pvang zeehonden is niet meer nodig Texelse schooljeugd kinderjury boeken ISa 072-512 22 22 Conclusie na symposium: Js&ir ï^rv^;Het F amilieberichten «Cv TEXELSE COURANT '3ansgroep geniet bij „Vandeu' Voetreflexcursus Bedrijvi gjteid Bedrijvig/^/ Gespecialiseerd laksysteem bij Cosmic Colors Nieuwe enquête genotsmiddelen Andere dag, andere tijd Fiets weg Meditatief tekenen Onderscheiding voor 15 jaar collecteren Bedrijvig heid Bedrijvig^/ Rondvluchten met oude tweedekker D ^Qedii)wigheid Prijs loterij voor Strender Galerie en atelier aan de Nikadel Euromaster op nieuwe lokatie Grijze zeehonden bij soortgenoten rA S %J <s sg»i?r Een rMVi'jsc» som! SOT. hT^SIfr...rr: M\ IF L100OQ.Q 00) VRIJDAG 26 APRIL 1996 ansgroep met Belgische vrienden. Dansgroep Oude Dansen heeft 133 personen het weekend door- jracht m het Belgische Brugge gebeurde op uitnodiging van Ikskunstgroep Vandeu. was weinig publiciteit aan de uit- iseling gegeven, zodat de opkomst ir het gezamenlijke openlucht- Ireden op zaterdagmorgen emgs- stegenviel Maar de verbroedering it de Belgen was, mede door het hlijt in gastgezinnen, groot Als het zonder zwaailicht kan bel In Den Burg start woensdag 8 mei een cursus voetreflexzonemassage Deze wordt zeven ochtenden van 9 30 tot 11.30 uur gegeven door fysiotherapeute Manda Bergsma Voor inlichtingen en aanmeldingen kan zij worden gebeld via 31 97 08. Het opvangen van zeehonden is niet langer nodig. De populaties iwone en grijze zeehonden >e/enenzijn bijna terug op het reau van vele jaren geleden. Er iigen conflicten met vissers, die visetende dieren als bedreiging Sen. De natuurbeschermers willen I ehonden inzetten voor voorlich- Indeen educatieve taken als „am- Issadeurs voor het zeemilieu". Een groep internationale weten- (happers heeft in EcoMare een iposium gehouden Gegevens len uitgewisseld en er zijn diverse ingen gehouden. Ook werd zater- een robbentocht met De Vriend lap van Sil Boon gemaakt gens de wetenschappers gaat het :d met de zeehond. Zo goed zelfs. Engelse en Schotse vissers steen been klagen Er gaan zelfs stern- op om de hoeveelheid zeehon- le beperken via anticönceptie- Idelen of door jacht Een izoogdierenspecialist van de uni citeit van Cambridge verklaarde in 'Mare dat dergelijke maatregelen :hts een tijdelijk effect hebben Als ets lekkers te eten valt. zullen na- li|k steeds weer nieuwe wilde zee- iden naar het gebied trekken, eigens aten de dieren naar zijn nmg slechts een klein deel van de de Engelse kuststreek op Dat eft bovendien voornamelijk idspiering, waar de vissers nauwe- in zijn geïnteresseerd Vooroordelen vrekkig inzicht in de voedings- 'oonten van zeehonden zorgt dus >r misverstanden en vooroordelen Ie visserijwereld. Dat was volgens j 'b Smidt van motorfiets- en coratiespuiterij Cosmic Colors JE eft een gespecialiseerd lak- steem in gebruik genomen, erdoor hij in staat is elke ge- nste kleur samen te stellen. jdusver mengde Smidt zijn verf bij '©spuitbedrijf Betsema; buur- |n aan de Maricoweg. Daèrbij ging echter om lakken die eigenlijk >r auto's zijn bestemd. Smidt be ukt nu over een installatie speciaal )r het maken van motorlakken 'arvan met minder dan 600 kleuren staan Die kleuren worden ge- ingd uit basistakken. Daarvan zijn ongeveer 60 beschikbaar ze rden dagelijks mechanisch ge- Om een bepaalde kleur te krij- wordt gewerkt met stalen en co- °P microfilm, die recept en n9verhouding aangeven Het is Onder schoolgaande jeugd op Texel heeft de GGD enige jaren geleden een enquête gehouden over het gebruik van alcohol, tabak