TVL steekt overschot in extra promotie Maritiem smederijtje in oktober klaar Toeval? L R kantoorvakhandel in gespecialiseerde vorm TEXELSEi? COURANT Nieuwe Texelkaart op handig formaat Meiden Redmer IJska verzwegen kampioen Looncontrole CNV: vaak ontbreekt arbeidscontract Zandsuppletie bij De Koog start in juni Bazar uitgesteld VRIJDAG 19 APRIL 1996 erzichlelijke Gisteravond heropende Langeveld de Rooij een kantoorvakhandel aan de Parkstraat. Het is sterk ge wijzigde voortzetting van de voor malige boek- en kantoor boekhandel. Boeken, tijdschriften en wenskaarten zijn uit de winkel verdwenen om tijd en ruimte te hebben voor een uitge breid gespecialiseerd assortiment. Voor letterlijk alles dat in een kantoor nodig is kan men hier terecht .Van een gummetje tot een geavanceerde computer", aldus Ben Zegeren (43) die met zijn vrouw Onnoline (34) de scepter zwaait. Een greep kantoor meubelen. plansystemen, archief- middelen. supplies, plotters e.d. Ook op CD-romgebied wordt het nodige geboden, zowel voor entertainment als zakelijk gebruik. De kopieer- en printservice is nu veel meer gestroomlijnd, biedt meer pri vacy en men kan daar ook terecht voor inbinden en lamineren. Het bed rukken van kledingstukken porselein en kunststof blijft tot de activiteiten horen. Wat betreft postpapier, agen da's. pennen e.d biedt de kantoor vakhandel een enigszins exclusief assortiment. Wat met direct leverbaar is kan snel worden betrokken uit de Veneka-magazijnen waarbij de kantoorvakhandel is aangesloten. Klanten kunnen erop rekenen dat er altijd tijd is voor uitgebreide advisering Het inrichten van een kan toor en de aanschaf van computers vraagt om individuele benadering, nauwkeurig moet bekend zijn wat in alle gevallen de meest geëigende oplossing is. Het is maatwerk", legt Onnoline uit. Ben en Onnoline worden geassis teerd door Fiona Zijm die onlangs het vakdiploma kantoorvakhandel be haalde en door de nieuwe technische kracht Peter van der Struis die vooral bekwaam is op het gebied van com puters. Het uitgebreide en gespecialiseerde assortiment komt uitstekend tot zijn recht in de winkel, die de afgelopen dagen van een totaal nieuw interieur is voorzien. echtgenoot. Het kon eraf. want Khairul heeft sinds kort een baan' Dagelijks van 7.00 tot 17 00 uur werkt hij in de Hongkong-bank voor 350.000 rupiah per maand, ongeveer 280 gulden, waarvan hij de helft aan zijn moeder afdraagt Om mij als tolk en gids van dienst te kunnen zijn nam hij vier vrije da gen, maar die werden niet door betaald. Ik heb hem natuurlijk schadeloos gesteld, het minste dat ik kon doen Nog blijer was hij met een bus echte Haagse Hopjes die ik voor zijn chef op de bank had meege bracht Die hopjes, gekocht bij de Jamin-winkel in de Weverstraat, gelden in Indonesië als nostal gische snoepjes, waar vooral ouderen die de Nederlandse tijd hebben meegemaakt, verzot op zijn. Ze zijn in Indonesië moeilijk verkrijgbaar en daarom maakt het in de betere kringen een sjteke in druk om ze te presenteren Door zijn chef hopjes te geven hoopt Khairul zijn promotie te versnellen, zodat hij wat meer geld voor zich zelf overhoudt en over enkele ja ren een bedevaart naar Mekka kan maken Ik hoop dat het lukt. Ook deze keer bewees hij me weer prima dien sten. vooral bij het kopen van spul len Hij kent de stad op zijn duimpje en weet precies waar je moet zijn voor de beste kwaliteit en de laag ste prijs. Daarbij is hij een mees ter in het tawarren afdingen. Uit stekende jins (spijkerbroeken), waarvoor aanvankelijk dertig gul den werd gevraagd, kon ik uitein delijk meenemen voor elf gulden. Prima overhemden voor minder zeven gulden en T-shirtjes voor twee gulden Een paar keer per jaar kun je mij op Texel zien rond lopen in een sjiek maatpak dat ik dank zij Khairul voor een bodem prijs ergens in Jakarta heb laten maken. Ook in voorgaande jaren sloofde Khairul zich altijd buiten sporig voor me uit Hij ziet dat als tegenprestatie voor de opvang die wij hem op Texel boden, maar de