Echte liefhebber blijft Lions trouw Meeste boeren bereid tot milieumaatregelen Veiling weer druk bezocht Agenda TEXELSE J? COURANT Geslaagd Afl. 7: Waar blijft de Gierzwaluw? Klif: A capella met Strike Six Van Santen en De Jong in theater Kiekendief lei September! DINSDAG 23 APRIL 1996 IFoto Tessa de Graatli ling van het college een heksenjacht op notoire overtreders te openen, maar met waarschuwingen wordt niet geschroomd Riool Aansluiting van de boerderijen op het riool lijkt nog ver weg en stuit op finan ciële problemen. Jan Koolhof (CDA) ziet wellicht mogelijkheden met een zogenaamd helofietenfilter. Wethouderd Schilling zegde de raadscommissie Milieu toe dat eerst het rioleringsplan wordt voltooid Te Alkmaar slaagden voor het di ploma machineschrijven Cathelijne Engelvaart. Leandro van Karsen, Jurriena Sietsma. Sipke de Vries, (allen uit Den Burg), Alicia Saai (De Cocksdorp) en mw. W Parlevliet (Den Hoorn). Zij werden opgeleid door instituut Typotex, volgens de normen van de V S.LM. De afgelopen week was het bijna niet meer bij te houden, zoveel vogels kwamen er uit het zuiden terug De meeste zangvogels zijn er nu. Nieuw zijn gekraagde roodstaart, riet zanger, grasmus, braamsluiper, sprmkhaanrietzanger. Allemaal soor ten die enige weken geleden ergens uit Afrika vertrokken zijn. Afgelopen week zagen en hoorden we ook al boomvalk en tortelduif De tortelduif heeft sinds kort een nieuwe naam zomertortel. Dat is omdat er een heleboel soorten tortels zijn en een eigen naam beter duidelijk maakt om welke soort het gaat Zomertortel is ook een heel toepasselijke naam. Het is een soort die van het warmere klimaat houdt. Zowel de boomvalk als de zomer tortel waren zelfs vroeger dan vorig jaar! De warme zuidelijke stroming heeft onmiddellijk gevolgen. Het moet 's nachts, de meeste zangvogels trek ken in de nacht, bijzonder druk zijn in het luchtruim! Het bos is de laatste dagen 'volgelopen' met fitissen en tjiftjaffen en diverse nachtegalen zin gen vooral in de duingebieden, o a in De Muy en De Geul Opvallend genoeg hoorden we tot vandaag (zondag) nog geen koe koek, Lang kan dat echter niet duren, we hadden eigenlijk al op hem gere kend Nog niet allemaal Het wachten is overigens nog steeds op een aantal andere soorten bos- rietzanger, grauwe vliegenvanger, fluiter, gierzwaluw, spotvogel en wie lewaal. De eerste vier van dit rijtje komen doorgaans in de laatste week van april; spotvogel en wielewaal zijn altijd de laatste. Meestal is mei meer dan een week oud voordat ze opdui ken. Je moet de zangvogels redelijk goed kennen om het eerste exemplaar van een soort vast te stellen. Bij de gier zwaluw is dat gemakkelijker Zijn op vallende vlucht, meestal boven Den Burg waar een klem aantal broedt, en de 'gierende' roep, maakt dat ieder een de soort kan ontdekken. We zijn benieuwd wanneer de eerste gezien wordt als hij al niet gezien is. Zondag ,,De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41,,De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! werd z'n grotere neef uit de Alpen, de alpengierzwaluw, namelijk al langs de Zanddijk gezien. Dat is een bijzonder heid, een echte dwaalgast die kenne lijk wat te lang noordwaarts is door gevlogen. Aan de temperatuur merk je op dit moment ook niet hoe ver je bent. de loop van maart terug te keren. De soort vliegt niet helemaal naar Zuid- Afrika, maar blijft meestal net boven de evenaar. Langs rivieren en meren zuidelijk van de Sahara, wacht hij betere tijden af. Het