Goed spel in vreemd stuk Onverstaanbaarheid speelt Nioz parten Weekend Film VOOR Agenda TEXELSE COURANT Activiteiten museumweekend Bekende Texelaars in het nieuws 20 en 21 april Kerkdiensten zondag 21 april Quintessens met oude kerkmuziek Texels onderzoek naar risico's voor wadvogels oud Papier 5e OOW mag geen gewest worden Mini-playbackshow Aanmelding vol Toer-in expo F valt erg tegen Money Train: spectaculair Kinderdansgroep he versterking nodig -l HAPPY HOUR Eetcel VRIJDAG 19 APRIL 1996 Comedia de la Nioz kiest wel vaker wonderlijke stukken. Door goed spel en strakke regie was daar meestal wel kop en staart aan te ontdekken. Dat was gisteravond met ..De wind in de tak ken van de laurierbomen" misschien ook het geval geweest, als de verstaanbaarheid niet te wensen had overgelaten Het verhaal draait om de familie Rockefeller, vóór hun olievondst, dus nog in de arme jaren. Het gezin raakt ingesloten door vijandige indianen. Af en toe komen bijzondere personen binnenvallen, zoals de dame van lichte zeden Mirian, bijgenaamd Zui ver Schotje En de ruwe bonk Carlos waarvan niemand weet of hij nu de boef of de redder is Het loopt alle maal goed af. maar daar gaan verwik kelingen aan vooraf die niet altijd even simpel te volgen waren. Boven dien voert het te ver om die hier alle maal breed uit te meten Lallend Als vader des huizes speelde Maar ten Mulder een belangrijke rol. Hij was fantastisch op dreef Tekstvast Lezing Kikkert Tijdens het nationale museum weekend, dat zaterdag en zondag wordt gehouden, zijn ook in Texelse musea extra activiteiten. Zo zal Paul Kikkert van de KNRM zondag in het Maritiem en Juttersmuseum te Oudeschild om 15.00 uur een lezing houden over het reddingswezen. Het MJM is beide dagen geopend van 09.00 tot 17.00 uur, zodat iedereen de nieuwe tentoonstelling ,,Naar Azië" kan bekijken Na de lezing van Kikkert op zondag wordt een film ver toond over het reddingswezen Be zoekers betalen tijdens het museum weekend een gereduceerd tarief, ƒ6.- voor volwassenen en ƒ3.- voor kinde ren. Zondag is tevens de oudheidkamer in Den Burg geopend van 11.00 tot 15.30 uur. Ook voor dit museum geldt een verlaagd tarief: 2,50 voor vol wassenen en 1.- voor kinderen In EcoMare zijn vanaf 12 00 uur bij zondere stukken uit de zee- zoogdierencollectie te zien die nor maal in het depot liggen. Bioloog Arthur Oosterbaan verzorgt een toe lichting bij de botten van walvissen en zeehonden Voor kinderen is om 12 00. 13 00 en 14.00 uur opnieuw het programma ..zeehond binnenste buiten". Tevens zijn er gratis duin- parkexcursies. en zeker in zijn bewegingen Hij kreeg prachtig tegenspel van Aliette Fonds als zijn vrouw Caroline De rol van de mislukte en daarom eeuwig bezopen dokter William But ler werd ingevuld door Rogier Daan. Zijn spel was leuk en zijn rol ook Daarom dubbel jammer dat hij lang met altijd te verstaan was. Lallen hoorde bij zijn personage, maar als je daardoor de clou mist schiet het zijn doel voorbij. Maar misschien werkte de akoestiek van de zaal dit in de hand. want voorin werd wel veel ge lachen. Yvon Bonne zette de kordate doch ter Pamela Rockefeller neer Ze speelde natuurlijk en met veel over tuiging Datzelfde kan ook gezegd worden van Anneke Bol als de hoer Miriam Alleen was zij zó onverstaan- Texel heeft veel bekende bewoners of oud-bewoners Van Jan Wolkers is de tentoonstelling „Tijd bestaat met" die vrijdag 26 april wordt geopend in het letterkundig museum van Den Haag. Oud-Texelaar Franscz Witte is kun stenaar. Over zijn werk wordt een boek gemaakt, dat wordt begeleid door teksten van Kees Simhoffer Het verschijnt in november en zal per voorinschrijving beschikbaar zijn. In lichtingen via 043-36 43 435. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u. ds J ter Haar. De Waal: 9.30 u. ds. H.R. Betting De Koog- 9 30 u ds. M D Kuiper Den Hoorn: 11.00 u. ds. H.R. Betting. Oosterend- 9.30 u ds. E J. Vledder, uitz. via Radio Texel Oudeschild: 11.00 u ds J ter Haar De Cocksdorp: 11 00 u. ds. E.J Vledder. