Cjroen ^wartsjexels in het hartL Woestijnoorlog? Horeca wil invloed op lokaal beleid versterken Reclame-rel dreigt in buitengebied Vuur legt bungalow Sluftervallei in as Attence lauta„Kijk verder dan je eigen bedrijf" Ook berm- en heidebrandjes ®EUROMASTER VERDER TVT IN DIT l\ummer Twee keer Sion 2 Ezelgedacht in supermarkt Edah 3 Van Heerwaarden wint alle mentitels 5 Hulde Woutershokkers voor beheerder 7 Visserij: Daalder en Van der Beek 9 Fiets vernield Kuiper niet met Ellen op tv „Afschuwelijke plattegronden" Collectebusje weg Bus niet in Oosterend Bromfietser gevlogen Fiets weg Wellicht gratis compost gestort Diefstal flessen lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11074 DINSDAG 16 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ■kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. «JNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: iel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 TEXELSE-'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van I JÊ pt (i'forcsF MNDÉNSPicm ji verband houden met horeca in en gere zin In die zienswijze wordt on der andere bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige nadruk die in het be stemmingsplan wordt gelegd op agra rische belangen, tegen het toelaten van bedrijvigheid in het buitengebied die op bedrijfsterreinen thuishoort, tegen verdere uitbreiding van kampe ren bij de boer, tegen het weg- bestemmen van enkele strand- toegangen bij De Koog en tegen windturbines. Daarnaast wordt aan dacht gevraagd voor meer land schappelijk verantwoorde beplantin gen en de noodzaak om de nog res terende slaapplaatsen toe te kennen aan reguliere recreatieondernemers. ,Bij het opstellen van het beleidsplan hebben we geprobeerd in uw huid te kruipen", aldus voorzitter Jook Nauta die een duidelijk aandeel heeft gehad in het opstellen van het ontwerp. Overaanbod Hij kon met tevredenheid vaststellen dat de leden overwegend instem mend reageerden op het lijvige stuk, hoewel er vrij opmerkelijke en spraak makende passages in zitten Een voorbeeld is het standpunt dat de mogelijkheden voor nieuwe horecavestigingen in verhouding moeten zijn met de groei van het toe risme om een (nog groter) over aanbod te voorkomen. Ook staat er dat de toeristenbelasting uitsluitend voor toeristische doeleinden mag worden gebruikt, dat hoge leges van bouwvergunningen en procedures moeten worden verminderd en dat het precariorecht tot een redelijk peil moet worden teruggebracht. Onbekenden hebben in Oosterend de fiets van een 17-jarig meisje uit die plaats vernield. Het moet gebeurd zijn tussen vrijdag 5 en donderdag 1 april Het meisje vond de fiets op het pad van de Mulderstraat nabij garage Westend. totaal in elkaar getrapt. Het deed denken aan een woestijn- oorlog, toen. gistermiddag een grote luchtlanding werd uitgevoerd boven de uitgestrekte Hors, Liefst 53 militai ren sprongen met hun uitrusting uit een Hercules transportvliegtuig (foto boven) dat was opgestegen van Soesterberg en kwamen zonder pro blemen neer op de in de zon badende zandplaat Direct daarop verzamel den ze zich (foto onder) om op het land hun amfibische training voort te zetten Ook werden drie parachutes met materieel afgeworpen De para's behoorden tot de elfde infanterie- compagnie van het eerste mariniers bataljon, die al de nodige sprmg- ervarmg hebben De luchtlanding in de Texelse .woestijn' betekende voor hen echter een bijzondere erva ring. iFoto s Harry Oe Graaf) Vidweerlieden bestrijden het vuur dat maandagmorgen woedde in een vakantiebungalow op de Sluftervallei. <Tcro Garant T.mmorman) |Texelse horeca wil meer zijn dan een stelletje kroegba- die alleen praten over eten, drinken en ruimere |eningstijden. De als plaatselijke afdeling van Horeca derland georganiseerde bedrijfstak beraadt zich meer i ooit over kansen en mogelijkheden, in het besef dat zij lorde nauwe samenhang met het toerisme een economi- fie factor van belang is. oreca biedt op Texel niet min- |dan 1400 arbeidsplaatsen. Dat leer dan de detailhandel (1300 itsen) en veel meer dan de rische sector (700 plaatsen), beleid is erop gericht om, in samenwerking met TVO L, mee te denken over ruim en ander beleid op Texel. |opstelling blijkt uit het beleidsplan 6 dat gisteravond werd geaccep- Id in de ledenvergadering in De ïeboom. Daarin is onder meer woord dat Horeca Texel de pcabelangen wil behartigen door ogelijkheden en kansen