Cjrocn Twartyjexeh in het hartL, Er brandden meer dan londerd meierblissen... Einde aan onzekerheid: Vijf ontslagen bij het Nioz Boeren niet blij met uitbesteden destructie Zwembad Sluftervallei mag worden voltooid Gemeentelijk geschenk voor jubilerende Rab VERDER AT IN DIT i\|ummer Natuurles voor vluchtelingen 2 Harry: businessklasse 5 Onderscheiding voor tante Mar 5 Koninginnedag '96 6/7 Gemeente is geen zeepfabriek 7 forszel Stunt? Aanhangwagen gestolen Vermiste gezocht moerbeek Aitence GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11079 VRIJDAG 3 MEI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. )NNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd. Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 a Texel brandden dinsdagavond meer dan honderd ïierblissen. Daarvan waren er 85 „legaal" dus tevoren ngemeld bij de gemeente om te laten controleren of er en milieuverpestende materialen in verwerkt waren. Hoe gemeente en politie nog geen officiële „evaluatie" heb- n- n gehouden, staat wel vast dat er over het geheel gezien /n en ernstige misstanden waren. Bij de gemeente zijn ze wel ge schrokken van het aantal. De ver wachting was dat naast de acht officiële „gemeentelijke'' meierblissen enkele tientallen „particuliere" blissen zouden wor den aangemeld. Dat zijn er dus veel meer geworden. De politie heeft ze ■MeiertJlis aan de Haffelderweg bij Den Burg. (Foto Horry de Graal) dan ook niet allemaal kunnen be kijken. Ongeveer 70 zijn er wél gecontroleerd. Het resultaat stemde tot tevredenheid. De parti culiere brandstapels zagen er verantwoord uit. al zegt dat natuur lijk niet alles omdat het ondoenlijk is om elke blis van binnen en van buiten te bekijken. Volgens Kees Witte van de gemeentelijke milieu afdeling zal bij de evaluatie wel de vraag aan de orde worden gesteld of volgend jaar opnieuw zóveel blissen moeten worden toegelaten omdat een echt goede controle nu eigenlijk niet mogelijk was. De regeling zoals die dit jaar voor het eerst gold, is gemaakt in overleg met de officier van justitie. Feit is dat een meierblis krachtens de wet milieube heer en de afvalstoffenverordemng verboden is Het gemeentebestuur steit echter pri|S op instandhouding van dit folkloristisch gebruik en meent dat dit best kan als de mensen een beetje meewerken. Dat er behoefte is aan de meierblis is dit jaar in elk geval weer overtuigend bewezen. Massa's mensen hebben er zich mee vermaakt, profiterend van de perfecte weersomstandigheden. Het was praktisch windstil en omdat het de afgelopen maanden niet heeft geregend waren alle brandstapels kurkdroog en brandden daardoor fel en snel Tevreden De grootste drukte was er rond de acht zeer grote officiéle blissen Deze zijn de afgelopen twee weken drie keer gecontroleerd door mensen van de buitendienst van gemeentewerken en ook door de politie Hoofd buiten dienst Piet Boller is tevreden Enkele keren moesten zijn mensen plastic, piepschuim en andere verboden rot zooi van de brandstapels halen en naar de huisvuilbunkers van De Ham ster afvoeren, maar over het algg- meen zagen de blissen er verant woord uit ,.ln vérgelijking met enkele jaren geleden is er in elk geval een enorme verbetering. Toen waren veel meierblissen ontaard in vuilnisbelten waarvan particulieren en bedrijven gebruik maakten om van hun rotzooi af te komen Dat lijkt nu voorgoed verleden tijd", aldus Bolier Kleine vuren De autoriteiten zijn wel bezorgd over kleine vuurtjes die kinderen stookten in de buurt van de grote officiéle meierblissen. Met name bij de Haffelderweg bij Den Burg was dat een probleem Vuren werden ge maakt in greppels en tegen tumwal- len. waardoor nogal wat terrein- schade ontstond. Er was geen politie- of ander toezicht om dat te voorko men of te beeindigen Overigens ging het er bij deze blis zeer gezellig toe Er waren minstens duizend toeschouwers die deels wa ren gaan zitten tussen het zinderende vuur en de schapen. Velen hadden drank en etenswaren meegenomen Naast het traditionele poffen van aardappelen werden ook broodjes geroosterd Tijd tekort? Wat volgens sommigen bij de evalua