Cjrocn "Zwarts jexeh in het harL, Bliksembezoek minister Ritzen aan Nioz Leidende positie in wereld \amen met Duitse instituten laad zegt nee tegen useumstatus Flora Bromfiets-ongeval maakt diepe indruk -AVRQJ EUREKA ft## )ndanks steunbetuiging oude trekkers: Jongen (16) gewond afgevoerd TEX ELSE™COll RANT TUINCENTRUM jEUROMASTER TEXELSE^COURANT In samenwerking met de 31 mei een SPECIAL over STERRENSLAG Erkenning voor Verpleeghuis HAPPY HOUR Winkeldiefstal De Leeuw directeur VERDER AT in dit l\ummer Afscheid „duizendpoot bouw- en houtbond 2 Raad kiest weer voor aanleg rotonde 5 Duinen vóór 2000 Nationaal Park' 7 Jordy Vinke verschiet z'n kruit te vroeg 9 Luchtvaartmuseum nadert voltooiing 11 Startsein voor feest PH-polder 12 Afspraken met „caravanjeugd" 12 Vorming één internationaal instituut? Dranktoerist yrtrt ZgjiLf Jiirli kIxl Init. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: I 01 EU^OFESf BANOENSPEClitlST NATUURVOEDING TEXEL (ADVERTENTIE) MM"* verschijnt op vrijdag Advertenties voor deze special, kunt u inleveren t/m woensdag 22 mei tot 17.00 uur bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, (tel. 0222-362600). Het ministerie van VWS heeft het Texelse Verpleeghuis voor onbe paalde tijd erkend. Enkele jaren ge leden werd deze status omgezet in een voorlopige erkenning. Het terugdraaien van de erkenning van de instelling had verschillende oorzaken Nu de zaken financieel goed op orde zijn en er goede facili teiten zijn op medisch en para-me disch gebied is de erkenning weer (ADVERTENTIE) Elke vrijjapmirul v.in 'J) tot ':I0 A.rn tic l\tr ilk drunken 1 prijs Ectc^c Tcleloon ïl 46 V0 verleend. In het Verplaaghuis wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de ingrij pende renovatie Er is een speciale commissie ingesteld die zich bezig houdt met voorbereiding van de fees telijke opening, die in september is. Die gaat gepaard met een open dag in alle geledingen van Zorgcentrum Texel. Een 50-jarige vrouw uit Den Burg werd maandagmiddag tegen slui tingstijd betrapt bij het stelen van een BH in een winkel aan de Weverstraat. Zij kochte enkele artikelen en stopte ook de BH in haar winkelmandje Voor zij naar de kassa ging, ver dween het stuk textiel in haar tas. waarna zij de rest van de goederen betaalde Toen zij de winkel verliet werd zij door personeel aangehou den en overgedragen aan de politie. In overleg met justitie werd haar een dagvaarding uitgereikt om voor de rechtbank te verschijnen. Deze straf vervolging kan zij voorkomen door betaling van een boete van 220,- Gisteren is officieel bekend ge maakt dat Jan de Leeuw met te rugwerkende kracht de nieuwe directeur van het Nioz is gewor den Dit lag geheel in de lijn der verwachtingen. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11082 Woensdag 15 mei 1996 Uitgave- Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv |istraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS InEMENTSPRUS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 jj meer mogelijkheden ontstaan om kennis en onderzoek te bundelen ,,Als klein land|e kan je het ook met meer in je eentje Daarom deden we al veel samen. Maar het lijkt de minis ter beter een langdurige samenwer king met één of twee partners op te. zetten, dan steeds opnieuw per on derzoek een instelling te zoeken Dan moet je steeds opnieuw afspraken maken Wij denken dat hij gelijk heeft Zo kun je een bredere basis krijgen en concurreren met Amerikaanse in stituten Lees verder pagina 5 ister Jo Ritzen van Onderwijs heeft maandag een sembezoek gebracht aan het Nioz. Hij werd vergezeld irzijn Duitse ambtgenote mevrouw B. Kahrs. Gespreks- erwerp was het uitbreiden van de samenwerking tus- het Nioz en vier belangrijke wetenschappelijke institu- in Bremen. De minister wil dat dit samenwer- jsverband op oceanografisqh gebied een leidende po- in de wereld gaat vervullen. jaar verder uitbouwen om gezamen