van de Jrijfstak te benutten, door stand- |ten naar buiten te brengen over inderwerpen die de horeca aan- in, maar ook door het afwenden bedreigingen en onredelijke be dingen en door het bevorderen een „ondernemersvriendelijk lo ll overheidsbeleid" Naast regel- ig overleg met burgemeester. Jfet plan van de Vara om in het YPrograrnma van Jack Spijker- Tan een discussie op te nemen jrssen EcoMare-directeur Jan |"iper en de opstandige jutter or Ellen, gaat niet door Kuiper medewerking omdat hij jerwacht dat het een gênante jertorwng wordtTexel op zijn Énmitiefst" lef idee was ontstaan na de fdiouitzending ..Spijkers met ■oppen waarin Cor Ellen en penno van Tilburg elkaar in de haren vlogen over het 'ttersconflict De Vara vond dat t onderwerp ook aan de orde Toest komen in het tv-pro- framma ..Spijkers" Ellen wilde Jieewerken. onder voorwaarde deze keer niet Van Tilburg paar STM-directeur Jan Kuiper "i opponent zou zijn ..Want die verantwoordelijk voor het be-. (eid en Van Tilburg is maar een fOntjongen" piper liet de Vara echter weten pr niets voor te voelen politie en andere overheidsinstanties, wordt overleg gevoerd met TVO. TVL. Vereniging van Strand- exploitanten en andere (onder nemersorganisaties om de stand punten op elkaar af te stemmen en zo de invloed te versterken Een con creet voorbeeld van de nieuwe ac tieve opstelling is de deelname in de stuurgroep met de bedoeling meer invloed te krijgen op het promotie beleid van de VVV. Bestemmingsplan Ook de zienswijze die Horeca Texel bij de gemeenteraad heeft ingediend tegen het bestemmingsplan buiten gebied getuigt van de wens om in vloed te hebben op allerlei ontwikke lingen, ook als die geen rechtstreeks Plattegronden? Prima, maar dan zonder reclame. Dat was de strek king van de discussie die dinsdag oplaaide in de raad. Het onderwerp ging eigenlijk over een bushalte bij camping De Driehoek in Eierland. Daar was iedereen vóór. De bushalte bij De Driehoek is een lang gekoesterde wens van de dorps- commissie in de noordkop. Momen teel stopt de bus op de weg. wat bij de rotonde een gevaarlijke situatie oplevert Het leek het college slim om meteen op die plaats een plattegrond te zetten, opdat automobilisten ook niet op de weg hoeven te stoppen. Een plattegrond bij De Driehoek is ook een wens van de dorps commissie Nu komt het vaak voor dat vrachtwagens in Eierland moeten zijn, maar door het postadres eerst helemaal doorrijden naar De Cocksdorp, om daar tot de ontdek king te komen dat ze terug moeten. Een plattegrond aan het begin van de polder zou daar verbetering in kunnen brengen. Streng De raad vond dit dinsdag allemaal best. Zolang er maar geen reclame op die plattegronden staat ..Dathad- Een 49-jange horecaondernemer in De Koog merkte dinsdag dat een collectebusje met inhoud uit zijn zaak was verdwenen Het was het be kende busje van de kankerbestrijding (Koningin Wilhelminafonds) dat alti|d op de sigarettenautomaat stond. Het was vol, zodat wordt vermoed dat er ongeveer tachtig gulden inzat. den we namelijk afgesproken", bena drukte Hans Roeper van de PvdA. Wethouder Poster merkte voorzichtig op dat er géén verlichting in de bor den komt, wat in de dorpen wel het geval is. ..Wel reclame. Anders is het voor eigenaar Dral Reklame niet exploitabel Dat was aanleiding voor de hele raad om de kont tegen de krib te gooien In het buitengebied heersen al strenge normen voor reclame-uitin gen. Er mogen bijvoorbeeld ook geen borden in weilanden en langs de weg worden geplaatst. Het college haastte zich dat deel van het voorstel terug te nemen voor nader beraad De aanleg van de halte gaat wel door. bare aanpassing het nieuwe entree gebouw. Als de modernisering in juni Is afgerond, staan er bij elkaar 250 vakantiehuizen Onlangs werd be kend dat eigenaar Aegon de verschil lende vakantieparken (Aegon Re creatie) waaronder de Sluftervallei. overdoet aan Roosland Beheer BV Door onbekende oorzaak ging zon dag rond de middag langs de Vuurtorenweg een terrein van circa 1 600 vierkante meter in vlammen op Het vuur kon door omwonenden en passanten grotendeels worden ge doofd, zodat de brandweer zich hoofdzakelijk tot nablussen kon be perken. Langs de Randweg ging maandag middag van het duinterrein 't Mientje zo'n vierhonderd vierkante meter heide in rook op. Staatsbosbeheer en andere hulpvaardige handen wisten de brand met vuurzwepen onder con trole te krijgen De brand was ont