Cjroen 2tmrL-Jexels in het utters krijgen leigen stek op geen Flora n ft 1 POUNDCAKE live in SAMSAM N Ria 200 vierde 100.000 liter koe Bloemwijk Rotonde hangt nog aan zijden draad Gewoon een uit de hand gelopen grap" AANSTAANDE ZATERDAQ \useumnota: alleen steun loodsschoener TOV - -v Klapband kondigt einde aan lora dependance jrarisch museum? r I \orszel Tessels Alleen Texels Belang unaniem vóór VERDER IN DIT ummer Comedia de la Nioz goed maar onverstaanbaar 2 Woningbouw Oosterend blijft heikel punt 5 Seizoenmedewerkers krijgen PR-functie 5 Scheidsrechter Koopman houdt niet van gezeur 7 Jeroen Vlaming in finale Goalmaster 7 Harry is terug 9 TVL stopt overschot in extra promotie 9 ƒ1000,- voor natuurgids Werkloosheid is gestegen Gamma bereikbaar via Abbewaal Amerikaanse bommen onschadelijk gemaakt TEXELS E"^COL! RANT IVIolen koog JAN BROUWER Onze nieuwe winkel is t/m eind april extra interessant- GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11075 VRIJDAG 19 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv lkstraat'10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS LnEMENTSPRIJS ƒ54.55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 jutters krijgen van de politiek geen millimeter ruimte om in hoeve Flora een eigen seum te beginnen. Als ze hun oude trekkers en motoren willen etaleren, zullen ze dat Ier de vlag van het Agrarisch en Wagenmuseum moeten doen. Ook de TOV-vrouwen gen nog geen vrijbrief voor hun project „Ter Reede van Texel". De raadscommissie Izijn, die zich woensdagavond over het museumbeleid boog, is bang dat de concur- tie voor de bestaande musea te groot wordt. iag op de eilandelijke museum- it nu nog geen sprake zijn van ringing, dat moment komt wel Een constatering van wet- der Nel Eelman (Welzijn), die zich lerde op een haalbaar sstudie voor het Maritiem en rsmuseum door De Vries Hop- Partners in opdracht van het leum Daarin klinkt duidelijk de vschuwing voor teveel aan con- entie Het college wil in hoeve dan ook geen tweede irsmuseum Jan Uitgeest vond leen verkeerde voorstelling van ,0e Stichting Juttersmuseum ia! al 21 |aar Wij zijn het eerste win" Jutterscollectie j bestemmingswijziging die de Irs vragen is weliswaar bedoeld pudetrekkers en motoren tentoon |ellen, ze hebben ook duidelijk de peling hun jutterscollectie bij Flora Ie brengen. ,,Het leidt tot etgravmg van het MJM-museum" s Erna Eelman (VVD), die vreest I de expositie van de oude moto- I en koste gaat van het Agrarisch eum Woordvoerder Cor Dros daar met bang voor.Wij zouden I g hun spullen willen tentoon- en. maar hebben er gewoon geen ivoor. Dependance in Flora bplossing die Jaap Vlaming bood [ingoede aarde te vallen. „Kan nuseum in De Waal dan geen endance openen op Flora?" Dat kent echter dat de jutters zich er de vlag van het Agrarisch Mu- moeten scharen. Jutter Jan sest liet weten met afwijzend le aver samenwerking te staan. zitten elkaar niet dwars." nieuw museum moet iets aan- fenen bijzonder zi|n", stelde Dirk istra. De PvdA'er vindt dat Texel I ig moet zijn op de musea die er Is ie hier met bent geboren, isar je overgrootmoeder wél ut een Oosterends geslacht be- ipl met het,, Koogertjesmal") en a' tientalten jaren hier woont, er> je dan ook een echte esselaar? Heb je recht van treken? We zijn een vat vol te- enstri/digheden Als het eiland eer eens wordt overspoeld met ekende Nederlanders, maken 'e er trots uitgebreid melding sn Leuk om mee te pronken, laar owee als die overkanters ns gaan vertellen hoe het moet. en aantal Tesselaars zoekt ook ill graag de publiciteit om te la- in zien dat we absoluut niet ach- rlijkzijn, integendeel, we weten et vaak beter dan wie ook, of we ooien de kont legen de krib verheidssubsidies verleiden n® lol ..on-Texe/se" voorziemn- en- zoals overbodige rotondes, "aar