Jeugd betrekken bij diepzee-onderzoek ruitbedrijf koestert vruchten èn milieu Lange wachtrij door uittocht toeristen Texelse voorronde kindersongfestival Nioz werkt mee aan expositie Ijm r" ET |j Vooruitblikken tijdens open dag Muziekschool r B -• rs .TEXELSE f COURANT- wekerij Molenbuurt houdt open dag Diefstal ULO-nezen na 45 jaar weer bijeen Recreatiewoning snel verkocht Moeders krijgen thee en massage Geslaagd voor zwemdiploma DINSDAG 7 MEI 1996 inschalig, ambachtelijk en met ;pect voor het milieu. Trefwoor- i die van toepassing zijn op Hbedrijf „Molenbuurt" van Kees :er. In de boomgaard tussen /aal en Oosterend wordt elke peer en pruim zorgzaam met hand geplukt. Momenteel staan fruitbomen in bloei. De kweke- ligt langs de Waddenfietsroute zaterdag 11 mei wordt gehou- i. Bezoekers zijn welkom. t familiebedrijf aan de Molenbuurt nat uit 1949. toen Herman Keyser dne hectare schapenland van es van Herman de eerste fruitbo- a plantte Inmiddels is de boom- ird uilgebreid naar zes hectare iser verkoopt al zijn fruit op het |nd Om voor elk wat wils te heb- kweekt hij zo'n twintig soorten iels ,.De eén houdt van zuur de Ier van zoet. hard of zacht Met en is dat net zo. Ik schat dat we irvan een soort of negen hebben, drie soorten pruimen." Veel handwerk Dr de grote verscheidenheid in ras- boomvormen en plantafstanden iet in de kwekerij moeilijk machi- il werken .Hier hebben we geen omatische pluktreinen en zo Bijna isdoen we met de hand; planten, jeien het onderhoud van de wind- gels, bloesem- en vruchtdunning. gsten, sorteren en dat soort din- 1. Hierdoor is er het hele jaar volop rt. Ti|drovend maar wel héél leuk. lar mogelijk plukken we de vruch- opafroep. Harry Wuis belt bijvoor- eldwel eens om appels. Dan ga ik boomgaard in om ze te plukken moet met op een uurtje kijken. Zo at dat hier. Veel vaste klanten Als aan het oogsten zijn, weet ik er soms al een afnemer voor. We heb ben bijvoorbeeld het appelras Zoete Ermgaard, een oud soort dat vrijwel nergens meer is te krijgen. Mensen uit Brabant komen ze speciaal bij ons halen." Milieubewust Keyser gebruikt zo min mogelijk bestrijdingsmiddelen. ..Ik werk bij voorkeur met natuurlijke vijanden van ziekten en plagen." Al in 1973 - de term milieubewust was toen nog nau welijks bekend - nam het bedrijf in samenwerking met proefboomgaard De Schuilenburg proeven met roofmijt en sluipwesp. De inzet van deze natuurlijke vijanden kreeg na volging en voldoet nog steeds naar tevredenheid Alleen waar nodig wordt de teelt met gewas beschermingsmiddelen gecorrigeerd Voor een optimale kwaliteit wordt het fruit pas geoogst als het plukrijp is. Omdat Keyser alleen verkoopt ,,wat hij zelf wil opeten", houdt hij er bij de huisverkoop strenge keuringsnormen op na Appels met een minder fraaie kleur of vorm, gaan met in de ver koop Om toch iets te doen met dit fruit, ging hij op zoek naar mogelijkheden voor Fruitkweker Kees Keyser aan het bloesem dunnen In zijn boomgaard aan de Molenbuurt een ander prudukt. Via een collega kwam hij in contact met een Duitse perserij, waar puur appelsap wordt geperst zonder enige toevoegingen en zonder dat het sap wordt ingedikt en weer verdund Het resultaat van deze werkwijze kunnen bezoekers op zaterdag 11 mei proeven Ide Kantoorstraat is vrijdag tussen ÉOO en 21 15 uur een groene luniambike van een 14-jarige lomder gestolen. Voor de vijfde keer houdt de Vara een landelijk kindersongfestival. Op de Krim wordt een Texelse en een provinciale voorronde gehou den Kinderen die zijn geboren tussen 1983 en 1987 mogen meedoen aan het festival Ze zingen liedjes uit het bekende kinderen-voor-kinderen re pertoire en worden begeleid door een orkestband Er wordt een televisie programma aan gewijd De Drovinciale finale van Noord holland is op De Krim. maar daar wordt op 18 mei eerst een Texelse