Oversteek Hoornderweg wordt toch een rotonde P ndschapszorg tegen ërgroting schuur Lap Knallende ruzie Schilling en Eelman n car oon -I inister Ritzen 3 So ortgelijkheid Feestelijke start Texelproject „Samenwerking nu verder uitbouwen irijv Ommezwaai Groen Links 1EXELSE^" coURANT Vogelwandeltocht door bos en duin Jeu de Boules KOK WO HLS GEMEENTE GEDOGEN OULLIE MPRR! 0L<ó mLIE ER HIER EEN BENDE VRNi GÉ?RN MAKEN 16 HET RFGELOPEN. ISDRT, GOED BEGREPEN WANT DOT KWNNIET" „Dorpsstraat eind oktober opbreken" Avondvierdaagse Kansspelautomaten uit strandtenten üwK®® l Geen actie tegen plan-Buteriggel Lichtkanon café buitenspel gezet Noorderhaven Ylaartenhuis VI keershchten? Ik denk dat het voor vakantiegangers een verademing s ze die dingen op Texel niet tegenkomen." Kees Hin van het CDA met een vurig pleidooi gisteravond de lachers op zijn hand te krij- Maar de hilariteit verging snel toen wethouder Schilling wit van adheid in discussie raakte met Erna Eelman van de VVD. Eind van liedje was dat de kruising Hoornderweg/Pontweg zal worden voor van een rotonde. erdere besprekingen over het rwerp leken de meningen nog t verdeeld Verkeerslichten had- de voorkeur van enige raadsle- maar de provincie stak daar een e voor. door financiële medewer- daaraan te ontzeggen. 'vdA vond een rotonde op die Is te prestigieus en kwam met eigen voorstel. Daarbij zou hal- ege de weg een vluchtheuvel len gemaakt, zodat fietsers de steek in tweeën konden maken en van een dergelijke voorzie- bedragen slechts /125.000,- te- een rotonde van zes ton De \werd geroemd om het initiatief, dat hield met in dat iedereen het de juiste oplossing vond. Met tüünwal •aadsvergadering van gisteren aanvankelijk een herhaling van ere standpunten. Dick Drijver Texels Belang legde opnieuw uit om hij zijn voorkeur voor ver- ilichten had losgelaten ten gun- |an de rotonde. Jan Koolhof van bleef bij het PvdA-plan, ter wijl partijgenoot Hin uitgebreid pleitte voor een rotonde Hij vond het alleen met eerlijk dat de provincie slechts 300 000,- wil bijdragen „Onderzoek heeft uitgewezen dat 25 procent van de passanten afslaat en 75 procent rechtdoor gaat op de provinciale Pontweg. Dus de provincie hoort ei genlijk driekwart te betalenHin merkte ook nog op dat de rotonde ingepast dient te worden in het land schap „Die in Eierland is een lelijk monster. Misschien moeten we deze echt Texels maken, met een tuunwal erop." Wethouder Schilling zei al erg blij te zijn met de provinciale toezegging voor drie ton „Er zijn nog veel meer verkeersknelpunten in de regio, dus we mogen onze handjes dichtknijpen met dit bedrag. Ik voel er mets voor om als Piggelmee om meer te zeu ren." Ommezwaai Groen Links had zich in commissie verband nog achter het PvdA-plan geschaard, maar maakte een omme zwaai, die de verbazing van hun linkse raadsgenoten opwekte. Jaap Vlaming verklaarde dat hij bij deskun digen te rade was gegaan, die de ro tonde adviseerden. „De mogelijkheid om hard te rijden blijft bestaan in het PvdA-plan, dat is de zwakke plek Groen Links stelde nog wel enige voorwaarden. De partij wilde van het college de belofte dat drie ton wordt gereserveerd voor aanpassing van Pontwegkruisingen met de Rozendijk en de Schumakersweg, die ze zelfs gevaarlijker achtten dan de kruising met de Hoornderweg De wethouder deed die belofte niet, maar zei wel toe dat in het gemeen telijke verkeersplan waar binnenkort mee wordt begonnen de Pontweg als eén van de eerste wegen aan de orde komt. Bovendien is voor 1998 geld gereserveerd om de verkeerslichten bij Akenbuurt te vervangen door een rotonde. Dirk Terpstra bleef achter zijn eigen PvdA-plan staan en kreeg bijval van Pieter de Groot (D66). Volgens het tweetal is een rotonde meer gericht op het omlaag brengen van de snel heid van automobilisten, terwijl het plan aanvankelijk was om een veilige oversteek voor fietsers te maken ,U wil