tie door gemeente en politie aan de orde zou moeten komen is de termijn vamtwee weken die er nu maximaal is voor het opbouwen van een meierblis. Mensen die snoeihout dat overblijft van het onderhoud van boomsingels, voor de meierblis willen bestemmen, zouden al in najaar of winter willen beginnen met het stape len van deze takken Volgens de let ter van de regels is het nu verboden, zodat het naar De Hamster afgevoerd moet worden hoewel het in milieuhygiënisch opzicht zeer on schuldig Uit de hand Het staat wel vast dat er naast de aangemelde meierblissen enkele tientallen „illegale" meierblissen zijn geweest, in omvang variërend van een bescheiden kampvuurtje tot vu ren met vlammen van meer dan tien meter hoog Bij een van die vuren (achter een bollenbedrijf aan de Maaikeduinweg) liep het uit de hand. De hitte, veroorzaakt door het ver branden van een hoge stapel houten gaasbakken, was zo groot dat de boompjes van de erfscheidmg begon nen te schroeien en twee nog bruikbare trekkerbanden die bij die afscheiding lagen, vlam vatten Ook een houten schuur dreigde in lichter laaie te raken. De brandweer werd gebeld en intussen probeerden de omstanders met emmers water uit de sloot de boel te blussen en koel te houden. Mede dank zij de brandweer werd de schuur gered, maar de twee trekkerbanden waren verloren en enkele boompjes waren zo verbrand dat ze het waarschijnlijk met overle ven, De politie heeft tegen de betrok ken bollenkweker proces verbaal opgemaakt. Bij blissen in Dijkmanshuizen en Nieuweschild moest de brandweer ook in actie komen In de buurt ervan waren even na 22.00 uur terrein- branden ontstaan, aangestoken of spontaan door overslag van vonken. Het kurkdroge riet en gras brandde fel maar kon snel worden gedoofd. Vals Zelden kwam de Texelse brandweer binnen korte tijd zo vaak in actie. Om 1.20 uur 's nachts was er opnieuw alarm, maar dat had niets met meierblis te maken. Bij het Klapband- feest in De Lindeboom werd op het podium vuurwerk gebruikt, waardoor het automatisch brandalarm in wer king kwam. 's Morgens om 5.00 uur was het korps al uitgerukt naar aan leiding van een automatisch loos brandalarm in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Toen daar de deur werd geopend om naar binnen te gaan, kwam bovendien het inbraakalarm in werking, zodat ook de politie voor mets uitrukte. Waarom het brandalarm afging viel niet meer te achterhalen. De politie zoekt nog naar enkele jon gelui die zich rond eën uur 's nachts bij de meierblis van de Zwinweg schuldig maakten aan baldadigheid en vernielzucht Een lantaarnpaal werd op het vuur geworpen en een straatnaambord met bushalte- aanduiding werd in de sloot gegooid Toen de politie arriveerde waren de daders al verdwenen Er is een einde gekomen aan een lange periode van onze- fheid. Gisteren is het Nioz-personeel ingelicht dat vijf van ijn collega's worden ontslagen. Vijf anderen blijven in Inst, maar krijgen een andere functie binnen het instituut. pel aanvankelijk werd gezegd mensen voor ontslag in aan- Irking kwamen, liet het zich al Jeds meer aanzien dat het er min- I zouden zijn. Dat komt onder an- e door een subsidie van de Neder ige Vereniging voor j historische achtergrond van ij te Meierblis speelt allang geen wol van betekenis meer. Het is l!en 9rote (tuin-)schoonmaak I oor volwassenen en lekker fik- ie stoken voor de jeugd, want in I idereen schuilt een pyromaan. I aren geleden ontplofte in een I teierblis bij Oudeschild een 1 >om OpzetOngelukWèl een I 'eden voor de politie om onlangs I ten een stel vuurwerkstunters te I vagen of hun projectiel soms I laarvoor was bedoeld. Overrom- I leid door de paniek van de afge- pe Angers werd dat door éen jan hen bevestigd Stom natuur- lk rnaar de aan- tiding was natuurlijker nog veel lommer. Vervolgens wrijft een r® stukjesschrijver nog eens f a Z0lJt in de wond Maar ja, of feen wereldberoemde voet- teller bent of een onbekende exe/aar, de media èn het pu- Wekzijn meedogenloos, wantje enJ een Md als je stunt Tijd a//e wonden, maar de litte- ns blijven zichtbaar. Sterkte Horszei Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), die