Vernieuwde Bijenkorf parel van Oosterend Vereldfeest voor en met vluchtelingen Levenslessen Faber verdienen méér Woningbouw laat Strenders niet los Winterse uitbarsting deert EcoMare niet Verkoopster wil nog 250,- van Lionsclub Contact op gang brengen TEXELSE 7 COURANT Langer denken over planschade Politiek praatje VVD in paviljoen Reisverhalen Haker op vergadering CNV ammetjestocht einig animo voor springwedstrijd Meester na 31 jaar terug bij zijn klas Training Mareis Eieren en paasmarkt in de Waalderstraat Looncontrole CNV ecoMuro DINSDAG 2 APRIL 1996 „Dat u het gebouw waardeert, streelt mij. Maar dat u het uitzicht erop vanaf de Koningsweg daarom zelfs wilt vrijhouden, is een té grote eer..." Bouwer Elco Vermeulen was zaterdag niet de enige spreker die bij de opening van het vernieuwde dorpshuis van Oosterend de woningbouw ter sprake bracht met een schuin oog op de vertegenwoordigers van de gemeente. Dat ze in Strend mooi kunnen bouwen is een feit, want de Bijenkorf is een prachtig func tioneel dorpshuis geworden. Het dorpshuis van Oosterend zou aanvankelijk alleen worden ver bouwd. Maar gaandeweg kwamen de betrokkenen steeds meer zaken tegen die een grondiger aanpak vereisten. „Soms sjouwden we op één avond alle stoelen de sportzaal in voor een vergadering en moes ten ze er daarna weer uit voor een sportwedstrijd", illustreerde dorps commissievoorzitter Jaap Hin. Op kleurrijke wijze verhaalde hij ook van moeders met complexen om dat ze hun kinderen onder het aard oppervlak moesten afleveren, daar de peuterspeelzaal in de kelder was. Om van het dorpshuis weer één centrale ontmoetingsplaats te ma ken, werden enkele „meedenkers" ingeschakeld, waaronder aanne mer Elco Vermeulen. „We vroegen hem het belang van het dorp te la ten prevaleren boven zijn eigen belang, maar desondanks werden we toch vrolijker van zijn tekenwerk dan van zijn rekenwerk", plaagde Hin. Symbool Het veranderde subsidiebeleid van de gemeente werkte aanvankelijk niet in het voordeel van Oosterend. Door goede samenwerking met de gemeente kon toch een compleet plan worden gefinancierd, waar door burgemeester Van Rappard zaterdag met een ferme ruk een gordijn kon verwijderen en het nieuwe logo aan de buitenkant van het gebouw onthulde. Het zijn vier vakjes van een bijenraat, die sym bool staan voor de vier functies die in het dorpshuis zijn verenigd. Van Rappard wilde het m zijn openingstoespraak over veel zaken hebben, behalve over de ijsbaan. Nadat het gelach was verstomd stipte hij toch subtiel de problemen aan waar de gemeente voor staat, in het kader van de woningbouw voor de dorpen. „De leefbaarheid is gediend bij nieuwe woningen, anders vergrijst een dorp. Het is zorgelijk dat het rijk daarbij een voet dwars zet", aldus Van Rappard. Van Rappard vergeleek de zeven dorpen op het eiland met zeven kinderen, waarbij hij het college als ouderpaar betitelde. „Ze zijn je al lemaal even lief, maar toch heb je zo je voorkeuren." Hij typeerde de Strender dorpscommissie als inge houden zelfbewust. „In een tijd van toenemend egoïsme is een derge lijk gebouw voor gezamenlijk ge bruik, dat met veel zelfwerkzaam heid tot stand is gekomen, een ander geluid. Het is méér dan een gebouw. Het is een bewijs voor het kloppend hart van Oosterend Na veel toespraken en kadootjes was het de beurt aan alle Texelaars om het nieuwe complex te bezich tigen In de sportzaal werden vol leybal- en gymdemonstraties ge houden. Of we mee willen met de duinexcursie. Hagel en sneeuw gieren langs de ramen, dus bedanken we voor de uitnodiging. Doen we nog wel eens op een mooie zomerse dag. Het is worstelen geblazen tijdens de open dag van EcoMare. Het slechte weer lijkt niemand er zon dag van te weerhouden om een kijkje te nemen. In