Cjroen Twarts- Jex els in het L, Ontzetting na bliksemactie rmeens gezin van bed gelicht en afgevoerd Strandpaviljoens nu allemaal op het riool Moedergeluk in vrije natuur mmm i Wethouder draaide de kraan open Claim RST méér bedden overschrijdt reserve Voor N 9 tientje per inwoner DE VAKANTIEKRANT TEXELSE^COURANT Emigratie bijna rond puwe woningen 3eMars klaar VERDER IN DIT immer Avondvierdaagse was nog nooit zo warm 2 Conflict over pacht „Veerhuis" voor rechter 3 Dobberrondje of toch 'n lekkere wind? Hans van der Park nieuwe trainer ZDH Heri Hodie 10 jaar Werk ontglipt buitendienst Interview: Fer van Tatenhove Waterdragers VOC weer even terug Zedenzaak: eerst psychisch onderzoek OS RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11087 VRIJDAG 7 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. «MENTSPRUS 54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Het college zal de gemeenteraad voorstellen f123.000,- (tien gulden per inwoner) bij te dragen voor de aanpassing van de N 9, de verkeersweg tussen Alkmaar en Den Helder. Het is de bedoeling dat andere ge meenten van het gewest op soortge lijke wijze over de brug komen, aan gezien allen min of meer belanghebbend zijn De huidige twee- baansweg tussen Den Helder en Alkmaar geldt als gevaarlijk en vertra gend voor het verkeer en belemmert dus de bereikbaarheid, ook voor Texel. Aan de bijdrage van Texel wordt wel een voorwaarde gesteld: op de nieuwe weg moet honderd kilometer per uur gereden mogen worden. De gemeentelijke bijdrage wordt in vijf jaarlijkse termijnen beschikbaar ge steld. van het fietspad dat hetzelfde tracé volgt. Eensgezind Onder druk van de van kracht gewor den wetgeving stelden de andere exploitanten zich eensgezind op en gaven het bestuur van hun Vereni ging van strandexploitanten Texel het mandaat om alles te regelen. Eigenlijk was de lozing in de bodem in 1993 al verboden maar de ge meente gaf respijt voor het vinden van een goede oplossing. Voorzitter J. Schuiringa van de Vereniging van Strandexploitanten kijkt met voldoe ning op het project terug en vooral op de zeer profijtelijke onderhandelingen met de gemeente, die het enorme bedrag toeschoof. Het boeket bloe men dat Schuiringa woensdag aan wethouder Gerbrand Poster overhan digde, was dan ook van harte ge gund. Lees verder pagina 9 De zomer staat voor de deur en de Vakantiekrant is alweer in de maak. Het eerste exemplaar verschijnt op vrijdag 21 juni. ledereen die evenementen en activiteiten te melden heeft kan deze opgeven bij Ruud Nooij, telefoon 31 50 34. Niet te lang wachten, want de opgaven voor het eerste nummer moeten uiterlijk vrijdag 14 juni bij hem binnen zijn. De redactie (ADVERTENTIE) Cjnt It M kvL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: .rmeense familie Mardanian uit de Vaargeul in Den Burg de nacht van dinsdag op woensdag door de vreemde- mpolitie opgepakt en met de RP 26 van de waterpolitie voerd. De man, vrouw en twee kinderen zijn onder be iding naar de Duitse grens gebracht, waar ze werden wacht door de Duitse politie. Die heeft hen in Frankfurt et vliegtuig naar Armenië gezet. Hoe het nu met ze is, et bekend. „We hopen op een telefoontjealdus Bram jam van Vluchtelingenwerk Texel. langer te wachten, overgegaan tot de kns de Vreemdelingenpolitie [de familie uitgeprocedeerd en Jlzetling dan een logisch ge- iGuiljam bestrijdt dat. „Er was ltzegd dat zou worden ge it op de uitslag van een gratieverzoek naar Canada." :htpaar Mardanian met hun km- jn Edward 11en Hajarpi (8) ver- [altweeenhalf jaar in Nederland, jan '94 kwamen ze naar Texel, |zewerden ondergebracht in een i de Vaargeul. „Waarom in uit Armenië is gevlucht mag iet zeggen", verklaart Bram tond om tien uur zijn de eer- irmeuwe woningen in de derde lan woonwijk De Mars overge