College heeft genoeg van lawaai Le Berry Vlug voetenwerk van Deense volksdansers Boekpresentatie in luchtvaartmuseum Langs de weg =r Mensen - Pootgoed TEXELSE JJ? COURANT Cor Zutphen koopt Helderse camping Fancy-fair Onkruidbestrijding milieuvriendelijker Hardrijders Ploosterstraat afgesloten Schapenmiddag De Noordkroon Bijdrage voor „wiebelding" Studiemiddag voor leerkrachten „De Jantjes" van Wim Horn man Aldi geeft ook geluidsoverlast Cleaning Texel gaat toiletten verhuren donesisch uitlegde, maar de boeren begrepen het pas toen ze er iemand bijhaalden die de boodschap in hun eigen Dani-taal overzette Toen was het snel voor elkaar. Van hun eigen land en dat van de buren haalden ze de gevraagde rode, witte en gele piepertjes die ze verpakten in een eigenhandig gevlochten tasie. Ik be taalde er 5000 rupiah voor, ongeveer drie gulden Dat is veel meer dan ze er op hun markt voor gekregen zou den hebben, dus ik mag nog eens terugkomen. De douane liet de partij ongehinderd door, nadat ik had verklaard dat het persoonlijke mondvoorraad was, be stemd voor onmiddellijke consumptie. Om dat te bewijzen nam ik uit één der knollen een hap Ik heb het pootgoed inmiddels bij Harry in Den Hoorn afgeleverd, zodat hij met experimenteren kan beginnen en zijn eerste waddenaardappelen spoedig in de handel kan brengen. Het zou natuurlijk ook verkeerd kun nen aflopen. Gisternacht droomde ik dat deze bijzondere kruising vléésetende bladeren en bloemen zal hebben met een zeer agressief ka rakter Stel je voor: planten die woest om zich heen bijten en elke toerist verzwelgen die zich over de tuunwal waagt. Het is een effectieve manier om het aantal recreanten binnen de 45000 te houden, maar niet echt klantvriendelijk en ook strijdig met het Recreatiebasisplan Een andere ramp is ook denkbaar. Misschien heb ik met die knollen een of ander afschuwelijk virus geïmpor teerd. waar geen enkel gif tegen helpt' Mocht op Texel binnenkort een geheimzinnige aardappelziekte' uitbreken waardoor de hele pootgoedteelt op zijn kont komt te lig gen, dan weten jullie nu al dat die catastrofe is veroorzaakt door Harry VRIJDAG 24 MEI 1996 goed ook, want het was me al door het hoofd gegaan. Pas op dat moment realiseerde ik me dat het eigenlijk helemaal met kon Je mag immers niet zonder vergunning plant- en pootgoed exporteren of im porteren Omdat ik op een of andere zwarte lijst sta, heeft de douane altijd speciale interesse voor me, dus de kans was groot dat die piepers in mijn koffer zouden worden gevonden en dat er gedonder van zou komen. Maar ik kon ook nu geen nee zeggen. Bovendien vond ik het wel spannend. Ik fantaseerde al over kruisingen tus sen zoete Baliem-aardappelen en onze eigen beroemde Texelster. Vol gens een bevriende geneticus zou dat de Zoele Texelster kunnen ople veren, een zeer smakelijke pieper die als „Waddenaardappel" met veel toe gevoegde waarde een goudmijn wordt voor de Texelse agrariërs, zo dat die smerige caravans op de erven met meer nodig zijn Door de aardap pels te importeren zou ik dus een geweldige bijdrage kunnen leveren aan de plattelandsvernieuwing. Na aankomst in de Baliemvallei, in het centrale bergland van Nieuw- Guinea trok ik dus onmiddellijk naar de boeren op hun akkers om de aard appelen voor Hoornder Harry op te halen Die knollen worden daar op kunstig geirrigeerde perceeltjes ge teeld door Dani-papoea's, die nog maar net uit het stenen tijdperk zijn gestapt en weinig méér om het lijf hebben dan een peniskoker of gras rokje. Ik heb ze leren kennen als een lief slag mensen, altijd