Hoogste punt tegen de verdrukking in Texelse jongeren vermaken zich op modderig Pinkpop 7 TEXELSE COURANT 'inksteren minder druk dan in 1995 Nieuw adres voor Begeleid Wonen Rapport gezondheid Texelaars onvolledig Verkeersongevallen in Pinksterweekend Twee toppers fotex-bijeenkomst over verzorging •oslopende hond DONDERDAG 30 MEI 1996 it bijna tien meter hoge zwembadgebouw van vakantie ark De Sluftervallei heeft bij de bouw meer last gehad van winter dan van de acties van Tien voor Texel. Die acties iven vruchteloos, maar de langdurige winter veroorzaakte m vertraging van maanden. Het zwembad kan daardoor I et voor het komende seizoen in gebruik worden genomen laar pas half oktober. Iidere onderdelen van de nieuwe centrale voorzieningen I n het park waren bij het invallen van de kou net onder Hp, zodat die volgens schema konden worden afgewerkt. I centrale voorzieningen-com- ixomvat naast het zwembad een igdhonk, bowlingbaan, restau- it, winkel, snackbar, werkplaats, isserette, kantoor en receptie, ir opdrachtgever Aegon Re- atie B.V. betekent dat een inves- ing van tegen de negen miljoen ilden. Daarnaast zijn de bekende lisjes met rieten kap vervangen ,r 31 andersoortige bungalows, bouw daarvan is vrijwel vol- oid. Texels I realisering van het totale park is I n merendeels Texelse aangele- I nheid Het ontwerp is van I ihiiectenbureau Uriot en de uitvoe- g is in handen van een voor deze iegenheid in het leven geroepen jwcombmatie. gevormd door ijert Boon uit De Cocksdorp en len Roosen uit Amsterdam Me- werkers van beide partner- drgven lopen in gunstig opzicht igselkaar heen: zwembad en ove- s centrale voorzieningen worden maakt door de mannen van Boon. Ilen Roosen maken de huisjes il nieuwe centrale complex neemt plaats in van het bekende riet- dekte hoofdgebouw, dat is ge- joptomdat het qua bedrijfsvoering oms kon je de Pontweg amper lersteken, restaurants moesten ezoekers wegsturen en overal okkenfietsers er op uit. Pinkste- ïn was afgelopen weekend weer het echte begin van het zomersei- jen. Volgens de cijfers van Teso ts het echter minder druk dan irig jaar. en voorzieningen met meer aan he dendaagse eisen beantwoordde Jeugdherinnering Het toeval wil dat Meijerf Boon die nu een prominente rol speelt bij de nieuwbouw, precies veertig jaar ge leden als uitvoerder betrokken was bij de realisering van het oude gebouw. Boon, tot dat moment als timmerman bij de gebroeders Daalder, was juist in dienst getreden van Gervink uit Beekbergen, de vaste aannemer van (toen nog) Ennia. Alle vakantieparken van Aegon, dus ook dat op Texel, zijn recentelijk over- Het kantoor van Begeleid Wonen Texel is verhuisd Vanaf de start had Begeleid Wonen Texel één dag per week de beschikking over het kan toor van maatschappelijk werker Frank van Lare in d'Ouwe Ulo. In de loop der jaren groeide het aantal deelnemers en breidde het werk zich uit. Eén dag per week eigen kantoor ruimte en slechts één dag per week officieel bereikbaar zijn werd lang zaam maar zeker als te weinig erva ren. Sinds 1 januari valt het Begeleid Wonen Texel onder de paraplu van het Texelproject en is de coördina tor in dienst van de ASVZ (De Texelse Reede). Na de gedeeltelijke verhuizing van de Texelse Reede naar het Texelproject aan de Haffelderweg kwam er in het oude gebouw kantoorruimte vrij Vanaf 1 juni zal begeleid Wonen Texel daar dagelijks te bereiken zijn. Het nieuwe adres is dus: Begeleid Wo nen Texel, De Zes 2, 1791 EX Den Burg; tel. 313772. genomen door een particuliere belegger. De afgelopen week werd bij de bouw van het zwembad het hoogste punt bereikt De vlag wapperde op de nok van de spantconstructie. Pannebier en/of gebak voor de 35 medewerkers die min of meer voortdurend met het project bezig zijn, laat nog even op zich wachten Het bereiken van de top was voor menigeen aanleiding om vast te stel len of het gebouw inderdaad in on gunstige zin in het duinlandschap domineert, zoals Tlen voor Texel had gevreesd. Afhankelijk van de betrok kenheid of afkeer van het project, bleek daar verschillend over te wor den gedacht. Maar toegegeven moet worden dat de