de ochtenduren zijn onze Oosterburen duidelijk in de meerderheid. Kennelijk allemaal in de krant gelezen over de open dag. ,,Of ze hebben onze aankondigingsposter gezien", merkt EcoMare-woordvoerster Margreet fijntjes op. De Texelaars komen later op gang. Maar ze komen wel. Nogal mas saal, zelfs. Vooral de kinderactiveiten vinden gretig aftrek. Iets doen slaat aan, ook bij de ouders trouwens. Er wordt spontaan een tweede vertoning van de Nol Binsbergen-film ingelast. Aan het eind van de dag staat de teller stil op 2320 bezoekers. Geen kaartje verkocht, maar toch een topdag. Eentje met psychologische winst. Tessa de Graaff moet iets gebeuren", dacht Kombrink en ze besloot een ,1 te organiseren. „Het spookte Jd al wel in mijn hoofd dat ik I wilde doen voor de asiel- ers op Texel, maar ik kwam ooit toe om contact te ma- Via haar zoon kwam ze wél jnraking en dat bracht zaken het rollen. asielzoekers in Motel Texel igen hun dagen door voor de isie. Ze hebben niets om naar 'e kijkenniets om zich mee I te houden. De contacten met laars zijn minimaal. „Ik begrijp wel", zegt Lot Kombrink. „Ik te daar ook niet zomaar bin- van: hallo, hier ben ik." de verbinding tot stand te gen en om het uitzichtloze aan van de asielzoekers te breken, besloot ze een feest )uw te zetten. luisvesting hebben de vluch- gen op Texel het niet slecht, de overkant doen zich schrij er situaties voor. Wél een probleem vöor de mensen Ie reiskosten Ze krijgen 70,- Id per week, waar ze alle da- ;se zaken en het levensonder- zelf van moeten bekostigen, hebben advocaten aan de ant, vaak in Amsterdam. An- hebben familie in opvangcen- an de overkant. Lot Kombrink. „Voor die mensen is een bezoek een rib uit hun lijf. Ze moeten er lang voor sparen, elk dubbeltje omkeren. Terwijl zeker een advo caat van levensbelang kan zijn voor' hun toekomst. Dat deed me besluiten het feest een thema te geven. Laten we met z'n allen iets J.Jager uit De Koog heeft bij de gemeente planschade gecTaimd Hij vindt dat door de bouw van de supermarkt en bijbehorende win keltjes aan de Nikadel zijn potte- bakkerszaak aan het gezicht is ont trokken. Hij wil een vergoeding wegens omzetschade en waarde vermindering van zijn pand De gemeente zegt hier niet op te kunnen reageren als niet fiancieel is aangetoond dat inderdaad sprake is van omzetschade. Van daar dat de raad wordt voorgesteld de termijn van behandeling van de zaak met tien dagen te verlengen, zodat Jager de tijd krijgt om dit aan te duiden. doen om het ze iets gemakkelijker te maken." ledereen die ze om medewerking vroeg verleende die van harte. Als lokatie voor het feest is Calluna uitgekozen. „Die sponsorden met een en ook Ruud Boom van het partycentrum bood gelijk aan om mee te doen." Als datum is 19 april gekozen. Van 20.00 tot 02.00 uur kunnen feestgangers zwemmen, dansen, spelletjes doen en genieten van muziek. Verschillende bands ko men optreden en Jaap Dros geeft een schaaksimultaan. De bewo ners van het Motel maken hapjes. Een kaartje voor het feest kost 10,- in de voorverkoop en ƒ12,50 aan de zaal Verder komt er een inzamelingspunt voor strippen kaarten, telefoonkaarten en boot- kaarten, voor mensen die in natura Op ontspannen wijze de standpun ten van de VVD bespreken. Dat gaat de Texelse afdeling van deze partij doen met ingang van zondag 21 april. Dan wordt van 10.30 tot 13.00 uur zitting gehouden in pavil joen Paal 28 om, bij een bakje kof fie, te praten over politiek en de visie van de VVD. De bedoeling is om eens in de twee maanden een dergelijke bijeenkomst te houden, ledereen die wil praten over poli tieke zaken is welkom. een bijdrage willen geven aan de vluchtelingen. Deze kaarten zullen centraal worden beheerd, zodat een èerlijke verdeling plaatsvindt. Tevens