Maria zonder schade even terug naar Texel Circus Royal komt met Jacques Herb Spektakulair programma Agenda Mensen Texeltruck in 'n nieuw jasje teso Nieuw atelier opent deuren TEXELSE COURANT Spullen W. Barentsz in Maritiem Museum Kasper Zijm toch niet naar AZ Wat ik zeggen wou... Sponsor-skaten voor feestband Witte Kruislaan afbeelding rustig eiland. VVV Texel 0222 314741 DINSDAG 2 JULI 1996 Atelier Marianne opent vrijdag 5 juli de deuren van Nikadel 31-33 in De Koog. Werk van de bekende Kees van Aalst en Willem Wolthuis wordt tentoongesteld en verkocht. Daarnaast is er keramiek van Hennie van Dijk uit Groningen. Ook is er werk van Texelaars, onder andere Hanneke Smit, Thea van Heerwaarden en Cécile de Boer. In het atelier wordt van 15 tot en met 19 juli een workshop tekenen en schilderen gehouden, ledereen die zich wil bekwamen in de beeldende kunst is welkom. Er wordt aandacht besteed aan het ..leren zien", materiaalbeheersing, compositie, kleur, lijn, structuur en de individuele wensen van cursisten om tot een persoonlijke werkwijze te komen Materiaal is naar keuze. Er kunnen maximaal tien mensen meedoen de kosten bedragen ƒ250,- exclusief materiaal. Er kan ook per dagdeel worden ingeschreven, dat kost 32,50 Cursusleidster is Jacolien Hamers Bouwmeester Van 2 tot en met 4 augustus is er een opleiding modeltekenen naar vrou welijk model Eerder genoemde cursusleidster gaat in op goed waar nemen en weergeven Kosten bedra gen 190,- exclusief materiaal In schrijven per dagdeel kost 37.50 Het atelier is open van dinsdag tot en met donderdag en zaterdag 10.30 tot 16.30 uur. Informatie bij Marianne Momberg, telefoon 31 49 36 of 32 72 53. Paardensport. Tijdens een wed strijd in Urk hebben moeder en doch ter Van der Vis uit Oosterend sterk gepresteerd. Marloes werd met het paard Fanatiek vijfde in de L dressuur en haalde een winstpunt. Dochter llona haalde in de M-dressuur met Amigo ook een winstpunt en een tweede klassering. In het springen werd ze eerste. (Foto's Frans Hopman) in utri muiuermoi worai nei scniiaerij nog even getoond voordat net op transport naar Texel gaat. In ruil voor een zak graan heeft het Maritiem en Juttersmuseum de be schikking gekregen over een schil derij met de afbeelding van Maria Tesselschade. Een bijzonderheid, want het Muiderslot geeft dit collectiestuk niet graag uit handen. De ludieke overhandiging in Nederlands beroemdste kasteel was vrijdag een geslaagd stukje Texel-promotie. Het schilderij is vanaf donderdag te zien op de nieuwe MJM-expositie „Het Scheur rak S01". Burgemeester Van Rappard onthult het straatnaambord, dat door zijn Muidense collega Smith is geschonken. Het schilderij is één maal eerder uit geleend, maar dat was heel korl", zegt Willemien 't Hooft, directeur van de stichting Rijksmuseum Muiderslot. ..Het behoort tot onze vaste collectie, waarschijnlijk zullen we het hierna met meer uitlenen. Waarom wel naar Texel? Omdat het een heel bijzon dere tentoonstelling is, waarin de ramp waaraan Maria Tesselschade haar naam heeft te danken, centraal staat." Maria Tesselschade was een doch ter van de bekende Amsterdamse graanhandelaar en dichter Roemer Visscher. Die was één van de reders die op kerstavond 1593 in een hevige storm veel kapitaal verloor, toen een hevige storm ravage aanrichtte onder de schepen die op de Rede van Texel voor anker lagen Totaal vergingen 44 koopvaardijschepen en vonden dui zend opvarenden de verdrinkings dood Ter nagedachtenis aan de De tentoontstelling „Naar Azië! via Nova Zembla of Kaap de Goede Hoop" in het Maritiem en Jutters museum wordt volgende week aangevuld met spullen van de in 1597 gestrande expeditie van Willem Barentsz. De voorwerpen zijn