'30-jarige Maricoweg presenteert zich Gerestaureerde stolp museum is klaar Fossiel in EcoMare is bot van holebeer Schuurfeesten straks aan regels gebonden Geknip^Cf TEXELSE COURANT Warmoesstraat afgesloten iPrimeur St. Jan schouwburgzaal Droogte Puzzelrit en bingo bij SVO Activiteiten Ezelvereniging Vernieling HAPPY HOUR URIA HER-INTREDEND) VADER MOET TOCH WETEN,OOK RL 15 HET KOUD EN GUUR GEEN KLHP&RND WHET KVREUGDE VRIJDAG 26 APRIL 1996 l -s:: n Hl£Q Als het aan Benno van Tilburg ligt. directeur van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild op Texel, wordt de geschiedenis van de VOC vandaag nog aange vuld 'Texel krijgt meestal maar één zinnetje toebedeeld Maar hier vertrokken wel alle schepen naar de oostl' drijventerrem Noord". Maricoweg en directe omgeving In vogelvlucht et is dertig jaar geleden dat zich aan de Maricoweg het eerste drijf vestigde. Zaterdag 11 mei zal het zesde bestaanslustrum lifcan dit industrieterrein worden gevierd met een open dag, de- onstraties en attracties, waaraan wordt meegedaan door alle jarico-bedrijven. pionier destijds was de hout- en tardhandel Van der Vis, die voor- >n aan de Wilhelminalaan resi- lerde. Op een stuk grond van 40 x (meter zette hij een enorme loods ob een steenworp afstand van boer- ïnj Marico. waarnaar de weg is ge- iemd. Daar bleef het met bij. In de oop der jaren groeide het Van der s-gebied uit tot zo'n 7000 m2 en erd het ene gebouw na het andere uit de grond gestampt. Van der Vis is rju een holding waaronder vier min óf meer zelfstandige bedrijven ressor- Begens de verbouwing van de Jbobank is de Warmoesstraat tus- fen de Zwaanstraat en de Elemert fandag gesloten. [neelvereniging Sint Jan heeft de meur In de vernieuwde louwburgzaal van De Lindeboom. tonelisten houden er zaterdaga- |ndhun uitvoering. De spelers heb- i twee éenakters ingestudeerd, leconstructie" en ..Tussen soep en jssert" De voorstelling begint om 1.00 uur teren: het keukencentrum waar doch ter Marjet de scepter zwaait, de Plus Klus bouwmarkt die wordt aange voerd door dochter Janneke, het hout- en bouwcentrum van zoon Arie van der Vis junior en de oliehandel die valt onder godfather Arie (57) zelf Het tweede bedrijf dat ruimte vond aan de Maricoweg was het aannemingsbedrijf van Cor Duin, dat oorspronkelijk was gevestigd aan de R P Keijserstraat. Spoedig volgden er meer. Thans vindt men in de Maricoweg de volgende vestigingen (Luchtfoto Simon Smit) Spanjers groothandel. Autoservice Centrum, Tatenhove, Westerlaken. Els en Erik, Cosmic Colors, Autospuiterij Betsema, M C Kuip, P Drijver, Veltkamp, Verenigde Schil ders, Bakker Texel, VTB, Duin Bouw bedrijf, hout- en bouwcentrum Van der Vis, Aannemingsbedrijf TEBO Bouwbedrijf Hans Veeger, meubel- handel G. Barhorst, Loonbedrijf Jos Witte, Frans Stolk-mechanisatie, Plusklus en Keukencentrum. Als laat ste werd onlangs Joop Veltkamp Be heer ingeschreven, eigenaar van de voormalige slachtplaats. Overleg Net als de bedrijven aan de naburige Spmbaan hebben zij zich verenigd om gezamenlijke belangen te behar tigen, onder voorzitterschap van Arie Feest De leden van de Vereniging Marico- wegbedrijven vergaderen eens per maand in de kantine van de Vere nigde Schilders, maar de laatste tijd komen ze eens per 14 dagen bij el kaar. Dat houdt verband met de op handen zijnde viering van het 30-ja- rig bestaan van het industrieterrein, een jubileum dat wordt aangegrepen om zich op bijzondere wijze aan het publiek te presenteren Op 11 mei is de Maricoweg voor één dag voetgan- gersdomijn De weg wordt afgesloten voor verkeer De drie toegangen wor den versierd met erepoorten. Voor de jeugd is er een groot springkussen en ook met clowns wordt voor vermaak gezorgd Verder zullen alle bedrijven zich op een of andere manier bijzon der presenteren, onder andere door demonstraties Menig bedrijf reikt