en drugs. Binnenkort wordt een nieuw onderzoek gedaan, waarbij ook de niet schoolgaande jeugd een vragenformulier krijgt. De GGD-enquéte van enige tijd ge leden wees uit dat hel gebruik van al cohol en tabak op Texel hoger lag dan landelijk. Op gebied van drugs weken de cijfers nauwelijks af van het gemiddelde aan de overkant. Het onderzoek was echter beperkt geble ven tot de jeugd op de OSG De nieuwe enquête gaat ook naar die groep, maar wordt tevens toege stuurd aan de andere |ongeren op het eiland. Tegen het eind van het jaar zullen de gegevens bekend zijn. Over het rap port volgt dan een bericht in deze krant. Schudden voor gebruik van De Jong en Van Santen is zaterdag op De Krim met om 21.15 uur maar om 20.15 uur. Het toneelstuk van Troepa di Oosterenda begint om 16.00 uur,' maar is op zondag, niet op zaterdag. Bij de OSG aan de Haffelderweg is woensdag tussen 12.00 en 14.30 uur een met afgesloten donkergrijze mountainbike gestolen. De fiets had rose en paarse accessoires en was eigendom van een 15-jarige Texelse Manken van Boekei uit Waalwijk ver zorgt van vandaag tot en met zondag middag een cursus meditatief teke nen bij de Stichting White Eagle De opleiding begint vanavond om 20.00 uur. Inlichtingen via 31 41 58 of 32 22 13. Narda Pool (65) uit Den Hoorn toont degouden collectebus die zij kreeg omdat zij zich op Texel 15 jaar heeft bezig gehouden met collecteren ten bate van de AVO, de organisatie die de integratie van gehandicapten als doel heeft. Ook Gre Boogaard-Hin uit Oosterend kreeg zo n huldeblijk. Aan Narda werd de gouden bus uit gereikt toen zij in verband met een heupoperatie in het ziekenhuis in Den Helder lag. Beide gedecoreerde dames gaan door met het inzamelmgswerk. Ze kunnen ieder jaar weer rekenen op de hulp van tientallen collectanten en collectrices. De eerstvolgende AVO- collecte wordt tussen 9 en 15 juni gehouden. De AVO presenteert zich op 30 april ook op de komngin- nemarkt in Den Burg, waarbij loten worden verkocht. IFM„„vxa,..0 een Noorse bioloog in zijn omgeving ook zo Hij betoogde dat bruinvissen meer Noordzeevis eten dan zeehon den, maar dat dit tezamen in het niet valt bij de totale vangsten van de vis serij. De Texelse bioloog Peter Reijnders voorziet ook steeds meer conflicten tussen vissers en zeehonden beschermers ten aanzien van de Waddenzee Hij pleitte voor meer onderzoek naar de voedings gewoonten van de diersoort. Het opvangen van zeehonden is niet langer nodig om het voortbestaan van de soort te garanderen Het werkt zelfs averechts ook zwakkere exem plaren blijven in leven, zodat geen natuurlijke selectie plaatsvindt. De opvangcentra hebben echter nog een belangrijke taak en dat is de voor lichting en educatie. Daarbij vormen de zeehonden trekpleisters en een manier om het verhaal uit te leggen Volgens een deskundige van de Uni versiteit van Groningen is de zeehond uitstekend geschikt als ..ambassa deur" van de zee Beperkt opvangen moet dus mogelijk blijven. Wie graag eens zou willen vliegen in een romantisch ouderwets toestel, kan op Koninginnedag aan zijn trek ken komen Want Tessel Air voert dan rondvluchten uit met een Antonov-2, een tweedeks vliegtuig van Russische makelij. Het éénmotorige toestel dat aan 12 per sonen plaatsbiedt heeft een Hongaarse registratie en is gestatio neerd in Lelystad. Tessel Air heeft de Antonov gehuurd, mede om deze te kunnen gebruiken bij de paraboogie die vandaag op het vliegveld Texel is begonnen Als er genoeg belangstelling voor is zullen vijf rondvluchten worden ge maakt Elke