>nnisclub Heri Hodie iert 10-jarig bestaan „Destructie niet aan ander overlaten" Bijen zwermen door De Koog TEXELSE f COURANT Eilandcompetitie tennis Jwemochtend voor 55 plus iirfwedstrijden lijkmanshuizen lieten winnaar Koger toernooi Fietsdriedaagse in nieuw jasje Afslanking verontrust buitendienst Kennismaking met sporten bevalt leerlingen goed Nieuwe hakselaar zet mes in eerste snede Training Mareis >t verlies OSG n Bibliospel Diplomazwemmen Menners houden samengestelde wedstrijd Nieuwe indelingen Texels zaalvoetbal Ed Drijver weer schietkampioen van Noordholland De Krim houdt Texel Weekend VRIJDAG 7 JUNI 1996 alweer tien jaar geleden dat svereniging Heri Hodie werd icht in het noordelijkste dorp at eiland. Zondag zijn er vanaf uur jubileumfestiviteiten. tering van 150 jaar Polder nd leverde een batig saldo op an werd achter het Eierlandse uen tennisbaan aangelegd. Dat iet startschot voor de nieuwe die de accommodatie huurde emeenschap Eierland. atie bestaat nog steeds en vol- teide partijen goed. Ook met je vierde keer wordt in zwem- olenkoog een speciale ochtend iden voor 55 plussers. Woens- a,Mjnnen zij allemaal vanaf 10.00 atis terecht bij het bad, waar met gebak klaar staat. Daarna i activiteiten in en om het bad. ik ouderen die liever niet willen men, zijn welkom. Er zijn ook demonstraties door isten en door kapster Aaf ie, die bij ouderen aan huis Frans en Lies Pieterse zorgen luzikale begeleiding. De zwem- id duurt tot 12.00 uur. or zondag bij Paal 33 geplande tdslnjd wordt verplaatst naar rfstrandje bij Dijkmanshuizen, je Ie verwachten drukte - door van catamarans bij het strand lal 33 - vindt de organisatie het raar Dijkmanshuizen uit te wij- M 'EE chrijving voor deze wedstrijd is II00 uur in het clubgebouw, nsmeeting om 11 45 uur en er gestart om 12.00 uur. Deze ijd telt mee voor het club- nschap, maar ook niet-leden in harte welkom. fcedaags voetbaltoernooi van jKtög is gewonnen door Gie- in de finale uitkwam tegen es/uit België. Deze finale Ie in een gelijkspel (1-1), een penaltyreeks volgde. *as hierin de gelukkigste, or de Belgen genoegen nemen met de tweede Het duel om de derde en plaats ging tussen het organi- eSV De Koog en Neerlandia. ,rW 9 duel eindigde onbeslist, i Neerlandia de penalty's het enutte De fairplaycup werd nen door Wakkerzeel. e uitslag: 5.CEC; 6 Oudesluis; «i; 8 Concordia; 9.Vlotbrug, ervogels; 11,Odin; 12.Ruinen, g het toernooi vond tevens de )van de verloting plaats. De njs, een 14-daagse reis naar Ie Mar, ging naar lotnummer Geertje Eelman uit De Koog. naars van de overige negen zen zijn eveneens bekend. Heri Hodie gaat het voortvarend Dok ter R. van der Bent nam acht jaar ge leden de voorzittershamer over en bracht de club tot grote hoogte. On der zijn leiding kwam veel van de grond aansluiting bij de landelijke tenmsbond, nieuwe statuten en een baanreglement, verlichting zodat ook 's avonds kon worden gespeeld en - zeer recent- een nieuwe baan. Voor het jubileumfeest hebben zich al meer dan vijftig leden en oud-leden aangemeld. Er wordt zondag eerst een rondgang gemaakt door het dorp, waarna op de baan met jong en oud spelletjes worden gedaan, die uiter aard in het teken van het tennisspel staan. Daarna volgt een koud buffet Oud-leden die nog geen uitnodi ging hebbengehad, kunnen zich melden bij Jolanda Stark, telefoon 31 62 91. De Texelse fietsdriedaagse wordt dit jaar gehouden op maandag 1, dinsdag 2 en woensdag 3 juli. Toer club Taxi 312000 heeft voor jong en oud drie tochten langs de mooiste plekjes van Texel uitgestippeld. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden: 10,25 of 40 km. Telkens wordt gestart tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf hotel De Linde boom in Den Burg. Gekozen is voor een nieuwe, frisse aanpak. Zo zijn de fietsers niet ver plicht om elke avond dezelfde afstand af te leggen. Men kan het aantal kilo meters bijvoorbeeld van het weer of de beschikbare tijd laten afhangen De 10 km is speciaal bedoeld voor gezinnen met jonge kinderen en voor degenen die met zo vaak op de fiets stappen, maar het toch eens willen proberen. De tochten hebben dagelijks een an der thema. Begonnen wordt met de „Gouden Eeuw"-route naar Oude- schild en omgeving De tweede avond staat de landbouw rond Den Hoorn centraal en de slotavond voert naar De Dennen. De organisatie richt zich zowel op Texelaars als vakantie gangers Meedoen kost voor volwas senen ƒ6,- en voor kinderen t/m 12 jaar ƒ3,-. Onder tropische omstandigheden hebben Texelse basisschool-leerlin gen woensdag en donderdag kennis kunnen maken met verschillende sporten. Ze werkten een circuit af. waarbij op diverse lokaties spelletjes werden gedaan en uitleg werd gege ven Zo werd in de Ferrever judo bij de kop genomen, werd bij Deuce ten nis gespeeld, konden voetbal liefhebbers en atletiekfanaten zich uitleven op de Boysvetden en bij het zwembad en stonden in Ons Genoe gen teams klaar die basketball, vol leybal en karate met de kinderen de den. De jeugd was erg enthousiast over deze aanpak ,,lk vind niet alles leuk. maar ye komt steeds weer bi/ iets an ders. dus het ven/eelt met gauw", al dus een rood aangelopen meisje Ik mag lekker zwemmen", lacht haar vriendinnetje Een klasgenootje stort zich enthousiast op een tennisracket. ..Het ziet er zo makkelijk uit. maar het valt tegen hoor." (Foto Tessa de Graatf) Het mooie weer liet dit voorjaar wat langer op zich wachten, vorige week konden de landbouwers de grasmaaiers eindelijk van stal ha len. De eerste snede, die traditio neel de meeste voedingswaarde heeft, was door de kou en de droogte niet overvloedig. De ver wachting is dat er dit jaar één gras- oogst minder van het land kan worden gehaald Het waren vooral spannende dagen voor de firma Van der Star, die afge lopen week een fonkelnieuwe hakselaar in gebruik nam. De ma chine, geleverd door Bonne Mecha nisatie, is door de variatie aan moge lijkheden zowel geschikt voor het hakselen voor moderne mengvoer- installaties als voor meer traditionele verwerking Het systeem werkt zoda nig dat ook onder relatief vochtige omstandigheden kan worden doorge werkt. Er kan zowel gras als mais mee worden gehakseld. De machine heeft een capaciteit van circa dertig hectare per dag en is op en top be veiligd. Ook aan de chauffeur is gedacht. Doordat de V8 motor (360 pk) ach terin staat, heeft hij aanzienlijk minder last van lawaai en trillingen. De Claas hakselaar, van het type Jaguar, vergde een investerinq van ƒ420.000,-. Vanaf dinsdag trainen de Mareis weer in de De Koninghal. 18.15- 19.30: junioren, 20 00-21 30 uur: da mes en heren. 'as het ze gelukt, de leerlin- n klas 3 mavo B van OSG De er9. die donderdagmiddag aaf was in het bibliospel van Noordholland. De boeken- n namen het op tegen leef- lofen van het nscollege uit Amsterdam, hadden de Texelaars in de 'an de boekenquiz gezeten, kwamen ze één punt te kort. liospel wordt georganiseerd De nieuwe hakselaar aan het werk op een weiland in Ongeren. (Foto Gorurd Timmorman) door het programma Blauwbilgorgel van Radio Noordholland. De quiz speelde zich af in en rond de biblio theek, waar de kandidaten' de ant woorden op de vragen in de vele boe ken kunnen vinden. Door de luchtige aanpak wordt de jeugd op speelse wijze voor boeken geïnteresseerd. Onder aanvoering van docentes Anne van Doornmaal en Ingrid van Schie schopten de Texelaars het tot de halve finale. Voor de finale op Texel was een speurtocht in de bibli otheek uitgestippeld waarbij kennis uit naslagwerken werd geput. Een aantal vragen had betrekking op het eiland. In een algemene ronde kwa men actualiteiten aan de orde en een ander spelletje ging over het boek „De Bushaltejongen" van Wim Daniels, dat enkele leerlingen van te voren moesten lezen. Anne van Doornmaal probeerde