College speelt oor sinterklaas" Rechtszaak over Texelse boringen Gemeente wil gebruik papier verminderen Controle flycatcher: heen overtredingen, wel veel publiek Geldt ook voor raadsleden aad: 2.000 bedden in ijskast Fuik TEXELSE courant- eine verhuurders wgen uitbreiden Zware schade yy yy Erfkamperen „Recreëren bij de prostituée" TVO enTVL blij met toezegging car moon Toon geniet van de „zomer" Vindplaatsen van de kaart geveegd Voorstel: overkap bordes raadhuis Aanrijding Mensen -E Langs de weg vrijdag 5 JULI 1996 maximum van 47.000 toeris me slaapplaatsen wordt in het uwe bestemmingsplan buiten lied gehandhaafd. In de toelich- bij het plan komt echter te dat 45.000 voorlopig de li- l is. De resterende 2.000 bed- houdt de gemeente achter de d om te kunnen inspelen op ntuele toekomstige ontwikke- en. het college van b en w als de irderheid van de gemeenteraad hiermee voorbij aan de signa- van Teso-directeur Rob Wortel, waarschuwt dat er weer forse Mijden ontstaan als Texel meer 45 000 bezoekers toelaat, oppositiepartijen verbaasden zich het gemak waarmee het college ipplaatsen toewijst, waardoor de rlopige grens van 45.000 pijlsnel icht komt De uitgifte geldt met en het kamperen bij de boer (van iaat acht tenten per erf)maar ook toezegging aan kleine logies- iliekkers Degenen die drie of éi recreatieve opstallen (RO's) uren, waaronder zomerhuisjes, jen de komende jaren met 25% reidenOftewel: ze mogen er een je a vijf slaapplaatsen bijzetten. Privé ïEelman (VVD) vond dit onbegrij- „Ik dacht dat de laatste slaap- ■tsen naar professionele kleine ememers zouden gaan, maar dit piivé-mkomsten Is dit beleid of botjes uitdelen7" Jaap Vlaming en Links) sprak van „Sinter- r-beleid". Afgesproken is dat elk leen kadootje krijgt Maar vervol- komt Sint zulke sympathieke nglijstjes tegen, dat hij meer wil neren. Straks is de zak voortijdig jeas de gemeente gaat het om Sglokaties in het buitengebied, reer komt op een uitbreiding met ceid slaapplaatsen. Dat kunnen kméér zijn, omdat de recreatie- ffimenten op hetzelfde terrein tëO's mogen worden opgeteld, tenen er echter ooKminder zijn, oibeeld als met iedere verhuur- aide regeling gebruik maakt of fc45.000-grens al is bereikt. Schandalig «verrasten de raadsleden door et laatste moment met deze wij- gtekomen. Pas maandagavond ien de stukken thuisbezorgd. Vooral Pieter de Groot (D66) wond zich daar over op Hij had informatie dat b en w dit besluit al vier weken geleden hadden genomen. ,,Een schandalige minachting richting raad", brieste De Groot. ,,En wat nog schandaliger is: sómmige burgers wisten het wél. 'Geen probleem, want het college heeft al besloten', zeiden ze Dan vraag ik me af: wat doe ik hier nog? Als het op stemmen aankomt, wordt het gewoon 9-6. De coalitie zegt wij beschikken, gaan jullie maar lekker zitten hikken.' Wethouder Daan Schilling distanti eerde zich van deze opmerkingen, die hij „beneden peil" noemde Vol gens hem had De Groot de wijziging al vroegtijdig uit de notulen van de collegevergaderingen kunnen verne men. Schilling legde uit dat de betref fende wijziging altijd al de bedoeling was van het college, doch per onge luk met was opgenomen in het ont- werp-bestemmingsplan. Er was in zijn ogen dan ook niet echt sprake van een wijziging De wethouder nam het op voor de ambtelijke staf, die handenvol werk heeft gehad met het opstellen van het plan en de verwer king van alle op- en aanmerkingen „We hebben op onze tenen moeten lopen. We proberen alles in goede banen te leiden, schoonheidsfoutjes zijn echter onvermijdelijk." Secuur Erna Eelman (VVD) nam met deze uitleg geen genoegen. Zij vond dat sprake was van een essentiële wijzi