Kilte deed afbreuk aan sfeer op milieumarkt Museum in handomdraai open door burgemeester Feest in drievoud op De Luwe Hoek 6 Heldere regels voor evenementen gewem TEXELSE COURANT Toegevoegd „Texels" weerglas in nieuw museum Motorliefhebbers zetten tentje op Pinksteruitje vo1 kerkelijke jeug DINSDAG 21 MEI 1996 Onder het model van het voormalige Texelse paravliegtuig PH-MEN speelde de groep Jollyboys. Tot de vrijwilligers die de handen uit de mouwen hebben Hans en Dick de Graaf uit De gesstoken om het luchtvaartmuseum tot stand te brengen, Cocksdorp was gemaakt van onder- hoort nu ook burgemeester Van Rappard. Zijn inspanning delen, onder andere afkomstig van de stelde echter weinig voor. Hij hoefde alleen maar een moer Short Stirling bommenwerper die op aan te draaien van een propeller op de voorgevel van het 9 september 1944 neerstortte bij paai gebouw. Dat was de officiële openingshandeling, die dus letterlijk in één handomdraai was geschied. 28. Het aantal genodigden dat de ingebruikstelling van Texels nieuwste attractie kwam meemaken, was enorm. Er vanuit gaande dat het op Texel altijd mooi weer is, zouden zij in de openlucht worden ontvangen maar de regen dwong tot een samen komst in het vliegveldrestaurant waar het letterlijk staande vol was Vliegvelddirecteur Ed de Bruijn moest onder ogen zien dat zijn reputatie als weerman een gevoelige knak heeft gekregen. In zijn welkomstwoord bracht hij uitbundig lof aan de tiental len vrijwilligers die in vijf weken van de oude zweefvlieghangaar een mu seum hebben gemaakt en aan het bedrijfsleven en de gemeenteraad voor de materiële steun. ,,Een haalbaarheidsonderzoek is er niet aan te pas gekomen want dat zou meer hebben gekost dan het hele museum". De Bruijn zag het vliegveldmuseum niet als een con current voor de andere musea op Texel. „We kunnen elkaar alleen maar versterken" Burgemeester Van Rappard vroeg en kreeg een applaus voor Ed de Bruijn die jarenlang heeft geijverd voor het museum Het luchtvaartmuseum past in het beleid want in de museumnota staat dat er mogelijkheden moeten 't is maar goed dofte wee 't weer niet sellef make kennenDeze tekst staat op een fraaie barometer die sinds maandag hangt in het bijna voltooide luchtvaartmuseum op het vliegveld. Het is onmisken baar Texels en dat geldt ook voor de weersbeschrijvingen bij de ver schillende barometerstanden: dróóg, vost, gnap, feronderlijk, rege en storrum. De ruim één meter hoge contra-baro meter die samen met een thermome ter en een stormglas in een lijst ach ter glas is gemonteerd is geschonken door Jacob ten Hoeve uit Joure, die het instrument maandag kwam bezorgen. De geste vloeide voort uit het contact dat Ten Hoeve anderhalf jaar geleden opnam met Gelein Jansen. Aanleiding was het door laatstgenoemde geschreven Texels Woordenboek dat Ten Hoeve in handen had gekregen via een ken nis die op Texel was geweest. De zakenman uit Joure verkoopt baro meters waarvan de schaalplaat is voorzien van aanduidingen in het Nederlands en het Fries maar ook in het Amelands, Stellingwerfs, Gro nings. Drents en andere dialecten Hij wilde ook graag een Texelse meter aan de man brengen en vond Jansen bereid de teksten te verzorgen. Ten Hoeve hoopt zijn weerglas in het Tessels (dat afhankelijk van de uit voering f925,- tot f1175,- kost) aan geïnteresseerden te leveren. Er zit dus een commercieel kantje aan De meter voor het museum was in elk geval gratis. Hij heeft een plekje ge kregen in de speciale meteohoek die door Jansen is voorzien van Texelse sèggies die betrekking hebben op het weer Museumvoorzitter-luchthaven directeur-weerman Ed de Bruijn. ver