Werk Blok v/d Velden feest der herkenning Texel kan profiteren van „Teco-toerisme" I F® Boek over Texels beroemdste schilder H/ TEXELSE COURANT ïtte Kruislaan: interecht zwarte liet toegespeeld" Wedi edische Post Drie vissers Avondrit afgelast Concert KTF uitgesteld Jozefschool op bezoek bij strandbewaking Texelse ensembles in De Worsteltent DE VAKANTIEKRANT I DINSDAG 25 JUNI 1996 )pdanks de ruilverkaveling is Texel toch hier en daar karak- isiiek Woorden van kunstenaar Ad Blok van der Velden 913-1980) toen hij in 1979 afscheid nam van Texel om zich het Italiaanse San Remo te vestigen. Gedurende de 39 jaar hij op Texel had gewoond - en zelfs al daarvoor - vereeu- gde de landschapsschilder tal van lokaties die nu als „ver lenen plekjes" te boek staan. Een selectie van zijn zijn uitge- ide oeuvre is opgenomen in de uitgave „Texel met Pen en inseel", samengesteld door Jan C. van der Pijl en Gelein nsen. karakteristieke plekjes in hoog tempo vast, met pen en penseel. Juist daar door heeft de nalatenschap van „Blok" een grote historische waarde gekregen, hetgeen duidelijk wordt bij het doornemen van het boek. De na latenschap omvat een uitgebreide collectie pentekeningen en schilde rijen. Zak aardappelen De meeste van Blok van der Veldens werken zijn nog steeds op het eiland, zo weet Jan Zwan, die bij benadering weet bij wie de „Bloks" aan de muur hangen. De koopman verschafte de schilder in tijden van gebrek aan op drachten regelmatig werk „Want ook in schrale tijden moest er brood op de plank komen", wist wethouder Eelman-van 't Veer, die memoreerde dat Blok van der Velden zijn schilde rijen wel eens voor een zak aardap pelen van de hand had gedaan. De werklust van de kunstenaar blijkt 9bk van der Velden. (Archtol Toxolso Courant) nrondie Een beetje Texelaar weet daarmee wordt bedoeld De volg- (waarm de pentekeningen en de üenjen van Blok van der Velden telboek zijn geplaatst is zodanig een rondgang over het eiland gemaakt Maar dan wel het uivan vóór de ruilverkaveling, die I53in gang werd gezet en een '«stelbare ommekeer voor het tischap betekende. Juist dit land- tap, met hier en daar een ver teboom en een van juthout ge- él landhek waren de kunst dierbaar. Hij voelde de ruil- ithg aankomen en legde de uit de grote collectie Drentse werken. Tijdens zijn gedwongen verblijf in Assen in de winter van 1944 op 1945 greep hij iedere gelegenheid aan om te tekenen Een groot deel kwam in bezit van Zwan De vriendschap tus sen beiden bleef bestaan tot de dood van de schilder. Zwan verkocht on langs honderd tekeningen en aqua rellen aan de gemeente, waarvan een deel is geschonken aan het stad bestuur van Assen. Zwan zorgde er ook voor dat Ad Blok van der Velden werd herbegraven op het eiland, waar hij zoveel heeft gewerkt en waarvan hij zoveel hield. Kiezen In het boek staan werken uit Zwans collectie, maar ook mochten de sa menstellers gebruik maken van de schilderijen die eigendom zijn van de gemeente, die over de grootste Blok- collectie beschikt Daarnaast stelden veel particulieren hun bezit beschik baar om op de gevoelige plaat van kunstfotograaf Pieter de Vries te wor den vastgelegd. Echter met iedereen die gehoor gaf aan de oproep van Van der Pijl en Jansen, zal het werk terugvinden in het boek Zo kregen ze namelijk twintig schilderijen van de Leemkuilboerderij aangeboden en tien van Zuidhaffel ,We moesten een keus maken'verontschuldigde Van der Pijl zich In de twee rondjes Texel in het boek Pentekening van Blok van der Velden van het Galgenland/e aan de Schansweg. met gezicht op Westergeest Samenstellers Jan van der Pijl, Gelein Jansen en uitgever