Elf ensembles in finale festival Geen coffeeshops of houseparty's 1ST tegen bevriezing van slaapplaatsen Bestrijding zwerfvuil: eiland extra vegen v' i KORT Texels Texel houdt teugels strak Denen en vissers stralen op folkloredag „Van de straat kunnen eten" n/v TEXELSE COURANT Grotere toren voorTeso Slechte containers worden vervangen Boerderij nèt te klein voor A-blok Graskeien voor De Noordkroon Zwemsters laten schoenen glimmen Drankrijders Zandsuppletie: obstakels voor scheepvaart Geslaagden Kooirecht hoort in bestemmingsplan Gemeente onderzoekt mogelijkheden voor standplaatsen eWi drie voorrondes van het rnblefestival van de Muziek- jnsschool hebben zeventien «kensembles van zeer ver tind Jende samenstelling zich ge- nteerd. Opvallend was het re niveau, vergeleken met het /rijdj 'al van twee jaar geleden, ho- Voor de jury werd het een ijke taak om tien ensembles lederen. Uiteindelijk zijn er elf uit de bus komen rollen. De js zaterdag 1 juni om 19.30 de Burgemeester de Koning sereen is welkom. Ter bestrij en de kosten zal aan het eind Ie avond een collecte worden uden. aar» Paal ISlürta vani ers 'Er; ilider voorrondes werd naast de mu- aspecten vooral zorg besteed iresentatie en aankleding van iplreden Een fluitensemble in lonele Japanse kledij, een met zelf bedrukte T-shirts, zes js stijf in het pak op saxofoon en idrew Sisters die op een echte ten tonele werden gevoerd, een indruk van de variéteit. olgende ensembles gaan door de finale op zaterdag 1 juni Het irkoor van de muziekschool dat -eel enthousiasme en uitstraling lantal liedjes ten gehore brengt, ensemble met jonge koper- ris dat een eigen stuk speelt, bij ook nog een tragische toneel ver een Bosnisch jonget|e wordt voerd. De band Power Elmo met Texels ..popbloed". Een tien- ig dwarsfluit-ensemble geheel in nse kledij dat muziek in Japanse peelt De nieuwste aanwinst van luziekschool. de basfluit, speelt een sonore baspartij iannetleerlingen van de muziek- il vormen samen een zoge- klannet choir", oftewel een lettenkoor. Ook in dit ensemble It de baspartij door een heuse larinet ingevuld Op drie saxo- (sverzorgen de „Andrew Sisters" een spectaculair entree en spe- ijpassende muziek. Drie sombre- op trompet brengen het publiek sta-stemming, door de weemoe- Mexicaanse klanken die zij laten ren Het speelorkest, met enkel eerstejaars leerlingen, maakt duide lijk dat het al na eén jaar helemaal kan meedingen naar de hoofdprijs. Het Mixorkest speelt drie zeer verschil lende stukken, waaronder de be kende tandenborstel-jive en een com positie die speciaal voor het ensemble werd geschreven. Een zes tal jongedames spelen, strak in het pak, een aantal swingende arrange menten van jazzgrootheden uit het verleden De nieuwe baritonsaxofoon van de muziekschool wordt door eén van de dames bespeeld en geeft het ensemble een solide basis Tot slot zal ook de Big Band van de muziek school weer present zijn met een aan tal swingende stukken, waaruit te horen valt dat de groep de afgelopen tijd een sterke groei heeft doorge maakt Als intermezzo zal een jazzgroep van de dansafdeling optreden met een swingende choreografie De volgorde waarin de ensembles optreden, wordt pas bekend tijdens de generale repetitie die plaats zal vinden op zaterdag 1 juni om 14 00 uur in de Koninghal De finale De finale belooft weer een groot muziekfeest te worden met deze elf finalisten Een kundige jury zal tijdens de finale bestaan uit; Pip Barnard. Ruud Nooy en de winnaar van het ensemblefestival 1994 Maarten Elzinga die de prijs zal uitreiken aan zijn opvolgers Er staat voor de