heeft Lot Kombrink een bankrekeningnummer geopend voor hulp aan de Texelse vluchte lingen. Het nummer is (RABO) 36 25 95 542. Mensen die nog ideeén hebben voor het feest of anderszins hulp willen bieden, kunnen Lot bellen via 31 42 55. De afdeling Texel van het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt maandag 15 april de jaarver gadering. Ondermeer worden de voorlopige resultaten van een looncontrole besproken en vindt de huldiging van jubilarissen plaats. Na de pauze vertelt Dik Haker over zijn fietsvakantie in Zuid-Afrika. Vakgroepbestuurder Jaap Bosma van de CNV Voedings- en Industrie bond zal ingaan op het nut en de noodzaak van looncontroles Daar naast zal hij ingaan op de bijzon derheden die 's middags aan het licht zijn gekomen tijdens een Texels loononderzoek voor dege nen die werken in recreatie, horeca, kappersbranche en landbouw. De CNV-leden worden verwacht in gebouw De Poort, Elemert 3 in Den Burg, om 19.30 uur. april (Tweede Paasdag) houdt Gouden Boltje" voor de zesde een Lammetjestocht. Deze t in het teken van het voorjaar. ifstanden die kunnen worden pen zijn 5, 10, 15, 20 en 40 ki- iter Voor deze tocht is een spe- herinnering ontworpen, inschrijfgeld is 6,00 mét merig en ƒ3,50 zonder, leden (eten een korting van ƒ1,50. •tart is in de kantine van LBO ialaan in Den Burg. Voor de 40 'an 9.00 tot 10.00 uur de 25 km |9.00 tot 11.00 uur de 5, 10 en m van 9.00 tot 14.00 uur. In het lokaal is een expositie over het sn wee van wsv „Het Gouden te zien. Het volgende eve- ent is de Vogelwandeltocht op elvaartsdag 16 mei, start bij lorpshuis De Koog. was zondag stil in manege iburg tijdens de spring- strijd. Er waren niet alleen wei toeschouwers, ook het nemersveld was beperkt. Ook fitslagen vielen tegen. Bij het >siek" springen kwamen maar van de veertien combinaties oos rond en bij het „rijstijl" igen slechts drie. gen B-sprmgen pony's 80 90 cm, D at. klassiek: 1 .Jantien van Beurden met 2 Niels Hoogenbosch met Colorado. L- jen pony's 90 100 cm. D- en E-cat rlotie Boeyen met Bianca. L-sprmgen en 110 cm 1 Marian van der Geest met fant. Rijstijl: B-springen pony's 80 cm 1 Niels Hoogenbosch met Colorado ngen pony's 100 cm E-cat. 1 .llona van 's met Amigo. „Het verheugt me hoeveel dank baarheid ik vandaag heb gehoord." Ontroering vulde de stem van de 79-jarige H.F. Frederiks toen hij te rugdacht aan de talrijke hartelijke ontmoetingen die hij zaterdag met oud-leerlingen van de Jozefschool had. Speciaal voor de kinderen uit de vijfde klas van 1965 waren hij en zijn echtgenote vanuit Ouderkerk aan de Amstel voor het eerst in ruim dertig jaar terug op Texel. Zelfs de geboorte van hun eerste kleinkind hield hen niet thuis. „Aan deze klas bewaar ik mijn mooiste herinneringen", verklaarde Frederiks. Het organisatiecomité van de reü nie had er alles aan gedaan om achter zijn adres en geheime tele foonnummer te komen. Frederiks, die slechts twee jaar op Texel les gaf, viel destijds op door zijn kind vriendelijke aanpak. Hij zette de banken tegen elkaar en kinderen mochten elkaar helpen. Ook had hij oog voor leerlingen die buiten de boot vielen en/of slecht presteer den. Die gaf hij op woensdag middag bijles. In zijn woning naast de school leerde hij hen dan tevens de geheimen van het poppenkast spel... Bijna alle nog in leven zijnde do centen van toen waren op de reü nie present. Alleen juffrouw Kievits moest, geveld door de griep, afzeg gen. Van de oud-leerlingen was Ineke Bakker speciaal vanuit Frank rijk overgekomen. Anton de Porto, die als cardioloog m Den Helder werkt, moest tot zijn spijt afbericht doen omdat hij deelnam aan een congres in Amerika. Donald Witte had ook graag gekomen, maar hij verbleef met de marine in de Golf. Tot verrassing van de