Erelid Yvo gaat naar Elba voor werkbezoek L dtWuHepe weid t J "ff5!;» Geen spoor van tweedracht in Ezelvereniging TEXELSE COURANT. Agenda Fuiken gestolen Radio Texel 1Q0.1 16 S O p' Concert door koren voor een goed doel Aflevering 9: Komen en gaan Tennistoernooi Werkgevers naai Krim en wolfabrie ,.De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41„De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! DINSDAG 7 MEI 1996 present en scharrelden tussen de vergaderende leden door de manege Af en toe liepen ze naar de be stuurstafel waar ze hooi of krachtvoer kregen en telkens als de leden applaudisseerden zetten ze het op een rennen Secretaris Werner van der Meer zei zóveel ingezonden stukken te heb ben, dat hij ze met allemaal kon voor lezen. Er zat onder meer een uitno- Dinsdag 7 mei De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg Start |eugd 18 15 uur. senio ren 19.00 uur. maar" lid. ledereen heeft een functie, vermeld op de ezelpas die hij/zij altijd bi] zich draagt. Voorzitster De Winter vertelde wat de ezelvereniging tot dusver al heeft gedaan en kondigde nieuwe activitei ten aan. een teken- en opstel wedstrijd voor de |eugd van de basisacademie", deelname aan de ezeltjesdagen in Hoorn en Tilburg, een werkbezoek aan de burgemees ter van Wezel (Duitsland), deelname aan de ezeltjesstoet in Gent, lezing door Yvonne Kronenberg over de rol van de ezel in de samenleving en het inrichten van een permanente ezel collectie, een soort museum Er komt ook een prijsvraag: wie verzint een leuke naam voor het ezeltje dat eind dit jaar ter wereld wordt gebracht door Fia Balk? Uit de Hoogezandskil zijn tussen za terdag en dinsdag drie palingfuiken verdwenen. De eigenaar, een 40-ja- rige Cocksdorper, deed aangifte De schade bedraagt zo'n ƒ450,-. In het programma „Met Raad en Daad" dat vanavond tussen 19.00 en 20.00 uur wordt uitgezonden praten vertegenwoordigers van de politieke partijen met presentatrice Roelie Bak ker over de nota leefbaarheid en de veranderingen rond de destructie- afvoer. De techniek wordt verzorgd door Gerrit Verhoeven elkaar zitten, is herkenning eenvou dig Zwarte zee-eenden Wie bij paal 9 met de verrekijker de zee opkijkt, kan op het ogenblik enorme troepen heen en weer vlie gende zwarte zee-eenden zien. Ik schreef daar vorige keer ook al over. Die zwarte zee-eenden duiken daar spisula's (schelpdieren) op. De laatste dagen kwamen er ook veel sterns langs, waaronder veel noordse sterns en dwergsterns Die noordse sterns broeden tot boven de poolcir kel en „overwinteren" in het zuidpoolgebied (als het daar dus zo mer is). In een jaar leggen ze dus zo'n 40.000 km af1 Ook op Texel broeden noordse sterns, o.a op de zandtong bij het poldertje Wassenaar, maar ook in het Wagejot Op die laatste plaats kun je zonder ze te verstoren de vogels bekijken. Noordse sterns hebben in tegenstelling tot visdiefjes geen zwarte punt aan hun snavel, ze staan lager op hun poten en hun staart reikt tot voorbij hun vleugelpunten Het Wagejot is ook ideaal om zwarte ruiters, groenpootruiters, zilverple- vieren en kanoetstrandlopers te zien De beste tijd is omstreeks hoogwater, wanneer de vogels met op het wad kunnen foerageren. Nieuwe zomergasten Er ontbreken nog steeds enkele zomergasten, zoals spotvogel en wie lewaal. De 4e mei is wel al -door en kele Brabantse vogelaars bij de Geul- Vrijdag 10 mei In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Toy Story (Engelse versie) en om 21.15 uur.Broken Arrow". De Gereformeerde Jeugd Centrale houdt in „De Poort" (bij de Gere formeerde kerk van Den Burg) een bazaar, aanvang 19 00 uur In Time Out (Ouwe ULO) wordt tussen 20 00 en 24.00 uur opge treden door vier bands, waarvan twee debuterend Chicken's Squad (punk en grunge), Djawi (covers van golden hits), Power Elmo (hardrock) en Make ends Meet (Stones en Doors). Zaterdag 11 mei Van 10.15 tot 16 00 uur houdt de Muziek- en Dansschool (d'Ouwe ULO) open huis In het kader van de landelijke fiets dag kan op Texel de „Wadden- route" (30 km) worden gereden Start bij de VVV tot 13.00 uur Routebeschrijving a f5.