ging. Burgers krijgen nu niet meer de kans om hierop te reageren. Schilling wees deze kritiek van de hand. „De mensen hebben zes weken de tijd gehad. Door een foutje is dat zelfs langer dan aanvankelijk de bedoeling was. Ik vind dat we zorgvuldig met de belangen van burgers zijn omge sprongen." De wethouder vertelde hoe hij met de 45.000-grens zal omgaan „We zul len heel secuur de uitgifte van slaap plaatsen bijhouden. Elk half jaar vindt een evaluatie piaats en lichten we de gemeenteraad in Als we te dichtbij de grens komen, zullen we een |aar lang niets meer uitgeven. Op dat moment beslissen we hoe het verder moet." Bij een aanrijding in De Cocksdorp is maandagavond zware schade ont staan. Een 55-jarige automobilist uit Baarle Nassau verleende op de krui sing Langeveldstraat/Vuurtorenweg geen voorrang aan een 41-jarige Cocksdorper. De mannen bleven zeik ongedeerd een „flycatcher" zijn deze ik de straaljagers die op de hors oefenen gecontroleerd, ilelden zich allemaal keurig aan wnvliegroutes. De controleurs Wen het echter toch druk, want post op de dijk bij De iksdorp trok veel publiek. 'de controle was geen speciale teling. „We doen dit altijd één 'Per |aar. Nee, er zijn geen bijzon- oeleningen, er wordt een ge- trainingsprogramma afge- kl', verklaart een woordvoerder, luchtmacht doet er alles aan om 1 'e geven dat de klachten over 'dhinder door straaljagers serieus den genomen. De controle met de teher wordt met aan de piloten held. Door hun hoge snelheid en Sebruik van een andere frequen- tnerken zij de radar ook met op. Er werden deze week oefenbommen afgeworpen door Tornado's, F16 en Amerikaanse A 10's. Afwijkingen van de aanvliegcirkels werden niet gecon stateerd „Nee. er waren geen afwij kingen Nou zit er op de toren van de range ook iemand die daar erg scherp op is, dus als ze in de fout gaan, krijgen ze dat ook meteen van die kant te horen." Rustig was het voor de flycatcher- bemanmng allerminst. „We leken wel een toeristische attractie De aanloop was enorm. We hebben iedereen die langskwam een kijkje laten nemen en uitleg gegeven. Hartstikke leuk was dat. De mensen waren erg leergierig. Ik denk dat door onze uitleg meer begrip is ontstaan voor het onvermij delijke lawaai dat met zo'n oefen range in de buurt toch is te horen, ondanks dat de piloten zich aan hun routes houden." Een van de ambtenaren ontvangt een bloemetje in het kader van de actie ..Blad voor Blad". (Foto Daan Koopman) Jaarlijks heeft gemeente Texel ruim 2000 bomen nodig. Hiervan worden de 2.000.000 vellen papier vervaardigd waar raads- en B&W-stukken op verschijnen, nota's van worden gemaakt of interne memo's. Dat kan wel een beetje minder, vindt de afdeling milieu, in navolging van het Wereld Na tuur Fonds. Vandaar dat dinsdag de actie „Blad voor Blad" werd gestart. bestand of een floppy. „We moeten overal kritisch naar kijken. Maar niet alleen wij, ook de andere medewer kers moeten zich ervan bewust wor den hoeveel er wordt verspild." Ambtenaren werden dinsdag verrast door twee grote pandaberen Zij infor meerden het personeel van de ge meente over de actie en deelden als stimulans een plantje uit. „We willen het papiergebruik met 10 procent verminderen", vertelt Kees Witte, hoofd van de milieu-afdeling. Hij geeft enkele voorbeelden hoe dat kan. „Vaak wordt maar éen zijde van een vel gebruikt Door dubbelzijdig te ko piëren spaar je al veel uit Daarnaast heb je de B&W besluitenlijsten. Die gaan naar alle afdelingen en worden daar weer vrolijk door alle betrokke nen gekopieerd. Dat móet anders kunnen. Evenals de vele andere in terne informatiestromen." Witte denkt daarbij aan E-mailen via het gemeen telijke computernetwerk