omen publicaties uit voort Nieuwe ambassadeurs lyrisch over Texel Brandweercommandant praat redvoertuig naar Texel -euk „wereldfeest" in wemparadijs Calluna Telekraan geen alternatief" 'TEXELSE f?couRANT' Texels Belang: veiligheid gaat loven landschap uikdieven gepakt Vrouwenkoor op toernee in Venhuizen Te jong voor auto Subsidie EcoMare ter discussie Zaalvoetbal programma Ezel laat ezels weglopen... Javi beste D.J. Trekkerparade achter Flora Maarten Boon ging toch maar niet mee met de prominenten van DOF DINSDAG 23 APRIL 1996 pg maar nauwelijks is duidelijk dat het het jaar van de am- ssadeurs wordt, of Texel wordt overspoeld door poten te kandidaten. De VVV ontving in het weekend een groep het Nederlands Genootschap van Toeristische Publi- ten (Tourjour). Tevens maakte de fietsclub Door Oefe- ig Flink (DOF), met enkele bekende Nederlanders in de lederen, een tocht over Texel. publicisten en voorlichters van irjour waren op uitnodiging van de /naar Texel gekomen Ze waren ergebracht bij De Krim „De he ling was om op informele wijze en te zijn en kennis te maken met alledaagse zaken van Texel", al- Henk Groenen van de VVV. ,,Dat jublicaties over Texel uit voortko- n is wel zeker. Er zijn al enkele af- aken gemaakt." enen ontving de groep vrijdag op jool en nam ze mee naar de stuur- Ze maakten kennis met het feno meen Telekom-taxi en kregen een diner voorgeschoteld in het Maritiem en Juttersmuseum, terwijl Maarten Boon voor spannende verhalen zorgde Zaterdag werd een bezoek gebracht aan het vliegveld, waar Gelein Jan sen een rondleiding verzorgde in het in oprichting zijnde luchtvaart museum. Twee leden van de groep waagden zich aan een tandem sprong Bij schapenboerderij De Noordkroon werd op de strobalen koffie gedron ken, waarna in de haven van Oude- schild twee viskotters werden be zocht. Fietsend vertrok het gezelschap naar paal 9 waar Stich ting Vakantiezorg een presentatie gaf. Na een whiskeyproeverij bij Willem Ham werd redelijk vrolijk de maaltijd gebruikt en een kwis over Texel ge speeld De zondagochtend stond in het teken van een korte golfcursus op de baan van De Krim. Ton Zandkamp van ,.De Omroep" maakt deel uit van de activiteiten- commissie van Tourjour. „Twee we ken geleden was ik ook al op het ei land, om dit bezoek voor te bereiden. Toen vond ik het verschrikkelijk koud. Er lag nog ijs Ik vreesde dus met grote vrezen. Maar kijk ons nu zitten in korte broek1" Een openbaring, zo noemden de voorde Tourjour-publicisten (Foto Tossj do Graat!) Se vergadering over de rotonde r de kruising Pontweg/hoornder- merkte Erna Eelman van de VVD tal Texels Belang het landschap swaar hoog in het vaandel heeft, ar toch voorstander is van een gelijke ingrijpende verkeers- atregel Daarop antwoordde Dick ver dat de partij in algemene zin het Texelse landschap is, maar eiligheid boven alles gaat Deze s in de verslaglegging weggeval- Be jongens zijn zondagmiddag in Eierlandse kanaal bij de ngweg/Hoofdweg betrapt op het |aal lichten van fuiken De eige- r ontdekte het tweetal en hield ze Beiden waren 22 jaar en kwa- n uit Nijmegen. Ze wilden een fuik enemen voor illegale vispraktijken un woonplaats Asielzoekers en hun Texelse vrienden vermaken zich broederlijk in het bubbelbad. hartverwarmende ontmoeting culturen. Dat was het „wereld- st" dat vrijdagavond werd ge ilden in zwemparadijs Calluna in Koog. Asielzoekers uit Bosnië, aniè, Armenië, Iran en andere den vermaakten zich actief en sief met een bont programma, ittet inzet van enthousiaste willigers werd afgewerkt in de tmzaal en aangrenzende ruim- v/erd meegedaan aan