in het lerarenrondje de score te verho gen en tenslotte las Blaithin Bongers een zelfgemaakt gedicht voor, dat liefst 9 punten scoorde. Het spel werd aan elkaar gepraat door presentator Bart Breukel. De uitzending is zater dag tussen 10.00 en 12 00 uur In Calluna behaalden 51 kandida ten hun diploma onder toeziend oog van zweminstructeurs Albert Middelbos en Vens Flier. De geslaagden zijn A-diploma: MB. Barends, R. Eelman, R. Abma, E. van de Star, M. van der Vis, S. Mosk, I Barends, F. Standaart, J. P Buijsman, R. van Erkelen en M Walbeek. B-diploma: R van Liere. B Boersen. S Vrijdag. P. Vrijdag, R Boon, M. Noorlander, I. Eelman., M. Barhorst, D. Stark, A Smit, J. de Smidt, L.N. Schrama en M. Tuitman. Basisdiploma: D. Montezinos, N Rab, C van der Vis, M van der Vis, J. Jager, F. Jager, A. Kuip, E. Huis man, L. Schoo. S. Stiggelbout, C de Vries, M. Pool, M Ellen, J. Waverijn, IJ. Bergman en G. Eelman. Zwemmend redden I: P. Noorlander, M Eelman, W Kuip, J. Ellen, M van Sambeek en J. Zijm. Zwemmend redden II: R. Comman deur. M. Huisman en S. Mangelrod Balvaardig I: T Barhorst Bal vaardig II: R Noorlander Woensdag was voor vier bewoners Het college moet terugkomen op het besluit om de inzameling en afvoer van kadavers aan een overkants bedrijf over te laten. Dat vinden 34 medewerkers van de gemeentelijke buitendienst, die in een brief aan b en w pleiten om de destructie in eigen hand te houden. Ze zijn bezorgd omdat het een ver dere afkalving van de taken van de buitendienst is, die ten koste gaat van de werkgelegenheid. Maandag behandelt de gemeenteraad de brief. Door wijziging van de wet is de aan- en afvoer van kadavers niet langer meer een taak van de gemeente, De menners van Tussen Wad en Duin houden zondag een samen gestelde menwedstrijd. Publiek is welkom bij dit evenement dat zich voor een groot deel rond manege Akenburg afspeelt. Enkele Texelse menners hebben zich de laatste tijd aan de overkant flink in de kijker gereden. De onderlinge wedstrijd op het eiland belooft dus kwaliteit. Om 10.00 uur wordt begon nen met dressuurrijden bij manege Akenburg. De eerste start in de marathon is om 11.00 uur. Er moet een traject van 15 kilometer worden afgelegd in de rich ting van Den Hoorn. De laatste 2 ki lometer staan vijf hindernissen opge steld De eerste is bij Westerweg 69. de tweede bij de Lindehoeve. Naast de Elisabethhoeve is het derde obsta kel te vinden en bij familie Luyckx staat de vierde. De laatste is de wa terbak bij de manege Er doen 21 aanspanningen mee Gestart wordt in verschillende catego- rieèn paarden en pony's. De (voorlopige) indelingen van de Texelse zaalvoetbalcompetitie zijn bekend. Zoals het er nu naar uitziet blijft het aantal teams gelijk aan vorig seizoen. De competitie be gint de laatste vrijdag van augus tus. Traditioneel worden eerst de voorronden van de beker afge werkt. Het aantal scheidsrechters vormt nog een ernstig probleem. Ook afgelopen seizoen beschikte Texel al over weinig arbiters in de zaal, maar alle wedstrijden konden worden gespeeld. Vooral het be perkte aantal KNVB-scheidsrechters die in de hoofdklasse mogen fluiten, baart de Rayoncommissie Texel zor gen. De instroom van nieuwe fluitisten is tot nog toe nihil. Mocht dit zo blijven, dan kon de hoofdklasse op Texel wel eens zijn langste tijd heb ben gehad, zo vreest de RC. Teruggekeerd in de hoofdklasse is Oosterend. De Koog 2 is gedegra deerd en speelt in de eerste klasse De kampioen van de eerste klasse, Casino 1zal ook na de zomer weer daarin uitkomen. De twee oudste jeugdteams van VV Texel '94, die afgelopen seizoen kampioen werden, gaan het bij de senioren proberen. Momenteel zijn er nog vijf junioren teams over, maar de verwachting is dat er nog één of twee bij komen Indeling seizoen 1996/1997 Hoofd klasse: 1Mantje, 2. Jelleboog, 3. De Koog, 4 Oosterend, 5. Klif 1, 6 Klif 2. 7. Plus Klus. 8. Jelleboog 2. 