Publiek blijft weg bij Jazz Festival Mooie muziek, maar toch: Een voorbeeld voor velen, in zekere zin Praamstra 25 jaar ambtenaar: EEN MUST VOOR DE TEXELLIEFHEBBE TEXELSE^ COURANT Cees Jonker 15 jaar trouw aan de Smulpot Zwemdiploma Golfers slagen voor gevreesd examen Historisch schip naar Oudeschild? Nat en koud in een sfeerloos Den Burg, de muziek klinkt tragisch. „We begrijpen best dat het voor de gemeente moeilijk is om ons een de finitieve plek toe te wijzen Daarom is dit zo'n mooie oplossing, zeker tijde lijk", stelt woordvoerster Joke de Boer. „Ook wanneer we straks wél een eigen plek hebben, ook voor ons kantoor, behoudt het schip natuurlijk zijn functie Gegokt wordt op zo'n 25 000 a 30 000 bezoekers per jaar, voor alleen het schip Wanneer het hele project zal zijn gerealiseerd, worden ruim 200,000 bezoekers per jaar verwacht Cees Jonker vindt 15 /aar trouw een de Smulpot „niks bijzonders". Hier staat de wel erg bescheiden jubilaris (wegkijkend, met wit overhemd en zwarte broek) temidden van (oud-)collega's en stamgasten. lFol° Joop Rommots] De stichting heeft een scheeps makelaar in de hand genomen om het oude schip te kunnen aanschaffen. Inmiddels worden onderhandelingen gevoerd met de eigenaars van een klipper en van een botter, In beide gevallen ligt de vraagprijs nog iets te hoog. De stichting is bereid een be drag van rond de ton te betalen. DINSDAG 2 JULI 1996 Is jazz toch onlosmakelijk verbonden mei de zeil ronde? Speelde het slechte weer een rol? Of is de muziek echt passé? Het kan natuurlijk ook zijn dat liefhebbers aan de over.kant al worden doodgegooid met kwalitatief goede festivals. Wat het ook was, het Texelse jazzfestival liep niet. Aan de muziek lag het niet, want die was zonder uitzondering van hoge kwaliteit Zaterdagmiddag, een sfeerloos Den Burg. Regen drupt van paraplu's op gele regenjassen Diep weggedoken wordt stevig doorgestapt naar de vei lige beschutting van huis of auto. Slechts een enkeling durft het aan om even te blijven staan bij het afdak op de Stenenplaats, waar jazzmusici met koude vingers dapper doorspe len. De klanken hebben iets tragisch In de voorzaal van De Lindeboom is het druk Daar kan de repetitie van „Eigen Risico" worden bijgewoond. Lekker warm binnen Het lijkt trou wens drukker dan het is, de veel koppige band vult zelf een groot deel van de aanwezige ruimte Stimulans De weergoden hadden het dit week end niet begrepen op jazz Veel buitenoptredens werden vrijdag avond en zaterdagmiddag ingekort of geschrapt. „Jammer, heel jammer" vindt ook Joop Groen van de organi satie „Als winkelend publiek bij een leuk zonnetje kennis maakt met vro lijke klanken is dat een stimulans om 's avonds een kijkje te nemen Dat misten we nu." Vrijdag was het stil in de deelne mende etablissementen Helaas was het geen stilte voor de storm, want Eveline, wel of geen jazz? ook zaterdag werd slechts de helft van het gebruikelijke aantal kaarten benut „We hebben nog met precies geteld, maar ik vermoed dat het daar op uitkomt", vertelt Groen Hij signa leerde opvallend veel Texelaars „Het is echt een Texels feestje geworden. Kennelijk hebben we de overkanters er met mee kunnen pakken De wijze waarop hij 's zomers het terras bestiert, wordt uniek ge noemd. Geen overtrokken predi kaat, want bij zijn afwezigheid moet Cees „Smul" Jonker worden vervangen door twee collega's. Gisteren was het vijftien jaar gele den dat de meester-kelner van de Smulpot bij het horecabedrijf aan de Binnenburg kwam werken. Dat werd op feestelijke wijze her dacht. In de overtuiging dat hij een gewone werkdag tegemoet ging, meldde Jonker zich in de Smulpot Daar wachtten collega's, oud-colle ga's en stamgasten hem op met bloe men en koffie. Voor gebak had de jubilaris zélf gezorgd (met opschrift. „Cees 15 jaar"), uit vrees dat de an deren het heuglijke feit zouden zijn vergeten Vervolgens mocht Jonker naar huis om „uit te rusten", 's Avonds werden hij en vriendin Anuschka in één van de old-timers van Jan Geus naar een diner in het Vierspan vervoerd, waarna een feest met cadeaus en levende muziek losbarstte in - hoe kan het anders? - de Smulpot Mooie woorden waren er uiteraard ook gedurende het feest. Gememo reerd werd dat de nu 36-jarige Jon ker zich zo'n twintig jaar geleden op