een aaksimultaan met Jaap Dros, er een play back show, er kon wor den gesioeld en er was een hypnose show, verzorgd door asielzoeker Thuthi uit Sri Lanka. Met overgave werd opgetreden door het Oude- schilder visserskoor en ook de groep Endorse was goed op dreef. Voor de inwendige mens werd ook gezorgd. Het eten, bereid door een twaalftal buitenlandse vrouwen, liet zich goed smaken. Tekort De buitenlanders, allemaal woonach tig in Motel Texel dat momenteel bijna honderd asielzoekers herbergt, hadden gratis toegang Het was de met ouders en broertje. bedoeling geweest de kosten van het feest te dekken uit het entreegeld dat de Hollandse bezoekers moesten betalen Dat is helaas niet gelukt want er kwamen slechts ongeveer 60 au tochtonen, waardoor de organise rende Lot Kombrink uit Oudeschild aankijkt tegen een tekort van (350.- Dat bedrag zal worden bijgepast door STIPT (Stichting Popmuziek Texel) die zich garant had gesteld. Kombrink had gehoopt op een batig saldo Van dit geld zouden dan strippen en boot- kaarten worden bekostigd om de asielzoekers de mogelijkheid te bie den op pad te gaan Ze hoopt dat dit alsnog zal lukken en zal daarom de bankrekening die voor de actie is opengesteld, nog even in stand laten Wie dit project wil steunen kan dus nog een gift overmaken op Rabo bankrekening 3625.95.542 ten name van vluchtelingenhulp Arman Eregast op het feest was de 15-jarige Arman Kazarjan uit Armeme, die won derbaarlijk herstelt van het verschrik kelijke ongeluk dat hem op 14 febru ari op de Pontweg overkwam Toen Arman daar met zijn fiets overstak werd hij geschept door een automo bilist en liep daarbij botbreuken, in wendige kwetsuren en hersenletsel op Na eerste hulp - onder andere geboden door ambulance-verpleeg ster Hankie Koorn die direct ter plekke was omdat ze toevallig voorbijkwam - werd hij in zeer ernsti ge toestand via het Gemini zieken huis overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden, waar hij 15 dagen in coma heeft gelegen en di verse operaties onderging. Al die tijd (Fm«am®zaten zijn ouders aan zijn bed. Vol- Het Texels Vrouwenkoor is op pad geweest Onder leiding van dirigent Arie Groen werd opgetreden tijdens het voorjaarsconcert van Zang vereniging De Drieban in Venhuizen In '89 was dit zilveren" koor te gast bij het vrouwenkoor, waarna afspra ken werden gemaakt over dit tegen bezoek. Ook was het West Fries Operakoor uit Hoorn uitgenodigd, zodat het een gevarieerde muziek avond werd. In de nacht van zaterdag op zondag zagen agenten een auto stoppen op de Elemert, waarna het meisje, dat de wagen bestuurde, van plaats wis selde met de jongen. Er werd pools hoogte genomen, waarna bleek dat het meisje pas 16 was en dus hele maal geen auto mocht besturen Ze kwam uit De Cocksdorp en de 21-ja rige jongen kwam uit Den Hoorn Beiden kregen een bekeuring. Tourjour-mensen Texel. „Het lijkt wel of |e op een ander werelddeel zit Over mogelijke publiciteit die uit het bezoek voortkomt liet Zandkamp zich niet uit. „Ook wij zijn afhankelijk van hoofdredacteurs. Natuurlijk komen we met materiaal thuis en met grote verhalen, want we zijn allemaal ly risch over wat we hier hebben mee gemaakt Boot gemist De Tourjour-mensen waren zondag tevens getuige van de ludieke start van de DOF-tocht Die begon later dan gepland, daar de directeur van de ANWB de slogan „Texel, ver weg en toch zo dichtbij" iets te letterlijk had genomen Hij had de boot gemist De hoeveelheid bekende Nederlan ders viel enigszins tegen Gerrie Kneteman trok veel aandacht, maar daar hield het voor de meesten mee op. De ezelvereniging zou op