uchtvaartmuseum: resultaat van fanatiek enthousiasme Wullepeweid Open dag Maricoweg trekt veel publiek Museum Flora .10: Alles gaat stfekem door TEXELSE JJ COURANT Bezoek van Rügen rond Hemelvaart SERVICEECEn/ J VERVOLG VAN PAGINA 1 dat dit ten koste gaat van het MJM- museum Bovendien geeft de status ..maatschappelijke doeleinden' ruimte voor andere, ongewenste exploitatievormen, zo lichtte Heijne toe. Opmerkelijk was dat wethouder Pos ter als enige binnen het college wèl graag een museum op Flora zou zien en daarmee afweek van het stand punt van zijn partij Nieuwsgierigen Overigens betekent het standpunt van de raad allerminst dat er geen expositie komt op Flora. Zodra de jutters hun spullen weghalen uit Oudeschild. worden ze samen met oude trekker werktuigen en statio naire motoren opgeslagen in de schuur aan de Pontweg En zie dan de nieuwsgierigen maar eens buiten de deur te houden, liet een toeschou wer zich ontvallen. Pieter de Groot vond het merkwaar dig dat het college wél voorstander is van het Luchtvaartmuseum, maar een juttersmuseum en de plannen van de TOV-vrouwen niet ziet zitten. ..Het lijkt erop dat als je van de goede partij of van het goede geloof bent, je onder dit college je zin krijgt." Wet houder Eelman wees er echter op dat het luchtvaartmuseum al lang op het verlanglijstje van de coalitie staat Luchtvaartmuseum De raad zette een streep door de wens van Texels Belang om het luchtvaartmuseum in de nota op te nemen Dat schept namelijk ruimte voor een jaarlijkse gemeentebijdrage. Het moet bij een eenmalige subsi die blijven" oordeelde wethouder Eelman Ook de TOV-vrouwen krijgen, met uitzondering van hun plannen voor de bouw van een loodsschoener. geen steun van de raad Volgens Cees Hin (CDA) lijken de huisjes die de TOV wil bouwen en die in het MJM teveel op elkaar. Met dit verschil dat die van de TOV worden bewoond en die in het museum niet", betuigde Pieter de Groot steun aan de ondernemende vrouwen. Een raadsmeerderheid wil echter dat de TOV-vjouwen aanslui ting zoeken bij het MJM Discussie was er over de vraag of EcoMare nog wel voor de museumstatus in aan merking komt. Corrie Heijne heeft daar twijfels over, zeker als de duinen Nationaal Park worden .Want dan is het veel meer een informatie centrum." ,,Het blijft een prima voort zetting van het oude Texels Museum De mensen die het hebben opgezet, hebben recht op blijvende ondersteu ning", vond Dirk Terpstra (PvdA). Batavia Inzake een betere samenwerking op cultuurhistorische gebied met andere musea, bereikte de raad. die voor dit agendapunt twee schorsingen nodig had in de loop van de vergadering een gunstige bericht Er is een kleine kans dat de replica van de Batavia komende zomer afmeert op de Rede van Texel it viel tegen, de thuiskomst van (i warme vakantie in zonnige Wen! Ineens moesten we weer winterjassen zoeken, na dagen- igin een temperatuur van 25 tot graden te hebben gewandeld en liefst. Soms verandert er op nel in het voorjaar in veertien igen enorm veel. Nu leek het wel er in de natuur niets was ge- nird. Dat was overigens maar ihijn: misschien komen de blaad- swat later aan de bomen, maar rder gaat alles toch stiekem »r;erzijn al talloze jonge vogels Andri vertelde al over een aantal nieuwkomers en de sterke trek die er nog steeds is van bijvoorbeeld stelt lopers en ganzen Dat is altijd zo frap pant in deze tijd. Bij ons is het broed tijd, terwijl de noordelijke vogels nog volop in beweging zijn. Soms zelfs van dezelfde soort: onze grauwe gan zen hebben jongen, de Scandinavi sche trekken nog door. Zelfs in zuide lijk Turkije was het eind april/begin mei nog echt trektijd. vooral van de noordelijk broedende steltlopers: bos- ruiters, oeverlopers, zilverplevieren en kleine strandlopers ('t leek Texel wel) Bijna dagelijks konden we ook daar nieuwkomers noteren, maar dan toch meestal wat meer „exotische" soorien bijeneter, scharrelaar, rose „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41„De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan. rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! vroeger