bereid te hel pen. De op de akkertjes werkende vrou wen deden echter wantrouwend en haalden er mannen bij Die luisterden ernstig knikkend naar mijn verhaal, draafden weg en kwamen een paar minuten later terug met een draagnet vol gelijksoortige zoete aardappelen Topkwaliteit, zo groot als bieten. Ze hadden het dus niet begrepen. Ik zei nogmaals dat ik van élke soort één klem exemplaar nodig had satu ken- lang mams merah. salu kentang manis kuning. satu kentang manis putih. semua kecil. Ik vond zelf dat ik het in prachtig In- Dansgroep Silkeborg og Omegns De walsen die de Texelse Dans groep Oude Dansen op het reper toire heeft staan, zijn niet besteed aan hun Deense collega's uit Silkeborg. De Skandinaviërs, die dit weekend op bezoek zijn, kun nen niet zo mooi zwieren, merkten de Texelaars twee jaar geleden tij dens hun bezoek aan Denemarken. Liefhebbers van vlug voetenwerk komen morgen op de Groene- plaats echter aan hun trekken. Elke streek heeft z'n eigen tradities, klederdracht en dans. Dat maakt het interessant om af en toe uitwisselin gen met andere volkdansgroepen te houden Dansgroep Oude Dansen (DOD) is wat dat betreft actief Enkele weken geleden waren de Texelaars nog te gast in het Belgische Brugge en vandaag staat de dansgroep Silkeborg og Omegns (Silkeborg en omgeving) alweer op de stoep De Denen zijn vannacht uit Jutland vertrokken en hoopten om 10.00 uur op het eiland te arriveren In april 1994 bezorgden zij de Texelse dans groep een zeer gastvrij onthaal. ..We werden ondergebracht in gast gezinnen, wat heel gezellig was. Met Engels, Duits en handen-en-voeten- werk konden we ons prima redden" blikken Sjaak en Marga Ransdorp van de DOD terug Opvallend was de aankleding van de gastvrouwen en -heren. Niet uniform, zoals in Nederland, maar een bonte verzameling ,Elk lid danst in het kos tuum van de streek waar men oor spronkelijk vandaan komt. Daarnaast dragen de Denen een soort slaap mutsen Ze lijken dan net trollen." Handklap Rood en wit, de kleuren van de Deense vlag, komen het meest voor, soms in combinatie met zwart Na elke dans geven de deelnemers een handklap en in plaats van een hand tas dragen ze een ovaal houten kistje bij zich Het repertoire bestaat uit Deense volksmuziek, die polka achtig aandoet Silkeborg brengt ei gen muzikale begeleiding mee ac cordeon, drum, viool en klarinet Het bandje zal samenspelen met de Texelse muzikanten van de DOD Optreden De uitwisseling is vooral een onder linge aangelegenheid Alleen morgen treden beide dansgroepen voor pu bliek op Dat gebeurt tijdens de eer ste folkloredag van het seizoen op de Groeneplaats Vanaf 10 30 uur ver zorgen ze beurtelings verzorgen ze een optreden Tussendoor is een kledingshow Vanmiddag is het bezoek van start gegaan met een tocht over de Wad denzee aan boord van de TX 10, waarbij de gasten zich aan vers gebakken slippies te goed kunnen doen Tijdens het weekend zal naast een rondrit en bezoek aan EcoMare veel samen worden gedanst Cor Zutphen uit De Koog heeft 15 mei camping „Oase" in Den Helder gekocht van Bethlehem BV. Dit bedrijf verkocht het kampeerter rein om zich volledig op de hoofd activiteiten, het automobielbedrijf en de motorbrandstoffen, te kun nen richten. Zutphen is niet onbekend met de kampeerbranche. Camping ,,De Luwe Boshoek is sinds veertig jaar eigendom van de familie en wordt vanaf 1964 door Cor Zutphen zelf geëxploiteerd. Zijn dochter, mevrouw W L Zutphen gaat Oase in Den Hel der beheren. Het ligt in de bedoeling de exploitatie van de familiecamping op dezelfde wi|ze voort te zetten. Zaterdag 