met een kanon op een mug schie ten Prestigezaak Erna Eelman van de VVD is fel tegen een rotonde op de kruising. Ze vond dat in eerdere discussies onvol doende is geluisterd naar argumen ten. „Het is een prestigezaak gewor den. De wethouder heeft een rotonde in zijn hoofd, dus draaide het daar toch weer iedere keer op uit." Het VVD-raadslid is geen voorstan der van referenda, maar had dat voor dit onderwerp toch overwogen, omdat zij veel signalen van Texelaars kreeg die tégen een rotonde waren. Toen ze Texels Belang, net als in commissieverband, aanviel op hun eilandgevoel dat ze in haar ogen ver loochenen kreeg ze Dick Drijver op haar nek, die ze echter kordaat de mond snoerde. De hoge kosten voor de rotonde zijn haar tevens een doorn in het oog. ,,U vond dat aanvankelijk ook-, maar de algemene uitkering valt mee. dus nu 'maakt dat zeker niets meer uit. Ik besteed het geld liever aan iets an ders. Riolering in het buitengebied bijvoorbeeld." Woensdag 15 mei 1996 J werkgroep Landschapszorg bedenkingen tegen de uit- de lingsplannen voor appelschuur van de gebroe- Lap uit Den Hoorn. De bouw het huidige bedrijf aan de erweg was destijds al omstre- LSZ trok het bezwaar toen in, ni omdat volgens de werkgroep :ijn toegezegd dat het bedrijf meer werd uitbreid. Het col- heeft geen problemen met de kaanvraag. Dinsdagavond 21 is er tijdens de raads- nissie ROH een hoorzitting deze kwestie. De gebroeders Piet en Jan Lap wil len de aardappelschuur annex machineberging vergroten naar bijna 2,5 keer de huidige oppervlakte. „Plannen die strijdig zijn met de af spraak", baseert Landschapszorg zich op mondelinge toezeggingen die tijdens de hoorzitting in 1993 zouden zijn gedaan ,Het zou bij deze schuur blijven, er zou geen woning komen en het zou netjes worden rond de schuur." In het verslag van de bewuste hoor zitting is van deze toezegging echter geen letter terug te vinden. Landschapszorg: „Beloftes gedaan 'ERVOLG VAN PAGINA 1 err.1 aarl in Duitsland wil men op gebied lee-onderzoek graag samenwer kt het Nioz. Mevrouw Kahrs tie duidelijk dat daar op ministe- niveau al een intentieverklaring bestaat. Niets lijkt de uitwerking heer in de weg te staan Geschrapt iieenkomst nam twee uur in be- Tijdens het gesprek werd onder- verleid wat er momenteel al aan nwerking bestaat met de instel- ln Bremen. Doordat er enthou- werd gepraat over de plannen hen twee korte uiteenzettingen het programma worden ge- 'Pt „Tot mijn spijt, ja", vertelt De w Hij doelt op de uitleg van 0 j ms Piersma en Jaap Sinmnghe s,é over de werkzaamheden Tij zich mee bezig houden Het zogenaamde piomer-onder- en De Leeuw. „Het Nioz heeft sn van de weinige instellingen in irland twéé pioniers Het betreft t onderzoekers, die eigenlijk al 'en bewezen dat ze erg goed zijn. In geselecteerd op basis van hun »s en kunde gekoppeld aan een essant wetenschappelijk onder- Los van alles en iedereen zijn terdoor in aanmerking gekomen een subsidie van twee miljoen een periode van vijf jaar Daar 0,' 5,i &2 0,8 3/ BT mogen ze ook mensen voor aanne men." Het Nioz heeft zich verplicht om hen met hun medewerkers na die vijf jaar in dienst te nemen, zodat ze hun on derzoek kunnen voortzetten. „Ritzen heeft beloofd dat hij nog eens terug komt om met beiden te praten." Reorganisatie Het bezoek van de minister zal bin nenkort worden gevolgd door een bij eenkomst met de vertegenwoordi gers van de verschillende instellingen. Dan zal worden besloten hoe de samenwerking verder kan worden uitgebouwd. „Dit gaat nog vooraf aan het op papier zetten van zaken", aldus De Leeuw. De minister vindt het belangrijk dat het samenwerkingsverband in de toe komst beter gaat inspelen op de Noordzeeconferenties De Leeuw: „Het Nioz voedde die al, maar de minister wil dat dit nog meer gestalte krijgt Verdere samenwerking zal voor het Nioz qua naam, vestiging op het ei land of personeelsbestand geen ge volgen hebben. Minister Ritzen bleek goed op de hoogte van de reorganisatieperikelen die op het Nioz hebben gespeeld, al ging hij daar met op in „Hij zei aan het eind van de bijeenkomst dat hij zeer ónder de indruk was van wat hier gebeurt, zeker als hij het vergeleek met de si tuatie van vijf jaar geleden Hij vond het instituut veel professioneler en erg vooruit gegaan. Dit en de posi tieve benadering van de samenwer king zijn, zeker in deze moeilijke tijd, enorme opstekers voor het Nioz." tijdens hoorzittingen hebben kenne lijk geen enkele waarde. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de uitbreidingsplannen reeds beston den bij de aanvraag voor de be staande schuur. De gebouwde schuur past hier met, deze uitbreiding evenmin. Een open met dichtgeslibt landschap is wat Texel karakteristiek en daarmee aantrekkelijk moet hou den Huis LSZ heeft ook bezwaar tegen de omzetting van een B- naar een A- blok, zoals dat in het ontwerp bestem mingsplan is gebeurd Hierdoor wordt ook de bouw van een huis mogelijk „Hierop vooruitlopen met een artikel 19-procedure frustreert de discussie." De commissie ROH zal na het aan horen van de bezwaren een advies uitbrengen over de bouwaanvraag Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje houdt morgen, Hemelvaartsdag, de populaire Vogelwandeltocht. De start is dit maal in dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog. De tocht voert langs bossen, heidevelden, dui nen, maar ook langs weilanden en het strand. Deelnemers hebben de keuze uit vijf afstanden. 5,10,15,20 en 30 kilome ter De start voor de 30 km is van 10.00 tot 11 00 uur, voor de 20 km van 10.00 tot 12.30 uur en voor de overige afstanden van 10 00 tot 14.00 uur. Het startbureau sluit om 18 00 uur. Het inschrijfgeld voor alle afstanden bedraagt f6,- per persoon: zonder herinnering f3,50 De competities Jeu de Boules zijn in volle gang. Van de zaterdaggroep is Henk Bosmans koploper met een gemiddelde van 12.30. Hij wordt ge volgd door Harm Gort en Cor Timmer. In de woensdagcompetitie gaat Joop Sikkeleras aan kop voor Cees van Houten en Cor Timmer Op maandagavond wordt gestreden om de wisselbeker van het Bremer Schil ders tëte a tête toernooi Daarin leidt Rinus Gurck voor Cees van Houten en Janneke Boon In de standen komt nog wel verande ring, daar het aantal gespeelde wed strijden van de deelnemers sterk uit een loopt Schamen Wethouder Schilling probeerde rustig te reageren op alle sprekers, maar toen hij bij de reactie van Erna Eelman was aangeland, kon hij zich niet meer inhouden Ziedend barstte hij tegen haar uit. „Ik zou me diep schamen als ik me bezig hield met prestigekwesties. Hoe durft u Het gaat hier om verkeersveiligheid." De Groot probeerde zich met een olijke opmerking in de discussie te mengen, maar werd door Schilling gelijk van repliek gediend „Ik hoop dat u uw mond houdt." Eelman merkte op dat de wethouder zich kennelijk nogal aangesproken voelde als iemand het niet met hem eens was. „Ik geef alleen maar me ningen weer die ik op straat hoor. Bij mij staat de verkeersveiligheid ook voorop." Het VVD-raadslid vindt het argument dat in het PvdA-plan nog steeds hard kan worden doorgereden met sterk. „Je mag daar maar 70 km. Met een paar keer controleren heb je dat in de hand." Door de ommezwaai van Groen Links werd het plan voor de rotonde aan genomen met tien stemmen vóór en vijf stemmen tegen Met de herinrichting van de Dorps straat mag pas na de herfst vakantie, eind oktober, worden begonnen, zo menen de Koger ondernemers. Zij vrezen voor aan zienlijke inkomstenderving als het centrum van De Koog al eerder wordt opgebroken. Tijdens de voorjaarsvergadering van De Koog Badplaats spraken de aan wezige ondernemers de vrees uit dat de gemeente al in september, met een na de zomervakantie, met het karwei zou beginnen. „Te vroeg", oordeelde de vergadering. Voorzitter