architect er alles aan heeft gedaan om de stolpvormige kap van het zwembadgebouw in de om geving te laten passen. Het gebouw zelf staat op een lage plek en de dak hellingen komen aardig overeen met die van de duinen Het is allerminst een massief ,,blok", temeer daar in de nok nogal wat glas wordt verwerkt waardoor een transparant effect wordt verkregen Uitspraak De Alkmaarse rechtbank heeft dat in aanmerking genomen toen op 9 mei j I, uitspraak werd gedaan naar aan leiding van het beroep dat de vereni ging Tien voor Texel had ingesteld tegen het afgeven van de bouwver gunning door de gemeente Texel, nadat al eerder de provincie een ver klaring van geen bezwaar had afge geven. De bouw was namelijk strijdig met het bestemmingsplan dat een maximum hoogte van zes meter toe staat. De rechter kon met deze afwij king echter genoegen nemen, na de tekeningen te hebben bekeken en na geluisterd te hebben naar wat na mens b en w (ambtenaar O. Storms) en namens de initiatiefneemster (D. Kruk, L. Uriot en M. Bakker) werd toe gelicht Het oordeel van de man in de straat over de nieuwe bungalows Is een stuk minder positief. De huisjes met rieten kap waren heel wat meer karakteris tiek, maar konden nu eenmaal niet langer meer voldoen aan de econo mische eisen van de exploitant en de voorkeuren van het gros van het ver wende vakantiepubliek. De kapconstructie van het zwembad in het duinlandschap bij de Krimweg. Rechts een deel wen. Links een tot sloop veroordeeld vakantiehuisje, gebouwd in de jaren vijftig. van de reeds voltooide centrale gebou- iFoio Harry oe Graat) De GGD heeft een gemeentelijk gezondheidsprofiel gemaakt. De gemeente is niet zo tevreden over de conclusies, die in veel gevallen onvolledig ot gebaseerd op oude cijfers zijn. Texel heeft gemiddeld meer 65 plussers dan de rest van de regio De leeftijdsgroep 0 tot 19 jaar is echter ook goed vertegenwoordigd, zodat van ontgroening geen sprake is. Op basis van een kleine steekproef (onder 49 personen) concludeerde de GGD dat Texelaars gemiddeld een hoger opleidingsniveau hebben dan mensen in de rest van de regio. De gemeente vindt 49 ondervraag den te weinig om een objectief oor deel uit te spreken. Het opkomstpercentage voor borst kanker- en baarmoederhalskanker- onderzoeken is op Texel erg hoog In het schooljaar '92/'93 werd bij de Dodenherdenking. Het is nog maar pas 4 mei geweest en de doden herdenking in nieuwe stijl ligt nog vers in het geheugen Om die reden wil Paul Kikkert van Texels Belang het evenement snel evalueren. ,,Nu weet iedereen het nog eilandelijke jeugd opvallend veel tandbederf geconstateerd, maar vol gend de gemeente is dat een erg in cidentele constatering Een recenter onderzoek heeft juist uitgewezen dat het bijzonder goed is gesteld met de Texelse gebitten Texelse jongens roken meer dan overkantse en de meisjes maken meer gebruik van softdrugs Het alcoholgebruik onder de jeugd is ho ger dan elders in de regio. Verder wordt meer gegokt (fruitautomaten) en meer gesport Texelaars vinden zelf dat zij gezon der zijn dan andere regiobewoners Drie leden van de raadscommissie voor welzijnsbeleid waren woensdag avond met erg onder de indruk van het GGD-verhaal. Te gedateerd en een te kleine steekproef, luidde het oordeel. Er werd aangedrongen op nieuwe onderzoeken Wethouder Eelman wees op de GGD-enquéte die momenteel onder OSG-leerlingen en schoolverlaters wordt gehouden Juist deze laatste groep vinden we zo belangrijk. Je hoort allerlei verhalen over hun drank en drugsgebruik, maar hoe zit het nu echt?" Naar aanleiding van de uit komsten wordt bekeken of Texel ook voorlichtingsacties voor deze groep moet houden in de strijd tegen drank en drugsmisbruik. „Misschien moet u daarvoor de disco in", opperde de commissie. Dat schuwt de wethouder niet. ..Waarom niet' Ik ga ook bij de caravanjeugd om de koffie'" Met Pinksteren was het druk op de Texelse wegen en dat leidde hier en daar tot ongelukken. Voor de pechvogels bleef het letsel be perkt, wel was de materiële schade soms fors. Op de kruising Pontweg-Keesomlaan vond vrijdag omstreeks 18.00 uur een aanrijding plaats