Maanden vertraging door stilleggen bouw Texelrock: verbazend veel (waliteit van eigen bodem Alsnog artikel 19-procedure yat ik zeggen wou... De Texelse landbouw mbachtelijk bedrijf ag in buitengebied 'Ollecte epilepsie Wat ik zeggen wou. De traanroeier Poging tot diefstal Theo niet naar EK maar toch gevierd TEXELSE f couRANT Te weinig toeschouwers Totaal iets anders: Mark Fonds en de flamengo. (Foto Tessa de Graatf) ging ervoor: Rob Vonk van Poundcake. (Foto Tessa do Graatf) Mens de hoorzitting, gehouden ia aanleiding van de bezwaar- Men„Bestemmingsplan-Buiten- fcied", hebben de vertegenwoordi- 's »an o.m TVO, TVL, de gelwerkgroep en de Horeca, zich ■ereens flink afgezet tegen de land- er Het huidige college is veel te il landbouw-gerichti Het belang de Texelse landbouw wordt «ar overschatl Het aantal boeren al flink gedaald zonder dat dit ne- leve effecten heeft op de werk stad en de welvaart! Door de (droging van het boerenland neemt weidevogelstand steeds meer af! mopees gezien stelt de Texelse ndbouw niets voor! En dan het kam- ren bij de boer- de minicampings renals paddestoelen uit de grond1 euwse toestanden zijn niet uitge- iten. lis eigenlijk triest te moeten con- ileren hoe de waarheid met deze spraken geweld wordt aangedaan. is natuurluk met waar dat het hui- ibachtelijke bedrijven mogen hwel vestigen in leegkomende arische gebouwen, ze mogen agrarische bestemming krij- Aldus de mening van de dscommissie ROH in reactie op zienswijze van TVO en Horeca derland om „wezensvreemde ementen" uit het buitengebied te eren. !t weren van ambachtelijke bedrij- n uit het buitengebied, leidt tot ver kering van boerderijen, vindt Jan olhof (CDA). Hij is van mening dat ondernemers zich in de leeg- la"de schuren mogen vestigen "ambachtelijke bestemming gaat m te ver. .,Een bedrijf kan daaraan ^oorbeeld rechten ontlenen om de bouwen uit te breiden. Dat is met bedoeling. Het moet bij de be lande opstallen blijven De opmer- '9 ambachtelijk gebruik is volgens n raadsmeerderheid een tussen- waarmee zowel opslag als •inschalige reparaties is toege- ze week wordt op Texel lecteerd voor het Nationaal Epi- |Sle Fonds Er zijn zo'n 100 000 '"tan met epilepsie 'Ondanks de "schrijdende kennis en de nieuwe .'"delingsmethoden 's leven met ePsie niet eenvoudig, overheid betaalt slechts een klein -van de kosten, die zijn verbon- aan de epilepsiebestrijding Van- al de collectegelden nodig zijn r'nancier|ng van onderzoek, 'chting, hulpverlening, onderwijs 'ecreatie-activiteiten. dige college de Texelse landbouw voortrekt. Maar het is wel zo dat het College inziet dat de landbouw voor Texel van levensbelang is en er daarom van alles aan doet om de huidige landbouw te consolideren en te behouden Deze instelling staat het college te prijzen, zeker nu de boeren het in deze tijd toch al moeilijk hebben Dat een minder aantal boeren automa tisch betekent dat de landbouw eco nomisch minder voorstelt, is natuur lijk al evenmin waar. Minder boeren op Texel betekent in de eerste plaats schaalvergroting en niet dat de bruto omzet minder is geworden De operking dat de Texelse landbouw Europees gezien niets voorstelt is zonder meer kleinerend. Daar gaat het natuurlijk niet om. Het gaat erom dat de Texelse landbouw voor Texel belangrijk is en qua hoogwaardige kwaliteit en gevarieerdheid zelfs een onmisbaar schakeltje is in de Neder landse landbouw Met de opmerking van de Vogelwerkgroep dat de weide vogelstand hier steeds meer terug loopt, kan ik al evenmin weinig. Ik ben het er met mee eens dat het slecht zou gaan met de weidevogels op Texel. De boeren gaan echt zorgzaam om met weidevogels en nesten. Boven dien heb ik de Vogelwerkgroep meer malen aangeboden om gezamenlijk inspanningen te leveren ten gunste van de weidevogels. Wat wij niet kunnen, is de klok terug