Weekend w Praktische thuishulp is steuntje in de rug <k\YuHepewe\d Vijf vrijwilligers ingezet E Agenda teso VOOR Luilaknacht met boter en blikjes TEXELSE COURANT Gemeente wil ook snelheidsmeter 1 en 2 juni Kerkdiensten zondag 1 juni VVD drinkt koffie in paviljoen 28 Drijf in show Huurverhogi uitgesteld] oud Papier DE LAATSTE... Krentebröödband f op DONDERDAG 30 MEI 1996 De brand van hotel De Koger Hoop met meegerekend is de luilaknacht volgens de politie tamelijk rustig ver lopen. Van één vernieling werd aan gifte gedaan: in Oosterend werden bij de tennisbanen tegels en het dak van het clubgebouw beschadigd Bij het voormalige gebouw van Keyser <S Co in De Waal had jeugd rommel uit een omgevallen container op de weg ge gooid In Den Burg werd schade aan gericht aan het bloemenperk van de Thijsseschool. Vuurwerk zorgde voor opschudding in De Koog en Ooster end Boter smeren op ramen en brieven bussen bleek een populaire bezig heid van de luilakvierende jeugd. In De Waal werd het beeld van de Sommeltjes met boter bewerkt. Met heet water kon het goedje weer wor den verwijderd. Smeren gebeurde ook in zwembad Molenkoog. waarde vroege zwemmers op belegde brood jes werden getracteerd. Gemiddeld waren in de vroege uurtjes steeds ongeveer 65 bezoekers in Molenkoog aanwezig Anderen gingen liever de straat op om met knetterende brom mers of ratelende blikjes de nog snur kende Texelaars wakker te maken. Molenkoog-personeel smeert broodjes voor het luilakontbijt In navolging van Teso wil de ge meente ook wel een snelheidsmeter -Corrie Heijnen (Texels Belang) merkte vorige week in de raads vergadering op dat het een effectieve manier is om gedragsverandering bij - automobilisten te bewerkstelligen Wethouder Schilling vindt dat ook en i-vertelde dat al wordt onderzocht waar zo n ding kan worden aangeschaft. o Dat deed Peter Bakker van Groen Links verbaasd opveren ..We hèb- ben er al eentje", zei hij, refererend aan het apparaat dat enige jaren ge- leden is aangeschaft tesamen met de snelheidsmeter die bij de politie in gebruik is Alleen zien we 'm nooit. Geen idee waarom ze die met gebrui- ken." (Foto March Haqnen) Donderdag 30 mei In het Maritiem en Jutters- museum in Oudeschild begint vanmiddag de tentoonstelling „Storm op zee" In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Dead Man Walking" en om 21 15 uur „Get Shorty" Om 19.00 uur begint in zwem paradijs Calluna in De Koog een introductieavond „Duiksport". Deelname kost (30,- per persoon Vrijdag 31 mei Bij manege Akenburg wordt een dressuur avondwedstrijd gehou den. aanvang 18 00 uur. Publiek welkom In Cinema Texel is het film programma gelijk aan dat van donderdag. Kotex houdt in het gebouw in De Mars een ontmoetingsavond over het houden en verzorgen van kleine huisdieren, aanvang 19 30 uur Tot 20.15 uur voor jeugdleden en ouders, daarna is iedereen welkom Wielervereniging houdt een tijd rit. Start bij de voormalige PEN- centrale Oudeschild Zaterdag 1 juni Van 9.00 tot 14 00 uur wordt op het terrein van Axel Lap bij Den Hoorn rommelmarkt gehouden. In d'Ouwe ULO wordt van 10.00 tot 12 30 uur fancy fair gehouden ten bate van peuterspeelzaal Spelemaer: verkoop van tweede hands kleding en andere spullen, spelletjes voor de kleintjes, schminken, verloting, etc De eerste dag van het Tevoko buitentoernooi op de speelweide aan de Ploegelanderweg duurt van 10.00 tot 18.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 19.00 uur ..Dead Man Walking" en om 21.15 uur „Get Shorty" In zwemparadijs Calluna wordt een „Drijf in"gehouden, verzorgd door Radio Royal Entree f5.-. In de Burgemeester De Koning hal begint om 19.30 uur de finale van het emsemblefestival Entree gratis; na afloop collecte Texelrock. In tien café's in De Koog wordt vanaf 22.00 opgetre den door Texelse bands Entree overal gratis. Om 9.15 uur begint op het sport veld van SV De Koog het twee daags voetbaltoernooi 's Avonds is er een feestavond in de qrote tent. Zondag 2 juni De Sportvissersclub Texel heeft van 8 00 tot 10.30 uur een wed strijd op het strand bij paal 17. Om 10.00 uur wordt op de speel weide aan de Ploegelanderweg het Tevoko buitentoernooi voort gezet. Prijsuitreiking om 16.00 uur. De VVD houdt van 10.30 tot 13.30 uur koffieochtend in strand paviljoen paal 28 waarbij op ont spannen wijze over lokale politiek kan worden gepraat. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 19.00 uur „Dead Man Walking" en om 21.15 uur „Get Shorty". Vanaf 14.30 uur in De Worstelt- ent aan de Smitsweg. dixielandmuziek van „Grand Abroad". Toegang vrij. Om 17.00 uur wordt in Het Posthuys in De Koog een nieuwe expositie geopend. De tweede speeldag van het toernooi van SV De Koog begint om 9 45 uur De finale is om 15.45 uur. Maandag 3 juni De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid komt van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur in openbare zitting bijeen in het raadhuis Advies wordt uitgebracht over de ziens wijzen die zijn ingebracht tegen het ontwerp bestemmingsplan buitengebied. In de Witte Burcht begint om 16.00 uur een voorlichtings bijeenkomst over de alfabetiseringscursussen van het Open Leercentrum. Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de voormalige LTS-kantine in Den Burg worden gestart voor de eerste etappe van de avondvier daagse. In Cinema Texel draait om U)j uur „Get Shorty" en om 21.15 „Dead Man Walking". Dinsdag 4 juni De wielervereniging houdt opi parcours bij Den Burg een cn rium. Start jeugd 18.15 uur, nioren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19 uur „Get Shorty" en om 21.15, „Dead man Walking". ie di de el; De in oprichting zijnde Dorp commissie Den Burg houdt v 19 00 tot 20 00 uur spreekuur dorpshuis d'Ouwe ULO Woensdag 5 juni In Cinema Texel draait om 14j uur „Toy Story", om 19.00 „Get Shorty" en om 21 15 „Dead Man Walking". Op het wad bij De Cocksói wordt een excursie gehoud, van 18.00 tot 20.00 uur Ko:, f7,50 per persoon. Aanmelden EcoMare. leri eh er he in 0'-1 :etl evt SA Extra afvaarten (halfuursdierd vrijdag 31 mei afvaart Texel 9| uur tot en met afvaart Den Hel 16 05 uur. Zondag 2 juni afv^ Texel 13.35 uur tot en met afu Den Helder 20.05 uur. Wachttijden Er worden zo» op Texel als in Den Helderg wachttijden verwacht. Blikjes achter de fiets. Arco van der Kooij, Erwin en Dave Terpstra houden de traditie van luilak in stand. <Fo'° Fraos H<vfn^r>) Een gehandicapte in een gezin kan een zware wissel trekken op de overige leden. Een alleenstaande gehandicapte kan misschien niet alles wat hij of zij zou willen. Vijf vrijwilligers gaan op Texel voor verlichting zorgen. 5, Juist voor de kleine extra dingen ;Een paar uurtjes oppassen. Helpen bij de maaltijd Van die kleinigheden, die onnoemelijk veel verlichting kun nen bieden, zodat je met steeds een beroep hoeft te doen op je omgeving." Aan het woord is Karin Hofland, coör dinator van de praktische thuishulp. Zij heeft vijf Texelse vrijwilligers on der haar hoede, die de praktische thuishulp gaan bieden De hulp is bestemd voor verstande lijk of geestelijk gehandicapten of chronisch zieken „Het gaat om men sen die met bij een officiële hulp instantie terecht kunnen voor dit kleine beetje extra Hoeveel er op Texel in aanmerking komen9 Geen idee. ledereen moddert tot nu toe zelf door en zolang deze groep niet bij een instantie is geregistreerd weten wij geen aantallen." Ze is met bang dat mensen uit schaamte geen hulp durven vragen „Een drempel heb je altijd, maar als mensen van anderen horen hoe prettig dit werkt, komen ze zelf ook wel De vijf vrijwilligers worden uitgebreid geïnformeerd over wat ze allemaal kunnen tegenkomen Hofland: „Ze begeven zich met op het terrein van verzorging of verpleging. Als dat wel nodig is. zullen ze dat signaal afge ven Natuurlijk heb je een grijs gebied Het is heus met erg als een vrijwilli ger eens iemand naar de WC helpt." De bedoeling is dat de vrijwilligers HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u mevr ds A van Grafhorst uit Hilversum; uitzending via RadioTexel DeWaal:9 30u ds H R Betting bevestiging ambtsdragers De Koog: 9.30 u. ds E.J Vledder Den Hoorn: 11.00 u. ds H R Betting; viering van Schrift en Tafel. Oosterend: 9.30 u. dhr M D Kuiper, m.m v.The Messengers Oudeschild: 11 00 u ds E.J Vledder De Cocksdorp: 11 00 u. mevr ds. A van Grafhorst uit Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane; 19.00 u. ds FJ. Daane uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u en 19 30u kand.J.Vonk GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10 00 en 16.00 u. ds M.J van Gelder GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16 15 u dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer;Thema gastvrijheid; uitz via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. J Visser ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag: 19.00 u. Herenkoor; uitz via De Lichtboei Zondag 10.45 u. Dameskoor, nevendienst en crèche. Oudeschild: zon. 