Nieuwe politiebaas Rob Out: We moeten luisteren naar wat er leeft" lerk De Cocksdorp hele zomer te kijk Texelse zeehonden naar Deltagebied? Nauta foto investeert veel in kwaliteit carmoon 9S TEXELSE^* C0URANT NOU IK bELOOF ZE NOG) ^p^VGf MINUTEN VERLEDEN DhRR UE-EL TE LQNG.EN NU WEET* UEELTE5HEL Komt 't ooit nog goed Wat ik zeggen wou... Kogers willen meer parkeerplaatsen bedrijvigheid Flora Werkgevers vinden Texel interessant H 31(1 VRIJDAG 24 MEI 1996 fle gaan er een mooie tijd van maken", belooft Rob Out I, het nieuwe afdelingshoofd van de Texelse politie. Door |naanstelling is een einde gekomen aan een periode van Lust onder verschillende kandidaten die deze functie lilden hebben. Out („nee, geen familie van de Jeronicabaas") is energiek en niet te beroerd om zelf de Straat op te gaan. Er valt eigenlijk maar één aanmerking te «aken op de nieuwe baas: hij woont aan de overkant... De politie als jongensdroom? Nee. i! had ik niet", vertelt Out. die in pikten is geboren. Hij heeft een jouw, een zoon van acht jaar en een Échter van zes jaar Mijn vader was landweerman, dus ik zat wel in de lumtormeerde hoek." Hij begon in '79 bt| de politie als gewoon agent en lom op tot brigadier. In '91 meldde .hij zich by de politie-academie Toen 3?/die opleiding klaar was, was beruste reorganisatie inmiddels Ivollegang Het land was opgedeeld o's. Als een soort stage nam (jteen kijkje bij verschillende afde- jgen in de regio Noordholland fccrden draaide hij als baasje mee [Den Helder ..Toegevoegd unit ed heet dat." |apnl vorig jaar kwam hij als waar eend hoofd op Texel terecht, we- Insziekte van zijn voorganger. ,,lk jbi hier maar een paar maanden zit- i Enfin, je ziet het." Dienstrooster (middels heeft de politie alweer een |euwe reorganisatie achter de rug management-termen vliegen je n de oren als Out zijn taken op- lemt De dagelijkse leiding aan het l*else team is er slechts eén van. lat er niet bij hoort is het ..gewone" lliliewerk Toch kruipt Out zelf wel eens achter het stuur van de surveillancewagen ..Ik wil graag fee ling houden met het werk op straat. Ik heb dat zelf ook dertien jaar ge daan. Het werk op zich verandert met, maar de afhandeling ervan wel." Als er een gaatje valt in het dienst rooster, bijvoorbeeld bij speciale eve nementen op het eiland, vult Out dat in ..Niet gebruikelijk'? Ach, het hangt van de persoon af. Ik denk dat het wel motiverend voor de rest van de men sen is als ze zien dat de baas ook gewoon meedoet. In Den Helder ge beurt dat overigens ook Flexibiliteit Het Texelse team bestaat uit twintig mensen. Dat is genoeg voor het nor male werk. Juist voor het opvangen van die buitengewone zaken is een hoge mate van flexibiliteit nodig. Out is daar een voorstander van Als het druk is. moet je over meer mensen kunnen beschikken. Dat is een voor deel van de schaalvergroting die heeft plaatsgevonden. We kunnen ze zo nodig uit het district halen Hij ziet de Texelse boot met als een beletsel Eigenlijk weet je altijd wel wanneer je meer mensen nodig hebt Daar hou je in je planning rekening mee. En bij acute zaken9 Ach. de sfeer hier is zo dat je dan altijd wel een beroep kunt doen op Texelse collega's die vrij zijn. En als het echt uit de hand loopt bestaan er afspra ken met de waterpolitie, die mensen uit Den Helder overzet al hou je dan die tijdsfactor." Zomerdetachement In het verleden was het wel eens een probleem om in de zomermaanden voldoende politiemensen voor het eiland te krijgen. In de regio zijn meer kustgemeenten die een beroep doen op het achterland ,,Daar is stevig over gesproken. Er is een onderzoek geweest naar minimale sterkten in