daan de bewoners. De eerste friervan werd op 6 november j.l. p door burgemeester W. van i. projectontwikkelaar W. van [l en voormalig grondeigenaar jser Itouwvak volgen nog drie blok- n vier woningen. Na de zomer de resterende twee blokken mopgeleverd. Het gaat telkens Jwee huurwoningen van de Jgbouwstichting Texel en twee romngen. In totaal zullen dit jaar Jnmgen in De Mars-lll gereed Alle koopwoningen zijn al „Er was krankzinnig veel |naar", aldus opdrachtgever Ed terg van MO Projekt uit Den I De woningen zijn gebouwd Jfissers Bouw- en Timmerbedrijf ■deschild. nog zomer! Hel is een ie, windstille avond. De ra- staan open. maar als je luistert is het helemaal met Het zachte suizen van de 'uter en het klakken van het mbord worden overstemd uitbundig zingende en Hui- vogels Soms verstoord sen passerende auto. een isnde grasmaaier, een rzaag ol een buurjongen ongewild extra luidklinkend }9'ijpeiijke mededelingen Gewoon zo'n avond, waar- ver hvintig jaar wordt geroe- fet je toen nog mooie zo- had. Dat hebben wial eens jer gehoord! Maar zullen we wok zeggen, dat Teso nog op homtje voer en niet op Izand en dat we maar 42.500 'lachtingsplaatsen hadden teen 55.000, dal de Pontweg trrëebaans was en dal.. Of j|ve toch verstandig geweest hebben we tijdig pas op de 's gemaakt. Je weet het niet. ''■der van ons woont een tjePiggelmee. ..Visje, visje TeeWorden we alleen schade en schande wijs? Horszei Guiljam. „Dergelijke gegevens zijn vertrouwelijk." Een procedure voor asielaanvraag werd gestart, Armenië wordt echter door Nederland als „veilig land" be schouwd, zodat de aanvraag werd afgewezen en de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) in Den Haag opdracht tot uitwijzing gaf. Deze wordt uitgevoerd door de Vreemde lingenpolitie, Emigreren In samenwerking met Vluchtelingen werk was de familie echter bezig met emigratie naar Canada. Dat proces was volgens Guiljam al in een verge vorderd stadium Voor emigratie is een bepaald geldbedrag nodig, dat met behulp van Texelse kerken bij een was gebracht. Bovendien zou een kerk in Canada hen opvangen en begeleiden en helpen bij het zoeken van een baan. Guiljam: „Er zou bin nen enkele weken een beoordelings gesprek zijn, waarvoor iemand uit Londen naar Den Haag zou komen Zo'n reis zouden ze toch met onder nemen als iemand geen kans maakte?." Mardanian is van beroep waterbouwkundig ingenieur „Zijn di ploma's waren door de Canadezen gecheckt en in orde bevonden." Bliksemactie Gezien deze ontwikkeling was de Vreemdelingendienst door Vluchtelingenwerk gevraagd om te wachten met uitzetting. „Wij hielden ze steeds op de hoogte van de voort gang." De IND heeft de Vreemdelin genpolitie desalniettemin opdracht gegeven niet waarna werd bliksemactie. „Niemand was vooraf ingelicht. Ik werd 's nachts gebeld of ik kon komen om ze ervan te overtuigen dat ze be ter konden meewerken", vertelt een geëmotioneerde Guiljam, die samen met Yolanthe Olthof, de begeleidster van de familie, naar de Vaargeul ging. „Ik voelde me de advocaat van de duivel. Wat moest ik anders? Als ze hadden geweigerd had de politie voor hen de spullen ingepakt en ze ge dwongen Onderduiken De reden voor de nachtelijke „over val" ligt volgens Guiljam waarschijn lijk bij eerdere excessen rond uitzet tingen „Als het wordt aangezegd bestaat het risico dat ze onderduiken. Dan krijg je een illegaal circuit binnen Nederland." Ook zijn gevallen bekend waarbij asielzoekers zich van het le ven beroofden voordat de politie hen kon meenemen. De schrik en ontzetting tijdens de actie was groot Guiljam: „Het was vreselijk, ledereen was overstuur, ook de politiemensen. Klotewerk, zeiden ze. Maar als ze weigeren, kun nen ze zich de volgende dag bij hun baas melden." Omdat hij met was ingelicht, wist Guiljam niet wat er met de