klaarde erg blij te zijn met het precisieinstrument. ,,Weer en lucht vaart hebben veel met elkaar te ma ken". Open De burgemeester kreeg daarop een sleutel in handen, waarmee hij een moer van de propeller op de voorge vel van het museum nog wat vaster aandraaide De B 17-propeller is ge geven door Nan Westerlaken en is afkomstig van een bommenwerper. Van Rappard opende daarop de deur aan de andere zijde van het gebouw, samen met Theo Witte, een van de meest „bezeten" vrijwilligers die zich voor het museum hebben ingespan nen. De genodigden, de werden be groet met jazzmuziek van de groep Jollyboys, hadden daarop volop ge legenheid om de collectie te bekijken. Het enthousiasme was algemeen De plotselinge massale toeloop was een aardige test van de bezoe kerscapaciteit van het museum Het bleek dat iedereen er makkelijk in kon en zonder elkaar te storen de collec tie kon bekijken. De bijna winterse kou heeft duide lijk afbreuk gedaan aan de sfeer tijdens de vrijdag gehouden avondmarkt „Natuurlijk Texel". Er kwamen wat minder mensen die ook nog minder lang bleven, waar door het minder gezellig was dan tijdens de eerste markt die ter ge legenheid van het Thijssejaar werd gehouden. Volgens sommige kraamhouders speelde ook het ontbreken van feestverlichting een ongunstige rol. Gelukkig hebben toch nog flinke aan tallen mensen kennis genomen van het vele dat te zien, te horen en te proeven was. Hoewel alles te maken had met na tuur en milieu, bood de markt een bonte verscheidenheid aan techni sche en andere informatie, illustratief voor het feit dat tegenwoordig alles en iedereen met „milieu" bezig is. ook in commerciéle zin. Energie Noord West (PEN) demon streerde naast een zonneboiler ook elektrische zonnecellen, waarmee uit licht direct stroom wordt gemaakt die in een accu kan worden opgeslagen Een groot deel van het jaar is er ge noeg zonlicht om met een kleine in stallatie wat lichtpunten in huis te bedienen. In tegenstelling tot zonneboilers is dit systeem echter in financiële zin niet profijtelijk omdat zonnecellen kostbaar zijn. Het Hoogheemraadschap gaf inte ressante informatie over de binnen kort uit te voeren plannen om de bio logische eindzuivering bij de zuivering Everstekoog groot aan te pakken Het moet leiden tot een aanzienlijke ver betering van de waterkwaliteit vol gens een uniek systeem. De heemtuin van de naburige heemtum van de Thijsseschool was opengesteld voor publiek, echter niet langer dan tot 20,00 uur, zodat de aantallen bezoekers die hier werden ontvangen klein bleven. De VVV Texel presenteerde zo onge veer alle op Texel betrekking heb bende informatiemateriaal. In het bij zonder werd gewezen op de VOC-,.stadswandelingen" waarvan er ook een op Texel kan worden ge maakt. in het gebied rond Oude- schild, Hogeberg en de Schans Natuurvoedselwinkel De Vlier ontbrak natuurlijk niet op de markt. Je kon er onder andere terecht voor vegetari sche saucijzen en appelflappen, alle maal biologisch of biologisch dyna misch. Langeveld de Rooij presenteerde De burgemeester draalt de laatste moer aan. Foto's Harry do Graaf) zijn voor museale voorzieningen die toegevoegde waarde hebben. Rege ren is niet alleen vóóruitzien. Bij het beoordelen van de kwaliteit van de samenleving is één van de criteria de omgang met het verleden. Wat dat betreft zit het op Texel goed met zijn vele musea en een grote actieve his torische vereniging De burgemees ter onderstreepte het Texelse karak ter van de luchtvaartmuseum en was er voldaan over dat de opstand van de Georgiérs nu ook aandacht heeft gekregen Hij signaleerde dat over die opstand op Texel verschillend