of het opvra gen van gegevens via een speciaal Per telefoon De milieu-afdeling vindt dat ook de informatievoorziening naar raadsle den kritisch moet worden benaderd. „Daar gaan stapels papier naartoe, terwijl dat best anders kan Telefo nisch? Nou, dat lijkt misschien een simpele oplossing, maar is in de prak tijk niet zo'n goeie. Ik heb in het ver leden ervaren dat je daar alleen maar gesodemieter mee krijgt Woorden worden verkeerd begrepen, anders uitgelegd of niet goed verstaan. Nee, het zal toch op één of andere manier vastgelegd moeten zijn." Vervolg van pagina 1 ven, het grootste deel aan kampeer- boeren. De VVD is vóór kamperen bij de boer, maar zo naderen we te snel de grens PvdA en D66 pleitten ervoor om de duur van het erfkamperen te beper ken tot alleen de zomermaanden. Groen Links stelde dat de reguliere kampeerbedrijven de huidige situatie in de hand hebben gewerkt door massaal tentplaatsen om te zetten in vakantiehuizen. Strakke regels Vrijwel alle raadsfracties drongen dinsdag aan op het hanteren van strakke regels voor het erfkamperen. Wethouder Schilling antwoordde dat de gemeente „een set van eisen" zal opstellen. „Inderdaad zijn er hier en daar uitwassen. Vooral de wijze waarop kampeermiddelen worden neergezet kan vaak anders Aanplanting heeft tijd nodig, er zijn op Texel goede voorbeelden van mooie hagen." Groen Links vond het controlebeleid te slap. Woordvoerder Jaap Vlaming bestempelde de wethouder als „Daan de Doger", een vergelijking trekkend met de bijbelse Johannes de Doper. Schilling verweerde zich tegen deze kritiek: „Als we alles zo goed zouden controleren als het erfkamperen, zouden we maar weinig problemen hebben. We zetten geen vakantiewerkers in, zoals wordt ge suggereerd. Vorig jaar zijn alle deel nemers twee keer bezocht en is er zo Halverwege de vergadering over het bestemmingsplan hield wet houder Poster het niet meer uit Zwijgend had hij de discussies aangehoord, maar toen riep hij geërgerd ..moe te worden van dat kamperen bij de boer" Vol gens hem had het geen zin om nog langer te praten over het ge dogen van acht tenten, terwijl wettelijk in Nederland een maxi mum van tien is toegestaan Toen Pieter de Groot er later tóch op terug kwam. wilde hij de wet houder sparen door het onder werp iets anders te noemen. Maar de welbespraakte D66'er versprak zich en repte tot veler hi lariteit over „kamperen bij de hoer". De besturen van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) nemen genoegen met de reactie van wethouder Schilling inzake het kamperen bij de boer. TVL en TVO zullen niet in beroep gaan tegen het toestaan van acht ten ten per erf. Hun grootste zorg betrof het controlebeleid. Schilling nam deze vrees weg door strakke regels en sancties toe te zeggen TVO-voorzitter Ko Vinke zou graag zien dat het on derwerp in het convenant-overleg wordt betrokken TVO zou daar voor moeten worden uitgeno digd Oe oliemaatschappij Elf Petroland wil op Texel naar gas boren. Zo'n zeven jaar geleden is daarvoor ver gunning afgegeven door het minis terie van Economische Zaken. Deze iS door de Waddenverenjging aangevochten. Vele jaren is deze zaak heen en weer gespeeld. On langs was er een zitting over bij de afdeling bestuursrecht van de Raad van State in Den Haag. De uitspraak is over zes weken. ..Bij ons is niets bekend over een verzoek tot boring", vertelt Jim Le Roux, hoofd van de afdeling ruimte lijke ordening van de gemeente Hij legt uit dat voor iets dergelijks een speciale procedure (artikel 11) moet worden gevolgd, waarbij door de ge meente een planologische afweging moet worden gemaakt. .,Het hangt er uiteraard vanaf of de plannen zich richten op