ledereen is klaar voor het Rondje Wedstrijdleider: ,,lk doe de re avond een wind-dansje..." Hans van der Park trainer van ZDH Bij spoedig herstel operatie: EM SCHFiï. »K HEB EEN BR9.P WERK3E v HET bRDMlNTOH.DE brr&ecue. em det.v WRNT on BUDR BEG I Mr WET EK VOET&RL. I MOU EENS KSKEN.HEBBEN WE flli.ES.1 VUURPOLENJWEMVESTEN, NOOD- -VERBOND.LIFE-LSNEN, ~3PM! RLLE RECLRHE'S RFGEPLRKT...SfilM COURANT Radio Texel tijdens Ronde Een dobber rondje? Windstil: KNRM sleept catamaran Flippo-ruilbeurs y. TFXFT SF jC VRIJDAG 7 JUNI 1996 tg mar het strand, altijd ploegen door het zand voor de voetgangers. tjenog mee van t jaar?Nee, oi niet mee. En Rondezeilers, teeft consequenties voor jullie, ik namelijk meedoe aan een mdstrijd, dan waait het hard. i Minstens een dikke wind- 'hl 5. Maar dit jaar bekijk ik de m vanaf de kant. Op mijn ge want het wordt toch een tierrondje. Niks geen gestunt branding. Neem dat maar van 13/1. 17 wordt het wmterbleek bij- md. De organisatie holt in korte t bedrijvig heen en weer. De den brengen zo af en toe een mran naar het strand ledereen en iacht naar elkaar. Het krie- tehoorlijk bij mij Er deel van uit en is toch anders van der Meer van de catering hel lege opstelterrein op te ne- Het is woensdagmiddag. ,,lk bal een heleboel mensen van- erg hard op kantoor aan het bijn, zodat ze morgen vrij kun- I nemen. Ach. voor ons is het al- Kldruk. Alle vrijwilligers zijn er al. moeien eten en drinken." Met Ie onverwachte hittegolf gaat de naait* hard. ..Maar ook een BttoieKier wel in hoor Zout heb Wiiïidtweer net zo hard nodig. Windstil im van de inschrijving zitten schaduw van hun container, buitenlander maakt met geba- ihhndelijk dat hij een pen nodig „Oh, dat is die jongen die zich ebt ais fokkemaat", weet Betty Ook hier wordt de grote drukte ndag en vrijdag verwacht, rand doet denken aan de Costa Overal kleurige parasolletjes nertsen in diverse staat van 'ebmg. Het wit is hier en daar al icftf rood. En natuurlijk zijn er folies. De formule 18 zeilers zijn lal dinsdag mei wedstrijden be te eerste dag ging perfect, maar ■-dag was het huilen met de pet De eerste manche ging nog wel. toen viel de wind weg", aldus van de deelnemers. Het zeil als een vaatdoek in de mast. landing is veranderd in een on- 'ig babbeltje Wal zei ik. niks ld® Texel verzorgt zaterdag "af 10.00 uur een live verslag adeRondeomTexel. Diverse rslaggevers zullen vanaf ver killende plaatsen langs de kust ormatie over de race doorge- n Vanavond rond 19 00 uur "dtal een korte impressie ver- '9d vanaf het strand bij paal 17. 'dffl Texel is te ontvangen via 61 FM of kabel 98 5. geen spektakel. De enige Texelse troef Dirk en Eddy Pool met hun nieuwe Inter bevinden zich na de eerste wedstrijden in de middenmoot. Onvoorspelbaar Wedstrijdleider Edwin Lodder staat met het zweet op zijn voorhoofd tegen zijn terreinwagen geleund. Van de zon. welteverstaan. Behalve zonne brand nog geen problemen. Jam mer van die wind. Die eerste formule 18 wedstrijden waren erg leuk. Voorat voor de deelnemers met nieuwe boot typen dé gelegenheid om deze opti maal te leren kennen Voor de grote dag zelf waagt Lodder zich niet aan voorspellingen. ..Het hangt van zoveel factoren af. Op zulk soort warme dagen als dit valt de wind vaak weg Maar soms heb je in de loop van zo'n dag zeewind. Dat hangt er echter weer vanaf ol het land warm genoeg wordt. De deskundigen hebben gemeld dat de wind in het weekend naar het noordwesten draait en vervolgens in eén klap terug naar het oosten. ..Er zit ergens een depressie in de weg", aldus Lodder, die zich nog met al te druk maakt. ..Er is echt niets van te zeggen." Beetje laat Over de starttijd van de Ronde be staat bij sommigen verwarring Het is 12.00 uur Is dat niet een beetje laat? Lodder:De starttijd hangt af van het tijdstip van hoogwater op het wad Dit jaar is het pas