1 juni houdt peuter speelzaal „Spelemaer" de jaarlijkse fancy-fair. Van 10.00 tot 12.30 uur worden vele spelletjes en activiteiten voor de kleintjes gehouden. Goud- zoeken, een prijsjesparasol, spijker- poepen, ballon gooien en schminken. Daarnaast worden tweedehands kinderkleert|es, speelgoed en andere rommeltjes verkocht en is er een ver loting met veel leuke prijsjes Vanzelf sprekend ontbreken ook koffie, thee. limonade en cake niet en zijn er heer lijke ijsjes te koop. Alle belangstellen den zijn welkom. Werken met gif is natuurlijk nooit milieuvriendelijk. Maar door de concentraties zo laag mogelijk te houden, de stoffen alleen te ge bruiken waar nodig en de verstuiving tegen te gaan, wordt de schade beperkt. Sinds kort han teert de gemeente voor onkruid bestrijding nieuwe apparaten, die voldoen aan deze voorwaarden. Aannemer Willem van Tatenhove ontdekte de ..Mankar" op een beurs. ,,Wij verzorgenvoor de gemeente al jaren de bestrijding. Vroeger ging dat met een tractor, Maar het nadeel daarvan was dat je met zo nauwkeu rig kon werken. En als er een beetje wind was woei het gif zo de aangren zende tuinen en plantsoenen in." Door een beschermkap houdt de Mankar verstuiving tegen. Bovendien wordt een veel lagere dosis gif ge bruikt. Misschien zullen we later in het seizoen nog een rondje moeten, maar dan nog gebruiken we minder van die rommel", aldus Van Tatenhove De gemeente is bijzonder te spreken over de nieuwe methode .Het is ef fectief, maar ook voor de mannen die ermee werken veel plezieriger", aldus Piet Bolier, chef van de buitendienst. Op de Postweg is zaterdagmiddag een snelheidscontrole gehouden. Van de 862 passerende automobilis ten krijgen er 33 een bekeuring De grootste overtreder reed 101 km, ter wijl 80 is toegestaan. De onkruidbestrijders zijn blij met de nieuwe apparatuur. Foto t0sm <jo uraoii) Wegens hef aanleggen van een nieuwe fundering en herstratings- werkzaamheden zal de Plooster straat in De Cocksdorp vanaf dinsdag vier weken zijn afgesloten voor alle verkeer. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Texel BV. Bij De Noordkroon aan de Nieuw- landerweg wordt maandag een schapenmiddag gehouden van 14.00 tot 18.00 uur. Behalve schapen scheren en een uitleg over de boer derij wordt een demonstratie kaas verzorging gegeven Het IVN verzorgt een excursie en er kan worden ge proefd van schapen- en geitenmelk. Om 16.00 uur begint het schapen- melken en om 17.15 uur het geiten- melken. De toegang is ƒ5,- voor vol wassenen en ƒ4,- voor jeugd Tijdens deze periode zullen van de AOT een andere routed Ze gaan van de Postweg V| Molenlaan linksaf de Klimpstraa!, via de Langeveldstraat dooris Vuurtorenweg De Hodshonstraat komt dus enigej vervallen. Oosterend wil de spelgelegenhe dorpshuis De Bijenkorf graag passen, zodat ook de peuters; recht kunnen Het terrein grenst de speelzaal die voor deze gics het dorpshuis is gemaakt Als de speelgelegenheid hele wordt aangepast kost dat ƒ25.000,-. Dat is de gemeente teveel. Wel wil het college 2900,- beschikbaar stellen voo zogenaamde spotvogel. .Datis wiebelding waar kinderen op km zitten", verklaart Riekie van Dijk de afdeling welzi|n Schrilver Wim Hornman (links) wijst overste Den Doop op interessante passages in nieuwste boek. Het nieuwe boek „De Jantjes" van Wim Hornman speelt voor een deel op Texel. Want het beschrijft de lotgevallen van de marinemannen Jan Clots en Wiet te Loo, die tot de inval van de Duitsers in mei 1940 dienst deden op het toenmalige marinevliegkamp De Mok. Om die reden werd het boek