Cjrocn rwgrLrJexels in het hartL, Provincie en college eens over reductieplan Golfbaan later open door kou en droogte Wellicht prijs voor Gouden Eeuw-project Contouren al zichtbaar, maar: Plan voor nieuwbouw wooncomplex De Zes -AVRQJ Joekel in de haven - Winkels De Koog hele zondag open? D66 en PvdA blij met reductieplan Plan voorkomt illegale stort Met gestolen auto van de weg Beregenen stuit op problemen VERDER AT IN DIT l\ummer Imme Dros schrijft over Russenoorlog 2 Eerste steen voor vernieuwd Kogerstrand 5 Schaaktitel voor Drijver en Dros 7 Bewoners thuis in Texelproject 9 Nieuwe werkplaats Maartenhuis 9 TEXELSE%:OURANT In samenwerking met de verschijnt op vrijdag 31 mei een SPECIAL over STERRENSLAG GECOMBINEERDE KRANT MET HEMELVAART SjpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11081 VRIJDAG 10 MEI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Iparkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. fcoNNEMENTSPRUS ƒ54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1 50 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g g 06 - 53 14 91 08. 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 Ifexel heeft toch een ammoniakreductieplan. Na veel gesleu rd aan het oude voorstel hebben gemeente en provincie en compromis bereikt. Het woordje „beleid" is vervangen ■oor „reductie", zodat het plan in principe een legale sta lls heeft. Knelpunten zijn er nog wel: rond boerderijen nabij de natuurgebieden mag geen of slechts zeer geringe toe name van ammoniakemmissie plaatsvinden. Over inhoud [van het ammoniakfonds wordt in het plan niet gerept. Het •plan lijkt op het eerste gezicht nog wat speelruimte te heb ben. En er is een extra potje voor bedrijfsverplaatsing. in het akkoord waarmee de staten- immlssie Milieu. Water en Energie istermiddag instemde werd tot vlak ,r de vergadering nog geschaafd, •er en weer werd drukt gefaxt en tot iat m de avond brandde er nog licht het raadhuis. ,,Er moest héél wat iet woorden worden geschoven", iat wethouder Schilling (milieu) zich :h tevreden uit over het plan Igens gedeputeerde Friso de leeuw (milieu) was het compromis lig om ..een knetterende bestuur- ikeruzie te vermijden' De landbouw leftzich nog met over het plan uit- isproken. Ming. Dit reductieplan heeft een ettelijke status Instanties kunnen us met zomaar dwars gaan liggen at was in het beleidsplan wel het eval Geen onderbouwing 'ieter de Groot (D66) verwacht ech- r dat de milieu-inspectie toch nog jezwaar zal aantekenen, omdat het De Horszei is op vakantie plan geen cijfermatige onderbouwing heeft Wethouder Schilling vindt het plan goed voor de landbouw en goed voor de natuur Er komen steeds minder boeren Per saldo zal de totale ammoniakuitstoot van de boerderijen en de neerslag in de natuur afnemen Weliswaar kunnen bedrijven bij ver- zuringsgevoelige gebieden met onge breideld hun veebezetting vergroten, er zijn voor hen wel mogelijkheden Bijvoorbeeld als een boer uit de buurt ermee stopt Met dat kwantum kan de buurman z'n veestapel uitbreiden Over de inhoud van het ammoniak fonds ,De provincie was daar met zo'n voorstander van. We vinden dat we op deze wi|ze voldoende speel ruimte hebben voor de bestaande bedrijven." Schilling is ervan over tuigd dat door de afname van het aantal melkveehouders er ruimte ont staat voor bestaande bedrijven, zodat de 4.000 hectare grasland kan blijven gehandhaafd. Toetsing Om te kijken hoe het werkelijk is ge steld met de ammomakdepostitie op het eiland, wordt jaarlijks gecontro leerd welke hoeveelheid er neerslaat Gemeente en provincie zullen deze toetsing uitvoeren. De Groot betreurt dat in het plan geen maatstaven voor de toetsing worden genoemd. Moeilijk Bedrijven nabij verzuringsgevoelige gebieden die toch willen uitbreiden blijven een moeilijk punt. Volgens het plan kunnen op onderhavige boerde rijen diverse management-techm- sche maatregelen (inclusief investe ringen) worden