lijk een belangrijke positie te kunnen innemen via een samenwerking, die veel verder strekt dan de Europese Gemeenschap." Het Nioz is al enige jaren bezig om qua onderzoek inter nationaal aan de top te komen De plannen van de minister vielen dus in vruchtbare aarde nmster arriveerde maandag om uur bij het instituut, met in zijn og een zware delegatie. Hij werd irmeer vergezeld door R J de erslooth. de directeur generaal het ministerie van onderwijs, cul- en wetenschappen en de mims- (ahrsvan de deelstaat Bremen. En wilde praten over verder- nde samenwerking tussen het en vier Duitse instituten. Het londer andere om de universiteit Bremen, het Alfred Wegener-in- lut (dat in veel opzichten lijkt op Nioz) en het beroemde Max instituut i-directeur Jan de Leeuw „Die jenwerking bestaat al. Maar de iterwildit in een periode van tien Droom Het bezoek was een initiatief van Ritzen, die dit soort samenwerkingen met buurlanden wil stimuleren. De Leeuw ,,Je kunt aan alles merken dat hij daar persoonlijk veel gewicht aan toekent. Hij wil bijvoorbeeld zelf in houdelijk betrokken blijven bij de ver dere uitwerking van het samenwer kingsverband Het was zuiver een werkbezoek dat twee uur in beslag nam Hij is met verder gekomen dan de voorzijde van het gebouw." Vijf jaar geleden nam de bewindsman al eens een kijkje bij het Nioz, waarbij hij wel alle afdelingen aandeed Waarschijnlijk zit aan nadere samen werking met Duitse instellingen een financieel verhaal vast. ,,Je zou je kunnen voorstellen dat we uiteinde lijk naar een soort internationaal insti tuut toewerken Ritzen noemde dat zijn „droom". De landen die het aan gaat zullen daar extra geld in moeten stoppen", aldus De Leeuw. Tijd is rijp De directeur denkt dat de minister het bliksembezoek heeft belegd omdat hij vindt dat de tijd rijp is voor nadere samenwerking. „Op gebied van we tenschappelijk onderzoek staan, de kranten regelmatig vol over Ameri kaanse instituten Ritzen heeft zich waarschijnlijk afgevraagd waarom dat veel minder het geval is met Euro pese instellingen. Dit is mijn persoon lijke inschatting." De Leeuw wijst erop dat door meer samenwerking steeds Minister Ritzen begroet de nieuwe Nioz-directeur Jan de Leeuw. (Foto Frans Hopman) banks een steunbetuiging van de Oude Trekker en Éorenvereniging (OTMV) op de Groeneplaats krijgt het peum op Flora geen officiële status. Een politieke meer heid blijft het museum zien als een verkapt onderkomen Ir de jutters, dat niet ten koste mag gaan van de be- Jnde musea. Iciële status of niet, de opslag van aangespoeld spul, Ie trekkers en motoren gaan onverminderd door. tart onder de riem voor de jutters gisteravond tientallen oude iers de Groeneplaats op en iden een „erehaag" voor de ileden Die kregen uit handen 1e bestuurders een pamflet uit- ikt dat pleitte voor een museum- is voor Flora. luiting met het Agrarisch Mu- zoals de politiek voorstelt, ziet TMV niet zitten „Er is in De geen centimeter ruimte en on- iet bestuur van het Agrarisch dm heerst verdeeldheid over de iluiting." TMV vindt de plannen van de Hing Juttersmuseum om oude ren, werktuigen en motoren in de toekomstplannen van de [nigmg passen. „De OTMV kan goede bijdrage leveren aan de ïtweervoorzienmg op het eiland." een jutterscollectie op Flora. De jutters hebben tenslotte de oudste rechten." Hij adviseerde het MJM de „het kleine beetje dat straks achter blijft" ook maar uit het museum in Oudeschild te halen. „Daarmee ont staat ruimte om een nieuwe weg in te slaan." Overlapping De overige partijen waren anders van mening Corrie Heijne hield nog een slag om de arm „Texels Belang wil vooralsnog geen medewerking verle nen. Op dit moment verlenen wij geen medewerking." Ook andere partijen wilden geen overlapping van museumactiviteiten, omdat ze vrezen Lees verder pagina 11 Recht m kregen de jutters alleen van en van Groen Links „leder heeft echt om iets te laten zien