zetten naar vroeger. Het is overigens een utopie te denken dat de weide vogels met natuurbeheer en ruig land beter af zouden zijnHet kamperen bij de boer is hier al sinds jaar en dag een steen des aanstoots. Het is mij met duidelijk waarom dit zo is Dal minicampings hier als paddestoe len uit de grond zouden rijzen, is vol strekt onmogelijk omdat wij te maken hebben met een beperkt aantal ver gunningen (een kleine 70). Zeeuwse toestanden hebben we op Texel al helemaal met te verwachten, omdat Zeeland de landelijke regel hanteert, tien kampeereenheden per boer en in het topseizoen vijftien, ter- Wijl hier gekozen is voor acht eenheden.Een tussenoplossing dus, wegens een beperkt aantal slaap plaatsen. Bovendien is er onder de vakantiegangers een bepaald publiek dat nu eenmaal graag kampeert rond de boerderij.Daarnaast worden op Texel steeds meer kampeerplaatsen ingeruild voor vakantiehuisjes Zo bezien is er echt niks mis met het Texelse „kamperen bij de boer". Het meest vervelende van dit soort goedkope kritiek vind ik zelf dat je er niets mee kunt! Niemand schiet er iets mee op. Is het niet zo dat de re creatie gebaat is met een sterke land bouw? Is het met zo dat juist de Texelse boer voor een groot deel het Texelse landschap heeft gevormd? Is het niet zo dat de vertrouwde boerde rijen, de bloeiende bollenvelden, de verzorgde akkers en de groene wei den met daarin de schapen en het kwaliteits-rundvee, een trekpleister is voor de toerist? Je mag er toch niet aan denken dat de Texelse landbouw alleen nog maar mag fungeren als een soort openluchtmuseum. Dan haal je echt de ziel uit het landschap vandaan In ieder geval lijkt het mij dat een respectvol omgaan met elkaar heel wat meer oplevert dan dat eindeloze gehakketak. Namens de WLTO, afd. Texel, M D. Kuiper (voorzitter) Welke Texelaar, toerist, watersporter, visserman of dorpsgenoot was er met vertrouwd met de draaiende molen van Oudeschild. Nu doet hij al zeker een jaar niets. Uit welke windrichting je ook kwam, het vertrouwde beeld van een draaiende Traanroeier was voor ieder toch een lust voor het oog! En als je dacht: uit welke richting waait vandaag de wind. dan was slechts een blik naar dit monument voldoende. De molen was zelfs in de zestiger jaren een landelijke primeur, want Texel bezat zowaar een wind molen die electriciteit opwekte. Het PEN, als eigenaar en beheerder van dit beeldbepalende monumentale in dustriële erfgoed, heeft bij z'n vertrek vanaf Texel al z'n schepen achter zich verbrand en laat Oudeschild met een vleugellamme Traanroeier ach ter die in de „rouwstand" ziender ogen aftakelt. Want zeker geldt hier het spreekwoord: „rust roest". Kreeg het PEN enkele maanden geleden nog vele schouderklopjes voor het beschikbaar stellen van hun terrein in Den Burg voor de werkplaats De Bolder, als zeker met armlastig nuts bedrijf (wat weer overging in andere handen) vraag je je als inwoner af of ze eigenlijk nog wel van het bestaan van dit monument op Oudeschild af weten? Vooral als van tijd tot tijd de machteloos kreunende en krakende wieken als een roepende in de woes tijn door ons vissersdorp klinken. Op feestdagen prijkte daar toch ook altijd traditiegetrouw de Hollandse drie kleur? Met vlag en wimpel liet de be heerder ook dit jaar verstek gaan. Gelukkig schrijven we tegenwoordig per computer, want zoals men dit stukje onvervangbare historie op Texel achterliet, is helaas met geen PEN te beschrijven En het zou toch te dol voor woorden zijn als je voor dit nutsbedrijf een steunfonds in het le ven zou moeten roepen om het be houd van dit unieke monument te garanderen? Op een gereedschap- kist van een molenmaker stond eens: „Het gereedschap maakt geen ku ren, doch het zijn de handen die het sturen. Dus trek los de vang(rem). Pas op de licht. Volbreng uw werk, dat