Schilling wil niet met Ploeg om tafel VVD drijft wethouder in 't nauw Koor Crotalo opnieuw met Latijnse klanken Seizoenmedewerkers als ambassadeurs car moon h (ORT Texels fel-L Veel animo Kijk op Texel" TEXELSE COURANT' Woningbouw Strend blijft hangijzer Rotonde Extra raad voor bestemmingsplan WELKOM'BOEREN,BURGERS EN BUITENLUI OP DEZE HOORZITTING. Vl/RNT zorls is beloofd,horen WL ELKQRTk GRPjfiD PRRTEN ,\A/RKT» WE WILLEN TOCH RLLEMRfiL 20 GRFlRG IN GEMEENTERBRD" f t, NOU IK BEN BUi DRT BEN WEEK VRL» WEB GENOMEN iZRL IK OOO IETS LEUKS VERTELLEN,IK HEB EEN LUCHTBED MEEÜ Hóór en Wederhoor Wat ik zeggen wou... Museumnota Dodenherdenking Compliment Verkeersremmers VRIJDAG 19 APRIL 1996 ethouder Schilling heeft voorlopig geen plannen om met Oosterender Ploeg om de tafel te gaan over aankoop van ens grond achter de Cor Bremerstraat. Het dorp zit te iringen om woningbouw. De wethouder wil zich concen- »ren op lokaties rond ijsbaan De Hopkes. Hoewel raads elen hem dinsdagavond het vuur na aan de schenen legde, erd niet echt duidelijk waaróm Schilling zich zo halsstar- j opstelt. baan Dat de dorpscommissie zich aanvankelijk gematigd positief uitliet over de lokatie De Hopkes wijt zij aan de „overvaltechmek" die door de ge meente was gehanteerd. ,,U kwam tijdens de vergadering met die mede deling. Ze willen graag woningbouw, dus natuurlijk zeggen ze niet zomaar nee." Erna Eelman reikte staande de vergadering een brief uit van Ploegs'architect Van der Kooij, waarin puntgewijs staat aangegeven wat allemaal is gepasseerd. ia Eelman van de VVD ging er isdagavond in de vergadering van raadscommissies algemeen en or- nsatonsch èn ruimtelijk en huis- jting (wegens kleine agenda's sa- ingevoegd) eens goed voor zitten, had zich in de zaak verdiept en itact opgenomen met de betrokke- i Dat leverde haar de conclusie op I wethouder Schilling de commis- i eerder verkeerd heeft geinfor- >erd. „U hebt gezegd dat Ploeg 90 iningen wil bouwen achter de jmerstraat en dat de provincie daar oil mee akkoord zal gaan Maar jeg heeft zijn plan gereduceerd tot huizen Overval felman begreep met waarom de ge rente Ploeg nooit heeft benaderd Ier aankoop van de grond „U ge- Juikt het argument dat u alleen plan- In maakt als de grond In eigen hand is. Waarom hebt u dat met meteen |en Ploeg gezegd toen hij twee |aar lieden met zijn plan kwam? laarom hebt u niet geprobeerd zijn Tid te kopen9" blgens de VVD-afgevaardigde wil jthele dorp woningbouw achter de r Bremerstraat en niet bij de ijs- Misverstanden Pieter de Groot van D66 drukte zich gematigd uit. ,,lk denk aan een op eenstapeling van misverstandenHij wilde op punten uit de brief ingaan, maar daar stak de wethouder een stokje voor „Ik heb er weinig zin in een brief te bespreken die ik niet ken De Groot schikte zich braaf, maar wilde wel van de wethouder weten of hij alsnog op korte termijn met Ploeg om de tafel wilde gaan. Dat wil Schilling echter met en hij begon -aan een uitgebreide uitleg, waaruit echter met viel af te leiden waaróm hij met met Ploeg in zee wil. Niet vrolijk Volgens de wethouder komt het alle maal omdat op Oosterend het kleine kernen-beleid van toepassing is De provincie heeft daarmee bepaald dat slechts mondjesmaat woningen in dergelijke gebieden mogen worden gebouwd. „Je zou dus zeggen dat er wel iets kan worden gebouwd Maar onlangs hebben we gemerkt in Den Hoorn, waar we achttien woningen in tien jaar tijd wilden neerzetten, dat