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 u ds. F J Daane 19 00 u. ds. E.J Vledder; uitz via De Lichtboei. Oosterend 10.00 u ds. W Fuickschot uit Zaandam. 19 30 u. ds W. Fuickschot GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16 00 u dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 u. dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uitz via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg 10 00 u. ds J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg- zaterdag 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 u. The Gospeltrain. De Cocksdorp zo 9 30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing 10.30 u. Onberispelijk blijven temid den van een krom geslacht" Wachttorenstudie 11 20 u „Moge uw handen niet verslappen" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma 8 00 u.. Dokter A.C.P. J. Waverijn en Th. van Hattem. Kogerstraat 87. Den Burg, tel. 312016. Consult uitslui tend na telefonische afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18 00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 312323 Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp m het weekend en buiten de spreekuren 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen Brand/Ambulance. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen. 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dageli|ks open van 9 00 tot 17.00 uur Telefoon tijdens kantooruren 322188, buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen 06-11. Gevonden munitie- Bel de politie, tel. 322188 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood. tel 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066 Kunstgebitreparatie. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg Tel. 312112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15 00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen baar, dat de vonk niet echt oversloeg Bovendien droeg ze een enorme roodharige pruik, die fantastisch stond, maar wel haar gezicht deels bedekte, wat de mimiek en duidelijk heid ook niet bevorderde Een bijzonder geslaagd optreden was er van Hans Malschaert. Hij had een soort dubbelrol als de overigens vol komen identieke indianen Patrijzen- oog en Luipaardoog. De manier waarop hij zich daarin stortte, werkte op de lachspieren Vooral in zijn sa menspel met Mulder steeg Malschaert tot grote hoogte En de verkrachtingsscene met Pamela was helemaal komisch Een kleine rol was er voor Rikus Kloosterhuis als zoon Tom Rocke feller Hij verlaat na een ruzie in het eerste bedrijf het huis, maar keert in de laatste minuten weer terug als held In spel was Kloosterhuis natuur lijk. maar ook hij was slecht verstaan baar Marcel Wernand is een oudgediende op de Niozplanken Hij had dit keer een kleine rol als held Carlos die voor gangster wordt aangezien Hij bezit ontegenzeggelijk talent, maar kon zich in deze rol met helemaal uitleven Details De regie was in handen van Maarten van Arkel, die voor een decor wisseling zelf ook nog even over de planken scharrelde, toepasselijk ge tooid met veren Hij is daarin door kneed Van Arkel heeft een scherp oog voor details Leuk was bijvoor beeld de toepasselijke herkennmgs- muziek van de binnenkomende per sonages, waarbij de rest van de spelers enige tijd ..bevroor" Des te vreemder dus dat meerdere malen met de rug naar het publiek werd geacteerd. Bovendien ontbrak af en toe de vaart in het stuk. Soufleusse Rineke Gieles was in het begin van het verhaal af en toe hoor baar. maar dat werd later minder. De grime (Juul Swarthoff) en licht/geluid (Rikus Kloosterhuis) waren prima verzorgd. De kostumering was fan tastisch Zaterdag 27 april om 20.00 uur wordt in de Hervormde Kerk van Ooster end een concert gegeven door Quintessens, een ensemble van zangers en instrumentalisten die'el- kaar hebben