is uw plicht, Bert Koning Oudeschild De rechterlijke uitspraak die heeft geleid tot het stilleggen van de bouw van twee woningen aan de Wittekruislaan in Den Burg, heeft de belanghebbenden in grote problemen gebracht. Er is een vertraging ontstaan die maanden kan duren, waardoor Jan Koorn Projektbouw zijn contractuele plicht om de woningen per 1 oktober op te leveren, met kan nakomen. Bovendien is de planning van aan nemer Daalder onderuit gehaald zodat deze zijn personeel niet meer op de aanvankelijk beoogde effi ciënte wijze kan inzetten. Hij had erop gerekend dat de huizen vóór de bouwvakvakantie glas- en wa terdicht zouden zijn. Zoals gemeld hadden buurtbewoners bezwaar gemaakt tegen de vergun ning die de gemeente voor de bouw had afgegeven. Tevens hadden ze de Alkmaarse rechtbank gevraagd de reeds in volle gang zijnde bouw stil te leggen. Ze vinden de geplande hui zen niet passend in het totale straat beeld en maakten ook bezwaar tegen het feit dat bij de bouw wordt afgewe ken van de voorschriften van het be stemmingsplan. Dat uit 1965 date rende maar nog steeds rechtsgeldige plan geeft een bouwstrook aan met een diepte van acht meter Het in het geding zijnde bouwplan overschrijdt de achterrooilijn echter met 1,20 me ter. Om een bouwvergunning te kun nen afgeven had de gemeente dus een artikel 19-procedure moeten voe ren Het gemeentebestuur wilde ech ter soepel zijn en meende dat het wel zonder kon. De gedachte daarbij was dat een perceelsdiepte van acht me ter met meer in deze tijd past. In het nieuwe bestemmingsplan zal dan ook meer ruimte worden geboden Formeel Bij de uitspraak heeft de rechtbank echter koeltjes vastgesteld dat de achterrooilijn is overschreden en dat dus strijdig met het geldende bestem mingsplan is gebouwd. Wat reden was om de door de gemeente ver leende bouwvergunning ongeldig te verklaren wat neerkwam op het stop pen van de bouw. Dat zou met nodig zijn geweest als opdrachtgever Jan Koorn na het ver krijgen van de bouwvergunning de beroepstermijn had afgewacht alvo rens de aannemer aan het werk te zetten. Hij liet echter direct beginnen en nam dus risico. De buurtbewoners voelden zich overvallen en trokken met succes aan de bel. Wat nu? Voor de gemeente en Koorn kwam rechterlijke uitspraak gevoelig aan Gisteren werd koortsachtig overleg gepleegd met het doel de schade zo beperkt mogelijk te houden Zoals het er nu naar uitziet, zal de artikel 19- procedure alsnog gevoerd moeten worden, tenzij het bouwplan wordt aangepast wat kostbaar en omslach tig is, mede omdat de complete fun dering al ligt. De kans is groot dat de protesterende buurtbewoners in het kader van de artikel 19-procedure opnieuw bezwaar zullen aantekenen. Hun eerste bezwaar bij de gemeente, tegen de verlening van de bouwver gunning, zit nog in de molen. De be handeling ervan is gepland op 26 juni. Tweede protest Gisteren werd bij de gemeente een tweede bezwaarschrift ingediend van ongeveer dezelfde strekking. Dat is afkomstig van Anne vd Velde en twee andere bewoners van de Kogerstraat. De achtererven van hun huizen (de nummers 36, 38 en 42) kijken uit op het perceel waar de omstreden wo ningen komen De meer dan toelaat bare diepte van die woningen bete kent dat zij meer bouwmassa in het zicht krijgen wat ze beschouwen als een beperking van hun woongenot. Van de twee omstreden woningen had Koorn er al eén verkocht Afne mer is visserijvoorman Ben Daalder die na zijn terugkeer op Texel tijdelijke woonruimte heeft gevonden maar zo gauw mogelijk naar de Wittekruislaan wil verhuizen. Hij „ontplofte" toen hij hoorde van de rechterlijke uitspraak en zet vraagtekens bij de actie van de buurt Opdrachtgever, tevens architect. Jan Koorn had de nu ontstane ellende misschien kunnen voorkomen als hij bij de buurt op bezoek was geweest alvorens