1e Klasse: 1. Casino 1, 2. Klif 4, 3. Klif 3,4. Rab, 5. De Krim 16 Gempo. 7. De Koog 2, 8 De Koog 3, 9. Texel 1,10 Jelleboog 3,11 Mantje 2 2e Klasse: Texel 2, De Krim 3, Rab 2, ZDH. NIOZ, Oosterend 2, Texel 4. De Koog 4, Texel 3, Casino 2. Ooster end 3. 3e Klasse: De Krim 4, Texel 5, Texel 6, Texel 7, Klif 5, Klif 6. De Krim 5, Mantje 3. Rab 3, De Koog 6, De Krim 6. Junioren: 1 Texel, 2 Oosterend 1, 3. De Koog, 4. Klif, 5. Oosterend 2 van het Maartenhuis een speciale dag. J F Haveman. P. Hooijschuur, M. Faber en E. Pouwels slaagden voor het B-diploma. maar die van de NTF (Nederlands Thermologische Fabrieken). Dit destructiebedrijf kan de gemeente wel als onderaannemer inhuren voor de aan- en afvoer van dood materi aal De kosten die de gemeente had begroot liggen echter hoger dan de vergoeding die de NTF wil geven, zodat de NTF de destructie zelf gaat uitvoeren. De medewerkers van de buitendienst vinden dat het college bij de besluit vorming een aantal zaken niet heeft meegewogen Het betreft met name de service die de buitendienst in het weekend verleent aan veehouders Het gaat om dieren met een „hoge emotionele waarde Gasten „Jaarlijks wordt circa tien maal een beroep op deze extra service gedaan Vooral de groei van het aantal kampeerboeren, leidt tot een jaar lijkse toename. Deze ondernemers vinden het onverantwoord hun groot vee langer dan noodzakelijk op hun bedrijf te laten liggen. Enerzijds spe len hygiënische motieven een rol, anderzijds wordt grote waarde ge hecht aan een plezierig verblijf van de gasten Dood vee draagt daar niet aan bij." Eigenlijk zouden de veehouders de kadavers in afwachting van de destructiewagen in de berm moeten leggen, maar dat vindt het college uit hygiënisch en recreatief oogpunt niet gewenst Daarom heeft het college 20 000,- uitgetrokken, zodat de NTF het vee van het erf komt halen. De gemeente heeft ook geld beschikbaar gesteld voor het ophalen van dode huisdieren. Ook al zou de gemeente wél zelf de kadavers blijven ophalen, dan nog zou dit uit kostenoverwegingen geen vijf keer per week meer gebeuren, Ed Drijver uit Den Hoorn is opnieuw Noordhollands kampioen kleiduiven schieten geworden, Tevens werd hij eerste van de jachtopzieners én natuurwachters. Daarmee kwalifi ceerde hij zich voor de nationale kam pioenschappen die in augustus in Biddinghuizen worden gehouden. De wedstrijden vonden onder zware omstandigheden plaats in Amster dam De harde wind die vorig week end nog woei blies de kleiduiven al lerlei onverwachte kanten op In een sterk veld van 48 deelnemers eindig den de overige Texelse schutters Jaap van Lenten en Robert Pool keu rig in de middenmoot Het is de zevende provinciale titel voor Drijver, die slechts zeven van de 45 kleiduiven miste. De nummer twee miste er 12 aldus het college Dankzij gekoeld vervoer kan ook het aantal overtoch ten voor vervoer naar het destructie bedrijf omlaag. Er is volgens de medewerkers van de buitendienst nóg een reden om de destructie in eigen beheer te houden „Er wordt een betere bezettingsgraad van de twee vrachtauto's bereikt De vaste kosten worden immers over meer uren gespreid." Hoewel de ondertekenaars met exact kunnen aangeven om welke besparing het gaat. schatten ze het toch op een bedrag van ƒ10.000,- per jaar Volgens de ondedekenaars is de uit besteding van de destructie de zo veelste negatieve ontwikkeling bij de buitendienst. „De glasinzameling is uitbesteed, het plantsoenonderhoud in Oudeschild, een deel van het bedrijfsafval wordt door een particu lier bedrijf opgehaald en de overname van de vuiloverslag door HVC. Mede hierdoor zijn enkele vacatures de af gelopen jaren niet ingevuld. Dit geeft weer problemen bij de invulling van de storingsdiensten en de gladheids- bestrijding Deze laatste onderdelen mogen dan los staan van de destructie, het totaal is aanleiding voor de buitendienst om er bij het college