wordt gedacht en hoopte dat de col lectie de discussie daarover zal sti muleren zodat er ooit één versie van de tragedie zal ontstaan Riet Goeman-Smit kwam collegiale felicitaties aanbieden van het Agra risch en Wagenmuseum uit De Waal. Als geschenk overhandigde ze een boormachine die door de gebroeders Alle Texelse motorrijders kunnen deelnemen aan een kampeer- weekend, georganiseerd door de MAB-club. Men kan in het weekend van 14 tot 16 juni (vaderdag) te recht op het terrein van De Krim. Liefhebbers kunnen zich tevoren op geven bij Harry Bakker, tel. 31 47 38, of Gerard Witte, tel. 31 42 61. Deel name kost ƒ25,- Bedoeling is dat zij zich vrijdagmiddag of -avond 14 juni met motor, tent en eventuele aan hang melden bij De Krim. Gekam peerd wordt op het veldje rechts van de slagboom. Zaterdag kan ieder z'n eigen gang gaan, misschien kan ge zamenlijk een rondje worden getoerd Bij voldoende belangstelling wordt aan het eind van de dag een barbe cue gehouden. Wie hieraan wil deel nemen moet dat doorgeven aan de genoemde contactpersonen. Zondag staat een rondrit op het programma Gestart wordt 's middags om 14 00 uur en de tocht eindigt om 16.00 uur bij het nieuwe Luchtvaartmuseum, waar een kijkje wordt genomen. Woensdag hingen vlaggetjes en ballonnen in de bomen van het bungalowparkje De Luwe Hoek aan de Monnikenweg. Die versie ring had te maken met een drievou dig feest. Het echtpaar Stoffels- Bakewel uit Oostzaan, die voor het 33e jaar de vakantie doorbracht op De Luwe Hoek, vierde hier het 40- jarig huwelijksjubileum, dochter Erica trad die dag in Den Burg in het huwelijk met de ook uit Oostzaan afkomstige André Adema en het echtpaar Vlaan- deren-Bruning uit Amsterdam was dit jaar voor de veertigste keer op De Luwe Hoek. Het duidelijk dat de families nauwe banden hebben met Texel. VVV-di- recteur Joost van Linge kwam 's mid dags met drie boeskippemandjes met Texelse lekkernijen naar de in de bossen verscholen zeven huisjes om zijn blijdschap over deze Texel-trouw duidelijk te maken. Daarvoor kwamen de jubilerende families en het pas getrouwde stel bijeen in een van de bungalows. Van Linge veronder stelde dat de families Stoffels en Vlaanderen het eiland Texel sterk hebben zien veranderen, met alleen in gunstig opzicht Blijkbaar vinden ze het eiland nog steeds aantrekkelijk genoeg Texel kent meer van derge lijke trouwe gasten Deze toeristen weten vaak meer van het eiland dan menige Texelaar en voelen zich sterk bij het wel en wee betrokken „Dit soort mensen hebben we hier graag", aldus Van Linge, die aan de jubilarissen het ere-Texelaarschap zou willen toekennen als dat moge lijk zou zijn. Rust genoeg De heer H. Stoffels kon bevestigen dat hij de rust en stilte op Texel nog altijd vindt. „Tachtig procent van de toeristen neemt hier slechts twintig een collectie enveloppen, kaarten, briefpapier en andere papierwaren, gemaakt van kringlooppapier en ook nog versierd met aan de natuur ont leende motieven. De oud-leerlingenvereniging van de landbouw trok de aandacht met een pasgeboren kalfje en een ooi met twee lammeren. Informatie werd ge geven over de ontwikkeling van de Texelse landbouw en de milieu maatregelen waarmee deze bedrijfs tak heeft te maken In de stand van Sint Donatus werden de „Waddenprodukten" getoond die nu in en groot samenwerkingsver band aan de man worden gebracht. Hier was ook „waddenijs" te koop maar daarvoor was gezien de kille weersomstandigheden weinig klandi zie. De Waddenwinkel bood een over zicht van alle drukwerken en textiele artikelen die zij in de aanbieding heefl. Het publiek werd uitgenodigd te raden hoeveel waddieren