de bouw te laten starten Hij tornt met aan het formele gelijk van de actievoerders maar herinnert eraan dat de bewoners van de Wittekruis laan in de eerste plaats bezwaar heb ben tegen het ontwerp van de huizen, minder tegen de diepte ervan. „Ik had daar binnen de voorgeschreven begrenzing ook een blok van vier woningen kunnen neerzetten met een goothoogte van zes meter Daar zou de buurt nog minder blij mee geweest zijn, maar ze hadden er niets tegen kunnen doen omdat dit wèl volgens de voorschriften zou zijn. Op de hoogte Het ligt voor de hand dat de protes terende buren er anders over denken. Ina van Sambeek die met haar man Paul het initiatief nam voor de actie en de rechtbank vroeg de bouw stil te leggen laat desgevraagd weten te vreden te zijn Mede doordat zij werk zaam is op een makelaarskantoor in Den Burg weet ze iets van dergelijke Theo Franchimon met de elftalfoto van dis trict west en de trofeeën die hij afgelopen Weekend won. (Foto Geraro Timmerman) Onbekenden hebben tijdens het weekend geprobeerd een auto te ste len die stond geparkeerd aan de Tjakkerstraat in Den Burg. De 73-ja- rige eigenaar had zijn auto niet op slot gezet. Zondagmiddag ontdekte hij dat de stuurkolom was afgebroken. Waarschijnlijk is met geweld getracht het stuurslot te vernielen. Een aan de Wilsterstraat gepar keerde auto, eigendom van een 67-. jarige inwoonster van Den Burg, on derging in de nacht van zaterdag op zondag hetzelfde lot matene en kon goed geadviseerd een bezwaar in elkaar zetten, geïllus treerd met foto's die moesten aanto nen dat de door Koorn ontworpen huizen géén gezicht zijn in deze buurt. Overigens staat het vast dat de rechter zich met heeft laten leiden -* door dit welstandsaspect dat nu een- maal discutabel is, maar puur door de gebleken overschrijding van deï achterrooilijn. Wat verder precies de I overwegingen zijn geweest van de 5 rechtbank wordt pas over enige tijd bekend Alleen de uitspraak werd; naar buiten gebracht. Het gemeentebestuur heeft intus sen besloten alsnog een artikel 19- procedure te voeren, waarbij alles in het werk wordt gesteld om het tijdverlies zo beperkt mogelijk te t houden.. Wethouder Schilling kreeg gisteravond van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid toestemming om al in de aanstaande raads vergadering met een voorstel te komen, dus zonder voorafgaande behandeling door de commissie. De bouwplaats aan de Wittekruislaan. Voorlopig heerst er doodse stilte. (Foto Harry de Graaf) DINSDAG 4 JUNI 1996 Theo Franchimon is nét niet gese lecteerd voor het EK in Engeland. Toch kan de voetballer zijn geluk bijna niet op. Als speler van het G- team West-Nederland werd hij met zijn team zaterdag winnaar van het Nederlands Kampioenschap. Op het gras van Turnhout versloeg district West na een zinderend toer nooi de medefinalisten uit Oost-Ne derland Niet in de laatste plaats dankzij de fanatieke inzet van links half Franchimon. die overigens goed in de gaten werd gehouden door oranje-coach René Bouman Nie mand minder dan staatssecretaris Erika Terpstra overhandigde de win nende elf na afloop een beker van liefst anderhalve meter hoogte „Toen het Wilhelmus werd gespeeld liepen de rillingen over m'n rug", al dus Franchimon. Veel tijd om bij te komen had hij niet, want zondag speelde hij met het G- team van De Koog een toernooi in Harenkarspel. De Texelaars waren niet te houden en bonden in de finale Drogerij 1 aan de zegekar Ze kregen van oud-Texelaar Jan Hin, die de scepter zwaait in de C1000-super- markt aldaar, de beker uitgereikt. Het G-team speelt volgend seizoen niet meer in de Texelse zaalvoetbal competitie, maar gaat de krachten meten met de G-teams uit de kop van Noordholland Maandag wordt de vaste speelavond. el je eens voor: een gemiddeld dorp aan de overkant van jggeen 14.000 