dan gemiddeld, de spotvogel enkele dagen later. Het extreem koude weer zal daarbij wel van invloed zijn geweest. De vo gels zijn er misschien al wel, maar je hoort ze niet. Bij het inventariseren van broedvogels merken we het da gelijks: op onze vroege rondjes door het bos horen .we soms nog niet de helft van het aantal dat wel in de war mere aprilweek zong. Het wachten is in het bos nog op de wielewaal Strenge wintereffecten «fat er allemaal mogelijk is als een enthousiaste club vrijwil- gers eendrachtig de handen uit de mouwen steekt, is te en op het vliegveld. Hier wordt de laatste hand gelegd aan >t Luchtvaartmuseum Texel, dat vrijdagochtend om 10.00 ur door burgemeester Van Rappard officieel zal worden ■opend. Daarmee krijgt Texel er een attractie bij van «hoorlijke kwaliteit die het vliegveld als toeristische trek- eister aanzienlijk zal versterken. jaren wordt over een luchtvaart- iseum gesproken, vooral door agvelddirecfeur Ed de Bruyn. Velen nden het geen reeel denkbeeld, «ft Texel geen musea genoeg? En il heeft luchtvaart met cultuur en tuur van Texel te maken7 En hoe zo n ongetwijfeld verliesgevend jject gefinancierd moeten worden7 gemeente liet al gauw weten niet or tekorten te willen opdraaien en I cynisme van de critici nam nog toe in bekend werd dat het museum u worden ondergebracht in de ormalige zweefvlieghangaar. Dat phet beeld op van een amateuris me uitdragerij in een ouwe schuur Interessant emet die verwachting het nu vol- jide luchtvaartmuseum binnen- ipt moet van de ene verbazing in de dere vallen. Natuurlijk is de collec- met te vergelijken met het Aviodo- i of het Luchtvaartmuseum van lesterberg. maar er is wel degelijk rake van een interessante en om- ngrijke verzameling, die bewijst dat «el en de luchtvaart in allerlei op- Men met elkaar te maken hadden hebben. Al die „opzichten" heb- in hun eigen plek gekfegen in het jseum. zoals de geschiedenis van I vliegveld dat in de jaren dertig op kalief van de KLM werd gesticht, de xhe van het vliegkamp De Mok als sis van de Marine Luchtvaart enst. de rol die Texel speelde in de Moorlog en de betekenis van het egveld in de huidige tijd. Georgiërs in duidelijk apart onderdeel van het jseum wordt gevormd door de col- Jie die betrekking heeft op de lorgische opstand van april 1945 De daarop betrekking hebbende fo to's. kaarten, teksten en vitrines met voorwerpen vormen een eiland bin nen de rest van het museum Het op deze wijze aandacht geven aan de Russenoorlog" zal in een behoefte voorzien want er bestaat onder de bezoekers van Texel veel interesse voor dit onderdeel van de Tweede Wereldoorlog. De ruggegraat van de collectie wordt gevormd door de foto s die geschon ken zijn door Wim Kalkman uit Den Helder In combinatie met de bondige teksten wordt een goed beeld gege ven wat er destijds op Texel is ge beurd Hier staan ook enkele schaal modellen van bunkers, gemaakt door Ben van Leersum en er staan poppen in uniform, waaronder de verrassend gelijkende Duitse commandant Klaus Breittner Het educatieve karakter van dit deel van het museum wordt nog versterkt door een „Speurtocht Opstand der Georgiers" die speciaal voor school jeugd is bedoeld. De kinderen krijgen een formulier met vragen die betrek king hebben op de Russenoorlog en kunnen de antwoorden vinden als ze de collectie goed bekijken. Bij inlevering van een juist ingevuld formulier krijgen ze een aardigheidje, bijvoorbeeld een button Maquette Tot het gedeelte dat de geschiedenis van het vliegveld in beeld brengt hood de zeven meter brede maquette die Theo Witte maakte van het veld zo als het er in 1939 uitzag Daarop zie je miniatuuruitvoeringen van de Fok ker F7a, bekend als „de blauwe Tesselaar" en 18 andere modellen van vliegtuigen die in die dagen wel eens op Texel neerstreken. Ook iser een maquette van de hangaar die daar in 1939 werd gebouwd. Het was 56 meteMang, tien meter hoog, 25 meter diep en had een 13 meter hoge verkeerstoren Het was destijds het grootste gebouw van Texel, dat in 1943 door de Duitsers werd gesloopt. In de afdeling waarin