een kwetsbaar gebied of met." Uit de rechtszitting kwam naar voren dat Elf Petroland proefboringen wil verrichten vanaf twee lokaties in de Eierlandse polder. Waar precies werd niet bekend gemaakt. Le Roux ver moedt dat de maatschappij wacht tot er uitspraak is gedaan ,,ls die posi tief. dan zullen ze wel met de vergun ning in de hand op de stoep staan." De behandeling bij de gemeente zal ook enige tijd in beslag nemen, waarna de zaak ook nog voor goed keuring naar GS moet ,.Hoe de uit komst van zoiets zal zijn? Ik heb geen idee. De Eierlandse Polder is natuur lijk geen Hogeberg-gebied, maar zo iets is typisch een politieke beslissing Daar is nu nog niets van te zeggen", aldus Le Roux De actie is een initiatief van het We reld Natuur Fonds en duurt een jaar. De bedoeling is dat geld dat door papierbesparing overblijft naar het WNF gaat voor drie projecten. Die zijn gericht op het behoud van de duinen, de oerbossen in de voormalige Sov jet Unie en een levende rivieren"- actie in Gelderland Per gemeete mag één project worden uitgekozen. Papierpolitie De besparingsstand wordt in de hal van het raadhuis via een grote ther mometer aangegeven Interne con trole naar „verspillers" wordt niet ge daan. „Een „papierpolitie" instellen? Nee, dat zit er niet in. We willen het personeel echter veelvuldig confron teren met de actie Zo moet er maan delijks een infobulletin komen met tips en om iedereen weer even wakker te schudden Op papier? Nee. uiteraard liever niet", lacht Witte Met de stemmen van Texels Be lang, CDA en VVD voor is de ge meenteraad akkoord gegaan met het schrappen van tientallen terrei nen van oudheidkundige beteke nis uit het bestemmingsplan. De drie fracties schaarden zich ach ter het college en de Texelse landbouworganisaties, die vrezen dat agrariërs anders teveel in hun be drijfsvoering zullen worden belem merd. Daarnaast verwachten b en w dat de gemeente wel eens kan op draaien voor schadeclaims van boe ren die hun land tijdelijk niet kunnen bewerken omdat eerst archeologisch onderzoek van de grond nodig is Volgens de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) is deze angst ongegrond en is er bij het ministerie wel degelijk een budget beschikbaar. Het college haalde met haar opstel ling de woede van PvdA, Groen Links en D66 op de hals. D66-voorman Pieter de Groot verweet b en w „de Texelse geschiedenis van 1800 voor Christus tot 1500 na Christus onder te spitten" Dirk Terpstra (PvdA) pleitte voor overleg. „Alle terreinen op de kaart bestemmen is waarschijnlijk niet haalbaar Laten we daarom met alle betrokkenen bekijken hoe we hiermee moeten omgaan. Draineren vormt waarschijnlijk geen probleem, omdat het in de meeste gevallen om hoge gronden gaat." nodig opgetreden. Ik stel voor dat wie de regels aan zijn laars lapt, er op kan rekenen dat z'n kampeer- exploitatievergunning wordt afgeno men." Liever tien Uiteindelijk ging de meerderheid van de raad akkoord met het toestaan van acht tenten of caravans per boeren erf in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied Wethouder Gerbrand Poster legde een stemverklaring af. Hij vond de uitbreiding niet ver ge noeg gaan, omdat volgens de wet tien kampeereenheden per erf zijn toege staan en in het hoogseizoen zelfs vijf tien. De entree van het gemeentehuis zou een overkapping moeten krij gen, aldus Peter Bakker van Groen Links. Het bordes is volgens hem nu amper schoon te houden, om dat stoepzitters en anderen er af val achter laten en het gebouw bevuilen. De huishoudelijke dienst van de ge meente heeft de buik vol van deze situatie. „Waarom zouden we ook met een serre doen zoals bij'de over buren (De Lindeboom red aldus