familie zou gebeuren. „We hadden hoop dat ze in Duitsland zouden worden onderge bracht, zodat we van daaruit de emi gratie verder konden regelen. We zijn ook gelijk dezelfde nacht nog aan het bellen gegaan, maar we konden nie mand bereiken. Pas in de loop van de ochtend werd me duidelijk dat ze meteen op het vliegtuig zijn gezet." Klasgenoten De twee kinderen van de familie za ten in groep 4 en groep 7 van de Jozefschool en hadden veel Texelse vriendjes en vriendinnetjes. Guiljam vervoegde zich gelijk woensdag ochtend bij de school met Yolanthe Olfhof om de directie en de docenten in te lichten. „Er zijn groeps gesprekken in de klas gehouden en daarbij kwamen uiteraard de nodige emoties vrij. De leerkrachten hebben dat prima opgevangen. Zodra we wat van de familie horen of een adres doorkrijgen, wordt dat doorgegeven aan de school." Ook vader en moeder Mardanian waren goed geïntegreerd in de sa menleving. „Ze mochten niet werken voor geld, maar deden allebei vrijwil ligerswerk Alles wilden ze aanpak ken. Zo ging hij iedere dag op de fiets Lees verder pagina 9 Op het terrein van het Maritiem Museum herleefden deze week oude tijden. De sloot op het buitenterrein was tot Skilsloot gepromoveerd. Waterdragers losten vanuit een vletje een aan tal vaten op een brug. De equipagemeester van de VOC (ook wel bekend als schout van Den Burg) hield een oogje in hel zeil en turfde het aantal vaten Het tafereel werd in scene gezet voor een fotosessie die onder deel wordt van de prijsuitreiking van de Toerisme Prijs 1996 op 27 juni in Zutphen. Het plan van de Gouden Driehoek op Texel dat werd ingezonden door het MJM- museum is één van de vijf genomineerden. (Foto Ben Koning) Het heeft veel gemeenschapsgeld gekost, maar alle strand paviljoenhouders lozen nu bedrijfszeker en hygiënisch hun afvalwater op een van de centrale rioolzuiveringen. De pa viljoens zijn daartoe voorzien van een pompput met pers leiding, een operatie die meer dan acht ton heeft gekost. Er was geen sprake van dat de ex ploitanten dat zelf konden betalen. Het leeuwedeel (f531.000,-) van de Wanneer het precies is geboren is niet te zeggen, maar één van de Exmoorpony's in de Bollekamer heeft een veulentje gekregen. Het is een merrie en ze loopt al vrolijk mee met haar moeder Staatsbosbeheer zette een half jaar geleden vijf pony's uit in De Bollekamer en zes in De Geul. Beide groepen kunnen niet bij el kaar komen, want het Hoornder- slag loopt er tussendoor, tedere groep heeft een eigen hengst. ,,Maar dat is niet de vader van dit veulen", weet Erik van der Spek van Staatsbosbeheer ..Deze mer rie was al drachtig voor ze met deze groep hier werd geplaatst. Een paard draagt elf maanden. De Exmoorpony's zijn een experi ment. Van der Spek: ..Pas in de herfst beslissen we of ze blijven Tol nu toe zijn we er erg tevreden over.Staatsbosbeheer wilde altijd al graag pony's voor de. begrazing van het duingebied. Dat was tot voor kort niet mogelijk, wegens gebrek aan geschikte rassen. ..Je hebt soorten zat. maar de ene wordt al snel te tam en gaat recreanten lastig vallen, terwijl de andere te agressief is. Met deze Exmoorpony's bestond nog weinig ervaring. Staatsbosbeheer heeft liever po ny's dan Hooglanders wegens het andere graasgedrag. ..Pony's bij ten het groen korter af. Bovendien eten ze ook wel struikgewas en andere houtachtige groeisels. "Als het experiment slaagt, wordt een deel van de Hooglanders omgeruild voor Exmoorpony's. De dieren in de duinen worden in de gaten gehouden door mensen van Donatus. ..Een verplichte jaar lijkse gezondheidscontrole is al leen voorde koeien. We drijven de pony's bijeen als we de kudde wil len uitdunnen, van hengst willen wisselen om inteelt te voorkomen of als is geconstateerd dat één van de dieren iets mankeert. De pony's