tussen twee inwo ners van Den Burg Beiden reden met hun auto op de Pontweg in dezelfde richting. Toen de voorop rijdende 32- jarige vrouw wilde afslaan en snelheid minderde, botste de andere bestuur der, een 45-jarige man. achterop. Later die avond veroorzaakte een 54- jarige Amsterdammer een aanrijding op de Schansweg. Hij reed achteruit een inrit tegen de auto van een 44- jarige vrouw uit Oudeschild die op dat moment passeerde Zondagmiddag rond half drie gleed een ^2-jarige motorrijder uit Bremen op dè Westerweg in een bocht nabij de Fonteinsweg van de weg. Zijn duopassagiere. een 22-jarige plaatsgenote. werd per ambulance naar het Gemimziekenhuis gebracht. Daar bleek zij slechts licht gewond te zijn. Filmliefhebbers gaan een goede week tegemoet. Cinema Texel heeft twee toppers op het programma staan. De uiterst komische Get Shorty en de in drukwekkende Dead Man Walking, met de Oscar waardige Sean Penn en Susan Sarandon. John Travolta is het Saturday Nigth Fever-syndroom te boven Pas geleden kon van zijn talent worden genoten in de actiefilm Broken Arrow. Nu is het weer tijd om te lachen met hem in Get Shorty. Hij speelt de louche geld handelaar Chili Palmer die geld moet innen van een film producent. Deze wordt formida bel neergezet door Gene Hackman Hij weet zijn knieschij ven te redden, door filmliefhebber Chili een productie toe te schui ven. Ze benaderen voor de hoofdrol een omhoog gevallen B- acteur, gespeeld door Danny DeVito Qua opzet heeft het verhaal iets van Pulp Fiction, ware het met dat zelfs bloedstollende taferelen met humor worden opgediend. Doodstraf In een interview zei Susan Sarandon dat het zonder make up voor de camera's verschijnen moeilijker is dan een naaktscène spelen In Dead Man Walking gaat dat eerste haar als non uit Louisiana echter fantastisch af Ze bege leidt Penn, die als enge moorde naar de doodstraf te wachten staat. Sarandon wordt geconfron teerd met zijn verleden, maar ook met de ouders van de slachtof fers. De film neemt geen stelling vóór of tegen de doodstraf, maar laat dat aan de kijkers over Een aan grijpend verhaal. Speelgoed Voor de kinderen is Toy Story op nieuw geprolongeerd Voor de aanvangstijden, zie de agenda op pagina 2 van deze krant. rat Texel was het bootvervoer jeveer gelijk, maar vanaf Den Hel- i telle Teso beduidend minder li hel Marsdiep. Het aantal isonenauto's dat de oversteek akte bedroeg 9.219, tegenover I06 in 1995, een daling van bijna I Daarnaast gingen 25% minder a»ans en 16% minder aan- ogv/agens richting Texel Ook het «lal personen (met Pinksteren ko- «iveel dagbezoekers) viel een stuk isruit Over alle categorieén gere nt nam het vervoer ten opzichte n'95 af met 7,7%. ifchtwas het weer een voorname itaak. Het Pinksterweekend ken- itóe zich vorig jaar door half be- Ikt. rustig voorjaarsweer. Ditmaal sde weersverwachting slecht en ichtde koude regen vrijdagmiddag e beslissers met op' andere ge- chten. Vervolgens viel het weer op «el best mee. Zaterdagen zondag heen de zon en pas zondagavond gen het weer te regenen. Tweede iksterdag bleef regenachtig, maar tplensde in elk geval niet zoals aan overkant. nkzij het dagelijks inzetten van de terveboot ontstonden in Den Hel len bij 't Hornt|e nauwelijks wacht- n Automobilisten moesten hoog- een half uur geduld hebben, ijdagavond bleef het op de Werse veerhaven tot 's avonds laat 'k omdat veel auto's elders in het 'dmde vakantiespits hadden vast beten Teso maakte een extra af artom de circa 80 auto's die na het trek van de laatste boot bleven lan nog naar Texel te brengen. ^ex-jeugdleden (en hun ouders) lnnen vrijdag vanaf 19.30 uur te- in het gebouw aan het Je|werck. Een ,,oude rot" zit-klaar 11 al hun vragen over dierverzorging net houden van kleine huisdieren beantwoorden. Jbere belangstellenden zijn vanaf 15 uur welkom. Kotex wil een prik- rcl ophangen waarmee konijnen, J"?8- hamsters, vogels e.d. kunnen en aangeboden of gevraagd. ■"loslopende Dobermann Pincher maandagmiddag op de TOngors voor overlast gezorgd, •vriendelijke dier sprong tegen ««gangers op en rende om hen •e" Niet iedereen was daar echter