Voorjaarsnota: bijna zes on voor nieuwbouw Bolder „TV-publiciteit voor ons mooi meegenomen" Weinig animo voor Milieudefensie Een miljoen extra, maar toch zorgen Rechtzaak: legeskosten moeten terugbetaald Tegenvaller voor provincie Dick Graaf terug van World Trade Show TEXELSE^" couRANT DE COCKS DORP DOEN W'J NRTUURLSk. IN KROP TIEN MINUTEN, MEf-^ CANDMY CRR_r^ HR.HR DRT DOEN Wü IN SLECEir VÜF MINUTEN GR TOCH MET 0N6 VRN E TEAEL SPRCEW'S DOEN^— HET SLECHTS IISECONDEN IE Bijeenkomst: Sroen Links over bestemmingsplan Geld gemeente voor milieuvriendelijke verbouwing woning Luchtvaartmuseum begroet duizendste De verlengers van uw korte vakantie Politie dooft vuur DONDERDAG 30 MEI 1996 BEIAAU) parkeren worden gereserveerd om de iepen te controleren en zo nodig te behande len Asielzoekers Sociale werkplaats De Bolder heeft een voordelig exploitatieresultaat, maar kampt met enkele tegenvallers door lagere rijksuitkeringen. Er blijft echter sprake van een batig saldo van ruim een ton. De gemeente had voor administra tieve handelingen met betrekking tot opvang van asielzoekers geen geld geraamd. Het rijk geeft daar een bij drage van ruim ƒ50.000,- voor. Beslo ten is óm dit bedrag aan te wenden voor verschillende projecten die voor deze groep op touw worden gezet Vorig jaar is daarvoor geld uit de toeristenbelasting-pot gebruikt Het rijk (jeeft de gemeente ook meer geld voor kinderopvang. Oud papier De uitbreiding van het toiletgebouw bij de passantenhaven betekent ho gere kosten voor gas, water, licht enz. De nieuwe destructieregeling levert een voordeel van ruim tienduizend gulden op. De oud papierpnjs is weer in elkaar gezakt, zodat de gemeente garant moet staan. Door de keuze voor een andere verwerker kan de post voor inzameling chemisch afval met ƒ30.000,- omlaag De kosten voor reiniging gaan ƒ139.000,- omhoog, maar dit bedrag wordt gehaald uit het egalisatiefonds reiniging. Meer honden Een grootscheepse controle heeft aangetoond dat op het eiland 240 honden méér rondlopen dan aanvan kelijk bekend was Dat levert bijna 15.000,- extra aan hondenbelasting op. Ook de inkomsten aan toeristen belasting zullen hoger uitvallen dan de aanvankelijke raming. Het gaat om een structureel bedrag van ƒ130.000,-. Dat staat dus los van de meevaller van ƒ180 000,- over het vorige jaar. Het toegenomen telefoongebruik in het gemeentehuis noodzaakt tot een verhoging van deze post met bijna ƒ25.000,- Het onderhoud van de planten in het raadhuis valt echter veel goedkoper uit dan verwacht. Conclusie Als alle voor- en nadelen bij elkaar worden opgeteld kan nog een verde ling worden gemaakt. Er is sprake van een tekort van bijna tweeëneen- halve ton, maar dat betreft eenmalige zaken. Het college wil dat bijpassen uit het rekeningoverschot van een miljoen Het structurele tekort is nog geen ƒ15.000.-. Ook dat wil het col lege voor dit jaar uit het miljoen beta len, maar het bedrag moet in de be- psti rekening-resultaat van een miljoen, maar toch zorge- ie gezichten. Dat is het geval bij de gemeente, na presen ce van de voorjaarsnota. De cijfers vertonen namelijk voor toekomst een nadelige tendens. Een deel van het ieningresultaat, bijna zes ton, wil de gemeente bestem en voor nieuwbouw van De Bolder. De raadsleden mogen inenkort in commissieverband hun oordeel vellen over nota. i positieve resultaat over vorig jaar «reikt door verschillende meeval- Zo kwam de toeristenbelasting «engst op ƒ180 000,-, ruim meer begroot. Door de lage rente op geldmarkt kon tevens een voorde resultaat worden behaald ten op- itevan de begrote rente en