Cjrocn 2wartsJ~exels in het harL, estuur useert Jozefschool met Friezen „Medische post goed voor toeristische kwaliteit" „Striktere eisen en strengere sancties" Nationale roem voor Anita 31 fa. Kuip Keuze voor behoud RK identiteit as aangeboord in De Waal Ondernemers over erf kamperen: Tien voor Texel niet op zitting VERDER AT IN DIT l\|Ummer Diploma's, zangtalent en picknicken 2 Drijverschool praat ouders bij 3 Ook meer blauw voor Texel 4 Boeken: vogels en schilderkunst 5 Zuivelmode en een BD-kater 7 Auto op z'n kant Diefstal Kop-staart botsing TEXELS E^COURANT race RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11092 DINSDAG 25 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv itraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS lEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.50 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 J stuur van de Jozefschool in I lurg fuseert per 1 augustus 'et 27 katholieke schoolbe- in Friesland. Samen richten Stichting Katholiek Primair wijs Friesland/Texel op, an de Jozefschool wordt ■dragen. Voortaan behartigt hting alle „bovenschoolse" de dagelijkse bestuurlijke blijven in Texelse handen. irlijke schaalvergroting is in de tijsvvereld een actueel onder- tel zaken die nu nog door de id worden geregeld, gaan bin- 1 naar de gemeente en het bestuur. Dit betekent dat niet de bevoegdheid om beleid te naar besturen gaat, maar ook s'sdie er aan vast zitten. Van- al veel scholen streven naar werking. Ic Waal werd zaterdagmiddag Jl 14 00 uur aardgas aange- |nt Het betrof helaas geen I» ontdekte bodemschat 1'tief gas kwam uit de ge- Iileiding die per ongeluk met fïenboor werd vernield, peurde op het erf vqn Rob pSchipholt. Hogereind 25. tuis men net begonnen met men van een schutting 'fedaarvoor benodigde hard- si)palen te kunnen plaatsen. I in met een palenboorgaten j lakt. Het stomme toeval dat de boor op een halve •t diepte precies de naar de mg lopende gasleiding Ie. Door de gasiucht die uit 'oorgat opsteeg was direct ilijk wat er was gebeurd. Er I correct gehandeld. Via 06- srd alarm geslagen en intus- irerd iedereen op afstand 'oden om te voorkomen dat nde mensen brand zouden orzaken landweer was snel. massaal Ij emtormeerd aanwezig en de ervoor dat de betreffende aiding werd vrijgegraven I Een medewerker van het 'ëdrijf knelde de kunststof ig af en repareerde het lek het aanbrengen van een - elmg De gasvoorziening in buurt is geen ogenblik 'ibroken geweest omdat het een aftakking van de dienst ig naar de betreffende wo ging. (Folo Harry de Graaf) De keuze van het Jozefschool-be stuur voor een „Friese fusie" is op merkelijk. „Behoud van identiteit is belangrijk voor ons", aldus voorzitter Leo Maas „Iedere op levensbe schouwing gebaseerde school ont leent de wijze waarop onderwijs wordt gegeven aan haar identiteit Die bepaalt immers welke normen en waarden de schoolleiding tracht over te dragen op de leerlingen." Meppel Eerst zocht het bestuur naar samen werking met katholieke scholen in de kop van Noordholland Daar was men echter nog niet zo ver eh leek de ken nis om zoiets op te zetten onvol doende voorhanden. Via het admini stratie- en bestuursondersteunende OnderwijsBuro Meppel, waarbij de Jozefschool is aangesloten, kwamen de Texelaars op een ander spoor Het OnderwijsBuro was al bezig met be stuurlijke schaalvergroting van scho len in noord-Nederland en de Texelse Jozefschool kon daarbij aanhaken. „Gezien het vertrouwen dat het buro door de professionele ondersteuning in het verleden bij ons geniet, hebben we besloten op dit initiatief in te gaan." De geografische afstand speelt volgens het bestuur geen grote rol, vanwege de „papieren" aard van de samenwerking. Slechts enkele keren per jaar wordt er gezamenlijk vergaderd. De 28 scholen die bij de nieuwe stichting zijn aangesloten hebben samen ongeveer 