Texel vestigde. Hij werkte er achter eenvolgens voor de J'elleboog, de Ploff Inn en sinds vijftien jaar voor de Smulpot Die periode geldt als zeer lang in de horeca. Geen wonder dat vooral zijn trouw en niet-aflatende inzet werden geroemd Jonker - die naar eigen zeggen regel matig werd benaderd door andere horecabedrijven - vindt die trouw niks bijzonders ..Het werk is afwisselend, zeker gezien de combinatie hotel/res taurant/café. Bovendien heeft De Smul een leuke klantenkring, leuke medewerkers en drie leuke bazen Wat voor zin heeft het dan naar een andere werkgever uit te kijken?" De jubilaris bewees zijn loyaliteit twee jaar geleden voorgoed, toen hij 's nachts na het werk nog ergens een biertje was wezen drinken en Piet „Smul" met een noodvaart door Den Burg zag fietsen Omdat deze geen schoenen droeg vermoedde Jonker onraad. En terecht, want Piet bleek gealarmeerd door het inbraakalarm op weg naar de Smulpot. In een drachtige samenwerking werd de in breker vervolgens overmeesterd en uitgeleverd aan de politie. Aan de MEAO is Monique Visch geslaagd voor de richting secreta riaat. Ze werkt bij de ING bank. Mariët van der Werf slaagde voor de rich ting bedrijfsadministratie. Zij werkt bij Jos Kager Assurantiën. Veel zwemmers doken vrijdag water van zwembad Molenkoot het behalen van diploma's ouders zwommen solidair Examinatoren Martin Land en Nagtegaal verklaarden na aflos alle zwemmers waren geslaao Het zijn R Aan de muziek lag het met. Er werd vaardig gespeeld en gezongen De stijlen lagen zover uiteen dat iedere liefhebber aan zijn of haar trekken kon komen De enige plek waar het eigenlijk twee dagen wèl druk was, was De Twaalf Balcken. Eveline the Geslaagden diploma A Vivian Ellen Ronny Kaczor. Rowan., Star, Timmy Kamp. Jan Jacob Pnm Bakker, Chris Verra. Kristiaan Kuip, van den Brink. Jolanda Koopman, Arnout. Léon de Waal. Jette Oosterhoj, Heerwaarden, René Slegh. Cora Marja Zoetelief, Rianne Schuyl Zwart, llona Bakker, Daan Mosk. LarsH; Othilde Vlaming, Edwin Boon, GijsjeV burg Richard Quartel, Matthijs van'ji ende. Ellen Blom, Jakolien van <Je< Suzette Verhagen, Marlt Rijk, TaranaHa Ard Commandeur. Gerard Witte, Arshakjan. Ambra Peters, Leila Kuip, Ismaël. Andries Arnout weinig publiek, ondanks de zeer hoogwaardige kwaliteit van de muziek, onder andere In de tussenzaal van De Lindeboom. (Foto Tossa de Oieelt) (Foto Tessa do Graatf) All Stars speelde daar funky- soulachtige nummers. De aloude vraag wat nu wel en met tot de jazz mag worden gerekend rees bij deze. overigens wel prettig klinkende, band .Geen jazz? Ach. toch wel hoor. Al leen een compleet andere stijl Mis schien dat er daarom juist wel zoveel mensen op af kwamen. En ze bleven daar ook, terwijl het in de rest van Den Burg loperig was", verklaart Groen Hij ziet er mets in om de stijl van het festival aan te passen. „Uiteraard moeten we nog napratenmaar er zijn ook mensen die die funkmuziek te hard vinden Die komen Juist voor de echte jazz. dus dan zou je ook weer klachten krijgen Nog meer variatie in muziekstijlen ziet hij wel zitten. Extra drukte Het gemis van de catamaranronde, waarvoor vele overkanters toch al haar het eiland komen, deed zich voelen. „De jonkies naar het strand en de oudjes te jazzen, zo was het altijd", merkte een voorbijganger op. Aanleiding om toch de relatie met het Rondje weer te verstevigen? „Mis schien", zegt Joop Groen voorzichtig. „We gaan er wel over praten De horeca dacht zo een weekend extra drukte te kunnen pakken Daar zijn ze nu wel van teruggekomen Niet alleen op de golfbaan, maar ook op examen weten de Texelse golfers zich te weren. Na een grondige voor bereiding door Joost Brieko van Golf- school Texel en Bart Udding, hebben twintig leden van de Texelse Golfclub kans gezien het door velen ge vreesde golfvaardigheidsbewijs-exa- men met succes af te leggen De geslaagden zijn: Elly Boorsma, Manty Wisman. Anjo Pelgrim, Jan Pelgrim. Ad Waverijn, Martin Wamaar, Ina Pool, Hans Bak ker, Jan Winnubst. Pieter de Boer, Fleur van Duyl, Bart Medema Peter Boorsma, Bart Udding, Wop Rienks, Jan Mevius Gerrit Riet veld, Aja Coutinho, Jeroen de Vnng, Henk van 't Veer en Edwin Lievestro Tevens slaagden op 28 juni voor hun han dicap-regel examen: Aja Coutinho, Jan Pel grim en Bob Coutinho