leren kennen via het koor van de Nederlandse Bach- veremgmg en die nu in hun vrije tijd voor eigen plezier muziek maken. Op het programma staat vooral ker kelijke muziek van rond 1600 koor werken van o.a. Morley en Purcell (Burial Service), Taverner. Tallis, Schütz en Monteverdi. Verder wordt instrumentale muziek voor clave- cimbel en fagot van Frescobaldi en Sweelinck ten gehore gebracht Quintessens bestaat uit: Rens Bijma (tenor/clavecimbel), Kees Deij (bas). Ane Hordijk (bariton/fagot), Machteld van de Putte (sopraan) en Lida Wels (alt). ledereen is welkom; de toegang is vrij. Is het broeikaseffect met de bijko mende stijging van de zeespiegel een bedreiging voor de wadvogels in de Waddenzee? Volgens Bruno Ens van het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek op het eiland valt dat wel mee. Hij is bezig met een groot onderzoek naar luchtveront reiniging en klimaatverandering. Uit metingen van de afgelopen 150 jaar blijkt dat de zeespiegel met zo'n 20 cm per eeuw stijgt Als door het broeikaseffect de gemiddelde tempe ratuur op aarde verder toeneemt en de poolkappen meer smelten, ver wachten wetenschappers komende eeuw een stijging van 60 cm. Bruno Ens heeft, in samenwerking met Engelse onderzoekers, modellen ontwikkeld waarbij verschillende sce nario's worden getest. Wadplaten lij ken een zeestijging van 20 tot 60 cm „bij te houden". Ze blijven droog vallen en vormen dan een fourageergebied voor vogels. Pas bij een stijging van 85 cm of meer en harde wind, kunnen de platen en kwelders voorgoed onder water ko men te staan. Ens concentreerde zich op deze negatieve situatie Zijn bevindingen wijzen uit dat de meeste vogelsoorten het sterkst lij den onder plotseling optredende ver anderingen En die zijn eerder het gevolg van menselijke ingrepen, zo als visserij, vervuiling en verstoring, dan van klimaatverandering. Vrijdag 19 april In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Jumanji' en om 21 15 uur „Money Train". Om 11.00 uur begint in EcoMare een internationaal zeehonden symposium De wielervereniging houdt een tijd rit bij de voormalige PEN-centrale. Start jeugd 18 15 uur; senioren 19 00 uur In de aula van de Openbare Scho len Gemeenschap wordt tussen 17.30 en 21.00 uur bloed afgeno men door het Rode kruis. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een informatieavond gehouden over „Vakantiepleegouders", aan vang 20.00 uur. Wie komen wil wordt verzocht eerst te bellen 06- 0223432 of 023-5202500. De jeugdclub van Zuid-Eierland houdt in kapel Bethel een bonte avond Aanvang 20 00 uur Entree f5.-: basisschooljeugd f2,50. Vanaf 21.00 uur speelt dixielandband Grand Abroad in De Worsteltent; toegang gratis In Calluna wordt met en voor asiel zoekers een feestavond gehouden van 20.00 tot 02.00 uur: muziek, hapjes, zwemmen, bands. Van 17.00 tot 19 00 uur is in het bedrijvengebouw in Oudeschild gelegenheid om artikelen van de Lions-veiling te bekijken. Direct daarop begint de veiling - tot onge veer 22 00 uur Zaterdag 20 april Lionsveiling in het bedrijven gebouw aan de Schilderweg in Oudeschild van 14.00 tot 16.00 uur gelegenheid om te kijken. Daarna veiling. In het kader van het Nationaal Museumweekend ontplooien het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild en de Oudheidskamer in Den Burg extra activiteiten. Ge reduceerde entreeprijzen. Zie ver der het bericht elders in deze krant. De Muziek- en Dansschool (Ouwe ULO) houdt vanaf 10.15 uur fluit- dag De slotpresentatie waarbij ie dereen welkom is, begint om 15.40 uur. In Cinema Texel draait om 14 00 en 16.00 uur „Toy Story", om 19 00 uur „Jumanji" en om 21 15 uur „Money Train" Kindermatinee in schouwburg De Kampanje in Den Helder Martin Mens met „Puntje en Anton". En tree f8,-. aanvang 15.00 uur. In de Burgemeester De Koning-hal en het gebouw van het KTF wordt een jeugd play-in en majoretteninstuif gehouden. Om 16.30 is een gezamenlijke presen tatie in de Burgemeester De Ko ning-hal, waarbij iedereen welkom is. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is van 16.30 tot 17 30 uur receptie in verband met het 25-jarig be staan van zwem- en poloclub TX 71. In het dorpshuis van De Koog wordt een mini playbackshow ge houden. aanvang 19.30 uur. Zondag 21 april Van 8 00 tot 10.00 uur houdt de sportvissersclub een wedstrijd aan de dijk bi| het Lancastermonument De VVD Texel houdt in paviljoen Paal 28 een praatochtend over politieke zaken, van 10.30 tot 13.00 uur. Geen vaste punten, gewoon ontspannen bijeen bij een bakje koffie, ledereen is welkom. Om 12.15 uur wordt bij Vakantie centrum Texel het startsein gege ven voor de „Tour de Texel" van de wielerclub DOF, bestaande uit bekende Nederlanders. De Texelse akoestische band „Undercover" (Gerard Timmer man, Jeroen Drabbe en Monique Bruijn) speelt vanaf 15.00 uur in De Worsteltent In het kader van het Nationale Museumweekend houdt Paul Kikkert om 15.00 in het Maritiem en Juttersmuseum een lezing over het reddingswezen, gevolgd door film over hetzelfde onderwerp. De Oudheidkamer in Den Burg is open van 11.00 tot 15.30 uur In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur ,,Toy Story", om 19 00 uur „Jumanji" en om 21.15 uur „Money Tram". Maandag 22 april In Cinema Texel draait om 19 00 uur ,,Jumanji"en om 21.15 uur „Money Train". In De Buureton geeft schoonheids specialiste Marja Wijnhoff in sa- menwerking met SWOT een sus verzorging van de oud huid, 14.00 uur In het zaaltje bij de Doopsges kerk wordt om 20.00 uur een Ij huisbijeenkomst gehouden Evers (oud-rector van het Jc Lyceum Mai Momdes in AmAee dam en nu vice-voorzitter van overlegorgaan Joden en Chr; nen) houdt een lezing over dfljëli guur Mozes. n _itei Dinsdag 23 april De wielervereniging houdt op parcours bij Den Burg een oj rium Start jeugd 18.15 uur, sen ren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19 uur „Jumanji" en om 21 15 „Money Train" In d'Ouwe ULO begint om 19 uur de voorronde van ensemblefestival. De afdeling dialect van de hist sche vereniging heeft om 20 uur een bijeenkomst in d'Oi ULO. Ook niet-leden zijn welte De Vrouwenbond FNV koml 20.00 uur bijeen in De Buureto de Molenstraat in Den Burg eendagsbestuur zorgt voor» verrassend programma In de voormalige LBO-kantine, de Emmalaan wordt voor Ie; van de Vereniging van Reur patiënten een lezing met dia's geven over fysiotherapie podologie; 20.00 uur ge an n Teso vaart volgens dienstregei dus geen halfuursdienst. Er» den geen wachttijden verwaï De „Molengat" is voor onderhc nog in Amsterdam, maarw begin volgende week weei Texel verwacht. Hoogwater te Oudeschl Vr 19 10.40 en 22 37 Za. 20 10.40 en 23.16 Zo. 21 10.57 en 23.3CM Ma 22 11.34 en 23 4# Di 23 12 0; Wo.24 0.10 en 12.351 Do. 25 040 en 13.20 J Vr 26 1.15 en 14.10» Aan het strand is het ongeveer een uureel der hoogwater De zon komt 21 apnJ ïT om 6.28 u. en gaat onder om 20 47 april eerste kwartier. 19 april springtij I Alle Waddeneilanden zijn vertegen woordigd in het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW). Gezamen lijk hebben zij een discussiestuk op gesteld over de toekomstige positie van gemeenten. Dit is naar aanleiding van de rijksplannen om grote ge meenten te vormen De Wadden eilanden willen, mede gezien hun eilandsituatie, zelfstandig blijven De leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid vonden het dinsdag een goed stuk. Pieter de Groot van D66 wees er echter wel op dat het OOW niet een nieuw soort bestuurslaag mag worden. ,,U wilt meer samenwerking met andere eilanden. Maar het rijk wil het gewest als vierde bestuurslaag afschaffen. De dorpscommissie van De Koog houdt zaterdag een mini- playbackshow in het dorpshuis. De avond begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis. Alle ouders, ooms, tantes, broertjes, zusjes, buren enz. zijn welkom om de „artiesten" aan te moedigen. De