- daar ver krijgbaar. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story (Nederlands), om 16 00 uur „De Boefjes", om 19 00 uur ,,Toy Story (Engels) en om 21.15 uur.Broken Arrow". Op de Emmalaan gaat om 13.45 uur het open Noordhollands kam pioenschap wielrennen van start. Finish op dezelfde plek om onge veer 15 40 uur Het Texels Christelijk Mannenkoor en het Christelijk Nieuwedieps Visserskoor geven om 17 00 uur een uitvoering in de Hervormde kerk van Den Burg. Entree f 10 -. In Het Eierlandsche Huis beo om 20.30 uur een stijldansavor, Toegang gratis Extra afvaarten: (halfuursdienML vrijdag 10 mei (afvaart 9.35 9n van Texel tot en met afvaart 16( uur van Den Helder). De afvaarten van 10 05 uurvi Den Helder en van 13 35 uurn Texel zijn echter uitsluitend b stemd voor het vervoer vang vaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden»! wacht. Verplaatsing bushalte. ToitI;e met donderdag 9 mei worden i het opstelterrein van Teso mtk Helder bestratingswerkzaar heden uitgevoerd De stads bussen kunnen daardoor li opstelterrein met kruisen De ha voor buspassagiers naar het NI station Den Helder bevindt zichg durende het werk aan de achie zijde van het stationsgeboui Buspassagiers wordt aangerad» de boot bij aankomst in Den K, der aan de linkerzijde verlaten. Hoogwater te Oudeschild Di 7 11.40 en 23.57 u Wo 8 12.20 u Do. 9 0.40 en 13.04 u. Vr. 10 1.30 en 14 03 u Za. 11 2.40 en 15 15u Zo. 12 3 45 en 16.35 u Ma. 13 5.20 en 17.44 u Di. 14 6.27 en 18.44 u. Aart het strand is het ongeveer een uur» der hoogwater De zon komt 12meiop(r 5 49 u en gaat onder om 21 22 u 10rr« laatste kwartier, 11 mei doodtij Ezel Yvo Kramer gaat binnenkort naar „Elba" in Zuidhaffel om daar nakomelingschap te verwekken bij de ezelin van Jan en Paula Brouwer. Vrijdagavond gaven de leden van de Multifunctionele Ezelvereniging unaniem groen licht voor dit „werkbezoek" omdat het niet strijdig is met de ezel gedachte en omdat er geen geld mee gemoeid is. „Het is de hobby van Yvo", aldus voorzitter Theun de Winter van de interactieve organisatie, die voor het eerst in vergade ring bijeenkwam in de bak van manege Akenburg. Het verstrekken van de opdracht aan Yvo was een van de vele pun ten die in de oprichtingsvergade ring aan de orde kwamen. Het be stuur had tal van voorstellen en mededelingen, die vrijwel allemaal direct de instemming van de leden kregen. De vergadering duurde daardoor nauwelijks een uur. Geen bende Het bestuur was aangenaam ver baasd door dit kennelijke vertrouwen De voortekenen wezen namelijk in een heel andere richting. Verontruste leden hadden zich via de pers be klaagd over het eigenmachtig optre den van de bestuursleden-oprichters De Winter. Klok en Coevert („de bende van drie") die drie ezels had den ingezet voor de opening van de Edah. Ze hadden aangekondigd daarover in de oprichtingsvergade ring kritische vragen te zullen stellen. Ze schitterden daar echter door afwezigheid Bestuurslid Jaap de Wijk betreurde de actie van de leden en nog meer de publiciteit die de Texelse Courant daaraan had gegeven. Er was nu onrust ontstaan, die voor twee leden aanleiding was geweest om het lidmaatschap demonstratief op te zeggen. Ze hadden hun ezelpasjes doorgeknipt ingeleverd Een poging om hen van dit besluit terug te bren gen was vruchteloos gebleven De Wijk benadrukte dat van een bende van drie' geen sprake is „Als er een bende zou bestaan zou het een bende van zeven zijn Het bestuur is het namelijk eens en heeft de drie 4 en een