geheel eigen wijze het startschot verrichten, maar moest wegens televisie- verplichtingen verstek laten gaan. Maarten Boon nam de honneurs en thousiast waar met zijn juttersfiets. die door de DOF-mensen met bewonde ring werd gadegeslagen Met een enorme toeter blies Boon het start sein Eerst vonden ze een redvoertuig voor Texel niet zo nodig. Maar na een helder pleidooi van brand weercommandant Jongeneel ver anderde de mening van de raads commissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Texel heeft niet alleen steeds meer hoge gebouwen, er zijn ook hotels en logiesbedrijven die zijn ingeklemd tussen huizen Een redvoertuig is dus meer dan wenselijk ware het met dat zo'n geval nieuw ongeveer negen ton kost Een buitenkansje dus. als je een dergelijk voertuig tweedehands op de kop kunt tikken De ladderwagen van Capelle aan de IJssel is voor Texels Belang stelt de jaarlijkse subsidie aan EcoMare ter discus sie. De Stichting Texels Museum ontvangt jaarlijks ruim ƒ350.000,- aan gemeente subsidie. Twee derde daarvan is bestemd voor het Maritiem en Juttersmuseum. Daar aan wil de partij niet tornen. De resterende ƒ120.000,- vindt Corrie Heijne-Dros niet langer vanzelf sprekend. Volgens het raadslid verliest EcoMare langzamerhand de functie van museum en wordt het een edu catief- en informatief centrum ..Die functie wordt nog groter als de duinen de status van Nationaal Park krijgen Dat komen er ook andere geldstro men los Heijne realiseert zich dat verlaging van de raamsubsidie op juridische bezwaren kan stuiten. ..Maar het is de moeite waard om dat te bekijken ƒ45 000,- verkrijgbaar. Hij is nog in goede staat maar. wordt wegens de afschrijvingstermijn vervangen. Telekraan De raadscommissie bleek dinsdag echter allerminst overtuigd van de noodzaak om dit redvoertuig aan te schaffen Dirk Terpstra (PvdA) ..Dit lijkt goedkoop, maar als we 'm over een tijdje moeten vervangen valt het duur uit. Als je er eenmaal eentje hebt, wil je 'm natuurlijk met meer kwijt. We gaan ver voor de brand weer. maar dit gaat te ver Hij kreeg bijval van het CDA, dat evenals Texels Belang Groen Links en de VVD liever ziet dat met aannemers afspraken worden gemaakt over de inzet van telekranen bij branden in hoge gebouwen. In het voorstel staat dat als het red voertuig eenmaal is aangeschaft er over vier a vijf jaar een beoordeling over de functionaliteit plaatsvindt. Dat vonden de commissieleden maar niets. Erna Eelman (VVD) ,Je moet nu bekijken hoeveel behoefte we er afgelopen jaren aan hebben gehad Pieter de Groot van D66 was de enige die zich wel onvoorwaardelijk achter het voorstel schaarde ..Eindelijk sta ik eens aan de kant van het college", lachte hij. De Groot wilde risico's met afwegen tegen geld .Texel hééft die hoge gebouwen, dus het risico is er We willen wel zes ton uittrekken voor een rotonde op een kruising waar een ongevallenstatistiek van 0 procent van is, dus dan moeten we dit koopje zéker aanvaarden." Arbo-wet Brandweercommandant Jongeneel verklaarde dat het redvoertuig meer dere voordelen biedt. Het is tevens een blusvoertuig Maar daarnaast kan het de veiligheid van de eigen mensen vergroten. ..We hebben voorbeelden van situaties waar het bijna mis is gegaan. Hoeve Holland bijvoorbeeld. Iemand stond met een ladder tegen het rieten dak en de brand loeide er onderdoor verder." Volgens Jongeneel is het ook niet langer aanvaardbaar mensen met harde wind op steile daken te sturen bij schoorsteenbranden ..Er moet een vorm van valbeveiliging komen, ook al met het oog op de Arbo-wet." Telekranen mogen officieel niet wor den