Cjrocn <2warts jexeh in het hart Miniconferentie over waterhuishouding Texelse wint vijf ton a Voor belangengroeperingen s Rechter beslist over zwembad Sluftervallei Producenten Waddenprodukt slaan de handen ineen „10 voor Texel": bouw stilleggen V KLIF12 Q Attence Met muziek van de toren is vanmorgen de Koninginnedagviering op het eiland begonnen, in ieder dorp worden optochten, spelletjes en andere feestelijkheden georganiseerd. Een foto-verslag daarvan vindt u in de volgende krant Vrolijke hotelgast alarmeert brandweer Brandalarm door vastgelopen rem Verbrande broodjes veroorzaken alarm I I \l I.N! *'(.()l.R\\ I I S! GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11078 DINSDAG 30 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. INNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 Ier. Het komt uit de kraan, zit in [sloot en ook in zee. Om de be kte voorraad zoet water van :de kwaliteit in stand te houden echter maatregelen nodig. De ivincie heeft een water- shoudingsplan waarin staat moet worden omgegaan met oppervlakte- en grondwater. d van het jaar wordt een her versie van dit verhaal aange- ien. Maar voor het zover is jen alle belangengroeperingen i erover buigen. Texel wordt eèn miniconferentie r het Waterhuishoudingsplan 2 louden op dinsdag 7 mei Uitnodi- en zi|n verstuurd aan betrokke- Speciaal voor deze bijeenkomst, ook elders in de provincie wordt louden, is 6©n lerhuishoudingsplan" gemaakt =1 is een discussiestuk", verklaart jectleidsterir. Florriede Pater ,,Er an bewust enkele provocerende almgen in Pas als we alle wensen en piinpunten hebben geinventari- ird wordt een definitieve versie laakt Drinkwater OveiTexeliseen speciaal hoofdstuk naakt Hel watersysteem van het |lnd wordl gevoed door regenwa- [■Werdrinkwater hoort daar met bij f wordt via twee pijpleidingen van overkant aangevoerd. De litavaterwinning in de Moksloot- ens in 1991 gestaakt. linde winter wordt op Texel minder Ier gebruikt dan in de zomer. Dit irschot wordt geloosd in het Hoge- ggebied om in tijden van tekort of hel defect raken van de leiding ïr te kunnen worden gewonnen de binnenzijde van de duinrand lel eiland kwelt water op Dit wordt het oppervlaktewater van de pol- lafqevoerd Er zijn diverse projec- gaande om natte duinvalleien op Mand in ere te herstellen, wegens «izondere flora en fauna die daar- i samenhangt. Angst boeren waterbeheer in de Texelse pol is gericht op agrarisch gebruik de grond. Het wateroverschot in lebied wordt via gemalen In de Idenzee uitgeslagen. Eén van de nerken van de polders op het ei- is de afwisseling van zoet, brak tout water. Daardoor zijn bijzon natuurgebieden ontstaan, die de 'incie wil handhaven en liefst ver ren, Ter hoogte van de molen van lorden is ten tijde van de dijk- loging een zoutwaterinlaat ge kt, om de natuurlijke aanvoer van kwelwater na te bootsen. ,,lkheb 'epen dat deze pijp met goed honeert, dus misschien moeten ïesluiten deze te repareren", al- De Pater, Ze merkt op dat veel iriërs met blij zijn met dergelgke 'non. ,,Het is een ingeslepen tra- om indringing van zout water n Ie gaan Boeren zijn vaak bang hel hun grond aantast. Maar die sl is niet nodig, wij doen niets der overleg met bewoners en an- 1|p heirokkenen," Vervuild? feons het discussiestuk is de kwa- Ivan het Texelse oppervlaktewa- jn vergelijking met andere gebie- D net slecht Toch worden de en met gehaald. De Pater: „Hoe kan op het schone, industrieloze P Nou, in de omgeving van land- 9'onden is toch een te hoog 'le aan meststoffen in het water "den. Maar dat komt ook door 9en van het restwater van de zuivering." De ingenieur verklaart het mim-WHP is gebaseerd op 's uil 1992 en dat nog een alisering plaatsvindt. „Mogelijk is dus al sterk verbeterd. Overigens 95 procent van de gevallen in de 'nc'e hel nitraatpercentrage te En Texel heeft natuurlijk ook woningen die met op het riool zijn esloten, dat telt ook mee." Het effluent van de rioolwater zuivering is de laatste jaren sterk in kwaliteit verbeterd Op Texel is het ook goed gesteld met de bodems van slootjes en andere watertjes. Er schijnt weliswaar een achterstand in baggerwerkzaamheden te bestaan, maar erg is dat niet, omdat die bag ger van een zeer goede kwaliteit is „Het hoeft met eens te worden afge voerd, maar mag op de kant blijven liggen." ir. De Pater heeft gehoord van het convenant dat op Texel is afgesloten tussen partijen uit de landbouw-, na tuur- en recreatiewereld „Wij vinden dat wateraspecten in deze overeen komst zijn onderbelicht Niet dat het een slecht convenant is, maar dit hoort er ook