pagina groot verhaal in Het Parool Deze zomer komt Jan Fillekers naar Texel voor een uitge breide reportage De vereniging is in deze echter voorzichtig want met alle publiciteit harmonieert met de ezel gedachte. De Winter ,We zijn ook gevraagd voor het programma Para- diging bij om mee te doen aan de Ezeltjesdag in Hoorn en de toezeg ging dat een ezellied, de „Donkey serenade" zal worden gecomponeerd en op papier gezet. Ook werd het bestuur geattendeerd op ezel- literatuur en -poezie. Zonder veel commentaar gingen de leden accoord met de statuten en het gemachtigd te handelen zoals is ge beurd. Er is niets onoirbaars aan de hand", Toestroom Het verlies van een paar leden kan de vereniging best dragen want op het moment van de vergadering waren niet minder dan 354 leden ingeschre ven, zo liet voorzitter Theun de Win ter in zijn openingsrede weten De Winter memoreerde de oprichtings geschiedenis. waarbij hij onder an dere dank bracht aan Henk'Jan Klok. Klok bood De Winter hulp toen deze met zijn ezels in moeilijkheden kwam als gevolg van de lange winter en toen twee ezels kort na elkaar stier ven omdat hun maag en darmen vol zand zaten. „Het waren zwarte da gen waarin Klok met van mijn zijde week", aldus De Winter, zichtbaar ontroerd Het was ook Klok geweest die temid den van deze misere Het Licht zag en het sein gaf tot oprichting van een multifunctionele ezelvereniging, op interactieve grondslag Hem stond voor ogen een sociaal-culturele ver eniging met de ezelgedachte als richt snoer. Publiciteit De leden stroomden toe, ook van het vasteland De Ezelvereniging lijkt een landelijk netwerk te worden Dat is mede te danken aan de media die al direct belangstelling toonden. De Winter noemde naast de publiciteit in de lokale pers een interview dat Ra dio Noordholland heeft uitgezonden Het bestuur vond vrijdagavond een eensgezinde en meegaande ledenschare tegenover zich. dijsvogels maar dat hebben we ge weigerd want we zijn een serieuze vereniging" Ereleden Naast menselijke leden kent de ezel vereniging ook dierlijke aanhangers De ezels van De Winter zijn ere-lid en mogen de vergaderingen dus bijwo nen. Vrijdagavond waren ze allemaal Een hoekje van de vergaderzaal: leden en ereleden wisselen van gedachten (Foto's Harry de Graal) huishoudelijk reglement van de ver eniging. Ook de begroting voor 1996 kon vlot worden afgehandeld. De vereniging verwacht dit jaar f14000.- aan inkom sten, voornamelijk contributie. Enkele uitgaven bijdrage aan de ezelkudde f1000,-. ezelkrant f1000,-, ezelfeest f3000,-, administratiekosten f1400,- en consumpties ledenvergadering f1000,-. Goede doelen Maar liefst f3600,- wordt uitgetrokken voor „goede doelen". Zo krijgt de Stichting Nieuw-Guinea f600,- voor het bekostigen van onderwijs voor een papoea Stichtingsvoorzitter Harry de Graaf vertelde dat hij al een leerling heeft uitgezocht Het is de 22- jarige Yakob Wanggai die gaat leren aan het Vreemde Talen-instituut in Ujung Pandang Gehoopt wordt dat de ezelvereniging ook de twee volgende leerjaren betaalt. De Graaf nam dankbaar een reusachtige che que van f600,- in ontvangst. Oebele Jan Agter had bezwaar tegen de f3000.- die voor het ezelfeest wordt uitgetrokken Hij wilde dat al leen goede doelen worden gesteund Hij trok zijn bezwaar echter in toen Van der Meer uitlegde dat het ezel feest veel meer opbrengsten dan kos ten zal geven. Met die opbrengsten kunnen dan weer goede doelen wor den gesteund. Swier Oosterhuis (zelf geen lid maar sprekend namens zijn zoon die nog zuigeling is) vroeg geld uit trekken voor het huren van land voor de ezels Het idee zal in beraad worden genomen, maar het is niet de bedoe- In Cinema Texel draait om 19 00 uur de Engelse versie van „Toy Story" en om 20.45 uur „Heat". De Dorpscommissie van Den Burg i o. houdt