verhouding is inmiddels totaal zoek Toen ik op dat laatste wees deed hij een opmerkelijke oplossing aan de hand Als ik dan toch zo graag iets wilde terugdoen, zou ik kunnen toestaan dat hij met mijn dochter Sandra trouwt. Want naar een vrouw was hij nog steeds op zoek en het idee dat het een blonde buitenlandse vrouw moest worden, had hem nog steeds met losgela ten. Hij was bloedserieus en keek me hoopvol aan Ik moest hem toen zeggen dat mijn dochter haar keus helaas had laten vallen op een Nederlandse jongeman en dat de bruiloft al was gepland, op 19 juli om precies te zijn. En in Neder land (wat een afschuwelijk land is dat toch) is het ondenkbaar dat een vader in dat stadium nog in grijpt, al komt hij met nog zo'n goede partij aanzetten Het scheelde niet veel of Khairul begon te huilen. Later begreep ik dat hij al heel lang met die ge dachte had rondgelopen maar er met eerder over had durven begin nen. Nu had hij het gevoel dat hij de vogel over het net had laten vliegen. Misschien brengt Allah nog uit komst. Harry. maakte hand is geboren omdat zijn moeder zich tijdens de zwanger schap met een mes in de vingers heeft gesneden. Ik reageerde daarom altijd een beetje lacherig op zijn beweringen, maar nu kon hij zijn gelijk halen. Avonds bij het eten keek hij me triomfantelijk aan „Zie je nu wel Allah heeft die vrouw op jouw weg gebracht Mis schien wil hij dat je met haar trouwt". Die gedachte was nog niet bij me opgekomen Ik beloofde dat ik het er op Texel met Hetty over zou hebben. Maar wel met Japie erbij, want ik wil deze kwestie in alle openheid regelen. Ik moet jullie allemaal nog de groe ten doen van Khairul. Trouwe le zers weten over wie ik het heb. want hij is de jongen die een paar jaar geleden naar Nederland reisde in de veronderstelling dat hij daar een goede baan en een vrouw zou vinden. Daar kwam niets van terecht. In afwachting van de smadelijke terugreis kwam hij bij ons logeren en maakte ken nis met Texelse mensen en toe standen, door me een paar dagen in mijn werk te volgen. Voor een aangrijpend verslag daarvan ver wijs ik naar pagina 167 van het standaardwerk De besten gaan eerst dat in de winkels met meer te koop is, maar in de bibliotheek wel te leen Waar ik toen met over schreef was dat hij nadien ook nog een paar weken op Texel heeft gewerkt bollen gepeld bij de familie Poede. in de voormalige zuivelfabriek. Zo liep hij mij met langer voor de be nen, verdiende hardwerkend een leuke cent en kreeg een prima ver standhouding met de familie Poede en de andere bollenpellers in de schuur. Hij kent ze nu alle maal nog bij naam en telkens als ik in Jakarta ben wil hij voor alle maal geschenken meegeven Dat praat ik dan met veel moeite uit zijn hoofd want ik kan die spullen er in mijn overvolle koffer met bij heb ben. Maar de laatste keer heb ik toch een paar cadeautjes doorge geven. een armbandje van Djokia- zilvervoor mevrouw Poede en een pakje krefeteiga-retten voor haar Texelse vereniging van logiesverstrekkers (TVL) staat in financieel opzicht uitstekend voor. Het afgelopen boek- r werd afgesloten met een overschot van f36.000,-. Ook voorgaande jaren werden aanzienlijke winsten geboekt, jdat de vereniging nu ongeveer f175.000,- in reserve heeft, et bestuur komt binnenkort met voorstellen voor de be- eding van dit bedrag. itde vereniging zo goed gaat is danken aan de groei van het ntal leden, waardoor de contri- tie-inkomsten hoger zijn dan is geraamd. Bovendien wordt de middelde contributieafdracht r lid groter omdat er minder )rdt gesjoemeld met het opge- n van de aantallen geëxploi- ;rde bedden, ingezien het niet het doel van de reniging is om geld op te potten, het overschot worden gebruikt lor extra promotie. lorzitter Harry Wuis deelde gister- ond in de in Partycentrum Calluna houden ledenvergadering mee dat jnnen in die richting spoedig wor- m uitgewerkt. De gedachten gaan naar acties, die worden afgestemd i de meest recente ontwikkelingen de toeloop naar Texel Nader te .palen