vlucht duurt een half uur voldoende om Texel uitgebreid in vogelvlucht te bekijken Wie mee wil moet vooraf tickets kopen bij de ba lie van Tessel Air in het paracentrum op het vliegveld. Deze voorverkoop start zaterdag en duurt tot en met maandagmiddag. Zes weken lang is in de buurtwinkel van Ria Trap in Oosterend een kras loterij gehouden, die uitging van haar levensmiddelenleverancier. Eén van de prijzen is op Texel gevallen. Zo ontving J. van der Brink uit de Mulder straat te Oosterend een tegoedbon voor een midweek in een Nederlands vakantiepark dan een kwestie van wegen en men gen waarbij de juiste kleur ontstaat Een computer komt er (nog) met aan te pas Vooral bij schadereparaties komt het nauw bij, want de nieuwe verf moet er natuurlijk precies zo uit zien als de bestaande. Opmerkelijk is dat met alleen met lakken wordt ge mengd, maar dat voor het verkrijgen van bepaalde heldere kleuren ook drukinkten worden gebruikt. De werkwijze is bij auto's eenvoudi ger. omdat de kleurcode onder de motorkap is vermeld Bij motorfietsen wordt slechts bij een enkel rnerk de kleurcode op de machine vermeld. De lakken van het merk RM, waar mee Rob Smidt nu werkt voldoen aan de binnenkort op te leggen mi lieu-eisen en lopen dus met het ge vaar verboden te worden. Naast het spuiten en decoreren van oude en nieuwe tweewielers houdt Cosmic Colors zich ook bezig ander gespecialiseerd schilder- en spuit werk. Over opdrachten heeft hij met te klagen. „Ik heb de eerste weken de handen vol" Wie nader met Cosmic Colors kennis wil maken is welkom op 11 mei als open huis wordt gehouden, gelijk met de andere bedrijven van de Maricoweg. Exposities, maar ook het ter plekke maken van kunstwerken of het geven van cursussen. Dat wil Marianne Momberg-Boon in haar Galerie/Atelier die 1 juni aan de Nikadel wordt geopend. Marianne Momberg schildert zelf. Zij wil in haar zaak Texelse kunstenaars, of mensen die zich aan het eiland verwant voelen, de gelegenheid ge ven exposities te houden met als doel werk te verkopen Tijdens de openingsuren zal de Téxelse zelf in het pand aan het werk Euromaster is verhuisd. Het bedrijf zit nu aan de Schilderweg. Dat wordt binnenkort gevierd met actiedagen en een open huis. Willem Rikkenberg is de nieuwe ma nager van Euromaster Texel Hij wordt bijgestaan door monteur Willem Jimmink. Het bedrijf is van de Abbewaal overgebracht naar Oude- schild om meer ,,in de loop" te zitten. ,,De verbindingsweg is veel beter en hier zitten we midden tussen de an dere bedrijven Bovendien (runnen we hier ook vrachtwagens hebben, dat kon op die andere plek met" vertelt Richard Luit. regiomanager van de keten. Euromaster huurde een deel van de loods van transportbedrijf Bakker. Wat er in de ruimte aan de Abbewaal komt weet Luit niet „Het staat nog leeg." Ter gelegenheid van de verhuizing worden drie actiedagen gehouden Donderdag 9 mei zal in het teken staan van banden, 10 mei uitlaten en de ochtend van 11 mei olieverversen. Die middag wordt open huis gehou den en zal voor de kinderen een springkussen worden neergezet „Dat boek? Daar vond ik geen bal aan." Afschuw en enthousiasme wisselen in hoog tempo als leerlin gen van groep 6 en 7 van de CVO school praten over de boeken die ze hebben gelezen voor De Kinder jury. Hun beoordeling telt mee in het landelijke project. Voor kinderboeken bestaan prijzen in de vorm van de bekende griffels. Deze worden echter toegekend door een jury van volwassenen. Helemaal fout, vindt de Nederlandse jeugd, waarvoor de boeken tenslotte zijn bedoeld