ëel zeldzame planten en dieren thuis op Texel NW fitr Garage Rentenaar rovincie wil aanleg ijvers versoepelen SBB gaat nieuwe koers volgen Gemeente ontwikkelt plan voor PEN-bassin Natuur erg vertraagd door koud voorjaar car oon Scoor Win Voor uitbreiding jachthaven "0" TEXELSE^" couRANT Geen besloten club voor aids-dragers Subsidie kunst en cultuurshow basisscholen c Een open dag EUT096':- De Scoor Win-weken van Opel Peperstraat 44, Oosterend, telefoon 0222 - 318000. VRIJDAG 14 JUNI 1996 nogelijkheden voor het graven poelen en vijvers worden ver- „d. Clandestiene ontgrondin- op het eiland hebben ertoe ,jd dat de regels ter discussie gesteld. Graafwerk op erven boeren of particulieren wordt rtaan vrij gelaten. Op de lande- is, uitgezonderd als het een betreft, nog een aanleg- gunnmg vereist. De provincie igt of de gemeenteraad om in- nming met deze voorstellen, sdagavond komt het onder aan de orde in de raads- imissie ROH. egvergunmngen worden ver- Cd door de provincie, die verant- rdelgk is voor handhaving van de irondmgswet Als een aanvraag II gedaan, vraagt de afelmg nie en Groen van de provincie de eente altijd om advies. De in- p moet namelijk overeenstem- met de bepalingen in het be- imingsplan. el gevallen betreft het aanvragen vijvers of poelen in het buiten gebied. De ontgrondmgswet bepaalt nu dat een vergunning nodig is als de vijver groter wordt dan 25 vierkante meter. Grasland De provincie wil op agrarische bouw blokken 9e omvang van de vergravin gen niet aan een maximum grootte binden. Een A-blok is één hectare groot. Boeren hoeven daar geen aanlegvergunning aan te vragen. Datzelfde geldt voor particulieren in het buitengebied, al is hier de grootte van het vergunnmgsvrije zone 1 600 vierkante meter (omvang bebouwingsvlak). Dankzij een vrijstellingsmogelijkheid kan het bestemmmgsvlak worden uitgebreid tot 5.000 vierkante meter. De provincie vindt dat burgers die méér agrarische grond rond huis heb ben, hier met zonder meer water partijen mogen aanleggen. Hoewel de aankoop met tegen te houden is, is er op deze manier wel duidelijk wat er wel en met mag, concluderen GS. Hiermee wordt wellicht de 4.000 hec tare grasland, streefgetal in het convenant, gehandhaafd. Mocht de raad willen dat buiten de 5.000 vier kante meter toch vijvers worden toe gestaan, dan moet dit terrein de via een artikel 19-procedure de status „natuurgebied" krijgen, concludeert de provincie Aanleg bos De provincie wil agrarische werk zaamheden, die tot het normale on derhoud horen, vrij laten Er blijft wel een aanlegvergunning nodig voor vergravingen in natuurgebieden (A en B). De provincie moet ook toestemming verlenen voor het aanplanten van een bos op agrarische grond en in natuur gebieden (niet voor minder dan 200 vierkante meter). Datzelfde geldt voor bestratingen groter dan 400 vierkante meter of maximaal vijf parkeerplaat sen. Verder mogen tuinwallen niet worden verwijderd en kolken niet ge dempt Voor gemeentewerken, die belast is met controle op naleving van de re gels, wordt een nieuw opsporingsplan ontwikkeld. De provincie houdt ook rekening met noodgevallen „Er is geen aanleg vergunning vereist voor bestrijding van een aanwezige of dreigende calamiteit. I van poelen en vijvers, zoals deze die onlangs aan de Grietjesdijk is gegraven, gaan nieuwe regels gelden. (Foto Gorard Timmerman) iten die wel vijftig jaar niet zijn gevonden. Vogels die ange tijd Texel weer als broedplaats kiezen. Vlinders en icten die uitgestorven werden gewaand. Voor natuur- 4 lebbers is het eiland een waar paradijs. Staatsbosbeheer idt de vinger aan de pols en probeert, door een nieuwe mvan beheer, de natuurwaarden te versterken, zonder ecreatiemogelijkheden te vergeten. n Zo noemt Staatsbosbeheer f (SBB) de komende jaren. Er lltoegewerkt naar verzelfstandi gde organisatie, die daardoor los van de overheid komt te i. Bovendien wordt in 1999 het i'djarig bestaan gevierd Maar par vóór de officiële oprichting SBB werd op Texel al gestart met ising van de mientgronden. Dus ilijk heeft het eiland volgend jaar oht op een feestje urbeheer èn recreatie zijn laan de kernwoorden voor SBB i goed beheerder is echter be- end ingesteld. Vandaar dat de assing