Raadselachtige zin leidt tot aanvaring Politiesurveillanten nemen voorproefje Beleidsplan '97-2000 Meer blauw op straat Martin Tromp vernieuwt zaak BedrijvigA$%/ lüCOURANT B&W: consorten opheffen Gea de Ridder Z-dressuur Dick Hoekstra winnaar perfecte surfmarathon Flippo-actie verlengd Scholen besluil jaar met slagb Zwaar weer voo wielrenners -512 22 22 Sfeervol feest midzomernacht Trainingen A.V.Tex „Over de roooie is verzet m Senior Choir imponeerde met kwaliteit Eén zin leidde dinsdagavond tot een woordenwisseling in de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. ,.Een integrale afweging op lokaal niveau moet het mogelijk maken om te kiezen voor een sub-optimale oplossing binnen een milieu-aspect, die past binnen een optimale milieu- en leefkwaliteit voor het gebied als geheel. Deze en nog meer onbe grijpelijke ambtelijke taal is te vin den in het gemeentelijke beleids plan voor 1997 tot 2000, dat deze week in alle commissies aan de orde kwam. „Sub-optimaal9 Wat is dat?" Pieter de Groot (D66). zelf ook niet vies van moeili|ke zinsconstructies, kwam er met uit. Hij wilde de zin uit het plan schrappen. ..Zet maar dat we binnen de grenzen van de landeli|ke regels naar optimale oplossingen zoeken." Hij kreeg meieen Dick Drijver (Texels Belang) op zijn nek. die de zin juist bijzonder goed geformuleerd vond ..Er wordt mee bedoeld dat we soms qua milieu op een onderdeel inleve ren om er in totaal beter uit te komen Het leek De Groot onwaarschijnlijk dat je iets schadelijks voor het milieu kunt toestaan en dat het er uiteinde lijk beter van wordt. Noemt u mij één voorbeeld", daagde hij uit. ..En kom Niet groter, wel een betere presen tatie. Dat is het resultaat van de verbouwing bij juwelier Martin DINSDAG 25 JUNI 1996 TTZYTZT CT7 /i natuurlijk niet tippen aan het ge halte van het Senior ChoirDe wijze waarop de zang in het kerk gebouw tot zijn recht kwam liet te wensen over. mogelijk omdat de geluidsinstallatie ingeschakeld bleef waardoor de nagalm teveel werd versterkt. De uitvoering werd afgesloten met een geza menlijk optreden van kinderkoor en Senior Choir. (Foto Harry de Graaf) Een consort is een stukje grond in een perceel dat eigendom is van ie mand anders dan de hoofd- gerechtigde van het hele stuk. Op Texel zijn nog een paar van derge lijke consorten. Het kadaster heeft voorgesteld die op te heffen en het college van b en w vindt dat een goed plan. Vaak is het bij een grondeigenaar met eens bekend dat een stukje van zijn grond met van hem is De consorten zijn in een grijs verleden ontstaan door onnauwkeurige kadastrale boekhouding Veel consorthouders zijn niet eens meer te achterhalen omdat de oorspronkelijke gerech tigden al lang zijn overleden Het kadaster wil alle consorten op naam stellen van de hoofdeigenaren van de percelen waar ze liggen De gemeente kan haar consorten ook verkopen, zoals in het verleden wel is gebeurd, maar het college vreest dat de opbrengst niet in verhouding staat met het werk en de kosten van de procedure. Bovendien kost het niks als het kadaster de zaken afhandelt Zij laten voor hun rekening één notariële acte maken, waarin alle overdrachten zijn geregeld. Het betekent dat 199 vierkante meter aan particuliere consorten gemeente lijk eigendom wordt maar dat 156 vierkante meter gemeentegrond met gesloten beurs aan particulieren wordt overgedragen. als het zonder zwaailicht kan Onder leiding van politieman Peter de Vries namen de zeven, waaronder vijf vrouwen, de werkzaamheden door die ze op het eiland zullen tegenko men. ,,De surveillanten hebben de zelfde bevoegdheden als agenten' aldus Rob Out..Ze dragen ook hand boeien en een wapenstok Het enige verschil is dat ze geen wapen heb ben." Het achttal heeft een contract van zes jaar en kan daarna, na een opleiding, doorgaan als agent Het is duidelijk iets anders dan stadswachten", ver klaart Out ,,Het heeft ook mets met een werkgelegenheidsproject te ma ken. Er werden dezelfde eisen qua vooropleiding gesteld als aan agen ten. De surveillanten