win naars een grote beker te wachten, alle andere ensembles eindigen als tweede en krijgen een mooi aanden ken. De presentatie van de avond is in handen van Aliette Fonds die een kort interviewtje houdt met verschillende leden van de ensembles. Het publiek krijgt daardoor wat meer idee waar ze naar kijken en luisteren en hoe het allemaal is begonnen. Aan het eind van de avond zal direct de uitslag be kend worden. TV Texel zal van deze avond een reportage maken Feest Tijdens het hele festival gaat het vooral om de muziek en het plezier dat daarmee kan worden beleefd BIST vindt dat er geen verband lit te zijn tussen de kampeer- fcirnningen voor duincampings Ihet aantal slaapplaatsen in het jleinmingsplan buitengebied. I college legt wèl een relatie, Irdoor op Loodsmansduin in sts van voor 4.320 gasten maxi- II plaats is voor 2.514. Ook Jerslrand krijgt minder capaci- lloebedeeld dan gewenst. De Jheeft bezwaar aangetekend. Ihet vorige bestemmingsplan jengebied wordt met over slaap- flsen gesproken, maar uitsluitend Ir staanplaatsen. Loodsmansduin Ég ruimte voor 1.400 kampeer veten In het concept-bestem- Igsplan uit 1992 stond de camping pe lijst voor 1.390 staanplaatsen. V'goed voor 4.320 bedden In het Éerp-bestemmingsplan waarvan Kommissie ROH vorige week de praren aanhoorde, krijgt de duin- Iping 783 staanplaatsen toebe- |M goed voor 2.514 bedden. Bijna j halvering dus. Voor camping ■eistrandwas in 1992 nog ruimte 1' 1050 slaapplaatsen en nu P. Vergunning [college hanteert de aantallen in kampeer Exploitatie Vergunning V) waarin de maximale dicht je" en kwaliteitseisen op de cam- Is ri|n vastgelegd. Zo'n vergun- is voor Kogerstrand overigens I aangevraagd, maar nooit ver- po, omdat het overleg nog niet is frond. jswaar bieden beide RST-cam- p plaats aan de aantallen die nu 'wil een grotere verkeerstoren [Horntje De oude is dringend aan P'atie toe Bovendien is er niet oeg ruimte om te voldoen aan de Pga eisen qua arbeidsomstandig- on lechmek i'dige toren is dertig vierkante 6,1 "iclusref de overhangende felle Teso wil echter een toren r vierkante meter neerzetten r"e e*tra ruimte voor de JOO'S eiders moet er ook een kan- jfflslechtweervoorziening in voor o-opstellers, die op drukke da- a*en in goede banen leiden. I jouwbouw wordt begeleid door [«tenbureau Alkema en LCte raadscommissie voor Le '1 en huisvestingsbeleid had a9 geen problemen met het waarvoor een artikel 19 proce nt worden gevoerd. zijn vastgesteld, het bestemmings plan maakt toename van het aantal kampeermiddelen onmogelijk. Vol gens de RST zitten belde campings momenteel echter met aan de grens van hun „kampeermiddelen-dicht heid". De sanitaire en andere voorzie ningen zijn afgestemd op een groter aantal gasten. Uitbreiding Uitbreiding van de voorzieningen kan tot een verhoging van het aantal toe gestane gasten leiden, vindt de RST. die zich tijdens de hoorzitting liet ver tegenwoordigen door Korrmga Adviseurs. De RST vindt de koppeling van de KEV en het bestemmingsplan een situatie die feitelijk en administra tief rechtelijk onjuist is. „De gegevens van de eigenaar worden op een an dere manier gebruikt dan was voor geschoteld." Voor een goede afsluiting zal een groot afsluitend festijn worden gehou den voor alle deelnemers en ensem bles die nog willen aansluiten In samenwerking met Molenkoog. de Welzijnsstichting en de Muziekschool is het muziekfeest op zaterdag 22 juni De ensembles van het festival, maar ook andere ensembles kunnen (nog)maals optreden op een buiten podium in het zwembad, ledereen kan meedoen aan alllerlei spelen die in en om het water zullen plaatsvin den en tot slot wordt er met alle mu zikanten gebarbecued Wat er precies op die dag plaats gaat vinden, krijgen alle deelnemers aan het festival begin juni te horen en er zal een persbericht verschijnen voor alle andere muziekformaties die het leuk vinden aan deze dag mee te doen. De gemeente trekt f65.000.