(jfoen 'ZwarL-Jexels in het harL College wil 47.000 nog niet loslaten fervuiling ernstig, inering niet urgent N» eorgische ambassadeur zoekt mishandeling uit Csxratma Kolia laat van zich horen 45.000 voorlopig maximum, maar: jtortplaats nader onderzocht ^orszel Blok Krokeledokus bewaakt opgeviste granaat Diefstal Brandstof op: heli maakt noodlanding Schuurtje verbrand in De Cocksdorp Geldautomaat Rabo niet naar De Koog Bosbrandje is kwajongenswerk Zutphen: nieuw contract Ruis VERDER IN DIT mmer Mooie vrouwen slotact zelfstandig Jazzfestival 2 Showavond kroon op diploma-avond Hogeberg 3 Hans Wendrich draagt roer Woningstichting over 5 •«■Vriendschapsband Paaseiland 5 Marcel Duinker present op TT in Assen 7 Koos Albers met rolstoel in Sterrenslag 7 Leraar Simon Dros sluit laatste schoolagenda 9 Nationaal Park-status vrijwillig of verplicht? 9 Zandsuppletie na oponthoud hervat Klikspaan stuurt GAK-controleurs TEXELSE^COllRAflT verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 12 juli: t/m woensdag 3 juli a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 28 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv üjkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 0(i 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11093 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. NEMENTSPRIJS/54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g g 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Georgische ambassadeur ibAbachidze gaat de mishan- ig van het Armeense echtpaar lanian tot op de bodem uitzoe- Bij monde van zijn secretaris gaart hij het zich niet te kunnen rstelien dat de vluchtelingen zijn geslagen. Hij raadt hen via diplomatieke kanalen in inArgeval een officiële klacht in te en. chidze. die zetelt in Brussel, is Texelaars op de hoogte ge- |hl van de affaire Via het minis terie van buitenlandse zaken van Georgië probeert hij uit te zoeken wat er is gebeurd „Natuurlijk kunnen wij niet met zekerheid zeggen dat er geen klappen zijn gevallen", verklaart zijn secretaris. „Incidenten gebeuren overal, ook bijvoorbeeld in Amerika. Maar het lijkt ons in dit geval onwaar schijnlijk." Hij denkt dat het ongeveer een week duurt voor de zaak is uit gezocht. Armenië heeft een ambassade in Georgië De diplomaat zou graag zien dat Zarui Mardanian een klacht indient tegen de slechte behandeling. „Als er dan iets is misgegaan, kan er worden opgetreden." Ondergedoken De Texelse begeleiders van familie Mardanian zijn blij met de opstelling van de Georgische ambassadeur. Ze hebben deze week weer telefonisch contact gehad met Zarul Mardanian „Ze was erg blij, want haar man Kolia had eindelijk contact met haar opge nomen", vertelt Bram Guiljam Kolia, die na de schermutselingen na aankomst vluchtte, blijkt te zijn onder gedoken in Tblisi, de Georgische hoofdstad „We hopen dat hij ons belt De emigratieprocedure loopt nog steeds, maar dan moet hij wel opdui ken De vrouw heeft inmiddels tegenover de mensenrechtenactivist in Jerevan meer openheid van zaken gegeven. Ze heeft onder andere verklaard dat de mishandeling niet tijdens een on dervraging heeft plaatsgevonden, maar na aankomst op het vliegveld van Tblisi. Guiljam. „Ze hadden geld bij zich. dat krijgen uitgezette vluch telingen altijd mee Zarui zegt dat dat door de douane is afgepakt en dat Kolia zich daarbij verzette. Toen zijn de klappen gevallen." Kruiwagens Buurtbewoners aan de Vaargeul in Den Burg, waar de familie Mardanian op Texel woonde, zijn geschokt door het leeghalen van het huis „Er kwam iemand van de gemeente, twee avon den achter elkaar. Een deel werd gegeven aan andere asielzoekers in de buurt, maar er liepen ook mensen rond die helemaal geen vluchteling zijn en die met kruiwagens vol spul len vertrokken." In antwoord op vra gen van de buurt werd gezegd dat het om afgeschreven spullen zou gaan „Da's niet waar", zeggen de buurtbe woners. „Moerbeek had het pas ge bracht." Johan Ramaker van de gemeente lijke Sociale Dienst verklaart dat de familie Mardanian huisraad in bruik leen had „We hebben enkele spul len aan een andere familie gegeven, maar er bleef het één en ander over. Ik moet dat