rustige perioden en aan de hand daarvan zijn afspraken gemaakt." Texel heeft al enige tijd geen vrouwe lijke agent meer Een gemis, vindt Out. ..Het probleem is dat we niet extern mogen werven Maar ik zou het wel graag willen.Binnenkort kan het district Den Helder-Texel een beroep doen op acht politiesurveillanten. Daarvan is meer dan de helft vrouw Frustratie Is het na al die reorganisaties en personele perikelen, nog wel leuk bij de politie? Ja. hartstikke", zegt Out stellig. ,,Het werk is hetzelfde geble ven. Inderdaad zijn mensen hun func tie kwijtgeraakt en voor hen is het vervelend. De onzekerheid wekt frus tratie in de hand. Maar als je in het bedrijfsleven kijkt gaat het steeds meer deze kant op Je moet als orga nisatie flexibel zijn om te kunnen in spelen op de eisen die worden ge steld Dat gebeurde voorheen veel minder Er werd ergens iets gesigna leerd en daar werd wat mee gedaan Nu is de aanpak veel beleidsmatiger jen eenvoudig maar stijlvol gebouw. Dat is de in 1841 in gebruik pnomen en in 1991-1992 gerestaureerde Nederlands Her- frmde kerk van De Cocksdorp. Dat de publieke belangstelling por dergelijke cultuurhistorische objecten toeneemt, heeft men De cocksdorp gemerkt want de afgelopen zomer kwamen elke Pg gemiddeld zo'n honderd mensen een kijkje nemen rond en J het gebouw. De kerk zal daarom de komende zomer opnieuw lorden opengesteld voor publiek. Issen 4 |um en 20 september zijn Bzoekers dinsdags, woensdags, en ildags welkom van 11 00 tot 17 00 T donderdags zelfs van 11.00 tot 1.00 uur ftoekers worden opgevangen door f o van de veertien vrijwilligers die |d> hiermee bij toerbeurt bezig hou- Bn De groep is voortgekomen uit de Idauratiecommissie en bestaat vol- Pis voorzitter Arie Boon uit lieden in uiteenlopende .kleur" die meren- Fek geen religieuze band voelen F1 het gebouw maar het beschou- Jan als een historisch object dat ten |ens,e staat van de hele gemeen- Thap De informatie die men in het Brouw kan opdoen is dan ook alge- feen gericht. Naast historische, puwkundige en andere wetens waardigheden over de kerk zelf kan Jan ar ook terecht voor algemene I nshuche informatie kerk hoort tot de oudste gebou- |"'n dit jonge deel van Texel. Het T UWwerd zes jaar na de stichting r De Cocksdorp in 1835 in gebruik r omen. Van de 120 inwoners van °rp waren 100 Hervormd Voor hen werd in 1839 de Hervormde Ge meente Eierland gesticht. Kansel Zoals een protestantse kerk betaamt is het gebouw zowel van binnen als van buiten sober. De kansel en het koorhek daarentegen zijn in prachtig houtsnijwerk uitgevoerd. Deze onder delen zijn dan ook van veel oudere datum. Ze moeten zijn gemaakt rond 1600 en hebben dienst gedaan in een Engelse kerk aan het Noordeinde in den haag, die in 1822 buiten gebruik werd gesteld Orgel Ook het orgel heeft vroeger ergens anders dienst gedaan, het bestaat uit onderdelen van verschillende ouder dom en kwaliteit. In de oorlog werd het orgel nogal beschadigd en waar nooit meer volledig hersteld Volle dige restauratie zou minstens f70 000.- kosten Dat geld ontbreekt De bezichtiging van de kerk is gratis, maar het wordt op prijs gesteld als bezoekers voor f4,- twee foto's (of voor f2,50 één) van de kerk kopen Het rustige en weinig criminele Texel vormt voor Out qua werk wel degelijk een uitdaging Ik kom tijd Ie kort. De variatie Is hier groot, alleen al tussen de zomer- en winterperiode Ik denk dat de Texejse politie een speciale plaats inneemt in het district. In welk opzicht? Wel. de mensen hier hebben eigenlijk allemaal een extra taak. naast hun gewone werk op straat De eén is gespecialiseerd in horeca, de ander in bijzondere