staan doordat een 14-jarige jongen uit Marken, die samen met een vriendje aanTiet spelen was, achte loos een sigarettenpeukje weg schoot Toen hij rook bemerkte pro beerde hij het nog tevergeefs uit te trappen. Toen dat niet lukte, alar meerden ze de brandweer Wegens kabelwerkzaamheden in de Peperstraat rijdt de bus woensdag niet door Oosterend Tussen 08.15 en 15.15 uur stopt de AOT bij West end en Zevenhuizen. Een bromfietser ging er zaterdag om 16.15 uur vandoor nadat hij be trokken was geraakt bij een aanrij ding. Hij was op de Keesomlaan tegen de auto van een 31 -jarige vrouw uit Den Burg gebotst, waarbij de auto voor ongeveer (500,- plaatschade opliep Beiden stopten, waarna de jongen de koplamp van zijn brommer (blauw- metallic, mogelijk een Kreidler) recht boog en wegreed zonder zich bekend te maken Misschien Is hij te goeder trouw en meende hij geen schade te hebben veroorzaakt. De politie wil hem graag alsnog spreken (ADVERTENTIE) Bij een brand op vakaniepark Sluftervallei gistermorgen is een twee jaar oude vakantiebungalow grotendeels in as gelegd. Het vuur begon in de keuken, maar de oor zaak is nog niet bekend. Een aan grenzende bungalow liep ook enige brandschade op, maar vooral rook en waterschade. Zon dag rukte de brandweer uit om een bermbrand aan de Vuurtorenweg te blussen en maandagmiddag ging een paar honderd vierkante meter heide aan de Randweg in rook op. De laatste brand werd ver oorzaakt door een brandende sigarettenpeuk. Medewerkers van een schoonmaak bedrijf die het huisje op de Sluftervallei zouden opruimen, zagen rond kwart over elf rook uit de ge schakelde zomerwoning komen Op dat moment greep het vuur al flink om zich heen. Het vierpersoons huisje was afgelopen weekend nog ver huurd aan gasten die maandag morgen waren vertrokken, 's Middags zouden anderen het weer betrekken Inspectie door de brandweer heeft uitgewezen dat de brand in de keu- Volgens het beleidsplan kan de ,.1" van de 1-2-3-regeling vervallen in verband met de klantvriendelijkheid" maar dan moet er wel consequent toezicht komen op de naleving Ver der worden standpunten vertolkt over paracommercie. milieuwetgeving, kansspelbeleid, standplaats vergunningen, drugsverkoop en geluidsnormen maar ook over onder- Lees verder pagina 3 Een tamelijk nieuwe fiets ter waarde van f700,- verdween zondag tussen 14.00 en 17 00 uur van het Texel-ter- rein aan de Haffelderweg Het (niet afgeloten) rijwiel was een grijze Ga zelle, type Primeur, eigendom van een 53-jarige man uit Den Burg. Een 13-jarig meisje uit Den Burg miste donderdagmiddag haar fiets die ze 's morgens had gezet in de stalling van de Openbare Scholenge meenschap. Het betreft een vijf jaar oude witte Gazelle met drie versnel lingen, meuwwaarde f650 -. ken moet zijn begonnen Naar de oorzaak stelt de technische recher che nog een oorzaak in. Alerte medewerkers haalden zo snel mogelijk persoonlijk bezittingen en huisraad uit het belendende huisje, om te voorkomen dat het door rook en water werd aangetast De bewo ners daarvan waren 's morgens ver trokken voor een uitstapje op het ei land Zij kregen elders in het park een ander huisje. Dak De brandweer bestreed het vuur met groot materieel, maar kon niet voor komen dat de vlammen grote schade aanrichtte in de vakantiewoning. De doorgebrande dakspanten bezweken onder het gewicht van het dak. waar door dat inzakte. Het aangrenzende huisje bleef behouden, maar is voor lopig even onbewoonbaar De herbouwwaarde van het huis be draagt volgens een eerste schatting minimaal 75,000.- De inventaris moet als verloren worden be schouwd. Momenteel wordt op de Sluftervallei de laatste hand gelegd aan een ingrij pende renovatie, met als meest zicht- Omdat niet iedereen over een aanhangwagentje beschikt om gratis compost bij De Hamster af te halen, overweegt de gemeente om een paar vrachten in de dorpen te storten, ledereen kan dan met de kruiwagen gratis compost afhalen. Het verzoek kwam van raadslid Dirk Terpstra (PvdA), die suggereerde dit te doen op de parkeerplaatsen aan de Emmalaan en bij de kruising Bern- hardlaan/Waalderweg. Paul Kikkert (Texels Belang) vond dat ook de buitendorpen in aanmerking komen voor een vracht gratis compost Uit een garage aan Zevenhuizen ach ter Oosterend zijn lege flessen weg gehaald Het betreft slechts een tien tje handel aan statiegeld. Er werd mets vernield

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1