4.550 leer lingen. Vrijheid Het bestuur erkent dat een deel van de eigen vrijheid wordt ingeleverd De huidige Stichting Katholiek Onderwijs Texel wordt opgeheven en het auto nome schoolbestuur heet straks „schoolcommissie Jozefschool Texel" en valt onder verantwoordelijk heid van het overkoepelende stich tingsbestuur. In die nieuwe stichting is de Texelse school vertegenwoor digd door twee leden van de school commissie in de Raad van Afgevaar digden Hieruit wordt een dagelijks bestuur gekozen, dat het vastge stelde beleid uitvoert en nieuw beleid voorbereidt. De schooldirecteuren komen in drie clusters bijeen, het directieberaad. De scholen houden een grote vinger in de pap bij de aanstelling van leer krachten en directeuren. De school commissies doen een voordracht voor de benoeming, de beslissing wordt samen met het algemeen be stuur genomen. Voordelen Ouders en kinderen zullen in de prak tijk van de bestuurlijke schaalvergro ting niet veel merken Toch verwacht het bestuur met alleen op lange, maar ook al op korte termijn vruchten van de fusie te plukken. De fusie zal vermoedelijk een positief effect hebben op de werkgelegen heid. leerkrachten die op de ene school door een geslonken leerling ental overbodig raken, kunnen waar schijnlijk makkelijk op een andere school terecht omdat door natuurlijk verloop elk jaar vijf of zes arbeids plaatsen vrij komen Dat betekent overigens met dat Texelse onderwij zers gedwongen naar Friesland moe ten. Als bijkomend voordeel van de fusie noemt het bestuur het met an dere scholen optrekken', waarvan een stimulerende werking op het on derwijs uitgaat. De Jozefschool is met circa 340 leer lingen straks de op één na grootste school van de nieuwe stichting. Al leen een school in Bolsward is nog iets groter Door de groei van het leerlingental wordt het aantal groepen dit jaar uitgebreid tot twaalf en wordt overwogen een nieuw lokaal op de schoolzolder in te richten TVO, TVL en Horeca Nederland af deling Texel vinden het kamperen bij de boer aan striktere eisen moet worden gebonden en dat voor overtreders strenge sancties moe ten gelden. Dat schrijven de orga nisaties aan het college. De onder nemers overwegen bezwaar aan te tekenen tegen de uitbreiding naar acht kampeermiddelen. Tien voor Texel, dat tegen de gemeente een kort geding had aangespanning over de gedoogregeling, ver scheen deze week wegens vakan tie niet op de zitting in Alkmaar. De ondernemers lieten zich eerder kritisch uit over het erfkamperen in hun zienswijze over het bestem mingsplan buitengebied. „Hoewel wij geen tegenstander zijn van deze vorm van toeristisch verblijf, maken wij ons ernstig zorgen over negatieve neveneffecten. Van een zorgvuldige inpassing is in veel gevallen geen sprake. Het karakter van het beoogde toeristische kamperen wordt niet ge waarborgd door de bepalingen in de exploitatievergunningen. Het naleven van de regels laat te wensen over Er is een trend naar mimcampings. (sta)caravanverhuur en vaste jaar- en seizoenplaatsen." Ze zien een ont wikkeling zoals die zich in Zeeland voordoen, waar het erfkamperen grote vormen heeft aangenomen. „Dat tast de kwaliteit van toerisme en landschap aan," Kwaliteitsnormen De ondernemers vinden wél dat kam peren bij de boer in een behoefte voorziet. „Maar het is van belang zekerheden te scheppen dat het erf kamperen op korte en langere termijn blijft beantwoorden aan strenge land schappelijke en toeristische kwaliteit snormen." Ze vinden dat de kampeervorm thuis hoort in het convenant-overleg. Afge zien van TVL, zouden ook Horeca Texel en TVO daarbij moeten worden betrokken, vinden de briefschrijvers „Wellicht kunnen goede afspraken worden gemaakt, teneinde de belan- Klaas Eissen hijst de vlag. (Foto Harry Ju Graaf) Door het hijsen van de Rode Kruis- vlag stelde dokter Klaas Eissen zondagmiddag de Medische Post