een aardige attentie uit ledereen kan overal binnenlopen de gewone pro- duktie staat die dag stil. Ter gelegenheid van het jubileum kan worden meegedaan aan een prijs vraag. Daarvoor is het nodig een ad vertentie in de Texelse Courant te bestuderen met plaatjes van alle Maricoweg-bedrijven VERVOLG VAN PAGINA 1 poogte aanhoudt, is de vitaliteit van e grond van doorslaggevend be ng Zeker als het voorjaar gepaard tat met droge oostenwind, in de prijzen is het nog niet erg te erken, aldus handelaar Martin Trap export van bollen verloopt stroef, stuur [natuurgebied de Natte Duinvallei is i grondwaterstand negentig cm la- er dan vorig jaar, toen het extreem il was. ,Voor zover wij kunnen na- lan is er binnen een periode van injaar nog nooit zo'n groot verschil grondwaterstand geweest", aldus |ik van der Spek van Staatsbos- Iheer. De gevolgen voor de planten- loei blijven met uit. Het herstel van 1 plantengroei in het Moksloot- oject loopt vertraging op Het teer lichelheil bijvoorbeeld kan alleen 'erwinteren als plant als het in de nter onder water staat of onder de leeuw ligt Dat heeft nu een aantal 'en nodig om te herstellen De jonge inplant in De Dennen bij De Koog lalt hel waarschijnlijk met als het oog blijft De jonge aanwas die van Hure voorkomt in het bos, heeft het oeilijk. por de duinen hoeft de droogte geen i|vende schadelijke effecten te heb- m Dit is te danken aan de water- nshouding in dit gebied, die geheel ■Ifstandig is Hergroei van de natuur de vorig jaar afgeplagde Lange am wordt ook vertraagd. Brandgevaar oor de dorre en droge natuur wordt kans op een grote natuurbrand eeds groter Bluswater is in De Den- in met voorraadig, zodat dit per nkwagen moet worden aange- ierd Voorzichtigheid moet dus in ïnt worden genomen. el schrale weer van de laatste tijd soft niet alleen nadelen. Het weer is unstig voor de gezondheid van de leron en de gewassen. ,,Een droog iP'jaar is goud waard'luidt een e wijsheid in landbouwkringen In het Agrarische en Wagen museum in De Waal is vorige week de laatste hand gelegd aan de res tauratie van de boerderij. De au thentieke stolp geeft een histo risch beeld van het dagelijks leven op het Texelse platteland. De vrij willigers van het museum hebben vele jaren gewerkt aan de restau ratie. Het resultaat werd zaterdag en zondag, tijdens het museum weekend, aan het publiek gepre senteerd. De restaurateurs zijn met oog voor detail aan het werk geweest. De vrijwilligersgroep heeft dan ook veel vakkennis in huis op ambachtelijk ge bied En werklust Volgens Cor Dros hebben de 35 onbetaalde medewer kers vorig jaar bij elkaar 9.200 uren gemaakt, samen zo'n vijf manjaren. De restauratie is gestart met de bouw van een heel nieuw dak. Uit de in scripties op het vakwerk in de stolp is af te leiden dat het hout afkomstig is geweest van schepen. Voor de lemen vloer werd klei gespit op de Hoge- berg Het ouderwetse stalletje dat plaats bood aan enkele koeien en paarden, is in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Ook de plek waar de boerenwagens in de schuur werden gereden, de rijing, is weer origineel. Zelfs de steentjes op de vloer zijn echt. Er staat een oude lammeren- wagen waarmee de schapen werden getransporteerd Boter en kaas In een ander gedeelte is de boter- en kaasmakerij ondergebracht Er staat allerlei soorten karns uitgestald, zo als een schudboterkarn van wel 200 jaar oud en een karn uit de Eierlandse zuivelfabriek Verder zijn er schalen voor het romen. Er zijn nog pakjes boter met de originele verpakking van „De Onderneming" uit Den Hoorn. Om de plakken met krachtvoer, de oliekoeken, fijn te maken staat er een oude koekenbreker. In het hooivak is een ouderwetse broedmachine te zien, waarmee de klppeéieren wer den uitgebroed In deze afdeling is een gevarieerde collectie oude handwerktuigen uitgestald. Woonkeuken