reünisten had de organisatie (Ineke Zijm, Els Peetoom en Rita Veeger) uit het schoolarchief dia's van een kerke lijke plechtigheid en een school reisje opgeduikeld. De vertoning maakte bij de aanwezigen vele her inneringen los. De meesten raakten niet uitgepraat en zetten na afloop het gezellige samenzijn elders in Den Burg tot in de zeer kleine uur tjes voort. Peter Faber zette, ondanks de mager bezette zaal, zijn beste beentje voor (Foio Tossa de Grooff) De zin van het leven. Een terugke rende vraag die zaterdag op humo ristische wijze werd besproken door acteur Peter Faber in zijn solo- programma „Vrolijke Verhalen". Met de nodige zelfspot ook. Zo was het de bekende Nederlander be paald niet ontgaan dat er slechts een handjevol publiek in de zaal van De Krim zat Maar tekenend voor zijn optimistische instelling liet hij zich daardoor niet ontmoe digen. Faber vertelde aan de hand van eigen belevenissen over het leven. Afwisselend komisch, diepzinnig, cynisch en clownesk schilderde hij een beeld van zijn jeugd in een Amsterdamse volkswijk. Met een godsdienstdiploma op zak, maar verder weinig waardering voor het strenge katholieke onderwijs uit die tijd, raakt hij verzeild in de toneel wereld. Met een minimum aan attributen, maar een maximale beheersing van lichaamstaal en gelaatsuit drukkingen boeide Peter Faber het publiek. Enkele flauwe tussendoor- grapjes ontkrachtten het effect enigszins. Toch gaf hij de toehoor ders wel iets mee. In iedere geval het gevoel dat hij méér had ver diend dan een half lege zaal. Tessa de Graaff Vooraan vl.n.r Koos Witte, Annie Barhorst, Rita Veeger, Anneke Witte, Sjaak Schrama, Nelie Smit, Trudie Hopman, Richard Bakker en Agnes Schrama Midden meester Zegers. meester Frederiks, Marjan Bakker, Ineke v.d. Berg, Els Peetoom. Karin Halsema, juffrouw Van Doom, juffrouw v.d. Wetering, Ingrid van Sambeek, Hannie Maas, Corrie Bakker, Ineke Bakker. AchteraanJan Heijne, Rineke Beukers, Dick Witte, Niek Groot. Jacqueline Graaf. Jos Bakker. Ben Witte, Pieter Duin. Nettie Zijm. Mieke Witte, Kees Zijm. Greetje Spigt, Annelies Zijm, Nettie v.d Kooy, Greta Witte, Ineke Zijm, Joke Barhorst, Frans Witte, Peter Rijk, meester Kievits, Cees Lexmond, Peter Witte, meester De Vries, meester Luyckx en Siem Groot. tFoto Frans Hopman) Astrid Hennink uit Oudeschild claimt een bedrag van ƒ250,-, dat zij nog te goed zou hebben van de vorig jaar gehouden Lionsveiling. Voor een auto, die door haar te koop was aangeboden, kreeg ze slechts ƒ500,-, hoewel de ophoud- prijs op ƒ750,- was vastgesteld. De veilingcommissie van de Lions stelt echter dat Hennink met de verkoop tegen een lagere prijs ak koord is gegaan en houdt voet bij stuk. Omdat ze het geld nodig had, bood Hennink in april vorig jaar haar zes jaar oude personenauto te koop aan. Eerder had ze geprobeerd hem via een advertentie in de krant te verkopen, maar dat was niet gelukt. Met de veilingcommissie werd een ophoudprijs van ƒ750,- afgesproken. Mede dankzij hulp van derden bij het loven en bieden tijdens de veiling lukte het om deze grens te passeren. Een koper mocht zióh voor 800,- de nieuwe eigenaar noemen. Overdonderd Korte tijd later kwam de man ech ter terug. Hij had de auto laten na kijken en daarbij was ontdekt dat de koppelingsplaat was versleten. De man wilde de auto voor hoog uit ƒ500,- nog wel hebben, anders zou hij hem terug geven. De veilingcommissie zocht vervol gens contact met de verkoopster. De lezingen lopen vervolgens uit een Volgens commissielid Jan Bloem „wilde Hennink de auto niet terug hebben en is zij dus akkoord gegaan met de lagere prijs". Astrid Hennink zegt dat zij werd „over donderd". „Ik wilde de auto niet meer terug, maar met die 500,- was ik het niet eens." Naar de mening van Bloem