kwijt. Maar om het nou naar de Hamster te brengen ging me te verEnkele families die van een uitkering leven hadden Ramaker be naderd of ze overgebleven spullen mochten hebben. „Zij zijn daar ook blij mee, ik vond het best. Naar De Koog7 Ik heb mets met dat asiel zoekerscentrum te maken." (Foto Archiel TC) m Mekken van de stortplaats is een ondoorlaadbare laag gebruikt. |normalige stortplaats 't jewordt voorlopig niet gesa- |!0e provincie heeft een na- lerzoek laten uitvoeren naar Klemverontreiniging en de |elijke gevaren voor mensen, nruiling blijkt ernstig, maar logevaarlijk dat meteen actie Ivrorden ondernomen. Ifclortplaats werd in 1991 geslo- fiafgedekt. „Wij wilden dat met oen, om te voorkomen dat stof- onden doorlekken De provincie Idat echter niet, zodat een tus- lplossing is gekozen", vertelt een proerder van de gemeentelijke lu-afdeling. Via vier peilbuizen teert de gemeente sinds 1973 lelijks de omgeving van de monsters worden onder- lophet biologisch en chemisch derend door de monumentale Pfs .Texel met pen en pen- lf. het levenswerk van Blok |der Velden word je langzaam gedompeld in weemoed en angen naar het Tessel van Fe' Er is in ruim vijftig jaar free/ veranderd. De aparte F' de typische kleuren en de W'ompelende vergezichten 1 gelukkig niet verdwenen. F' '"aar eens knusse wegge- f en paardepaadjes het Pend landschap doorkruis- fAoeft nu de bolide van een Ftelefonerend zakenman en f"seren uitgelaten school- ps de fietspaden. Blok voelde F/ds feilloos aan, dat -niet al- f de ruilverkaveling een eind liaken aan het eiland, waar ds nu met nostalgische ge- fens terugdenken. Dat ro- ftec/te beeld bestaat niet F" °P papier en linnen. Ga j™en. stap op de fiets en opnieuwdat Texel nog uniek is. Daér komen de •sen voor' Wat hebben we er r °ver om het zo te houden 7 peel ons voor het blok. Horszei zuurstofgebruik, ammonium, chloor en pH waarde. De Milieu Inspectie was indertijd slecht te spreken over het afdekken van de stortplaats. Woorden als een „tijdbom" werden door deze instantie geuit en wekten veel beroering, vooral bij omwonenden. De provincie liet zich echter niet tot sanering over halen. Monitoring Hoewel deze storm lijkt geluwd heeft de provincie toch een nader onder zoek laten uitvoeren door het gespe cialiseerde bureau Fugro. Dat kwam onlangs tot de conclusie dat de ver ontreiniging wel ernstig is, maar om dat het gebied braak ligt en dus niet door mensen wordt gebruikt bestaat er geen gevaar voor de volksgezond heid. Buiten de stortplaats werden metingen gedaan, maar daar bleek geen sprake van vervuiling te zijn. De provincie heeft slechts een be perkte hoeveelheid geld voor het sa neren van vervuilde grond. Omdat elders in Noordholland ernstiger ge vallen zijn dan op Texel, is de vuilstort op 't Horntje voorlopig met aan de beurt. Dat verandert als de belt mocht gaan lekken Om dat in de gaten te houden zal de provincie meer peil buizen laten aanleggen en wordt een „monitoringsysteem" ingesteld. De provinciale beschikking waarin dit alles is verwoord ligt nog tot 12 juli bij de gemeente ter inzage. Er kunnen bedenkingen tegen worden inge diend als iemand het niet eens is met het voornemen van de provincie. Door de grote afhankelijkheid van de recreatie vindt het college het te voorbarig om de bovengrens van 47.000 slaapplaatsen los te laten. „Het is van groot belang te allen tijde op onvoorziene ontwikkelin gen te kunnen inspelenreageren b en w op het pleidooi van Teso- directeur Rob Wortel om de grens te verlagen. Weliswaar stelt het nieuwe (ontwerp) bestemmings plan buitengebied 45.000 als bovengrens, de 2.000 worden „in de koelkast" gezet. Uit berekeningen van Teso blijkt dat drie procent extra vervoer vorig jaar tot 45 procent extra wachttijden leidde Toch vinden b en w dat het bereiken van de 47.000 recreatieve slaapplaatsen de veerdienst niet zal noodzaken om de capaciteit te ver groten. Voor de korte termijn willen b en w met verder gaan dan 45 000 Dat is voldoende om invulling te geven aan het collegeprogramma en aan de doelstelling van het ontwerp bestem mingsplan In verband met de juridi sche uitvoerbaarheid van het plan wordt de