Ellebogenstoom basis van bloeiend bedrijf 'ex vanTatenhove stopt na 48 jaar hard werken Welke hoeve is dit? Armeens gezin Wat ik zeggen wou... TEXELSE^ COURANTvrijdag 7 juni 199e Verbijstering Hakketak andpaviljoens 10.000e Bezoeker van Molenkoog Middagvergadering plan buitengebied Medewerkers voor bouwdorp gezocht naar Den Helder om vrijwillig mee te helpen in een garage. Zij hielp mee in Sint Jan." Zwarte lijst Hoe het nu met de familie is, is met bekend. Er is geen contact geweest. „Bang' Ik heb geen Idee of we dat moeten zijn. Er gaan twee verhalen over Armenië: één dat het veilig is voor Mardaman, maar ook één dat hij op een zwarte lijst staat." Guiljam is er niet helemaal gerust op „Dinsdag stond hij de kerk nog te schilderen en hij kan nu wel in een cel zitten zo'n scenario schiet wel door je kop, jaHij heeft het zichtbaar moeilijk. „De twee kinderen reageer den opvallend rustig op de inval. Ze hielpen met inpakken. Op gegeven moment vroeg het jongetje aan één van de agenten of hij zijn verkeersdiploma ook mocht meene men, want dat had hij pas gehaald Toen ze om half vijf wegreden en we het lege huis in gingen om de lichten uit te doen heb ik een paraplu gegre pen en in stukken gebroken. We voel den ons zó machteloos." Rel schoppen De bliksemactie heeft op Texel veel beroering teweeg gebracht, vooral onder ouders van de Jozefschool- leerlingen „Men wilde een rel schop pen. Wij hebben dat enigszins gesust Het zou onze goede verstandhouding met de Vreemdelingendienst kunnen verstoren. Die voeren ook alleen maar orders uit. En het zou alleen maar extra onrust veroorzaken bij de nog op het eiland verblijvende asiel zoekers", aldus Guiljam, die de ge voelens wel begrijpt. Hij lichtte woensdagmiddag burgemeester Van Rappard in over het incident Die was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. Klein wonder Willem Nijboer van de Vreemdelin genpolitie in Den Helder legt uit dat de uitzetting een beslissing van de IND was. „Maar je kunt niet spreken van een bliksemactie. Het gaat om men sen die al 2 2.5 jaar procederen en al een aantal keren nee op hun rekest hebben gekregen. Dan is wel een klein wonder nodig wil er daarna nog ergens een „ja" uitrollen." Volgens Nijboer wordt in dergelijke gevallen dringend het advies gege ven voorbereidingen te treffen voor terugkeer naar het eigen land „Er is zelfs een instantie die de papierboel voor hen regelt en de terugtocht be taalt. Maar als die mensen deson danks willen doorgaan tot het gaatje, dan kunnen ze erop wachten dat ze vroeger of later worden uitgezet." Een laatste redmiddel is het aan spannen van een kort geding tegen de uitzetting. Als ook de burger rechter tot afwijzing overgaat, volgt meestal snel een actie van de Vreemdelingendienst. „Zijn uitspraak wordt naar de IND gestuurd. Het dos sier wees uit dat deze mensen óók al meer dan twee jaar in Duitsland heb ben gezeten en dat daar alle proce dures met een negatief resultaat wa ren doorlopen." Een nachtelijke actie was noodzake lijk omdat de familie om 08.00 uur bij de Duitse grens diende te worden afgeleverd „Ik had ze ook dinsdag middag kunnen ophalen, maar dan hadden ze de nacht in de politiecel moeten doorbrengen Dat wilden we die kinderen niet aandoen We heb ben nog geprobeerd om onderdak voor één nacht bij andere opvang-m- stanties te vinden, maar alles zat vol." Nijboer denkt dat de commotie op Texel net zo groot zou zijn geweest als de familie overdag was meegeno men „Tevoren aankondigen? Dan kun je erop wachten dat de mensen zijn verdwenen tegen de tijd dat we komen. Nee, voor deze familie was de koek gewoon op Boeien Nijboer was op de hoogte van de emigratieplannen „We hebben daar een brief over gehad en die doorge geven aan de IND. Maar het bleek allemaal nog erg prematuur. Ze zaten nog in het stadium van het eerste in take-gesprek. De kans dat het zou lukken was maar fifty-fifty" Hij geeft aan dat een emigratie naar Canada nog wel een jaar in beslag zou heb ben genomen „Als die mensen dat wilden, hadden ze daar meteen mee moeten beginnen toen ze