eigendom van het Rijksmu seum in Amsterdam, dat een deel van de collectie afstaat aan Texel. In 1597 werd het „Behouden Huys" op de noordoostkust van Nova Zembla verlaten door de gestrande expeditieleden De voorwerpen ble ven zo'n drie eeuwen onaangeroerd. In 1871 vond een Noorse expeditie de ingestorte resten van het Behou den Huys Er kwamen eetgerei, kle ren, wapens, boeken, werktuigen, scheeps- en navigatie-onderdelen en handelswaar als tin en prenten te voorschijn. Het MJM krijgt kaarsenstekers, messen en wapengerei in bruikleen. Ze maken onderdeel uit van de Nova Zembla- expositie, die tot 30 oktober is te zien Kasper Zijm blijft komend seizoen toch voetballen bij HRC in Den Helder. Het 16-jarige talent had een uitnodiging om bij de landelijke jeugd van profclub AZ te komen spelen aanvankelijk met beide han den aangegrepen. Maar een lucra tieve aanbieding van HRC plus de wetenschap dat studie en veel trai nen slecht samengaan, deden hem alsnog van dat voornemen afzien. HRC benaderde Zijm de dag na zijn „ja" tegen AZ. „Ik mag er met de selectie meetrainen en kan rekenen op een plaatsje in het tweede elftal Voor AZ zou ik toch vijf per week naar Alkmaar moeten. Lastig in verband met school. Zeker omdat ik al een keer ben blijven zitten." De jongste van de voetballende broers vreest niet dat hij voorgoed „verloren" is voor het betaald voetbal. HRC is niet zomaar een amateurclub en bovendien kennen ze hem nu in Alkmaar „Ik heb AZ trouwens ge vraagd me te blijven volgen. Dat zou den ze doen." ramp noemde Visscher zijn jongste dochter, die precies drie maanden later werd geboren. Maria Tessel schade. Zij zou uitgroeien tot de „muze" van de beroemde Muiderkring, de intellectuele en artis tieke elite met figuren als P C. Hooft, Vondel en Brederode Kist Het schilderij in het Muiderslot is ge maakt door J. H Egenberger in 1882 Het toont Maria Tesselschade, luiste rend naar Vondel. Vrijdag werd het met de grootst mogelijke voorzichtig heid ingepakt voor de reis naar Texel De genodigden, onder wie burge meester H Smith van Muiden en de Texelse burgemeester W. van Rappard, mochten nog even voor de verzamelde pers met het schilderij poseren voordat het in de kist ging „Maria" is inmiddels zonder proble men op Texel aangekomen en kreeg gisteren een plaats in het Maritiem en Juttersmuseum. Aan het eind van de zomer keert het schilderij weer terug naar Muiden en zal volgend jaar deel uitmaken van een expositie over de Muiderkring Straatnaam In het Muiderslot werd het schilderij door directrice 't Hooft overgedragen aan MJM-directeur Benno van Til burg. 't Hooft gaf hem er een kopie bij van een lieve brief die P C. Hooft in 1633 schreef aan Maria Tesselschade, „een schoonheid met vele aanbidders". Burgemeester Smith van Muiden gaf zijn Texelse collega een hint door een straatnaambord met de naam „Tesselschadelaan" cadeau te doen. Smith had ontdekt dat die op het ei land nog ontbreekt. Van Rappard beloofde zijn best te doen om het voor elkaar te krijgen, maar hij hield een slag om de arm omdat de gemeente raad het laatste woord heeft. Symbolische ruil De Texelse delegatie had een zak graan meegenomen, zogenaamd als ruil voor het schilderij. De zak, met VOC-logo, werd gegeven door Mery Smidt-Witte, die voor de gelegenheid in Texelse klederdracht was gesto ken. Een symbolisch gebaar, omdat het Scheurrak-wrak waarnaar de expositie is genoemd een graanschip was Volgens MJM-directeur Van Tilburg is het niet ondenkbaar dat het schip van Roemer Visscher was. Hoewel al sinds 1987 op het wrak wordt gedo ken wat een schat aan informatie heeft opgeleverd, staat nog met vast wie de eigenaar was. Wellicht komt dat deze zomer letterlijk en