gaat heel slecht mei zomer- talmgen in ons land, en op Texel. Ze gel natuurlijk extra risico's. Jac#| voorbeeld, maar ook droogleggrjl verdroging van zijn pleisterplaat! onderweg en in het wintergetij Op if Overigens, ook wij gaan op tref een beetje tegengestelde richting op dit moment gebruikelijk bij gevederde vrienden, maar hel t» kent dat we de komende fwee wa de rubriek met kunnen vullen Gd kig wil Andri Binsbergen het g< voor deze tijd van ons overnemer continuïteit blijft dus bestaan! Ook Andri staat klaar om berici van U telefonisch aan te horen nummer is: 318470. De zomertaling (het mannetje), op Texel helaas nog maar sporadisch te zien In natte duinvalleien en Waal en Burg. (Tekening Syisko bi/kson) De bereidwilligheid onder de rundveehouders om aan verplichte maatregelen te voldoen om het milieu te sparen, is gemiddeld re delijk. Dat concludeert de gemeen telijke afdeling Milieu naar aanlei ding van een inspectie op ruim 200 rundveehouderijen op het eiland. Bij het eerste bezoek constateerde de milieu-ambtenaren op 180 van de bezochte bedrijven overtreding(en). Het ging om verontreiniging van het oppervlakte water, bijvoorbeeld door lozing van spoelwater uit de melkput of gebrekkige randen van de mest- opslag Verder wordt mest nog wel op het land opgeslagen, te dicht bij de sloot. Op 110 bedrijven wordt nog re gelmatig afval verbrand. Het gaat vooral om snoeihout en slootruigte. Binnen een afstand van dertig meter van een gebouw of honderd meter van een natuurgebied is dat verbo den Afvalstoffen mogen nief worden verbrand Boeren mogen hooguit 20 liter afge werkte olie in voorraad houden om werktuigen te smeren. Chemisch af val, zoals accu's, kunnen bij het KCA- depot worden afgegeven. In een aantal gevallen voldeed de bovengrondse brandstoftank niet aan de eisen. Stalen tanks als opslag plaats voor mest moeten binnen de gestelde termijn van een of twee jaar worden opgeruimd en vervangen door een mestzak of silo Notoir Van de 180 bedrijven waar bij de eer ste controle tekortkomingen waren geconstateerd, waren er bij de tweede controle ruim 120 die hun zaakjes op orde hadden. Van de ove rigen werden bij de derde inspectie in de helft van de gevallen nog tekort komingen aangetroffen. Vergelijkingsmateriaal met andere gemeenten is nauwelijks aanwezig, maar de indruk bestaat dat de Texelse boeren inzake de naleving van de regels niet afwi|ken van het gemiddelde De Milieu-overtredingen typeert Cees Witte, chef van de afde ling milieu, in doorsnee niet als zwaar. Ze worden vaak veroorzaakt door onwetendheid Het is niet de bedoe- Klif 12 presenteert zondagmiddag het nieuwe theaterprogramma voor het komende seizoen. Voor het negende jaar is het gelukt om artiesten te boeken, die met elkaar garant staan voor een boeiend en afwisselend seizoen in het Texelse cabaret-theater. Er komen verschillende oude beken den terug, zoals Jan Rot, Hans Dorrestijn, Niet Uit Het Raam. Vincent Bijlo, Lebbis en Jansen Marijke Boon en Job Schuring. U ziet Herman Fluit- man (voorheen Heer op Zicht) in een solo-programma en Geert Hautekiet, het Texels hoogtepunt van het Post bank Kleinkunst Festival van afgelo pen januari. Van het aanstormend talent zijn een paar groepen aangetrokken, zoals De Bloeiende Maagden, De Vliegende Panters en Niet Schieten1, maar ook namen als Kiki Heessels, Heieen Suiker, Pieter de Rijk, André Manuel en Arthur Umbgrove Voorts een muziektheaterproduktie van Elkie Deadman, een subtiel mi misch theaterprogramma