sing waren op de viering van zijn ju bileum, te weten onvoorstelbaar, ge raakt en beetje ontroerd. ,,Die drie dingen maken dat ik me verrekte lek ker voel." Diploma B: Barl Lemstra. Hanneke Lemstra, Lemstra, Myrthe van Heerwaarden. Grisnigt, Remco Boogaard Lennart Elame Kikkert. Jan Dekker, Dienekedei Kim Alkema. Vibeke Brugge, Ramon Ti* Femke van Faassen, Bonnie Vrea ivlananne Langeveld Niels Witle, Bianc: man, Louisa Eelman. Sophie de lui Zuidema. Cor Hm Werner Veltkamp Trap, Annette Kenter, Jeneesh Jeyakur Timmerman, Sarah van der Vis, Stetij ming, llja'de Leeuw, Gene Hordijk, Irert stra, Rick Dijker, Esther Lap. Sil Eelm* Basis-zwemdiploma: Jessica Timmer, Maren Kuijper, Cyna der Reyken, Malou Penha, Jeffrey V/rtte Malschaert, Kamelia Naderi, Jeroen Gn „Een voorbeeld voor velen. In ze kere zin. Hij is in ieder geval geen voorbeeldig ambtenaar." Burge meester Van Rappard plaagde de jubilaris even, maar kwam toch tot een welluidende en positieve con clusie: „Ger Praamstra is flexibel en in staat tot integraal denken." Ook andere sprekers hadden giste ren mooie woorden voor Praamstra, die 25 jaar geleden als ambtenaar sportzaken bij de gemeente Texel in dienst trad. Tegenwoordig is hij hoofd van de sector Welzijn, zoals de vroe gere afdelingen tegenwoordig heten. Vooral aan het feit dat zijn taak in de loop van de tijd veel breder is gewor den, werd tijdens een receptie in het gemeentehuis ruim aandacht be steed Die taak is niet alleen breder geworden omdat Praamstra sinds 1971 in „rang" klom, maar ook om dat meer dan vroeger van ambtena ren wordt verlangd dat ze verder kij ken dan naar alleen hun eigen beleidsterrein. Om aan die opdracht te kunnen voldoen, was Praamstra genoodzaakt steeds aan zichzelf te blijven werken, aldus Van Rappard, die dat proces „education perma nente" noemde Om te illustreren dat het kader waarin Praamstra werkt niet vastligt, was het schilderij van Westergeest - geschil derd door Reinder Homan - dat hij van zijn werkgever kreeg zonder ka der, ofwel zonder lijst. Ter geruststel ling werd echter gezegd dat hij de lijst zelf mag uitkiezen en de rekening naar de gemeente kan sturen. Spreker Piet Zoon herinnerde zijn gehoor eraan dat Praamstra zijn pro fessionele carrière ooit was begon nen bij de PTT, waarna hij docent li chamelijke oefening werd Ook zijn verdiensten bij de totstandkoming van de sporthal en bij de overname (van de RST) van zwembad Molenkoog werden gememoreerd. „Volgens je vrouw heb je nooit éen teen in het zwembad gestoken. Daarom mag je er van ons voor de rest van het seizoen gratis zwemmen. Een sigaar uit eigen doos, want de kosten komen uiteraard voor reke ning van jouw budget", grijnsde de gemeente-secretaris breed Eerder op de dag waren Praamstra en zijn vrouw per huifkar van huis gehaald, om samen met de voltallige sector Welzijn een rondrit door het Hogeberggebied te maken. Hetzelfde rondje wordt door Praamstra regel matig joggend afgelegd. De rit werd onderbroken in de Zandkuil, waar Ruud Boom champagne serveerde. Vervolgens ging het richting Molen koog Daar werd een door de mede werkers verzorgde broodmaaltijd ge nuttigd In zijn dankwoord vertelde Praamstra dat er drie trefwoorden van toepas- Praamstra en z'n vrouw werden gisteren met paard en wagen afgehaald voor een feestelijke tocht. ifckjv,' (ADVERTENTIE) De Stichting ter Reede van Texel heeft vergevorderde plannen om een historisch schip aan te schaf fen. Dat zou een ligplaats moeten krijgen in de haven van Oudeschild en onderdak kunnen verschaffen aan permanente exposities over de VOC en het loodswezen. Boven dien zou de stichting er haar kan toor kunnen vestigen. De aanschaf zou de realisering van de eerste fase betekenen van een veel groter, vele miljoenen kostend project, dat vorig jaar werd gepresen teerd door de Texelse Onderne mende Vrouwen Andere onderdelen daarvan zijn de bouw van een replica van een oude loodsschoener en een aantal historische huisjes. Een loka- tie voor het project is echter nog niet gevonden. Inmiddels heeft de stich ting het verzoek gedaan een tijdelijke werf te mogen bouwen. Een volledig overzicht VAN DE AVIFAUNA van Texel M DOORADRIAAN J. DljKSEN m.m.v Frjts-|an Maas en Cor Smit

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4