bovengrens gewijzigd in 45.000. Voor de lange termijn worden de overige 2.000 nog niet losgelaten Telling Volgens tellingen van de gemeente zijn er medio juni van dit jaar 42.707 recreatieve bedden in gebruik In de diverse bestemmingsplannen is een groei mogelijk van 1.278. Het ont- werp-bestemmingsplan buitengebied laat ruimte voor groei met 1 607 bed den. Daarmee komt het totaal op 45 710 Het aantal mogelijk te sane ren slaapplaatsen is volgens de ge meente 818 Verblijfscategorie 1 2 3 4 huidig groei groei mogelijke aantal in art 11 sanering sl.pl. plannen buitengeb. in sl.pl. tenten/toercar 11901 39 730 342 trekkershutten 72 0 0 0 kamperen boer 1704 0 0 104 kamperen part 189 61 0 0, Subtotaal kamperen 13866 100 730 446 stacaravans 5152 0 89 304 zomerhuizen 11180 400 135 0 zomerwon./ro 2655 30 70 20 appartementen 2340 305 125 40 tweede woningen 1140 0 0 0 hotels 3181 443 95 8 groepsverblijven 1343 0 363 0 gem.verh.part. 215 0 0 0 logies m. ontbijt 750 0 0 0 jachthaven 840 0 0 0 1 overige 45 0 0 0 Subtotaal overige cat. 28841 1178 877 372 Totaal 42707 1278 1607 818 Overzicht van het aantal recreatieve slaapplaatsen havenkantoor Opvarenden van de bruine vloot keken dinsdagavond verschrikt toen ze een anti-tankgranaat op de stoep van het havenkantoor ontdekten. De granaat was er neergelegd door de bemanning van de TX25 ..Everdina" van de firma Blom, die het projectiel in de netten had gekregen. De duik- en demonteerptoeg van de Konink lijke Marine heeft zich nog die zelfde avond over de granaat ontfermd. Om te zorgen dat het wapentuig niet in verkeerde han den zou vallen, verloor de vier voeter Krokeledokus het projec tiel niet Uit het oog. (FoloBotiKon.ngl (bron gemeente Texel) Uit een tent op camping Kogferstrand is in de nacht van maandag op dins dag een krat bier en een verrekijker gestolen Het bier werd later in de bosjes teruggevonden de verrekijker bleef weg Benadeelde is een 61-ja rige Duitser Vangrail Redoute. Er komt een vangrail langs de Redoute, in de bocht ter hoogte van Ceres Langs dit gedeelte zijn diverse (vracht)auto's uit de bocht gevlogen. Een helikopter, bestuurd door een 37- jarige Belg, heett donderdagmiddag een noodlanding gemaakt in een weiland aan de Nieuwlanderweg. De man was rond half negen opgestegen van Vliegveld Rotterdam met een personeelslid van de Gasunie aan boord. Ze zouden pijpleidingen in de Noordzee controleren. De heli had voor bijna drieënhalf uur brandstof getankt, maar na drie uur vliegen werd de piloot in de buurt van Texel door een knipperend lichtje gealarmeerd dat zijn brandstof op was. Uit voorzorg zette hij daarop het toestel in het weiland neer. De Rijksluchtvaartdienst werd in ken nis gesteld en gaf een „uitvlieg- vergunning" af. Er werd een jerrycan brandstof gehaald, waarmee de heli Vliegveld Texel kon halen. Daar werd het toestel volgetankt, zodat de rest van de reis kon worden vervolgd. Afgelopen nacht tegen drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in De Cocksdorp Achter café/restaurant La Morena bleek een schuurtje in vlammen te zijn opgegaan. De brandweer deed nabluswerk. Over de oorzaak was bij het ter perse gaan van dit nummer nog geen duidelijkheid. De Rabobank verbaast zich er over dat de gemeente geen toestemming verleent om de mobiele geldautomaat op de Groeneplaats te verplaatsen naar De Koog. Hiervoor was via een artikel 17-procedure toestemming gevraagd. Die procedure is volgens het college echter uitsluitend bestemd voor tijdelijke voorzieningen. Aange zien er voor de automaat een beton nen voeting nodig is, nemen b en w aan dat het om een blijvende voorzie ning gaat. En daarvoor is artikel 17 niet bestemd. Volgens Robank-direc- teur Leo Timmers staat de geld automaat er toch echt alleen gedu rende het zomerseizoen. Hij gaat de kwestie bespreken met de gemeente Een toeriste uit Drachten die met haar hond in het bosje vlakbij De Koog wandelde ontdekte daar woensdag avond een brandje. „Ik dacht eerst dat het de bedoeling was, maar toen ik dichterbij kwam zag ik niemand in de buurtZe waarschuwde kordaat de tegenover het bos wonende oud boswachter Jan Zijm, die de brand weer belde. In het