zaal gaat om 19.00 uur open Als zich niet vóór maandag 22i meer deelnemers melden vt Toer-in expositie in het wordt overwogen deze niet laten gaan. ijn op c Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beier straat, Boogerd, Schoonoord singel, Witte Kruislaan en Burger houtstraat. Wesley Snipes en Woody Harrelson, partners bij de metro- politie van New York, succesvol in hun jacht op een pyromaan die het leuk vindt kaar tjesverkoopsters in de fik te ste ken, onafscheidelijk sinds hun jeugd omdat ze in hetzelfde pleeggezin zijn grootgebracht, 'Brothers', de één zwart, de an der blank, Sjors en Sjimmie, en toch zo verschillend. Snipes gaat op tijd naar bed en Harrelson kan het gokken maar niet laten. Wanneer de laatste in problemen komt omdat hij niet aan zijn schul den kan voldoen, krijgt hij het lumineuze idee om de Money Train -die van station naar station de dagopbrengsten ophaalt- te beroven. En omdat ze 'Brothers' zijn, laat Snipes zich overhalen om het spelletje mee te spelen. Mis schien met zo spannend, maar met een enorme actie en flink wat hu mor maakt u kennis met het New Yorkse metronet als in AMSTERDAMMED met de grachtengordel van onze hoofd stad. Ik zag deze film in een tjokvolle bio scoop vorig jaar november in New York. half blank, half zwart, hilari teit en gejoel, applaus en boe geroep Zoiets had ik nooit eerder meegemaakt. Maar ik had wel het gevoel dat ik ook in diezelfde me tro zat. Hier kijken we er misschien wel iets anders tegenaan. JUMANJI Jumanji is een prachtige avonturenfilm met Robin Williams. Je krijgt het idee dat je omgeven wordt door vleermuizen en mus kieten, schorpioenen en slangen, olifanten en neushoorns, vlees etende planten en krokodillen. Het is een spel dat is gebaseerd op een jungle-survivaltocht, dat 25 jaar geleden gevonden werd door het jongetje Alan, Bij het spelen werd hij door het spel opgezogen. Anno 1995 vinden twee weeskin deren het spel terug en al spelend krijgen ze niet alleen te maken met hongerige leeuwen en treiterende apen, maar ook met de inmiddels volwassen geworden Alan TOY STORY De nieuwste animatiefilm uit de studio's van Walt Disney waarin jeugdherinneringen worden los gewoeld Speelgoed komt tot le ven en je herkent je eigen helden van vroeger met tinnensoldaatjes, cowboys en ruimtevaarders. Opwindcowboy Woody neemt het op tegen ruimtevaartpop Buzz Lightyear... Waanzinnig knappe computer animatie en veel humor, een film niet alleen voor de kleintjes, inte gendeel1 MONEY TRAIN, dagelijks om 21.15 uur JUMANJI, dagelijks om 19.00 uur TOY STORY, za/zo/wo 14.00 en 16.00 uur De Toer-in tentoonstelling staa 5 tot en met 24 juli in het teke industrieel erfgoed De sporer het industriële verleden vormer belangrijk deei van onze cub erfenis. Vandaar dat steeds bedrijfsgebouwen, gemalen, Si en schoorstenen op de monumi lijst worden geplaatst. Kandidaat-deelnemers worde» zocht te bellen of te schrijve» Riekie van Dijk, kamer 1 09' raadhuis, tel. 36 21 21 toestel' p e( F De folkloristische kinder» groep die inmiddels met de ties is begonnen, telt 14 lede» is te mager voor een behoo' presentatie. Er hoeven ma»' kele kinderen verhinderd of i' zijn en het stelt niets meer voe leiding streeft daarom naar uil ding tot 24 en doet een beroe kinderen om zich aan te sluit' Welkom zijn jongens en mf vanaf 5 jaar. Ze kunnen zich aa» den op de repetitie die elke dir. van 15.45 tot 16.30 uur wordt f- den in de Jozefschool. Wie eerst wil kijken is daar ook welkom informatie kan men tevens teren 'Door van Sambeek-Schrarm met Diny Binsbergen en Gré 5 aard-Hin de leiding heeft 1 groep. (ADVERTENTIE) ;re» oï;|F7: Elke vrijdagavond Aiiri de har alle dranken W Telefixm 31 48 90 Nu De Vader Rockefeller (Maarten Mulder) rookt de vredespijp met Patri/zenoog (Hans Malschaert). terwijl dokter Butler (Rogier Daanhem bijstaat. tf«cTw*Gr„m

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2