dat niet zo makkeli|k ligt." Schilling gaf toe dat Erna Eelman zijn woorden juist had weergegeven „Ik heb inderdaad gesproken over 90 woningen ten aanzien van het plan Ploeg, want dat was ook waar hij aan vankelijk mee kwam. Het is terug geschroefd naar 24, maar de provin cie geeft ons ook daarvoor geen ruimte." De wethouder memoreerde het on derzoek naar bestaande bouwlokatie, dat geen resultaat opleverde. Boven dien slokte de verplichte invulling van De Mars fase III resterende contin genten op. Geïrriteerd De wethouder benadrukte dat hij Van der Kooij. de architect van Ploeg die regelmatig bij hem aan de lijn hing, altijd correct van de gang van zaken op de hoogte heeft gehouden. Ook ten aanzien van De Hopkes bleef Schilling erbij dat het college zorgvul dig heeft gehandeld „Het is de vrij heid van het college om een lokatie te kiezen waar we de meeste grip op kunnen krijgen. Maar als het dorp niet op de ijsbaan wil, wie zijn wij dan om het door te zetten9 Als omliggende stukken op De Hopkes wel te koop zijn, dan willen we daar graag mee verder en mee naar de provincie. Al les in goed overleg met de dorps- commissie, uiteraard." Volgens Erna Eelman had Schilling in een eerdere vergadering moeten rep pen van het gereduceerde plan van Ploeg. „U hebt gezegd dat u toen in formatie zou geven en die blijkt dus achteraf niet te kloppen." Haar vast houdendheid irriteerde de wethouder zichtbaar ,,U moet mij niet op woor den vangen." Afschuiven Eelman liet echter niet zomaar los. ,,U zegt dat een particulier met is geïn teresseerd in mondjesmaat bouwen. Hoe weet u dat als u met met hem heeft gepraat9 Vindt u hel netjes om iemand zo twee jaar aan het lijntje te houden?" In het nauw gedreven rea geerde Schilling verbolgen ,.Het ver haal van die 24 woningen was open baar, dus waarom zou ik daarover liegen9 We zijn met rijp voor het plan van Ploeg." Eelman bleef hem besto ken ,,De bevolking van Oosterend wil geen woningen op De Hopkes U vond in het verleden de Bremerstraat oók de beste lokatie. Maar nu wilt u naar een laag eh nat stuk." Schilling vond dat ze doordraafde. ,,Het bou wen óp de ijsbaan is van de baan Binnenkort gaan we met de dorps- commissie om de tafel om de reste rende mogelijkheden te bekijken." Die laatste kreet herhaalde hij nog enkele malen, waarop Eelman uitriep dat hij verantwoordelijkheden probeerde af te schuiven op de dorpscommissie Die opmerking streek de wethouder behoorlijk tegen de haren in Geen steun Ondanks herhaaldelijk aandringen van De Groot, Eelman en Dirk Terps tra (PvdA), bleef Schilling weigeren op korte termijn met Ploeg te praten ,,lk zeg met nooit Maar het is niet onze eerste prioriteit." Jaap Vlaming van Groen Links merkte fijntjes op dat het de vraag is of de raad het bouw plan rond de ijsbaan voldoende zal steunen, als de tijd daar is Dick Drijver (Texels Belang) was de enige die de wethouder openlijk steun ver leende. Hij noemde de dorps commissie de enige juiste gespreks partner Eelman vroeg nog of de in de verga dering aanwezige Ploeg en Van der Kooij het woord mochten voeren, maar dat kapte Schilling af Dat wekte enige verbazing, daar dergelijke bij eenkomsten juist zijn bedoeld om met betrokkenen van gedachten fe wisse len Maar de wethouder had er dui delijk genoeg van en sloot, onder pro test van Eelman, het agendapunt. VERVOLG VAN PAGINA 1 "lljgediend met een soort vluchtheu vels waardoor fietsers de oversteek iijtiveeén kunnen