt door Boks' zoons Kees en Bernhard, die momenteel een opleiding volgen aan de middelbare hotelschool. Herkenbaarheid voor de gast is een filosofie in het familiehotel. „Als gasten aankomen, is het prettig als ze een vertrouwd gezicht zien en geen vreemde. Op die tijden be mannen we zelf de receptie en 's avonds sta ik achter de bar in de lounche om de gasten een drankje in te schenken. Als de mensen een rondje hebben gelopen, willen ze als ze terug zijn ook graag een be kende aantreffen." De inrichting van de lounche in het bestaande gedeelte is aangepast aan de nieuwe huisstijl. Erker Centraal in het hotel is de nieuwe receptie, die in elkaar is getimmerd door Boks zelf, die ook het buffet in het restaurant maakte Beeld bepalend aan de voorgevel is de grote ronde erker van het restau rant, dat is verdubbeld in opper vlakte. Zo'n driekwart van de gas ten in het hotel boekt „half pension". „Overdag trekken ze er doorgaans op uit, maar 's avonds gebruiken de meesten hier de maaltijd." Om die te bereiden is de keuken ruim opgezet en uitgerust met een grote koelcel, zodat ook „op voor" kan worden gewerkt. De Boschrand mikt op een breed publiek. „We zijn een driesterren hotel, door de kwaliteit trekken we ook gasten die vier sterren willen. En door de gunstige prijsstelling komen ook gasten die twee sterren willen." Volgens Wassenaar keert veertig procent van de gasten re gelmatig terug. „De tendens van steeds kortere vakanties merken we hier ook Gemiddeld verblijft men hier een dag of drie, vier. Som migen komen wel drie keer per jaar." Kamers De 24 kamers, ondergebracht op de eerste en de tweede verdieping, zijn comfortabel ingericht met een bed, een zithoek, een douche/toilet annex badruimte met vloer verwarming. Verder beschikt elke kamer over een balkon, kluis, föhn, wekkerradio en een televisie ruwvoer krijgen. Als exportland wil de Nederlandse overheid geen en kel risico lopen en laat ze toch ver nietigen. Naast het importverbod van Britse kalveren laat Nederland ook geen sperma afkomstig van Engelse stieren toe. Het importverbod vanuit Engeland lijkt gunstig uit te werken voor de vleesmesterijen in Nederland, die lange tijd te kampen hadden met een tegenvallende markt. Door de grotere vraag naar Hollands vlees stijgt de prijs daarvan. Ook slagers hebben voordeel van de boycot van Engels vlees. Slager Goënga uit Den Hoorn kreeg er extra klan ten bij uit de horecasector. Bedrij ven die Brits vlees gebruikten, zijn overgestapt op Hollands vlees. De affaire heeft nauwelijks invloed De klok een uur vooruit. Een hele schok voor wie zondagochtend opstond. Maar na het openen van de gordijnen stond menigeen een nieuwe verbazing te wachten: Texel lag bedekt onder een witte deken. Later in de morgen werd menig wandelaar en recreatie voetballer geplaagd door stevige sneeuw- en hagelbuien. „Als ik op de wintersport had gewild, was ik wel naar Oostenrijk gegaan", aldus een dik ingepakte toerist. Sneeuw in maart is niet uitzonder lijk. Menig spreekwoord geeft aan dat het vakqj voorkomt. Toch is het voor Texel lang geleden dat na het begin van de lente dergelijke win terse temperaturen voorkwamen. Het einde van de kou lijkt nog niet in zicht De natuur heeft een klein beetje vertraging opgelopen, maar de bollen en broedende vogels ko men nu toch aardig op gang. Net als de mensen kunnen zij echter wel een zonnetje gebruiken. /Vorsteltent start het muziek- eerste paasdag met een optre- van vier klassiek geschoolde ikanten. Gitaristen Marius ledijk en Joris Kühne geven elk solo-optreden en pianiste ieke de Bruijn en Steffen Snip rjnet) spelen samen Het con- begint om 13.00 uur, de toe- g is gratis. ius Langedijk leerde aan het van z'n middelbare schooltijd .zelf het gitaarspelen aan. Na ooiing van zijn studie aan de inklijke Academie voor Beet je Kunsten gaf hij toch de voor aan de muziek. Hij besloot aan conseratorium in Alkmaar gi- te gaan studeren. Zondag hij werken van J S Bach, H. M. Ponce. s Kuhne startte zijn gitaarstudie het Alkmaars conservatorium half jaar geleden. Daarvoor hij basgitaar lichte mu ziek. Via de lessen die hij volgde bij Folkert Rossing in klassieke contra bas, keerde hij echter terug naar zijn eerste instrumentale keuze, de klassieke gitaar Hij speelt van F. Monipou Suite Compostelana, de len 1 t/m 6. Pianiste Mariek Bruijn studeerde voor klassieke piano aan het conseratorium in Alkmaar af in 1995 Ze heeft ruime podium ervaring, als solist en als begelei der Naast haar werk als piano docent studeerte ze verder Ze speelt samen met klarinetiSt Steffen Snip, eveneens geslaagd aan het conservatorium. Van jongs af aan speelt hij op klarinet en saxofoon. Hij studeert verder en is tevens werkzaam als docent en di rigent. Het duo speelt de Sonate op 120 nr. 1 in F mineur van J. Brahms. Dankzij sponsoring door een koffiebrander staat voor de bezoekers een gratis kop koffie klaar. en Snip, Marius Langendijk, Joris Kuhne en Marieke de Bruijn geven zondag een iek optreden in De Worsteltent. |ntelse veehouders hoeven in ver- 3and met de gekke koeienziekte |BSE) geen vee te slachten. In Ne- rderland moeten 64.000 kalveren worden geslacht, die uit Engeland l,zijij geïmporteerd. Op het eiland is Ldat niet het geval, zelfs niet met de <tse Hooglanders, die in Ne land zijn gefokt. De BSE-affaire geen gevolgen voor de ipenhouderij op het eiland. (kalveren die moeten worden pietigd komen uit Engeland, om f met kunstmelk verder te wor- I gefokt. Volgens kenners kun- ze met ziek zijn, omdat ze geen In een brief aan staatssecretaris Gmelich Meiling van defensie zal de gemeente hem herinneren aan de afspraken die zijn gemaakt met zijn voorganger Frinking. Enkele jaren geleden zijn met die bewinds man punten opgesteld om de over last door oefeningen met straalja gers op de Vliehors binnen de perken te houden. op de mesterijen van exclusieve rassen, zoals de Blondes d'Acquitaines en Limousines. De bedrijven werken vanaf de produ cent tot de slager in een gesloten keten, die scherp wordt gecontro leerd De producenten van dit luxe vlees krijgen een garantieprijs, die boven de normale vleesprijzen ligt.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3