hebben alleen een iets kortere opleiding gevolgd." met aan met het ammomak- beleidsplan, want dat is door de pro vincie afgeketstHij kreeg steun van PvdA'er Terpstra, maar Jan Koolhof van het CDA schaarde zich achter Drijver, ..Door deze zin is een prakti sche invulling mogelijk. Het milieu wordt hierdoor met geschaad." Lage rente Terpstra merkte op dat er niet staat dat Texel binnen de grenzen van de wet zal opereren. „Daar gaan wij met buiten", vond Koolhof. Maar dat le verde hem een reprimande van Erna Eelman op (VVD) „Met het ammomakplan wél' U moet daar wel eerlijk in zijn Ook Groen Links had moeite met de kreet „sub-optimaal". Jaap Vlaming. „Het klinkt als een percentage van een percentage van een lage rente Tromp, die vrijdag de deur opende van z'n vernieuwde zaak. Met zowel Texelaars als toeristen als doelgroep beschikt juwelier Martin Tromp over een breed assortiment aan goud, zilver, briljanten, horloges, klokken en barometers. Bij de oude inrichting van de 24 jaar oude zaak was er echter onvoldoende ruimte om al de kostbaarheden goed te presen teren „We moesten al snel een greep uit de brandkast doen om een klant iets te laten zien." Dankzij een grotere vitrinewand kunnen de siera den en uurwerken betere en over zichtelijker worden geëtaleerd. De klant kan voortaan in alle rust zijn of haar keus bepalen. Een nieuwe, na tuurstenen pui. een andere huisstijl en een frissere kleurstelling zorgen voor een betere presentatie van de sieraden. „Want mensen die bij een juwelier binnen stappen, komen toch om zichzelf of een ander te verwen nen. Daar moet de sfeer van de zaak bijpassen." Groter is de winkel dus met gewor den. „We willen toch een kleinscha lig bedrijf blijven. Want dat hoort bij Texel Gea de Ridder uit Eierland heeft met haar pony Billy vrijdagavond tijdens een dressuurwedstrijd in Den Helderyl56 punten behaald in de klasse M2. Door dit winstpunt heeft ze er genoeg vergaard voor de promotie naar de klasse Zwaar. Gea is door deze prestatie de derde Texelse ponyruiter die ooit deze zware klasse heeft bereikt. Eerder lukte dat Lieneke Roeper en Chloe Weel. maar zij hebben inmiddels de pony's vaarwel gezegd. De 13-jarige bruine ruin Billy is drie jaar in bezit van Gea. Hij komt uit het Friese Jubbega „We konden het meteen vanaf het begin goed vinden", aldus de talentvolle amazone, die in de allereerste wedstrijd met deze pony in twee proeven gelijk vier winst punten haalde De basis voor haar rijkunst is volgens haar ouders gelegd door Andrea Keyser. „Zij kwam in het begin alle weken hierheen om Gea priveles te geven." Gea krijgt momenteel extra training van Bea Dekker en ponyclub instructeur Albert Ubbels. Tijdens de ponyclubles op zaterdag bij manege Akenburg was het feest Gea wist tot dat moment nog mets van de promotie af, daar de wedstrijd uitslag pas vrijdag laat aan haar ouders was doorgebeld „Wij hadden het geheim gehouden, zodat ze het in de les pas te horen kreeg Er was een groot spandoek gemaakt. Ja, toen kwamen de tranen wel even", vertelt haar moeder. Gea verheugt zich al op het hoedje, waarmee ze in de Z mag starten. „Voor sparen? Nee. ik denk wel dat ik die van m'n vader krijg", lacht ze. Ze wacht overigens nog even met uitkomen in de Z klasse tot na de pro vinciale kampioenschappen, die op 17 augustus worden gehouden. „Ik wil daar nog M2 starten, na enkele Gea de Ridder en Billy, Texelse ponycombinatie in de klasse Z. speciale selectiewedstrijden." De Texelse amazone is ook uitgenodigd voor enkele landelijke dressuur- trainmgen „Erg leuk en best wel een eer Alleen zijn die 's avonds in Hilversum, dus kunnen we de laatste boot terug niet meer halen Jammer, want van zulk soort bijeenkomsten kun je veel leren", vertelt haar vader. Windsurfer Dick Hoekstra is zon dag winnaar geworden van de surfmarathon Den Helder-Texel. 