logiesverstrekkende secto- n (hotels, bungalowparken, groeps- irblijven. etc.) zullen daarbij in het jzonder in de aandacht worden ge acht De campagnes zullen dan ook overleg met vertegenwoordigers in die sectoren worden opgezet Kijk op Texel '0-voorzitter Co Vinke deed het 'Orftorstel om ook geld te steken in het •oject „Kijk op Texel" dat gister- a'®iddag werd gepresenteerd. Het is bedoeld om mensen die in de recrea tie werkzaam zijn, meer kennis over Texel bij te brengen, zodat zij hun gasten beter kunnen informeren Vinke toonde zich over dit initiatief zeer enthousiast Volgens een der aanwezigen zou ook het in Den Hel der woonachtige loketmensen van Teso zo'n opleiding moeten krijgen omdat hun houding jegens het naar Texel vertrekkende publiek van wei nig enthousiasme getuigt, VVV-direc- teur Joost van Lmge vertelde dat Teso zelf op dit gebied al het nodige heeft gedaan. Hij voegde er echter aan toe dat de Tesoboten en Tesoloketten geen erg geschikte ge legenheden zijn om promotie te be drijven. Bovendien hebben de men sen daar de handen vol aan hun hoofdtaak Bestemmingsplan De TVL heeft een 13 kantjes tellende zienswijze ingediend tegen het ont werp bestemmingsplan buitengebied De teneur is dat het plan te zeer de landbouw dient en minder het toe risme, hoewel toerisme een veel gro ter economisch belang voor Texel vertegenwoordigt. Onder meer wordt gepleit voor terugdringen militair (mede)gebruik van stranden en dui nen en wordt gevraagd om financiële maatregelen om het behoud van het cultuurlandschap mogelijk te maken leen gerommel met onhandige jtote kaarten meer. Langeveld en de Rooij heeft een nieuwe 'exelkaart op de markt gebracht. Het is een handzaam boekje, dat vooral voor fietsers een uitkomst kan zijn. j/fe mlden iets dat er nog met was", ihlaartLen R-directeur Taeke van gen de uitgave. De kaart is in stukjes gedeeld, die ungzijn afgedrukt op stevig papier De omslag is geplastificeerd Achterin zit een overzichtskaart en van alle dorpen staan plattegronden in het boekwerkje. Tevens is er een uit vergrote plattegrond van de Staats bossen in opgenomen. Leuk detail, alle boerderijen staan er met naam in De kaart kost 6,95 en is verkrijgbaar op 120 verkooppunten, waar ook de Texeltoerist van dezelfde uitgever verkrijgbaar is. Waarom geen samen voeging met deze uitgave? „Dan zou die te duur worden. We willen béiden voor een grote doelgroep aanbieden", aldus Van Lmgen De intro van de kaart is tevens in het Duits en het Engels afgedrukt. genoemd. „Hoe bestaaaat het'", riepen we dan ook beiden tegelij kertijd. Hetty vond het een mooi onderwerp voor een stukje in de krant Dat vond ik ook, waarna we ieder ons weegs gingen. „Tot ziens op Texel". Later drong het nog beter tot me door hóe toevallig die ontmoeting was, haast onmogelijk Toch heb ik de laatste jaren vaker zulke on mogelijkheden meegemaakt, zo dat ik begin te geloven dat onbe kende krachten aan het werk zijn. „Zuiver" toeval bestaat misschien met en de wereld is kleiner dan wij denken Dat is een flinke stap in de richting van de denkwereld van mijn Indonesische vriend Khairul Kamal. die getuige was van de ont moeting. Hij heeft nooit in toeval geloofd en houdt mij altijd voor dat alles door Allah is voorzien en be schikt. Maar hij gelooft ook dat in een rambutan-boom naast zijn huis een kwade geest huist, dat de aarde is ontstaan uit een zucht van Allah en dat zijn broer met een mts- Verzet wordt aangetekend tegen de vele vrijstellingsmogelijkheden in het plan, waardoor allerlei op landschap en natuurbehoud gerichte regels weer worden ontkracht. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het toelaten van grote gaaskassen en windmo lens. Overigens is er veelvuldig contact tussen gemeente en TVL en in toe nemende mate tonen politieke par tijen belangstelling voor de opvattin gen van de toeristische bedrijvigheid. Geholpen door Wiebe Sytsma legt Annie de Haan de eerste steen van het smederijtje Wijlen Gerrit de Haan was de man die het idee voor dit buitenmuseum ontwikkelde en een begin maakte met het verzamelen van de benodigde oude bouwmaterialen. Hij en zijn toenmalige medewerkers van het Texels Museum hebben er menig oud huisje voor gesloopt Mevrouw De Haan kreeg als herinnering aan de plechtigheid de fraaie troffel mee naar huis. 