Vandaar dat het fenomeen Kinderjury is ingesteld Zo n driehon derd nieuwe boeken wordt door schoolkinderen gelezen en beoor deeld. Uit die resultaten komt een winnaar tevoorschijn. In samenwerking met de bibliotheek hebben vier Texelse basisscholen meegedaan aan De Kinderjury, In februari en maart stortte de boven bouw van de Thijsseschool en de Jozefschool zich op de stapel lees voer. Er werden vijftig boeken per klas door de bibliotheek gegeven, waarna de leerlingen in vijf weken zoveel mogelijk verschillende exem plaren konden lezen. Ze mochten de boeken ook mee naar huls nemen Onder het oog van de Tros-camera's zijn de drie jonge grijze zeehonden Kim, Minne en Remko maandag vrij gelaten op de Richel. Daar verbleven op dat moment ruim tweehonderd soortgenoten. De dieren zijn drie maanden in EcoMare geweest om aan te sterken Remko werd gevon den met een ernstige infectie aan een flipper, die deels moest worden ge amputeerd Minne was verzwakt door parasieten en Kim zat vol olie. Het drietal is nu ongeveer vijf maanden oud. Beelden van de uitzetting zijn van avond te zien in Dierenmanieren, om 19.28 uur op Nederland 2. Afgelopen weken was de beurt aan de Drijverschool en de CVO school Na lezing stelden de kinderen een top vijf samen, die werd ingeleverd bij bibliotheekmedewerkers Tevens werden collages gemaakt over favo riete boeken en werd per klas een advertentie voor het leukste boek gekozen De collages zijn de hele maand mei in de bibliotheek te zien. Gemiddeld lazen de kinderen zon vijf boeken. ,,De verschillen per school zijn klein", aldus de bibliotheek medewerkers. ,,Je hebt wel enkele leesfanaten die tien boeken voor hun rekening namen, maar dat zijn door gaans toch al leesgrage kinderen." Opvallend vonden de bibliotheek- mensen dat boeken als uit de Kameleonserie door kinderen wel graag worden gelezen, maar met hoog worden beoordeeld Kinderen zijn dus wel degelijk kritische lezers." Oordeel De top vijf van de Texelse vier basis scholen bestond uit 1 Dagboek van een moordkat van Anne Fine, 2. Meester Kikker van Paul van Loon, 3 Tussen twee vuren van Theo Hoog straten, 4 Weet jij het verschil' van Andrea Bisschoff-Miersch, 5. Bang voor een plant van Lieneke Dijkzeul Deze lijst gaat naar de landelijke Kinderjury Andere Texelse kinderen die ook nog een oordeel willen uit spreken kunnen tot 1 juni de speciaal gemerkte kinderjury-boeken in de bi bliotheek halen, tezamen met een beoordelingsformulier. Ook die wor den nog meegestuurd De landelijke uitslag volgt na de zomervakantie. t 1 'TllthML \>,x -»• J /;i«0£ /nocvue Spaw.vevo l-looi S 'ij l i' t»' I V I ALTVO a\ een Ht«j C'JQBojgv- -I jjbopoeu -Jor, ■t S eev\ L-sJv. 'c-öA Kêt Caa'c Qije- •SOr-JL cuo eio I j zijn Ook andere mogen gebruik ma ken van het atelier. Niet alleen om er te schilderen, maar ook voor het ge ven van cursussen. Marianne denkt ook aan meerdaagse cursussen, waarbij de deelnemers bijvoorbeeld ook een overnachting wordt geboden. Wordt nóg een galerie erbij op het eiland met wat teveel van het goede9 ,,lk denk van met Mensen krijgen steeds meer vrije tijd en willen dit vaak creatief invullen." Volgens de Texelse staan mensen er vaak ver baasd van wat ze, binnen een paar weken met enige begeleiding kunnen presteren. Ze wil de galerie en het atelier zo in richten dat het ook aantrekkelijk is voor publiek dat dergelijke gelegen heden meestal mijdt Eén aspect wordt een hoekje kunst en kitsch", waar Texelaars hun oude schilderijen tentoon kunnen stellen of te koop aan kunnen bieden Marianne Momberg met drie van haar eigen werkstukken. IFoto Tossj do Graait) Dan ga ik op tot Uw altaren, tot U. o bron van zaligheid Dan mag rmjn ziel uw heil ervaren en dankbaar ruisen alle snaren voor U die al mijn vreugde zijt en eindloos mij verblijdt Psalm 43. 