uitga- De belastingopbrengsten waren jenoeg gelijk aan de begrote m- nslen kleine tegenvaller vormde de omatische incasso van de ge- entelijke belastingen. ,,We zijn het chtoffer geworden van ons eigen rees", aldus een woordvoerder n zestig procent van het totale «al aanslagen wordt momenteel omatisch geïnd. Dat was veel er dan verwacht, waardoor ook er mensen in aanmerking kwamen jr de beloning, een korting van 2,50. Bouwvergunningen opbrengst van bouwvergunningen tas hoger uitgevallen. Gerekend rdopzeseneenhalve ton, maar het rd ruim ƒ900.000,- Er werd mm- uitgegeven aan strand- wakmg. De noodcamping draaide en leverde dus meer inkom- mop, maar de uitgaven voor deze Diziening stegen ook. Het eindre- taat is echter wel positief. overschot op de reimgings- Jilen is bijna drieëneenhalve ton zal nog een specificatie volgen hoe reluimte is ontstaan. Het geld gaat het egalisatiefonds reiniging Tegenvallers e voorjaarsnota worden zaken besteld die incidenteel of structu- [ellrancièle gevolgen hebben voor p gemeente. Zo blijkt de contributie joideVeiemging van Nederlandse fmenlen hoger geworden En ■dal met Teso gegevens worden Jewseld, worden minder ulttrek- I; verstrekt. pinschrijving voor de kermis is te- jevallen, terwijl de kosten voor dit nement zijn toegenomen Dat «lomdat de wagens bij Calluna Men gestald. Verder heeft de ge- lenle besloten zes advertentie- jgina's in deze krant te plaatsen, om ■bevolking adequaat te informeren, ■betreft een eenmalige investering Inruim ƒ8000,- Zwerfvuil II aantal lichtmasten op Texel is benomen. Dat vergt meer energie- jslen Daarnaast zijn de kosten voor pi is niet de bedoeling om de drie jspraakdagen van vorige week dun- lljes over le doen, maar Groen ►kswil met belangstellenden praten Ier het nieuwe bestemmingsplan Itengebied De (openbare) bijeen- rnst worc|t belegd op donderdag 6 Ju om 19 30 uur in de bodewoning filter het raadhuis, e partij wil vertellen waar het alle- fcal om gaat en wat de status is van ln bestemmingsplan. Groen Links Jmet leden en sympathisanten van fdachten wisse'len welk standpunt Jet worden ingenomen ten aanzien li windmolens in het Texelse land- |bap, uitbreiding van kamperen bij boer of de bovengrens van de leveelheid slaapplaatsen. energiegebruik gestegen door de milieuheffing. Zwerfvuil zorgt op en kele plaatsen op het eiland voor pro blemen. De oplossing kost extra. De opbrengst van parkeermeters le vert de gemeente jaarlijks ƒ30.000.- meer op. Er zijn minder bonnen uit gedeeld aan foutparkeerders.Waar schijnlijk door betere aanduiding." Marktmeester Henk Hin is vertrokken naar het buitenland. Hij is vervangen door een medewerker van De Bolder. Dat pakt voor de gemeente bijna 2000,- goedkoper uit dan geraamd. Afkoopsom Omdat het recreatiewerk overgaat naar een provinciaal verband moet een afkoopsom worden betaald. Dat is een flink bedrag (ƒ175 000,- plus ƒ40.000,- sanering van negatief ver mogen), maar voordeel is dat de jaar lijkse bijdrage van 35.000,- voor deze activiteit komt te vervallen. Voor de gymzaal van 't Skiltje wordt voortaan een raamsubsidie gegeven, wat voor de gemeente voordelig uit pakt. De bijdrage aan het overlegor gaan met de andere Wadden eilanden blijkt hoger dan verwacht. De iepziekte rukt nog steeds op, ook op Texel Vooreen goede bestrijding is een eenmalig bedrag van ruim ƒ25.000,-nodig Maar daarnaast zal er in de toekomst meer geld moeten Wie bij het verbouwen van zijn huis kiest voor milieuvriendelijke mate rialen komt in aanmerking voor een bijdrage van de gemeente. Deze regeling geldt alleen voor woningen die ouder