teso SBB hoopt op ton van picknickactie Volwassenen bekronen cursus met certificaat Kiekendief afgeladen vol voor zangtalent Voor herstel duinheide Tuinen kijken inspirerende bezigheid Agenda Grote rommelmarkt voor Hoornder kerk Fietspad langs Limietweg valt duurder uit TEXELSE^? courant Daverend slot van Time Out Meisjes danser) Oosterender tei Soepeler regels aanleg vijvers £'v,lA'-> Geslaagde cursisten ondertekenen hun diploma 's. (Foto March Heijnen) DINSDAÓ 25 JUNI 1996 Onder het motto 'driemaal is scheeps recht' is er zaterdag voor de derde keer dit jaar een grote rommelmarkt in Den Hoorn. De opbrengst is ten bate van de restauratie van het fa meuze Hoornder kerkje De markt, die voor elk wat wils biedt, wordt ge houden van 9 00 tot 14.00 uur op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg, tegenover het voetbalveld In de loods is een enorme hoeveel heid boeken en electrische appara tuur uitgestald. Men kan daar ook te recht voor koffie met cake Vóór de loods bevinden zich de kramen met rommeltjes", maar ook zijn oliebol len verkrijgbaar. Achterom staan de wat grotere artikelen, zoals kooien, rieten manden en meubelen Voor een fietspad langs de Limietweg heeft de gemeenteraad een ton opzij gezet. In gemeentelijke publikaties waarin het pad opduikt staan echter verschillende bedragen vermeld. Dat deed Dick Drijver van Texels Belang dinsdag de vraag stellen in welke uit voering het pad nu eigenlijk wordt gemaakt. Wethouder Schilling ver baasde de hele raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid door te verklaren dat met de aanleg een bedrag van meer dan vier ton is ge moeid. ,,Zo is het voorstel tenminste naar de provincie gegaan.' Dat verbijsterde Drijver Hoe kan dat nou? Er is een radsbesluit over een ton.De wethouder verwees de dis cussie naar een later datum ,Wie weet, trekken we het pad een stukje door" deed hij geheimzinnig. De zaterdag gehouden open dag van de Texelse tuinclubs is een succes geworden. Zoals de be doeling was hebben tal van men sen de gelegenheid te baat geno men om in de zes opengestelde tuinen een kijkje te nemen. Het waren merendeels vrouwen, waaronder velen die zetteen sier- tuin hebben of plannen koesteren in die richting. Al kijkend, verge lijkend en pratend met de eige naar konden ze zo heel wat infor matie en inspiratie op doen. Texel telde oorspronkelijk eén tuinvereniging die drie jaar gele den zijn voorlopig laatste open dag hield Nadien werden de tuin clubs De Spriet en De Waal op gericht en zes tuinen van leden van deze clubs werden zaterdag geshowd. Wat onder andere dui delijk werd is dat een tuin met groot hoeft te zijn om uit te blin ken. Ook op een klein erf kan iets heel moois tot stand worden ge bracht. Ook was m de meeste tuinen te zien hoe aardig planten kunnen worden gecombineerd met zithoeken, vijvertjes en keramiek Een voorbeeld van keramiek in de tuin zijn de door Kerstin Edelmann uit Eierland gemaakte reusachtige huis jesslakken in de tuin van Tinie Drijver aan de Achtertune in Oosterend. Een vergelijkbaar ef fect hebben de cementen afgietsels van rabarberbladen, die zijn gemaakt en toegepast door Gerda Bloem aan de Anker straat in hetzelfde dorp In de' meeste geshowde tuinen werd gelegenheid geboden om wat te eten ofte drinken, wat veel gezel ligheid uitlokte. De organisatie had gezorgd voor een leuk geïllustreerde brochure met een beschrijving van de geshowde tuinen. De foto werd gemaakt in de tuin van Time Drijver. (Foto Harry do Graalj Wethouder Eelman (onderwijs) was vrijdag van de partij bij de af sluiting van het schooljaar van het volwassenenonderwijs. Veel cur