voorronde gehouden. Zangkwaliteit, tekstvastheid en pre sentatie zijn de drie punten waarop de deelnemers worden beoordeeld De winnaar van de Texelse finale mag meedoen aan de provinciale strijd die op 23 juni is De landelijke finale is in oktober in Brabant Voor de Texelse voorronde kunnen kinderen tot maandag worden aange meld bij de Krim, via Annette Kossen of Jitze Beintema (tel 31 66 66). gaat goed met de Muziek en isschooIVeel Texelaars krij- muziekles of doen mee aan de lementen die door de instelling 'den georganiseerd. Zaterdag idt tussen 10.15 en 14.00 uur open dag gehouden waarbij rail wordt geblikt naar evene- Bnten in de komende tijd. Texelse muziekschool is in 1959 Bericht Sinds die tijd is er veel ver- I lerd Niet alleen kunnen Texelaars (erechl om een muziekinstrument eren bespelen of voor klassiek lelies Er zijn ook korte cursussen, rkshops en concerten, irdag wordt in de voorspeelruimte doorlopende presentatie ver- ld door leerlingen van de instel- Tevens zijn bijna alle docenten iwezig voor het geven van infor- lie en staat er een infobalie waar folder voor het nieuwe seizoen ïijgbaar is ig|aar werd bij de ingang voor het een open podium gehouden, beviel zo goed, dat dit nu weer leurt. Voor het eerst wordt het bin- iplaalsje van d'Ouwe Ulo in ge- ik genomen. In de eerste plaats terrasje, waar bezoekers kunnen lomen. maar ook voor enkele op- lens Als de proêf aanslaat krijgt dit een vaste plek binnen ons onderwijs', al dus directeur H.J Trooster. Speciaal voor dit project krijgt de muziekschool een computeraansluiting op een lan delijk netwerk, waar meer scholen bij zijn aangesloten Gebruik kan worden gemaakt van een muziekbibliotheek, die steeds uitgebreider wordt. Trooster wil ook een internet-verbin- ding „Daar is op muziek- en dans- gebied ook veel informatie vanaf te halen Het project gaat in september van start. Half november wordt een pre sentatie van de kleine ensembles verwacht. „Ik ben erover bezig dat in Samenspel muziekschool wil meer aandacht "eden aan het samenspel. Daar- wordt in september een project 'tart Leerlingen vanaf het tweede met verschillende instrumenten den dan in kleine ensembles ge- fst. Zo leren ze al vroeg samen ""'"i met anderen. In d'Ouwe ULO hadden de Texelaars die in 1950 de vierde klas vormden van de toenmalige ULO-school een reünie. Voor enkele van hen was het de eer ste keer in 45 jaar dat ze elkaar zagen De klas telde destijds 17 leerlingen Daarvan zijn er twee overleden en twee waren verhin derd, zodat er uiteindelijk dertien bij elkaar kwamen Het werd een gezellig weerzien Op de foto. ge maakt voor hun oude school, van links naar rechts staand: Wim Bakker. Myra Dros, Netty Vonk, Kees Koetsier (Spanje), Riet Keijser, Nini Beers, Tine Bays, Jaap Roeper (Nieuw-Zeeland), Hans Smit en Martha Keijser. Zit tend Ina Geus, Atty Rei) en Grardy Keijser Makelaar Hans Eelman was vrijdag in De Lindeboom de enige bieder bij de openbare veiling van een rekreatiewoning. Aangezien bij het daarop volgende afmijnen nie mand zijn mond open deed, werd hij ook de koper. Het ging om Roggesloot 753 in het park De Krim, een tamelijk luxe en betrekkelijk nieuwe (witte) rekreatiewoning op 453 m2 grond De Duitse eigenaar kwam zijn verplich tingen met na. zodat het huis in op dracht van de bank werd verkocht, zonder inventaris. Geïnteresseerden werd het met makkelijk gemaakt want de eigenaar werkte op geen enkele manier aan de verkoping mee. Hij verleende geen toegang en omdat de gordijnen gesloten waren was het met mogelijk een indruk te krijgen van het interieur Kopers moesten er rekening mee houden dat zij naast de koopsom en de gebruikelijke kosten voor akte, kadaster e d ook een aanzienlijk be drag aan achterstallige lasten moes ten betalen f424,- aan polderlasten en onroerend zaakbelasting en f 18 