aandacht wordt gegeven aan de luchtoorlog rond Texel zijn fraaie modellenle zien van bekende bommenwerpers zoals de Lancaster en de B17 Hier worden ook opgeviste vliegtuigmotoren, on derdelen en instrumenten tentoonge steld, zoals bommenrichtapparaten uit een B17 en een Messerschmidt. De spullen zijn onder andere aange voerd door Gert Jan Betsema en Jan Tinus Vlaming Vrijwilligers in actie. Op het laatste moment moest er nog veel gebeuren. De verf is nog maar net droog als de burgemeester vrijdag het luchtvaartmuseum opent. Links de cockpit van de Fokker S13rechts een fragment van de maquette van vliegveld De Vlijt in 1939 Ook de sociale contacten die uit dit oorlogsgebeuren zijn voortgekomen, krijgen de aandacht. Zoals de relatie van de familie Smit met de vliegers Albert East en Riddle Brown die aan de dood ontsnapten toen hun Lan caster bij de Fonteinsnol neerstortte en de lotgevallen van Harold Kious die na vele jaren werd opgespoord en in contact werd gebracht met zijn Texelse redders. Cockpit Een in het oog springend deel van de collectie is de complete (echte) cock pit van een Fokker S13, en tweemotorig toestel waarvan er maar eén is gemaakt. De cabine is in bruik leen ontvangen van de Aircraft Recovery Group uit Assendelft Als tegenprestatie heeft het Texelse Luchtvaartmuseum enkele vliegtuig motoren beschikbaar gesteld, die niet in de eigen collectie pasten De radio in de cockpit is echt en laat voortdu rend live gesprekken horen die van uit de toren van het vliegveld worden gevoerd met paratoestellen, sport- vliegtuigen en ander luchtverkeer in de buurt van Texel. De S13 is even gebruikt voor doelvliegen vanuit Texel ten behoeve van de oefenende luchtdoelartillerie. De Mok De in 1942 bij de slag in de Javazee beroemd geworden Karei Doorman was de eerste commandant van het marinevliegkamp De Mok. Dat is één van de feiten en feitjes die worden geetaleerd in de Mok-afdeling Hier zijn tal van fraaie foto's van water vliegtuigen te zien. Tekst en kaarten geven een indruk van de strategische betekenis van dit watervliegkamp Een type watervliegtuig dat hier on der andere opereerde was de Fokker C14b, waarvan wijlen Gerrit Keijser een prachtig schaalmodel maakte De familie Keijser heeft het model aan het museum uitgeleend Het enige echte vliegtuig dat in het museum is te zien is de PH-COR. Het werd in de jaren zestig zelfgebouwd door Cor Dijkman Dulkes, die er wel geteld één vlucht mee maakte. Hij mocht er niet verder mee vliegen omdat het toestel, lang met voldeed aan de eisen van de Rijksluchtvaart dienst. Filmzaal Een duidelijk apart onderdeel van het museum is ook het filmzaaltje ,.PH- LMT' dat is gebouwd in de vorm van ser veel voedsel, ratten en muizen, ojnanden is, beginnen vogels als d" en ransuilen vroeg met broe- n Op enkele plaatsen zaten half ril al jonge ransuilen in het nest en 9|fi mei werden in de Westerduinen '9evelduilcn geringd. Dat betekent de wijfjes al eieren legden en °eaden m cje periode dat het 's nog flink vroor' de grauwe granzen lopen na- r 'Ik al met jongen en hier en daar iseren wat eendekuikens de rJaarskoude. En natuurlijk vliegen -jonge mereltjes en zanglijsters van eerste broed al rond. Zo draait de „Uur d°or, zonder dat wij het echte riaarsgevoel krijgen waaierstaart, zwartkopgors, rood- pootvalk, om er enkele te noemen. Terug op Texel kunnen we nog een paar eerste waarnemingen toevoe gen De grauwe vliegenvanger die Mart en Christof Zijm op 29 april in de Korverskooi zggen en de spotvogel die zaterdag de 11de door diverse vogelaars in een tuin in Den Burg werd gehoord. De grauwe vliegen vanger was daarmee enkele dagen Jos en Paul Bakker testen hun spierballen De ondernemers van de Maricoweg in Den Burg toonden zich na afloop tevreden over de eerste gezamenlijke open dag in dertig jaar. Vooral 's middags was het druk in „industrieterrein noord En 's avonds tijdens een gezamenlijke barbecue voor alle medewerkers en partners in de schuur van Els en Erik de Graaf was de sfeer prima, wat de onder linge band verstevigde. Het 30-jarig bestaan van de Maricoweg