sisten bekroonden hun cursus of opleiding bij het Open Leer centrum Texel met een officieel certificaat. Twee van de cursisten, Janny van der Graaf en Alie Boer ontvingen zelfs een volledig mavo diploma. De prestatie van het tweetal is bewonderenswaardig omdat lang met alle vakken jaarlijks worden gegeven. Het minimum aantal deelnemers dat nodig is voor het doorgaan van een vak wordt namelijk met altijd gehaald Daarom duurt het vele jaren voor men voldoende examenvakken kan afron den Het merendeel van de leerlingen van het Open Leercentrum ontvangt aan het eind van een cursusjaar een schoolverklaring Daarin staat welke cursus ze hebben gevolgd en hoe ze werden beoordeeld. Hierbij gaat het ook om officiële beoordelingen, zoals de cijfers van schoolonderzoeken mavo en havo en cito-toetsen voor de anderstaligen. Spaans duo Vermeldenswaardig is dat de Span jaard, Gaby Marin Nederlands leert. terwijl zijn vriendin Colette Kikkert het mavocertificaat voor Spaans heeft gehaald beiden bij het Open Leer centrum Texel. Wethouder Nel Eelman, die het vol wassenenonderwijs een warm hart toedraagt, was aanwezig. Niet alleen om de cursisten toe te spreken, maar ook om persoonlijk een woordje met ze te wisselen ze vroeg een aantal oud-cursisten naar hun ervaringen met het Open Leercentrum. Rond het officiële gedeelte was de nodige ruimte voor gezelligheid gepland. Geslaagden Certificaat mavo Duits E M Adn-aansen. D Akkerman. M Backer, D.J.Bervoets, PLM Blom A van IJsseldijk. J Kamps C.A.Posima, J M Roozen, T van der Star. A G.J Veger, M.H Zi|m, Certificaat mavo Frans C D M. Blom, A Boer C G van der Horst J M kuipers. A C. de Porto. D de Vnes, C.A.E Witte Certificaat mavo Spaans W A Braam, H E A C kievits, C M Kikkert E M.Struijs. Certificaat mavo Engels P J Bakker, J S. van der Graaft, A.J Kooger Schoolverklaringen Voor de cursus Uitspraak van het Neder lands A Czaplinska. K Franzkowiak, R Kraus. A Poobalasingam. M Robati B.Sanz I Scholz- Lmkenbach, M Silva de lourdes. M Sobieraj FXie; Diverse modules mavo Nederlands A Blommaert. B Flahive. K Kowatchewa, R Kraus. C Poleacov. M Sobieraj, Een dagje artiest zijn. Dat beleef den zeventien Noordhollandse jon gens en meisjes die zondag in theater De Kiekendief op De Krim meededen aan het Vara Kinder songfestival. Voor een bomvolle zaal etaleerden de deelnemertjes hun zangtalent. Mascha Nooij uit Den Burg die optrad met achter grondzangeresje Anouk Visee, ein digde op de gedeelde vierde plaats. De twee 9-jarige Texelse meisjes waren het enige duo in de Noord hollandse finale van het songfestival. Met het liedje „Als we jou met hadden gehad1' deden ze het goed en kregen ze een groot applaus Uiteindelijk vie len ze buiten de prijzen, maar de jury beloonde alle deelnemers die niet bij de beste drie hoorden met een ge deelde vierde plaats In elk geval konden Mascha en Anouk terugzien op een heel leuke dag Zo kregen ze een gezamenlijke lunch met de andere deelnemers en medewerkers. Ook de repetitie en het optreden zen waren Dijzondere erva ringen. Voor het eerst stonden ze op een podium met professionele appa ratuur en een bekende presentator, Henk Westbroek van Radio 3. De sfeer was ongedwongen, mede om dat de ouders er niet bij mochten zijn en in de zaal moesten afwachten Alle liedjes waren afkomstig van de „Kin deren voor kinderen"-cd's. Met Majel Lusterhouwer, al jaren koorleider van KvK. had de jury zondag dan ook een deskundige voorzitter De ontspannen aanpak van de orga nisatie leverde een aantal spontane' momenten op Een mooi voorbeeld was een 8-jarig meisje uit Amstel veen, dat als laatste aan de beurt was en