het Nioz een eenmalige financiële injectie van 3,2 miljoen heeft toegezegd. Daar zaten wel enige voorwaarden aan verbonden, zoals een strikte controle van begro tingen en jaarrekeningen en zeggen schap over bijvoorbeeld het personeelsbeleid. Privatiseren De vijf ontslagen betreffen 4,4 formatieplaatsen in de ondersteu nende afdelingen. Zo is de reproductie-afdeling opgeheven en is in de bibliotheek door automatisering minder werk ontstaan. De kantine en het beheer van de studenten verblijven in De Potvis zullen worden geprivatiseerd ,,We willen naar een kostendekkende situatie, al zullen we wel voorwaarden stellen aan de tarie ven. De voorzieningen moeten voor onze mensen betaalbaar blijven", vertelt interim-directeur Jan de Leeuw. „We zoeken naar bestaande bedrijven die deze functies erbij wil len nemen In eerste instantie kijken we daarvoor op Texel rond, maar we sluiten overkantse bedrijven met uit Een op de Emaalaan geparkeerde aanhangwagen van een 46-jarige Texelaar is dinsdag gestolen. De éénassige kar van het merk „Van Weeghel" draagt het kenteken 88- UG-93. Er zit een deksel op Wie 'm heeft gezien wordt verzocht te bellen naar 32 21 88. De overige vijf mensen, ook uit 4.4 formatieplaatsen, kunnen worden hergeplaatst binnen het instituut. Daar is nauwelijks bijscholing voor nodig, aldus de interim-directeur, die blij is dat een einde is gekomen aan de onzekerheid. De vijf betrokkenen zijn vrijdag en afgelopen dinsdag al geïnformeerd „Voor hen is het na tuurlijk vreselijk." Door een reorganisatie, de financiële injectie van het NWO en een sobere bedrijfsvoering kan het Nioz het uit zingen tot 1999. „Pas dan wordt de situatie weer wat vrolijker", verklaart De Leeuw. In de tussenliggende pe riodes kunnen slechts acht assisten ten in opleiding en vijf post-doctorale mensen een functie vervullen op het instituut „Dat is weinig ja. Eigenlijk wordt deze situatie pas beter na 2005, als door natuurlijk verloop weer wat lucht ontstaat en er ruimte is voor jonge onderzoekers Zelf betalen De onderzoeken die door het Nioz worden gedaan zullen opnieuw tegen het licht worden gehouden. ,,We moeten bekijken waar onze prioritei ten liggen. Het betekent met dat we niets meer doen. Maar als de Euro pese Gemeenschap ons bijvoorbeeld vraagt om een onderzoek uit te voe ren en daar geld voor geeft, verwach ten zij dat we daar zelf ook aan bijdra gen uit ons budget We doen zoiets dus alleen als we het zelf ook pas send vinden." Of Jan de Leeuw de nieuwe Nioz-di- Veehouders zijn niet blij met het uitbesteden van de destructie dienst door de gemeente. Dood vee en slachtafval wordt dan niet meer elke dag opgehaald, maar drie keer in de week. De service die nu wordt geleverd in het weekend recteur wordt, wordt over twee weken bekend. Het bestuur van het Nioz heeft een unaniem positief advies over hem uitgebracht, maar het NWO heeft het laatste woord vervalt. Ander nadeel is dat de boe ren kosten in rekening worden ge bracht. Volgens landbouw- voorzitter Rinus Kuiper kan een en ander er toe leiden dat sommige boeren besluiten dood vee dan maar zelf te begraven. Veel keus heeft de gemeente niet, aldus Piet Bolier van gemeente werken.- „Het afvoeren van destructiemateriaal behoort niet meer tot de kerntaken van de gemeente." Mevrouw Christian Zwertvacher uit Brussel looft een beloning uit voor degene die haar op het spoor zet van haar broer Wilfried (zie foto). Hij ver dween op 4 januari 1987 spoorloos, nadat hij met enkele vrienden in een vissersbootje uit het Belgische St Antome was vertrokken. Ze vermoedt dal hij een zwerversbestaan leidt. De man heeft op beide armen de naam Viviane laten tatoueren. Voor tips kan mens zich wenden tot mevr. Zwertvacher, Molenstraat 6, Linke beek 1639. Brussel. Tel. 02-3809689. Vakantiepark Sluftervallei mag doorgaan met de bouw van het overdekte zwembad. Dat besliste de rechtbank in Alkmaar woens dag, naar aanleiding van het kort geding dat ,,10 voor Texel" had aangespannen. De rechter heeft de uitspraak nog niet toegelicht. Omdat een deel van het zwembad buiten de bebouwingsgrens