'Fo,° M G"a" Wandelend ergens in Jakarta hoorde ik mijn naam roepen Op exel gebeurt dat voortdurend, maar in een stad van tien miljoen inwoners aan de andere kant van de wereld is dat zo onwaarschijn lijk dat het lijkt alsof je droomt Het bleek Hetty Wattimena te zijn. of tewel de vrouw van Japie Hal- sema. die woont op een steenworp van onze drukkerij in de Warmoes straat Menigmaal kocht ik in haar stalletje op de Groeneplaats saté en met Japie nam ik dan de laat ste ontwikkelingen door op het ge- bied van de modelspoorlief- u"ïrij. elkaar zó ver van huis weer 'egen het lijf loopt, mag dat een kras staaltje van toeval worden Binnenblad uit het boekje dat de Texelkaart bevat. Zo zal het straatje aan de Skilsloot van het Maritiem Museum er over enige jaren uitzien. Rechts met hoge schoorsteen de smederij die nu in aanbouw Is. Geheel links drie woningen onder een kap: daartussen twee vissershuisjes. Wakker blijven Voorzitter Harry Wuis repte in zijn openingspraatje tevens over het agrarisch convenant, waarvan de uit werking ook voor de toeristische sec tor van groot belang zal zijn. Verder wees hij op de enorme bungalow- overcapaciteit die er momenteel in Nederland is, waardoor een prijzen slag is ontstaan die ook gevolgen heeft voor de concurrentiepositie van Texel. „Bedreigingen die, ons wakker moeten houden". Met de verspreiding van het blad „Waddeneiland Texel" zit het goed, zo is gebleken uit een onderzoek dat door PTT Telemarking is ingesteld en waarbii een vergelijking werd ge maakt met soortgelijke andere bla den Dat de Texelse recreatie ondernemers vertrouwen hebben in de toekomst blijkt uit de vele verbou wingen en uitbreidingen die het afge lopen winterhalfjaar zijn uitgevoerd Bij de bestuursverkiezing werden R Teisman (hoteliers), S Lups (kleine logiesverstrekkers) en G M. Bakker (groepsverblijven) met zeer ruime meerderheid van stemmen herkozen Hotelregister De politie heeft de logiesverstrekkers via de vereniging opgeroepen het hotelregister goed bij te houden, zo dat iedereen weet welke personen hij in huis heeft. Dat is vooral van belang als op Texel mensen moeten worden opgespoord in verband met familie omstandigheden en als de identiteit moet worden vastgesteld van perso nen die bij een ongeluk betrokken zijn geweest. Bijhouden van het hotel register is overigens wettelijk ver plicht. Annie de Haan-Langeveld legde woensdagochtend de eerste steen van een kleine smederij op het ter rein van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Ze gaf daarmee het startsein voor de bouw, die in oktober voltooid moet zijn. In het daarop volgende sei zoen zullen in de smidse regelma tig demonstraties worden gege ven. Daar gesmede voorwerpen, die te maken hebben met scheep vaart en visserij, zullen als souve nir worden verkocht. Het gebouwtje, dat een oppervlakte beslaat vari ongeveer 5x5 meter, zal lijken op de voormalige smederij van Slaman in Oudeschild. Naast het smidsvuur met bijbehorende hand bediende blaasbalg komt er een aan beeld, een draaibank, een zetbank en een centrale as waarmee diverse apparaten kunnen worden aangedre ven Deze inventaris is al bij elkaar gebracht, voor een groot deel afkom stig van een bedrijf uit Hellendoorn. Het bedrijfje krijgt de naam die ook de smederij van Slaman ooit op de ge vel had ,,'t Is met anders". De smederij wordt in eigen beheer gebouwd, dus door medewerkers van het museum. Na het leggen van de eerste steen werd het metselwerk woensdag direct vervolgd door Willem Keijzer en Herman Ploeger Ook jutter Maarten Boon zal bij de bouwerij worden ingeschakeld. Door gebruik van oude bouwmaterialen, waaronder gebikte gele stenen en holle pannen, zal een zeer authentiek