Skilder visserskoor eindelijk op CD teso At^ullepe weid°p r*W TEXELSE^? COURANT Rommelmarkten in Oosterend Fleurige dieren in Worsteltent „Verwenweekend" trekt 200 gasten Kat centraal in Galerie Tessel Meimarkt brengt ruim 4 mille op Toch dorpswacht in het seizoen Lezing De Jager over quasars Agenda Afl.11Ze zijn er allemaal „Uilskuikens laten zitten" Luilakactiviteiten in park Molenkoog - Deense dansgroe te gast op Texel DINSDAG 21 MEI 1996 Het Oudeschilder Visserskoor tijdens het presentatieconcert in de R.K. kerk van Den Burg. (Foto Harry de Graal) Het Oudeschilder visserskoor heeft voor het eerst in zijn 11 -jarig bestaan een CD uitgebracht. Het schijfje bevat totaal 20 zeemans- en shantyliederen, totaal ruim 65 minuten en is bij de twee CD-zaken van Den Burg voor bijna veertig gulden te koop. Dezelfde lieden worden binnenkort ook op cas sette uitgebracht. De CD is geproduceerd in samenwer king met Nauta CD waarbij het risico is gedeeld. Er zijn duizend plaatjes De rommelmarkten in Oosterend worden komende zomer gehouden op de zaterdagen 29 juni, 13 juli 27 juli en 10 augustus. Ook dit jaar doen bijna alle verenigingen weer mee. Deelgenomen wordt door de voetbal lers van SVO, de volleybalsters van Smash '68, de tennissers, de dammers, de gymvereniging, de toneelclub, de muzikanten van Excelsior en de dorpscommissie. De rommelmarkten beginnen gelijk met de verkoop van gebakken vis, om 10.00 uur. De aanvangstijd van de markt is vervroegd, omdat het 's mor gens vroeg meestal al lekker druk is in het dorp Naast de kraampjes met allerhande artikelen zijn er weer olie bollen en appelflappen en is er ook straattoneel De vlooienmarkt van de kinderen begint eveneens om 10.00 uur. De wanden van De Worsteltent zijn komende zomerperiode opgevrolijkt met fleurige grote schilderijen. Mischa Barrau portretteerde dieren in hun natuurlijke omgeving. Ze gebruikte daarvoor sprekende kleuren olieverf. De kunstenares uit Zeist, die regel matig op Texel vertoeft, weet de be weging van de beesten treffend neer te zetten. Hoe langer naar een werk wordt gekeken, hoe meer het leeft. Behalve zwanen, varkentjes, eenden, zeehonden, paarden, gewone koeien en hooglanders hangen in de hal ook enkele bloemen, die mei een zelfde sprekendheid zijn neergezet. Hef werk is te koop. Informatie via personeel van De Worsteltent. gemaakt Om uit de kosten te komen moeten er vijfhonderd worden ver kocht. Om de verkoop te stimuleren werd de plaat zondagmiddag met het nodige feestgedruis gepresenteerd in de R K. kerk van Den Burg, aan het be gin van een geslaagde uitvoering die door een flinke schare publiek werd bezocht. Een centrale rol bij de presentatie speelde Gré Zegers-Zijm uit Oude- schild die vanaf het prille begin nauw betrokken is geweest bij de zingende vissers en als „moeder van het koor"_ wordt beschouwd Gré liet op gees tige wijze de historie van het koor de revue passeren. De zingende vissers zijn nu met meer weg te denken Met hun uitgesproken populaire en herkenbare repertoire zijn ze verze kerd van volle zalen. Af en toe zingen ze ook op het vasteland zoals binnen kort in Harlingen tijdens de visserij- dagen aldaar. Ook zondagmiddag was het koor (dat inderdaad merendeels bestaat uit vis sers en mensen die op de haven hun brood verdienen) op dreef Onder lei- Het speciale kampeerarrangement rond moederdag heeft circa 200 deelnemers naar Texel getrokken. De VVV toont zich niet ontevreden over dit resultaat. ,,Het doel was publiciteit", aldus adjunct-direc teur Henk Groenen. „En dat is in ruime mate gelukt." Het ANWB-blad Kampeer- en Cara van Kampioen en verschillende dag bladen besteedden aandacht aan het Texelse initiatief Groenen.De boot vormt vaak de drempel. Texel moet iets bijzonders doen om de aandacht te trekken Vandaar dit enigszins lu dieke arrangement rond moeder dag." In elk geval komt er nog een verwen weekend, maar dan rond vaderdag (derde zondag in juni). De organanisatie van recreatie-onderne mers Recron heeft de VVV verzocht om nóg zo'n arrangement