Harry Wuis. Op de toto ontbreekt initiatiefnemer Jan Zwan. iroto gvram Tmmermont zijn dan ook veel boerderijen te zien die er nu met meer zijn. Opmerkelijk is de verandering die het landschap heeft ondergaan. Veel tuinwallen, schapenboeten en opmerkelijk wei nig bomen in het landschap, weerge geven in de impressionistische, ro buuste stijl van de schilder, die zich in Zijn jeugd door Van Gogh liet inspi reren. De artistieke aanleg van de jongeman uit Dordrecht werd al snel onderkend door zijn vader, die hem aanspoorde zijn talent te ontwikkelen Hij werd lid van het tekengenootschap Pictura en leerling van de Academie voor Beel dende Kunsten. Zowel in Dordrecht, als na zijn verhuizing naar Texel in 1940 was zijn produktiviteit enorm Na de veranderingen op het eiland werkte hij nog op Terschelling, en la ter ging hij steeds vaker naar Frank rijk en Italië Dit land werd zijn aller grootste liefde. Behalve de tekeningen en schilde rijen, omvat het boek tal van citaten, anekdotes en aantekeningen van Blok van der Velden Ze zijn afkom stig uit geschreven materiaal dat de samenstellers kregen aangereikt door Jan Zwan, die goede contacten heeft met Bloks dochter Saskia. Zo kwam er zelfs stukjes dagboek te voorschijn van de overleden schilder, dat volgens Jansen uit zestien hoofd stukken bleek te bestaan en was bijna voltooid Dat en andere aantekenin gen leverden de ingrediënten voor de tekst waarmee het boek is aangevuld. „Want velen willen iets weten over de persoon achtereen kunstwerk", stel len de samenstellers vast. „Het boek is dus eigenlijk door Blok van der Velden zelf geschreven. Erkenning Uit de citaten en spreuken blijkt dat de kunstenaar behalve met penseel, ook kon schilderen met woorden. Blok van der Velden, "k Ben benieuwd wat ze er van zullen terecht brengen als ze ooit dat boek over de enige echte kunstschilder die ooit op Texel was. gaan schrijven. Nou ja. zoveel inte resseert het me nou ook weer niet. Het is voorbij tijd Wat ik wel wil is. graag erkenning krijgen voor mijn pastels. Die pastels waarover Blok rept ver vaardigde hij op latere leeftijd en zijn ook in het boek opgenomen. Telefoon Zichtbaar is dat de samenstellers van het boek niet hebben bezuinigd op de lithokosten. Pieter de Vries is er in geslaagd de kleuren op realistische wijze weerte geven. Financiering van het boek werd mogelijk dankzij de bemoeienis van Harry Wuis. die tij dens de presentatie in Hotel Opduin vrijdag een indrukwekkende rij spon sors opnoemde. Wethouder Eelman kreeg de eer het eerste exemplaar te overhandigen aan Bloks dochter Saskia Zelfs kon ze niet op de presentatie in De Koog aanwezig zijn, daarom werd het boek per telefoon overhandigd Wèl aan wezig was Bloks kleindochter, die ook een boek kreeg. Bezoekers van de presentatie kon den genieten van een collectie Bloks die werd geëxposeerd in hotel Opduin. Ook in de vernieuwde Rabobank hangt tot eind juli een ver zameling schilderijen van Blok van der Velden. Wat wethouder Eelman betreft blijft het daar met bij Ze liet doorscheme ren dat de gemeentelijke verzameling schilderijen van Blok van der Velden eigenlijk een vaste plek verdient. Voor zo'n permanente tentoonstelling voelde ook Bloks dochter Saskia. die tijdens een emotionele toespraak per telefoon liet blijken graag materiaal af te staan voor een vaste Blok-exposi- tie, De ingebonden, geïllustreerde uit gave „Texel, met Pen en Penseel omvat 156 pagina's en is voor ƒ95,- te koop in de boekhandels en in Galerie Het Posthuys. lewoners van de Witte Kruis- ndie bezwaar maken tegen de fflvan twee woningen, vinden tijten onrechte de zwarte piet S«n