resultaat worden bereikt Bij deze smederij blijft het niet Op het terrein van de MJN aan de over van de „skilsloot" zullen ook nog twee vissershuisjes en drie wo.onhuizen onder één kap worden gebouwd. Zo ontstaat een gevarieerd straatje dat de bezoekers een indruk zal geven van wonen en werken in Oudeschild rond de eeuwwisseling. Daarbij wordt vooral duidelijk gemaakt hoe afhan kelijk men was van de zee en scheep vaart. Door deze reconstructie zal de aantrekkelijkheid en capaciteit van het museumcomplex toenemen, wat past in het streven om de bezoekers stroom naar deze museale trekpleis ter aanzienlijk op te voeren. Ook voor de exploitatie en de instandhouding op termijn is dat van groot belang Hoewel het Maritiem en Juttersmuseum al lang niet meer is weg te denken als een van de belang rijkste attracties van Oudeschild, zijn de kosten veel hoger dan de inkom sten zodat dit onderdeel van het Texels museum naar verhouding het meeste subsidiegeld opslokt. In de rondvraag van de vergadering wezen enkele leden erop dat het met voor iedereen eenvoudig is om aan deze plicht te voldoen Kan de eige naar van een terrein weten welke personen gebruik maken van een particuliere caravan, die een stand plaats op dat terrein heeft9 En moet een bungalowverhuurder die nu nog een contract aangaat met éen per soon, voortaan ook de namen regis treren van de meekomende familie- of groepsleden? Bij grote bedrijven betekent dit dat al die namen in de computer moeten worden ingevoerd Het lijkt dus wenselijk dat dit onder werp nog eens met de politie wordt besproken. Ze voetbalden als leeuwen, de mei den van de Redmer Yskaschool uit De Waal, op het schoolvoetbal- toernooi dat woensdag 10 april werd gehouden. Het meisjes mmiteam won alle poulewedstrijden en ook de kruis- wedstrijden. In een spannende halve finale zegevierden de dames door middel van strafschoppen en in de finale bonden ze het Durperhonk met 3-0 aan de zegekar. Een kampioen schap dus. waarop de bescheiden Waalder school terecht trots is. Alleen de Texelse Courant repte de vol gende dag met geen woord over hun prestatie. Sorry meiden, met met op zet. Hopenlijk hebben we het hiermee goedgemaakt. De vakbondsjubilarissen Vlnr: Dirk Westerl Douwe Kooiker. Cees Visser en Egbert van Afspraken die tussen werkgevers en werknemers worden gemaakt, worden in driekwart van de geval len niet in een arbeidscontract vastgelegd. Dat concludeerde Jaap Bosma na afloop van de loon controle die maandagavond door vakbond CNV werd gehouden. In zo'n contract staan zaken als arbeidstijden, functie(groep), salaris en vakantiedagen aangegeven. Schokkende zaken kwamen tijdens de controle met aan het licht, wel blijkt dat overuren op het eiland slecht worden bijgehouden Over pakweg een halt jaar houdt de CNV opnieuw een looncontrole. Vakbond CNV greep de vergadering van maandag aan om een aantal jubilerende leden op gepaste wijze te decoreren Klaas Druif. 50 jaar lid van de bouw- en houtbond CNV, kreeg een insigne met een robijn opgespeld. Districtsbestuurder Ger ken, Teun Du inker. Klaas Druif. 'er Brink. fFoto Gerard Timmerman) Mondriaan speldde dezelfde versier selen op de revers van Cees Visser, wegens zijn 50 jarig lidmaatschap van ambtenarenbond CFO Egbert van der Brink is 40 jaar lid van de CFO, Teun Duinker 25 jaar lid van het CNV en Dirk Westerlaken en Douwe Kooiker zijn 25 jaar lid van de CFO De jubilarissen kregen naast het in signe allen een passende oorkonde. Het strand bij De Koog. tussen paal 15 en 19 en tussen 22 en 23,5, wordt dit jaar verhoogd met twee miljoen kubieke meter zand. Rijkswaterstaat wil in juni starten met de werkzaam heden, die eind november gereed moeten zijn De aannemer die het werk gaat uitvoeren is nog niet be kend De aanbesteding vindt plaats op 26 april in Haarlem. De bazar van de Gereformeerde Kerkte Den Burg is uitgesteld tot 10 mei a.s. Ben en Onnoline Zegeren in de nieuwe winkel. (po«> ««"v Graan

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9