gistermiddag gepresenteerd in het ,,Mok"-ge- deelte van het nieuwe lucht vaartmuseum op het vliegveld. Het eerste exemplaar werd door de 75-jarige schrijver zelf overhandigd aan luitenant-kolonel der mariniers H S. den Doop Deze is commandant van het amfibisch oefenkamp dat tegenwoordig Joost Dourleinkazerne heet, maar door de Texelaars nog altijd De Mok wordt genoemd Echt Ook de hoofdpersonen Clots (78) uit Alkmaar en Te Loo (77) uit Amersfoort kregen een boek. Zij be staan dus echt, wat typerend is voor de boeken van Hornman. Zijn romans berusten op werkelijkheid Bij het beschrijven van de belevenissen zijn de historische achtergronden vrij uit gebreid uit de doeken gedaan waar door een „feitenroman" is ontstaan, een genre dat in Amerika (,,fact novel") heel gebruikelijk is. Hornman heeft met alleen de hoofdpersonen uitvoerig uitgehoord, maar deed ook het nodige historische onderzoek Hij laat daarbij nadrukkelijk uitkomen dat in de crisisjaren die aan het uitbreken van de oorlog vooraf gingen („Colijn ging nog in 1939 in Duitsland op vakantie") sprake was van een uitge sproken anti-militaristische stem ming De Nederlandse strijdkrachten werden verwaarloosd en waren geen partij voor de overmacht uit het Oos ten. Dat anti-militarisme was overi gens niet overal even sterk. In veel plaatsen haalden burgers hun neus op voor soldaten, maar in plaatsen ais Den Helder en Texel waren de contacten over het algemeen harte lijk Tegen deze en andere achter gronden verhaalt Hornman de lotge vallen van het tweetal. Hij doet dat in toegankelijke stijl, die soms aan jongensboeken doet denken. He: laas eindigt in de meidagen vanve tig, toen De Mok werd vernietigd.' door de Duitsers maar dooi Nederlandse bemanning Aanvull» Overste Den Doop sprak er zijn doening over uit dat in de helt veel aandacht wordt besteed aas vooroorlogse historie van walm Dourleinkazerne is. Sedert De" door het Korps Mariniers wordt bruikt als amfibisch oefenkamp»' de geschiedenis goed bijgehoud maar uit de periode daarvoor is' zoveel bekend, laat staan vastget de commandant van de Dourleri zerne werd vergezeld door tt officieren van „De Kooij" dieven woordelijk zijn voor het muse (traditiekamer) van dit marine* kamp Projectleider Gelein Jansen va» Texelse luchtvaartmuseum had* de twee hoofdfiguren uit het boe* geschenk in de vorm van een'v en andere gegevens, betrekking" ben op het vooroorlogse vliegb De Mok. Het was een kopie uiti voor luchtvarenden bedoelde' publicatie uit 1939. Schril Hornman kreeg een dasspeld va» museum Toe' Aanvankelijk zou Hornman zijnb maken rond Wiet te Loo als er hoofdfiguur Deze had zijn kante' Jan Clots na de oorlog uit hek verloren. Dat Clots er toch bij» betrokken, was het gevolg van' toevallige ontmoeting op Texel deze oud-marineman enkele p geleden Texel bezocht en de ker«l Den Hoorn bezichtigde, raak" daar in gesprek met Anton van Gaag Die bleek Wiet te Loo gt* kennen als regelmatige bezoeken het eiland en zo werd het twee» vijftig jaar weer bij elkaar gebrao „De Jantjes" (ondertitel „Den- kwam toch"), 254 pagina's, isefj gave van Verba B V. in Soest en' de boekhandels te koop voor B- Kort voor mijn vertrek naar Indonesiè moest ik in dorpshuis De Waldhoorn Texelse verhalen voordragen voor de Hoornder boerenveremging Ons Be lang In de pauze vroeg boer Harry Bakker of ik uit de Baliemvallei Nieuw- Guinea enkele pootaardappelen wilde meebrengen, liefst verschil lende soorten Harry is geïnteres seerd in bijzondere cultuurgewassen en wilde proberen de exotische aard appelen onder Hoornder