- uit voor de vervanging van een serie vuil containers Het gaat om containers die worden gebruikt bij de inzameling van afval bij bedrijven, wooncom plexen en recreatieterreinen. De hui dige containers zijn al lang afgeschre ven, de meeste verkeren een deplorabele staat en zien er ook slecht en smerig uit Als het agrarisch (A) bouwblok voor zijn bedrijf aan de Ruigendijk in een B-blok wordt omgezet, leidt dat tot schade voor eigenaar S.T. Lups. Het zou namelijk betekenen dat uitbreidingsplannen op de tocht komen en hij bijvoorbeeld geen woning kan bouwen. Als de gemeente haar zin doorzet, over weegt Lups schade te claimen. Lups, die zich liet vertegenwoordigen door adviesbureau Kallen. Fasseur en Sassen, beweerde dat hij vol doende produceert om als volwaardig agrarisch bedrijf te worden aange merkt, Dat bleek niet helemaal juist. Een optelsom van het aantal SBE (Standaard Bedrijfs Eenheden) wees uit dat hij nèt te kort kwam. „Maar hij zit er zo dicht bij, dat de gemeente er nog maar eens goed naar moet kij ken", nam Pieter de Groot (D66) het op voor Lups. Een andere zienswijze was afkomstig van Kees Schuyl, die voor een E- (woon)bestemming aan de Postweg een agrarisch blok wil, zodat hij zijn agrarische activiteiten kan uitbreiden De gemeente onderzoekt of bij schapenboerderij De Noordkroon een parkeervoorziening met gras keien kan worden gemaakt. „De ruimte is er maar de ondernemers hebben er zelf geen geld voor", aldus Jaap Vlaming van Groen Links, die dinsdag een pleidooi hield voor De Noordkroon Hij is met bang dat an dere bedrijven voor hetzelfde bij de gemeente zullen aankloppen „Het enige andere bedrijf in een vergelijk bare situatie is De Mient, maar daar is de berm totaal anders." Wethouder Schilling verklaarde dat de rapportage vooral wordt gemaakt in het kader van de verkeersveilig heid DONDERDAG 30 MEI 1996 Klant Dyo Wassink heeft uit voorzorg de broekspijpen opgestroopt, maar dochter Imme (links) poetst zijn schoenen netjes. Daarach ter is Natalie Ran bezig. (Foto Fran Hopman) In het verre buitenland worden toe risten belaagd door schoenen- poetsertjes. maar in Nederland zul je ze vergeefs zoeken. Zaterdag was dat op de Groeneplaats anders Tij dens de avondmarkt van de zilveren zwemclub TX '71 konden bezoekers hun schoeisel voor een daalder gron dig laten behandelen, 's Avonds hadden Imme Wassink en Natalie Ran druk werk om de schoenen te laten glimmen Hel drukst was hel direct na de ope ning van de markt om vijt uur 's mid dags Koopjesjagers en het publiek dat al in Den Burg was zorgden voor een stormloop op de kramen Voor de zwemclub-vrijwilligers was de drukte nauwelijks bij te benen. Van de tweedehands spullen bleken voorat aardewerk en fietsen in trek Het pronkstuk, een sitar die f200.- moest opbrengen, ging echter niet van de hand. Het spel koekhakken bleek zó populair, dat in het begin van de avond alle koek op was Ook sjoelen was een topper. Het ging daarbij niet om de hoogste score, maar wie het dichtst bij een getal in een envelop zou komen. ..Precies in de stijl van de zwem club: iedereen moet een kans heb ben", aldus interim-voorzitter Dik Haker. 