getroffen Financiële bijdragen uit het gebiedsgerichte be- Dm meer publiek naar het dorp te rekken, zouden de winkels in De oog alle zon- en feestdagen de ile dag open moeten zijn. Het stuur van ondernemers- ereniging De Koog Badplaats eilde gisteravond de mening van (Ie leden over dit voorstel. Beslo- enwerd dat een commissie, be- taande uit Koger ondernemers, de haalbaarheid zal onderzoeken. olgens voorzitter Harry Wuis heeft e Koog door het grote aantal arecagelegenheden en de vele op eristen gerichte winkels een geheel gen structuur ,,Het publiek in De Dog is meer gericht op 'funshoppen'; en winkelt met omdat men iets no- 9 heeft, maar koopt uit impuls om it men iets leuks ziet." In de ogen in het bestuur moet De Koog zich larom op winkelgebied volledig on- "rscheiden van de overige Texelse Drpen. Ms we dat met doen. gaan we de >ot pas echt missen", waarschuwde uis. Het bestuur stelt voor om de nkels alle weekenden en feestda- in van 9 30 tot 18 00 uur open te ellen en gedurende een bepaalde "iriode tot 21 00 uur. Verwacht wordt it als dit feit algemeen bekend is, eristen van heel Texel naar De )og zullen gaan om gezellig te win- "ten. Gisteravond tijdens de Najaarsvergadering in restaurant 5 Zandloper bleken de meningen Tdeeld Sommige leden zagen het niet zitten. .,Er valt geen droog brood verdienen, maar je zit wel met ho- ïre kosten", klonk het pessimistisch &n ander meende dat het alleen zin >u hebben als ook de supermarkten teedoen Voorstanders wezen op "succes van zondagopenstelling in ïndvoort en Scheveningen, maar m kleinere kustgemeenten snslotte stemden de aanwezigen.in et het instellen van een commissie, e voor- en nadelen op een rijtje Jt zetten Deze zal bestaan uit een mkelier uit de foodsector, drie non- IQd en één horeca-ondernemer De masten waren bijna op heel het eiland te zien Een enorm zeilschip uit Harlmgen. dat deze week de haven van Oudeschild aandeed, trok veel beki/ks Wie het schip vergelijkt met de vrachtwagen die op de kade is geparkeerd merkt welke enorme afmetingen het heeft Fotograaf Dirk Kuiter moest op een flinke afstand gaan staan om de driemaster volle dig in beeld te krijgen Een wandeling in historische stijl van Oudeschild naar de Wezen- putten en De Schans maakt kans op de Toerisme Prijs 1996. Giste ren werd bekend dat het project tot de vijf genomineerden behoort, waaruit op 27 juni in Zuthpen de winnaar wordt gekozen. Het proiect. de Gouden Driehoek genaamd, is ingediend door het Maritiem en Jutters Museum in sa menwerking met de ANWB Natuur- monumenten, de VVV en Ter Reede van Texel Ook wordt deelgenomen door de muziekgroep Flaick. Bedoe ling is dat Flairck de wandeling eind juli afsluit met een show in de haven van Oudeschild Flairck heeft een muzikaal programma ontwikkeld rond het thema ..Gouden Eeuw Daarin wordt de reis van Oostmdievaarder Batavia, die in toa, ten „nuei ying. met muziek en lichtbeelden verbeeld De reis begon -hoe kan het ook an ders- vanaf de Rede van Texel Ook vakantiecentrum De Krim is bezig om de groep voor komende zomer te contracteren De historische VOC-wandeltocht be looft een groot evenement te worden Uitgebeeld worden het putten van het wafer, het vervoer naar de rede van de watertonnen en het weegvaren van de schepen richting de Oost De titel ..Gouden Driehoek" slaat op de hoekpunten Oudeschild (haven en museum). Wezenputten en fort De Schans. Het project is met vier ande ren gekozen uit ongeveer tweehon derd inzendingen Het projectbureau dat de prijsvraag organiseert, zal maandag ter felicitatie bij het Maritiem en Jutters Museum een taart bezor gen. leid behoren daarbij in principe tot de mogelijkheden." De Bijdrageregeling Gebiedsgericht Milieubeleid (BGM) schept financiële ruimte voor voorbeeldbedrijven en experimenten met een milieu vriendelijker landbouw. De Texelse fracties van D66 en PvdA, die zich de afgelopen tijd zeer kritisch hebben uitgelaten