werd door de onderne mers aangegrepen om hun bedrijven aan een breed publiek te presen teren. Velen hadden hun complete wagenpark glimmend gepoetst op het erf opgesteld. Uitschieter in dit ver band was Autospuiterij Betsema, die een ware show van automodellen hield, variërend van een Excalibur oldtimer en een Rolls Royce tot cross- auto's Anderen trokken de aandacht met spelletjes en prijsvragen. Bij het Auto Service Centrum van Bert Segerink konden de bezoekers hun spierballen testen bij het paraplu hangen Een lastige opgave die velen paars van de armkrampen deed afhaken. Richard Bousma kwam tot het schier onovertrefbare record van 10 minuten en 2 seconden. Kinderen konden zich uitleven' op een kolossaal spring kussen dat was opgesteld bij de VTB Het was daar de hele dag een drukte van belang. Verder liepen diverse bezoekers rond met de prijsvraag over het bedrijventerrein, die ze uit de Texelse Courant hadden geknipt. De uitslag daarvan wordt volgende week bekend gemaakt ij het parapluhangen. Jos (links) won. (Foto Frans Hopman) Demonstraties en informatiestands waren ook volop te vinden. De firma Tatenhove toonde een nieuwtje een grasmaaier die op zonneénergie het gazon kortwiekt terwijl de eigenaar op het terras een bakkie doet Helaas voor Tatenhove bleef de zon zater dag verstopt achter een dik wolken dek. Bij het pand van de Verenigde Schilders stond een wagen van een glasfirma waarin voorlichting werd gegeven over het gebruik van Hoog Rendement-glas Volgens vertegen woordiger Bauke Westendijk spelen de Texelse schildersbedrijven goed in op dergelijke actuele ontwikkelingen. ..Ze zijn hier goed met hun vak be zig", concludeerde hij. In het bedrijf van Veltkamp werd let terlijk aan loodgieten gedaan Hobbyist Jan Veenendaal demon streerde hoe hij van lood en tin aller lei figuurtjes maakt. Dries Veltkamp vertelde dat hij zeker geen spijt heeft van de overstap naar de Maricoweg zeven jaar geleden ..Toen werkten we met vijf man, nu met vijftien. Die schaalvergroting was alleen mogelijk door uit het centrum van Den Burg weg te gaan." Vóór de middag liep het nog met storm, maar daarna was het ondanks de concurrentie van andere open dagen en evenementen erg druk in de feestelijk versierde straat Gewel dig geslaagd", concludeerde Arie van der Vis, voorzitter van de Maricoweg- ondernemers. ,,We dachten dat er zo'n 500 mensen op af zouden ko men. maar het zijn er minstens 1.500 geworden." Tijdens de gezamenlijke barbecue, waar 275 medewerkers en partners aan deelnamen, werd Van der Vis Woensdag 15 mei 1996 Een hoekje van de Georgische collectie, die een duidelijke eigen plek in het museum heeft gekregen. Vrijwilliger André Ran zet de schaalmodellen van bunkers op hun plaats de romp van een vliegtuig, met ma teriaal dat werd geschonken door het Tropenmuseum Het is aangenaam zitten op een van de veertig echte vliegtuigstoelen die het museum van Martin Air heeft gekregen. Hier zullen op het videoscherm doorlopend historische en andere films worden vertoond die te maken hebben met de Texelse luchtvaart. Meteo Vrijwel iedereen is geïnteresseerd in het weer. Er wordt daarom veel be langstelling verwacht voor de ..meteohoek" waar het weer op Texel in de aandacht wordt gebracht De computer met direct van de satelliet ontvangen beelden van neerslagge- bieden e.d is nog in aantocht. Dicht bij dit onderdeel van het museum komt ook nog een kleine flight simulator, waarmee de bezoekers met behulp van de computer levens echt kunnen leren vliegen Het interieur en de inrichting van het gebouw doet met meer denken aan de schamele hangaar Door de blauwe en witte tinten die overwe gend zijn toegepast lijkt de ruimte zelfs groter. Er is echter geen meter teveel en het staat dan ook vast dat al gauw aan verbouwen of vervangen moet worden gedacht als de collec tie wordt uitgebreid. De wijze waarop de totale collectie wordt gepresenteerd getuigt van ge voel voor smaak en verhouding. Het oogt allemaal nogal professioneel maar een echte ontwerper of andere specialist is er met aan te pas geko men. Het