ondenopvoeding in clubverband: Meeste bazen zijn hopelozer" Imstreden zin uit estemmingsplan Biem Trap eerste ringsteekwinnaar Volle bak in De Waal TEXELSE p COURANT Onderzoek naar oorzaak brand i avondje naar hondenclub Natuur niet ten !fe van landbouw" ■VAKANTIEKRANT Concert kistorgel in Oosterend Twee keer alarm voor Beursplein 5 Auto in sloot Tussen elkaar Wolf vindt het een laken, die naast Dirk Witte in de wa gen had plaatsgenomen. De voorma lig Nederlands kampioen kan dit jaar niet rekenen op zijn dochter Sandra, die een baby verwacht. Om de derde plaats werd gestreden door drie com binaties. De barrage werd door het publiek met gejuich begeleid. Joop en Joke Noom profiteerden van alle aan moedigingen Het leuke van de ringsteekwedstrij den is dat het publiek actief wordt betrokken. Tijdens de toeristenronde mag iemand uit het publiek ervaren hoe moeilijk het is om op zo n wiebe lende kar een kleine ring aan een grote stok te prikken. Joske van der Hoeven uit Groningen deed dat het beste, waardoor ze de toeristenprijs van Hotel Rebecca kreeg. De poedel prijs was voor Piet Bakker met zijn tweespan Shetlanders De volgende ringsteekwedstrijd is vrijdag om 19,30 uur in Oosterend. Rijders stellen zich op aan de Slots- kolk, waarna de route is: Oranje straat, Achtertune, Kerkstraat, Vliestraat. Mulderstraat, Bijenkorf- weg, Peperstraat De ringen hangen in de Oranjestraat. Omwonenden en gasten worden ver zocht de straten vanaf 18.00 uur autovrij te houden. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand die vorige week in De Cocksdorp woedde Een schuurtje achter La Morena ging in vlammen op ,,Wi| sluiten brandstichting met uit" aldus de politiewoordvoerder In de schuur stonden twee grasmaaiers, een fiets en terrasschermen De deur was niet afgesloten. DINSDAG 2 JULI 1996 n nou met een beetje ongehoorzame hond. Die van jou >rtzo goed..." Kijk, dat streelt mijn ego. Mijn idee van hon- jpvoeden is simpel: luistert hij met, dan krijgt hij een schop, jnerkt voortreffelijk. Mijn reservoir aan honden is beperkt, iet wordt die kleine gehoorzame. Nou ja, je wel een favoriet speeltje r meel1 En wat stukjes worst, lar belonen wij de honden tus- r mee", zegt Esther Kikkert, de twee trainers van endub DOS. Tjongejonge. Ik rol Ie ene verbazing in de andere, auto op weg naar Molenbuurt bij kijkt Wolf peinzend uit het oefenveld ligt prachtig tus- bomen. Het is dinsdagavond wekt enige verbazing bij lopen toch altijd los? Het wil er echter een beetje bij- vandaar. Bij een keet zitten mensen gezellig bij elkaar. Honden van zeer divers plui mage liggen braaf om zich heen te kijken. Een herder ligt aan de andere kant van het veld rustig aan een paal. En in een andere hoek ontwaren we een enorme Rottweiler. ,,Zo, dat is dus die kanjer", zegt Dirk Hoogenbosch. Hij neemt me taxe rend op. Wolf trekt vrolijk aan zijn riem. „Eerst maar in de beginnersgroep Hoor je dat7" sis ik tegen Wolf. Slipketting De hondenbezitters splitsen zich op. Esther neemt een groep onder haar hoede en ik loop met Dirk mee. He lemaal aan de andere kant van het toastje linkerbeen zitten. Niemand heeft gezegd dat dat niet achterstevoren mag. (Foto Martm van Daulcn) veld gaat een ingehuurde overkantse trainer aan de slag Maar dat zijn de gevorderden. Met z'n vijven staan we keurig opge steld, honden zittend naast ons linker been. Tot zo ver kunnen we aardig meekomen. Maar dan begint het pas. We moeten om de beurt lopen, met de riem losjes vast. Vervolgens moe ten we ons ineens omdraaien. De hond dient attent volgen, zonder geruk aan de riem De eerste keer draai ik zo abrupt dat Wolf