figuurlijk boven water, want deze week begin nen onderwater-archeologen aan fase 5 van het onderzoek De ruil gaf een ludiek tintje aan de bijeenkomst, die dankzij de medewer king van de VVV's van Texel en Gooi Vechtstreek ook een promotioneel karakter had. In de vernieuwde Texel- truck, die voor het kasteel stond, kre gen bezoekers informatie over het eiland en konden ze proeven van de Maria Tesselschade-likeur Dinsdag 2 juli Oe gemeenteraad kwam om 14.00 uur in speciale vergadering bijeen voor de behandeling en vaststel ling van het bestemmingsplan buitengebied. Tevens behandeling van het beleidsplan 1997-2000. De vergadering wordt zonodig van avond voortgezet In Cinema Texel draait om 19 00 en 21 15 uur „Barb Wire". Inde R K. kerk van Den Burg wordt een zomeravondconcert gegeven door Mark Heerink (orgel), Helma vd Hoek (fluiten), Harda van Oos ten (mezzo sopraan). Toegang gratis; collecte na afloop Aanvang 20 15 uur. Tweede avond van de fietsdrie daagse Vandaag de landbouw- route over 10. 25 of 40 kilometer Start tussen 18.00 en 19.00 uur bij De Lindeboom De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18 15 uur; senio ren 19.00 uur. Woensdag 3 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boefjes" en om 16 00. 19.00 en 21.15 uur „Barb Wire" Derde dag van de fietsdriedaagse. Vanavond de groene route over 10,25 of 40 kilometer. Start tussen 18.00 en 19.00 uur bij De Linde boom. Sopraan José Jonkers en organist Frans Visser (met kistorgel) geven een concert in de Hervormde kerk van Oosterend, aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Donderdag 4 juli Om 14.00 uur begint bij De Schuil hut in De Koog voor automobilis ten een tocht langs kerken en an dere historische objecten. Wie niet over een auto beschikt, kan bij een ander instap pen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boefjes", om 16.00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „Barb Wire" en om 21.15 uur „Sense and Sensibility". Om 16 30 uur begint in theater- restaurant Klif 12 in Den Hoorn de première van het kindertoneel „.Kamperen bij de boer" door De VanTasjes. Entree gratis. Onder leiding van Adriaan Dijksen en Giel Witte begint om 19 00 uur een excursie naar de Hors meertjes Start bij de uitkijkpost van De Geul aan de Mokweg. le dereen mag mee. Het Koninklijk Texels Fanfare geeft om 19.30 uur een concert in De Cocksdorp, bij slecht weer in het Eierlandsche huis. Tevoren 19.00 uur) maken majoretten en drum band van het KTF een rondgang. Vrijdag 5 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boefjes", om 16 00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „Barb Wire" en om 21.15 uur „Sense and sensibility". In de expositieruimte van het raad huis begint vanmiddag de toer in- expositie over „industrieel erf goed". In het kader van de Texelcompe- titie wordt in Oosterend een ring steekwedstrijd gehouden, aan vang 19 30 uur. Opstellen aan de Slotskolk en steken in de Oranje straat. Omwonenden worden ver zocht de route vanaf 18 00 uur autovrij te houden. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. De Texelse Golfclub houdt in het Kiekendieftheater van De Krim jaarvergadering^ 20.00 uur. Echt Texelse lekkernijen en Tesselschade-likeur ontbraken niet bij het Muiderslot. Augustus lijkt nog ver, maar staat zó weer voor de deur. Voor circus liefhebbers is dat fijn, want 2 au gustus is de première van Circus Royal in De Koog. Dit circus viert het honderdjarige bestaan met een bijzonder programma en bijzon dere gastoptredens: zanger Jacques Herb. Jacques Herb is op Texel bepaald geen onbekende. „Zijn jongens" van de Klapband maakten de zanger op het eiland immens populair en geza menlijke