in Neder land aankwamen." Het uitzetten van mensen is bepaald geen favoriete klus van de Vreemdelingendienst. „We staan er niet om te springen, nee Maar het is ons werk, dus we doen het Natuur lijk zijn er emotionele momenten. De klap voor die mensen is hard Maar er is mets aan te doen. Alle kanten van de zaak zijn bekeken." Mardaman werd door de komst van de politiemensen aanvankelijk recalcitrant. Dat was reden voor Nijboer om hem in de boeien te slaan „Het helpt vaak als je zo iemand even apart zet. Een half uurtje later was hij genoeg afgekoeld en deed hij weer redelijk. Toen is hij losgemaakt." Klopt niet Volgens Olthof en Guiljam klopt het verhaal van Nijboer niet helemaal. „Een advies om ze voor te bereiden op uitzetting? Ons is juist gezegd dat we daar op moesten wachten tot dui delijkheid bestond over de emigratie Ze hebben bewijzen waaruit blijkt dat de man een klein jaar in Duitsland heeft gezeten en de vrouw nog geen vier maanden. Dat de emigratieprocedure zeker nog een jaar in beslag zou nemen, klopt volgens het tweetal ook niet. „Ze zou den tijdens dat gesprek in Den Haag te horen krijgen of ze werden toege laten Ze moesten pasfoto's meene men." Guiljam bestrijdt dat Mardanian zich verzette tegen de uitzetting „Hij was over zijn toeren Hij riep dat hij nog liever zichzelf van kant maakte dan te worden vermoord in Armemé. De politie achtte hem daartoe is staat en deed hem uit zelfbescherming de boeien om Maar die gingen niet snel weer af. Wij hebben gezien dat hij geboeid werd afgevoerd." Brievenan IctnBuiics icraniucordfliitheid >an de rcdacti Woensdagochtend kwamen onze kinderen Anne en Ralph huilend uit school Hun klasgenootje en vriendin netje Hajarpi Mardanian en speelka meraadje Edward waren weg en kwa men met meer terug. Hoe leg je dit als school aan kinderen uit en hoe ga je hier als ouders mee om' Er is hier op dit eiland iets gebeurd wat wij ons niet voor kunnen stellen In de nacht van dinsdag op woensdag 4/5 juni is de familie Mardanian, be staande uit vader moeder en twee kinderen, uit hun bed en huis ge haald. Dit alles gebeurde zonder enige waarschuwing vooraf door de vreemdelingendienst. Ze werden midden in de nacht van ons eiland afgevoerd en naar Duitsland ge bracht. Aan de grens stond de Duitse politie hen op te wachten om hen verder te vervoeren naar de luchtha ven Frankfurt, waar het vliegtuig naar Armemé klaarstond. jo'n beetje alle naoorlogse veranderingen in het Texelse Ischap is Fer van Tatenhove betrokken geweest. De ruilver- sling, het waterleidingnet, het Krimbos, 't Stappeland, de [leg van fietspaden en wegen. Ook zag hij dingen verdwij- zoals de aanlegsteiger bij Oost die hij hielp slopen ,,Na- lijk heb ik wel eens m'n wenkbrauwen gefronst. Maar in ken was alle werk me even lief. Met gelijk of ongelijk van [ijen hield ik me met bezig, ik waakte ervoor om op de rechter- ilte gaan zitten." idag bleef Fer van Tatenhove het eerst sinds 48 jaar zomaar jdag thuis. De eerste van een reeks vrije dagen, want hij is jopt met werken bij het jemingsbedrijf Tatenhove. Een ijl dat hij samen met zijn vader i51 begon en dat in de loop der mede onder zijn leiding uit- jide tot een onderneming die rele fronten actief is en vast biedt aan meer dan dertig lewerkers. 62-jarige Oosterender kon op een bestaan opbouwen met dank aan de Voorzienigheid. In Izag het ernaar uit dat het gezin Dtterdam (waar Fer's wieg stond) lertrekken naar Venezuela. Va- )iik, die op dat moment als uit- der voor de Bataafse Petrolie schappij op Curacao werkte, zou «orden gestationeerd. De boot ras al geboekt, maar de kleine reeg roodvonk. Het gezin ont- le hierdoor aan de dood, want np.deSimon Bolivar", liep bij op een Duitse mijn en zonk. Moeder durfde vervolgens met meer naar Zuid-Amenka", vertelt Fer van Tatenhove. Rotterdam was echter ook niet veilig, want Nazi-Duitsland bereidde de inval voor. „Vader kreeg van zijn baas op Curacao het advies om de stad te verlaten Die man zei erbij dat er een oorlog zou uitbreken die vijf jaar zou duren. Volgens hem was na vier jaar de