wordt meegesleurd. Helemaal fout, vindt Dirk, die me voordoet hoe ik Wolf met een korte vinnige ruk aan de riem moet waarschuwen als hij niet meer op mij let. De riem met hals band is trouwens ook helemaal fout. Ik had hem een slipketting om moe ten doen. „Dat corrigeert beter", vindt Dirk. In ademloze bewondering zie ik mijn buurvrouw met een prachtige Dobermann op en neer wandelen. De hond kijkt constant naar haar en volgt iedere beweging moeiteloos Het lukt zelfs Frits met zijn pas acht maanden oude hond Maar als ik weer aan de beurt ben lijkt Wolf het spelletje te hebben afgeke ken. Ook hij volgt me vloeiend „Heel goed", prijst Dirk. Daar gaat het eer ste hondekoekje. De oefeningen zijn voor het VZH exa men. De afkorting staat voor „verkeerszekere hond". In de praktijk betekent het gewoon een stukje ge hoorzaamheid, zodat je je normaal en zonder hinder voor anderen met je hond op de openbare weg kunt bege ven. Nogal logisch? Je zou ze de kost moeten geven die hun hond niet on der appèl hebben zodat hij achter andere beesten aanvliegt of tegen mensen opspringt. Eén van de dingen die we doen is dus het door elkaar lopen. De honden keuren elkaar geen blik waardig Al leen de langharige grote vuilnisbak van Rob likt opvallend zijn lippen af als ik langs hem loop. Wolf kijkt hoog hartig terug, maar versnelt voor de zekerheid wel even zijn pas „Je kan 'm hebben", mompel ik nog. Er ge beurt echter niets. Gelukkig maar, want Dirk verklaart dat dat uit den boze is. „We laten ze hier niet met elkaar stoeien. Dan gaan ze namelijk rangen en standen uitvechten en omdat we ook pakwerk doen lopen hier enkele pittige jongens rond. Dus knokken moeten we met hebben." Te weinig hond Zitten, lopen, volgen ..ik vind dat het voortreffelijk gaat Alleen het afliggen is een klein probleem. Op mijn domi nante brul „AAAF" blikt Wolf verbou wereerd omhoog om vervolgens voorzichtig op zijn rug te rollen. „Zou ik in zijn geval ook doen", mompelt Rob tot hilariteit van de anderen. Dirk vindt dat we in de eerste les niet te ver moeten gaan. „Het is hem wel aan te leren hoor. Hij hoort ook in het lopen en zitten iets dichter bij je te blijven dan hij nu doet." Ach, een klein detail. Vindt hij niet dat een hond te weinig „hond" is als hij zo aan je linkervoet zit geplakt? „Hoezo' Hij kan de hele dag zoveel hond zijn als hij wil Alleen hier op het veld en op straat willen we dat hij dicht bij ons blijft en oplet." Hopeloze baas „Het gaat toch goed", prijst Esther tij dens de koffiepauze. „Ik zag hem keurig meedoen." Wolf zit wijsneuzerig te kijken De twee trai ners leggen uit dat DOS staat voor „Door Oefening Succes" Volhouden dus „Ach, het is vaak meer een kwestie van de baas opvoeden", ver telt Dirk. „Hopeloze honden? Ik ken ze met. Nou ja, bijna niet Soms heb je eentje met een karakterfout We zijn wel eens naar een speciaal insti tuut geweest Inderdaad, Martin Gaus. Maar als er problemen zijn gaan we ook wel eens bij de mensen thuis kijken en meestal blijkt daar de kneep te zitten." Als voorbeeld wijst Dirk op de Dobermann. „Toen ze daarmee kwa men was dat een probleemgeval Moet je nu eens kijken." Ik ben inder daad verbaasd. Het sierlijke dier is een toonbeeld van gehoorzaamheid. Ook over Wolf is Dirk gelukkig goed te spreken „Hij is goed op jou gericht en er zijn geen problemen. Hij hoeft dus mets af te leren, maar alleen een Afschrikwekkend voorbeeld voor aanvallers: Wolf maakt zich op om de pakwerker een lesje te leren. rentie niets dan goeds Esther: „Ver schillend' Uiteraard heeft iedereen zo z'n aanpak." Dirk valt haar bij „Je moet het zien als voetbalclubs, daar