bos bleek een kuil van zo'n drie meter doorsnede gebruikt als plek voor een kampvuur. De vlammen hadden in de gortdroge ondergrond goede brandstof, dus het vuur breidde zich uit tot buiten de kuil Omstanders waren al met bluswerk begonnen, de brandweer maakte het af. De enige sporen die de daders achterlieten waren enkele verbrande blikjes. Donderdagmiddag kwam de brand weer opnieuw in actie voor een kleine keukenbrand in Oudeschild Een be woner had in de De Wittstraat een pan eten op het vuur laten droog- koken. De schade viel mee 'i „Ik heb een nieuw contract voor tien jaar afgesloten met ze, dus de familie Ruis gaat er helemaal niet op achteruit." Cor Zutphen uit De Koog heeft overeenstemming be reikt met de beheerders van zijn camping Coogherveld. Wat betreft de sanering van slaapplaatsen op zijn overige twee terreinen zegt hij zijn uiterste best te doen om zich aan de gemeentelijke termijn te houden. Vorige week liet de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zich kritisch uit over Zutphen. Hij dient 404 slaapplaatsen op zijn campings te saneren Die afspraak is al in '92 gemaakt. Zutphen wil de reductie uit smeren, maar de gemeente houdt vast aan een gefaseerde afbouw tot '98. Ondertussen was Zutphen in een rechtzaak vernikkeld met de pachters van Coogherveld. de familie Ruis. Die dreigde door de reductie inkomsten kwijt te raken. Deze zaak heeft ech ter een andere wending genomen. Zutphen: „We hebben kort geleden overeenstemming bereikt Coogherveld wordt teruggebracht tot 110 plaatsen voor stacaravans. Ik heb de pacht iets verlaagd, zij doen de prijzen wat omhoog, dus gemid deld gaan ze er mets op achteruit. Waarschijnlijk was de gemeente hier nog met van op de hoogte, want dit akkoord is pas bereikt." Wat betreft de gefaseerde afbouw zegt Zutphen zich aan de gemeente lijke afspraak te willen houden. „Ik probéer mee te werken. Het lijkt wel of ik dwars ben. maar dat wil ik hele maal niet zijn. Het gaat om mensen die al vele jaren bij me komen. Het valt met mee om die zomaar te wei geren Ondanks een oponthoud van een week. verloopt de zandsuppletie tus sen Westerslag en paal 23 naar wens. Wegens de harde noordwes tenwind moest de combinatie HAM- VOW en Boskalis de werkzaamhe den vorige week dinsdag staken, maandagavond kon het suppleren worden voortgezet. Totaal moet op het strand tussen paal 15 en 19 en paal 21 en 23 drie miljoen kubieke meter zand worden gespoten. Woensdag was 700.000 kuub aange bracht. Als alles volgens plan verloopt kan het werk in de derde week van juli worden afgerond. Erwm Nouwen van strand paviljoen Paal 19 kreeg bezoek van twee fraudecontroleurs van het GAK die kwamen kijken of hij werknemers in dienst had die ..zwart" werden betaald. Aanlei ding was een brief die het GAK op 12 maart had ontvangen van een tipgever waarin deze be schuldiging stond Nouwen kreeg deze handgeschreven brief ter inzage en mocht er een kopie van houden. De fraudecontroleurs gingen wel na of de beschuldiging juist was. Nouwen werd ..doorgelicht" waarbij hij merkte dat de contro leurs tevoren al de nodige gege vens hadden verzameld. Er bleek niets kwalijks aan de hand te zijn. leder die in het paviljoen werkte was daar volgens de wettelijke regels in loondienst. Het merkwaardige was dat de schrijver van de brief als afzender naam en adres van Nouwen had vermeld, zodat het leek alsof de strandexploitant zichzelf beschul digde. Dat is met erg logisch, zo dat wordt aangenomen dat de onbekende aan de voet van de brief de personalia van de over treder" nog eens duidelijk heeft willen vermelden en dus gewoon anoniem is gebleven. Nouwen (die er door vergelijking van handschriften inmiddels vrijwel zeker van is wie hem deze kool heeft gestoofd) vindt de gang van zaken treurig. ..Wat een zielig- stiekem gedoe. Erg laf!". (ADVERTENTIE) iftCM ~V/rl Jiirfl a bH bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de Voor de brandweer restte alleen wat nabluswerkzaamheden. (ADVERTENTIE) Uitgeverij L-ingcveld en de Rooy Parblmt 10, Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 Foto Tossa de Graatf)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1