In de woonkeuken is te zien hoe de huiskamer van een boerenfamilie er vroeger uitzag Er zijn ook twee bed steden te zien In het stalletje verder allerlei oud-Texelse keukenattributen, zoals een worstmolen en een spek- kulp. Oude wasmachines zijn te zien in het washoek. Op het binnen plaatsje bij het boerderijtje wordt uit gelegd hoe een tuinwal wordt opge bouwd Wegens de drukke werkzaamheden aan de boerderij staat het museum ook dit jaar in het teken van het ver voer Voor bezoekers heeft de leiding een puzzelroute door het museum uitgestippeld. In de ANWB kampioen van april '96 staat een reportage over de schatten van de VOC EcoMare bezit enkele fossielen. De meesten daarvan zijn door Texelse vissers in de Noordzee opgevist. Dick Mol, dé specialist op gebied van zoogdieren uit de laatste ijs tijd. heeft ontdekt dat er een eilepijp van een holebeer tussen zit. Dit is een uiterst zeldzame vondst, zo meldt de persdienst van EcoMare. De Noordzee was tijdens de laatste ijstijd (ongeveer 50 000 jaar geleden) een toendra-achtlge vlakte. Daar leefde enkele holeberen, alleseters met een voorkeur voor planten, die nog een forse slag groter waren dan de huidige Grizzlybeer Boomkorvissers halen in de Noord zee regelmatig fossielen boven water Na Siberie is het de belangrijkste vindplaats voor resten van de wol- harige mammoet Er hebben veel meer diersoorten geleefd en het ver moeden bestaat dat er ook primitieve mensen voorkwamen, al zijn daar nog nooit bewijzen voor gevonden. De ijstijd-collectie van EcoMare be staat voor de helft uit botten en kie- SV Oosterend houdt zaterdag de jaarlijkse puzzelrit. Rob en Dennis .Vonk hebben voor jong en oud een gevarieerde en speelse route uitge zet. Deelnemers kunnen zich om 16 00 uur opgeven in de kantine van de voetbalvereniging. De rit start een half uur later. Het Inschrijfgeld be draagt 7,50. Na afloop van de tocht is er bingo. zen van mammoeten. In het opnieuw bestudeerde materiaal ontdekte Mol tevens nog twee botten van de wol- harige neushoorn. Bij zandsuppleties en zandwinningen komen ook regelmatig oude resten naar boven. Zo werden in de eerste Texelse zandsuppletie botten van een zeezoogdier gevonden. Nu is vastgesteld dat deze van een walrus zijn Die ktffam 2000 jaar geleden voor in de Noordzee. Maar het kun nen ook recentere botten zijn die in de 17e of 18e eeuw door Hollandse wal rusjagers voor de kust van Texel overboord zijn gezet. De holebeer heeft er ongeveer zo uitgezien. Kleine foto het bot uit de collectie van EcoMare. tTcLcnmg Sytske Ckjksct toto Salko do Wolf) Ab Kiewiet en Cees de Porto, vrijwilligers in het Agrarisch Museum. In de pas voltooide boter- en kaasmakerij van de stolp. (Foto Gerard Timmerman) De gemeente gaat het houden van schuurfeesten aan banden leggen. Dit na klachten van horeca-onder- nemers over oneerlijke concurren tie door braspartijen in het buiten gebied en signalen over overlast. Vanaf komende zomer moeten de schuurfeesten tevoren worden ge meld bij de gemeente, die toetst of het aan de normen voldoet. De maatregel vloeit voort uit de evene menten notitie, waarin ook andere aanpassingen zijn vermeld. De klachten vanuit de horeca hadden betrekking op grote feesten in boerenschuren waarmee de organi satie geld verdiende. Dat moet afge lopen zijn, vinden b en w. Grote privé- feesten in een boerderij, zoals een gecombineerde verjaardagspartij, blijven wel toegestaan, mits deze voldoen aan de voorwaarden die het college in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) wil opnemen. De schuurfeesten mogen vanaf ko mende zomer geen commercieel ka rakter meer hebben Entree heffen en geld voor drankjes vragen mag met, evenals overlast veroorzaken voor de omgeving Gezien de grote aantallen mensen op zulke evenementen, stelt het college ook eisen aan de veilig heid Doordat een feest