mef Kommil Foo en twee prachtige voor stellingen van de Georgische zang groep Kereom. Strike Six De presentatie zal worden opgeluisterd mef een optreden van de A capella-groep Strike Six Deze groep bestaat (anders dan de naam doet vermoeden) uit vijf personen en is ontstaan in 1991 naar aanleiding van een groot, jaarlijks terugkerend Cultureel muziekfestijn in de Meer paal in Dronten. Het repertoire is zeer gevarieerd en loopt van Barbershop, via klassiekers tot eigen arrangementen. Bij hun keuze laten ze zich vooral inspireren door groepen als Montezuma's Revenge, The King's Singers en The Flying Pickets. Toehoorders van Strike Six zijn ver zekerd van een gezellig stukje .ACAPELLA-POP" en worden soms actief bij het optreden betrokken. Op een warme zonnige dag is het een prachtige zomeract op het terras.. Om 14 00 uur is het optreden ge pland. Op zaterdagavond 27 april treden de heren van Strike Six op in het voorprogramma van „Het Gelegenheidskoor Crotalo" in de RK-kerk van Den Burg. Dinsdag 23 april De wielervereniging houdt op het parcours bij Den Burg een crite rium. Start jeugd 18.15 uur, senio ren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19 00 uur ..Jumanji" en om 21.15 uur .Money Train" In d'Ouwe ULO begint om 19.15 uur de voorronde van het ensemblefestival. De afdeling dialect van de histori sche vereniging heeft om 20 00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. Ook met-leden zijn welkom. De Vrouwenbond FNV komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton in de Molenstraat in Den Burg. Het eendagsbestuur is verantwoorde lijk voor het verrassende pro gramma In de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan wordt voor leden van de Vereniging van Reuma- patienten een lezing met dia's ge geven over fysiotherapie en podologie; 20 00 uur. Niet-leden zijn ook welkom Woensdag 24 april In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur ,,Toy Story", om 19.00 uur „Jumanji" en om 21.15 uur „Money Train". De ANBO afdeling Den Burg ver gadert om 14.30 uur in De Buure ton aan de Molenstraat in Den Burg Na de pauze vertelt Dik Haker over zijn tocht naar Ijsland In het dorpshuis van De Koog be gint om 20.00 uur een klaverjas- drive (met vaste maat). Donderdag 25 april In Cinema Texel draait om 18.30 uur „Money train" en om 20 45 uur „Heat". In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt om 19 00 uur een voorlichtings bijeenkomst gehouden over MEAO deeltijdonderwijs. Bij vol doende belangstelling start een cursus op Texel In dorpshuis De Wielewaal houdt de afdeling Texel van Veilig Ver keer Nederland jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. Gesproken wordt over de actieplannen in het nieuwe jaar Na de pauze video In theater De Kiekendief is zaterdag 17 april een optreden van cabaretiers Noél van Santen en Emiel de Jong, beter bekend als „Schudden voor Gebruik". De Jong en Van Santen vullen het podium met beeld, mime, fysieke kunsten en zweet. Tekst wordt met vermeden, maar de heren spreken het liefst in absurde taal van het lichaam. Tijdens hun eerste pro gramma „geschud" doen de twee „jonge honden" een poging tot het vasthouden van het korte moment dat leven heet. In oktober '94 wonnen ze de jury- en publieksprijs op het Gro ninger Studenten Cabaretfestival. Een maand later verworven zij het zilver op hel Camerettenfestival. Van eenden zou je het met direkt ver wachten dat ze naar Afrika vliegen om daar te overwinteren De meeste soorten zijn