110 Surfers stapten zondag bij Lands End op hun plank voor een tocht naar De Cocksdorp en terug. De marathon kende 23 uitvallers. Volgens de organiserende Wind- surfclub Texel was het „perfect zeilweer". Onder de deelnemers een indruk wekkende lijst landelijke cracks, die De flippo-inzameling voor Climclowns door zwembad Molenkoog is zo'n succes, dat de actie nog even wordt voortgezet. Er zijn al 2500 flippo's ingeleverd, maar Texelse kinderen worden verzocht nog meer af te staan voor zieke kinderen. 'Het zwembad personeel gaat de flippo's half juli persoonlijk afgeven aan de Cliniclowns in het AMC te Amster dam. Vernieling. Op hel parkeerterrein van camping Kogerstrand werd de auto van een 67-jarige Duitse toerist beschadigd. De ruit van eén der por tieren was met een scherp voorwerp bekrast. Volgens de eigenaar be draagt de schade 1.000 DM de marathon als een welkome trai ning zien voor de Olympische Spelen en de Texel Race. Dorien de Vries gaf acte de presence met vriend Alexander Hoekstra. Ook Stephan van de Berg was van de partij De wind die bij de start met kracht 4 tot vijf uit het noordwesten woei, zwakte iets af en draaide naar het noorden. Hierdoor moesten de plankzeilers opkruisen naar de door komst bij Oudeschild. Het merendeel maakte te ruime slagen en miste de doorkomst. Een zeiler dreef zelfs af richting Wieringen 44 Deelnemers volgden wel de juiste koers en arri veerden na het keerpunt op het strand bij Dijkmanshuizen. Nadeel was dat met elke surfer zich afmeld de, waardoor onnodige wachttijd ont stond. Bij de terugreis naar Den Helder was de wind in westelijke richting ge draaid. waardoor de zeilers moeite loos op Den Helder konden afste venen Winnaar Dick Hoekstra uit Eindhoven legde het laatste traject af in twintig minuten. Binnen het uur volgde de rest Hij werd gevolgd door Ron Ruiter uit Heerhugowaard en Jacques van der Hout Stephan van der Berg eindigde als vijfde en Dorien de Vries op de zesde plaats. Bij de dames werd ze eerste. Eerste junior werd Robert Verhage en de snelste veteraan was Dick van der Sarre. Texels klassement 1Klaas Jan van der Vis, 2 André van de Berg. 3 Damél van der Vis, 4 Marc van Rijsselberghe. 5 Jacob Roeper, 6 Gert Jan de Wit Als sportieve afsluiting van schooljaar speelden de leerlingen van de Texelse ba scholen slagbaltoernooien. Oosterend werd de School ms Bijbel winnaar, in Den Burg gins de eerste prijzen naar de Joi school en de Kompasschool Zowel op woensdag in Ooslerenf op donderdag in Den Burg wet; de weergoden mee. Nauweljte hinderd door regen kon enlists worden gestreden op de diveai den. De deelnemers streéic voorbeeldige inzet en de i deed daar nauwelijks vooroiï| Doordat bij elke nieuwe speer de teams ruim op tijd klaar sim kon op schema worden gesji Regelmatig viel er van mooie» te genieten: hard of juist taktisd slagen ballen, moeilijk ges! vangballen, slim honklopen,g: aangooien en vakkundig branl werk. In Oosterend, waar de SchoolM Bijbel koffie, thee en ranja klaart staan, leverde de beslissende» strijd slechts één punt verschilo; Den Burg zorgden de moeder de Kompasschool voor consumjê Eindstanden: Oosterend 1 Schooi roeltt bel 1; 2 Durperhonk, 3 Stri|bosscliod Redmer IJskaschool, 4 Daaldersciioolli 5.Schooi mei de Bijbel 2 Den Burg, A;: 1 Jozefschool 1 2.Lubernschool. 3OeB vis 1; 4 Vrije School 1, 5.CVO 1. 6.Tftj schooi 1 B-poule 1 Kompasschool. 2 School 2: 3 Drijverschool. 4.Jozeisclu 5.CVO 2 6 Thijsseschool 2, 7 De B» 8 Lubertischool 2 orfelHtt leeoH stensi pese School uit Brussel. De groep zong in 13 nummers de sterren van de hemel, zowel in het klassieke als het moderne genre. Blijkens de mimiek ge beurde het ook nog met veel ple zier. Het programma voor de pauze werd verzorgd door het kinderkoor van de Muziek- en Dansschool Texel dat een acht tal kinderliedjes bracht. Dat ge beurde vloten leuk. maar het kon Wethouder Schilling hoorde het la chend aan. maar toonde geen nei ging de gewraakte passage te wijzi gen. gen dat ze in korte tijd alles over Texel weten Maar ze staan in verbinding met het bureau in Den Burg, dus op iedere vraag, hoe lastig ook. komt een antwoord De surveillanten, die tijdens hun op leiding in november al een kijkje op het eiland