eindigt het eigen en begint af Texels belangWe dreigen af glilden naar bekrompen en waarlijk nationalistisch denken, e" „echte" Tesselaar onwaar- 19 Stop toch met dat gezeik ver wat wel of met Tessels is Horszei op dit moment zijn. ..Er is veel werk gelegenheid mee gemoeid Het kan alleen maar achteruitgaan als er meer musea aan de subsidiepot trek ken. „Is het wel nodig dat elk soort museum op het eiland aanwezig is, een automuseum bijvoorbeeld?" Luchtvaartmuseum „Nergens in het land ben ik het tegen gekomen dat gemeenten privémusea weren, omdat dit ten koste gaat van gesubsideerde musea", trok Pieter de Groot (D66) de angst voor verdringing in twijfel Hij wilde van Nel Eelman weten waarom het luchtvaartmuseum (LVM) wèl toe stemming krijgt en andere musea met. Haar uitleg dat het LVM al heel lang in het verkiezingsprogramma van het CDA staat, ging mank toen Erna Eelman triomfantelijk de CDA- propaganda omhoog hield „Wijst u het me dan maar aan, want ik kan het niet vinden „Maar het LVM staat wèl in het collegeprogramma", verweerde de wethouder zich „Dus als ik de maz zel heb dat ik daarin sta, mag ik een museum starten en zo met, dan heb ik pech", aldus De Groot. Hij advi seerde daarom stadende museum ondernemers zich kort voor de verkie zingen aan te sluiten bij een grote politieke partij. In het nauw De Groot bracht de wethouder in het nauw, toen hij vroeg waarom het col lege nu géén juttersmuseum op Flora wil, terwijl dat enkele jaren geleden wèl het geval was. Eelman „Toen waren we helemaal met vóór. Het college heeft de vraag juist aan de raad voorgelegd." De Groot, citerend uit een brief van 28 september '94: „Maar het staat hier wèl Wij zijn be reid medewerking te verlenen aan het verzoek van de Stichting Juttersmuseum." Uiteindelijk erkende Eelman dat b en w onder invloed van de raad het standpunt over de jutters hebben gewijzigd. Texelse Ondernemende Vrouwen Joke de Boer van de TOV-vrouwen toonde zich verbitterd dat het college met wil meewerken aan hun plannen Lees verder pagina 5 Hart Witte van Bloemwijk poseert trots bij de 100.000kg-koe Ria 200. Dat er een rotonde komt op de krui sing Hoornderweg/Pontweg is nog lang niet zeker. De meningen van de raad zijn nogal verdeeld, wat Dick Drijver van Texels Belang dinsdag verbolgen deed uitroepen dat er nu eindelijk eens een knoop moet worden doorgehakt. ,,Er móet iets gebeuren, want de veilig heid gaat boven alles." De provincie wil geen verkeerslichten op de bewuste kruising. Men wil wèl graag een rotonde, maar alleen als dat er een wordt waarbij de fietsers geen voorrang krijgen op de auto's In dat geval wil de provincie wel de helft meebetalen Texel heeft in het verleden al drie ton gereserveerd voor een aanpassing van de kruising. De kosten van een dergelijke rotonde zijn geraamd op zes ton, dus met de bijdrage van de provincie komt dat mooi uit. Groen Links wil echter alleen een ro tonde als de fietsers wel voorrang krijgen „Als er veel wachttijd voor fietsers ontstaat, loop je het risico dat die massaal uitwijken naar de kruising Westerweg/Pontweg", aldus Jaap Vlaming, die het college verweet het voorstel te hebben toegeschreven naar de eigen voorkeur Wethouder Schilling ontkende dat heftig „Als fietsers echt voorrang zouden krijgen van de auto's, dan zouden we ze dat geven. Maar dat is niet hard te ma ken Bovendien wil de provincie het met. dus we hebben geen keus." De PvdA heeft een alternatief plan Lees verder pagina 5 Johanna en Han Witte van hoeve Bloemwijk hadden gisteren alle re den tot feest. Ze vierden het feit dat hun koe Ria 200 de grens van 100.000 kg melk had overschre den. De vreugde was nog groter omdat het de vierde koe op hun bedrijf is die deze magische melk- grens is gepasseerd. Voor Texel een unieke prestatie, zeker omdat Witte slechts elf koeien op stal heeft staan. „Op Bloemwijk zijn de koeien er niet alleen voor de boer, de boer is er ook voor z'n koeienwees Jaap Hin op de exclusieve verzorging door Witte. De basis voor het succes van Bloem wijk werd gelegd in 1952, toen het kalf Ria werd geboren. 