ruim van te voren wordt gemeld kan de ge meente de organisatie informeren over de voorschriften Tevens kan de politie een oogje in het zeil houden. Organisatoren van schuurfeesten die dit niet melden, riskeren een proces verbaal Besloten clubs Voor grootschalige (buiten)-evene- menten verandert ook het nodige. Zogenaamde besloten clubs" ko men niet meer in aanmerking voor ontheffing van het sluitingsuur. Dat zelfde geldt voor jubilerende horecazaken en toneeluitvoeringen, etc. Ze dienen zich te houden aan de 1-2-3-regelmg. De 2 vervalt echter voor feesten en evenementen, zodat muziek en geluid tot drie uur blijven toegestaan. Ontheffing van de slui tingstijd blijft van toepassing voor' Ouwe Sunderklaas, Luilak en oud en nieuw Ten aanzien van het parkeren en verkeer bij evenementen moeten de nodige veiligheidnormen in acht wor den genomen. Reclameborden, maximaal voor vier dagen, blijven toe gestaan Buitentaps worden in prin cipe niet toegelaten bij evenementen, echter in bijzondere omstandigheden wordt ontheffing verleend De raads commissie Algemeen en Organisato risch beleid adviseert binnenkort over de evenementen notitie Drukke tijden breken aan voor de Multifunctionele Ezelvereniging Texel inter-actief (MET ia). Naast een presentatie op de Koningin- nemarkt staat de feitelijke oprich tingsvergadering op het pro gramma. De MET ia is dinsdag tussen 10.00 en 14 00 uur present op de Groene- plaats ti|dens de koninginnemarkt. De activiteiten bestaan uit ezelcalligrafie. het Oudhollandse spel winterwortel- werpen en voor de kinderen het al oude ezeltje prik. Tevens worden producten als ezeltje strekje en ezel t-shirts te koop aangeboden. Hoogte punt is echter de aanwezigheid van de Texelse ezelkudde die deze fees telijke dag extra luister zal bijzetten. De feitelijke oprichtingsvergadering van MET ia is vrijdag 3 mei om 20 00 uur in manege Akenburg De leden zullen dan samen met het bestuur vorm geven aan de vereniging. De aanmelding van zeker 350 mensen noopt tot een andere organisaties tructuur dan het oprichtingsbestuur aanvankelijke voor ogen had. De ezelgedachte blijft uiteraard wel lei draad. Hoogtepunt van deze bijeenkomst wordt ongetwijfeld de ontmaskering van de Bende van Drie". De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door Kees Klaassen, die tevens het ezel lied ten gehore zal brengen. In het weekend zijn bij de ingang van Time Out en de Muziekschool in dOuwe Ulo wandplaten vernield Deze zijn in de omgeving stukgetrapt teruggevonden. De schade bedraagt zo'n ƒ1200,-. (ADVERTENTIE) Elke vrijdagavond van 49 tot 410 Aan dè har alle dranken U prijs Tuk-toon 11 48 90 van der Vis. Zo ijverde de vereniging met succes voor herstel van de be strating. Men is thans met de ge meente in gesprek pver een parkeer verbod voor één kant van de straat Voor de bedrijven is het namelijk een handicap dat op drukke dagen veel toeristen en andere bezoekers van Den Burg hun auto's aan de Maricoweg zetten, zodat het vaak zware bedrijfsverkeer aldaar wordt belemmerd en sommige bedrijven zelfs ontoegankelijk worden Ook met de bomen die de1 gemeente destijds langs de Maricoweg heeft geplant zijn de ondernemers niet zo blij omdat ook deze belemmerend zijn voor een vlotte afwikkeling van het vaak zware bedrijfsverkeer. Een ander punt op het verlanglijstje van de Maricoweg- vereniging is een betere route aanduiding van verkeer dat op weg is naar de Maricoweg en het aangren zende bedrijvengebied De verwijzing op de Pontweg is nu zodanig dat het nogal eens voorkomt dat van de boot komende chauffeurs terecht komen op het bedrijventerrein Wezenland De wens is een duidelijk aangegeven .zware verkeersroute" die uitkomt op Industrieterrein noord" waarmee het bedrijvengebied Bernhardlaan/ Maricoweg/Spmbaan is bedoeld

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5