van 19 00 tot 20 00 uur spreekuur in d'Ouwe ULO. Om 19.15 uur begint in d'Ouwe ULO het ensemblefestival Een damsimultaan met Piet Bakelaar begint om 19.30 uur in dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end Deelname staat open voor ieder Woensdag 8 mei In Cinema Texel draait om 14 00 uur „Toy Story", om 16 00 uur „De Boefjes", om 19 00 uur de Engelse versie van Toy Story" en om 20.45 uur „Heat". Van 14 00 tot 16 00 uur kan wor den meegedaan aan een vogel excursie op de fiets. Start bij EcoMare; kosten f7,50 per per soon. Donderdag 9 mei In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Toy Story" (Engelse versie) en om 21 15 uur „Broken Arrow". In de Ferrever-zaal wordt het open Texelse kampioenschap tafelten nis gehouden, van 19.00 tot 21.30 uur. ling dat de vereniging de ezelhobby van De Winter helemaal bekostigt. Een bèscheiden bijdrage mag wel. Door handopsteken (alleen geldig als daarbij met de rechterhand het ezel- gebaar wordt gemaakt) gingen de leden accoord met het benoemen van het voorlopige bestuur tot definitief bestuur: Theun de Winter (voorzitter), Werner van der Meer (secretaris). Siep Sikma (penningmeester), Henk Jan Klok (vice-voorzitter) alsmede Dini Sikma (assistent penningmees ter). Gert Coevert (senior senator) en Jaap de Wijk (senator) Allemaal een functie Er werd ook een Raad van Commis sarissen benoemd Betty Banda. Klaas Dirk Koorn en Dries Veltkamp. In een later stadium zullen nog di verse commissies worden gevormd De leden konden op een formulier aangeven welke taken zij ambiëren. Wat de organisatiestructuur betreft wordt niets aan het toeval overgela ten. Onder het bestuur ressorteren onder andere een Stuurgroep Evene menten, een Beleidsgroep Internatio nale Betrekkingen, een Ezelhoeders- genootschap, een Kerngroep Acquisitie en Propaganda, een groep die zich bezig houdt met Produkt- ontwikkeling en Kwaliteitsbewaking en een groep die de ezelgedachte en ezelfilosofie bestudeert. Laatstge noemde groep laat zich adviseren door een Stuurgroep Ezelgedachte en een Workshop Filosofie. Ook de redactie, druk, uitgave en versprei ding van het clubblad is in handen gelegd van diverse werkgroepen. In de ezelvereniging is niemand „zo- Het Nieuwedieper Visserskoor en het Texels Christelijk Mannenkoor verzorgen zaterdag in de NH kerk van Den Burg een optreden om 17.00 uur. Het entree bedraagt ƒ10,-. De opbrengst is voor een goed doel. De Gereformeerde Kerk op Texel maakt zich sterk voor bos- en landbouwactiviteiten in Kenia, die uit gaan van de organisatie Dorkas Het gaat om een school waar 32 studen ten les krijgen in het kweken van ge zonde boom- en groentezaailingen Er zijn proeftuinen om het geleerde in praktijk te brengen. De bedoeling is dat de studenten de kennis versprei den aan de lokale bevolking In de sloppenwijken van Kenia is te vens een stuk land beschikbaar ge steld waar een „shelter" wordt ge bouwd. Daar wordt gezondheidszorg geboden en cursussen gehouden Er is ook een stuk land bij waar straat kinderen onder leiding van een landbouwdeskundige les krijgen in het kweken van bosbouwzaailingen In verband met dit goede doel treden beide koren pro deo op. Er wordt te vens medewerking verleend door Dyo Wassmk (orgel), Imme Wassink (dwarsfluit) en Albert Fuldner (piano). De presentatie is in handen van Frouwke Bais Het was de afgelopen week op Téxel weer een komen en gaan, van toeristen en vogels. Van veler lei pluimage, zowel wat betreft vo gels als mensen. Er was een groot aantal vogelaars op het eiland, uit alle delen van ons land en uit an dere landen. Drie dagen lang heb ik zelf een groep natuurliefhebbers rondgeleid en ge probeerd hen zoveel mogelijk te laten zien en te leren. En dat laatste viel met altijd mee. want waar een geoe fend vogelaar een vogel bij eerste