met bij alle medewerkers er pgn verloopt", aldus districts- d Roel Klaassen Hij merkt ver- d op dat ook bij de bezoekers de SBB-terreinen kennelijk is van een cultuurverandering, 'ral in het duingebied houden 'en zich beter aan de vastge- routes en de hoeveelheid 'ruil is sterk afgenomen." Mis- n dal deze tendens in de vol- - e eeuw kan leiden tot ruimere stelling van de terreinen. Zakelijk 'delijke SBB-reorganisatie zal in 'aktijk voor Texel weinig gevol- hebben Het nieuwe C|eringssysteem dat wordt inge- heeft voordelen. Voorheen te SBB met een vast budget. I en of lenen was met mogelijk, 'l 1 "iet altijd even efficient met geld "orden omgegaan. Dat wordt inders. telijk zal worden bepaald van soort natuurgebieden er meer ,en komen in Nederland. De jóng ervan in een regio speelt Ptee evenals de kosten die ermee üemoeid om een bepaalde "vorm te beheren en behouden ssis daarvan krijgen plaatselijke 'en wel of geen prioriteit en be- ftfs middelen IPar heeft SBB voor Texel meer '5 miljoen uitgegeven. Daar echter 1.1 miljoen aan pacht. 'Pbrengsien en excursiegelden tegenover. SBB beheert op het eiland ruim 4500 hectare, de lasten daarvan bedragen dus zo'n driehonderd gul den per hectare Nieuwe planten De afgelopen strenge winter staat menigeen nog vers in het geheugen. De winter daarvóór stelde echter qua kou weinig voor Erg nat was het wel. Dat had tot gevolg dat tot ver in de zomer water in duinvalleien stond Daar kunnen orchideeen slecht te gen, zodat bijvoorbeeld in de Hors polders de groenknolorchissen bijna verdwenen, evenals de parnassia en de klokjesgentiaan SBB maakt zich echter weinig zorgen, daar de erva ring heeft geleerd dat in droge jaren het evenwicht snel wordt hersteld. Er werden verschillende nieuwe kleine planten opgemerkt, liggend walstra, glad biggekruid, schild-ere- prijs en haaksterremos Het pluim staartmos vormde op verschillende plaatsen sporekapsels. Dat is zeld zaam in Nederland. De laatste mel ding is uit 1942 bij Bergen Warme zomer Het was een goed jaar voor de keverorchis, die groen bloeit en daar door niet erg opvalt Ook de zeldzame soorten als rozenkransje en adder tong deden het best. Er werden 61 gele hoornpapavers gevonden, maar gevreesd wordt dat dat aantal door de strenge winter flink is afgenomen Hoewel voor paddestoelen een nat voorjaar en een hete zomer geen prettige uitgangspositie is werden in de duinen van de Slufter wel twee grate aardsterren gevonden. Dit is de meest noordelijke vindplaats ooit in Nederland gemeld. De zomer was door de vele zonne- uren uitstekend geschikt voor vlin ders. Behalve de rouwmantels en de koninginnepage werd het heide- blauwtje regelmatig gesignaleerd Sinds '49 was de graafwesp „bijen wolf' met meer op Texel aangetroffen. Deze soort vangt honingbijen en is gezien bij Den Hoorn. De donkere kleur geeft aan dat ze waarschijnlijk op het eiland zijn geboren, want in andere delen van het land zijn ze geelachtig. Dat komt omdat het daar warmer wordt Geen nest Op vogelgebied lijkt 1995 een minder geslaagd jaar. Er zaten weliswaar minstens twee paren roerdompen in het zuiden, maar drie kleine zilver reigers die De Geul aandeden maak ten geen nest. De aalscholver doet dat wel op Vlieland, maar hield Texel nog even voor gezien. Het aantal lepelaars in De Geul nam af, maar er zaten er meer in De Muy De zomertaling is zó zeldzaam ge worden dat tellen geen probleem op leverde. er zat maar één paartje De zeldzame strandplevier liet helemaal verstek gaan, evenals de watersnip en grauwe klauwier. Deze laatste twee waren tot voor enkele decennia regelmatige en talrijk voorkomende duinbewoners. De hoeveelheid bruine en blauwe kiekendieven nam af, maar misschien kwam dat omdat er minder voedsel was. Ook muizen gedijen met erg als het lang nat blijft. Dwergsterns zijn wispelturig in keuze van broedplaats. In De Slufter zaten er minder, maar op andere plaatsen juist meer Weinig uilen Met de weidevogels ging het vorig jaar slecht. Het aantal tureluurs in de Slufter liep terug en ook de wulp was minder talrijk. Van de velduil werden slechts acht paren gezien, maar bij deze soort zijn sterke aantal schommelingen eerder regel dan uit zondering De baardmees, staartmees