heb ie toch ook meerdere van op het eiland? Ik denk dat er best ruimte is voor twéé hondenclubs Strenger of minder streng, fanatieker of meer voor de lol ..de trainers halen hun schouders op en laten zich niet tot een kritische uitspraak verleiden. „Net waar iemand zich meer bij thuis voelt." Nu we het toch over Martin Gaus hebben, gaan we nog fly-ballen of hekjes springen? „Nee", zegt Dirk paar nieuwe dingen aan te leren. En zo te zien is hij pienter genoeg, dus dat gaat snel." Iedereen met een hond, met of zon der problemen is welkom bij de club op dinsdagavond vanaf 19.00 uur en zondagochtend vanaf 09.30 uur Maar ook zonder hond is publiek welkom. Een goede plek om je te oriènteren vóór er één wordt aange schaft. De geschoolde trainers weten veel over karaktertrekken van ver schillende rassen en kunnen advise- (Foto Manm van Daaten) zeer beslist. Wolf is overduidelijk te leurgesteld. „Wij zijn geen modeclub. We gebruiken wel eens een speeltje om een hond enthousiast te maken. Maar behendigheid ..nee. Esther en ik zijn trouwens ook niet opgeleid om dat te geven." De concurrentie DOS bestaat zes jaar en is sinds twee jaar erkend. Er is op Texel toch nóg een hondenclub' Het tweetal knikt bevestigend. Maar over de concur- De koffie is op en iedereen gaat er voor zitten Er gaat iets gebeuren. Alle honden blaffen nerveus. Wolf trekt denkrimpels in zijn neus en zit met een opgetilde voorpoot. „Da's ook een teken van opwinding", verklaart Esther Ik heb het altijd voor zijn jacht honden-achtergrond versleten Gehuld in een dik leren beschermpak schuifelt een man in beeld: de pak werker Hij wordt door alle honden met gejuich begroet Gelukkig dat het veld ver van de bewoonde wereld ligt. Provoceren De overkantse trainer is onder andere ingehuurd om de pakwerker bij te scholen. Het is duidelijk niet zomaar een kwestie van in die mouw happen. Esther legt het uit. „Ze mogen hem niets doen zolang hij met dreigt. Pas als de pakwerker een uitval doet mag de hond toebijten. Verder heb je hele technieken van draaien, waarbij de hond niet mag loslaten. En hij mag met terugschrikken als de pakwerker hem provoceert." Provoceren? De man in het pak heeft een soort flexi bele stok bij zich Beelden van afge ranselde honden schieten door me heen, terwijl ik Wolf op schoot trek. Esther lacht. „Nee, hij dreigt en slaat op zijn pak. Gewoon provoceren dus." Niet alle honden zijn geschikt voor pakwerk. „Neem nou die twee Gol den Retrievers" wijst Dirk. Fijne hon den, maar hiervoor met geschikt. De vraag is in mijn ogen te lezen Hij kijkt met een schuin oog naar Wolf en vervolgens meewarig naar mij. „Eh hij' Tja, ach. Het is toch meer iets voor werkhonden", begint hij voor zichtig. „Maar misschien zit het erin." Hij moest eens weten hoe vervaarlijk Wolf kan grommen als er een vreemde kat in de tuin zit. Even ernaast De Rottweiler mag eerst Hij wordt met een lang elastiek aan een paal gebonden. De instructeur pakt een reservemouw en wil even iets voor doen, maar het elastiek blijkt rekbaar der en de grote hond hapt enthou siast toe, helaas net naast de mouw in 's mans buik De schade valt mee. „Wat een rotzak", moppert de instruc teur. De hond blikt verliefd terug. De volgende pogingen verlopen be ter Ook de Dobermann doet het in mijn ogen goed De trainers zijn ech ter met tevreden. Hij bijt niet genoeg in de mouw, houdt zich niet vast. Wolf is inmiddels door het dolle heen Esther houdt hem aan de riem en prijst hem als hij pogingen onder neemt om de Dobermann bij te staan. De Tervurenaar van Chris grijpt de pakwerker als die zogenaamd zijn baasje aanvalt. „Die