zich ophiel den in een aquarium Ook in de stand van de Werkgroep Landschapszorg kon een spelletje worden gedaan, foto's van oude en nieuwe Texelse landschappen bij el kaar zoeken. Dat was soms moeilijk, want sommige plekjes zijn wel héél erg veranderd. Ook Greenpeace presenteerde zich en verkocht artikelen, hetzelfde deed de vereniging Milieudefensie, die op Texel een afdeling wil starten Kiesvereniging Texels Belang stond samen met Groenlinks in één stand op de markt Voor menige bezoeker was dat even slikken, maar beide groeperingen vinden elkaar in pogin gen om de afvalstromen op Texel te rug te dringen. Hier werd ook aan dacht gevraagd voor de Ecolite luierservice Eén manier om de afvalberg kleiner te maken is het opnieuw gebruiken van afgedankte artikelen. De Kringloopwinkel van de familie Slikker houdt zich daar op commerciéle grondslag mee bezig. Een van de grootste stands had mede-organisator Staatsbosbeheer veel informatie met prachtig beeld- en tekstmateriaal over groenzones, bermbeheer, rotganzenreservaat, Mokslootproject en andere natuur projecten van Staatsbosbeheer. Kaasboerderij Wezenspyk liet diverse soorten kaas proeven, in de stand van Dierenbescherming werden volop allerlei drukwerken uitgedeeld over acties van deze organisatie. In de EcoMare-kraam kon worden mee gedaan aan een prijsvraag „Kent u deze vogels van Texel". Het Maartenhuis bood fraaie prop aan die in de werkplaats van 4 tuut zijn gemaakt: houtsmjwe weven stoffen, kaarsen, ei Vogelwerkgroep toonde naasi en foldermateriaal diverse si nestkastjes. In de stand vi Vlinderstichting waren onders kasten met vlinderverzamelirg zien. Verder werd aan de milieumarkt gedaan door de Panda-sho Wereld Natuur Fonds, Agraris Wagenmuseum, schapenbos De Noordkroon en nog divers, dere bedrijven en organisaties" was het alleen in de behaa schoutenzaal van De Lindel waar Freek Veldwisch dia's van vertoonde. Muzikaal entertainment werf zorgd door Berl van Baar en Rot van Staatsbosbeheer, de groep en Pip Barnard met Nils Lely Tijdens de markt werd door ra Peter Bakker bekend gemaakli jaarlijkse milieuprijs van Groenl toegekend aan de familie Slikks de Kringloopwinkel, die in de va lige zuivelfabriek is gevestigd, het vergaren van tweedehand: dukten die vervolgens gereps en opgeknapt worden verkocht, een fundamentele bijdrage gei aan het verminderen van de stroom, aldus de motivatie. Traditiegetrouw bestond de pg een kunstwerk: een fraaie ap, van duinparelmoervlinders, gen door Johan Reydon. Jos en Marian Slikker en hun kinderen vernemen van Peter Bakker dat zij de Groenlinks milieuprijs 1996 hebben gekregen. (Foto Hf\l procent van de ruimte in beslag", zegt hij om aan te geven dat het grootste deel van het eiland er ook in het sei zoen nog rustig bij ligt Hij en zijn vrouw zijn echte natuurliefhebbers die graag fietsen en wandelen en yolstrekte rust vinden in de paradij selijk gelegen huisjes van de Luwe Hoek. Ook de vier kinderen komen regelmatig naar het eiland, met „aan hang". Om die reden wilde dochter Erica op het eiland trouwen. Ook het echtpaar Vlaanderen is uiterst tevre den met de kwaliteiten van Texel en wil van geen andere vakantie bestemming weten. De heer C. Vlaanderen is niet alleen geïnteres seerd in flora en fauna maar ook in de sterren Als hij naar Texel gaat neemt hij altijd zijn telescoop mee waar hij dank zij de heldere lucht en de afwe zigheid van storende stadsverlichting prachtige waarnemingen kan doen Beide families hadden aanvankelijk te maken met het echtpaar Bakker- Zuidewind, die de huisjes begin jaren vijftig op deze idyllische plek liet bou wen. Twaalf jaar