maken Bovendien Jlde partij de afslagvakken afschaf- i, wat een remmende werking heeft hel doorgaande verkeer. D66 ^unldil plan. De Groot. „Gezien de «jevallenstatistiek is er geen aanlei- Jig voor zware maatregelen." Hij lemde een rotonde qua schaal on- Ixels en met passend in het land- nap." Ook Erna Eelman van de to liet zich uit in dergelijke bewoor- Jigen, evenals Jan Koolhof, die ove- fcns niet namens de volledige CD A- Jctie sprak ■k Terpstra vertelde dat het PvdA- pn veel positieve reacties van de volking heeft opgeleverd. „En dat jprovincie er financieel met aan wil ledoen9 Ach. Texel heeft zelf drie gereserveerd en ons plan kost ?5 000.- Snel doen dus." kde fractie van Texels Belang was egen het nieuwe bestemmings- lan buitengebied zijn zo'n 270 lezwaren („zienswijzen") mge- liend. ledereen die heeft ge- ichreven krijgt een uitnodiging oor de hoorzittingen, die op 22 m 23 mei worden gehouden. De lezwaren worden per onderwerp lamengevoegd, waarna een pro- iramma zal worden gemaakt, vlocht er tijdgebrek ontstaan, dan s een uitloop naar 24 mei moge- ijk. 5e raadscommissie voor ruimte- ijk en huisvestingsbeleid hoorde iteze data dinsdag gelaten aan. We wilden toch allemaal zo jraag in de gemeenteraad... Van oi| mag dit onderdeel een maand luren, als iedereen maar tevre- len de deur uitgaat", merkte wet- rouder Schilling op. Vs de derde dag niet nodig is 'oor het horen van bezwaar makers, dan zal die tijd worden Jebruikt voor advisering door de lommissie Het tweede deel laarvan volgt op 30 mei. 18 juni geven b en w hun landpunt over de adviezen en >P 2 juli wordt het onderwerp lehandeld in een extra raads- 'orgadering Na de reguliere kaad van 9 juli is een uitloop voor jat bestemmingsplan ingepland, schilling memoreerde dat de be sluitvorming vorige keer drie da- )en m beslag nam, waarop meer- fere commissieleden pleitten raor de instelling van maximale spreektijd Daar wilde de wethou der niet erg aan. „Laten wij er tiaar goed om denken dat we al tie mensen hóren en dat we dan tog niet met advisering begin ton Dat scheelt veel tijd." verdeeld over het onderwerp. Was, want Dick Drijver liet zijn voorkeur voor stoplichten varen „Ik vind een rotonde een goede tweede, dus ik stemnu daarvoor Anders gebeurt er weer mets." De dorpscommissie van Den Hoorn heeft zich menigmaal la ten horen over een verkeersveilige oplossing en Drijver toonde zich ge voelig voor die mening. Erna Eelman vroeg of hij ook andere dorps commissies ging benaderen over het voorstel, maar dat was Drijver niet van plan. „De Hoornders hebben er toch het meest mee te maken." Die opmerking deed Eelman echter ont ploffen. „Juist met' Driekwart van alle Texelaars moet, komende vanaf de boot, met de auto over die rotonde om thuis te komen Die Hoornders slaan bij de boot gelijk linksaf." Ze vond het verbazingwekkend dat de partij van Drijver de herkenbaarheid van het Texelse landschap breed heeft uitge meten in haar programma, terwijl nu wel wordt gepleit voor een grote ro tonde „Jullie laten die zin zeker val len?" Terpstra stelde voorzichtig nogmaals het PvdA-plan aan de orde, dat de verkeersafwikkmg wel in stand houdt, maar toch meer veiligheid voor de fietsers biedt Omdat de mogelijkheid daarbij blijft bestaan dat auto's op hoge snelheid richting boot racen, bleef de wethouder tegen Zoals de zaken er nu voorstaan heeft de rotonde éen stem meerderheid. In de raadsvergadering zal de beslis sing vallen: Zebra's De gemeente wil een ze brapad aanleggen op de Emmalaan. ter hoogte van het LBO. D66 en het CDA zijn daar tegen, aangezien de weg al meerdere oversteekplaatsen heeft. Wethouder Schilling beloofde de hele weg in een later stadium te bekijken Trottoirs. Dit en volgend jaar trekt de gemeente extra geld uit voor het opknappen van voetpaden op diverse plaatsen op het eiland. Onder andere bij de Haffelderweg is het trottoir erg slecht. De uitvoering van de Misa Criolla baarde enige jaren geleden groot opzien. (Foto Archiol Texelse Courant) Enkele jaren geleden verbaasden ze vriend en vijand met een fantas tische uitvoering van de Misa Criolla. Dit keer zoekt het koor Crotalo het opnieuw in de vurige muziek uit warmere landen Een jaar geleden startte dirigent Henk Jan Barendregt de voorbereidingen voor een nieuw zangproject met 25 Texelaars Het gemengde koor stortte zich op gedeelten uit Navidad Mestra en opnieuw de Misa Criolla van de Argentijn Ariel Ramirez. In zijn conservatoriumtijd maakte Barendregt kennis met de Romancero Gitano van de Italiaan Mano Castelnuovo Tedesco De mooie, doch moeilijke muziek wordt tevens door Crotalo ten gehore ge bracht Het koor wordt begeleid door Nils Lely (gitaar) en Gerbrand Gaaff (percussie). De lange voorbereidings tijd blijkt echt nodig „Het is prachtig, maar moeilijk" verzucht Lely. „Som mige stukken zijn zelfs zesstemmig en dan moet je ieder onderdeeltje apart instuderen Da's erg veel werk Hel optreden van Crotalo is op zater dag 27 april om 21 00 uur in de RK kerk van Den Burg. Het wordt her haald op zondag 5 mei. zelfde tijd en zelfde plaats. Op de zaterdag is er een voor programma De vijf heren van de a capellagroep „Strike Six" die eerder in De Worsteltent furore maakten, laten van zich horen. Op zondag 28 april verzorgen zij om 14.00 uur een uitgebreid optreden bij Klif 12 in Den Hoorn De uitvoeringen op 27 april en 5 mei zijn gratis toegankelijk, bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor de onkosten. LJ C VERVOLG VAN PAGINA 1 voor „Ter Reede van Texel'. „Het college houdt zich met aan de afspra ken Het gemeentelijk beleid is protectionistisch en behoudend." Volgens wethouder Eelman klopt dat met. „We hebben gezegd dat als de TOV aan de gestelde voorwaarde voldoet - toestemming van Rijkswa terstaat, DETV, overleg met Willem Roeper en een samenwerking met het Maritiem en Juttersmuseum - dat we dan de bestemmigg voor het be treffende havengedeelte wijzigen. Maar aan die voorwaarde is nog niet voldaan.De Boer: „De gesprekken die we voerden met de gemeente, gingen vooral over de lokatie Uw el- gen suggestie was op de kop van de haven. Als we daarvoor kiezen, kre gen we medewerking Overleg met DETV en RWS is gaande. Maar dat kost gewoon tijd Met het MJM heb ben we een intentieverklaring gete kend. Eelman zegde toe dat als de TOV aan de gestelde voorwaarde voldoet, de plannen alsnog kunnen worden uitgevoerd De huisjes en ambachtelijke bedrijf jes die de TOV willen bouwen, zijn concurrerend voor de activiteiten in het MJM-museum, vindt een politieke meerderheid. Cees Hm (CDA): „Bo vendien leidt een en ander tot parkeerproblemen op de haven De bouw van de loodsschoener. zo was de raadscommissie unaniem van mening, is een lovenswaardig initia tief. „Ik zou zeggen: leg die kiel", moedigde de wethouder aan. De vraag is echter waar De haven is namelijk al overvol Lokaties als: bij de Schans, in de havenmond en bij