Harry Wuis legde uit dat de gemeente liefst zo snel mogelijk in het naseizoen wil starten, omdat al ver schillende voorbereidingen waren getroffen toen in februari werd beslo ten tot uitstel. De gemeente wil vol gens hem met liever niet laat in het najaar aan de slag gaan, omdat dan regen voor ernstige vertraging kan zorgen. „We lopen dan het risico dat de straat lange tijd open ligt." Wuis hield de leden voor dat het toch een keer moet gebeuren. Cor Kossen en Barend Staal, allebei Dorpsstraat-winkeliers, hielden ech ter voet bij stuk. „Ik weet zeker dat 99% van de ondernemers in de straat liever in maart nog met een open straat zit dan al in september'aldus Staal „Het naseizoen is voor ons erg belangrijk. Bovendien zijn er dan veel ouderen en gezinnen met kleine kin deren. Dan moet de straat niet open liggen." Discussie ontstond over de eenheid van bestrating Sommige onderne mers waren al bezig om er een eigen invulling aan te geven Voorzitter Wuis benadrukte dat de klinkers „van gevel tot gevelworden gelegd. Hij riep op de vorig jaar getoonde saam horigheid te bewaren Voorinschrijven voor de Avondvier daagse, die van 3 tot 6 juni wordt gehouden, is nog mogelijk tot 20 mei. De tocht wordt dit jaar voor de 36e keer gehouden. Het inschrijfgeld be draagt f6,- en voor leden van de wandelbond f4,50. Bij de start (dus zonder voorinschrijving) kost deelna me voor iedereen f7,50. Inschrijven kan op 17 mei in de koffieshop van de Hema in Den Burg van 19.00 tot 21 00 uur of in Oosterend bij de fami lie Eelman, Mulderstraat 3 Voor ver dere informatie. Ben Roest, tel 31 44 51De sluiting van de voorinschrijving geldt ook voor groepen. De Avondvierdaagse start maandag 3 juni om 17.30 uur en sluit om 18 30 uur Het startbureau sluit na binnen komst van de laatste deelnemer om uiterlijk 21 00 uur In strandpaviljoens mogen vanaf vol gend jaar geen kansspelautomaten staan Het college adviseert de bur gemeester de bedrijven voortaan als laagdrempelig te bestempelen, waarin gokkasten taboe zijn Eigen lijk gaat de maatregel al per 1 juli in, maar de vergunningen voor speel automaten zijn nog het hele |aar gel dig Ondernemersvereniging De Koog Badplaats zal geen bezwaar indie nen tegen het plan om van restau rant De Buteriggel een hotel te maken. Voorzitter Harry Wuis stelde tijdens de voorjaars vergadering voor om actie te on dernemen, maar kreeg onvol doende steun van de leden. Wuis stelde voor om bezwaar te ma ken tegen het verdwijnen van de res taurant-functie, Volgens hem is het voor het dorp belangrijk dat, ook bui ten het seizoen, bezoekers aan het strand kunnen dineren. De bezwarentermijn van de gemeente verstrijkt op 16 mei aanstaande Vanuit de vergadering kreeg Wuis tegengas van Willem Brons. .Men kan straks overnachten aan het strand, dat is óók leuk. Persoonlijk zie ik meer positieve dan negatieve kan ten. Maar buiten dat vind ik het met de taak van De Koog Badplaats om hierover een standpunt in te nemen." Ook andere aanwezigen ..wilden geen andere ondernemers in de wie len rijden" Wuis erkende dat er sprake was van een discussie binnen het bestuur. ..Daarom leggen we het nu aan de leden voorDe meningen bleken verdeeld Op de yraag van Wuis wie tegen het afgeven van ,,een signaal van bezorgdheid" richting gemeente was. stak ongeveer de helft de hand op. De voorzitter concludeerde een stemverhouding van fifty-fifty en dat hij daarom zelf de doorslag mocht geven Brons protesteerde tegen deze han delwijze en drong aan op een officiële stemming Na raadpleging van de statuten bleek dat met mogelijk, om dat het niet om een vastgesteld agen dapunt ging Er kon dus geen besluit worden genomen, zodat het bestuur geen bezwaar zal indienen. Degenen die tegen het bouwplan zijn kregen het advies om zelf een bezwaarschrift in te dienen Café Le Berry in De Koog mag met meer gebruik maken van het licht kanon op het dak. De