behoorlijk winterhard. De eenden die we hier zien zijn als noor delijke broedvogel juist buiten de broedtijd het meest talrijk in onze con treien. Denk aan smient, wintertaling en slobeend. Maar de zomertaling (vergelijk met zomertortel) doet z'n naam eer aan. In september is ie gro tendeels verdwenen om meestal in Het lijken wel dirigenten, maar de Lions-veilingcommlssle houdt scherp in de gaten wie heeft geboden (Foto Tossu dc GraoH) met uitleg over de voorlichtings actie „Auto te water" die op 20 juli in samenwerking met de zwem- club wordt gehouden. Het Texels Verbond van Onderne- mers vergadert in ,,De Verrekieker" op het jachthaven terrein van Oudeschild; 20.00 uur. Sjaak Brasser vertelt in manege Akenburg over het keuringsklaar maken van rijpaarden, tuigpaarden en pony's. Vrijdag 26 april Tussen 10.00 en 20.00 uur worden boven het vliegveld Texel massaal in vrije val parachutisten gedropt in het kader van de Para Boogie die duurt tot en met dinsdag 30 april. In Cinema Texel draait om 18.30 uur „Money train" en om 20.45 uur „Heat". De wielervereniging houdt op het parcours bij Den Burg een crite rium. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. Om 20.15 uur begint in sporthal Ons Genoegen de beslissings wedstrijd zaalvoetbal De Koog- Mantje. Zaterdag 27 april Om 9.30 uur begint bij manege Akenburg het wedstrijdweekend van Waddenruiters en Kleppertjes. Publiek is welkom. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 16.00 uur „De Boefjes", om 18.30 uur „Money Train" en om 20.45 uur „Heat" In zwempark Molenkoog wordt het zwemseizoen 1996 feestelijk geo pend. De volwassen gasten moe ten zich om 10.15 verzamelen op het terrein van de VTB aan de Maricoweg om vervolgens op bij zondere wijze naar het zwembad terrein te gaan. De kinderen ko men om 10.30 uur bijeen op de Groeneplaats. De toneelgroep Oosterend geeft in het Kiekendief-theater op De Krim een herhaling van het stuk „Rod dels en fijne viigen", aanvang 16.00 uur. In de Hervormde kerk van Ooster end verzorgt Quintessens een concert van kerkelijke muziek van ca 1600. Aanvang 20.00 uur; toe gang gratis In het Kiekendief-theater van De Krim verzorgen De Jong en Van Santen een cabaretvoorstelling houden van landerijen die een beetje onder water staan, zoals vroeger grote delen van het lage land Veelis daarvan niet over en derhalve zijn er ook niet veel zomertalingen meer. Bovendien loopt de soort als trekvo- De Lionsveiling houdt zich staande. Al zeventien jaar is het evenement een grote publieks trekker. Hoewel de concurrentie van andere markten en evenemen ten is toegenomen, gaan nog steeds geen geluiden op om de formule te wijzigen. De opbrengst is dit jaar netto ongeveer ƒ27.000,- Dat is iets meer dan vorig jaar. In drie dagen tijd (de kijkdag meege rekend) bracht de Lionsveiling toch zo'n 3000 mensen naar het Groothandelsgebouw in Oudeschild Dit keer was een ander gedeelte van het grote pand in gebruik, wegens de nieuwe bedrijfsactiviteiten die er wor den uitgeoefend Maar dat was met een de enige verandering. Voor de rest waren zaken als vanouds. Er waren een tiental kavels minder dan andere jaren Weinig concurren tie dus van de rommelmarkten? Lion Jan Bloem: „Dat valt inderdaad wel mee Wij hebben in het verleden ons inschrijfgeld iets verhoogd Dat vormt een drempel, waardoor mensen geen echte rommeltjes inbrengen. Die ko men op die andere evenementen te recht." Oldtimers Het mooie weer zorgde er wel voor dat het zaterdagmiddag rustig