Alleen ®et het niet in je beleid opne- waarschuwde Peter Bakker ervoor de vrijheid van Texelaars iun hobby te exposeren niet te lotten. Volgens partijgenoot Jaap dag iing is daar geen bestemmings- 9ing voor nodig io. ïr de Groot (D66) ging een stapje Of „Ik heb geen bezwaar tegen her. Horszei geniet nog van z'n vakantie Terwijl ronkende oude trekkers de Groeneplaats bezetten, neemt wethouder Poster een pamflet van de bestuurders in ontvangst. {Foto Gerard Timmerman) Een 16-jarige jongen uit Den Burg is vrijdagavond met een zware her senschudding, een gebroken schouder en snijwonden naar het ziekenhuis gebracht. Op de krui sing Bernhardlaan-Emmalaan- Schilderend was hij met zijn brom mer geschept door een auto, bestuurd door een 19-jarige inwo ner van Den Burg die met de schrik vrijkwam. Bij het ongeluk vloog de brommer in brand. De aanrijding gebeurde om ongeveer tien over half negen. De jongen, rij dend op een cita-brommer zonder helm, reed over het Schilderend en wilde het kruispunt oversteken rich ting Oudeschild. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de van links ko mende automobilist. De klap was hevig. De jongen werd weggeslingerd en zijn brommer werd enkele tiental len meters door de auto mee gesleurd. voordat die tot stilstand kwam Daarbij vatte het kunststoffen zadel van de brommer vlam, waar schijnlijk als gevolg van vrijkomende vonken en benzine. Buurtbewoner Jan Geus, lid van de brandweer, was er snel bij om het vuur te doven. De brandweer hoefde niet meer te blus sen, maar zorgde later voor het schoonspuiten van het wegdek. Anderen belden 06-11 en een toeval lig passerende arts verleende eerste hulp. De bromfietser leek er beroerd aan toe. Hij was hard op straat terecht gekomen en zijn hoofd zat onder het bloed. Toch wist hij op vragen wel aan te geven waar hij pijn had. De enorm geschrokken automobilist werd opgevangen in het kantoor van de ambulancedienst. Gisteren rondde de politie een onderzoek naar de snelheid van de auto af Het bleek dat de bestuurder iets harder heeft gereden dan de toegestane snelheid van 50 km/uur. Het ongeval zorgde voor een grote toeloop van publiek Onder hen veel jongeren, die even verderop in Time Out een muziekavond vierden Om dat zij de gewonde bromfietser goed kenden en zijn toestand kritiek leek, was de verslagenheid groot. Sommige omstanders verbaasden zich erover dat de ambulance, die om de hoek in de garage stond, met eer der ter plekke was Eigenaar Paul Smidt was wel op de fiets naar het ongeval gesneld. „Misschien denken de mensen dat er altijd een ambu lance met bemanning klaar staat om uit te rukken. Dat is helaas met zo. Ik had wel alleen met de ambulance kunnen gaan. maar zonder assisten tie kon ik mets uitrichten Bovendien moeten we de standaard procedure volgen. De dienstdoende chauffeur en verpleegkundige zijn door de alarmcentrale gewaarschuwd en zo snel mogelijk naar de garage ge gaan." Omstanders beweerden dat het wel tien minuten heeft geduurd voor de ziekenwagen arriveerde. Ook klaagde een buurtbewoonster dat de telefoon na het draaien van 06-11 eerst ettelijke keren overging en ze vervolgens nog werd doorverbonden voordat ze alarm kon slaan. Smidt ging na afloop bij de alarm centrale na hoeveel tijd de hulpverle ning in beslag heeft genomen. De centrale registreert alle handelingen en tijdstippen Het bleek dat het on geval om 20.42 uur was gemeld en even later de brand. Onmiddellijk werden ambulance en brandweer opgeroepen De ambulance kwam volgens de centrale om 20.45 uur aan op de plaats van het ongeval. Een 31 -jarige Duitser reed in de nacht van zaterdag op zondag met drank op door De Koog. Hij werd op de Nikadel aangehouden en kreeg een rijverbod van enkele uren (ADVERTENTIE) nuipverieners nouoen zien oezig met net siacntotter. dat van zijn geheel vernielde brommer was geslingerd.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1