olie op en zou men het dan hooguit nog een jaar kunnen volhouden." Drie dagen voor Rotterdam werd ge bombardeerd kwam het gezin aan op Texel, waar vader was opgegroeid. Oorspronkelijk kwamen de Van Tatenhoves uit Zeeland Hele dag spitten In de magere jaren na de oorlog moest er brood op de plank komen en zodra hij niet meer leerplichtig was verliet Fer de schoolbanken. „Vrijdag was de laatste schooldag, zaterdag werd ik veertien en maandag ging ik voor het eerst aan de slag", herinnert hij zich Eerst op de boerderij van de familie Hin in de Nes, maar na drie jaar samen met zijn vader in opdracht van aannemers. „Het was het tijdperk van ellebogen- stoom, de hele dag stond je te spit ten. Gaten graven voor funderingen en CV-kelders, die toen in opkomst waren. Ik weet nog dat we met vier man veertien dagen hebben staan spitten voor de bouw van het badhuis in Den Burg, waar nu de tandartsen zitten. De mensen gingen daar zater dags heen om te douchen." Smalspoor „Vader en ik begonnen met een krui wagen en een schop Het geld dat we verdienden werd geïnvesteerd in materieel. Het huidige machinepark hebben we niet cadeau gekregen, wat denk je. Breed hadden we het nooit, steeds moest er weer een nieuw end iezer bij komen." Op een gegeven moment beschikte het jonge bedrijf over honderd meter smalspoor met kiepkarren. „Eerst lie pen we daar achter te duwen, later kwam er een trekkertje voor." Het smalspooor werd ondermeer ingezet bij het dichtmaken van het gat in de Eendrachtdijk, ontstaan tijdens de februariramp in 1953. „Daalder was de aannemer, maar mijn vader was uitvoerder Een heel stel van die grote Westfriezen hielp mee, met hen heb ben we heel wat afgelachen. Bij dat werk hadden we een korte werkweek. 'Maar' 54 uur, meestal waren we 60, 70 uur in de weer." Een uitvloeisel van dit werk was dat Van Tatenhove nog jarenlang be perkte dijkwacht in polder De Een dracht heeft gelopen. „Er stond een keetje met een potkachel. In vliegend weer moesten we het dak op om de pijp er op te zetten We staken stok ken in de dijk om te zien hoe hard het water waste. Maar toen het water in 1976 tot de kruin stond, was het he lemaal met meer zo leuk om daar te zitten Twee miljoen bomen Een andere grote klus in de jaren vijf tig en zestig was de ruilverkaveling „Wij hebben bijna alle beplantingen gedaan. Ik schat dat we zo'n twee miljoen bomen op Texel hebben neergezet." De firma Tatenhove, waarvan Fer per 1 juni 1956 mede-eigenaar is, hield zich ook bezig met gladheid bestrijding. „Om vijf uur 's morgens waren we in de vrieskou bezig een vrachtauto vol zand te spitten. We groeven gewoon een duintje af ach ter Weilust, dat kon toen nog Achter de wagen hingen we een kunstmeststrooier, die we onderweg vol schepten Zo strooiden we de wegen in Eierland." Vanaf het begin heeft het bedrijf in grond en groen gezeten. Geen won der dat de gemeente en Staatsbos beheer grote opdrachtgevers waren en zijn Voor SBB ruimde Van Tatenhove in 1973 een groot deel van het platgewaaide dennenbos op. „Wateenpannekoekwasdat Je wist gewoon niet waar je beginnen moest. De mensen riepen toen ach en wee, maar als je ziet hoe het bos zich heeft hersteld, dan zijn we er zelfs op voor uit gegaan." Vijf minuten Het aantal opdrachten nam toe en het bedrijf groeide mee. Van de begin jaren in de oude brandweergarage aan de Achtertune en later in de schuur van Bakker in ,,'t Bossie" bij Oosterend naar de Maricoweg in Den :ereageer ik op de brief Van de MO Kuiper in de Texelse Cou- van4juni Met het nu volgende i'Jslak schieten we misschien juri'icp. Ik bestrijd hiermee name- rtüieuze krompraterij die een ^overleg tussen belangen- :enin de weg staat. seKuiperi In uw brief beweert fd college de landbouw met Ellen daarna dat ze dat wel mdat dat van levensbelang is «beweringen zijn strijdig. Ijsns bent u het niet eens met s«ezen feit, namelijk dat het met de weidevogels. U dat het een utopie is dat regels met natuurbeheer en and beier af zouden zijn. Als u utopie" „waandenkbeeld" be- wal ik vermoed, bestrijd ik dat. reservaten van