000,- aan contributie voor de Ver eniging van Bungaloweigenaren van het Villapark Residentie Texel U.A." Eelman. die handelde voor een cliënt, bood f228 000,- Niemand van het betrekkelijk kleine aantal aanwezigen bood meer en bij het afmijnen bleef het ook stil zodat Eelman met alleen koper werd maar ook recht kreeg op de plok" van 1%. Op de Pontweg ontstond vrijdag morgen een file wachtende auto's die reikte van de veerhaven tot de Redoute. Teso voer met twee bo ten, maar er diende zich rond 10.00 uur een zeer groot aantal vertrek kende vakantiegangers gelijktijdig aan. De wachtrij was van korte duur. Onlogisch was de druktepiek niet, want de meivakantie lokte méér gasten naar Texel dan vorig jaar. Teso bracht afgelopen week verschil lende dagen twee boten in de vaart De veerdienst had geleerd van de ervaringen van 1995. toen op zondagmiddag 7 mei de reserveboot aan de kant lag en een grote uittocht voor forse wachttijden zorgde Dit maal viel de drukte zondag mee, maar was het vrijdagochtend erg druk. Teso wijt dat aan het feit dat vorig jaar het 50-jarig bevrijdingsfeest op vrijdag werd gevierd, waardoor velen pas later vertrokken. Ditmaal gingen de toeristen vrij massaal vrijdagochtend naar huis. De wacht rij groeide van 30 auto's om 10 00 uur tot anderhalf uur wachttijd tussen 10.30 en 12.00 uur. Om 14.00 uur Achterstallig was de file weer opgeheven. Totaal zette Teso vrijdag 2.434 auto's over van Texel naar Den Helder, ruim 500 méér dan vorig jaar. IFoto Gerard Timmerman) Ook afgelopen woensdag zette Teso twee boten in. omdat 1 mei (Dag van de Arbeid) in Duitsland een nationale feestdag is Het was echter met erg druk. slechts eenmaal moest een aantal auto's blijven wachten. In totaal was het in de meivakantie op Texel drukker dan verleden jaar Het aantal vreemde auto's kende nu een piek van 4.951 (op maandag), tegen 4.439 vorig jaar (donderdag) Vol gens Teso mogen uit deze cijfers echter geen harde conclusies worden getrokken, omdat de omstandighe den (andere data koninginnedag, bevrijdingsdag, het weer) verschillen. Uit het feit dat Teso in de meivakantie 4,65% méér personenauto's van Den Helder naar Texel overzette dan vo rig jaar, blijkt echter dat de populari teit van het eiland als vakantie bestemming zeker niet minder is geworden Drie Texelse specialistes geven zondag ontspannen behandelin gen voor vermoeide moeders. De verzorging vormt een onderdeel van een speciaal moederdag-ar rangement in De Worsteltent. Voor 25,- kunnen belangstellenden zich een middagje in de watten la ten leggen. De Worsteltent kondigt de verwen middag, die om 14.00 uur begint, aan als ..theekransje" Op het programma staan korte behandelingen door Ada de Ridder (voetmassage). Ingrid Koorn (voetreflex-zonetherapie) en Hansje van der Kooi (schoonheids adviezen en een parafinebad voor handen), leder onderdeel duurt vijf tien minuten. Daarnaast krijgen deel nemers een glas champagne, diverse soorten zoete en hartige hapjes en een pot thee Er moet tevoren worden gereserveerd. Vaders en kinderen hoeven zich met te vervelen, want óók voor hen treedt zondagmiddag Jaap Dros op. bijge staan door Marije Schoo en Rikus Kloosterhuis. Dros verzorgt elke tweede zondagmiddag van de maand een muzikaal optreden in De Worsteltent. Een andere Texelse muzikant. Jeroen Drabbe, is elke derde zondag aan de beurt. winkels en cafes te laten plaatsvin den. bijvoorbeeld op een koopavond. Het gaat tenslotte om wel 40 tot 50 groepjes Zacht instrument Voor de leerlingen die meespelen in de speelklassen is een doorstroom mogelijkheid in de harmonie- en fanfarerichting Voor de „zachtere'' instrumenten (alles behalve koper of slagwerk) was tot nu toe echter qeen leerorkest Het opzetten daarvan is ook een nieuwe taak voor na de zo mervakantie Manken Stovermk, vervangster van Betty Bakker, krijgt