optredens waren een ge volg. Ook bij het afscheidsconcert van de populaire feestband was Herb van de partij. Hij komt dus weer naar Texel. „Nee, met als circusarties", lacht Mark van Achterberg, de p r. man van het cir cus. Directeur Teuteberg is bevriend met Herb. Tijdens een gezellig avondje kwamen ze op het idee van opera-achtige optredens, iets dat Herb altijd graag had willen doen. „Een beetje Helmut Lotti. met Duits- Italiaanse liederen." Wat begon als dwaas plan werd se rieus. Half juli is de try out en in au gustus verzorgt Herb in de circustent koffieconcerten. „Het wordt fantas tisch". belooft Van Achterberg. „En misschien doet hij speciaal voor Texel „Manuela" nog een keer..." Lievelingskoeien Royaal komt verder met een bijzon der circusprogramma „We wisselen ieder jaar. We hebben zelf geen die ren, nou ja, alleen de koeien van mededirecteur Joop Teuteberg. Dat zijn zijn lievelingen Maar verder kun nen we ieder jaar nieuwe acts contracteren, zodat het leuk is om weer naar ons toe te gaan. Nieuw is de zeeleeuwenact en de kamelendressuur. Paarden horen onlosmakelijk bij circus. Dit jaar ko men zes volbloed arabieren van het Hongaarse Staatscircus. De koeien van Teuteberg figureren in een clownsact. Hoe je een beetje anders touwtje kunt springen tonen de Juming Romans. Twee Tsjechische dames gooien met Het Skatepark op de oude Deuce- tennisbaan wordt begin augustus geopend. De initiatiefnemers wil len daar een spektakel van maken met een optreden van de Neder landse top-skateband Undeclinable Ambuscade. Om de kosten te dekken wordt zaterdag 6 juli een sponsor-skateloop gehou den. De topband is bekend van Pinkpop en heeft een bijzondere stage-act. Een optreden kost echter ƒ1000.-. Door een sponsorloop wil de organi satie een bedrag bijeen krijgen. Wordt de duizend gulden niet gehaald, dan kan altijd nog een minder bekende, maar wel veelbelovende band wor den gevraagd, bijvoorbeeld Dying Man of Deluge ballen, ringen en andere attributen. Illusionist David Davidson tovert met The Phantom of the Opera. Ook is er een Hollandse jongleur. In de nok strijden twee trapezenum mers om de gunst van het publiek. De stunts zijn gevaarlijk, maar nog net met té Op de grond buitelen Roem eense acrobaten. Royal is vooral beroemd om de clownsact van het directeursduo en Marcel van Leeuwen. Los Gino's zijn bovendien bijzonder muzikaal. Als onverwachte verrassing komt dit jaar tijdens hun optreden ook nog een rendier genaamd Rudolf om de hoek kijken Royal verzorgt voorstellingen tussen 2 en 11 augustus. Alle dagen begint de show om 20.00 uur. Op woensdag 7 augustus en vrijdag 9 augustus is om 15 00 uur matineevoorstelling Jacques Herb treedt op na de pre mière op 2 augustus en verder op 3, 4. 10 en 11 augustus van 10 30 tot 12 00 uur Zaterdag 3 augustus wordt hij begeleid door een bigband. Kaarten variërend van 15,- tot ƒ35,- zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV, De Krim, Euroase in De Koog en de Music Store in Den Burg Voor de sponsoractie wordt iedereen met skates of een skateboard (ook de jongsten) verzocht bijdragen te vra gen per rondje over de wielerbaan. De bedragen zijn 2,50 voor een rondje skaten en ƒ5,- voor een rondje skateboarden, daar dat laatste veel zwaarder is Het is handig om met sponsors een maximumbedrag af te spreken. Het zou leuk zijn als de sponsors zelf naar de baan komen om als publiek „hun" skater aan te moedigen. Nadere informatie en sponsorlijsten om in te vullen zijn verkrijgbaar bij d'Ouwe Ulo. Nergens kun je binnenlopen of er wordt gezegd: werk jij daar aan mee? Bedoeld wordt actie om de hui zenbouwerij in de tuin van ex-buur vrouw Bakker tegen te houden. Met grote letters staat in