Natuur- imenten wordt natuurbeheer toegepast en daar is de weidevogel stand veel hoger dan op een willekeu rig stuk boerenland Het is wel waar dat de beheersmaatregelen, die no dig zijn om de weidevogelstand op te krikken, onbespreekbaar zijn voor de boeren. Dus is de verbetering van de weidevogelstand een utopie. Als antwoord op uw vraag of de re creatie met gebaat is met een sterke landbouw zeg ik: nee Het zal de toe risten een rotzorg zijn hoe sterk de landbouw is. Het toerisme is zeker niet gebaat bij het volplempen van hét boerenland met lelijke schuren. Als dat de ziel van het Texelse landschap is, kunnen ze die missen als kiespijn. Het verdedigen van het landbouw belang is een schone zaak, mijnheer Kuiper, maar als u nog eens een weerwoord schrijft tegen mensen met goedkope kritiek, zou u dan willen uitgaan van de feiten, goed willen argumenteren en geen valse retoriek gebruiken? Alleen namens mijzelf, Arthur Oosterbaan Den Burg orRab geleverde persleidingen de paviljoens en het gewone «slaan een totale lengte van dlometer. De kunststof leiding merendeels een doorsnede van Hmeter, maar er zijn ook stuk- «75 of 90 mm dik zijn, wat sa- iangt met het aantal spurtten dat erop is aangeslo- 'de paviljoen wordt het afvalwa- opgevanqen in een kelder. een bepaald niveau is bereikt ell een electrische pomp van 'in en wordt het water wegge- en in de leiding geperst. Het is genaamde versnijdende pomp dor eventuele vaste voorwer- (edoor de toiletten zijn ge- J worden vermalen zodat de kans op verstopping van de leiding minimaal is en de dunne brij moeite loos door de dunne leiding kan. De persleidingen en de 17 pomp putten zijn aangelegd door De Vries van de Wiel uit Sint Maar- tensvlotbrug. Dit bedrijf offreerde de laagste prijs bij de op 21 maart gehou den aanbesteding. Nog geen week later ging het werk van start. Kraan Woensdagmiddag stelde wethouder Poster de strandrioleringen symbo lisch in gebruik. Dat gebeurde bij het paviljoen Paal 28 van Piet Zijm door het opendraaien van een afsluiter in de persleiding tussen het grote res taurant en het paviljoen op het strand. Er kwamen zowel water als vuur aan te pas. want zodra de kraan was ge opend gingen vuurpijlen de lucht in en begon uit het uiteinde van de leiding (schoon) water te spuiten. In werke lijkheid functioneert het systeem al sinds Pinksteren, zonder problemen. In het strandpaviljoen vertelde Poster dat de gemeente nog heeft gepoogd subsidies binnen te halen voor het project, maar dat was vergeefse moeite, zodat de 5,3 ton bijdrage vol ledig uit de gemeentekas moest ko men. De wethouder vond dat verde digbaar. „Dit is een uitzonderlijk geval" Speciale dank bracht hij aan Guus de Puijsselaar en Andries Heidstra van Gemeentewerken die het systeem hadden ontworpen en toezicht hielden op de uitvoering. Adjunctdirecteur ing Jan tulp van De Vries Van de Wiel vertelde dat zijn bedrijf scherp inschreef voor het werk en erg blij was met de gunning. „Want we zaten op Texel zonder werk". Hij droeg de leiding formeel over aan de gemeente en liet blijken héél erg in te zijn voor nieuwe op drachten. „Want ik zit nu wéér zon der werk". Op zijn laatste werkdag werd Fer van Tatenhove gearresteerddoor de Texelse politie. Een grap die In scène was gezet door zijn collega's De politiemannen Jos Berbeé (links) en Arthur van Schalk vervoerden Van Tatenhove naar het vliegveld, waar hij en zijn vrouw een rondvlucht van drie kwartier boven Texel en Noordholland kregen aangeboden. Burg. Zelf ontwikkelde Fer van Tatenhove zich tot de leidinggevende in de buitendienst Terwijl broer en mede-eigenaar (sinds 1969) Willem het kantoor voor z'n rekening nam, had Fer de werkleidmg op de projec ten Hij zorgde voor het uitzetten en de organisatie. „Een ideale verhouding Over be langrijke beslissingen praatten we nooit langer dan vijf minuten. We de den het of we deden het met." Familiebedrijf Tatenhove is een familiebedrijf geble ven. Ook broer Henk werkt er, even als drie zoons van Fer (Dirk, Willem en Simon), een zoon van Willem (Nico) en diens vrouw (Duwke). Fpr is nu uit de directie getreden, maar blijft mede-eigenaar en houdt zitting In het bestuur van de holding „Ik hou een adviserende taak." Waarschijn lijk dat niet alleen, want na de zomer staat de verhuizing naar de voorma lige PEN-centrale te wachten en Fer zal bij de organisatie daarvan betrok ken zijn. Maar ook tot die tijd zal hij zich niet vervelen. De tuin lokt (toch weer in het groenonderhoud) en over vier weken vertrekt hij naar Ghana Met een groep van veertig vrijwilligers, waaronder drie Finnen, gaat hij daar helpen bij de bouw van een medische kliniek. „De enige in een gebied dat net zo groot is als de provincies Utrecht en Zuidholland bij elkaar." Hij is gemotiveerd, want de school die hij de afgelopen jaren met een Texelse groep in Kenya bouwde, is een suc ces geworden. „Onlangs heb ik videobeelden gezien, alles functio neert Eerst konden ze geen onder wijzers krijgen, nu is het zó'n goede school dat ze worden overstelpt met sollicitaties." Terugblikkend op zijn loopbaan zegt hij:Vroeger was het lichamelijk ver moeiender. maar minder gejaagd. Nu jakker je van het ene naar het andere werk. Door al die machines en ar beidstijdverkorting moet tóch de pro- duktie worden gehaald. Ja. Ik heb al les zien veranderen. Ik denk wel eens dat in de algelopen vijftig jaar meer is veranderd dan in de vijfhonderd jaar daarvoor. Frans Hopman Een boerderij ..ergens"op Texel. De aquarel is gemaakt door Wil helmus Lambertus Wijmans. ge boren in Utrecht in 1888. overle den in 1976. Meer is niet bekend. Maarten Stoepker (telefoon 32940) wil graag weten welke boerderij model heeft gestaan en is erkentelijk voor elke tip De eerder gepubliceerde foto van de herenjagers met hun Texelse metgezellen heeft geen enkele reactie opgeleverd van Gemeente, aannemersbedrijf, strandexplollanten en leverancier toekijken, draait wethouder Gerbrand open. als symbolische handeling bij de ingebruikstelling van het persleidingensysteem. (Foto Harry do Graat) De weersomslag is goed merkbaar in zwembad Molenkoog. Na een rustige start heeft de toeloop op het ver nieuwde bad ongekende vormen aangenomen. Eén van de Texelaars die verkoeling zocht in het water was Marit Hoogenbosch. De taart die ze van de zwembadleiding kreeg, had niets te maken met haar twaalfde verjaardag, maar kwam haar toe omdat ze de tienduizendste bezoeker was. De leerlinge van de Jozefschool nam deel aan de slottriathlon in Molenkgog. Dinsdag 2 juli zal de gemeenteraad het bestemmingsplan voor het buiten gebied behandelen en vaststellen. Daarvoor is een speciale vergadering gepland, die 's middags (14.00 uur) begint. Naast dit onderwerp vermeldt de agenda alleen nog de behandeling van het Beleidsplan 1997-2000. Een week later, dus dinsdag 9 juli, wordt de gewone maandelijkse raadsvergadering gehouden, aan vang 19 30 uur De paniek die deze mensen moeten hebben gevoeld moet onbeschrijflijk zijn. Is Armenie werkelijk veilig voor hen' De Nederlandse regering heeft geoordeeld van wel, vandaar dat zij werden teruggestuurd.de schoolkin deren, vrienden en bekenden en vooral een instantie als Vluch telingenwerk en andere hulpverleners (die overigens hebben gedaan wat ze konden) in diepe ellende achterla tend Hoe gaan we hiermee verder? Kunnen we het tegenover de familie Mardanian, onszelf en onze kinderen verantwoorden om dit zonder protest te laten gebeuren' Beseffen deze instanties eigenlijk wel hoeveel on recht, verdriet en ellende ze veroor zaken? We hebben hier geen woorden voor, behalve dan dat we ons schamen om Nederlanders te zijn. Het Jeugdwerk zoekt voor het bouw dorp dat binnenkort wordt gehouden (tegen betaling) nog enkele mede werkers Voor de periode van 8 tot en met 12 juli twee huishoudelijke mede werkers en éen voor het creatieve deel. Voor de periode van 15 tot en met 19 juli zoekt het Jeugdwerk een medewerker voor de huishouding. De minimum leeftijd is 16 jaar. Gegadig den kunnen zich aanmelden bij de Welzijnsstichting, tel. 315582/ 318972. Fam. Mattner Den Burg

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9