oogopslag herkent, wil de met geoe fende van hem horen aan welke kenmerken hij dat doet. En dat uitleggen is niet altijd zo eenvoudig. Je kunt uitgebreid be schrijven wat bijv. het verschil is tus sen een stormmeeuw en een zilver meeuw, maar er blijft altijd iets Noordse stern. onbeschrijfbaars: de habitus" zoals vogelaars dat noemen, een combina tie van voorkomen en gedrag, wijze van vliegen, enz Er is echt veel oe fening nodig voor het herkennen van vogels en hulp van iemand die erva ring heeft, is eigenlijk onontbeerlijk Diverse pluimage Als ik zeg .diverse pluimage" doel ik niet alleen op diverse soorten, maar ook op verschillende kleden van een en dezelfde soort. Niet alleen is er vaak verschil tussen mannetjes en wijfjes, maar ook tussen zomer- en winter- kleed. overgangskieden en jeugd- kleden Op het ogenblik verblijven veel noor delijke steltlopers op Texel, zoals zwarte ruiters, rosse grutto's, kanoetstrandlopers, bonte strand- lopers en zilverplevieren. Veel van die vogels zijn al geheel in zomerkleed, maar sommige zijn nog in winterkleed en andere er tussenin Dat maakt het vaak heel verwarrend. Wie zich in het herkennen van vogels wil verdiepen doet er dan ook goed aan een boek te kopen waarin per soort verschil lende kleden worden afgebeeld. Rosse grutto's De laatste week is een groot aantal rosse grutto's op Texel gearriveerd en nog voortdurend groeit hun aantal. De rosse grutto is een naast familie lid van onze gewone grutto Hij broedt in het hoge noorden en doet op weg van zijn winterkwartier op o.a. de Banque d'Arguin in Mauretaniè naar zijn broedgebied de Waddenzee aan om bij te tanken Grappig is dat veel van deze vogels tegenwoordig met op het wad maar op weilanden foerageren. waar ze met name emelten eten. Overal zie je troepen rosse grutto's in het land lo pen. Vaak zitten in de nabijheid ook gewone grutto's, zodat ze goed met elkaar kunnen worden vergeleken. Omdat alleen de rosse in troepen bij Jinn Syiskc en Atliki.in Dijken Op Hemelvaartsdag (dondercfe mei) houdt tennisvereniging Dt het jaarlijkse Ouder-Kind-toew In tegenstelling tot andere jaren nen nu ook koppels meedoen van slechts één persoon Deuce is. Opgeven kan tot en met zont, Hans Witte, tel. 314774 of bjk| Witte, tel. 314239. tevens hip een opgave-formulier in de kan) Deuce. Deelname kost 5.- e: tis voor leden f Leden van werkgeversorgan-j NCW-West/VNO brengen dond# een werkbezoek aan Texel Deo nemers, afkomstig uit de kring Na west-Holland, doen onder vakantiecentrum De Krim en Texelse Wolonderneming aan Mede aanleiding voor het bezo? het initiatief van de gemeenle overkantse bedrijven te interesse voor vestiging op Texel Onte heeft de gemeente een brochure- stuurd naar de Kamers van Koop' del en is o.a. met NCW/VNO coi opgenomen. Zoals het er nu naa ziet zal het gezelschap bestaas ongeveer 40 personen, variërend' ondernemers uit midden- en kiert drijf tot directeuren van grote(re): drijven. een fluiter gezien en gehoord 6 lijk een rare plaats, want de Hun een vogel van loofbos, met fi beukenbos, waar ze zich meti zang, die sterk op het geluid van; naaimachientje lijkt, meteen den Te zien krijg je ze mmdeir kelijk. Dezelfde vogelaars zeider snor gehoord te hebben, voor Ti een zeldzame soort Omdat de sterk op die van de sprinkhaan zanger lijkt, is determinatie aan geluid niet altijd makkelijk Art vogels die gezien zijn (en waant weet), enkele draaihalzen. bonlo genvangers, beflijsters, z»W' sterns, een grauwe kiekende' r Eierland, een zwarte wouwen» I' mei twee kleine zilverreigers b vuurtoren. Volgende week schrijven Adn I en Sytske Dijksen deze rub1 L weer en ben ik op vakantie."! L donderdag zijn ze weer te be L ken, thuis (31 92 31of op EcoB (31 77 41). Andri Binsbei)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2