bij We hebben begrepen dat later ook aanpassingen zijn ver richt ten aanzien van het ammoniak beleid en de melkquotering, dus het convenant leent zich voor uitbouw Bij convenant De provincie wil op gebied van water huishouding graag aansluiting zoe ken bij het convenant. Projecten zul len worden voorgelegd aan de partners De aandacht blijft gericht op nieuwe projecten. De Pater: „Je kunt daarbi| ook aan tamelijk eenvoudige verbeteringen denken. Zo is bij de rioolwaterzuivering pen extra zuive ring via rietschermen ingevoerd Dat helpt al heel veel." „10 voor Texel" vindt dat de bouw van een overdekt zwembad op vakantiepark Sluftervallei moet worden stilgelegd. „Bouwen in een kwetsbaar en uniek natuurgebied moet waar mogelijk worden verme den", aldus de vereniging, die een kort geding heeft aangespannen tegen Sluftervallei. Morgen doet de arrondissementsrechtbank in Alkmaar uitspraak. ,,10 Voor Texel" tekende vorig jaar al bezwaar aan tegen de bouw van het zwembad, dat een nokhoogte krijgt van negen meter Dat is ruim drie meter hoger dan is toegestaan vol gens het bestemmingsplan Boven dien valt een deel van het project buiten de grenzen waarin het bebou wing wordt toegestaan De bouw werd toch mogelijk doordat de gemeente vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan, een artikel 19-procedure startte. ,,Er is sprake van een forse overschrijding van de bouwmogelijkheden in het huidige bestemmingsplan" tekende de belangenvereniging bezwaar aan. Een hoofdelijke meerderheid van de raadscommissie Ruimtelijk- en Huisvestingsbeleid vond de argu menten van de belangenvereniging steekhoudend, de politieke verhou dingen binnen de raad maakten dat het bezwaar om economische rede nen toch ongegrond werd verklaard Ook de provincie was met gevoelig voor de argumenten van ,10 voor Texel". Vooruitlopend op de bouw vergunning, begon de Sluftervallei met aanleg van de fundering voor het bad. Voorbarig De belangenvereniging vindt dat op z'n minst voorbarig. ..Zeker omdat er nog 270 bezwaren tegen het bestem mingsplan zijn binnengekomen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat' dit plan in deze vorm binnen afzienbare tijd rechtskracht zal krijgen", motiveert ,,10 voor Texel" het spoedeisend kort geding. De vereniging vindt dat de haast voor dat gebouw onvoldoende is aangetoond, zeker nu eigenaar Aegon zich gaat terugtrekken uit de recreatie-activiteiten „Bovendien is er op het eiland al een overcapaciteit aan overdekte zwembaden." Het argument van de gemeente, dat het zwembad niet in landschappelijk kwetsbare duingebied staat, gaat volgens „10 voor Texel" mank. „Op de kaart is de streep net naast het bad gezet. Maar het staat wel dege lijk in de duinen." Volgens ,10 voor Texel" is het beleidsvoornemen van de gemeente - geformuleerd in het ontwerp-be- stemmingsplan - om de duinen en de natuurbeschermer! te beschermen strijdig met de mogelijkheden die b en w in datzelfde bestemmingsplan scheppen. Gistermiddag is in EcoMare de Stichting Waddengroep opgericht. Het is een samenwerkingsverband van grond stofleveranciers, verwerkers en groothandelaren van milieuvriendelijk geteelde produkten van het wadden gebied. De groep wil door samenwerking, professionalise ring en promotie de produktie en afzet sterk verhogen en daarmee een bijdrage leveren aan de verbetering van de leefbaarheid van het platteland. Daarmee wordt ingespeeld op de „Je gelooft het niet. Het dringt niet tot je door. Ik heb wel vijf keer naar de bank gebeld om ze telefonisch mijn saldo te laten opnoemen. En naar de pinautomaat hè. je saldo oproepen." De 38-jarige Milly Koe man is nog steeds beduusd. Vo rige week vond de tussen de post een koel briefje dat ze een prijs had gewonnen in de bankloterij. Het bleek te gaan om vijf ton. De bijstandsmoeder, die sinds twee jaar met haar dochter Chantal 15) en zoontje Mick (4) in Den Burg woont, was compleet overdonderd. Ik was eerder teruggekomen van vakantie meteen kaakholte-ontsteking. Balen dus Ik worstelde me door de post en opende een envelop. En dan zie je oh. dat is mijn banknummer. En dat is vijf ton. Van het bedrag is 25 pro cent kansspelbelasting afgetrokken, waarna het resterende deel op Milly's rekening is gestort. „Het is gewoon zo'n loterij, waarbij je banknummer je lotnummer is. leder een maand leg je automatisch een tientje in. Als je wat wint wordt dat automatisch bijgeschreven.' Bijstandsmoeders hebben het niet breed. Waarom dan toch meege- daan7 „Omdat je zeker niets wint als je niets waagt Inderdaad kan je ei genlijk zelfs zo'n tientje met missen. Maar