over het ammomakbeleidsplan van het college, zijn tevreden met het nu op tafel liggende reductieplan. De fracties schrijven dat in een gis teravond uitgegeven pers verklaring. Wij zijn verheugd dat ons voortdu rend pleidooi de Texelse natuurge bieden te ontzien is overgenomen door het opnemen van de voor waarde dat op veehouderijen bij ver zuringsgevoelige gebieden geen of slechts een zeer geringe toename van ammomakemissie mag plaats vinden'aldus D66 en PvdA Dat de toetsing hiervan met alleen meer een zaak is van de gemeente maar voortaan ook van de provincie beschouwen beide fracties als ..een extra zekerheid" Ook de verplichting dat alle Texelse veeboeren een mmeralenboekhouding moeten voe ren, is volgens hen een pluspunt. Over de kwestie of wethouder Schilling de gemeenteraad wel of niet juist heeft geïnformeerd over het ammoniakbeleidsplan met zijn bewe ring dat de provincie achter het plan stond, schrijven D66 en PvdA ,,Wij constateren dat Gedeputeerde Sta ten in geen enkel opzicht afstand hebben genomen van'de antwoorden van de Commissaris van de Koningin van Noordholland op de door de Statenfractie van D66 gestelde vra gen Verder zijn de fracties benieuwd naar de reactie van Milieuinspectie op de inhoud van het nu bereikte akkoord Om een eind te maken aan het clandestien wegwerken van huis vuil door ondernemers, studeert de gemeente over een plan om een afvalstoffenheffing in te stellen. Door de illegale afvoer loopt de gemeentelijke reinigingsdienst namelijk inkomsten mis. Volgens de gemeente laten tientallen ondernemers hun huisvuil gezamen lijk met het bedrijfsafval door een Texelse inzamelaar afvoeren. Ook zijn er Texelaars die hun huisvuil ver branden. het in andermans container deponeren, het in de groenafval- container stoppen of het op een an dere manier wegwerken. .Afgezien van de milieubezwaren wordt hierdoor de gemeentelijke reinigingsdienst ondermijnd", vindt gemeentewerken Reinigingsrechten kunnen namelijk met worden gehe ven als geen afval wordt aangebo den Het afvoeren van huisvuil door parti culiere inzamelaars is strijdig met de vergunning die aan de inzamelaars is verleend Bij een eventuele afvalstoffenheffing gaat de gemeente ervan uit dat elk huishouden huisvuil produceert, ook al wordt dat niet aan geleverd Als er geen financieel voor deel is te behalen uit het clandestien wegwerken van afval, verwacht de gemeente dat de prikkel tot ontduiking verdwijnt. Het college houdt het voorstel voorlopig nog in beraad. In de nacht van woensdag op don derdag ging een onbekende er vandoor met de auto van een 49- jarige man uit Den Burg. In Oude schild raakte hij ermee van de weg. De gewaarschuwde politie vond de beschadigde Citroen onderaan de dijk. De dief (of joyrider) was nergens te bekennen. De auto was van de weg gereden over een paal met een bord om vervolgens onder het talud tegen een hek tot stilstand te komen. -•T-TAL xr. lw. Het gras op de golfbaan wil nog niet erg kiemen. Wat betreft greenkeeper Hans Witte mag het vandaag nog beginnen te regenen. Liefhebbers van een partijtje golf moeten nog tot 1 septem ber geduld hebben voor ze een balletje kunnen slaan op de nieuwe oefen-golfbaan bij De Krim. Door de strenge winter liep de aanleg enkele maanden vertraging op en door de huidige droogte wil het speciale gras nog niet aan de groei. Daarom besloot De Krim de natuur een handje te helpen. Iets te voorbarig, want beregening met oppervlaktewater is op Texel uit den boze. Alleen met grondwater is dat toege staan. ,Zo arm als de mieren", doelt green- keeper Hans Witte op de grond van het 34 hectare grote terrein aan de rand van het vakantiepark. Graaf machines hebben bijna geen korrel van het duinzand, dat tot voor kort in gebruik was als gras- en bollenland op z'n plaats laten liggen ,De struc tuur is daardoor verstoord waardoor het grondwater nog met omhoog wil. Een flinke regenbui zou helpen, maar ja