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing 10 30u Bent u voor overleving gekente kend9 Wachttorenstudie 11 20 u. „Waarom de ware aanbidding Gods zegen ontvangt." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma 8.00 u Dokter K. Eissen en dokter F.P. Zwager. Julianastraat 9, Den Burg, tel 312039 Aanvragen visites s v p tussen 9 30 en 10.30 uur Spreekuur op zaterdag en zondag van 11 30-12 00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde- Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8 30-9 00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14 00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren 314152. Spreekuur maandag t/m vri|dag 9.00-10.00 uur StichtingThuiszorgTexel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 uur. Telefoon ti|dens kantooruren 322188 buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood. tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer tel. 312066 Kunstgebitreparatie: Tandtechmek Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum, vergoed door het ziekenfondsen particulier praktijk), tel. 312069, b.g.g.06-52804779. Tandtechmek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg Tel 312112 Zaterdag 11.00-12.30 en 15 00-17.00 uur Zondag 11 00-12.30 uur en 16.00-17 00 uur Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. De VVD op het eiland nodigt Texelaars uit voor een gratis kop kof fie op zondag 2 juni in strandpaviljoen paal 28. In ontspannen sfeer bespre ken de liberalen de eilandpolitiek. De bijeenkomst duurt van 10.30 tot 13.00 uur. ledereen is welkom een paar uur per week bij iemand of een gezin langs gaan. Is deze vorm van hulp geen concurrentie voor in stanties als begeleid wonen? Hof land Je moet het meer zien als aan vulling Het gaat juist om zaken waar officiële hulpinstanties geen tijd voor hebben." Texel is de eerste gemeente in de regio waar een dergelijk project is gestart De huisartsen zijn ervan op de hoogte en staan erachter. Wie denkt voor dergelijke hulp in aanmer king te komen kan bellen naar het kruiswerk (31 32 41of thuiszorg (31 41 52). Vrijwilligers In samenwerking met de Over koepeling van Vrouwenorganisaties en de patièntenraad van dokter Siebenga is in december '85 een vnjwilligersproject opgezet door het kruiswerk Zo'n dertig dames meld den zich aan en ondergingen een in tensieve training. De laatste jaren is de voorbereiding wat „losser" geworden, maar de vnjwilligersgroep van het kruiswerk Kop van Noordholland is nog steeds hecht en actief, al is het aantal ge slonken tot 20 dames Wijkverpleegkundige Tieneke Bunmgh zorgt voor de begeleiding „Het gaat meestal om de extra din gen, die juist erg leuk zijn om te doen. Samen boodschappen doen, wande len, voorlezen. Een beetje aandacht, zaken die door tijdgebrek met meer door de hulpverleners kunnen wor den gedaan." De vrijwilligsters gaan eens per jaar gezamenlijk uit eten en hebben eens per jaar een bijeenkomst met een spreker Er worden nieuwe vrijwilli gers gezocht. Voor inlichtingen kan worden gebeld naar het kruiswerk, tel. 31 32 41 (vragen naar Tieneke Buningh) In Calluna wordt zaterdag wederom een Drijf-ln show gehouden. Radio Royaal verzorgt vanaf 19 00 uur mu ziek, waarop kan worden gedanst en gezwommen. De entree bedraagt ƒ5,-. Hoogwater te OudescMl Do. 30 7.05 en 19.14: Vr. 31 7.54 en 20.26 J Za. 1 8.55 en 21.05 Zo. 2 9.50 en 22.16 Ma 3 10.25 en 22 44,J Di. 4 11.20 en 23.46 Wo 5 11.46 Do. 6 0.17 en l.ltJ Aan het strand is het ongeveer et'ifl eerder hoogwater. De zon komt i|l op om 5 23 u en gaat onder omjB u., 3 juni springtij, 1 juni volle nuf Een bewoner van een gemei pand in één van de buitei heeft geprotesteerd tegen de4: cent huurverhoging die zou doorgevoerd. Het college vindk Texelaar, gezien de staat van. houd van het huis en de vele gingen die de afgelopen jare doorgevoerd, gelijk heeft en ver in dit speciale geval de huur dis Om privacy-redenen is de nas' de bewoner niet bekend gemal „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogeis die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41„De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemaker-straat, Waalderstraat en Marelstraat. Oosterend De papiercontainer van gym vereniging Oosterend staat zater dag de hele dag (8.00-18.00 u op de hoek Slotskolk/Kotterstraat Oud papier en karton moet gebundeld worden aangeleverd Nog steeds spoeden vogels zich noordwaarts. Afrika-Scandinavië of Afrika-Siberië is een hele af stand! Bovendien moeten de vo gels in hun hoognoordelijk broed gebied wel voldoende voedsel kunnen vinden om met broeden te beginnen. Want daar gaat die enorme trektocht juist om; de zorg voor het nageslacht. Dat voedsel is er soms pas in de loop van juni in voldoende voorraad en daarom waren er afgelopen week nog rot ganzen en rosse grutto's en trok ken groepjes zwaluwen over de zeereep noordwaarts. De vorige week zeiden we dat al onze broedvogeis gearriveerd waren. Dat was niet helemaal waar Een paar zeldzaamheden waren we vergeten. Daarom hier, als een soort toegift, nog één aflevering Daarna houden we er voorlopig mee op Al vorig weekend werden nog twee nieuwkomers ontdekt: de grauwe klauwier en de roodmus Twee zeld zaamheden, beide met een verhaal. De grauwe klauwier namelijk, is een Jazz in een Texels jasje Dat is zondagmiddag te horen in De Worteltent waar dixielandorkest The Grand Abroad Jazzband optreedt. Bij mooi weer buiten, en anders binnen. De entree is gratis. op Texel verdwijnende broedvogel, de roodmus is juist een nieuweling Raadsel Eigenlijk is de grauwe klauwier al verdwenen. Het laatste zekere broed- geval werd in 1989 gevonden. Daarna worden ieder jaar in de lente, mei en juni, nog wel enkele exempla ren gezien, maar tot broeden komt het niet meer. Overal in Nederland is deze soort in aantal verminderd, be halve in Drenthe. Daar is het laatste decennium juist sprake geweest van een enorme toeneming. Waarom kan niemand goed zeggen. Hij geeft de voorkeur aan een open landschap met bosjes of houtwallen met doornige struiken. Op Texel wa ren vooral de duinen favoriet. De dui nen zijn hier en daar wel ruiger ge worden en de struwelen hebben zich uitgebreid, maar dat verklaart niet waarom hij hier is verdwenen. Inte gendeel zelfs. Ondertussen is de soort in de broed tijd een vrij onopvallende vogel. Het 'grauwe' van z'n naam slaat overi gens op z'n grijze kop en met op z'n hele verschijning. Veeleer is hij bont gekleurd maar hij gedraagt zich rus tig, soms zelfs stiekem. Nu niet meer het hele duingebied geïnventariseerd wordt, is een broedgeval snel over het hoofd gezien. Roodmus Een precies tegengestelde ontwikke ling zien we bij de Roodmus. Tot en kele tientallen jaren geleden kwam deze soort alleen in oostelijk Europa en Rusland voor. Totdat de trek west waarts begon. Zonder aanwijsbare reden breidde hij zijn gebied richting Noordzee sterk uit. Voor 1987 was de soort bij ons zelfs een dwaalgast. In dat jaar echter werden tussen eind mei en half juli geregeld roodmussen op Texel, en andere plaatsen in Nederland, ont dekt. Waarschijnlijk hebben ze dat jaar ook al gebroed. Ook de roodmus is een 'stiekemerd'. la: De mannetjes zingen heel we» ze gedragen zich uiterst onopval a|j Nesten zijn er op Texel maarw^ gevonden, maar op grond vani®^, nemingen die wijzen op broedgs of nestelen, mogen we conclul dat sindsdien een klem aantal mussen op het eiland tot breC komt. Ook op andere plaatsen» land, vooral langs de kust en Flevopolders broedt de soort la woordig in klem aantal. Wa Beide soorten zijn niet makke') dij vinden. Grauwe klauwieren kuflter we het beste in de duinbosjes ken. Maar er zijn natuurlijk heel bosjes en heel weinig klauwieren valt misschien te proberen bij dei jes bij de vuurtoren, langs he' door de Nederlanden of langs wandelroute door de Bleekersi: Maar reken er niet op; er zijn hee vogelaars die de soort al jaren meer op Texel gezien hebben. Roodmussen kunnen we hetbes®,er de noordpunt van het eiland zo; e| Lage bosjes grenzend aan bloem open plaatsen zijn de beste ple' het Krimbos of nabij de vuurtore van de 100 roodmussen worden dekt doordat ze zingen. Een me enkele malen herhaalde, melod" strofe: „please-to-meet-you' Inderdaad, een ontmoeting me: zingende roodmus is heel fijn! Tekst Adriaan Dijksen, teke Sytske Dijksen. N,j ilki e Irei :or, /ia

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2