4 Vol bewondering voor de kracht waarmee hij tot het laatst toe heeft gevochten om bij ons te blij ven en dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft willen zijn, nemen wij diep bedroefd afscheid van mijn lieve man onze vader, groot- en overgroot vader Simon Petrus Dros in de leeftijd van 78 jaar M Dros-Bremer Dieuwke en Wim Mary Rachid Nico Janny en Henk Stefan, Wendy, Alexander Dave Jaap en Marie-Louise Maarlje Anne-Marie, Simon Marja en Dirk Sabine. Pieter, Wouter. Andries Simone en Willem Esther. Jeroen. Lotte Oosterend. 23 april 1996 Peperstraat 20. 1794 AK Een korte overdenking wordt gehouden op zater dag 27 april om 14 00 uur in het Gereformeerd Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Oosterend, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Alge mene Begraafplaats aan de Achtertune. Gelegenheid tot condoleren is er op vrijdag 26 april van 19.30 tot 20 30 uur in bovengenoemd centrum en ook na de begrafenis. Diep bedroefd geven wij u kennis dat. op 23 april, na een dappere, moedige, maar hopeloze strijd is overleden, mijn innig geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder en oma. onze zuster en schoonzuster Elly Anna de Vries-Steinbach geboren 7 september 1935 te Zuilen 't Horntje: Kees Wezup: Dries en Paula 't Horntje: Ben en Marieke Jeannita Tim. Noor Zeist. Frits en Rina Texel, 23 april 1996 Dageraad 39, 1797 SK 't Horntje Overeenkomstig de wil van Elly heeft de crematie plechtigheid in besloten kring plaatsgevonden op 26 april in het crematorium te Schagen Onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Johanna Mulder-Boerhorst is maandag 22 april 1996 van ons heengegaan D Boerhorst E Boerhorst-Hovenkamp en kinderen Hemmerweg 3 0 1797 RC Den Hoorn-Texel Voor uw belangstelling en medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa D. J STAM zeggen wij u hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank aan de wijkverple ging voor hun geweldige hulp en steun Namens de familie G E. Stam-Keijser Texel april 1996 Wij danken u voor uw medeleven na het overlijden van onze moeder en oma ANNA MARIA BENEN - REY In het bijzonder dr Eissen en dr. Jansen, de verpleeg kundige. de heer Maat en zijn team en de dames van de Witte Burcht. Familie van der Werve - Benen Texel, april 1996 Voor uw belangstelling, vriendschap en medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man en onze lieve zorgzame vader en opa LEO ROEPER willen wij u hartelijk bedanken. In het bijzonder bedanken wij dokter Vos. voor zijn begeleiding en hulp gedurende de lange periode van Leo's ziekte, waarin hij altijd voor ons klaar stond. De zusters van de kruisvereniging en thuiszorg, ook u onze hartelijke dank Dominee Betting bedanken wij voor zijn vele bezoe ken en steun en voor de fijne uitvaartdienst en de nazorg. De familie J. Kikkert voor hun burenhulp, altijd kon den we op jullie rekenen, hartelijk dank. De heer Maat voor de nette verzorging van de begrafenis De dames van „Ons Huis" voor de goede zorgen. Verder allen die hun medeleven met ons betoonden door kaarten, bloemen, bezoek of telefoontjes Het is ons tot grote steun geweest. J. Roeper - Lap Renée en Hans Cisca. Sylvia Come en Walter Den Hoorn, april 1996

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3