de leiding Ook gaat de muziekschool zich inten sief bezig houden met een muziek- project voor de basisscholen „De contacten waren verwaterd maar we willen ze nieuw leven inblazen", aldus Trooster, die hierbij steun krijgt van schooldirecteur Olga Wouters. Zij zit in een werkgroep waar onder andere ook Triade en de School begeleidingsdienst een zetel in heb ben. De gemeente is geïnteresseerd in dit project. „Wethouder Eelman heeft gezegd dat ze zich er sterk voor wil maken." Voor komend jaar staan diverse pop sessies op het programma. Daarbij worden jonge popmuzikanten door notoire Texelse bandleden begeleid en worden sessies verzorgd in Time Out Ook de popschool start weer, waarbij jonge bandjes worden gecoached. De muziekschool houdt weer kleuter cursussen (vanaf 3 jaar), een oplei ding notenlezen en stemvorming De 55 plus cursus krijgt een vervolg en er komt een big band project. De showdansdag die is gehouden bracht zoveel mensen op de been dat deze cursus wordt herhaald en uitgebreid tot drie bijeenkomsten voor twee groepen. Ook wordt een Afrikaanse danscursus gehouden. Tijdens de open dag kan ook informa tie worden verkregen over de nieuwe Muzeserie die in oktober start „We hebben weer fantastische optredens kunnen vastleggen Ik verklap nog met alles, maar het openingsconcert wordt verzorgd door Emmy Verhey vertelt Trooster. In Calluna hebben dertig Texelaars afgezwommen. Allen slaagden met glans Het zijn: A-diploma: Laura Schrama. Remco Boon. David Brum Fabian Jilderda. Adriaan Rikken- berg. Malthijs de Lught Lotle Schrama Micelle de Grave, Rob van der Kooi Michael Noorlander Simone Kooger B-diploma: Lex Kooger, Gerard Smit, Peter Zijm Jonieke Mei|er Ilse vd Star. Marleen ter Steege. Annemiek Grootjen, Chantal Bakker. Mark Slot, Mariska de Waard Marjolijn van Leersum Sylvia Eelman, Angela Koster, Tessa Trap Ba sis-diploma: Erik van Wijk Tristan Ellen, Wou ter Krab Zwemvaardigheid 3, zwemmend redden snorkelduiken Ramon Noorlander Tamara Barhorst. Diepzee-onderzoek heeft iets mysterieus. Wat zwerft er rond op de bodem van de Indische oceaan? Welke geheimen herbergt de bodem van deze diepe zee? Een tipje van de sluier wordt opgelicht voor bezoekers van het Museon in Den Haag. Daar wordt donderdag een expositie geopend, waar het Nioz veel medewerking aan heeft verleend. De Tyro in haar gloriejaren in de haven van Mombasa. Kenia. Pierre Bonnet is medewerker van EcoMare Daarnaast werkt hij één week per maand bij het Museon. In de zomer van '92 voer hij anderhalve maand mee op het onderzoekschip Tyro in de Indische oceaan. Mede door zijn inbreng ontstond het idee een expositie te houden over diep zee-onderzoek, met de bedoeling een breed publiek daar enthousiast voor te maken. Het Nioz werd anderhalf jaar geleden gevraagd medewerking te verlenen, wegens het grote aandeel dat dit in stituut heeft gehad in de expeditie met de Tyro naar de Indische Oceaan in '92/'93. Doodlopend „Voor de tentoonstelling is de Indi sche Oceaan gekozen omdat daar over nog slechts weinig bekend is", vertelt Niozmedewerker Gerard Nieuwland „Het is eigenlijk een doodlopende oceaan, zonder door stroming bij de polen, met extreme variatie per seizoen De harde moessonwinden zorgen voor stro ming van water uit de diepte naar het oppervlak Bovendien zijn er zuurstof loze lagen waardoor materiaal dat bezinkt niet of nauwelijks bederft Aan de hand van de bodemlagen kun je verschillende jaren reconstrueren en het klimaat van een periode bepalen Dure grap Een tentoonstelling van enige om vang kost veel geld „Deze zeker wel drie ton", verraad Nieuwland Behalve het museon droeg de Stichting Geo logisch Oceanografisch en Atmosferisch Onderzoek (GOA) bij, evenals enkele sponsors. De expositie beslaat meerdere ruim tes De romp van de Tyro over een lengte van zeker dertig meter