op aan te dringen het besluit over de destructie te herroe pen Mocht de raad hier maandag geen gehoor aan geven, heeft dit voor de bestuurders van de destructiewagen geen ontslag tot gevolg. Vakantiecentrum De Krim houdt van 14 tot 16 juni het vijfde Texel Weekend. Het receatieprogramma is afgestemd op het bezoek van Texelaars. Een kampeerplaatsje kost slechts 25,- per equipe. De opbrengst wordt beschikbaar ge steld aan de Stichting Vakantie- zorg. Deze organisatie verzorgt aanpassingen en hulpmiddelen aan zieken en minder valide vakan tiegangers. Texelaars kunnen in het vijf sterren park kennis maken met het zoge naamde Komfort Plus kamperen, met privé sanitair naast de caravan of tent. Een aantal van deze plaatsen, met of zonder electriciteit, zijn ook dit jaar weer beschikbaar. Op zondag wordt een speciaal Vaderdagontbijt geserveerd. De Jutterplezier van Maarten Boon maakt voor de Texelaars een rit over het strand. Verder is er gelegenheid om kennis te maken met de golfsport. Een actu ele zaak nu de opening van de par3- baan nabij is. Een bezoek aan het nieuwe Paviljoen en visrestaurant De Waddentuin zijn onderdeel van het programma, evenals het Krim karaoke-programma. Voor deelname kan met bellen of faxen naar De Krim, tel 0222-316666. fax: 316549. Jubileumsubsidie. De gemeente heeft f381.- toegekend aan het Over koepelend orgaan van Vrouwen organisaties Texel, als bijdrage voor de viering van het 25-jarig bestaan. Grote aantallen bijen brachten vorige week een bezoek aan de Koger horeca. Eerst was het donderdagavond raak bij hotel De Branding aan de Boodtlaan en zondagmiddag streek een omvang rijke zwerm neer op het terras van café Talk of the Town in de Dorps straat. De zoemende insecten vorm den het gezelschap van jonge konin ginnen die hun oude nest hadden verlaten. Een indrukwekkend schouwspel, dat door de meeste voorbijgangers van een veilige af stand werd gadegeslagen. Volgens imker Jaap Jager, die er in beide gevallen bij werd geroepen, betreffen het bijen van wilde nesten. Met enige moeite wist Jager de zwer men te vangen en mee te nemen.Bij de Talk of the Town verdeelden de bijen zich Even dreigden ze in een spouwmuur te kruipen, daarom heb ben we toen de spuit er op gezet. Je moet zorgen dat de zwerm tot rust komt. dus ergens gaat hangen Zo'n tros kun je zo pakken. Een aantal leden van de Bijen- vereniging Texel heeft zich beschik baar gesteld voor hulpverlening. Naast Jager zijn dat H. de Ruiter uit De Cocksdorp, mevr. M. de Wilde uit Den Hoorn en P Ie Noble. D. Scher mer J Stark. R. Notting en H Ellen uit Den Burg. Jaap Jager, gehuld in beschermende kleding, lokt de bijen m zijn kist. Deuce 8.30 uur J Beerling-L. Mantel 9.30 uur I Westerlaken-V. Koot 19 00 uur H. Boekel-H Maas 19 00 uur W Oosterhof-R. Mulder 20 00 uur Boekel/Beers-v d Bent/Gernfsen Koogerslag 9.00 uur J v d. Meer-A. Heldstra 9 00 uur A Kamstra-B v.d. Wetering 10 00 uur H Bakker-H. Frank 10.00 uur J Goënga-T. v Koppen Oosterend 9.00 uur D Bol-M. Land 9.00 uur R. Buitenweg-M. v d. Wefenng 10 00 uur R Verduyn-A. Westerlaken 10.00 uur R Siebmga-E Dankers Uitslagen C Stolk-R Buitenweg 1 1C Stolk-D Bol 0-2. L Saal-M vd Wetenng 1-1, H Schraag-A Westerlaken 2-0. J Beerlmg-B v Veen 0-2, Boeket/ Beers-Vinke/v Aken 0-2, R Buitenweg-D Bol 0-2.. B. v. Veen-L Mantel 1-1 R Buitenweg-M. Land 0-2; E v Bommel-A Heidstra 2-0; H. Bakker-N Erwich 2- 0, P Witte-L Mantel 0-2, J Joosten-P Witte 0-2 n °reukel van Radio Noord-Holland ondervraagt in de openbare bibliotheek de kandidaten van het Bibliospel. (Foto Gerard Timmerman Heri Hodie 9.00 uur E. v. Bommel-R. v.d. Bent 9.00 uur H. Schraag-P Brons 10.00 uur C. Stolk-L. Saai 19 00 uur den Braven/Stark - Boon Bloem 20.00 uur F. Stolk-J. Zoetelief be spikkels op de toto zijn bijen van de zwerm die de Boodtlaan teisterde >fcjo gws av.ii

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7