omstandig heden op te kweken Ik kan slecht nee zeggen, dus ik be loofde alle medewerking. Harry kent mij blijkbaar, want daags voor vertrek belde hij om me aan mijn belofte te herinneren. Dat was maar met overtreding van de geluids voorschriften. „Het hoge geluids niveau waarop uw installatie staat afgesteld leidt thans tot klachten van omwonenden. Wij achten dit onaanvaardbaar", aldus het college in een brief, die inmiddels aan be drijfsleider Ruiter is gestuurd. Een afschrift van de brief en het geluid- smeetrapport is aan de politie en de officier van justitie toegestuurd om te laten beoordelen of van de jongste overtreding proces verbaal moet wor den opgemaakt. Oplossing Koos Ruiter (,,lk wil helemaal geen overlast veroorzaken") liet ons des gevraagd weten dat hij volop bezig is het probleem op te lossen Aan de binnenzijde van de gevel aan de Nikadel-zijde wordt een extra wand met isolerende laag gemaakt en ook zullen de automatische ge- luidsbegrenzers op de muziekinstal latie anders worden afgesteld. Ruiter heeft voor een en ander een gespe cialiseerd bedrijf ingeschakeld Ook de Aldi supermarkt in Den Burg veroorzaakt geluidsoverlast. Naar aanleiding van klachten van omwonenden zijn door de ge meente metingen uitgevoerd waar uit bleek dat af- en aan rijdende personenauto's en winkelwagen tjes op het parkeerterrein dat bij de Aldi-vestiging hoort, geluidsoverschrijdingen van 20 tot 25 Db(A) veroorzaken bij de gevels van de aangrenzende woningen. Eigenaar-verhuurder van het Aldi- gebouw Bob Bakker is op de hoogte gesteld van de situatie en nu is ook een brief gestuurd aan Aldi in Zaandam Daarin staat dat uiterlijk 30 juni aanstaande maatregelen geno men moeten zijn om aan de geluidsoverlast een eind te maken. „Wij adviseren u dringend een akoes tisch onderzoeksbureau in te schake len zodat effectieve maatregelen ge nomen kunnen worden Het college laat weten dat als met of onvoldoende gevolg wordt gegeven aan deze sommatie, de winkel of het bijbehorende parkeerterrein zal wor den gesloten of dat wordt overgegaan tot een dwangsombeschikking. De geluidsoverlast is recentelijk ont staan. toen de Aldiwinkel werd ver plaatst en vergroot. Bij die gelegen heid werd het terrein van Bakkers Ijzerhandel dat tot dat moment als opslagterrein in gebruik was en geen last gaf, tot parkeerterrein voor de klanten gemaakt. Veertien omwonende families beklaagden zich in een brief met handtekeningen bij college en ge meenteraad over het verlies aan pri vacy door vrije inkijk in de achtertui nen, stankoverlast van parkerende en weer startende auto's en geluidsover last door luidruchtige klanten, dicht slaande autoportieren en het geram mel van winkelwagentjes, vooral als die zijn geladen met kratten lege bier flesjes en over het hobbelige terrein rijden De kwestie kwam ook ter sprake in de dinsdag gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid Twee van de omwonenden (D Bakker en Th. Steffens) legden uit hoe erg de situa tie is. De commissie toonde begrip en drong aan op oplossingen. Dirk Terpstra (PvdA) pleitte voor een on dergrondse parkeergarage voor de Aldi en AH tesamen. Parkeren op het bewuste terrein is niet te verbieden. Jan Koolhof (CDA) en Jaap Vlaming (Groenlinks) meenden dat alleen mogen parkeren door bezoekers van de Aldi al een deel van de overlast kan wegnemen. „Nu lopen ze daar vandaan naar Albert Heijn en met en volle kar terug". Voor leerkrachten uit het speciaal- en basisonderwijs houden SBD. GGD en Riagg een studiemiddag. Deze is woensdag van 13 15 tot 16 50 uur in