toegespeeld. Volgens hen architect Jan Koorn niet be- dlotaanpassingen, hoewel vo- «eek in een vergadering van raadscommissie ROH werd ge- jd van wèl. Koorn erkent dat ar een andere gevel niet te pra- ivalt, maar hij wil een deel van omwonenden tegemoet komen «reen schutting te plaatsen. «dag 10 juni waren de buurtbe- iws uitgenodigd door de ge- voor een onderhoud, waarbij 'architect en tevens verkoper Jan om aanwezig was. Namens de meente waren wethouder Daan Hing, burgemeester W. van dpard en ambtenaar Olaf Storms sent. Overeengekomen werd dat Jrn met de buurt zou praten over "passingen i'fiiiTfiiiri medische post ondergebracht in "maatschap. Dit maatschap ga- 'deert dat er altijd een assistent schikbaar is. dus dat voor vervan- J wordt gezorgd bij ziekte In de Ie situatie gaf dat wel eens proble- De assistenten die dit seizoen lc«rbeurt dienst doen zijn Cordula i vijfeijkenSaskia Roos, Gerrie !'en, Fem van Dijk en Jan Vonk. Texelse artsen zullen zich regel- 9 'aten zien in de medische post l"Ue oefenen daadwerkelijk su- J"sie uit. Bij toerbeurt komt dage- 5 een van hen op bezoek. Aanwinst %er van het Koger dorpshuis e medische post een stukje SPvoegde waarde voor het dorp. °ens' zal De Koog niet alleen Kennen als plaats van vermaak 'ook als plaats waar voor de lit?k-1 9ezor9d" Agter liet blij- a' 'i de' openingsfeest liever mbineerd had gezien met de of- opening van het hele dorps- ^mplex, maar hij rekende er op Stimepo ook dan weer van de "lis. ^uis van vereniging De "9 adplaats sprak zich lovend uit p post. Als geschenk overhan dig'' de V'a^ van c'e belangen- Vrijdag 14 juni vond een ontmoeting plaats tussen buurt en architect in restaurant Theodorahoeve Bij die gelegenheid overhandigden de be woners een alternatieve tekening van het vooraanzicht van de twee vtonin- gen Koorn zou er maandag 17 juni op terugkomen. Dat gebeurde, maar met de mededeling dat hij mets aan zijn ontwerp wilde wijzigen. Dinsdagavond 18 juni werd de kwes tie besproken door de raadscommis sie ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Van gemeentewege werd gesteld dat er overleg was geweest en dat Koorn compromisvoorstellen had gedaan. Volgens de buurt klopt dat niet. Ze trekken hun bezwaar met in, ook.al hebben ze volgens eigen zeggen niets tegen de bouw van woningen op die plek „Maar wèl tegen dit type woning in deze buurt." De zaak ligt anders, zegt Jan Koorn desgevraagd „Ik heb te maken met een koper en die wil geen steen wij zigen Daar kan ik niet aan tornen Bovendien conformeer ik me aan het advies van de welstandscommissie en aan het besluit van de rechter, die het bezwaar van de omwonenden slechts gedeeltelijk gegrond heeft verklaard Het punt is volgens mij dat men zich overrompeld voelt. Daar voor heb ik mijn excuses aangebo den Als ik dit geweten had, had ik het anders aangepakt." De bewoners van de Witte Kruislaan die de bouw lelijk vinden, komt hij dus niet tegemoet. Wèl heeft hij de bewo ners van de Kogerstraat, wier tuinen aan de nieuwe woningen grenzen, voorgesteld een lange schutting te plaatsen om hun privacy te waarbor gen. Ook is hij bereid de dakkapel uit te voeren met gefigureerd glas. Morgenmiddag wordt de zaak behan deld door de Texelse beroep- en bezwaarschriftencommissie. Slechts drie vissers namen de moeite om naar Paal 12 te komen voor de achtste wedstrijd om het sportvis kampioenschap. Arie Vissers ving eén vis van 20 cm en was daarmee gelijk winnaar De club gaat nu de zomerstop in. De volgende wedstrijd is 15 september om 08 00 uur bij paal 31. In de vorige krant stond dat de voor zaterdag 22 juni geplande avondrit van menvereniging „Tussen wad en duin" in verband met het voetbal was uitgesteld. De rit is echter definitief afgelast Het is organisatorisch onmogelijk gebleken een rit op een latere datum in het seizoenpro gramma in te voegen. „Vogels kijken is na autoracen de tweede sport van Amerika, nog vóór honkbal, ijshockey en basketbal. Als het waar is dat alle Amerikaanse trends naar Europa overwaaien, Texel maak dan je borst maar nat.'' Aldus Nico de Haan van Vogelbescherming Ne derland vrijdagmiddag tijdens de presentatie van Adriaan Dijksens boek „De vogels op het Gouwe Boltje Volgens de van radio en tv bekende spreker is het goed moge lijk om een groter aantal liefheb bers in de Texelse natuur te ont vangen. „Er moeten keuzes worden ge maakt", hield De Haan zijn gehoor voor. „Veel mensen zijn welkom, maar met altijd en overal. Eigenlijk geven de vogels het zelf aan. Kijk maar naar De Slufter. Prachtig dat je dat gebied in kunt en er de natuur kunt beleven, maar de vogels broe den niet dichtbij de wandelpaden. Zij bewaren afstand. Als de mens dus te ver gaat, zullen bepaalde vogels ver dwijnen. Maar afsluiting van gebieden is niet persé nodig. Je kunt ook pa den maken en schuilhutten bouwen, zodat mensen de vogels dicht kunnen naderen zonder dat je ze stoort Vogelbescherming stimuleert dit sterk in Nederland." De Haan introduceerde vrijdag in EcoMare de term „Teco-toerisme": ecotoerisme (van de natuur genieten zonder deze te verstoren) op Texel. Volgens De Haan zou Texel op deze vorm van toerisme moeten inspelen en wel zodanig dat de natuur ook pro fiteert van de verhoogde belangstel ling. Decor Andere sprekers gingen eveneens in op het „Teco-toerisme". „Prima, maar laat het niet te ver door schieten Zie bijvoorbeeld de wild groei van het wadlopen bij Pieter- buren", waarschuwde Ben Koks van het SOVON (Samenwerkende Orga nisaties Vogel Onderzoek Neder land). Adriaan Dijksen plaatste een kritische kanttekening. „Veel recreanten ge bruiken de natuur slechts als decor, zélf zijn ze de hoofdrolspelers: de picknickers, mountainbikers. honduitlaters Niet dat dat met moet kunnen, maar waarom in een gebied waarvan de hoofddoelstelling natuur is. Ik zie zulke activiteiten liever in een aangelegd recreatiegebied. En ik houd helemaal m'n hart vast als die recreanten mede de norm gaan be palen. 'Hondje uitlaten is éen van de grootste verworvenheden van de welvaartsstaat, laat de vogels maar naar andere plaatsen gaan Recrea tie in natuurgebieden moet wel moge lijk blijven als het gaat om natuur- genchte activiteiten: zie de suggesties van Nico de Haan." Weidevogels Dijksen, het feestelijk middelpunt, wilde de presentatie niet aangrijpen om te mopperen. Toch stak hij zijn bezorgdheid voor de Texelse natuur, en de vogels in het bijzonder, met onder stoelen of banken Het uitzet ten van dieren in nieuwe natuurgebie den noemde hij „schizofreen". Zeer kritisch was Dijksen over het amfibisch oefenkamp op De Mok. „Het kamp frustreert nog steeds de ontwikkeling van een uniek stukje natuurgebied op de zuidpunt van Texel." De stand van de weidevogels is vol gens Dijksen nog niet rooskleurig „Stapje voor stapje wordt vooruit gang geboekt en er wordt samenge werkt in de convenantgroep. Maar Je moet wel over engelengeduld be schikken", bleef de schrijver mild Bijna uitgeroeid Vergeleken met het begin van deze eeuw broedt in het cultuurland nog maar een kwart van het toenmalige aantal kieviten; in de reservaten broe den er vijf keer zo veel. Maar de be scherming is tegenwoordig beter ge regeld. Destijds werden de vogels zowel op het boerenland als op de „woeste gronden" flink geëxploiteerd