zijn schuw van aard. Bezoekers worden middels borden geadviseerd de dieren met rust te laten. ..Helemaal nu er een veulen is. Dat wordt door de moeder be schermd en die is dus iets agres siever dan normaal.vertelt Van der Spek kosten werd daarom door de ge meente betaald en de rest werd ge lijkelijk omgeslagen over de veer tien bedrijven, dus een bijdrage van f20.000,- per bedrijf. Tot dusver werkten bijna alle pavil joens met zakputten van waaruit het afvalwater in de bodem sijpelde Een zeer goedkope oplossing die zeker nog vele jaren zou zijn toegepast, als de overheid niet tussenbeide was gekomen. Nieuwe wettelijke maatre gelen, gericht op bescherming van het bodemwater, verbieden tegen woordig deze vorm van lozing hoewel deze in het geval van de strand paviljoens weinig nadelig milieueffect heeft De wet kent echter geen uitzon dering Dure keus De strandpaviljoens hadden ook elk een mini-zuiveringsinstallatie in ge bruik kunnen nemen, wat veel goed koper is en toch in overeenstemming met de wet. Ze vreesden daarmee echter problemen te krijgen, onder andere als gevolg van de enorme pie ken in de hoeveelheden te verwerken afvalwater Het is verre van fris en aangenaam als tijdens een drukke stranddag wanneer iedereen de han den vol heeft met het helpen van de klanten, de boel verstopt raakt of overloopt. Pionier De meeste strandexploitanten ston den niet te juichen toen ze te horen kregen dat ze kostbare maatregelen moesten nemen om hun afvalwater te verwerken. Uitzondering was Joop Vlaming van Paal 9 die al tien jaar zijn afvalwater in betonnen ondergrondse bassins opving en per tankwagen naar de zuivering liet afvoeren Bij de bouw van zijn paviljoen had hij zich daartoe verplicht om te voorkomen dat het grondwater (toen nog bron voorde Texelse waterleiding) vervuild zou raken Dat was een vrij kostbare affaire en Vlaming maakte dan ook gebruik van de eerste gelegenheid aan om op betaalbare wijze een pers leiding te laten aanleggen Het kon worden gecombineerd met de aanleg De rechtzaak tegen een 55-jarige Texelaar die gisteren zou dienen is tot september uitgesteld, omdat er eerst een psychiatrisch onderzoek wordt gedaan De man wordt ontucht met drie minderjarige jongens ten laste gelegd. De feiten zijn gepleegd tus sen mei 1985 en december 1995. De Texelaar zit in Lelystad in voorarrest, maar wordt op 27 juni overgebracht naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht. gunning (KEV), gaat met verder dan 2.514 bedden Bij Koogerstrand is het verschil met 3636 in plaats van 4050 kleiner, maar evengoed nog aanzien lijk. In totaal is sprake van een ver schil van ruim 2 200. Dal is méér dan de raad voorlopig voor het hele eiland in reserve wil houden Bij de invulling van het bestemmings plan gaat de gemeente uit van de actuele situatie. In alle gevallen is de theoretische capaciteit groter ge weest dan de feitelijke. Sinds de ge meente een stringent beleid hanteert bij de groei van de slaapplaatsen worden zogenaamde „slapende slaapplaatsen gesaneerd Uit meer dere bronnen blijkt dat de feitelijke situatie bij de RST beduidend lager ligt dan de plancapaciteit Als de gemeente de claim van RST- campings Koogerstrand en Loods mansduin inwilligt voor méér slaapplaatsen dan in het concept bestemmingsplan buitengebied, overschrijdt Texel daarmee het beddenplafond. Het college is zo iets echter niet van plan. De Texelse fracties willen nog meer informatie over deze complexe zaak. In de zienwijze die vorige week werd besproken claimt de RST 4 320 slaapplaatsen voor Loodsmansduin. De stichting baseert zich op het aan tal standplaatsen uit het ontwerp-be- stemmingsplan 1992 Hetcollege.dat uitgaat van het aantal bedden in de verleende Kampeer Exploitatie Ver-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1