we wilden dat risico toch ne men." Begeleiding Het standaard briefje en het ontbre ken van iedere vorm van begeleiding verbaast de Texelse in hoge mate. W I V De prijswlnnares (midden) met haar twee kinderen en de brief (Foto Toss» óo Gwntt) Je denkt aan een geintje. Pas als je je banksaldo opvraagt en je hoort dat enorme bedrag. Ik heb gelijk mijn vader gebeld Hij snapte er eerst mets van, want ik stond te gillen aan de telefoon. Hij is gelijk de volgende dag gekomen en het grootste deel van het geld is meteen vastgezet Hij kent me een beetje, namelijk." De bank advi seerde Milly over verstandige beleggingswijzen. Maar van de lote rij-instantie uit kreeg ze in dat opzicht geen enkele begeleiding De grote prijs heeft voor de bijstands moeder de nodige consequenties. Ze is meteen haar uitkering en huursub sidie kwijt „Ziekenfonds bijvoor beeld, ook dat valt weg. Ik moet nu zo snel mogelijk een baan vinden om dat gat op te vullen. Nee, het is met alleen maar lang leve de lol." Ze heeft zich zelf en haar kinderen echter wel ge trakteerd op enkele nieuwe spullen, om de verrassing te vieren „Ik had in geen twee jaar nieuwe kleding voor mezelf gekocht. We zijn vrijdag en zaterdag Den Burg in gegaan om onszelf even in het nieuw te steken." Biefstuk Milly werkte eerder als politieagente en gevangenisbewaarder. Na een hernia-operatie raakte ze daaruit, maar ze heeft ook papieren voor se cretaresse en horeca. „Ik zoek eigen lijk iets administratiefs voor ongeveer twintig uur, zodat ik tijd overhou voor mijn kinderen En ik wil graag weer iets studeren." Als bijstandsmoeder keerde Milly ie dere cent om „Ik moest eten kopen van ƒ400.- in de maand Nu hoeft dat uiteraard met meer. maar dat zit er nog zó in We hebben wel afgespro ken om zuinig door te leven, want we willen het geld er met even doorheen jagen. Biefstuk' Ja. dat stond de eer ste dag wel op het programma, maar helaas had de hond de koelkast open gekregen Ach, hij heeft met de kat ten dus ook een feestje gevierd." sterk toenemende belangstelling voor kwalitatief hoogwaardige produkten, waarvan de milieuvriendelijke pro duktie en produktieomstandigheden kunnen worden gegarandeerd. Der gelijke produkten brengen aanzienlijk meer op zodat ze een stimulans voor werkgelegenheid en werkplezier kun nen vormen Uitstraling Het begrip wadden" wordt door het Een gast van appartementenhotel Bos en Duin haalde in de nacht van zaterdag op zondag tegen 1.00 uur een bedenkelijke grap uit door de knop van het brandalarm in te drukken. De brandweer kwam dus in actie, wat enige opschudding veroorzaakte Eerst werd gedacht dat de oorzaak van de valse melding moest worden gezocht in de apparatuur, maar nadat was vastgesteld uit welk deel van het vrij uitgestrekte gebouw het alarm afkomstig was. kwam de „mense lijke" oorzaak aan het licht Op de tweede verdieping van de noordelijke vleugel was een alarmknop bediend, blijkens het ingedrukte glaasje waar mee de knop is afgeschermd Het opzettelijk veroorzaken van vals alarm is een misdrijf Of de politie in dit geval zal optreden tegen de dader(s) was gisteren nog niet duide lijk. Toen zaterdag om 11.45 uur op de Elemert de rem van een NZH-auto- bus vastliep ontstond door d wrijving zoveel hitte dal de rook eraf sloeg Het leek alsof de bus in brand stond zodat de brandweer werd gewaar schuwd Die was snel ter plekke maar hoefde niet te blussen omdat de zaak al was afgekoeld publiek geassocieerd met natuur, ruimte, rust, schoonheid en zuiver heid. Echte waddenprodukten kun nen dus op sympathie en aftrek reke nen Bedrijven als Sint Donatus op Texel en de elders in het wadden gebied gevestigde Craens Hooi- dammer Kaasboerderij, Noarde-wyn. Eko-Frost (ijs) en Stichting Wrald- frucht hebben dat inmiddels bewe zen Waddenprodukten worden in middels verkocht in zo'n 450 winkels De initiatiefnemers van de Wadden- groep denken dat dit nog maar het begin is en zien mogelijkheden voor Lees verder pagina 3 Gisterochtend om elf uur bleven in de broodafdeling van de Supermarkt een de Gravenstraat/Achterom en kele amandelbroodjes te lang In de oven zitten. Toen de ovendeur werd geopend sloeg er een rookwolk uit, waarop de naburige sensor van het automatisch brandalarm reageerde Er werd dus alarm geslagen, zodat enkele brandweermannen enkele minuten later op de stoep stonden Aangezien direct duidelijk was wat er was gebeurd, konden ze meteen rechtsomkeert maken. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DiO Wim fT)ets droglsteryparfumerie, fotobandel

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1