'n Leuk moment was toen een groep voetballers op de spullenmarkt een roestige bokaal kocht en daarmee ..We are the champions" zingend een rondje over het plein maakte. Maar verder ontbrak het 's avonds aan sfeer Om een uur of acht was de markt nog wel redelijk goed be zocht. maar na negenen nam de animo af zodat de stalletjes om tien uur konden worden ontruimd. Het ontbreken van een echte trekpleis ter -de bestelde klimwand kon met komen- was daar mede debet aan. Over de opbrengst, bruto ongeveer f3.000.-. toonde de organisatie zich echter heel tevreden. Coffeeshops waar softdrugs wor den verkocht of houseparty's waar XTC-pillen worden gebruikt. Het komt voor in Nederland, maar Texel wil verschoond blijven van dergelijke zaken, die ongewenste neveneffecten hebben. Beide kun nen geweerd na aanpassing van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV). Houseparty's zijn populair In Den Helder zijn er een paar geweest, maar daar zijn ze tegenwoordig ver boden. Om één lijn te trekken, wil Texel ze ook niet toestaan De bedrei ging van de gezondheid door de harde muziek, het gebruik van drugs en de hitte die ontstaat doordat veel mensen hevig dansen, staat daarbij voorop. Houseparty's gaan vaak de hele nacht door, waardoor overlast voor de omgeving ontstaat. Ook dat ziet het college niet zo zitten. Op het eiland is trouwens geen geschikte lokatie voor een dergelijk evenement Het verkopen van softdrugs is ille- De Deense volksdansgroep Sitkeborg og Omegns kreeg tijdens de eerste folkloredag van het seizoen, zaterdag op de Groeneplaats in Den Burg, de handen op elkaar. Hun kleurrijke kleding en polka-achtige dansen vielen bij de vele toeschouwers in de smaak. Ook de Texelse inbreng oogstte veel waardering, 's Middags was het concert van het Oudeschilder Visserskoor op het raadhuisbordes een schot in de roos. Verder toonde het programma, mede wegens het wegvallen van het onderdeel schapen scheren, een beetje mager. De organisatie was echter allang blij dat zaterdag de zon scheen Dat was vrijdag, toen het bezoek van de Denen begon, wel anders. Tijdens de rondvaart met de TX 10 was zelfs zo koud, dat de olie waarin vis zou worden gebakken aanvankelijk niet heet wilde worden. De Skandinaviers lieten zich door de regen en kou niet afschrikken en maakten er met de Texelaars in het vooronder een gezellige boel van. Daarmee was de toon gezet voor een feestelijk weekend, waarin een spontane danspartij op de speelweide in het bos zondagmiddag, zeehonden voeren in het ook bij de Denen bekende EcoMare, een rondrit over Texel en onderlinge dansavonden de andere hoogtepunten Waren. (Foto Frons Haftman) gaal. Toch worden in grote steden in Nederland coffeeshops gedoogd waar dergelijke geestverruimende middelen verkrijgbaar zijn. In de prak tijk blijkt de omgeving vaak te lijden. Omwonenden en passanten voelen zich onveilig en er is parkeeroverlast Een coffeeshop op Texel zou een ernstige aantasting van het leefkli maat betekenen, zo stelt het college Bovendien wordt gevreesd dat het Bij politiecontroles zijn in het Pinksterweekend twee drankrijders aangehouden. In de nacht van zater dag op zondag bleek een 22-jarige automobilist uit Recklinghausen (Dui), die op de Postweg werd aan gehouden, met teveel alcohol op ach ter het stuur te zitten. Hij had liefst vier keer zo veel op als is toegestaan. Een nacht later snapte de politie op de Pontweg een 28-jarige vrouw uit Den Helder. Uit de ademanalyse bleek dat zij 2,5 maal de toegestane hoeveel heid had gedronken een verkeerd effect heeft op de vele jongeren die in de zomervakantie naar het eiland komen In Duitsland wordt bijzonder streng opgetreden tegen softdrugs Als