17 Jaar later was het hun eerste koe die 100.000 kg melk had gegeven Afstammelingen van dit dier deden er met voor onder Het succes van Witte zou echter niet zo groot zijn geweest als de vee houder met zo'n vooruitziende blik had gehad. Begin zeventiger jaren stapte hij als één van de eerste boe ren over op sperma van zogenaamde Amerikaanse stieren. Ze verklaar den me toen voor gek", wijst Witte op de kritiek die hij destijds kreeg te ver duren „Niet alleen van argwanende collega-boeren, maar ook van landbouwinspecteurs, voorlichters en andere „deskundigen". Het was in een tijd dat de Noordhollandse vee stapel de beste ter wereld was. Boe ren waren kennelijk te trots om op de Amerikanen over te stappen." Stamboek Witte liet zich niet van de wijs bren gen en mede op advies van ir. Guus Laeven van Holland Genetics, een geregelde gast op de kampeer boerderij, zette hij door Toen een nakomeling van Ria werd gekeurd, was de kritiek nog niet verstomd „Ze werd met de hakken over de sloot in het stamboek opgenomen Het uiter lijk voldeed niet aan de normen van die tijd Maar ik vind goeie melk be langrijker dan het exterieur van een koe." Witte had het bij het goede eind In 1978 werd Ria 9 gelauwerd wegens het bereiken van de 100.000 kg. De derde verzilverde koe kon in 1994 in de prijzenkast van Bloemwijk worden bijgezet toen Ria 190 die mijlpaal bereikte Op 18 april 1996, op de kop af 44 jaar nadat de eerste Ria werd geboren is Ria 200 de vierde koe die de magische melkgrens overschrijd. Probleemloos Op één bedrijf vier koeien met 100 00 liter, en dat binnen 25 jaar. is een fe nomenale gebeudems Zeker als uit Arts schuift in De Gravenmoten wat tafels bij elkaar en vult de glazen. De camera draait Onze jongensscha ren zich breedlachend op het pluche, de kwinkslagen en plaagstootjes vlie gen over en weer Een pilsje op de greep, de sigaar in de brand. De persconferentievan de Klapband kan beginnen. ,,We hebben vanavond een droeve plicht te vervullenopent de rapste spreker van het stel quasi zorgelijk. Een halt uur eerder zat Bart Heijnen nog in een diep serieuze vergadering, maar als automatisch valt hij nog een keer in zijn olijke rol Want het einde van de Klapband is nabij ..Het is allemaal een uit de hand ge lopen grap. Het probleem is dat men Alex Bijma, Bart Heijnen, Jan Siem Dros en Ben Haak kondigen het eind van de Klapband aan. (Foto Gérarcl Timmerman) de Klapband serieus is gaan nemen. Dik vier jaar geleden begon het alle maal De band kreeg met Hollandse smartlappen, gepolijst in een rock'n'roll of ander jasje - progres sieve Nederlandstalige smartlappen hoempaparock - het Texelse publiek op de knieén Overdreven gesteld kon geen feest worden gevierd, of de Klapband was van de partij Gek scherend. uitgedost in sfeec/s opval lender feestpakjes, groeiden ze uit tot professionele gangmakers „Hoogtepunten? Jazeker Het optre den met Jacques Herb in Klif, de ker mis in Lutjebroek met Ronnie Tober, het optreden op bevrijdingsdag vorig jaar op de Groeneplaats en natuurlijk de Sinterklaas CD In éen maand hadden we toen 16 optredens Ge middeld hadden we er jaarlijks zo 'n vijftig Best wel aanpakken maar we hebben verschrikkelijk veel lol gehad. We konden zelfs het land in. Maar we hebben allemaal ons werk, het moest een hobby blijven. Het succes kon niet duren. Texel werd meegezogen in het dal waarin het Hollandstalige lied weggleed, de lol en daarmee de creativiteit van de muzikanten nam af. Alex Bijma, in middels weer herstellend, werd