Ondanks de droogte staat er in de beek tussen de Haneplas en de baan al een flinke plas water, afkomstig van drangwater uit de duinen Via een ondergronds netwerk van leidingen staat het water in verbinding met ver schillende vaste sproeipunten in het terrein Zolang de sproeiers buiten gebruik zijn, zitten ze onder de grond in putten. Maar zodra greenkeeper Witte op de knop drukt, schieten de pijpen uit de grond omhoog en begint het plaatselijk te regenen. Het beregemngssysteem mag echtèr al leen worden gevoed door grondwa ter. dat op grotere diepte zit. Dat Waterschap Hollands Kroon er zorgvuldig op toeziet dat geen opper vlaktewater wordt onttrokken, heeft De Krim inmiddels ondervonden. Vergunning om grondwater te ont trekken wordt alleen verleend door de provincie. Bij lange na met de hele golfbaan kan worden besproeid, maar ongeveer een hectare Het betreft de greens (voor het putten) en de tees (afslag plaats) op de zogenaamde Par drie"-baan. Dit is een terrein van pak weg drie hectare waarop negen korte holes zijn aangelegd Eigenlijk is het een oefenbaan. maar je kan er ook even snel een balletje slaan als je met zoveel tijd hebt Deze greens en tees Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) Het oude gebouw van de Texelse Reede aan De Zes in Den Burg zal wellicht plaatsmaken voor een appartementencomplex, waar zo wel licht verstandelijk gehandicap ten als jongeren kunnen wonen. Een aanvraag hiervoor is inge diend bij het ministerie van VWS in Den Haag. Het plan verkeert nog in een vroeg stadium. Woningstichting Texel heeft de aanvraag ingediend om af te tas ten welke (financiële) mogelijkheden er zijn. ,.AIs het ministerie positief reageert is de kans groot het plan wordt uitgevoerd", aldus de nieuwe Woningstichting-directeur J A van Andel Het antwoord kan echter nog enige tijd op zich laten wachten Uitgegaan wordt van volledige sloop van het huidige pand dat in 1989 door de brandweer werd afgekeurd omdat het met meer voldeed aan de brandveiligheidsnormen De ASVZ Noordholland, die het gezins vervangend tehuis exploiteert, moest daardoor kiezen tussen ingrijpende renovatie of nieuwbouw. Omdat tezelfdertijd een groep ouders van verstandelijk gehandicapte kinderen het initiatief nam tot een Texelse dependance van .Noorderhaven' kwam een gezamenlijk woonproject aan de Haffelderweg tot stand Dat gebouw wordt morgen officieel in ge bruik genomen, waarover méér el ders in deze krant Die nieuwbouw was echter onvol doende om alle bewoners van de Texelse Reede onderdak te verschaf fen Acht bewoners zijn in het oude gebouw aan De Zes achtergebleven en vormen daar met een eigen begeleidingsteam een afzonderlijke eenheid Voor hen wordt nog een op lossing gezocht In samenwerking met de Woningstichting is het plan voor een nieuw wooncomplex ontwik keld Ook daar zal sprake zijn van 24-uurs begeleiding, maar de bewoners zul len er zelfstandiger functioneren dan aan de Haffelderweg Daarnaast is in het plan een aantal HAT-eenheden opgenomen, bestemd voor jongeren. De Woningstichting sluit echter niet uit dat er in de toekomst ook andere doelgroepen terecht kunnen Gespro ken wordt van .een uitwisselbaar project' Bert Kooijman. hoofd van de Texelse Reede. hoopt dat het plan zo spoe dig mogelijk werkelijkheid zal worden ..We wachten al zo lang. Het zou fijn zijn dat de bewoners meelanger in onzekerheid hoeven verkeren 1/rrf» J, 1>/| bd bul. Advertenties voor deze special kunt u inleveren t/m woensdag 22 mei tot 17.00 uur bi) dc advertentie-afdeling van de Texelse Courant,(tel. 0222-362600). (ADVERTENTIE) In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 16 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 14 en 17 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde krant zal verschijnen op woensdag 15 mei Advertenties voor deze kram kunnen uiterlijk maandag 13 mei vóór 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1