Status Nationaal Park duinen kwestie van tijd Special Avro's Sterrenslag Geslaagd concert in luiveringwekkende kerk -AVAQJ TEXELSE 7 couRANT Para landt verkeerd Spectaculaire blik op de vuurtoren Milieudefensie wil Texelse afdeling Diefstal uit hotel Verschijnt vrijdag 31 mei a.s. bij de Texelse Cou rant en los via vele verspreidingspunten. Avro's Sterrenslag „overspoelt" Texel van begin tot half juni, 14 dagen lang. Een hoge publiciteitswaarde is een zekerheid. Daarom een full-color special op „weekend formaat", waarin vele bekende artiesten, politici, prominenten en TV-persoonlijkheden uitspraken doen over Texel en zichzelf. Natuurlijk ontbreekt informatie over het programma, de spellen en waar en wanneer de beroemdheden te zien zijn ook niet. De Texelse bevolking en toerist zullen de special 14 dagen lang bewaren en veelvuldig raad plegen. Adverteren kan! De inleverdatum voor adver tenties is uiterlijk woensdag 22 mei, 17.00 uur. Info: advertentieafdeling Texelse Courant, tel. 0222-362600. Woensdag 15 mei 1996 aanwijzing van de duinen en De Dennen tot Nationaal rk krijgt waarschijnlijk nog vóór 2000 z'n beslag. De Voor- jige Commissie Nationaal Parken (VCNP) adviseert op rte termijn zo n 5.000 hectare natuurgebied die status te rlenen. RST-campings Loodsmansduin en Kogerstrand De Robbenjager vallen binnen de begrenzing, evenals t amfibisch oefenterrein. Voor de plezier- en sportjacht (tin het park geen ruimte meer. Dat staat in een concept vies van de VCNP. Vandaag (woensdag) wordt het rap- rt besproken met de verschillende belanghebbenden. hel Nationaal Park mag alleen (jen geiaagd als sprake is van adelijk wild, vindt de VCNP In- iede |acht hanteert die het principe ■e tenzi|" .,Het ziet er dus som- uit voor de sport- en plezier- Ers", constateert Roel Klaassen Staatsbosbeheer. Is het de wild- leereenheden nu nog toegestaan fazanten uit te zetten en op houts pen en konijnen te jagen, in het lionaal Park kan dat slechts als iren met landerijen langs de duin- jd klagen over schade. Oude overeenkomsten moet dan wel een duidelijk ver- idzijn tussen de schade buiten het k en het wildbestand binnen de jrenzing. engens legt de onlangs gewijzigde htwet de jagers al flinke beperkm- ïop. Doordat de overeenkomsten it SB8 net voor de wetswijziging jetekencl kunnen de wildbeheer- iheden nog tot zes jaar na de on- lekemng op de oude rechten te- Met name het verdwijnen van de il op de houtsnip vormt een tegen- voor de jagers, omdat het leten van deze vogel een span tide aangelegenheid is. Oefenkamp bvCNP vindt de aanwezigheid van M amfibisch oefenterrein in het Na- Lal Park met onoverkomelijk Ei- Inlijk stroken militaire activiteiten lunet de parkgedachte, zeker om it Defensie van plan is de actlvitei- jileinlensiveren Verder is er geen fcht op beëindiging van de militaire [ictie. Gezien de natuurwaarden in II gebied hoort het westelijk deel LhetMokbaai-gebied er eigenlijk I bij. vindt de VCNP. Daaronder 6//ook hel duingebied bij 't Horntje nlbolsnol) Itaerneterrein zelf wordt niet in iNPopgenomen, het oefenterrein mtieen wel Mits Defensie z'n gang kan gaan, heeft minister Voor hoeve daartegen geen bezwaar. Campings Door de campings Loodsmansduin, Kogerstrand én de Robbenjager in het park op te nemen, wordt de een heid van het terreinbeheer versterkt en het aantal enclaves beperkt, vindt de VCNP Dat geldt zeker voor Kogerstrand Als deze camping bui ten de begrenzing zou vallen, wordt het duinpark in tweeën gespleten, 't Woutershok valt buiten de doelbegrenzing. Om de overlast van kampeerders in het park te beperking zal aan hen wel meer voorlichting worden gegeven Over beperkingen op de campings wordt niet gerept Dennen Ook De Dennen gaan onderdeel uit maken van het park Ze horen eigen lijk bij de duinen en hebben vol doende natuurwaarden Het Krimbos met, vindt de VCNP Als argument wordt gegeven de aanwezigheid van het bungalowpark. SBB ziet echter wel degelijk voldoende natuur waarden in dit bos en kondigt aan bezwaar aan te tekenen tegen deze voorgenomen uitsluiting. Overigens is SBB in grote lijnen wel tevreden met de conclusie van de voorlopige commissies. Klaassen: ,,AI zal SBB in het Nationale Park aan zelfstandigheid inboeten. Maatrege len die we nu op eigen gezag kunnen worden genomen, moeten dan eerst met het overlegorgaan worden be sproken. We zullen dus meer tijd doorbrengen aan de vergadertafel." De voornaamste taak van het over legorgaan is het opstellen van een gemeenschappelijk beheers- en inrichtingsplan Er zullen vertegen woordigers van zo'n dertien verschil lende belanghebbende instanties