het strand|e De Hornt zijn suggesties die de ronde deden Volgens De Boer zijn de drie „pijlers" van het TOV-project - de bedrijfjes, een pleintje op de haven en een ex positie - onlosbrekelijk met elkaar verbonden „Voorde financiering van het project door middel van sponsoring is het van belang dat het project zelfstandig opereert. Daar voor durven specialisten hun nek uit steken Dat doen ze met alleen voor de loodsschoener De TOV voelt zich geen concurrent van het MJM. „We willen een goede samenwerking en hebben zelfs een intentieverklaring getekend Directeur Benno van Tilburg is raadgever in onze historische commissie. Wij wil len zelf geen museum, maar alleen een expositie De Texelse historie is geen eigendom van het MJM Jan Kuiper, directeur van de Stichting Texels Museum, over de intentie verklaring. „We willen alleen samen werking op die punten waar het MJM en de TOV elkaar met overlappen", doelde hij op de loodsschoener. „De huisjes zijn we met blij mee Voor de volledigheid liet De Boer weten dat het de TOV met om een gemeentelijke raamsubsidie is te doen Ze liet doorschemeren dat een houtfabrikant al sponsoring heeft aangeboden. Bnoco >tn tc/cr»Builen vtraiiwooniclijLhoJ de nalmif Wat ik zeggen wou... naar aanleiding van het artikel in de Texelse Courant van dinsdag 23 januari 1996 „Ge meente organiseert voortaan nog maar één dodenherdenking". Het gemeentebestuur van Texel vindt 50 jaar na dato een uitgangspunt om de officiële dodenherdenking op de begraafplaats Loladse op de Hoge Berg af te schaffen en in een breder kader te herdenken op de Algemene Begraafplaats te Den Burg Zo'n mening is te billijken, hoewel het niet van historisch besef getuigt om op deze manier te proberen de ge schiedenis van Texel „weg te poet sen"! Texel en Georgie zullen juist door deze geschiedenis onlosmake lijk met elkaar verbonden blijven, on geacht hoe men denkt over hetgeen gebeurd is Het alternatief van het gemeentebe stuur is de Georgiërs te herdenken op de Algemene Begraafplaats te Den Burg bij een monument waar geen Georgiërs begraven liggen maar welk monument geschonken is door Georgië aan Texel ter nagedachtenis aan de gevallen Texelaars! Dit mag toch hoogst merkwaardig genoemd worden Probeert de gemeente op deze ma nier met „goed fatsoen" van de her denking op de Hoge Berg af te ko men? Het is de schijnheilige houding van het gemeentebestuur die mij dwars zit. Citaat uit bovengenoemd artikel: Mochten Georgiërs of anderen met een speciale herdenking op de Georgische begraafplaats willen doorgaan, dan kunnen zij hun gang gaan en desgewenst zal de ge meente daarbij hulp verlenen Door Texels Belang wordt de ge meente geadviseerd een bloemstuk te laten bezorgen op de Hoge Berg. Hopelijk laat de gemeente dat achter wege Belanghebbenden houden op 4 mei a s. om 17 00 uur op de begraafplaats Loladse op de Hoge Berg een her denking. ledereen die zich daarbij betrokken voelt, kan hieraan deelne men J.N Stephanus Purmerend N B. De VVD en Texels Belang heb ben geadviseerd Duitsers nog geen prominente rol te laten spelen bij de herdenking Hoezo, prominent? Wordt de plank hier met vreselijk mis geslagen? Als abonnee van de Texelse Courant wil ik bij deze na alle verslagen ge lezen te hebben over de plannen tot woningbouw in Oosterend de redac tie een compliment geven inzake de juiste toonzetting en de waarheids getrouwe weergave van het gespro ken woord Wat dat betreft kan de Texelse