de rumoerige zaal binnen enkele tellen stil kreeg met haar ongekun stelde optreden. De tweede prijs was haar beloning De winnares, de 11- jarige Daphne Groot uit Westzaan, stak er volgens de jury duidelijk bo venuit. Zij gaat door naar de landelijke finale. Overigens tot woede van de ouders van een andere kandidaat, die vonden dat hun kind had moeten win nen. cursie gemaakt. Aanmelden bij EcoMare, kosten f7,50. Aan een natuurexcursie „strand" waarbij dieren worden gevangen met een net, kan tussen 11.30 en 12.30 uur worden meegedaan. Aanmelden bij EcoMare, kosten f7,50 Een tocht langs kerken en andere historische objecten gaat om 14.00 uur van start bij De Schuilhut in De Koog. Wie met over een auto be schikt, kan instappen bij een an der. Gratis. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 15 uur „Barb Wire". Vrijdag 28 juni De wielervereniging houdt een ploegentijdrit over 24 kilometer. Start bij het voormalige PEN-ge- bouw te Oudeschild Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19 00 en 21.15 uur „Barb Wire". Zwembad Molenkoog is vanaf 16.45 uur gesloten wegens diplomazwemmen. Het 17e festival Texeljazz gaat 's avonds in het centrum van Den Burg van start. Zie de speciale jazzkrant. Time Out (Ouwe ULO) sluit het seizoen met optredens van de bands Chicken Squad en Deluge. Vanaf 20.00 uur. In de Vrije School houdt Giep van Werven een lezing over „Innerlijke Groei". Entree f7,50. Info: telefoon 319426 Zaterdag 29 juni Tussen 6.30 en 7.00 uur kan in het wachtlokaal op het veerhaven terrein worden gestart vooi wandelronde om Texel. Bij dc nish op dezelfde plek live mui Deelname kost f 15,- Infos Roest, telefoon 314451. Op het terrein van Axel Lap aan Witteweg bij Den Hoorn wordtj 9 00 tot 14 00 uur rommeltjesmj gehouden ten bate van de rest ratie van het Hoornder kerkje. In Cinema Texel draait om 14. uur „De Boefjes" en om 21.15, „Barb Wire". Extra afvaarten (halfuursdiens Vrijdag 28 juni afvaart Texel 9. tot en met afvaart Den Hel: 16.05 uur. Zaterdag 29 juni ah/a Texel 8.35 tot en met afvaartD Helder 15.05 uur. Wachttijden: Er worden zowel Den Helder als op Texel ge wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudeschil: Di. 25 1.50 en 14.37 c Wo.26 2.45 en 15.40 c Do. 27 4.20 en 17.34c Vr. 28 6.05 en 18 45c Za. 29 7.25 en 19.56c Zo. 30 8.35 en 20.56 c Ma. 1 9 15 en 21.50a Di. 2 10.20 en 22.55 c Aan het strand is het ongeveer een uur» der hoogwater De zon komt 30 juniopas 5 22 u en gaat onder om 22.02 u„ Ijj volle maan. 25 juni doodtij, 2 juli spnr$ De zaden daarvan zijn lang kiem- krachtig. Struikheide verkleurt het duingebied in augustus dieppaars. De.bloemen produceren veel nectar en stuifmeel, voeding voor insecten. Een bewerking met de machine kost SBB ƒ10.000.- per hectare. De bij drage van het picknick-project is dus bijzonder welkom „We zijn bezig met een inhaalslag. Als de opbrengst meevalt doen we misschien dit jaar wel méér dan die negen hectare. Of we schuiven een deel van het werk door naar volgend jaar." Volgens Van der Spek blijft een be handeld stuk wel 30 tot 50 jaar goed. begraasde gebieden zelfs nog langer. „Het is dus niet de moeite om zelf zo'n machine aan te schaffen." De kans bestaat dat Libelle later nog meer aandacht aan de Texelse dui nen besteedt. „Ik denk dat ze wel willen zien hoe het is geworden als het klaar is." Jongerensoos Time Out beëindigt het seizoen vrijdagavond met een daverend slotfeest, aanvang 20.00 uur. Hoewel de soos in de zomer dicht gaat, gaan de activiteiten van het Jeugd- en Jongerenwerk door. In juli gaat het „skatepark" op de oude tennisbanen van Deuce aan de Elemert