dan 25 jaar zijn en waarvoor nog niet eerder een bijdrage is ontvangen. Het geld voorde regeling komt van de minister van VROM. Die wil een milieuvriendelijke aanpak stimuleren De vergoeding is gebaseerd op de meerkosten bij gebruik van speciale materialen. De regeling loopt tot eind '98 Het Gewest heeft twaalf ton gekre gen, waarvan Texel voor de periode '96 tot en met '98 ruim ƒ60.000,- krjjgt Verbouwers van een particu liere woning kunnen een aanvraag indienen, vergezeld van rekeningen en betaalbewijzen Als de aanvraag wordt gehonoreerd wordt 50 procent van de meerkosten uitgekeerd, met een minimum van duizend en een maximum van vijfduizend gulden per woning. De bijdrage wordt uitbetaald in vier jaarbedragen Negen dagen na de officiële opening heeft het Luchtvaartmuseum al dui zend bezoekers weten te trekken Op tweede Pinksterdag was de Texelaar Bernard Boks nummer duizend. Sa men met een vriend, Micha Hermeier, werd hij vroeg in de ochtend verrast door voorzitter Ed de Bruijn die met een kleine attentie voor hen klaar stond Volgens De Bruijn hebben opvallend veel Texelaars het mu seum al bezocht. Daarnaast zijn van verschillende kanten attributen over de luchtvaart, vooral uit de Tweede Wereldoorlog, aan het museum ge schonken. komt waarschijnlijk geen |*e|5e afdeling van de Vereniging Pieudefensie. Tijdens de l'ichtingsbijeenkomst vorige rek in EcoMare bleek geen der fnwezigen bereid om er tijd en ||er9ie in te steken. Milieu- P'ensie koestert nog hoop dat fn bestaande Texelse natuur- Jioonue lexeise naiuur- ■ganisatie zich aansluit bij de ver- J'9ing. Welke groep dat is wilden r betrokkenen niet zeggen. Peudefensie bestaat bijna 25 jaar, feil 35 000 leden en telt 120 lokale i°epen De vereniging zet zich in I™ een duurzaam gebruik van het 1 'eu en verzet zich tegen het ge- JUI van landbouwgif en de con- peptie van vlees. Verder probeert JL, ^'iigloop van consumenten- ,,on|ca rond te krijgen en strijdt ze voor beperking van de automobiliteit. Een en ander met behulp van lande lijke en lokale campagnes. Als midde len gebruikt de groep Informatie en voorlichting aan het publiek. Verder wordt ook politieke druk uitgeoefend en stelt ze misstanden aan de kaak. Milieudefensie ziet zichzelf op Texel, waar organisaties als Landschaps- zorg, de Vogelwerkgroep en anderen zich ook al inzetten voor de natuur, als een welkome aanvulling, met name op het gebied van milieube scherming. De opkomst tijdens de bijeenkomst stemde de organisatie tot tevreden heid, maar niemand van de aanwe zigen was bereid een bestuurstaak op zich te nemen. Teveel drukte met andere bezigheden was het meest gehoorde excuus. dewerkers van het bedrijf kwamen (op weinig formele) wijze aan het woord. De opnamen van het „quiz'gedeelte van de uitzending werden op 3 mei gemaakt in het Wereld Handels Cen trum in Amsterdam Het personeel van de TWO woonde de opnamen bij Omdat de laatste boot naarTexel niet meer was te halenwerd de oversteek rond middernacht gemaakt met de passagiersboot „Zeester" van Johan Hutjes. Zesde keer Het was de zesde keer dat de Texelse dekbeddenfabriek uitgebreid voor de televisie kwam. Dat ook deze uitzending een gunstig effect op de nering zal hebben, wordt niet betwij- De provincie moet waarschijnlijk de legeskosten die van Texel zijn gevraagd voor verklaringen van geen bezwaar (bijvoorbeeld bij art. 19 procedures) terugbetalen. Dit is een gevolg van een rechtzaak die Den Haag tegen provincie Zuid Holland heeft aangespannen. Het Gerechtshof in Zuid Holland heeft gemeente Den Haag in het gelijk ge steld De provincie