en de blauwborst pf'ofiteerden van de natte en zachte winter In de Dennen broedden drie paar buizerds en twee paar wielewalen. Passage SBB had het vorig jaar druk. Er wer den Hooglanders en Exmoorpony's losgelaten Zij lijken te voldoen aan de begrazingseis en trekken zelfs meer wandelaars. In De Bollekamer werd zo'n drie hec tare ontdaan van de bovenlaag om de heidegroei meer kans te geven. Het jaar ervoor is de methode op een andere plek beproefd en daar groeit de dop- en struikheide nu massaal. In De Slufter werd een duinvallei her steld die was volgestoven. Hierdoor is opnieuw een natte duinvallei ge- Het college gaat niet in op een ver zoek om bij te dragen aan de op richting van een besloten club voor aids-dragers of mensen die met HIV zijn besmet. De vraag werd gesteld door W. Wentink uit Rijks- wijk en E. Cort uit Den Haag. Een verzoek voor een financiële bij drage leggen b en w naast zich neer. De initiatiefnemers vragen het college of er op Texel een lokatie beschikbaar is voor een dergelijke gelegenheid Volgens de gemeente bestaat er op het eiland geen subsidievorm waar voor de besloten club in aanmerking komt. Het college vindt ook dat er geen behoefte is aan zo'n club Hoe wel geen exacte aantallen van be smettingen bekend zijn, lijkt het om een paar gevallen te gaan Wél con stateren b en w dat op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) oprichting van een besloten club met kan worden verhinderd De gemeente stelt ƒ8.000,- be schikbaar om de artistieke produk- tie „Kunstvulkaan'' in september naar Texel te halen. Het project is intiatief van Triade, de Stichting Centrum voor Kunsteducatie Den Helder en is bedoeld voor leerlin gen van de basisscholen op het eiland. De kunstproduktie, een provinciaal project, omvat een tentoonstelling, films, literatuur, dans, theater en mu ziek. Door het wegvallen van de overheidsbijdrage, dreigde de pro- duktie niet door te gaan. Omdat de gemeente zich altijd op het standpunt heeft gesteld dat de schooljeugd met zoveel mogelijk uitingen van kunst en cultuur in aanmerking moet komen, heeft het college toegestemd in de subsidie-aanvraag De totale uit voeringskosten bedragen 53.905,-. Het toegezegde (maximale) bedrag wordt geput uit het budget voor subsidiëring van particuliere accom modaties door verenigingen en is gespreid over '95 en '96 Bijenvangers. Naar aanleiding van bijenzwermen die in De Koog neer streken, publiceerden we een lijst met namen van Texelaars die men kan bellen om de insecten te vangen Ten onrechte is daarbij ook de naam van J Stark uit Den Burg genoemd. Hij heeft zich uit de groep bijenvangers terug getrokken. creeerd, waar zeldzame planten kun nen groeien. In Eierland werd een vispassage in werking gesteld. SBB heeft daar hoge verwachtingen van Niet alleen omdat soorten als stekelbaarsjes en paling zo de polders weer kunnen bereiken, maar ook omdat het voedselaanbod voor visetende vogels daardoor ver betert Er werd onderzoek gedaan naar de waterhuishouding en keileemlagen in de bodem. Verder werden bij hoeve Zeeburg weer als vanouds ganzen opgevangen Sponsoring Via een bakje aan het begin van een gebied verspreidt SBB na een ge slaagde proef, folders over dat ter rein. Er werden vorig jaar verschil lende nieuwe folders gemaakt, onder andere één in het Duits Dat kon met hulp van sponsoring door vakantie- bedrijven. Er wordt gezocht naar mogelijkheden om ook de brochure over De Geul en De Dennen te ver talen. Bij het Slag van Wuis in De Koog is, met financiële steun van hotel Opduin, een natuurpad aangelegd Het wandelpad van paal 9 naar Loodsmansduin is verhard met klei- schelpen In De Bollekamer werden enkele lage delen opgehoogd, zodat er ook in natte perioden kan worden gelopen De Stichting Natuur- excursies Texel legde bij de Hors meertjes een uitkijkpost aan die voor mensen in een rolstoel toegankelijk is. SBB zal deze beheren In juni werd het 80 km lange Streekpad Texel in gebruik genomen. Overtredingen Omdat de wandelaars zich de laatste jaren steeds beter aan de aangege ven paden hielden, zijn vorig jaar de groene routes al half augustus geo pend. Ondanks deze ontwikkeling deelde SBB bijna 4000 waarschuwin gen en 80 boetes