alle kranten dat „de Witte Kruislaan" tegen de bouw is. Welnu, ik heb de lijst niet onder tekend en mijn buren en overburen ook niet. De actie wordt slechts door een paar mensen gevoerd. Ik dis tantieer me daarvan. Wat ons betreft mag de bouw doorgaan en is Ben Daalder van harte welkom! Jan Kager Den Burg In Den Helder is Richard Stevens (20) geslaagd voor de MEAO. Hij deed aan het Noorderhooftcollege de richting commerciële dienstverlening. Hij gaat nu verder aan de HEAO van Amsterdam Trekpleister bi] het Muiderslot tijdens de overhandiging van het Maria Tesselschade-schilderij was de Texeltruck. De vrachtwagen heeft een nieuw uiterlijk gekregen en was daarmee voor het eerst te zien Na de overhandiging werden alle aanwe zigen er door de VVV Texel uitgeno digd voor een hapje en drankje. De Texeltruck is sinds ruim tien jaar een bekende verschijning op de Ne derlandse wegen en bij evenemen ten. De zestien meter lange Scania- trekker met oplegger heeft inmiddels meer dan een miljoen kilometers op de teller De eigenaren Frits Dijkstra en Ruud Kikkert begonnen er destijds mee omdat ze een geluidwagen zochten voor De Koog Promotion. De VVV zag in de truck een ideale reclamedrager en lieten ontwerper Martin Groot uit Hoorn een De vernieuwde Texeltruck trok meteen el de aandacht Zaterdag 6 juli Van 10.00 tot 15 00 uur wordt de wielerbaan bij Den Burg 5 sponsor-skateloop gehouden In Cinema Texel draait om 14 uur „De Boefjes", om 16.00; „Dunston checks in", om 19.00; „Barb Wire" en om 21,15I „Sense and sensibility". Voor de overige evenemem wordt verwezen naar de Texe Courant-Vakantiekrant. id Extra afvaarten (halfuursdiert; Vrijdag 5 juli afvaart Texel 9 35; en met afvaart Den Helder 16! uur Zaterdag 6 juli afvaart Te 8.35 tot en met afvaart Den Het, 15 05 uur. Op vrijdag zijn de afvaarten» 10.05 van Den Helderen 13 35i xe van Texel echter uitsluitendb stemd voor het vervoer vanc vaarlijke stoffen. it Wachttijden: In verband melti K. begin van de vakanties van nede land-zuid en Nordrhein-Westfal worden vrijdag tussen 11 ooi - 16.00 uur wachttijden van eenlt tot éen uur verwacht in Den Hs der. Zaterdag wordt in Den Het tussen 9.00 en 16.00 uur e; wachttijd verwacht van ongeve een uur Op Texel worden gei wachttijden verwacht Hoogwater te Oudescliil - Di. 2 10.20 en 22 55» Wo. 3 11.16 en 23.51 ij Do 4 11.55 u Vr. 5 0.35 en 12 35 ij Za. 6 1.16 en 13.26 a Zo. 7 1.40 en 14.06 e Ma 8 2.10 en 1434 a Di. 9 2 50 en 15.40 e Aan het strand is het ongeveer een uw» an der hoogwater De zon komt 7 juli cpa 5.27 u en gaat onder om 21 59 u..7i laatste kwartier, 2 juli spnngtij, 9 juli dcoS Aan het Alkwaard College te All* is Berber Krüger geslaagd voc diploma MDGO. AW. De Tee agoge gaat verder studeren aast HBO in Amsterdam. De Cocksdorpse Angela het Apeldoorns College het volgen van de voortgezet restaurant kok SVH) Zij heeft afgelopen werkt bij Residence Victoria Tulip) in Hoenderloo. maken. Groot is ook de man het nieuwe ontwerp ..We wilde veelzijdigheid van Texel benadni en gebruik maken van nieuwe It nieken", aldus adjunct-directewh Groenen van de VVV. Door de samenwerking met kunnen de kosten (de truck bert" gasolie) zo ongeveer m stv gedekt. Volgens chauffeur H Witte sorteert deze manier var dame maken veel effect ,,De it; valt op en is misschien wel dooi joenen mensen gezien. We eens in Alphen aan de Rijnoi grootste jaarmarkt van het lani dag en/oor maakten we een ritm truck door de omgeving, dwars t alle dorpen. Op de markt kwz toen tientallen mensen zeggen dat ze de wagen zien. Allemaal positieve Want dat is het leuke: dat je grote, lawaaimakende truck reclame kunt maken voor

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2