ziek, Bart wordt herintredend vader Jan Stem Dros en Ben Haak hebben zo hun eigen redenen Het eind van de Klapband betekent met het eind van hun muzikale activi teiten. Optreden is immers een soort exhibitionisme, een verslaving die je niet loslaat. Wat de toekomst brengt, houden de heren liever nog even voor zich. In ieder geval kunnen .onze jongens weer gewoon zichzelf zijn. Alleen de herinnering blijft, om met Ben Cramer te spreken De Klapband geeft op koninginnedag een afscheidsoptreden in De Linde boom (Foto Gerard Timmerman) de statistieken blijkt dat gemiddeld genomen per bedrijf één koe eens in de 200 jaar deze mijlpaal bereikt. De twaalfjarige Ria 200 mag er nog zijn. Volgens Witte is het een gemak kelijke. probleemloze koe die goede vet- en eiwitgehaltes produceert. „Ik hoef haar nooit uit het land te halen, ze komt altijd vanzelf. Met zo n dier is het plezierig werken," En een koe die nog wat in reserve heeft. Als het een beetje meezit, pas seert ze ook nog de 10 000 kg vet- en eiwitgrens, vergelijkbaar met zo'n 130 000 kg melk. Een mijlpaal die nog geen enkele koe op het eiland heeft weten te passeren. Trots Han en Johanna Witte zijn trots op hun elf koeien, die in een zoge naamde vaste stal worden gehouden „De productie is gemiddeld hoog. Ik heb een jaarquotum van 100.000 li ter, nog wat voor eigen gebruik en melk voor de camping en nog hou ik over." Rundveeverbeteringsorganisaties, studieclubs en andere genodigden namen tijdens de receptie in Catherinahoeve gisteren de gelegen heid te baat de jubilarissen uitgebreid te huldigen Stichting Het Noordhollands Land schap geeft een natuurgids uit Daarin staat een aardig stukje over Texel Vandaar dat de gemeente een verzoek om een bijdrage honoreert met ƒ1000.- Daarvoor worden wel enkele exemplaren verkregen In het eerste kwartaal van dit jaar is de werkloosheid op Texel gestegen. Bij het Arbeidsburo staan 657 men sen ingeschreven, tegen 606 vorig jaar. Het aantal vacatures in deze periode is gedaald van 224 naar 195. Er werden 117 personen aan een baan geholpen. Vorig jaar waren dat er nog 132. (ADVERTENTIE) GL blijft tegen: De Gamma verhuist naar de Mars. Maar als het aan de gemeente ligt wordt er geen extra uitgang richting Waalderweg gemaakt. Daarmee zou de verkeersveiligheid met zijn ge diend. De commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid had hier dins dag weinig moeite mee. Groen Links ziet echter wel proble men. Jaap Vlaming. ..De Abbewaal levert een onoverzichtelijke situatie op Bovendien fietsen er veel kinde ren langs die uit de Mars komen." Langs de Waalderweg zijn al meer dere afslagen, dus volgens GL maakt het voor de veiligheid weinig uit of er eentje bijkomt. Gisterochtend zijn op de schiet- range van de Vliehors twee zware bommen tot ontploffing gebracht. Het waren Amerikaanse duizendponders uit de Tweede we reldoorlog, die daar onlangs bij toeval werden ontdekt. Men stuitte erop bij het graven van sleuven voor kabels. Hoe de nog in tact zijnde bommen hier terecht zijn gekomen is onbe kend. De Vliehors is nooit gebombar deerd. Mogelijk zijn de bommen in nood afgeworpen Vaak kwam het voor dat bommenwerpers door afweervuur of aanvallen van jagers zwaar werden beschadigd en hun kans op een geslaagde noodlanding of terugkeer naar de basis vergroot ten door de bommenlading te dum pen. Om schrik en schade in de omgeving te voorkomen werden de bommen gisteren in een diep gat neergelaten alvorens ze tot ontploffing werden gebracht. Het is echter toch mogelijk dat op Texel rond 9.30 uur een trilling in de grond voelbaar is geweest (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Openlucht Zwembad BEELD GELUID (ADVERTENTIE) ie onze advertentie op de achterpagina- Sinds j

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1