aan de Nikadel In De Koog in ge bruik. Na drie jaar te hebben ge werkt met gehuurde containers, heeft de post nu de beschikking over een echt en definitief gebouw, onderdeel van het Koger dorps huis. Elk hoogseizoen (dit jaar tot 23 augustus) zullen toeristen hier dag en nacht terecht kunnen voor medische hulp. Die hulp wordt ge boden door vier artsen en vijf as sisterende verpleegkundigen die elkaar bij toerbeurt afwisselen. Ze beschikken in de post over facili teiten die niet onderdoen voor een gewone huisartsenpraktijk. Een dergelijke voor toeristen be doelde medische post is uniek in Nederland. Dat deze voorziening in een behoefte voorziet is de afgelopen drie jaar duidelijk gebleken. Zo'n 2500 vakantiegangers per seizoen klopten bij de post aan om medische hulp Dat is ongeveer in overeenstemming met de prognose die werd gemaakt toen de gezamenlijke Texelse huis artsen en de gemeente dit initiatief namen. Het nu in gebruik genomen definitieve gebouw verschilt qua oppervlakte met zoveel van de containers, maar bevat meer faciliteiten en ziet er veel beter uit Ook de isolatie is beter zodat men in het gebouw weinig last van de zomerhitte zal hebben. Naast wacht ruimte met balie en administratie is er een laboratorium, behandelkamer, spreekkamer, tweede spreekkamer, gen evenwichtiger op elkaar af te stemmen Als b en w de gevraagde garanties en waarborgen verstrekken, wordt gro tendeels aan de bezwaren van TVL. TVO en de horeca tegemoet geko men Wethouder Schilling (ruimtelijke orde ning) verwacht niet al te veel proble men „Het kamperen bij de boer met natuurlijk in goede banen worden geleid Ik denk dat er best goede af spraken zijn te maken Tien voor Texel Over de gedoogregeling zegt Schilling, die wél op de rechtszitting in Alkmaar verscheen, de rechter een duidelijke uitleg te hebben gegeven. „De gedeputeerde had geen be zwaar tegen de uitbreiding naar acht standplaatsen. Een artikel 19-proce- dure was echter niet de geeigende weg. Daarom is voor de gedoog regeling gekozen Tien voor Texel, die de rechtbank wegens vakantie om uitstel van de zitting had verzocht, was afwezig. De rechter oordeelde dat de schriftelijke toelichting volstond en dat de kwes tie een spoedeisende afhandeling verdiende. Volgens Tien voor Texel zijn er inmiddels 1 704 slaapplaatsen beschikbaar voor kamperen bij de boer, aanzienlijk meer dan de gere serveerde 1.600. De vereniging ver wijt de gemeente op verschillende onderdelen in deze zaak onzorgvul dig te hebben gehandeld. invalidentoilet en zelfs een douche voor de behandeling van brandwon den. Huur De medische post hoort tot de eigen dommen van het dorpshuis en wordt door de Stichting Medische Post (Stimepo) gehuurd. Met de ontvan gen huur kan het dorpshuis de rente en aflossing van deze investering betalen Dat kan ook als de Stimepo in gebreke zou blijven, want de ge meente heeft daarvoor garantie afge geven Hoewel de post ook 's nachts is be mand (de dienstdoende arts slaapt er) functioneert deze dan alleen voor noodgevallen. Andere patiënten zijn welkom van 8.00 tot 22.00 uur. Als het met zeer spoedeisend is moeten Anita 31 van de Arno en Cees Kuip van hoeve Kilstee heeft op de Na tionale Rundvee Manifestatie (NRM) in Utrecht zaterdag hoge ogen gegooid. De A1-koe, als beste uit 5.000 Noordhollandse koeien geselecteerd, eindigde op de tweede plaats in de Provinciale Groepskampioenschappen. In de middenklasse eindigde ze bij de beste tien koeien van Nederland. Anita 1 is door de firma Kuip zelf ge fokt met veel zogenaamd Holstein- bloed. Bij de voorgaande vijf genera ties koeien werd op Kilstee al met Amerikaanse of Canadese stieren gewerkt. De eerste Anita kocht Kuip in 1973, toen de ligboxenstal werd gebouwd. In 1995 werd nazaat Anita 31 uierkampioen tijdens de winter- show. Ze beschikt over een goed exterieur, een mooie uier en sterke