wetten, we heb ben iemand voor milieu, iemand voor verkeer brede taakstellingen dus Dat was aan de overkant, zeker bij de voormalige gemeentepolitiemensen, aanvankelijk erg wennen Ze streven er wel naar, maar op Texel is het al zo." Overval Out vindt dat Texel qua criminaliteit met mag worden vergeleken met de overkant ,,Je moet het bekijken door de ogen van de bevolking. In de be leving van Texelaars is de diefstal van hun fiets of een klem mbraakje net zo erg als aan de overkant een gewa pende overval." Meer blauw op straat is een leuze die al vaak is geuit door beleidsmensen, maar die in de uitvoering op prakti sche bezwaren stuit. Ook Out wil zich er sterk voor maken ..Maar dan echt. Het gaat om aanspreekbaarheid. Dus niet alleen in een auto meldingen af rijden. Ik wéét dat het veel vaker is gezegd, maar dat er niet veel van is gekomen. Op dit gebied ligt er inder daad een schone taak voor mij." Te vens wil hij ondermeer extra aan dacht besteden aan fietsendiefstallen, al is dat geen speerpunt in het beleid. ,,Het belang rijkste is dat we ons oor te luisteren leggen bij wat er leeft." Eino con*-Cu*fF Nlfcuuj-v op* lEu. Rbfclfi* oMToeftp mantel ijkhcwi vjc dc rp Overkant De sociale controle op het eiland is groot. Out is daar blij mee ..Het maakt het leven anders dan in een stad. Texelaars zijn ook duidelijk trots op hun eiland. Ze dragen dat uit Toch is hij voorlopig met van plan om zijn woning in Alkmaar te verruilen voor een onderkomen op het eiland ..Mijn vrouw heeft een baan en die is hier niet zo makkelijk te vinden. We hebben het er natuurlijk wel over ge had. maar het voordeel van wonen aan de overkant is dat je een neutrale kijk op de zaak houdt. Als ik hier moet zijn. ben ik er Ik werk nu al een jaar op Texel zonder hier te wonen en het heeft nog nooit problemen opgele verd. In geval van nood word ik door de waterpolitie overgezet Maar er zijn nog vijf mensen die een deel van mijn taken waarnemen bij mijn afwe zigheid Daarvan heeft altijd eentje dienst, dus er is altijd iemand Ik zeg niet dat ik nóóit op het eiland ga wo nen. maar vooralsnog met. Ben ikeen blijvertje9 Tja. dat is met te zeggen. Misschien is het over een jaar of vier verstandig om een overstap te ma ken. Maar voor hetzelfde geld zeg ik na twee, drie jaar dat ik hier nooit meer weg wil De kansel van met fraai houtsnijwerk valt sterk op in het overigens sobere interieur van de kerk. (Foto Harry de Graai) „Er komen steeds meer goedkope inleverpunten voor foto's. Wij kun nen ons alleen onderscheiden door meer kwaliteit te bieden. Daar investeren we dus in." Aan het woord is Ruud Laurijssens van Nauta Foto. Niet alleen heeft de firma nieuwe apparatuur aange schaft, de service wordt aanmerke lijk uitgebreid. Sinds half mei bij Nauta Foto. Er is een nieuw kleurenlaboratorium geïn stalleerd van het merk Noritsu. Het is pas het tweede exemplaar in Europa, de eerste staat in Duitsland Het hypermoderne lab heeft verschillende voordelen Laurijssens We kunnen negatieven per beeldje scannen. Vroeger stelde je af op een film en die ging er dan helemaal volgens die in stelling door. Nu kun je uit iedere op name het maximale halen." Andere voordelen van de machine, die 3,5 ton kost..zijn de mogelijkhe den tot het afdrukken op poster formaat (30 bij 45). het afdrukken van 6 bij 6 negatieven en de behandeling van een nieuw fotosysteem dat APS heet. Nauta krijgt tevens een nieuwe filmontwikkelmachine. Die heeft als voordeel dat ook onderbelichte nega tieven kunnen worden gered. Het komt nogal eens voor dat iemand zijn camera instelt op 100 ASA en dat vergeet te veranderen als er een snel lere film