inwoners. Daar is misschien hooguit één md, die redelijk muziek speelt. Het even grote Texel heeft meerdere, die ook nog eens qua kwaliteit uitstijgen bo rn het gemiddelde. Het werd dus hoog tijd voor een eve- iment als Texelrock! <elpop is met te vergelijken met lelrock Het eerste is hoofdzake lijk een Texels feestje, waarbij je ge noodzaakt bent alles aan te horen Tijdens een festival kun |e van het één naar het ander lopen en zelf bepalen waar je het langst wilt blijven Boven dien bestaat het publiek voor een aanzienlijk deel uit kritische, onbe vooroordeelde overkanters. Texelrock is door de Koger horeca opgevoerd als vervanger voor Back to the Sixties. Een schot in de roos, al is de lokatie misschien niet hele maal geslaagd. De Koog trekt een bepaald uitgaanspubliek. De housers en blowers komen evengoed wel, fes tival of met. Zij mengen zich onder de fans. Dat kan aardig zijn, maar ook vervelend. De vechtpartijen die in de loop van de avond uitbraken doen het imago van De Koog ook geen goed. Het publiek was niet zo massaal op gekomen als de organisatie had ge hoopt en de bands hadden verdiend De gratis entree werkte in dat opzicht dus niet. Wel zorgde dat ervoor dat veel Texelaars die zich anders met zo snel in het Koger uitgaansleven stor ten ook een kijkje kwamen nemen En natuurlijk ontbraken de nodige vrijgezellenvierders niet Keihard En dan de muziek. Die mocht er we zen. Sigrid Ramaker had een volle bak in Le Berry. Ze timmert flink aan de weg met haar band Intrude De covers vielen in de smaak, ook al klonk het nogal commercieel Een vaste schare fans toog naar Het Galjoen, waar Undercover met Jeroen Drabbe en Gerard Timmer man de Georgische percussionist Mischa in de gelederen had opgeno men Het klonk lekker Jammer dat de band niet meer repertoire heeft. En nog veel meer jammer dat het Galjoenpersoneel niet voor wat pas sender pauzemuziek zorgde. De wat gematigder muziek liefhebbers meden het optreden van Crystal Illumination, dat bekend staat om het keiharde geluid Maar hoe onterecht. De band heeft in korte tijd veel geleerd en is een stuk melodieu zer geworden Voetenroffel In Onder de Pomp werd een echt Texels feestje gevierd met Ben, Menno, Rob en Hans. De „Texelse Beatles" voelden elkaar als vanouds aan en speelden smeuïge rock met een hoog Shakin' Legends gehalte Ook veel eilandelijke fans heeft Rob van Beurden. Hij staat haast verlegen in een hoekje, maar speelt en zingt de sterren van de hemel Een rustpunt vormde het optreden van Mark Fonds. De virtuoze gitarist werd begeleid door een flamengodanseres (later zelfs door twee) Weinig rock. maar toch een goede zet voor de wat meer belegen festivalbezoeker Als gebiologeerd volgde het publiek de uitdrukkingsvolle dans met de rit mische voetenroffel. Ook Fonds liet de danseres geen moment uit zijn ogen, waardoor muziek en beweging tot een fascinerend vloeiend geheel samensmolten. Angstig goed Enkele jeugdige bands speelden slechts kort Dat gold niet voor Poundcake De formatie van Rob Vonk en Sil van Dijk heeft verschil lende bezettingswisselingen in de loop der tijd meegemaakt. Na zelfs een uitstapje met een zangeres is de groep terug bij basic. En hoe. Rob Vonk. getransformeerd tot een bijna kaalgeschoren Caspar het Spookje, tolde met een draadloze microfoon door Sam Sam. Hij leefde zich zo in tens in in de nummers, dat zelfs door gewinterde Texelaars even goed moesten kijken Was dit Rob Vonk wel? Het klonk goed. méér dan goed „Overleeft hij het wel", werd angstig gevraagd, terwijl de onstuitbare Vonk een marathonsessie afwerkte. ,,Ach, hij komt uit Strend hè", was de veel zeggende verklaring. Het publiek ging uit zijn dak. Een paar uiterst verve lende vrijgezellen-dronkaards kon den zelfs dat niet verknallen

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7