benen Zwartbont Van de 65.000 koeien die in Noord- Holland in de melkcontrole zitten, mocht Anita 31 als één van de elf geselecteerden mee naar de NRM in Utrecht Er was nog een Texels koe genomineerd, van de familie Rutten. Door een ongelukje kon ze helaas niet mee. Anita 31 maakte ze deel uit van de Noordhollandse groep zwartbonte koeien die met zes koeien in de ring trad. Ondanks dat het Noord-Holland, dat vergeleken met Friesland veel minder koeien heeft, moeite kostte een gelijksoortige groep samen te stellen, eindigde de provincie toch als tweede achter winnaar Gelderland, maar vóór Friesland. Na de groepskeuring liep Anita 31 mee met veertien andere koeien in de middenklasse rubriek. Toen de jury vijf koeien naar de kant haalde, mocht de Texelse gewoon doorstappen, waarmee ze zich onder de beste ne gen schaarde. Toen de jury er vervol gens weer vier naar de kant haalde, moest ook Anita 31 de ring verlaten. Uit de positieve waardering van het kennerspubliek rond de ring, bleek echter de hoge kwaliteit van de koe. ze wel een afspraak maken (telefoon 32 72 70) De afgelopen seizoenen kwam het merendeel der patiënten onaangekondigd, waardoor ze soms lang moesten wachten. Gemiddeld kunnen zo'n zes patiënten per uur worden geholpen. Noorden De huisartsen zien graag dat toeris ten uit De Cocksdorp en omgeving zich niet vervoegen in de medische post in De Koog maar in de praktijk van de artsen R. van den Bent en J. Hoekstra, Kikkertstraat 12, telefoon 316234. Regel is dat de patiënten na afloop van de behandeling contant betalen. Die plicht geldt niet voor aangeslo tenen bij een (Nederlands) zieken- Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag op de Bosrand- weg bij De Koog een Fiat Panda op z'n kant gezet. De auto, eigendom van een 65-jarige Utrechtse vrouw, werd een slag in de rondte gedraaid, waarbij een zwarte Mazda aan een portier werd geraakt. De Fiat bleef als een wonder onbeschadigd. fonds, maar dan moeten ze wel hun ziekenfondskaart kunnen tonen Het is uiteraard van het grootste belang dat de toeristen weten van het bestaan van de medische post en van de medische voorzieningen van Texel in het algemeen. Er is daarom een foldertje gemaakt,, waarvan wordt gehoopt dat alle logiesverstrekkers deze aan hun gasten zullen uitreiken. De logies verstrekkers kunnen de folders gratis afhalen bij hotel Opduin in De Koog, de medische post zelf, de VVV in Den Burg en bij de praktijk van de artsen H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24 in Ooster end. Met wat meer moeite .dan in vorige jaren heeft de Stimepo artsen kunnen aanwerven voor de post. Het zijn Hans Douwes, Frans van Merriën- boër, Jan Willem van Spijker en Bart Doornbosch. Maatschap Voor het eerst zijn de assistenten van Lees verder pagina 5 Uit een caravan op camping Kogerstrand zijn in de nacht van za terdag op zondag verschillende spul len gehaald. De bewoner ontdekte dat de ritsen van de voortent open stonden. Hij mist een jerrycan, een tas met portemonee en rijbewijs en een mapje met het kentekenbewijs van zijn auto Dit laatste werd later in de omgeving van de caravan in het struikgewas teruggevonden Een overstekende moedereend met kuikens was gistermiddag de aanlei ding voor een aanrijding op de Nieuw- landerweg Toen het gezinnetje plot seling uit de berm de weg op drentelde, stond een 57-jarige automobiliste uit De Cocksdorp bo venop de rem Een dodelijk ongeval was voorkomen, maar wel ontstond blikschade omdat een achterop ko mende auto, bestuurd door een 28- jarige vrouw uit Cuijk, achterop de Cocksdorpse botste (ADVERTENTIE) Arno en Cees Kuip van hoeve Kilstee met hun koe Anita 31. órttt ^yurt Jirrii rt ba hurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MARTIN TflOMP IjUWTXn OPENBARE BIBLIOTHEEK (Foto Gorord Timmerman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1