geleden kwamen Rob en Lydia de Blok in de firma: te genwoordig zijn zij eigenaar-exploi tant. Van links naar rechts de echtparen Adema-Stoffels, Stoffels-Bakewel en Vlaanderen-Bruning. (Foto Harry do Grant Moet de gemeente voor alle nieuwe evenementen vergunning verle nen, of mag zij af en toe weigeren? De Texelse politiek boog zich gis teravond over deze kwestie. Alge mene conclusie was dat Texel se lectief mag zijn, maar waar'de grens wordt getrokken werd niet duidelijk. Opvallend was de roep om méér evenementen voor jonge ren, zoals popconcerten. Onder leiding van burgemeester W. van Rappard discussieerde de raads commissie voor algemeen en organi satorisch beleid over het voorstel van b en w om het evenementenbeleid aan te scherpen De burgemeester moet als eindverantwoordelijke vaak de knoop doorhakken of een evene ment mag plaatsvinden. Hij had de behoefte om hieromtrent een aantal regels op te stellen. Waterdicht? In het voorstel van de burgemeester is „rust en ruimte" het uitgangspunt en moet overlast in dat verband wor den voorkomen Commissielid Pieter de Groot betoogde dat dit juridisch onderuit zal worden gehaald. Een aanvraag voor een geluid- producerend evenement in het hoog seizoen in De Koog kan volgens de D66'er met worden geweigerd, omdat het in de badplaats dan al een vrolijke en lawaaierige bedoening is. Toch stak de gemeente vorig jaar een stokje voor een optreden van auto- stuntteam Les Aranis. De burgemeester meende dat de wet voldoende ruimte laat voor eigen in terpretatie door gemeenten. Als voor beeld noemde hij Staphorst, dat op basis van geloofsredenen een eigen beleid voert. Texel zou als eiland van rust en ruimte ook een aantal beper kingen kunnen hanteren. „In het hoogseizoen zit hier veel volk en is Texel favoriet bij organisatoren die geld willen verdienen. Maar moet dat een reden zijn om alles te honore ren?". aldus Van Rappard. Hij vond Op visite. Het college van b en w is gisteren op bezoek geweest bij de collega's in Den Helder Gepraat is over samenwerking, parkeren bij de boot en andere problemen die beide gemeenten aangaan. I8 het onjuist dat de aanvrager bsp wat er op het eiland gebeurt. De Groot hield twijfels over de sche waterdichtheid, maaroot dere raadsleden wilden helderheid op dit punt. Het moe' gens hen duidelijker zijn wanne» of niet sprake is van overlast. De meeste commissieleden voet er mets voor om zeer strakke r« op te stellen. Zo moet het voa MAB-club mogelijk blijven ome loop van de autocross dep uitreiking in een tent te houden er uit te wijken naar een cale commissieleden waren het niet! met een bezwaar dat Horeca hiertegen had gemaakt Ook het aantal evenementen I volgens de meerderheid mei banden worden gelegd „Heti; zichzelf wel", vond Peter Bal (Groen Links). Evenals DeG vond hij dat er weinig grote es menten zijn voor de jeugd. Helt tal kreeg bijval van Jan Koo (CDA), die voorstelde om enkele: concerten mogelijk te maken gaan jongeren liever naar schelling.' De Groot en Bakker braken voor de Stappelandhal als lot voor popconcerten. De burgemé wees dat van de hand. „De ge isolatie is nul komma nul. Mm optredens daar zijn niet te rijmen de isolatie-eisen die we oplegger horecagelegenheden elders i' Koog." Het jaarlijkse pinksteruitje voor lijke jeugd begint zondag om uur op de Emmalaan Daarve len alle deelnemers voor de naar de Hoge berg. Wat daar gebeuren wordt nog geheim den. Voor de picknick moeten de mers brood (en fruit) mee voor drinken wordt gezorgd, dichte schoenen en oude wordt aanbevolen. Alle ki vanaf 4 jaar zijn welkom. a

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 6