namen, zien het werk op Texel wel zitten. „Ach, het zal met veel verschillen van elders Het is hier dorpser, de mensen zijn gemoedelijk Vervelende kanten? Dan moeten we er eerst een tijdje hebben gewerkt Dat is nu nog niet te zeggen.De surveillanten zullen ook worden inge zet tijdens nachtelijke uren Op de fiets De animo om politiesurveillant te worden was groot Bij de eerste groep van acht zitten geen Texelaars. Of er ook Texelse kandidaten waren? Ik zou het niet weten." Den Helder en Texel willen voor het jaar 2000 24 surveillanten in dienst hebben, die vooral worden ingezet op Oe politiesurveillanten namen het politiewerk op Texel door. Foto Tessa de Graad) Brief/es met persoonlijke wensen werden in het vreugdevuur gegooid. Zo'n zestig mensen, jong en oud. bezochten vrijdag het midzomer nachtfeest in zwembad Molenkoog. Het was de eerste keer dat de lang ste dag-viering op dergelijke wijze werd aangepakt en de reacties waren bijzonder positief. Alle deelnemers hadden eten en drin ken meegenomen dat werd uitgestald op tafels. Van gesprokkelde takken piueyei iujui 11 yenuuueii. u»u» mooie gelegenheid voor de bed' ploegen, die in training zijn vo» grote tijdrit op 14 septembei jeugd begint om 18.15 uur, dese ren om 19.00 uur, ste Vanaf 1 juli zullen alle senior-tra gen van de Atletiek Vereniging'! van maandag-, woensdag- en dagavond op maandagavond pis vinden Gestart wordt bij hetTurf' in de Dennen om 19 00 uur De' ning van vrijdag 28 juni komt le1 vallen. ij, De opnamen voor het SBS 6 fi gramma „Over de roooie"die® daagaandeSchilderwegzoe'' plaatsvinden zijn wegens slechte weer een week uitged* j Belangstellenden kunnen gende week dinsdag vanaf l' s,( uur wel op de opnamelokal® ,j6 recht. ren werd een vreugdevuur aangelegd, waar de feestgangers een briefje met een persoonlijke wens ingooiden. Met muziek en dans werd een pauze opgeluisterd, waarna het lekkers on der de aanwezigen werd verdeeld. Terwijl het donkerder werd luisterden de aanwezigen naar een spannend verhaal, dal helaas enkele malen werd overstemd door discomuziek da! uit het centrum van Den Burg opklonk Toch gingen de feestvier ders voldaan naar huis. een nieuwe ervaring rijker Harde wind en regen. Dat zijn de favoriete weersomstandi}1 den voor een wielertijdrit. werd vrijdag bij de Pen-cent fanatiek gestreden. Vijf jeugdrenners trotseerden dei menten. Robert Jan Appel wss snelste op de twaalf kilometer volgd door Evert Rikkenberg.Vi twaalf senioren was Jan Zi|ia sterkste vóór gastrenner Ms Obdam en good-old Loek van Vi Bij de Pen-centrale wordt vrijdag' nlAflnortli.Hnt n„K„,,aan nat IS Koorzang van hoge kwaliteit was zondagavond te beluisteren in de katholieke kerk van Den Burg. waar werd opgetreden door het Senior Choir (foto) van de Euro- keerterreinen of bij verkeersafwik keling rond de boot .Daar waar het druk is", zegt Rob Out. „En daar waar de burger verwacht dat er politie is", vult één van de begeleiders van de surveillanten aan. Ze gaan zich voor namelijk op de fiets over het eiland bewegen „En als ze naar De Cocksdorp moeten, zorgen wij dat er een wagen voor ze is" aldus Out Hij overweegt de surveillanten nog enige lokale kennis van het eiland te laten opdoen via de VVV-cursus voor vakantiewerkers „Geüniformeerden zijn altijd een vraagbaak voor toeris ten. We kunnen met van hen verlan- Margriet en Martin Tromp in hun vernieuwde juwelierszaak. IFoto Gerard Timmorman) Zeven van de acht politiesurveil lanten, werkzaam voor de eenheid Den Helder en Texel, namen giste ren een kijkje op het eiland. Het was een voorproefje van de werk zaamheden die ze binnenkort op het eiland zullen verrichten. „Er komt vanaf nu echt meer blauw op straataldus Rob Out van politie Texel. straat. Out „Daar zullen ze 80 pro cent van hun tijd doorbrengen Op Texel worden de surveillanten in het seizoen drie a vier dagen per week in groepjes van twee of drie in gezet. Dat betreft vooral preventief toezicht, bijvoorbeeld op drukke par-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4