duizenden eieren werden geraapt voor consumptie of varkensvoer en diverse soorten werden geschoten vanwege hun mooie veren of smake lijke vlees. Volgens Dijksen waren de meeuwen rond 1910 op Texel bijna uitgeroeid Hij prees Staatsbos beheer (SBB) voor de bescherming en het beheer, waardoor de vogels tand ondanks de groei van het toe risme en andere menselijke activitei ten is toegenomen. Op zijn beurt had Martin Kuipers, sinds kort het nieuwe hoofd van SBB regio Noordholland, lof voor de schrij ver. „SBB heeft de kritische houding van mensen als Adriaan Dijksen no dig om alert te blijven Vroeger vond men hem lastig, meende SBB het al léén te weten en te kunnen. Maar dat is veranderd. SBB stelt blijvend prijs op de fervente natuurbeschermer die de discussie met schuwt." Medewerking Lof had Dijksen voor alle Texelse vogelaars, in het bijzonder de leden van de Vogelwerkgroep, die hem van gegevens hadden voorzien. Ook SBB Texel, die op initiatief van M. Mantje gedurende twintig jaar vogeltellingen heeft gehouden, en zijn broer Lieuwe met wie hij sinds 1965 de vogelstand in De Dennen in kaart heeft gebracht, werden bedankt. „Totaal hebben ze ker honderd Texelse mensen gege vens voor de avifauna aangeleverd en dat is voor een klein eiland een respectabel aantal. Speciaal noemde Dijksen Cor Smit en Frits Jan Maas, die elk een hoofdstuk van het boek voor rekening hebben genomen, zijn echtgenote Sytske, onmisbaar als steun en toeverlaat, professor dr. K.H. Voous, die in het voorwoord het boek „een combinatie van realiteitszin en idealisme noemt, en de medewerkers van drukkerij/uit geverij Langeveld 8 de Rooy LenR-directeur Henk van Wijk over handigde „vers van de pers" het eer ste exemplaar aan de schrijver. Het standaardwerk is vanaf heden voor ƒ59,50 verkrijgbaar in de Texelse boekhandels en bij EcoMare Het zomeravondconcert van KTF in De Cocksdorp dat donderdag zou worden gehouden is een week uitge steld. Op 4 juli is namelijk pas de eer ste Durper markt en daarmee valt het concert samen. De Jozefschool uit Den Burg maakte gisteren kennis met de strand bewaking. De 36 leerlingen bekeken de KNBRD-reddmgspost bij de Bad- weg van De Koog en lieten zich uit leggen hoe wordt gewerkt met de boten en het lijnreddingstoestel. De KNBRD werkt graag aan derge lijke excursies mee. Deze week wordt ook een school uifHeerhugowaard verwacht Muzikaal talent van eigen bodem laat zondagmiddag van zich horen in res taurant De Worsteltent bij De Den nen. Opgetreden wordt door finalisten van het door de Texelse Muziek- en Dansschool georganiseerde Texelse ensemblefestival op 1 juni j.l. De winnaars, zes meiden op saxo foon, zijn van de partij, evenals onder andere het saxtrio Star Sisters, de groep Djawi. een big band, de Michiel Drijver Band en de Sombrero's (Mexi caans koper). De optredens begin nen om 14.45 uur en duren tot onge veer 17 30 uur Bij mooi weer is de muziek buiten in de nieuwe muziek koepel. De entree is gratis Sytske Dijksen krijgt uit handen van uitgever Henk van Wijk een bos bloemen voor de vele uren die zij haar man heeft moeten missen omdat hij met zijn boek bezig was. Naast haar zit echtgenoot Adriaan met het zojuist ontvangen eerste exemplaar, geheel rechts spreker Nico de Haan. (Foto Frans Hopman) Iedere vrijdag verschijnt de Vakantiekrant met activiteiten die in een week op het eiland zijn te doen. Organisatoren kunnen deze opgeven bij Ruud Nooij, te lefoon 31 50 34. Evenementen moeten minstens een week voor verschijning van de krant worden gemeld, anders kunnen ze niet meer worden opgegeven

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5