kwart over twee hoog bij de VC boei.Waarom dan geen andere datum? ..Dit was de enige optie. Hoogwater valt deze hele maand voor de Ronde ongunstig. De meest gunstige datum was nog het laatste weekend van juni, maar dan zit je al met zomervakanties.Volgens Lodder is de starttijd nooit anders geweest dan 12.00 uur en de briefing om 10 00 uur. Een typefout in het programmaboekje zorgde voor enige vraagtekens. Een dergelijke late starttijd heeft na delen. De snelste deelnemers zijn drie tot vier uur onderweg als er niet al te veel wind is. De langzaamste doen er al snel zeven uur over, dus dat betekent dat de taatsten pas rond 19.00 uur binnen zijn. Lodder: ..Dat heeft uiteraard consequenties voor de afvoer en we willen graag op tijd de prijsuitreiking houden. Dat vergt de nodige berekeningen en het moet dan niet tegenzitten, anders komen we in de knel. Badminton Als de wind halverwege het rondje inzakt, ontstaat een zelfde situatie als een aantal jaren geleden, waarbij zeilers massaal de oostkust van het eiland enterden en de haven van Oudeschild geplaveid leek met catamarans. Dat was overigens erg gezellig. Misschien kan de badmin- tonwedstrijd die vanaf de trampolines van verschillende boten werd ingezet dan worden hervat ,,We hebben zo'n situatie standaard in ons draaiboek zitten. Bij weinig wind maken de kleine boot typen nauwelijks een kans Lodder: „Dan komen alleen de grote jongens rond. Tornado's, Nacra's.. Die for mule 18 boten zijn weliswaar kleiner, maar maken op handicap toch een goeie kans op een hoge klassering. Boten die rond 16.00 uur nog niet voorbij Oudeschild zijn, worden uit de race gehaald. Daarbij gaan we dan van de optimistische veronderstelling uit dat er überhaupt gestart wórdt. Wanneer niet7 Alleen als het zulk weer is als vandaag (woensdag middag-red). Nu drijven ze alleen op de stroom voor de kant heen en weer. Dan heeft het geen enkele zin. Veel toppers Het zou jammer zijn als de Ronde met doorgaat, want de hoeveelheid Dercksen Maar ook zij hebben voor het rondje een Inter uit de kast ge haald. Uit Amerika komt Randy Smyth met een Dart Hawk Hobie heeft voor het vorig jaar gelanceerde Tiger-type twee topteams uit Frank rijkingeschreven. Veel namen, die de kenners inderdaad doen watertan den Tennistaferelen met enorme startgeld-bedragen? Ik zou het niet weten, maar ik kan me voorstellen dat een hoge klassering een importeur wel wat waard is. Geruchten gaan dat de imposante ex- judoka Wim Ruska ook weer eens van de partij is. Lodder. ,,lk heb hem nog niet gezien. Er ligt inderdaad een Roberts 27 op het strand, maar ik weet niet of die van Ruska is. Nieuwe boten Waarom vinden fabrikanten van cats het rondje toch zo leuk om nieuwe boottypen uit te proberen? Vorig jaar werden de Hobie Tiger en de Dart De voorzitster geflankeerd door haar p.r mannen Udding en Rienks. cracks is dit jaar ongekend. In aan loop naar de Olympische Spelen zijn teams uit verschillende landen inge schreven. ,,We hebben echt de wereldtop aan de start", glundert Lodder. De grote mannen zijn mas saal ingehuurd door importeurs, aan gezien de Ronde voor hen commer cieel bijzonder interessant is. Lodder noemt namen als de Austra liër Mitch Boots. Die doet deze week met een Inter 18 al mee aan de formulewedstrijden. De Duitse Olym piade-broers Sach zijn van de partij, ook met een Inter. Voor Nederland verschijnt de Olympische Tornado- troef Ron van Teijlingen aan de start met vaste fokkemaat Herbed Hawk gelanceerd tijdens het Texelse evenement. Met succes voor de eer ste, want het rondje werd gewonnen door het Franse duo Clevenot/ Quernec met een Tiger. Quernec is overigens dit jaar weer van de padij. Dit jaar is de Inter 18 nieuw. Ik ver wacht er bijna veedig van aan de stad", vedelt Lodder. Hij noemt het rondje dé plek waar veel verschil lende boten met elkaar kunnen wor