Courant een voorbeeld zijn van menig streekblad in den lande D van der Kooij, architect BNA De Lier De heer Jaap Vlaming van Groen Links ziet in de bezwaarmakers tegen de verkeersdrempelgekte, Hindoes van de moderne tijd die de heilige koé willen opjagen Hij baseert deze, voor zijn groepering kenmerkende, uitspraak op de erva ring waarbij hij in een geleende auto met de redelijke snelheid enkele verkeersdrempels heeft „genomen" zonder met z'n hoofd tegen het dak van die auto te stoten. Welnu, bij deze nodig ik de heer Jaap Vlaming uit om een keer bij mij in de auto te stappen een Suzuki Jeep met een dak dat nog iets hoger is dan van de gemiddelde personenauto En dan gaan wij even met een snel heid van 30 km/h de verkeersdrem pels in de Kótterstraat „nemen". Voor een goedgekeurde veiligheidshelm wordt gezorgd Tegen wethouder Schilling zou ik wil len zeggen als u vindt dat er op plaat sen waar maximaal 50 km/h mag worden gereden, nog steeds veel te hard wordt gereden, iets wat overi gens uit recente snelheidscontroles met echt is gebleken, dan moet u er in de eerste plaats voor zorgen dat die hardrijders worden aangepakt Maar het gaat niet aan om de over grote meerderheid van de automobi listen die zich wèl aan de maximum snelheid houdt, als een ping-pongbal door hun auto te laten stuiteren alleen omdat een falende overheid met bij machte is de verkeersregels te hand haven. J.A. Does Oosterend Na het jaar van Thijsse zijn we nu begonnen aan het jaar van de am bassadeurs. Eén van de onderde len is een cursus voor seizoen medewerkers, zodat zij gasten over Texel kunnen informeren. Gisteren vond de presentatie plaats, waarbij werd verteld dat er al 73 aanmeldingen binnen zijn voor het project. ,,Kijk op Texel' is de naam die aan het project is verbonden Jeanet van Abs kwam op het idee om vakantie werkers in een korte presentatie wetenswaardigheden over het eiland bij te brengen. Het Texels Verbond van Ondernemers pakte het idee op en gaf een bijdrage aan de VVV voor de uitvoering. Op vijftien donderdag- en vrijdag middagen in mei en juni zullen groep jes van maximaal zeven seizoen krachten per keer worden ontvangen in het VVV-kantoor Ze krijgen een infopakket met informatie over het eiland, maar ook een handleiding over klantbehandeling en dan met name gericht op Duitse en Belgische toeristen. Gastheerschap Na de introductie gaan de cursisten in een busje het eiland over. begeleid door een VVV-medewerkster Bij Klif 12 wordt een koffiestop ingelast De Klifcrew schotelt hen een act over gastheerschap (en dan vooral hoe het niet moet) voor. „We horen dat de mensen naar aanleiding daarvan toch even bij zichzelf te raden gaan", aldus Henk Groenen van de VVV Omdat de VVV en TVO een bijdrage geven aan „Kijk op Texel" kost deelname aan de cursus slechts 25,- per per soon Van de ambassadeurs wordt veel verwacht Groenen „We hebben er bewust voor gekozen meer aandacht te schenken aan gasten die al voor Texel hebben gekozen. Die zijn rela tief makkelijk te bewerken en je hebt er veel voordeel van. Ze komen nog eens terug of vertellen aan vrienden en familie hoe leuk het op Texel was.' De VVV probeert komend jaar nog meer „ambassadeurs" te werven, in de vorm van bekendheden en publiciteitsmensen •fer>^S Afgevaardigden van TVO, TVL en de VVV maakten gisteren de rondrit mee. nadat zij de eerste presentatiekoffertjes hadden ontvangen

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5