open. Het slotfeest begint met een optreden van de jonge band Chicken Squad (onder voorbehoud). Later op de avond treedt Deluge op. Tussendoor demonstreren de Time Out-danse- ressen die aan het begin van het sei zoen het podium hebben ingewijd, hun nieuwste dans. Zij sluiten het seizoen af op muziek van hun Pink pop-idool Alanis Moriset. In een tent op het ..schoollantSf. veld achter de School met dei hebben groepen meisjes i Cocksdorp en Oosterend een dansuitvoering gegeven. Vot was het de afsluiting van helse, waarin zij een cursus jazz-bsIT den onder leiding van KlarmaCt Komend seizoen staan wede i» sussen op het programma. Da jes, in de leeftijd van 12 tot tf voerden viermaal twee danss De voorstelling werd niet alleenl woond door familie en bete maar ook doorvreemdentft de her en der verspreide posit het evenement waren afgekoti Het „skatepark" is volgende w in gebruik, maar nog niet volle: gericht. Momenteel staat de ra" evenals een zelfgemaakte sela piramide voor skaters en bos Ook gaat de kleine kiosk open tweede week van juli ar" nieuwe attributen, waarmee des en ontmoetingsplaats wordt pleteerd. Op de naastgelegens weide (ijsbaan) komen aan ds van het skatepark twee v» doeltjes, uitgeleend door W '94 De jongerenvakantiekaartis1 gens een groot succes. Op de' dag waren alle honderd kaarte" deur uit. De laatkomers kwal" een reservelijst ledereen dieo; lijst staat, kan alsnog een kaart' len bij Time Out. Voor de cursus V.B.-jaar: Els Boon, Janneke Bakker Gretha Slikker Marlha Witte, Jan Post. Selva Karibo, Els de Graaf, Ineke Witte, Lex 't Hart. Tine Brand Type diploma: Selva Kanbo, Martha Witte, Els de Graaf. Tine Brand Ineke Witte, Lia Koning, Nel Timmer CITO-toetsen anderstaligen, niveau 1 t/m 5 Groep 1 Gabriel Ablahad, Mohammed. Afrasiabi. Elzbieta Bakker, la Djokadze, Litton Jashim Uddin, Otar Kikvidze, Nedziba Mustafic. All Reza Naderi, Naiet Same. Aida Tagmanan, Groep 2: Gohar Akopian. Aramais Azoutouman, Ah Alseffar, Hibal Belardo. Kevser Demiri, Johnson Kennet. Antoun Kanbo. Linda Korkis, Nermma Tairovska. Groep 3 Paul Boudreau. Pauline Collins, Narcis Imamovic, Azira Urrnsic. Hadzaga Umisic. Ingeborg Neuenhaus Javier Mann Maria de Silva Selva Karibo. Barry Kabore. Cecile Fel. Anya Czaplmska. Dinsdag 25 juni Voor het S8S6-programma „Over de rooie" worden sinds 12.30 uur opnamen gemaakt op het terrein van Jaap Zuidewind aan de Schilderweg bij Oudeschild. Pu bliek welkom. Voor Avro's Sterrenslag worden in De Koog de laatste opnamen ge maakt 's Middags bij de Brink en s middags op het dorpsplein. De wielervereniging houdt op het parcours bij Den Burg een crite rium. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. Musica Texla onder leiding van Marike Stovemck en het Texels Vrouwenkoor onder leiding van Arie Groen geven een zomeravondconcert in de Her vormde kerk van Den Burg. Toe gang gratis; na afloop collecte Aanvang 20i15 uur In Cinema Texel draait om 21.15 uur „Up Close Personal". Woensdag 26 juni Van 9 00 tot 11.00 uur wordt op het wad bij De Cocksdorp een excur sie gemaakt Aanmelden bij EcoMare; kosten f7.50 In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boefjes" en om 21.15 uur „Up Close Personal". In de aula van openbare scholen gemeenschap De Hogeberg wor den de diploma's uitgereikt Fees telijke bijeenkomst vanaf 20 00 uur. Donderdag 27 juni Van 10.30 tot 12 30 uur wordt op het wad bij De Cocksdorp een ex- Minder regeltjes, daar stemde de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dinsdagavond van harte mee in. Daarmee lijkt de aanlegvergunning, nu nog vereist voor de aanleg van vijvers groter dan 