den vergeleken. Bovendien kun je een vergelijking maken tussen de grote massa en de topzeilers. Vorig jaar ontaardde het evenement in een mater/aaltest bij uitstek. Ook dat is leuk voor de fabrikanten. Hoe ver kun je gaan. hoe sterk moet het Windstilte teisterde woensdagmiddag de zeilers. komen opdraven evenals veel buiten landse zeilmagazines. Daarnaast maakt Radio Noordzee een repor tage en filmt ITC. De opnamen van laatstgenoemde productiemaat schappij gaan naar de nieuwe zender Sport 7. Eurosport en Trans World International (waar CNN o.a bij hoort). Texelaarsprijs Eén jaar voorzitter en nóg nooit op een catamaran gevaren Ina Schrama moet er zelf ook om lachen. Het voorzitterschap bevalt haar nog steeds, al is het wel veel meer werk dan ze had gedacht. ..Het stopt niet. Ik had vorigyaar het idee dat ik al veel wist. maar nu zit ik er dieper in. Het blijft vrijwilligerswerk, dus het moet écht je hobby zijn wil je dit vol goede moet blijven doen. Het is natuurlijk een immense organisatie Het draaiboek van het rondje is on gewijzigd ..Onze inspanningen zijn erop gericht dat het een klasse-eve nement blijft. Het moet kwaliteit heb ben. De Ronde moet de uitdaging om te varen zijn.Ja. ja. maar een prijs voor de beste Texelaar is er nog steeds met. ..Nee hè, niet wéér. Daar hebben we het al vaker over gehad. Ja hoor. we houden het in gedachten. Volgend jaar is weer een jubileum (twintig jaar-red dus misschien dat we daar dan wat mee kunnen. Schietgebedje Wat betreft de wind kijkt Ina Schrama ook liever nog niet vooruit. ..Doet Edwin een wind-dansje'' Ik doe schietgebedjes. Het blijft laatste mo ment-werk. Vorig jaar dachten we de hele week dat het te hard zou waaien, maar op vrijdag ging de wind om en kon het toch. Behalve voor zonnebrand wil Schrama de deelnemers vooral waar schuwen voor het koude water. .Je knjgt met dit weer de neiging om daar makkelijk over te denken, maar het water is nog geen tien graden. Tessa de Graaft (Foto Tossa do Grsati) spul zijn? Winst van het rondje is na tuurlijk de mooiste promotie voor een boottype die ye je maar kunt wensen ..Een materiaaltest zal het dit jaar niet worden", peinst Lodder. ..Een wind- dansje 7 Ja. dat doe ik iedere avond. Veel vragen In Wop Rienks en Bart Udding heeft de Ronde twee nieuwe p.r. mensen. Zij hebben het druk. Razend druk. Rienks: ..Het is ongelooflijk. Ik ben vanmorgen om 08.00 uur onze keet binnengestapt en heb alleen even tijd gehad om een blikje fris achterover te slaan Druk waarmee7 Telefoontjes van allerlei persmensenvragen van allerlei aard. faxen versturen, jou te woord staan Een pakket met algemene informatie gaat via de fax bijna heel Nederland door. ..Meest gestelde vragen? Het aantal inschrijvingen. Of het zeewa ter niet te koud is. De wind- verwachting. Welke toppers er ko men. Hogeschool Het wordt dus dobberen met de we reldkampioenen. „Ja. maar dat is juist verschrikkelijk spannend", springt de rechtgeaarde p r.man op. „Dat is hogeschool-zeilen Elke millimeter telt dan. Met windkracht 5 en blèren met z'n allen op een halvewinds rak komt die wereldkampioen bijna tegelijk aan met die knakker uit weet-ik-weet op een simpele Hobie 14. Dan gaat ie deréén hard Nee. zo 'n dóbberrondje. dat is een scherprechter Het heeft een paar jaar geduurd, maar de Ronde mag zich tegenwoor dig verheugen in een brede belang stelling van schrijvende en filmende pers. De NOS maakt beelden voor Studio Sport, alle grote bladen zijn er. fotografen van zeer divers pluimage De Beursplein 5 van de KNRM heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een catamaran in het Molengat opge pikt en naar Paal 17 gesleept. Twee broers waren rond 16.00 uur met hun Nacra 6.0 van het strand van Castricum vertrokken Ze hadden zich vooraf bij de veiligheids commissie van de Ronde gemeld met de verwachting dat ze rond 