stralenbundels daarvan waren 's avonds tot in de wijde omtrek te zien Nadat een inwo ner van het dorp een klacht had inge diend. legde de gemeente exploitant Koos Ruiter een verbod op Ruiter, die geen vergunning voor het kanon heeft aangevraagd houdt zich daaraan, omdat elke overtreding hem een boete kost. Wel vraagt hij zich af wie last van het apparaat heeft. Voor zitter Frits Agter van de dorps commissie verklaarde dat het hem bekend is dat er bewoners van De Koog zijn die zich eraan ergeren. Ruiter vindt echter dat hij niemand benadeelt en overweegt Horeca Texel erbij in te schakelen. Picknicktafels De firma Van Liere krijgt toestemming om bij de snackwagen op de haven van Oude- schild een picknickplaats te installe ren. Het gaat om vier picknicktafels. Honderden belangstellenden woonden zaterdag de officiële ope ning bij van het Texelproject. De samenwerking tussen drie instel lingen met een totaal verschillende grondslag, Noorderhaven, de Texelse Reede en het Maartenhuis, werd door de sprekers „uniek" genoemd. Burgemeester W. van Rappard wenste dat dit niet lang meer het geval is: „Hopelijk wordt het normaal. Voor ouderen willen we dat ze zo lang mogelijk zelfstan dig functioneren, dat zou met gehandicapten precies zo moeten zijn." Algemeen directeur N. Mem van Noorderhaven opende de rij sprekers in de Burgemeester De Koninghal Volgens hem vormt het Texelproject voor Noorderhaven een prachtig voorbeeld Het voldoet aan de steekwoorden uit het overheids beleid, participatie en privacy De mensen wonen dichtbij het centrum, ze kunnen samen het dorp in om boodschappen te doen." Het gebouw aan de Haffelderweg heeft nog geen naam. „Laat dat maar aan de bewoners over", aldus Mein Eén naam cirkuleert al de buschauf feur noemde het gebouw met zijn opvallend gekleurde voorgevel „de blauwe keet" Droom Nico Engelaer, hoofd van het Maartenhuis waar in de nieuwe werk plaats dagopvang wordt geboden, sprak van „een fantastische droom die in vervulling gaat „Sociaal, financieel en logistiek is er een kunststuk geleverd", conclu deerde Engelaer Het grootste winst punt vond hij de sterk verbeterde sa menwerking. „Eerlijk gezegd zijn wi| heel verschillend. Maar toch kan het heel goed samen. Het voordeel van partnerschap is dal als je tegenwind hebt. je dichter bij elkaar gaat zitten Mef dit project gaan we samen door muren heen, en ook door het pla fond." Startfase voorbij Namens de ASVZ Noordholland ex ploitant van de Texelse Reede. toonde directeur mevr M Haverman zich blij met het bereikte resultaat. Maar ze blikte ook vooruit. Ze sprak de hoop uit dat zo snel mogelijk kan worden begonnen met de bouw van achttien HAT-eenheden op de plaats van de oude Texelse Reede aan De Zes, zodat de acht achtergebleven bewoners ook over een modem on derkomen zullen beschikken. Daar naast hoopte ze dat nu een begin is gemaakt met een netwerk op het ge bied van de opvang van verstandelijk gehandicapten. „De startfase is voor bij, nu is het tijd voor uitbouw van de samenwerking." Daarna was het tijd voor de openings handeling Bijgestaan door Noordhol lands gedeputeerde mevr G. Wilde- kamp onthulde een aantal bewoners een feestelijk versierd bord met de namen van de drie betrokken instel lingen Na een feestlied onder leiding van Theo Commandeur was burge meester Van Rappard als laatste spreker aan de beurt Hij prees de instellingen dat zij hebben gedacht vanuit de gebruiker (bewoners) en dat de wil tot slagen aanwezig was ,Er is gezocht naar oplossingen in plaats van gekeken naar verschillen." Vervolgens werden de aanwezigen uitgenodigd om een kijkje te nemen in zowel het nieuwe wooncomplex aan de Haffelderweg als de werk plaats bij het Maartenhuis NOORD-HOLLAND Bewoners van de drie samenwerkende instellingen trekken aan de touwtjes Geheel rechts gedeputeerde mevr. G. Wildekamp.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5