begon, maar de echte liefhebber liet zich daardoor niet weerhouden Die kwam mede voor enkele bijzondere stuk ken, zoals de oude Fiat en de Cadillac. Bloem. Meestal vormen oldtimers een probleem Ze komen met over de ophoudprijs. Dit keer werden ze allebei verkocht en nog voor beste prijzen ookDe wagens brachten respectievelijk ƒ7800 - en ƒ9400,- op. Enkele kavels die niet werden ver kocht bestonden uit antieke voorwer pen. Maar daar wilde de verkoper ook stevige prijzen voor hebben.' De vele fietsen die waren ingebracht waren ook enige reden tot bezorgd heid bij de Lions „We dachten dat het er té veel waren, dat dat de prijs zou drukken Maar op een enkele uit zondering na gingen ze goed." Teso-aandeel Spectaculair was de veiling van een Teso-aandeel van ƒ5,-. Zeven kopers probeerden elkaar af te troeven. De laatste hield vol tot ƒ2530,-. Twee aandelen van 25 - brachten 3720 - op In de herfst maken de Lions weer bekend waar het geld naar toe gaat Een deel is altijd voor het Tesselhuus en de gehandicapten op het eiland krijgen ook meestal een percentage voor hun paardrij-activiteiten of judo. De koperskaarten gingen als warme broodjes. Daarnaast gaat een deel naar een overkants project „We zoeken daar voor altijd naar iets waarbij de minste kans bestaat dat geld aan de strijk stok blijft hangen", aldus Bloem. Hoog bp het lijstje staat een oogkamp in de Himalaya Door dokter Van Waveren sr. is dit onder de aandacht van de Lions gebracht Nederlandse oogart sen verhelpen geheel belangeloos met een simpele ingreep blindheid waar de bevolking daar mee te kam pen heeft. De Cederlicht is te water. Het enorme jacht is gebouwd door Joop Seepma. Hij wilde de tewaterlating in stilte laten verlo pen, maar het gevaarte trok toch de nodige aandacht. Het 12 meter lange schip is overgebracht naar Friesland, waar de mast en tuigage worden bevestigd. „Schudden voor het gebruik", vang 21 15 uur. Entree f 15,- Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma 29 Di 30 Wo. 1 Do. 1 Vr. 2 3.44 en 1 515 en 1 6.35 en 1 7.44 en 8 46 en 20.50 9.36 en 21.34u| Aan hel strand is het ongeveer een uureeI der hoogwater De zon komt 28 apnl cl om 6 14 u en gaat onder om 20.59 ujr mei volle maan, 27 april doodtij «jjqg ale! Ite Noël van Santen en Emlel de Jong van „Schudden voor Gebruik". Het koor Crotalo onder H.J Barendregt treedt op m R.K. kerk van Den Burg i>| Navidad Mestra, Missa Romancero Gitano. In het voj programma Strike Six (a Entree gratis. Collecte na Aanvang 21 00 uur. Extra afvaarten (halfuursdier op. vrijdag 26 april, zaterdag april, woensdag 1 mei, mei en zaterdag 4 mei 9.35 van Texel tot en met van Den Helder). Ook op zond 5 mei (afvaart Texel 13.35 tol; met afvaart Den Helder 20.05 uu Op vrijdag 26 april zijn de afvas ten van 10.05 uur van Den Heli en 13.35 uur van Texel uitsluite bestemd voor het vervoer vang vaarlijke stoffen. Wachttijden: Vrijdag 26 aprilt gint de mei-vakantie In daarmee wordt die dag in Di Helder een wachttijd van ongeve een half uur verwacht tussen 13i en 16 00 uur. Op vrijdag 3 mei wordt op Tei tussen 10.00 en 12.00 uur ooke wachttijd verwacht van ongeve een half uur Zomerdienstregeling. 30 april geldt de dienstregeling. Wat betri doordeweekse dagen is die gel aan de winterdienstregeling, op zon- en feestdagen vertre eerste boot een uur eerder de winter, dus van Texel om uur en van Den Helder om uur. Op zondag 22 de winterdienstregeling Hoogwater te

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2