is nagebouwd. Van de laboratorium containers die in werkelijkheid zijn gebruikt bij het onderzoek, zijn vier exemplaren nagemaakt. Daarnaast staat er één echte compleet met ap paratuur. In de containers wordt aan dacht besteed aan de verschillende thema's die ook in het onderzoek centraal stonden De Tyro begon z'n carrière in '67 als transportschip voor vee. In '77 werd de Tyro gehuurd voor seismisch on derzoek tijdens een tocht naar Suri name. In 82 kocht de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen het schip en in '88 ging het over naar de voorloper van de GOA Na de Indische reis werd de Tyro verkocht aan een Syrische rederij Het schip vaarl nu onder de naam Jihad II als veerboot onder Cypriotische vlag Maanlander In een zogenaamde sfeerruimte' begeeft de bezoeker zich onder wa ter Dat idee wordt versterkt door de bewegende blauwe doeken tegen het plafond. Verschillende Nioz-appara- ten staan opgesteld en doen zoge naamd hun werk op de zeebodem. Zo staat er de „bolas", een soort maanlander waarmee allerlei metin gen worden verricht, onder andere naar zuurstofgehaltes Dit op het Nioz ontwikkelde apparaat wordt over twee maanden weer ingezet voor een onderzoek, dus wordt dan vervangen door een andere machine. Dit ge beurt op een maandag want dan is het Museon gesloten. Dan heeft nie mand er last van." Verder hangen er netten, bijvoor beeld exemplaren die pas op een bepaalde diepte worden geopend, zodat van die plaats alleen monsters van het zeeleven kunnen worden genomen Ook staat er een apparaat dat lijkt op een rek met flessen. Daar mee worden watermonsters geno men op verschillende dieptes Het publiek kan zelf een lichtmeter bedienen om na te gaan hoeveel licht er op een bepaalde diepte van de oceaan nog is Ook kan via een knop een storm worden gesimuleerd, waardoor aan de hand van een modelbootje en een bodemhapper" duidelijk wordt hoe moeilijk het af en toe voor de wetenschappers is ge weest om bij slecht weer door te gaan met hun werk Bezoekers kunnen ook door microscopen diverse stadia van het roeipootkreeftje bekijken. Zeemonsters In de „toekomstruimte" kijken bezoe kers langs een railing de zee in. Via een groot scherm worden dia s ver toond. waarna het besproken onder werp via een spot in zee worden be licht. Er beweegt zich o.a. een robotduikboot voort en er staat een boei met meetapparatuur, die de ge gevens direct via satelliet doorseint aan een onderzoeksinstituut. Maar er staat ook een model van de Pelagia, de huidige Niozboot Nieuwland „Het blijft namelijk nodig om onderzoek op zee te doen. Niet alles kan van ach ter een bureau geregeld Enge zeebeesten fascineren altijd. In de expositie zijn de nodige monsters te zien zowel nagemaakt als op sterk water. Alleen zijn die in werkelijkheid slechts klein. „Er werd altijd gedacht dat de diepzeemonsters zouden ont ploffen als we ze boven water halen. Diep beneden leven ze namelijk on der zeer grote druk. Maar dat is niet waar Het zijn wel erg tere vissen, maar dat komt omdat er weinig kalk is in het diepe water." Straaltje water De tentoonstelling is tot begin sep tember te bezichtigen Maar is het voor Texelaars met net zoiets als naar een open dag van het Nioz gaan? ..Nee', zegt Nieuwland stellig.Het is veel leuker. Minder wetenschappelijk. Het is echt de moeite waard, vooral ook voor scholen Zo zie je bijvoor beeld ook de hut van de kapitein op de Tyro Als je door de patrijspoort kijkt zie je de zee bewegen en voel je een koud windje We wilden eerst ook nog een straaltje water spuiten, maar dat is met het oog op schadeclaims van dames met dure kapsels achter wege gelaten In de diepzee kan je dergelijke monsters tegenkomen. Alleen is deze addertandvis (met prooi) In werkelijkheid niet groter dan je vinger...

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7