ingezet, wegens de reactie krachten". Dat houdt in dat brand weerlieden in een bakje bungelend onder die kraan door de kracht van hun waterspuit aan het slingeren ra ken. Het betoog van Jongeneel bracht de commissie op andere gedachten. De meesten wilden de zaak opnieuw in fractieverband bespreken. Wethou der Schilling voegde eraan toe dat het college beslist niet de intentie heeft om over een paar jaar voor negen ton een nieuw redvoertuig aan te schaf fen Vrijdag 26 april 1996 19.20 1 kl. Casino 1-Klif 3 20.15 SUPERCUP De politie werd donderdagmorgen gealarmeerd dat er ezels op de Schilderweg losliepen Het waren de vier dieren van de ezelvereniging. Kennelijk had één van de opper-ezels het hek niet goed afgesloten, waarna de dieren besloten een rondje over het eiland te gaan Ze werden door één van de andere mannen met func tie teruggezet. IFoto Harry do Graaf) gens hen is het een mirakel dat Arman weer bijkwam Hun opluchting was nog groter toen bleek dat Arman geestelijk in orde was Ook lichame lijk zal hij waarschijnlijk helemaal de oude worden Hij wordt momenteel gerevalideerd in Heliomare in Wijk aan Zee en zal mogelijk nog éen ope ratie moeten ondergaan Zijn ouders zijn dankbaar voor alle hulp en be langstelling die zij kregen Hans den Uyl van Motel Texel ..De burgemees ter belde regelmatig op om te vragen hoe met het Arman ging. Dat heeft op die mensen veel indruk gemaakt" In Calluna is (in samenwerking met de Music Store) een D.J. wedstrijd gehouden. De deelnemers kregen de kans zichzelf te presenteren in een ongeveer vijftien minuten durende mix, die daarna door de jury, be staande uit Hans Strik, Carla Schrama en Gerard Schrama, werd beoordeeld op presentatie, platen- keus, techniek en mix. De vier deelnemers maakten de keuze erg moeilijk voor de juryleden. Alleen over de eerste plaats was geen twijfel. Javi behandelde de door Stiehl geleverde apparatuur alsof hij ermee was opgegroeid. De strijd om de tweede plaats was echter met te beslissen, waardoor de jury besloot deze te delen, Peter Beers en Alwin Heijn eindigden gelijk. Hierdoor werd Stefan Krotje derde in de spannende strijd Uiteindelijk was het een ge moedelijke wedstrijd die volgend jaar zeker herhaald zal worden We kenne zo beginne.Glunderend liep Klaas Uitgeest zaterdag in de stralende zon achter hoeve Flora aan de Pontweg Keurig in het gelid ston den zo'n dertig trekkers van de Oude Trekker- en Motorenvereniging klaar vooreen groep van de Zuidhollandse eilanden Deze onderafdeling van de landelijke club bracht een uitwisselmgsbezoek aan Texel. Na de bezichtiging van de Beursplein 5 en het Maritiem en Juttersmuseum werd door de groep van 42 personen koers gezet naar Flora Het mag dan geen museum zijn. het is minstens zo mooi', was de mening van de bezoe kers die zich vooral vergaapten aan de gemaalmotor van Waal en Burg die met enige moeite aan de praat was gebracht. Ook de inhoud van de vele schuren op het terrein mocht zich verheugen in grote belangstelling. De atdelingen gaan regelmatig bij el kaar op bezoek De Texelse club trekt ook vaak naar de overkant voor der gelijke uitjes We worden overal al tijd uitgebreid onthaald, vandaar dat wij ook iets moois wilden laten zien vertelde Uitgeest Hij was blij dat hij nog zoveel trekkers bij elkaar had kunnen krijgen ..Veel van onze leden zijn akkerbouwers en zitten vandaag in het land. Wie zegt dat een tractor geen gezicht heeft. (Foto Tessa oe Grsstf) Geen museum op Flora, maar zaterdag wel degelijk een tentoonstelling /Foto Tessj Oe Graatf)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7