deze op Texel worden getolereerd, bestaat het risico van „drugstoerisme". De scheepvaart kan vanaf vandaag tot half oktober enige tijd hinder on dervinden van de zandsuppletie aan de Texelse westkust. Er worden hop perzuigers ingezet en er zal een sta len zinkerleiding met een drijvende leiding voor de kust worden gelegd. De landzijde bevindt zich op het strand van Texel ter hoogte van kilometerraaien 16,18 en 23 De zee zijde ligt op een afstand van ca 1200 meter, haaks uit de kust gemeten De zinkerleiding heeft een diameter van 800 mm. Ter indicatie volgen hieronder de coördinaten Raai 16 100 landzijde X=110.630, Y=565.300 Zeezijde X=109.820, Y=565.750. Raai 17.900: landzijde X=111.470, Y=566.920 Zeezijde X=110 710, Y=567.380. Raai 22.800: landzijde X=114,100, Y=571.090. Zeezijde X=113 050. Y=571 780. De scheepvaart wordt verzocht hier rekening mee te houden. Texel, een schoon en fris eiland. Bij dat imago past zwerfvuil niet. Toch heeft het eiland daar last van. De gemeente gaat extra veeg- en prikrondes houden om het pro bleem aan te pakken. „Je moet hier van de straat kunnen eten Als het een rommeltje is, zijn toeristen teleurgesteld. Dat gaat van mond tot mond en is slechte re clame" aldus Kees Jaap van der Kooi, voorzitter van de ondernemers vereniging van Den Burg Deze in stantie toog onlangs naar het raad huis om het zwerfvuilprobleem aan de kaak te stellen. De gemeente had altijd een actief veegbeleid. Na een ingrijpende bezuinigingsronde in '91 en '92 werd het aantal uren voor schoonmaak teruggeschroefd, waarna de klachten toenamen Inmiddels is besloten de frequentie weer op te voeren Signalen In het hoogseizoen wordt voortaan van begin juni tot de eerste week van september in het centrum van De Koog en Den Burg geveegd op zater dag en zondag. Voorheen kwam de veegwagen alleen op zondag langs en dan slechts in juli en augustus. Medewerkers van De Bolder gaan in het voorseizoen elke veertien dagen het hele eiland over om zwerfvuil te prikken In het hoogseizoen Is één medewerker beschikbaar om afwis selend vuil te prikken in Den Burg en De Koog. „Maar dat betekent niet dat we in die periode de rest van het ei land laten liggen", vertelt Piet Bolier, chef van de gemeentelijke buiten dienst „Als er signalen van de bevol king of van onze eigen mensen ko men dat ergens vuil ligt. gaan we daar op af." Eigen stoep De extra activiteiten op schoonmaak- gebied houden een kostenpost van ƒ20.000,- in. Het kost mankracht dus geld." De gemeente vindt dat de ondernemers in De Koog en Den Burg zelf ook een verantwoordelijk heid hebben in het schoonhouden van hun dorp. De ondernemers vereniging van Den Burg heeft daarom al haar leden een brief ge stuurd met de opdracht de eigen stoep schoon te houden Van der Kooi; ..Dus óók als er vuil van een ander op ligt. Bovendien is het niet de bedoeling dat vuil in de goot wordt geveegd in afwachting van de ge meentelijke veegwagen. Het moet in een container." De voorzitter is met Bolier een ronde door het dorp gegaan. Er zijn 45 pun ten genoteerd waar extra afvalbakken dienen te komen, bakken moeten worden verplaatst of waar de straat rommelig is Ook in De Koog gaat Bolier een dergelijke ronde maken. EcoMare. Raadslid Pieter de Groot van D66 heeft gehoord dat EcoMare voor de ingrijpende verbouwing die momenteel plaatsvindt geen offerte heeft gevraagd bij Texelse aanne mers. Wethouder Poster kon zich dit nauwelijks voorstellen, maar beloofde het uit te zoeken. Speelplek jeugd. Voor de jongeren van 12 tot 16 jaar is bij wijze van ex periment een speelplek ingericht op de