wordt ingezet Nu kunnen we dat dus oplossen." Hotelservice De nieuwe apparatuur gaat gepaard met een nieuwe winkelinrichting. De balie wordt in de lengterichting opge- Ondernemers uit De Koog dringen aan op vergroting van het aantal parkeerplaatsen in en rond het dorp. Daarnaast werd gevraagd om tijdelijke parkeerruimte tijdens de kermis. Het bestuur van De Koog Badplaats zal zich hiervoor sterk maken bij de gemeente. De kwestie kwam aan de orde tijdens de voorjaarsvergadering van De Koog Badplaats Geconstateerd werd dat het parkeerprobleem in het dorp groot is Wellicht komt er verbetering in de situatie na de herinrichting van camping Kogerstrand, maar ge vreesd wordt dat dit niet voldoende is. ,.AIs er parkeerplaatsen verdwijnen, moeten die elders terugkomen'al dus ondernemer Mart Nouwen, doe lend op het doortrekken van het fiets pad langs de Ruyslaan De problemen doen zich extra hevig voor tijdens de kermis, die midden in het seizoen De Koog aandoet en daarbij een deel van het grote par keerterrein aan de Nikadel in beslag neemt Overal in die week worden auto's klandestien neergezet het is af en toe een ramp", klaagde Frits Agter Vanuit de vergadering werd voorge steld dat de gemeente een deel van het kermisgeld moet besteden aan het maken van tijdelijke parkeer gelegenheid. Bovendien wordt dan compensatie geboden voor de ruimte die aan de Nikadel verloren is gegaan na de bouw van het winkelcomplex Volgens de ondernemers is daarbij onnodig een geul (..anti-tankgracht") gegraven wat ten koste is gegaan van eventuele parkeerplaatsen. Over de vraag of de kermis in De Koog moest blijven, lieten de onder nemers zich positief uit Volgens hen bezorgt de kermis hen.extra inkom sten, omdat publiek van heel Texel naar De Koog komt. steld en de diefstalgevoelige came ra's worden erachter gezet. ..Er ver dween nogal watOok de etalage wordt aangepast en het assortiment telefoons wordt uitgebreid Als alles klaar is wordt een open dag gehou den. Nauta Foto gaat de service nog ver der uitbreiden. Zo is bij bijna alle ho tels en vakantiecentra op het eiland een mleverpunt gekomen waar toeris ten 's avonds hun rolletje kunnen in leveren De volgende ochtend liggen de foto's daar klaar. .Ik ga over het eiland rijden om de spullen op te ha len en we gaan in ploegendienst draaien om de foto's te verwerken", vertelt Laurijssens. die twee laborantes en een vakantiehulp in dienst heeft. De inleverpunten heb ben tevens een klein assortiment film pjes, videobanden en batterijen in de verkoop. Nog met alle campings doen mee aan het initiatief ,,We zijn nog met een paar in onderhandeling Door de komst van het nieuwe lab kan Laurijssens nog een andere wens vervullen. ,,We krijgen regelma tig vragen vooral van toeristen, naar portretten die direct klaar zijn. Daar kunnen we nu aan voldoen. We noe men de service Express-portret" Bij Immetjeshoeve zijn onlangs drie kolkjes gedempt En als je erop let zie je eigenlijk nog maar weinig kolken (buiten het landschapsreservaat). Texel begint steeds meer te lijken op de rest van Nederland Vorig jaar werd. midden in het rouw mantelseizoen. de vlinderboom aan de Gasthuisstraat omgehakt. Hoe zit dat met herplanten? Het juttersmuseum bij Flora wordt tegengewerkt. Nu is strandjutten van ouds iets dat vooral aan de westkust van het eiland wordt gedaan Op de dijk spoelt ook wel wat aan. maar op het strand is het toch anders. Het juttersmuseum is in Oudeschild ei genlijk met op zijn plek. Nu doet de kans zich voor om de collectie ruimer, op een meer geschikte plaats tentoon te stellen dan in die overvolle voorma lige wierschuur In het Maritiem Mu seum