zijn vertegenwoordigd. Recreatie Voor de recreanten worden de moge lijkheden in het park niet beperkt De routes, wegen en paden die momen teel in gebruik zijn. blijven toegange- lijk. Uitbreiding is niet gewenst. Om betreding van kwetsbare natuurge bieden te voorkomen verkiest de commissie struiken boven puntdraad als afscheiding. Om de kwaliteit van het natuur/recreatiegebied te hand haven vindt de VCNP méér dan 47 000 slaapplaatsen niet gewenst. De status Nationaal Park geeft de duinen wel een meerwaarde voor recreanten, zo is de verwachting. Wellicht dat hierdoor meer mensen naar het eiland komen. Kleinschalige activiteiten zoals exten sieve beweiding door schapen, het vliegen van bijen op heide en lams oor en bessen plukken passen in de visie van de commissie, al zal dat wel aan regels gebonden zijn. Inzake de agrarische enclaves in De Dennen houdt de VCNP nog een slag om de arm Voortzetting van het agrarisch medegebruik in het Natio naal Park moet in afspraak met de beheedrer zijn te regelen. Het is daarom gewenst natuurgronden met agrarisch medegebruik in het park op te nemen." Particuliere eigendom men in De Dennen beschouwt de VCNP vooralsnog als „uitwerkmgs- gebied". In beginsel worden geen bufferzones rond het park aangewezen. EcoMare Voorlichting en educatie over natuur en landschap zijn begrippen die vaak Gereformeerde Kerk van Den gis bezig met allerlei activitei- om geld in te zamelen voor een en landbouwproject in Kenia, lit kader werd zaterdagmiddag concert geven in de NH-kerk Den Burg waaraan werd mee- lerkt door het Texels Christelijk inenkoor onder leiding van lin de Visser. Verder was het iwedieper Visserskoor overge- len om onder leiding van diri- l>t Jacques Vink een flink deel het programma te vullen. Ihmee Freek Jan Daane had een tvriendelijk welkomstwoord voor I medewerkers en citeerde op Istige wijze uit een oud koor- lement, dat bol stond van richtlij- 1 voor plichtsgetrouwe koorleden lbijna 200 zangers - die voor in de stond opgesteld - hadden ech- tjeen geboden meer nodig en gin- zeer voortvarend van start met fraai klinkende compositie die Br beide koren samen werd uitqe- Itd Ima mochten de Texelaars weer pn en zongen de Nieuwediepers vijftal werken, op de elektrom- piano begeleid door Aldert Fuldner, de vaste begeleider Zijn aandeel in de prestaties van het koor is belangrijk. Met veel muzikaal in stinct en met open oren volgt hij op voortreffelijke wijze de koorzang zon der de zangers In de weg te zitten. Wanneer hij op een vleugel had kun nen spelen, zou het nog mooier zijn geweest. De klank van het elektroni sche instrument gaat snel vervelen en is vooral in de bassen zelfs irritant. Dirigent Vink heeft het grote koor zeer vast in de hand, zijn aanwijzingen zijn summier, maar doeltreffend Het is duidelijk dat hij de inspirerende kapi tein is van deze Helderse vissersvloot met een gretig zingende bemanning. Het Texels Mannenkoor zong even eens een vijftal koorwerken waarbij het „Ecce quomodo moritur" van Jacob Handl grote indruk maakte. Ook ,,The creation", waarmee het eerste optreden werd besloten, werd uitstekend uitgevoerd. Bij gebrek aan een begeleider zongen de Texelaars de meeste nummers a capella en dit is eigenlijk een grote winst Onbegeleid komen de stemmen veel beter tot hun recht en de koorklank is op deze manier fraaier en overtuigen der. Ter afsluiting van het eerste deel van het programma zongen beide koren een imposante Ambrosiaanse lofzang, die de kerk tot ver in de ge welven vulde Als welkome afwisseling zorgde Imme Wassmk voor wat vrouwelijke verfijning temidden van het machts vertoon van de luidruchtige mannen wereld. Kundig begeleid door haar vader Dyo speelde zij op haar dwarstuit een devoot klinkende, vierdelige sonate van Handel Inmiddels was al een uur verstreken en begon de tweede helft van het concert. Doordat men de verwarming in de kerk niet had aangezet, was het verblijven in de grote ruimte bepaald geen pretje voor het talrijke publiek Hier en daar klonk terecht enig gemor tegen dit gebrek aan menselijke gast vrijheid. Het programmaboekje verschafte veel informatie over beide koren Maar - hoewel het boekje zelfs drie blanco pagina's bevatte - waren de namen van de gezongen werken met afgedrukt. Om dit euvel te verhelpen werd de presentatie charmant ver zorgd door Frouwke Bais die, als de geluidsinstallatie werkte, goed was te verstaan. In het tweede deel van het pro gramma was plaats ingeruimd voor koorwerken met een wereldlijke tekst. Het gastkoor zong geestdriftig een collectie zeemansliederen over wilde De ambulance rukte