te beden ken. Het moederdagweekend leverde totaal 57 boekingen op, verdeeld over acht campings. Op BD-boerderij Sint Donatus werden voor de gasten Tesselse ontbijten klaargemaakt Katten in brons, door Meta Dame Galerie Tessel in de Kogerstraat heeft wat met katten. Aan de muur prijken snorrende poezen, ver derop staan de huisdieren in brons afgebeeld en in de etalage ligt een kat met een muis in z'n armen. Op de tentoonstelling „Katten in beeld" is werk van vier kunste naars te zien. Katkunstenares Meta Dame laat zich vooral inspireren door Egypte, de bakermat van het huisdier. Haar werk ademt de sfeer van oude, doorleefde ruines, vervallen muren en trappen. In haar katafbeeldingen lijkt het alsof er oude materialen in zijn verwerkt, zoals stukken bot en steen. Het is echter allemaal van brons en steen Al haar katten staan er slank, fier en trots op. Van kunstschilder Arie de Jong han gen er pastelschilderijen en zeef drukken. Het zijn afbeeldingen van tevreden spinnende poezen Keramiste Irene Polle is present met verfijnd glazuur Op ironische wijze beeldt zij de relatie tussen kat en muis uit. Vogels staan centraal in het steen goed en porselein van Lissy Oden- hoven. ding van dirigent André Keijzer werd een afwisselend repertoire afgewerkt. Alle gezongen liederen komen voor op de nu uitgebrachte CD die de naam „Langs de haven" heeft gekre gen. Er zit nogal wat ,,eigen"werk bij. zoals het „Texellied" dat door Martin Karlas is gemaakt. „Miljoenen gol ven" van Jannie Craanen en „het Oudeschilder visserslied" dat werd gemaakt door wijlen Peter Kok. Wie met de CD wil meezingen kan gebruik maken van het tekstboekje dat bij elk plaatje is ingesloten De meimarkt die zaterdag in en rond de Vrije School In Den Burg werd gehouden, heeft ƒ4.130,- op gebracht. De opbrengst wordt ge deeltelijk geschonken aan het pro ject Cubertono (bouw van een weeshuis in Kroatië) en gedeelte lijk gespendeerd aan muziekinstru menten voor de school. Over het financiële resultaat, het aan tal bezoekers en het verloop van de markt tonen ouders en leerkrachten zich tevreden. Vanaf 10 00 uur kon jong en oud terecht bij de verschil lende spelletjes, verkoopstands en tweedehands-spullenwinkel. In het „restaurant" werden zelfgemaakte taarten, pizza's, soepen, wafels en broodjes aan de man gebracht. Ab solute toppers waren het lucht kussen, het rad van avontuur en de veiling. Ruim honderd veilingstukken werden op ludieke wijze te gelde ge maakt Mede door de levende muziek was de sfeer vrolijk en enthousiast. Prijswinnaars van de prijsvragen zijn Benjamin Bakker (knikkers raden), Priscilla Noorlander (naam van de pop - Marieke) en Marieke van Dong- eren (babyfoto-prijsvraag) Hoewel de animo om eraan mee te betalen onder de Koger horecaon dernemers gering is, komt er toch weer een dorpswachtproject in het hoogseizoen. Er wordt aan meer dere bedrijven offerte gevraagd. De bedoeling is dat vier dorps wachten op vrijdag- en zaterdag tus sen 23.00 en 07.00 uur in het centrum van De Koog rondlopen. Dit gebeurt tussen 19 juli en het laatste weekend van augustus (dan is het Tropical Sea Festival) De periode beslaat één weekend meer dan vorig jaar. Omdat wordt verwacht dat het budget het zelfde is, kan ervoor worden gekozen het weekend vóór het Tropical Sea Festival geen bewaking in te zetten. Maar voordat hiertoe wordt besloten, worden eerst de offertes afgewacht. Er is ook behoefte aan een dorps wacht doordeweeks, al willen de Koger ondernemers daar niet aan meebetalen. Vorig jaar werd door eén bewaker 200 uur gesurveilleerd, waarbij werd uitgegaan van een dienst van acht uur, die eindigde om 06.00 uur. De gemeente wil komend seizoen minder lange diensten om op dergelijke wijze kosten te besparen. Dat betekent echter dat alleen perso neel van het Texelse beveiligings bedrijf BeST kan worden ingezet, want overkantse mensen zouden dan nog moeten wachten tot de eerste boot vertrekt. Op uitnodiging van de volkssterren wacht houdt professor De Jager vrij dag een lezing over: „Het laatste nieuws betreffende quasars". Quasars zijn de verst zichtbare en daarmee de oudste structuren in het heelal. Langzaam krijgt de mensheid een idee over hoe het heelal er een miljard jaar geleden uitzag, kort na het ontstaan ervan. De bijeenkomst is in EcoMare, aan vang 20.30 uur. entree ƒ5,- Dinsdag 21 mei Vandaag wordt kleding ingeza meld ten bate van de Stichting Mensen in Nood. Voor de inzamel- adressen wordt verwezen naar het bericht in de vorige krant. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start |eugd om 18 15 uur; se nioren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Broken Arrow" en om 21.15 uur „12 Monkeys". In d'Ouwe ULO begint om 19 15 uur de laatste voorronde van het ensemblefestival, dat op 1 juni wordt gehouden. Publiek welkom. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft om 19 30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis Onder andere wordt gesproken over de schuur van Lap in Den Hoorn (hoorzitting) en over rijksmonumenten. De historische vereniging heeft in d'Ouwe ULO een bibliotheek avond, alleen toegankelijk voor le den, aanvang 20.00 uur EcoMare biedt het avond programma „Vogels in de duinen" van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmel den bij EcoMare, kosten f 10,-. Woensdag 22 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 19.00 uur „Broken Arrow" en om 21.15 uur „12 Monkey's". De raadscommissie voor welzijns beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. In het raadhuis wordt de eerste zit ting gehouden waarbij mensen en instanties die zienswijzen hebben ingediend tegen het bestemmings plan buitengebied, toelichting kun nen geven. Van 9.00 tot 12.00 uur komen de zienswijzen 1 tot en met 18 aan bod en van 13.30 tot 16.30 uur de zienswijzen 19 tot en met 91. Donderdag 23 mei Van 10 00 tot 16.00 uur houdt de Plantenziektekundige Dienst zit ting bij Cavo Latuco om spuitlicensies voor landbouwers te verzorgen. In de raadzaal van het gemeente huis wordt de tweede hoorzitting 'gehouden in het kader van de bestemmingsplanprocedure Van 9.00 tot 12 00 uur kunnen indieners van de zienswijzen 92 tot en met 118 hun bezwaar toelich ten Tussen 13.30 en 16.30 zijn de indieners van de zienswijzen 119 tot en met 145 aan de beurt. In De Buureton aan de Molenstraat wordt een informatiemiddag ge houden van de gemeente en de Stichting Welzijn Ouderen over bij zondere bijstand. Aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Clueless" en om 21.15 uur,,12 Monkeys". In EcoMare wordt een informatie bijeenkomst gehouden van de ver eniging Milieudefensie met het doel op Texel een afdeling in het leven te roepen: 20 00 uur. Vrijdag 24 mei In het raadhuis worden de hoorzit tingen in het kader van de bestemmingsplanprocedure ver volgd. Van 9.00 tot 12.00 uur ko men in de raadzaal de indieners van de zienswijzen 146 tot en met 212 aan bod en van 13.30 tot 16.30 uur in de b&w-kamer/kantine (begane grond) de indieners van de zienswijzen 213 tot en met 253. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Clueless" en om 21.15 uur „12 Monkeys". Klaverjasclub De Doormars houdt een drive in dorpshuis 't Skiltje; 20.00 uur. Inschrijfgeld f7,- per koppel. Tevens verloting met een dekbed als hoofdprijs. Professor C. de Jager houdt in EcoMare een lezing over quasars, aanvang 20.30 uur Entree f5.- Zaterdag 25 mei Vandaag start in de Stappelandhal in De Koog de grote expositie „Kokoro Dinosaurs" (tot en met 15 september) Op de Groeneplaats in Den Burg is vandaag de eerste folkloredag van het seizoen. Speciaal is het optreden van een dansgroep uit Denemarken, die een uitwisseling heeft met de Texelse Dansgroep Oude Dansen. Het eerste optre den begint om 10.30 uur, het tweede om 12.30 uur Tussendoor is een show van de nostalgische kostuums waarin wordt gedanst. Van 10 00 tot 16 00 uur houdt GVT in de Beatrixzaal in Den Burg de themadag „Pocahontas", voor jeugd van de groepen 3-8 van de basisschool. In Den Helder gaat om 10.00 uur de Jan Knipperiberg Memorial van start. Strandloop over 100 Engelse mijlen naar Hoek van Holland door ultralopers Op dezelfde route wordt estafette gelopen door een team docenten en leerlingen van de Texelse OSG. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy .Story", om 19.00 uur „Clueless" en om 21.15 uur „12 Monkeys". Van 17.00 tot 22.00 uur wordi de Groeneplaats e, rommeltjesmarkt met muziek doe-activiteiten gehouden ter i. legenheid van het 25-jarig besti- van zwemclub TX 71. na ei Extra afvaarten (halfuursdienstji verband met Pmksterweeker: vrijdag 24 mei afvaart Texel uur tot en met afvaart Den Heli 20.05 uur Zaterdag 25 mei afvaart Texela uur tot en met afvaart Den Held 15.05 uur Maandag 27 mei afvaart Tej. 9.35 uur tot en met afvaart D; Helder 16.05 uur Dinsdag 28 mei afvaart Texel 9; uur tot en met afvaart Den Helt 16.05 uur Wachttijden: Vrijdag 24 mei mc< tussen 13.00 en 21.35 uur rei ning worden gehouden met et half uur wachten in Den Helde Maandag 27 mei (tweede dag) is het mogelijk dat tusss 13.00 en 18 00 uur een half uu moet worden gewacht op Texel e Hoogwater te Oudeschild Di. 21 11.20 en 23.15 a Wo.22 12.05 en 23.47 a Do. 23 12.35 a Vr. 24 0.17 en 12.55 a Za 25 1.35 en 14.25 a Zo. 26 10.10 en 22.20 a Ma. 27 2.40 en 15.40 a Di. 28 4.30 en 17.15a Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon komt 26 meiopor 5.29 u. en gaat onder om 21 42 u.. 25re eerste kwartier, 26 mei doodtij. Het mannetje van de bonte vliegenvanger is een fraaie verschijning. (Tekening Sytsko Oi/kson) Zo, als we het goed hebben bijge houden zijn al onze broedvogels terug. We zouden dus met de ru briek kunnen stoppen! Toch gaan we nog even door tot het einde van de maand mei. Er is namelijk nog volop trek! Dat is zelfs begin juni nog het geval. Sommige zwaluwen komen dan pas terug en ze moeten half juni nog beginnen met neste len. Ook trekt er dan een enkele tapuit nog noordwaarts en vertrek ken de laatste steltlopers en rot ganzen. De vogelaars hopen in de tweede helft van mei altijd op (krachtige) wind uit het zuidoosten. Die voert namelijk niet alleen warme, continentale lucht mee. maar ook trekvogels uit zuide lijk Europa En dat zijn soms behoor lijk zeldzame dwaalgasten Maar daarover eventueel meer als ze echt verschijnen. Wielewaal Soorten die we nog niet genoemd hebben en intussen arriveerden zijn o a. de bosrietzanger en de wiele waal. Afgelopen zaterdag werden op twee plaatsen roepende wielewalen gehoord. Eén in de tuin van vogel- werkgroeplid Martin Birkenhager na bij Oosterend en één in de tuin van vogelwerkgroeplid Cor Smit in De Waal. Dirk Maas en z'n vrouw hoor den en zagen dit mannetje, want Cor was met thuis! Als je in een vogelboekje de prachtige knalgele wielewaalman ziet, ben je geneigd te denken dat het een opval lende vogel is die je niet snel over het hoofd ziet. Niets is minder waar! We hebben geluk dat de bomen wat ach ter zijn in ontwikkeling, want als als de blaadjes helemaal volgroeid zijn, ver dwijnt de wielewaal er gewoonweg in. Knalgeel is zijn schutkleur Kijk op „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41„De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! Jonge ransuilen die hun nest ver laten en op de grond terecht ko men, hebben geen hulp van men sen nodig. Dit advies geeft Staatsbosbeheer. Weliswaar zien de uilskuikens er hulpeloos uit, maar ze zijn zelf in staat om weer in een boom te klimmen. Door het klagelijk, indringende ge roep van het „verloren" jong weten de ouders waar het voedsel heen moet. Wie het echt niet vertrouwt, kan de uilskuikens op een tak van een boom of struik zetten. Men helpt de jonge uilen echter niet door ze naar de vogelopvang te brengen. Op Luilakochtend houdt Jeugd- en Jongerenwerk weer activiteiten in zwempark Molenkoog, van 3.00 tot 6.00 uur. Programma: Van 3.00 tot 4.00 uur in het donker zwemmen met achtergrondmuziek. Van 4.00 tot 5 00 uur band Deluge. 5.00 tot 5.30 uur pauze met achter grondmuziek. 5.30 tot 6.30 band Djawi. 6.30 tot 7 00 uur kreativiteitstafel en achtergrondmuziek. 