19.30 uur op Texel zouden aankomen In de avond viel de wind echter helemaal weg. Via een langsvarend bootje alar meerden de broers de reddingboot, die hen rond half één met slap hangende zeilen aantrof. Het tweetal droeg goede pakken, dus had van kou geen last. Hans van der Park (36) wordt de nieuwe trainer van ZDH. De oefen- meester uit De Waal trainde afge lopen drie jaar De Koog, maar stopte daarmee begin december 1995 wegens een zware darm operatie. Drie weken geleden on derging hij opnieuw een (ge slaagde) operatie. De verwachting is dat hij daarvan over een kleine drie maanden is hersteld. De da tum 1 augustus - de start van het nieuwe voetbalseizoen - is dan weliswaar gepasseerd, ZDH heeft er geen moeite mee dat Van der Park zich omstreeks half augustus op de training meldt. Het herstel van Van der Park verloopt sneller dan door de medici was voor zien Dat komt ZDH goed uit, want de club uit Den Hoorn had na het vertrek van trainer Henk Knol problemen om een geschikte vervanger te vinden Oud-trainer Gerrie Plaatsman was wel getipt, maar door zijn aanstelling bij De Koog verviel die optie. Ook het tramersarsenaal aan de vastewal le verde de zwaluwen geen geschikte kandidaat op. Géén wanhoopszet Dat nu voor Van der Park is gekozen, is echter allerminst een wanhoopszet van ZDH. Voorzitter Jaap Lap ,,We wilden aan Den Hoorn graag een trai ner van het eiland. Dat werkt een stuk makkelijker." Van der Park is één van de weinige Texelaars die beschikt over het diploma oefenmeester 3 en is dus opgeleid voor de training van eerste teams. Vóór zijn tijd bij De Koog was hij trainer bij JVC uit Julianadorp Als voetballer speelde hij vanaf zijn zeventiende in het eerste van WGW. Lap: „We kunnen zijn er varing op voetbalgebied en zijn kwa liteiten als coach in Den Hoorn goed gebruiken." In zwembad Molenkoog wordt woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur een grote flippo-ruilbeurs gehouden Er zijn tafels waarop de flippo's kun nen worden uitgestald. Alle soorten zijn welkom Tevens kunnen kinderen op deze middag iets leuks voor vader maken (16 juni is het vaderdag). De toegang bestaat uit een abonne ment of een dagkaartje. Tevens wor den de deelnemers aan de ruilbeurs gevraagd vijf flippo's af te staan, die naar een goed doel gaan. Voor ouders staat de koffie klaar. Hans van der Park: ...spoedig herstel... Toen de voorzitter Van der Park enige tijd geleden polste, bestond er echter nog onzekerheid over diens herstel. Nu de vooruitzichten goed zijn. wer den ZDH en Van der Park het snel eens. Onder één voorbehoud: ,,lk hoef pas te beginnen als ik volledig ben hersteld. Als dat 1 augustus wordt, is dat natuurlijk prachtig, maar het kan net zo goed een paar weken later worden De dokter heeft het laat ste woord." Goede mogelijkheden Van der Park ziet voor ZDH komend seizoen goede mogelijkheden weg gelegd ,.Ze hebben een brede selec tie waarin best wel kwaliteit rondloopt. En bovenal, het is een relatief jonge ploeg Jeugdige spelers zijn toch eer der bereid iets van een trainer aan te nemen en tot het uiterste te gaan dan een oudere, wat verzadigde ploeg." Teambuilding beschouwt hij als een j belangrijk wapen, „Een hechte groep is belangrijk. Ze moeten wat voor el kaar over hebben Over de inzet' „Voldoende trainingsarbeid is van zelfsprekend De spelers moeten bij mij niet met smoesjes aankomen Als iedereen zich inzet, moet ZDH bij de eerste vijf kunnen eindigen Wellicht doet Van der Park, die in het dagelijks leven belast is met de bewa- king en beveiliging van De Mok, de komende weken nog enkele ideeën op Doordat hij voorlopig nog rust moet houden heeft hij volop de tijd om de Europese voetbalkampioen- j schappen in Engeland te volgen °s'maar 4e derde van Dobberen ontbreekt nog... (Foto Tessa do Graat!)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5