inrichtingsidee is helemaal uitgebroed door Gelem Jansen die ook bij de uitvoering van de plannen door zijn collega's benoemd totbur gemeester van de Maricoweg" Hij kreeg daarbij een aluminium ster opgespeld. Volgens Henri van Malde- gem, mede-organisator van de bar becue. was het feest een prachtig slot. .Er was een sfeer van saamho righeid. Zelfs bij de grootste concur renten kwam het tot verbroedering Ik denk dat dit voor de Maricoweg een de handen flink uit de mouwen heeft gestoken. Hij wist zijn enthousiasme over te brengen op enkele tientallen vrijwilligers, merendeels Texelaars die een beetje Juchtvaartgek" zijn en keihard hebben gewerkt met veel onderling plezier Ze deden het allemaal voor niets, wat er een van de belangrijkste oorzaken van is dat de stichtingskosten van het museum zeer beperkt zijn gebleven Bovendien werkten veel Texelse be drijven mee voor weinig of mets Een geweldige opsteker vormden de scheidingswanden, balies, vitrines en andere onderdelen en materialen die cadeau werden gedaan door decor bouwer Wim van Doesburg, regelma tig bezoeker van het vliegveld Texel. Ook met het materiaal dat door het Tropenmuseum werd afgestaan, was men erg blij Het kon bijna allemaal worden toegepast Om dank te bren gen aan de sponsors zal een groot aantal van hen worden vermeld op een bord bij de ingang. Ook de exploitatie van het museum belooft met erg kostbaar te worden. De zaak wordt gerund door vrijwilli gers die bij toerbeurt aan de kassa zullen zitten of de rondleidingen zul len verzorgen. De bedoeling is het museum open te houden van 1 mei tot en met de Herfstvakantie, elke dag - dus ook 's zondags - van 11 00 tot 18.00 uur. Afhankelijk van de ervaringen zullen deze tijden zonodig worden bijge steld. De entree bedraagt f5.- per per soon. Kinderen tot en met 13 jaar f3.50. In groepsverband van minstens 15 personen heeft men een gulden korting heel goede zet is geweest." De eerste daad van „burgemees ter" Van der Vis was gisteren de trekking van het winnende lot van een verloting die Van der Gracht Schilders zaterdag onder de be zoekers hield. De bezitter van lot nummer 137 wordt verzocht zich bij Van der Gracht te melden. De prijs is een gratis schilderdag. In het Hemelvaartsweekend. van 16 tot 20 mei, brengt een groep van vijftien bewoners van het Duitse eiland Rügen een bezoek aan Texel. Hun komst is in het kader van de vriendschapsband tussen de verschillende kerken van Den Burg en christenen uit Bergen op het voormalige DDR-eiland. De zeven volwassenen en acht kin deren logeren bij de families die al bij de uitwisseling betrokken zijn. Er is een programma gemaakt om deze dagen zo goed mogelijk samen door te brengen Gebruik gemaakt wordt van verschillende lokaties zoals De Poort", „De Witte Burcht" en ,De Schakel'. Zondag 19 mei is erom 9.30 uur een dienst in de Ned Hervormde kerk aan de Binnenburg waarin naast de Texelse dominee J. ter Haar ook ds. Rudolf Schwer predikant op Rügen voorgaat. Belangstellenden zijn van harte welkom om bij deze dienst en het koffie drinken daarna in De Scha kel aanwezig te zijn, zodat men kan kennismaken met de Duitse gasten. De organisatie zou het tevens leuk vinden als andere Texelaars mee gaan met de wandeling rond Paal 9 op vrijdagochtend 17 mei en/of zondagmiddag 19 mei met een fiets tocht over het eiland. Voor dit laatste onderdeel worden kinderfietsen te leen gevraagd Voor aanmelding en informatie. Janneke Buitenweg, tel. 31 40 10, of Ria Witte, tel. 31 26 47. Ondertussen begint zich globaal een beeld te vormen van de gevolgen van de koude winter op enkele vogelsoor ten. In het bos is van de winter koningen ongeveer een derde over Tellingen van o a. het IBN wijzen bij de scholekster op een afname van rond de 30%. Dat valt eigenlijk dus wel mee en dergelijke talrijke soorten moeten dat gemakkelijk op kunnen vangen. Is het voor mensen jammer dat bepaalde zeldzame (planten)soorten er (bijna) door ver dwijnen of zich met vermeerderen, in de natuur is zoiets „natuurlijk". Adriaan Dijksen

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 11