is echter meteen tegen de uitspraak in beroep gegaan De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) is gelijk op de zaak ingesprongen, omdat het onderwerp uiteraard ook voor andere gemeen ten interessant is. Geadviseerd is om onmiddellijk bij de betreffende provin cie in beroep te gaan tegen de legesheffing Provincie Noord Holland is bang over stelpt Ie worden met gemeentelijke bezwarén en heeft daarom zelf een bericht verstuurd. Beloofd is om, als de Hoge Raad ook de legesheffing afkeurt, de leges vanaf 1 maart van dit jaar terug te betalen De provincie zegt erop te vertrouwen dat de ge meenten dit geld vervolgens door betalen aan de burgers die het be treft. Zolang er geen uitspraak is wordt de legesheffing echter gehand haafd. Gemeente Texel berekent de provin ciale kosten sinds 1992 door aan aanvragers. Als een artikel 19 proce dure wordt aangevraagd op een be stemmingsplan dat ouder is dan tien jaar, neemt de gemeente de legeskosten zelf voor haar rekening. Hoe de provincie bij de datum maart '96 voor terugbetaling komt is de ge meente met duidelijk. Daarover zal opheldering worden gevraagd. In de nacht van eerste op tweede Pinksterdag rukte de brandweer uit voor een melding aan de Boodtlaan in De Koog. Aangekomen bleek de politie het vuur al te hebben uitge maakt Langs het fietspad in het bos hadden onbekenden een plastic bermpaaltje in brand gestoken Drie wandelaars uit Doetinchem en om geving ontdekten het brandje toen zij hun honden uitlieten. Uit vrees voor kortsluiting blusten ze het vuur niet zelf, maar sloegen bij restaurant 't Boodthuis alarm. De politie was als eerste ter plekke en doofde de vlam men met zand. Dick Graaf ligt er niet wakker van dat hij geen winnaar is geworden van de World Trade Show die op de avond van eerste Pinksterdag door de Tros-televisie werd uitgezon den. „Ik heb daar geen ogenblik op gehoopt. Dat we moch ten meedoen vonden we veel belangrijker. Het was prima gratis reclame voor ons bedrijf". De 52-jarige directeur van de Texelse Wol Onderneming kreeg in het programma volop de gelegen heid om te vertellen over zijn be drijf en de sbhapewollen dekbed den, die hij daar maakt. Inmiddels is vastgesteld dat de uitzending door 550.000 kijkers is gezien en een waardering heeft gekregen van gemiddeld 7.2, In de uitzending stond Zwitserland centraal als exportgebied voor Neder landse bedrijven. Drie ondernemers werden in de gelegenheid gesteld hun bedrijven en de daar gemaakte produkten te presenteren en moesten er ook blijk van geven in hoeverre zij geschikt zijn om met de Zwitsers za ken te doen. Naast Dick Graaf van de Texelse Wol Onderneming werd meegedaan door Bob van de Raadt, die verkeersgeleidingssystemen pro duceert en Tonny Brinkman die bruidsjurken maakt. Laatstgenoemde werd door de in Zurich residerende jury tot winnaar uitgeroepen. Hij mag een bezoek brengen aan het land en zal daar worden geholpen bij het leg gen van commerciële contacten die iri exportorders moeten uitmonden Handen vol Gaat Dick Graaf nu evengoed probe ren om in Zwitserland wollen dekbed den te slijten? Hij antwoordt ontken nend. „Voorlopig met Ik ben wel bezig met andere landen, zoals Bel- gie, Frankrijk, Korea en de Verenigde Staten. Daar doen we al zaken mee, maar die zijn voor uitbreiding vatbaar. Op dit moment is onze export nog bescheiden. Nauwelijks 10% van onze totale produktie gaat naar het buitenland" Drempel In de door Ed Nijpels en Tineke Ver burg gepresenteerde uitzending werd duidelijk gemaakt dat Zwitserland best een interessante markt zou kun nen zijn voor de