7.00 tot 8.00 uur gratis luilakontbijt en kreativiteitstafel. Gedurende de ochtend kan volop worden gezwommen en er worden voortdurend tekenfilms vertoond. Toegang is gratis. Ransuilen broeden verspreid oe i hele eiland. In de vele oude sis en kraaienesten vinden ze eet schikte broedplek in erf- enq beplantingen, eenzame meid®?» de duinen en vooral in De tei Van de gemiddeld twintig bres® zit ruim de helft in het bos. Hta jongen per nest varieert. In rijke jaren zijn het er drie of vies ders twee of drie. Een folkoristische dansgroej Silkeborg brengt met Pinkste een bezoek aan Texel. De De komen naar het eiland op uiti» ging van de Dansgroep Oudets sen, die een jaar geleden in Dj marken te gast was. Hoogfij van de uitwisseling is eenojf den zaterdag op de Groenepl;: Tijdens de eerste folkloredag vaii seizoen geven de Denen er Texelaars beurtelings een der stratie. Het eerste optreden te rond 10.30 uur, het tweede om li uur. Tussendoor is er een show klederdrachten. Daarbij treedtr vrouw De Vries van Zuidhaffelcc Deense tolk. Het gezelschap Silkeborg maakt een bonte indj omdat de deelnemers het kostjj dragen uit de streek waar zij spronkelijk vandaan komen Of lend zijn de „slaapmutsen", dit Skandinaviërs een trol-achtig uils geven. Méér informatie over wisseling volgt in de Texelse Cotr van vrijdag. een zonnige dag in het voorjaar maar eens naar de kroon van een eik of esdoorn. Het frisse blad lijkt meer geel dan groen. De combinatie met zwart zorgt voor wat schaduwwerking en zo kan de wielewaal lang ongezien blijven, de gefrustreerde waarnemers met stijve nekken van het naar boven staren achterlatend Gelukkig laten vogels zich ook horen. Zelfs als ze op trek zijn, kunnen ze het niet laten even te roepen. En die roep is zoals zo vaak, karakteristiek. Één maal gehoord, vergeet je hem niet snel. Een helder, fluitend du-del-jo ('wie-le-waal'). De wetenschappe lijke, engelse, duitse en franse naam zijn eveneens op z'n roep terug te voeren: Oriolus, (golden) oriol, Pirol en loriot. Zeldzame broedvogels De wielewaal is tegenwoordig op Texel (helaas) een zeldzame broed- vogel. Meestal worden niet meer dan een paar paartjes in het bos geteld. Maar het is gemakkelijk een broed- geval over het hoofd te zien en lastig er een vast te stellen. In alle bosjes in het cultuurland zou de soort in prin cipe kunnen broeden. Wielewalen kunnen tot begin juni doortrekken, zijn het meest actief rond en direkt na zonsopgang en broedparen zijn on opvallend! Een andere zeldzame broedvogel is de bonte vliegenvanger. In het oos ten en zuiden van ons land is hij met bijzonder, maar van Texel zijn maar enkele broedgevallen bekend. Wel trekt hij hier geregeld door, in april en mei en van augustus tot in oktober. We kregen een paar meldingen van bonte vliegenvangers die zich al een dag of vijf op dezelfde plaats ophiel den. Dat zijn natuurlijk potentiële broedgevallen! Opletten is daar gebo den. De bonte vliegenvanger is een echte holenbroeder en geeft de voor keur aan nestkastjes Een gewone koolmezenkast is goed genoeg voor hem en als hij eenmaal z'n zinnen op zo'n kast gezet heeft, jaagt hij soms de koolmees er uit! We moeten overigens nooit te vroeg juichen bij zulke waarnemingen in het voorjaar. Het frisse weer en de noor delijke wind kan doortrekkers soms flink ophouden. Ze hebben nog met zo'n haast en blijven nog een tijdje 'hangen'. Pestvogel Tenslotte nog een nagekomen be- I* richt: Van zaterdag op zondag t' iemand een pestvogel in de opvangkist van EcoMare gezel was helaas zondagmorgen aids maar we willen graag weten wan vogel is gevonden en onder »i omstandigheden. Er was afgel winter een invasie van pestvoge1 ons land en ook op Texel werd? gezien. Waar die vogels blijver altijd onzeker. Men denkt daler terugtrekken, maar veel bewijsisd niet voor. In ieder geval waren r maanden geen pestvogels mee Texel gezien en is dit het eersier geval voor het eiland! Adriaan Dijksen c Jimir Sstvkc cn Atli i.i.in Dijkeen

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2