25 vierkante meter, overbodig te worden. Alleen bestaat nog ver schil van inzicht in de uitwerking. De gemeente stelt twee opties voor. Bij de eerste wordt het aanleggen van een waterpartij op agrarische grond van meer dan 5000 vierkante meter aan banden gelegd Op die manier kan mede de hand worden gehouden aan de oppervlakte aan grasland op het eiland. Bij de tweede optie wordt wel mede werking verleend aan een vijverpartij buiten de totale oppervlakte van 5000 m2 Gedacht wordt om dan de be stemming „natuurgebied" te verle nen, daar zo'n vijver een ecologische functie kan vervullen. D66, Texels Belang en Groen Links verklaarden zich voor de eerste mo gelijkheid. PvdA en VVD kozen optie 2. Dick Drijver van Texels Belang wil een extra regel laten opnemen dat de grond die door het graven van een vijver overblijft niet als wal wordt ge bruikt „Dat heeft teveel invloed op het landschapsbeeld." Hij kreeg steun van de PvdA. Door meer picknicken de duinen op Texel redden. Dat is de bood schap van het damesblad Libelle, Staatsbosbeheer, de Hema en de VSN-groep. Deze initiatiefnemers proberen het picknicken te stimu leren. Met speciale acties wordt geld ingezameld en een deel daar van komt ten goede aan een herstelproject voor de Texelse dui nen. „Hoeveel? De schatting be draagt een ton, dus daar hopen we dan maar op", aldus SBB-woord- voerder Erik van der Spek, De initiatiefnemers van het project rie pen zondag j.l. uit tot Nationale Pick nick-Dag. De bedoeling van de jaar lijks terugkerende evenement is mensen stimuleren om vaker de na tuur in te trekken. Die natuur wordt gesteund door een deel van de op brengst van de verkoop van picknick- kleden en -manden van de Hema, de speciale „zomerzwerfkaart" van bus ondernemingen en de telefoon opbrengsten van de Picknick-weerlijn van Libelle aan SBB Texel te geven „Hoe ze bij ons zijn gekomen? Ze wilden iets met duinen Libelle werkt vaker met ons samen. SBB kwam met een lijstje waar ook het Texelse project op stond en dat vonden ze een goede keuze", aldus Erik van der Spek. Hij heeft medewerking ver leend aan diverse publikaties in Libelle over het Texelse duinproject en een uitzending van Radio Noord holland op zaterdag Een deel van het Texelse duinheide- qebied is verouderd, verdroogd en door zure regen aangetast. Vroeger werd heide gemaaid en gestoken als brandstof en om zandpaden mee te bedekken. Dat gebeurt met meer, waardoor heidestruiken verouderden. Daardoor ontstaat een eenzijdige begroeiing. SBB probeert heide te verjongen. In brand steken is een methode, die echter niet erg subtiel is. Bovendien geeft dat risico's voor diverse dieren die in het gebied leven. Maaien is een andere methode, maar daardoor ver andert de ondergrond met genoeg. Plagmachines die in Drente en op de Veluwe worden ingezet, zijn in het oneffen Texelse landschap niet bruik baar SBB Texel heeft enige jaren geleden een machine ontdekt die wel aan de eisen voldoet. Een proef twee jaar geleden was een groot succes. Vorig jaar is nog eens drie hectare heide onder handen genomen en voor dit jaar staat negen hectare op het pro gramma. Duur grapje De machine, die wordt gehuurd en gehanteerd door aannemersbedrijf Tatenhove, wordt selectief ingezet in verschillende Texelse duingebieden. „We willen de variatie zo groot mo gelijk houden", verklaart Van der Spek „Jong en oud door elkaar, zo dat allerlei soorten vegetatie en dier soorten als insecten in een klein ge bied voorkomen," Wat de machine doet zit tussen maaien en plaggen in. Daardoor krijgt struik- en dopheide weer een kans.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2