oude Deuce tennisbaan Erna Eelman (VVD) vroeg vorige week hoe dit financieel is geregeld. „Er zou toch eerst een gedegen onderzoek komen en dan pas geld worden gestoken in een definitieve plek'" Wethouder Nel Eelman beloofde deze week in commissieverband met een uitge werkt plan te komen. Bord erbij. De plattegronden die bij de Texelse dorpsgrenzen zijn gezet blijven de gemoederen in beweging houden. Volgens Jan Koolhof van het CDA ontstaan onveilige situaties door automobilisten die stoppen om op de borden te kijken. Wethouder Schilling beloofde er nogmaals over na te den ken „Misschien scheelt het als we ervoor een bord met een i van infor matie plaatsen." Telefoon gestolen. Uit een winkel aan de Weverstraat in Den Burg werd donderdagmiddag een draadloze te lefoon ontvreemd. In de morgenuren had een onbekende man belangstel ling getoond voor de apparatuur Na de uitleg verliet hij zonder wat te ko pen de winkel, maar 's middags bleek het toestel (merk Samsung, waarde 550,-) te zijn verdwenen. Diefstal uit tent. Amsterdamse kampeerders deden bij de politie aan gifte van diefstal. Uit hun tent op een camping nabij De Cocksdorp ver dween tijdens hun afwezigheid een tas met persoonlijke bescheiden, zo als creditcards, bankpasjes, een OV- jaarkaart en een paspoort. Weg te hoog. Nu tal van wegen op het eiland worden geasfalteerd, is het Erna Eelman van de WD opgevallen hoe hoog de Texelse wegdekken ei genlijk zijn ..Aan de overkant zie je dat het oude asfalt er eerst wordt uitgefreesd. Hier leggen ze laag op laag. De bermen worden wel steeds keurig opgehoogd, maar het worden zo langzamerhand toch hele dijken." De volgende kandidaten slaagden voor hun typediploma, mej. J. Jonge- jan. Den Burg; mej M. Bakker, Den Hoorn. mej. D. van Faassen. Den Hoorn. dhr. J. Groot, Den Hoorn; dhr E Ellen, Oosterend; mej. L. Hm. Den Burg; mej. C Grisnich, Den Burg. dhr. S. Dros, Oosterend; mej. C. Rikkenberg. De Waal; dhr A Kruit hof. Oosterend, dhr. C. Hm, De Waal; mej. M Hin, De Waald; mej. E. v.d Linde De Cocksdorp; dhr E Plaats man. De Waal; mej. E. Mechielsen. Oosterend; mej. K. Zijm, Den Hoorn, dhr J. Boon, De Cocksdorp. Zij werden allen opgeleid door het Scheidegger Instituut. Het kooirecht rond de eendenkooi van Hin in Zuidhaffel moet duide lijk worden aangegeven in het be stemmingsplan. Dat vindt me vrouw M.C. de Wilde-Stuurman. Het kooirecht is afgepaald in een kooicirkel, waarbinnen bepaalde geluidsbeperkingen gelden, zodat de vogels niet worden afgeschrikt. De eendenkooi is al enige tijd niet in ge bruik en inmiddels eigendom van Natuurmonumenten. „Als het kooi recht niet in het nieuwe bestem mingsplan staat, heeft het de kans te verdwijnen", vreest de bezwaar- maakster Wie in een van de dorpen een haringkraam, patatwagen of ander mobiel verkooppunt wil neerzetten heeft gemeentelijke vergunning nodig. De gemeente kent deze vergunningen mondjesmaat toe, rekening houdend met plaats, branche en de leefbaarheidseisen die in de betreffende omgeving moeten worden gesteld. B en w zullen de raad voorstellen een onderzoek te laten uitvoeren om te bepalen of de tot dusver gehan teerde normen moeten worden bij gesteld. Het onderzoek, dat voor ongeveer 110.000.- zal worden uitgevoerd door het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, moet antwoord geven op vragen als; hoeveel vergunningen kunnen redelijkerwijs binnen de ge meente worden uitgegeven, welke lokaties en tijdstippen komen daarbij in aanmerking en welke branches komen in aanmerking voor stand plaatsen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 11