hond was vroe ger bang van zijn eigen schaduw. Zo n onzeker dier, helemaal geïntimi deerd als hij hier al die honden zag." Van die angstige aard is mets meer terug te vinden. Hij hapt gretig in de mouw. Ten aanval Wolfs' opwinding wekt hilariteit. Esther besluit hem aan een echte test te onderwerpen met de zogenaamde „puppyrol" De mouw van de pak werker schijnt voor een „beginnende werkhond" te hard te zijn. Vandaar dat een met touw omwikkelde rol wordt gebruikt om de dieren te wen nen Nog voor ze met het ding het trapje van de keet helemaal is afge daald hangt Wolf erin. Hij is door alle opwinding compleet opgefokt („hij zit in zijn drift" zeggen de kenners) en laat niet zomaar meer los. Ook met als Esther hem met rol en al optilt. „Heel goed, echt heel goed. Hij heeft het helemaal hoor. Je hebt best kans dat hij zich ertussen stort als jij ooit wordt aangevallen." Het lijkt me met waarschijnlijk dat ik word aangeval len, maar voor wie plannen heeft je bent bij deze gewaarschuwd. Opgetogen gaan we naar huis. Ik omdat we geen flater hebben gesla gen tussen alle opgevoede honden en Wolf omdat hij duidelijk heeft ge noten van alle aandacht en oefenin gen, die voor hem een soort spelle tjes waren, 's Avonds in bed kruipt hij stiekum onder het dekbed tegen me aan en valt met een tevreden zucht in slaap. De volgende ochtend laat ik hem even alleen om de vuilnisbak buiten te zetten. Bij terugkomst blikt hij on schuldig naar me op. zittend naast de leeggegeten broodtrommel van zijn baas Ik vrees dat we toch nog een paar keer naar cursus moeten Tessa de Graaff irmag nimmer ten koste van jrarische produktiefuncties Die omstreden doelstelling pl het college uit het ont- bestemmingsplan buiten- d. Aanleiding is kritiek van en milieu-organisaties, lag beslist de raad over het hmingsplan. Wijt dat het bestemmingsplan naar de landbouw is toege- ven. is niet terecht, reageren b CPkritiek van natuur-en milieu- isaties, TVL, TVO en horeca- nemers. ns de werkgroep Landschaps- 'jn de convenant-afspraken wel de letter, maar met naar de 'n het bestemmingsplan ver- Het college denkt er anders •In het bestemmingsplan is de lvin9 met landschaps- en Maarden opgenomen. Het is b®Qin van een nieuwe 'eringswijze Het is ons een 'e ver om afspraken in het e,e vrijdag verschi|nt de 'antiekrant met activiteiten |n een week op het eiland zijn loee Organisatoren kunnen 6 opgeven bij Ruud Nooij, te- on 31 50 34. Evenementen •'en minstens een week voor "bijning van de krant worden |e'd, anders kunnen ze niet if worden opgegeven convenant voor langere tijd vast te leggen. Veel punten zijn namelijk nog niet door iedereen erkend en onder schreven. Het zal nog een moeizame discussie worden die veel uithoudings- en incasseringsvermo gen vergt. Bovendien is het convenant een experiment en zijn de consequenties nog met helemaal te overzien. De laatste jaren zijn de be langrijkste resultaten geboek door het plegen van overleg, het creéren van maatschappelijk draagvlak en het sti muleren van gewenste activiteiten." Beperkende regels, opgelegd door de overheid zijn niet altijd effectief om een bepaald doel te bereiken, aldus het college. Bufferzones Het college schrapt ook de zinsnede Woensdagavond 3 juli zingt de so praan José Jonkers in de N.H. Maartenskerk te Oosterend, Zij wordt begeleid door organist Frans Visser op een kistorgel, dat door orgelmaker Klop te Garderen voor enkele weken ter beschikking is gesteld voor een aantal concerten op Texel. De orgels van Klop worden naar his torische voorbeelden gebouwd met houten pijpen. De klank van deze in strumenten is hierdoor mild