tediend. De politie bracht het dier sa h 0|3van9 san de Slutterweg, de eigenaar zijn hond tegen ilall"9 kan ophalen. bezocht, heeft zich uitstekend ver maakt. Ze had zich voorgenomen volop rond te kijken en goed te luis teren naar de muziek waar haar kin deren vol van zijn „Ik heb de house helemaal ontdekt. Nooit geweten dat het zulke lekkere muziek is", zegt ze stralend, goedkeurend gadegeslagen door zoon Gordon. De eveneens al wat oudere Wim Trap (vader van Hanna) is een ervaren festivalganger en vrij aardig op de hoogte van de moderne muziek. Wanneer hij geen dienst heeft, struunt hij over het terrein, overal even luisterend. „Ik vind een hoop muziek leuk, maar na een paar num mers vind ik het meestal wel genoeg." De middag is snel voorbi|. Er is ge noeg te zien en te horen. Meestal samen met Sou Li en Clementine zie ik heel wat bands mensen en merk waardige taferelen aan me voorbij trekken Veel festivalgangers probe ren de regen te vergeten door niet te zuinig met drank en andere geest verruimende middelen om te sprin gen Ik begrijp het wel enigszins, want na een mislukte sprong over een greppel zit ik van top tot teen onder de prut. Alannis Morissette - van haar had ik wel eens gehoord! - geeft aan het begin van de avond een pracht van een optreden, dat we kunnen bewon deren vanaf een plaatsje vlak voor het Pinkpop 96 was heel nat podium. Na een half uurtje trekken we ons echter terug uit de menigte Dat manoeuvreren is een lastige klus. Het is zaak om de .gaatjes' te vinden en ondertussen op niet al te veel tenen te trappen. Wanneer ik even aarze lend rondkijk, bijt een tienermeisje me toe „Als u tóch weg wilt, kunt u dan niet even doorlopen'' ,,U", daar schrik je toch even van. Zou het aan mijn fossiele puntschoenen liggen? De avond vordert maar traag. Ik word langzaam koud, iets wat ik probeer tegen te gaan door op het verzamel punt - ver van het podium - wat te dansen met Sou Li De kids bekijken ons met een mengeling van spot en welwillendheid We blijven immers begeleiders En die moeten niet al te gek doen Verder heb ik trouwens niet te klagen over onze pupillenZe mel den zich steeds keurig op tijd en ver tellen elkaar enthousiaste verhalen. Echt contact heb ik niet met ze, maar ik deel volop mee wanneer sigaretten of snoep worden uitgedeeld De muziek is nog steeds niet slecht Maar in „mijn tijd" werd een festival afgesloten door publiekstrekkers als Joe Cocker of Elvis Costello. Het ge mis aan een act waar ik écht van zou kunnen genietenmaakt dat ik steeds heviger begin te verlangen naar het einde. Wie zouden die Prodigy zijn? Navraag levert niets op. want in ver gelijkingen worden steeds andere groepen genoemd die ik ook met ken. We zullen wel zien Het afsluitende concert valt tegen Een mening waarin ik ditmaal met alleen sta Afspraak was dat iedereen zich direct na de siotaccoorden zou melden, maar het gros is al ver vóór die tijd op het verzamelpunt aanwe zig- Terug in de bus is het snel stil De vermoeidheid heeft hevig toegesla gen. Chauffeuse Mieke laat zich op haar nachtelijke rit begeleiden door de blues van Ry Cooder en Eric Clapton. „Mijn" muziek en hoewel ik op weg naar Den Helder - waar De Zeester op ons wacht - af en toe in slaap val, blijf ik de klanken bijna lij felijk voelen Dat heb ik steeds ge mist. Initiatiefneemster Carla is opgetogen Ze kan met slapen en wil graag ho ren hoe geslaagd de trip is geweest. Zo had ik het me voorgesteld. Voor deze jongeren werd nooit iets geor ganiseerd." Sinds ze ruim een half jaar geleden aantrad als jongerenwerkster heeft ze al de no dige uitstapjes gemaakt, ondermeer naar de ijsbaan van Heerenveen. „Volwassenen gaan toch ook naar de schouwburg in Den Helder, En dit wordt gewaardeerd hoor." Ze lacht. .Er was net al iemand die voorstelde om dit veel vaker te doen. Minstens vier keer per /aar. Mooi hè'" Zesendertig Texelse jongeren tussen de 13 en 18 jaar en ze ven begeleiders togen op Tweede Pinksterdag vol goede zin naar de laatste dag van het beroemde Pinkpop in het Limburgse Landgraaf. De zon liet het bijna volledig afweten, maar de festivalgangers vermaakten