scholengemeenschap Nieuwediep in Den Helder. De bijeenkomst gaat over aanpak van leerlingen met aandachtstekort- stoornis en hyperaktiviteit Tweede onderwerp is het omgaan met schok kende gebeurtenissen, waarbi| kinde ren en leerkrachten betrokken zijn. De studiemiddag is ook bedoeld voor Texelse docenten Monique Kuiper is in Zaandair slaagd voor het diploma de kapper. Ze werkt bij kapsalon O in Oudeschild. Als cafe-bar Le Berry in De Koog nog eén keer de geluidsvoor schriften overtreedt, zal aan het bedrijf een dwangsombeschikking worden opgelegd, die kan leiden tot een boete van f10.000,- per overtreding tot een maximum van f100.000,-. Aldus hebben b en w besloten naar aanleiding van geluidsmetingen bij het gebouw en klachten uit de omge ving. Op 28 april werd een zeer forse overschrijding van de geluidsnormen geconstateerd Volgens het college was de verklaring die bedrijfsleider Koos Ruiter daarvoor heeft gegeven niet bevredigend ..De geluids- disciplme van de medewerkers en de isolatie van het pand laten duidelijk te wensen over" Fors Op genoemde datum werd op straat het muziekgeluid gemeten dat vanuit het bedrijf naar buiten doordrong. Voor de gevel van de nabij Le Berry gelegen woning NiRadel 3 werd een geluidsniveau van met minder dan 62,9 Db(A) gemeten, een overschrij ding met maar liefst 22,9 Db(A). De bedrijfsleider werd daarop aange sproken Hij vertelde dat de overschrijding waarschijnlijk te wijten was aan een onjuist gebruik van de toegangsdeuren naar het café Ver der verklaarde Ruiter dat de gevel aan de zijde van de Nikadel akoes tisch gezien „lek" is en dat hij voorne mens was deze op korte termijn te jisoleren Le Berry was al eens eerder (juli vo- jng jaar) gewaarschuwd in verband Texelse bouwvakkers kunnen voortaan comfortabel naar de wc. Op verzoek van de aannemers heeft Cleaning Texel uit Den Burg een aantal mobiele toiletten („Eco C-tjesaangeschaft, die op di verse bouwplaatsen worden inge zet. Eigenaar John Schlepers. die ook voor reiniging en onderhoud zorgt, ziet een gat in de markt en wil ook aan anderen (o.a. bij evene menten) toiletten verhuren. Schlepers (45) heeft dertig polyester cabines gekocht, waarvan er twintig ter beschikking staan van de aanne mers Volgens Schlepers zullen de meeste Texelse bouwbedrijven er gebruik van maken De eerste posi tieve reacties heeft hij al binnen. „Voor bouwvakkers is het vaak een probleem waar ze hun behoefte moe ten doen. Soms stappen ze in de auto en rijden terug naar het bedrijf Op bouwplaatsen wordt meestal proviso risch in of bij de schaftkeet een wc aangesloten op het riool De omstandigheden zijn niet altijd even hygiënisch, reden waarom daar in het kader van de Arbo-wet zwaar dere eisen aan worden gesteld. Schlepers speelt daar nu op in. Hij heeft ook zelf een vacuümwagen gekocht, waarmee de toiletten wor den gereinigd Om de gedane inves teringen terug te verdienen, besloot hij er een apart bedrijfsonderdeel van te maken „Cleaning Texel Toilet- verhuur" Zijn bedrijf aan de Abbewaal is sinds de start in 1988 gegroeid tot negen medewerkers, die zich bezig houden met schoonmaken en container-reiniging Gezien de groei heeft Schlepers onlangs het vrijgekomen pand van buurman EuroMaster overgenomen. Hij wil daarvan de helft zelf gebruiken. De Eco C-tjes zijn makkelijk te plaat sen; er is geen water- en riool- aansluiting nodig Elke cabine bevat 30 liter water met geurtabletten De huurprijs bedraagt 75 - per toilet per dag. De aannemers betalen een goedkoper weektarief.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 12