zondagmiddag rond 13 00 uur uit naar het vliegveld voor een gewonde parachutist. Het bleek mee te vallen. De man, een Nederlandse cursist, had zich vers tapt bij de landing en waarschijnlijk een spier verrekt, wat veel pijn deed baren, vreemde havens en alle hens aan dek en eindigde met „De blanke top der duinen", waar het goed toe ven is. De Texelaars besloten hun optreden met vijf liederen „Take me home' was niet zo n sterk stuk, maar „Freedom" sprong er uit en gaf een goed overzicht van de vele vocale mogelijkheden die dit koor heeft. Ook .Ik hou van Holland' met begeleiding van dirigent Martin Visser klonk als een klok. Ter afsluiting zongen de koren gezamenlijk „Love changes everything" in een bewerking van Jacques Vink, waarop het geduldige publiek ovationeel reageerde In zijn slotwoord dankte dominee Daane iedereen nogmaals voor de medewerking en konden de vele ge storte tientjes worden geteld. Hij wenste allen „wel thuis' en advi seerde om maar eens lekker bij de haard te kruipen om de doorstane kou te vergeten. Frans Visser Donateurs van reddingmaatschappij KNRM mochten zaterdag een rondje meevaren met de Beursplein 5. De bemanning gat een korte demonstratie van de mogelijkheden van de reddingboot: om de as draaien, optrekken tot topsnelheid (55 km/u), noodstop maken, afmeren bij een boei Bezoekers kregen zo op een spectaculaire wijze de gelegenheid om het eiland eens van een andere kant te bekijken. Het initiatief op de Nationale Reddingbootdag legde de Texelse KNRM-afdeling geen windeieren De redders konden in het reddingboothuis bij De Cocksdorp 25 nieuwe donateurs noteren, mede omdat Jaap Boon van Texgro een nieuwe mountainbike als prijs had uitgeloofd. Het lot wees de familie Langhout uit Doetinchem als winnaar aan In het reddingboothuis van de Koger wipperploeg kwamen de meeste bezoekers 's morgens een kijkje nemen. Opvattend was dat de meesten op de fiets kwamen, wat wellicht te danken was aan het feit dat de route van de nationale fietsdag de Badweg kruiste Het bij het boothuis opgestelde wippertoestel vormde de trekpleister Voor een rondje met de rubberboot was hier minder belangstelling s Middags nam het bezoek af (Foto Frans Hopman) terugkomen in het conceptrapport. Daarin lijkt een centrale rol als bezoekerscentrum weggelegd voor EcoMare. „De reikwijdte en de opzet van het centrum bieden voor het park voordelen, maar omgekeerd kan EcoMare voordeel doen met de aan wezigheid van het Nationaal Park Het rijk komt met met lege handen. Voor de bouw en herinrichting van het bezoekerscentrum is een investeringsbijdrage begroot van 660 000 -. Voor andere maatrege len en voorzieningen om het park in te richten (informatiepanelen, natuur paden, etc) zijn de kosten ƒ300.000 - EcoMare kan vooruitlopend op de aanwijzing jaarlijks rekenen op een bijdrage van ƒ60.000 - voor de exploi tatie Voor het beheer van het park heeft de commissie jaarlijks ƒ458 500,- uitgetrokken. Hierin is een bedrag opgenomen voor voorlichting en educatie Het gaat om globale schattingen. De vereniging Milieudefensie tracht op Texei een plaatselijke groep te stichten. In verband daarmee wordt donderdag 23 mei a s. in EcoMare een informatieavond (aanvang 20.00 uur) gehouden waarbij iedereen die interesse heeft voor natuur- en milieu bescherming welkom is Milieudefensie telt momenteel 120 plaatselijke groepen, die de mondiale milieuproblemen vertalen naar lokale activiteiten Een voorbeeld is de ac tie waarbii Gamma ertoe werd over gehaald om voortaan „fout" hout uit haar winkels te weren Omdat Milieudefensie steeds meer campagnes tegelijkertijd gaat voeren, wordt uitbreiding van het netwerk noodzakelijk geacht. Op de informatieavond zal blijken of er ge noeg draagkracht is voor een Texelse groep. Bij die gelegenheid wordt een overzicht gegeven van campagnes en projecten en wordt uitgelegd hoe een plaatselijke groep daarop kan inhaken en welke ondersteuning daarbij mogelijk is Kennismaken met Milieudefensie kan ook door het bezoeken van de spe ciale kraam van de vereniging op de avondmarkt „Natuurlijk Texel" die vrijdag as van 18.30tot22.00 uur op de Groeneplaats wordt gehouden. Uit een kamer van een hotel in De Koog werd zaterdag een diefstal ge pleegd Een 17-jarig meisje uit Middenmeer had haar jack op haar kamer achtergelaten. Toen zij een half uurtje later terugkwam, bleek dat onbekenden op bezoek waren ge weest en het zwartlederen jack ter waarde van ƒ450,- hadden gestolen (ADVERTENTIE) en Texelse zangers aan het begin van de uitvoering. (Foto Harry do Graal)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7