in het be staande bestemmingsplan valt, startte de gemeente vooruitlopend op het gewijzigde nieuwe bestemmings plan een artikel 19-procedure Volgens b en w past het zwembad binnen de recreatieve bestemming van het terrein van Sluftervallei. ,,De bestemming duingebied grenst aan het bewuste terrein Van een aantas ting van het duingebied is geen sprake. De inpassing van het bouw plan heeft zorgvuldig plaatsgevon den Het gebouw ligt enigszins meen kom en er is gekozen voor vriende lijk ogende dekking", pleitte de ge meente voor de arrondissements- rechter ,,Het zwembad levert een aanzienlijke kwaliteitsverbetering van het zomerhuizenterrein." Geen noodzaak De gemeente is er een voorstander van dat vakantieparken van derge lijke omvang (250 zomerhuizen en 660 slaapplaatsen) zelf zoveel moge lijk in hun recreatieve voorzieningen voorzien. De stelling van ,,10 voor Texel" dat er geen noodzaak tot de bouw is door de wisseling van eigen dom van Aegon Recreatie b v. noemt de gemeente niet relevant. Volgens de gemeente leidt een schorsing van de bouwvergunning tot omvangrijke schade voor Sluftervallei Overigens is Sluftervallei pas begonnen te bou wen nadat de vergunning was ver leend In afwachting van de toelichting van de rechtbank heeft ,,10 voor Texel" nog geen besluit genomen over ver dere stappen Burgemeester Van Rappard over handigde woensdagmiddag een fraaie vaas aan de heer Ben Rab, president-commissaris van Rab Beheer. Door het schenken van dit stuk kunstnijverheid, wilde de ge meente respect betuigen voor het ondernemerschap dat zo kenmer kend is voor het jubilerende Rab- bedrijf, de grootste particuliere werkgever van het eiland. De in de schouwburgzaal van De Lindeboom gehouden jubileum- receptie trok enorme belangstelling. Vooral mensen uit het lokale bedrijfs leven maakten van de gelegenheid gebruik om de families Rab en Krugers te feliciteren Tijdens de receptie werd ook het jubileumboek gepresenteerd waarin Pip Barnard en Joop Rommets heden en verleden van het Rab-bedrijf uit de doeken hebben gedaan Directeur Jan Jacob Rab overhandigde het eerste exemplaar aan zijn vader Ben Ook burgemeester Van Rappard en schrijver Pip Barnard kregen er een Barnard had ook een geschenk voor de familie twee foto's van .Rabbianen" uit het verleden Ben Rab legde er in zijn toespraak de nadruk op dat zijn bedrijf nooit wat zou zijn geworden zonder de inzet van de medewerkers, „Het zijn die mensen waarvan wij volledig afhan kelijk zijnSpreker memoreerde ook nog zijn vader Daarmee stond hij weliswaar op slechte voet, maar dat neemt met weg dat wijlen J C Rab met groot zakenmanschap ope reerde „Ook door hem zijn we wat we nu zijn". De burgemeester overhandigt de vaas aan Ben Rab (Foto Harry de Graal) Door de nieuwe wetgeving is het -destructiebedrijf NTF in Friesland, dat tot dusver het materiaal verwerkte, ook verantwoordelijk voor de afvoer. Volgens Bolier bepaalt NTF de regel maat waarmee het materiaal wordt afgevoerd .Als de boeren willen dat er vaker wordt opgehaald, zal hen dat ook meer geld kosten Ook al was de destructie niet geprivatiseerd, dan nog zou er in ver band met de kosten met meer dan drie keer per week worden opge haald zo verklaarde wethouder Pos ter (financiën). De WLTO gaat de re gelmaat van het afhalen wel aankaarten bij de gemeente, maar zal er gezien het kostenplaatje geen halszaak van te maken Bolier denkt met dat veehouders op het eiland het vee zelf onder de grond spitten. „Dat is de boerenstand onwaardig Om te voorkomen dat het dode vee langs de kant van de weg wordt neer gelegd, heeft de gemeente al ƒ20.000,- uitgetrokken, zodat de destructiewagen van NTF het mate riaal van het erf haalt. Koelcellen Om bederf te voorkomen is het met uitgesloten dat veehouders in de toe komst het dode vee zelf in afwachting van de destructie moeten koelen. Kleinschalige veehouderijen zouden dat bevoorbeeld in een gezamenlijke installatie kunnen doen (ADVERTENTIE) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van meubelhandel en interieurverzorging b v

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1