uit. Dit betrof vooral het fietsen op voetpaden. De ernstig ste overtreding werd gemaakt door iemand die eieren liep te zoeken in broedgebied. Om te voorkomen dat enthousiaste mountainbikers zich op wandelpaden uitleven is in samenwerking met twee Texelse wielerclubs een terreinfiets- route gemaakt. Ook werd het fietspad naar paal 9 in gebruik genomen Op gebied van voorlichting had SBB een goed jaar. De Thijsseherdenkingen wakkerden de aandacht voor de Texelse natuur aan. Daarnaast kwamen verschil lende buitenlandse wetenschappers en natuurbeheerders naar het eiland -tZ2g-j Er zit weinig schot in de overdracht van het PEN-bassin aan de ge meente. Doordat meerdere partijen bij de besprekingen zijn betrokken, is de zaak bijzonder gecompli ceerd geworden. Om de voortgang te bespoedigen gaat de gemeente een toekomstvisie voor het bassin en de haven ontwikkelen. Er wordt op verschillende mveau's onderhandeld over het bassin Rijks waterstaat de eigenaar van het koel waterbassin, en het PEN praten over beëindiging van de vergunning voor het gebruik van het bassin Sinds de Door de lang aanhoudende kou heeft de natuur op Texel een ver traging van weken opgelopen Momenteel vindt echter een enorme inhaalslag plaats Volgens SBB-medewerker Erik van der Spek is met te zeggen of de natuur echt schade heeft opgelopen. ..Ze ker in het duingebied zijn sterke schommelingen door weersin vloeden een natuurlijk verschijn sel." De insecten lijken de strenge win ter goed te hebben doorstaan. Een zachte winter brengt vaak meer natheid met zich mee waardoor rotting en schimmelvorming op treedt Dat is schadelijker dan kou. Het droge voorjaar is funest voor planten als teer guigelheil en an dere waterminnende soorten. Hoe de stand echt is. is nog niet vast te stellen. Deze soorten zijn altijd laat en dit jaar dus helemaal'' aldus Van der Spek. Voor de blauwe reigers is de winter drama tisch geweest. Zeker de helft is van de honger gestorven. De toch al met overdadige hoeveelheid roer dompen heeft tevens een knauw gekregen. sluiting van de elektriciteitscentrale is het koelwaterbassin immers overbo dig. Mocht het bad zijn vervuild, komt de schoonmaak voor rekening van het PEN. Ook zullen openingen voor de aan- en afvoer van water worden gedicht. Jachthaven Het koelwaterbassin kan wat de ge meente betreft bij de jachthaven wor den getrokken. Het college wil daarom de zeggenschap hebben over het bassin. Wat betreft Rijkswa terstaat stuit dat niet op problemen. Anders ligt dat met de Dienst der Domeinen, die ook onderhandelings partner is. Betrokkene is ook het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen in Noordhollands Noorderkwartier, die de dijk beheert. Naar verluid is ook US geïnteres seerd in het bassin Door deze verwikkelingen zit er wei nig schot in de overdracht. Het college heeft daarom opdracht gegeven een visie te ontwikkelen voor het havengebied Omdat voor het maken van een degelijk plan spe cialistische kennis vereist is, wordt waarschijnlijk een extern bureau inge schakeld. In verband met de plannen voelt het college er niets voor dat tachtig pro cent van het bassin tien jaar wordt verhuurd aan het bedrijf Aquacultuur. voor schelpdierenkweek. In die pe riode zou dan niets met het bassin kunnen worden ondernomen. B en w willen het bassin maximaal voor vijf jaar verhuren. Mosselkweker Dirk Slik komt in aanmerking voor twintig pro cent van het bassin. (ADVERTENTIE) Ja, ja... gaat-ie> Zit-ie erin? Occecch! Wat een kan sen.. Wij de Opel dealer! Want tijdens de Scoor Win-weken van Opel kunt u een geheel verzorgde rei naar Wembley winnen, voor twee personen, inclusief toegangskaarten voor de finale op 30 juni. Het enige dat u daarvoor hoeft te doen, is vóór 19 juni even bij ons binnen tc stappen om een \vedstri)dformulier in te vullen Als dat geen inkopper is... En we hebben ook nog een hoofdprijs voor u in petto, een 5-deurs Astra Fresh! Standaard met airco, om u wat koelte te bieden tijdens deze hete voctbalzomer. Als u nu toch bij ons bent om het wedstrijdformulier in te vullen, kunt u direct een gratis Dutchv meenemen. Om alvast in de OPEL Q Enpiand stemming te komen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5