en zan gerig. Er worden composities uitge voerd van Sweelinck, Scheidemann, Schutz, Waltheren Viadana Het con cert begint om 20.30 uur en de toe gang is gratis. Het kistorgel zal ook tijdens de kerkdienst van zondag in Oosterend door Frans Visser worden bespeeld dat „overgangsgebieden en buffer zones tussen duin- en agrarisch ge bied niet worden toegestaan". Deze wordt vervangen door: „Uit de ontwik keling rond de instelling van een Na tionaal Park voor de duinen is geble ken dat de hydrologische situatie geen aanleiding geeft tot het instellen van bufferzones." Verder wordt gebruik van prikkel draad, anders dan voor agrarische doeleinden afgewezen. Inzake het vliegveld verharding van de landingsbaan in deze periode ge schrapt, omdat „recent onderzoek heeft aangetoond dat dit bedrijfs economisch niet verantwoord is". Startende agrariërs Startende agrariërs mogen op nieuwe bebouwingsvlakken een schuur bouwen van hooguit honderd vierkante meter Pas als sprake is van een volwaardig bedrijf, waarop toe zicht nodig is, mag een huis worden Buitenland. De Texelse Courant wordt ook in het buitenland goed ge lezen. Niet alleen door abonnees, maar ook doordat andere bladen voor emigranten berichten overnemen. Zo schreef „The Windmill", een krant voor Nederlanders in Canada en Amerika, onlangs over de stekel baarspassage en de proef met het droppen van voedselpakketten op het Texelse vliegveld. Marijke Geleens attendeerde ons hierop De reddingboot Beursplein 5 is zon dag twee keer gealarmeerd. De eer ste keer ging het om een vastgelopen jacht in de Dovebalg Omdat een an dere reddingboot sneller ter plaatse kon zijn werd het alarm voor de Texelse KNRM-mannen ingetrokken. Dat gold een paar uur later ook voor een vastgelopen jacht in het Malzwm. Daar bood de Suzanna uit Den Hel der uitkomst. gebouwd. Er moet tenminste één volwaardige baan gemoeid zijn met het bedrijf, dat over voldoende SBE s (Standaard Bedrijfs Eenheden) moet beschikken. Er wordt gekeken naar opleiding, leeftijd, opvolgers, etc Er is een onderscheid tussen hobby boeren, reële bedrijven en volwaar dige bedrijven. Het beleid is erop ge richt hobbyboeren niet te erkennen. Bestaande agrarische bebouwings- blokken worden zoveel mogelijk in stand gehouden, zolang nog sprake is van „enige agrarische activiteit" Een 21-jarige automobilist uit Den Helder verloor zondagmiddag op de Oosterenderweg de macht over het stuur en kwam in de sloot terecht. Het gebeurde in de flauwe bocht, vlak voor de Spangerweg. De schade viel mee. De man bleef ongedeerd- Het is ouderwets, maar absoluut niet oubollig. Het is traditioneel, maar nooit saai. Het ringsteek seizoen is weer gestart en de eer ste wedstrijd belooft een prachtige serie. Het was spannend in De Waal. Biem Trap en Bianca Schraag wonnen met 15 punten. Liet het publiek het bij het jazz in Den Burg afweten, in De Waal was men massaal opgekomen. Daardoor werd het gezellig op het sfeervolle Hoger- eind Met „ooh's" en „aah's" en vooral „oei's" werd meegeleefd met de stekers Bewondering was er voor de fraaie koetsen en aankleding, ter wijl de twee Shetlander-aan spanningen vertedering wekten. Er reden vijftien aanspanningen rond. Biem Trap hield zijn vos aanvankelijk erg vast Na enkele ronden was het dier aan de drukke omgeving gewend en werden de teugels gevierd, waar door het paard soepeler liep. Steek- ster Bianca Schraag toonde een vaste hand Dat gold ook voor Janny Wester- Ringsteken in De Waal. een sfeervol evenementwaar de bonte van Dik Smid zich thuis hfkt te voelen. ifoio tasaa d» Gram

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7