zich desondanks uitstekend. On der hen TC journalist Joop Rommets (29), die zich door jongerenwerkster Carla Schrama had laten overhalen om als begeleider mee te gaan. Een kleine impressie. Pinkpop bezocht, zo'n zes jaar gele den Toen zag je hordes mensen van middelbare leeftijd, nu zijn de twinti gers en vooral de tieners in de meer derheid. Een gevolg van de veel ex tremere muziek en het geheel ontbreken van groepen die al in de jaren zestig en zeventig actief waren. The Presidents of the USA vallen me De vraag van Carla overdonderde me even. Ik wilde uiteraard mijn best doen om een wervende aankondiging te maken voor de krant. Maar bege leider van een zootje opgeschoten jongeren, op een festival met mij veelal volslagen onbekende groe pen? Na enig aarzelen, zei ik toch „ja". Wat had ik immers te verliezen? Op z'n hoogst een nuttiger te beste den vrije dag.. Tekst: Joop Rommets Foto's: Carla Schrama En zo kan het gebeuren dat ik tijdens de lange (340 kilometei;!) maar gerieflijke reis in de bus van Sjors en Mieke van Texel Tours vier pupillen krijg toegewezen, te weten Nelleke Groen, Chris Geense, Jos Bokma en Thijs Fransen Ze behoren tot de ouderen (rond de 17 jaar) en ogen tamelijk zelfstandig. Een hele opluch ting, want in mijn angstdromen waren de kleinste brugklassers binnen een mum van tijd stomdronken, apestoned en hoogzwanger en ach tervolgden boze ouders me omdat ik daar mets tegen had gedaan Carla vertelt de kids dat ze zich op vastgestelde tijden, om de paar uur, op het verzamelpunt achterop het veld moeten melden Een afspraak waarmee de meesten nogal wat moeite hebben: „Dan speelt Dog eat dog. We redden ons heus wel." Enigszins morrend gaan ze toch accoord De mededeling dat niet geblowed mag worden - „Wegens het gevaar van flippen" - lijkt weinigen te deren De begeleiders (buiten mij: Carla, Wim Trap, Els Whyte, Sou Li Chang en de gezusters Clementine en Henriette de Wit) blijven bij toerbeurt twee uur op het verzamelpunt, zodat er bij onverhoopte calamiteiten altijd iemand is Rond kwart over elf betreden we het festivalterrein. Vrij vroeg (we hadden de boot van zeven uur genomen), maar te laat om nog iets van de Heideroosjes te zien of horen. Dat ik nog nooit van ze heb gehoord, Moeder Els Whyte: „Ik heb de house helen spreekt met in mijn voordeel, want een aanzienlijk deel van de groep vindt ze behoorlijk cool. Snel worden de tassen onder een groot plastic zeil gestopt - het regent vrij hard - en glibberend over de vette klei zoeken de kids zich een weg naar Podium Zuid, waar the Presidents of the USA aanstalten maken om te beginnen Clementine, Sou Li en ik zijn vrijge steld van de eerste dienst, zodat we twee uur de tijd hebben om het lang zaam - met mensen en water - volst romende terrein te verkennen. Buiten de twee podia is er een grote tent waar house valt te beluisteren en staan er tientallen kraampjes. Er wordt uiteraard drank en junkfood verkocht, maar ook t-shirts, jurken, broches, kettinkjes en andere prullaria in zeventiger-jaren stijl zijn volop verkrijgbaar Vooral de tamelijk extravagante hoeden vinden gretig aftrek onder de toeschouwers Die zijn trouwens een stuk jonger geworden, sinds ik zelf voor het laatst ial ontdekt. met tegen De mannen spelen ste vige, dansbare muziek, niet van hu mor gespeend. Mijn enthousiasme pleit voor me, want de naar het verzamelpunt terugkerende jongens en meiden zijn over het algemeen laaiend enthousiast. Velen hebben gepogoot. de echte durfals hebben zich hoog boven het publiek over de handen van de toeschouwers naar voren laten surfen En een enkeling is zelfs over het hek gegooid dat het „niemandsland" tussen publiek en podium markeert Gelukkig is ieder een nog heel Het wachten op de ontmoetingsplek blijkt daarna mee te vallen We hul len ons in zeil en vuilniszakken en nemen plaats op de speciaal meege brachte luchtbedden. Hoewel de buien zich aaneen rijgen, blijven we tamelijk droog. Toch is het een op luchting wanneer de anderen ons weer komen aflossen Moeder Els Whyte, die nooit eerder een festival

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7