heeft Hennink wel degelijk, zij het onder protest, ingestemd met ƒ500,-. Hennink bestrijdt dat en vindt dat zij tenminste recht heeft op de ophoudprijs, 750,-. Bloem stelt echter dat daaraan echter geen rechten kunnen worden ontleend. „De ophoudprijs is slechts een on derlinge afspraak tussen verkoper en commissie over het bedrag dat een kavel minimaal moet opbren gen." In goede staat? Bovendien heeft Hennink volgens hem de veilingcommissie niet juist ingelicht. Zij had gezegd dat de auto in goede staat verkeerde en daarmee werd de koper op het ver keerde been gezet. „Ik ben geen automonteur", zegt Hennink. „Ik verkeerde in de veronderstelling dat de auto nog prima was en heb daarom niets gezegd over even tuele mankementen." De vraag rijst of de veiling- commissie daar zelf geen controle op uitoefent. Volgens Bloem is dat niet het geval. De Lions vertrouwen Zaterdag is er een basketbal- toernooi voor zowel de dames als de heren Mareis bij Break Out in Hippolytushoef. Omdat trainer Michel Gomez de club gaat verla ten worden de trainingen van de junioren en de heren overgenomen door Paul Inpijn. Bart Bakker en/of Albert ten Wolde traint de dames. De junioren worden samenge voegd en trainen iets langer, van 18.00 tot 19.30 uur. De ondernemers van de Waalder straat in Den Burg houden zaterdag 6 april een paasmarkt. De straat is dan gevuld met kramen en er vin den tal van activiteiten plaats Zo delen twee paashazen eitjes uit en zijn er diverse aanbiedingen, waar het winkelend publiek van kan pro fiteren. Met de actie „een ei voor een ei" worden kinderen uitgenodigd zelf een ei te maken, te beschilderen of het onderwerp „ei" op een andere manier creatief te benaderen. De zelfgemaakte „meesterwerken" dienen op 6 april te worden inge leverd bij Bosma Woninginrichting. Deelnemers ontvangen allemaal een lekker ei, maar maken boven dien kans op mooie prijzen, zoals een walkman. leder die in de horeca, de dag- en verblijfsrecreatie en de agrarische sector op Texel werkt, kan zijn of haar loonstrook laten controleren door vakbond CNV. Een team van deskundigen is maandag 15 en dinsdag 16 april aanwezig in ge bouw De Poort naast de Gerefor meerde kerk aan de Elemert in Den Burg. De deskundigen kunnen aan de hand van de loonstrook vaststellen of het salaris goed is berekend. Mocht blijken dat er met het loon iets mis is, kan gratis advies wor den verstrekt Mensen die nog geen lid van het CNV zijn, moeten zich dan wel als lid aanmelden. Daarnaast kan men vragen stellen op het gebied van de CAO. De controles zijn maandag de 15e van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag de 16e van 9.30 tot 12.00 uur. De voorlopige resultaten worden be kend gemaakt op de jaarvergade ring van de CNV-afdeling Texel, op 15 april vanaf 19.30 uur in De Poort. •Vuilcontainers, De containers die worden ingezet bij de inzameling van afval bij bedrijven, woon complexen en recreatieterreinen zijn aan vervanging toe. De meeste ervan verkeren in slechte staat, wat voor zowel gebruikers en beladers als passanten veel ergernis geeft. Vervanging kost ƒ60.000,-. B en w zijn al akkoord met deze investe ring, maar de gemeenteraad heeft in april het laatste woord. op de informatie van de verko pende partij. „Alleen als we zelf vermoeden dat er iets mankeert, kijken we de aangeboden goederen na." De affaire is al bijna een jaar oud. Hennink verklaart bewust lang te hebben gewacht om zo extra druk uit te oefenen op de organisatie, nu de volgende Lionsveiling er weer aan komt. Oud-notaris Boswijk heeft onlangs nog geprobeerd te bemiddelen. De veilingcommissie veranderde echter niet van gedach ten. Iappard onthult het logo van het vernieuwde dorpshuis.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7