Texeler-dekbedden, want Zwitsers zijn over het algemeen welvarend en geïnteresseerd in kwaliteitsproducten die iets meer mogen kosten. Maar ook kwam naar voren dat men in Zwitserland alleen donzen dekbedden kent en nog wen nen moet aan het idee dat je dekbed den ook van schapewol kunt maken Er Is een drempel en het zal dan ook veel promotiegeld kosten om de Zwit sers ertoe te bewegen onder schape wol te gaan slapen In de boot De cameraploeg had weken tevoren op Texel mooie beelden gemaakt voor de uitzending. Je zag Dick Graaf op de Waddenzee vissen vanuit een rubberboot (waarvoor hij natuurlijk alleen in het weekend tijd heeft) maar ook op vaste bodem temidden van schapen, lammeren en tuinwallen terwijl hij vertelt over „zijn" dek bedden. Ook mevrouw M Boersen, waarvan Graaf het bedrijf in 1984 overnam, mocht haar zegje doen. Verder instructieve beelden van het scheren van schapen en de verwer king van de wol in de Texelse fabriek. Ook enkele van de circa veertig me- feld. De eerste reacties zijn in elk geval bemoedigend Graaf had zich overigens niet zelf aangemeld als kandidaat voor de World Trade Show. Hij was gevraagdwat te danken was aan een tip van een cameraploeg die al eens eerder in het bedrijf opnamen had gemaakt Expansie Dick Graaf kan extra naams bekendheid van zijn bedrijf goed ge bruiken. want de concurrentie is hard. Voor voortbestaan en groei is het nodig aan de weg te blijven timmeren en innovatief bezig te zijn. Wat betreft nieuwe produkten heeft de TWO het nodige op de rails staan. Graaf ver telt daar met alles over om het zijn concurrenten niet al te makkelijk te maken, maar hij heeft er in ieder geval ruimte voor nodig. Het wachten is op vergunning voor nieuwbouw die 1500 m2 zal beslaan. Hier komen „mengkamers" waar verschillende soorten natuur- en andere vezels In bepaalde verhoudingen worden ge mengd om vervolgens te worden ver werkt in dekens en thermische isola- tieprodukten. Voor de fabricage van thermische isolatiematerialen is in middels een apart bedrijf in het leven geroepen, de B V Thermoseal. Zijde Een nieuw TWO-produkt dat lijkt te gaan scoren is een exclusief 4- seizoenendekbed, waarvan de zomerhelft is gevuld met een meng sel van wol (30%) en wildzijde (70%). De uit China geïmporteerde zijde geeft het zomerdeel van de deken een extra comfortabel („koel") karak ter. Geïnvesteerd wordt ook in fasegewijze vervanging van het machinepark. Vier oude kaarde- machines worden vervangen door twee nieuwe met grotere capaciteit. In het personeelsbestand komt met veel verandering. Het bedrijf biedt In de zomer werk aan ongeveer 30 mensen; 's winters aan 45 De Texelse Wol Onderneming heeft overigens een zeer moeilijke tijd ach ter de rug. Tussen 1991 en 1994 kreeg het bedrijf te maken met geval len van fraude, schade en oplichting, die miljoenen hebben gekost Er ont stond zelfs een kritieke situatie Graaf. „Maar we komen nu weer uit het dal Vorig jaar was de omzet een stuk groter en dit jaar zit er wéér groei in We gaan verheugd verder". uick uraat aan net woord voor oe Tros-camera temidden van schapen en lammeren. Foto gemaakt van het televisiescherm. (Foto Harry de Graaf) groting van '97 wel worden meegenomen. B en w willen anderhalve ton uittrek ken om de ondergrens van de alge mene reserve op te trekken tot ƒ3.400.000,-. Dat houdt automatisch in dat de bovengrens 3,7 miljoen gul den wordt. Na verrekening blijft 588 350,- over voor de nieuwbouw van De Bolder Betaald parkeren: beter aangegeven, dus minder bekeuringen. BIJ AUTOMAAT

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5