komt dan een mooie ruimte vrij voor het Texelse Maritieme verleden. Dit museum is in een havenplaats als Oudeschild prima op zijn plek. Flora is gedeeltelijk gebouwd van jut- hout. In plaats dat de gemeente daar enthousiast op in gaat, wordt de ver gunning afgewezen. Als telg uit een oud juttersgeslacht begrijp ik daar niets van Irene Maas. Alkmaar Door de aanleg van een tweede Maasvlakte kan meer ruimte wor den vrijgemaakt voor een zeehondenreservaat in het Brielse Gat. Om de populatie een duwtje in de goede richting te geven wil het Texelse Instituut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN) in EcoMare geboren zeehonden uitzetten in het gebied. Een stichting in Voorne wil meer zee honden in het Brielse Gat hebben. In opdracht van deze instantie deed het IBN een onderzoek naar de haalbaarheid van dat plan. In het Brielse Gat is de laatste jaren een natuurgebied ontstaan. Er leven echter maar enkele gewone zeehon den. Vroeger wemelde het ervan, maar ze werden fel bejaagd tot 1961 Daarna eiste toenemende verontrei niging z'n tol. Recreatie, toerisme, visserij en scheepvaart zorgde met toenemende verstoring voor verdwij nen in de overgebleven zeehonden Schoner water In het najaar van '93 zijn zes gereva lideerde zeehonden uitgezet in het gebied Ze vormen met een groep wilde zeehonden een kudde van zo n vijftien dieren. Vorige zomer is voor het eerst sinds jaren een jong gebo ren. De leefomstandigheden in het Delta gebied verbeteren snel. Het wordt rustiger door instelling van stilte- gebieden en het water is iets schoner Als een tweede Maasvlakte wordt aangelegd met 2000 hectare bedrijventerrein wordt aanleg van 1750 hectare natuurgebied een on derdeel van dat project. Het Brielse Gat zal worden gesloten voor mossel zaad-, kokkel- fuiken- en boomkor- visserij en voor watersporters. Daar door verbeteren de omstandigheden voor zeehonden nog meer Platvis Het heeft geen zin om in het wild le vende zeehonden over te brengen naar het gebied. Die dieren zouden meteen terugzwemmen naar hun vertrouwde omgeving IBN-weten- schappers Peter Reijnders en Sophie Brasseur zien meer in het uitzetten van jonge dieren die in EcoMare in gevangenschap zijn geboren. Zij zul len de begeleiding en observatie van deze dieren verzorgen. Voor de zeehonden is in het Delta gebied voldoende vis aanwezig, al zullen zij zich voornamelijk dienen te voeden met platvis. Dat is een mager der soort dan makreel of haring, zo dat ze er zes tot acht kilo per dag van nodig hebben. Het water in het gebied is nog wel meer verontreinigd dan de Wadden zee, waardoor de voortplanting van de zeehonden in negatieve zin kan worden beïnvloed. Het werkbezoek van de NCW-West/ VNO aan Texel is door de deelne mende leden als positie! ervaren De werkgevers, allen ondernemers uit Noord- en Zuidholland, toonden zich geïnteresseerd in zowel Texel als de bezochte bedrijven, De Krim en de Texelse Wolonderneming Zij werden per bus rondgeleid door een gemeentelijke delegatie onder aanvoering van burgemeester W van Rappard. De gemeente maakte van de gelegenheid gebruik om de kers verse brochure, waarin Texel als vestigingsplaats voor overkantse be drijven wordt aangeprezen, onder de aanwezigen uit te delen. Binnenkort vindt de officile presentatie daarvan plaats De kwaliteit van de bezochte bedrij ven en de grote bedrijvigheid vorm den voor de werkgevers aangename verrassingen. Of het bezoek vruchten zal afwerpen, zal nog moeten blijken De gemeente vindt het in elk geval belangrijk dat er goede contacten in overkantse ondernemerskringen wor den opgebouwd.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5