Bakker dinsdag tijdens de extra raadsvergadering. Hij kondigde aan er de komende jaren geld voor te wil len reserveren. Een idee dat burge meester Van Rappard aansprak Overigens past het niet in het plan- Nauta, dat op die plaats voorziet in een doorgang naar het park. B en W zullen ook bekijken of de air conditioning van de bovenste raad huis-verdieping al eerder dan in 1999 kan worden verbeterd. Raadslid Pieter de Groot (D66) drong aan op maatregelen, omdat de huidige situa tie volgens hem „absoluut onver antwoord" is. Een 25-jarige Texelaar wilde dinsdagmiddag op de Bernhardlaan linksaf de Waalderstraat in. Hij zag daarbij een tegenligger, een 23-jarige man uit Den Burg, over het hoofd Bij de botsing die volgde raakte beide wagens flink beschadigd, maar de mannen bleven ongedeerd. Martijn Kruithof (21en Robin Ellen zijn geslaagd aan de MEAO van 't Noorderhooftcollege in Den Helder Zij volgden de opleiding economie, administratieve commercièle dienst verlening Ook Vera Kruithof (18) slaagde aan deze school Zij deed KMBO HP en gaat nu de tweejarige opleiding van de OVDB voor leidster kindercentra volgen aan het Alkwaardcollege in Alkmaar. Monique de Boer heeft het examen medische microbiologie van de HLO met goed gevolg afgelegd Ze werkt nu bij de afdeling klinische virologie van het AMC te Amsterdam Aan de interconfessionele Pabo van Amsterdam is Erik Schneider (25) geslaagd. Hij schreef een scriptie over zorgverbreding in het breuken- onderwijs. Oud-Texelse Marianne Bruin, thans woonachtig in Utrecht, is aan de uni versiteit van Amsterdam afgestu deerd in de economie *ertentiefuiken. Dat zijn ""Wige programmaboekjes, e'iaardagskalenders, adres sen en andere vaak twijfel- ™iige drukwerken, waarbij de Wer aanzienlijk meer belang !e,ldan de consument. Ik heb 's altijd verbaasd hoe makkelijk e<else ondernemers zich laten eneiden om in dergelijke 9aven advertenties te zetten pJKter aarzelen hechten ze aan het gladde telefoni- praatje van de acquisiteur aa'in wordt geschermd met ,"9® oplagen, interessante Slepen, hoge response- cijfers en andere niet snel te controleren gegevens. Achteraf blijkt het vaak weggegooid geld te zijn. De laatste jaren is dat zó vaak voorgekomen dat velen er lering uit hebben getrokken en niet meer op dit soort telefoontjes ingaan. De meeste ondernemers zijn nog wél te vermurwen als het betrok ken blaadje uitgaat van een plaatselijke club of organisatie of als de baten voor een goed doel zijn. Blijkbaar is de overkantse meneer V. zich van dat laatste goed bewust. Hij leverde op Texel een staaltje van mislei dende advertentieacquisitie dat ik nog met eerder heb meege maakt. Meneer V. stapte onlangs naar Ger Bongers van café De Jutter in De Koog en stelde hem voor om in zijn bedrijf Open Texelse kampioenschappen biljarten, spelsoort tien over rood te organiseren. V zou dan een wedstrijdprogrammaboekje samen stellen. Uit de opbrengst van de advertenties in dit boekje zouden prijzengeld, bekers en bloemen (totaal voor enkele honderden guldens) bekostigd kunnen worden en er zou ook nog iets voor hem overschieten Verder werd afgesproken dat het inschrijfgeld (vijf gulden per deelnemer) zou worden ge schonken aan de kinderafdeling van het Gemim-ziekenhuis in Den Helder zodat iets extra's kon worden gedaan voor de patiënt jes aldaar. Mooi doel, hè? Tot zover was er mets kwalijks aan de hand, hoewel je je kunt afvragen welke zin zo'n wedstrijdprogrammaboekje heeft, waarin naast een lijstje om de uitslagen bij te houden, niets anders staat dan wat elke biljartliefhebber al weet V. ging met opmerkelijk élan aan de slag. In korte tijd belde hij tientallen ondernemers en hij wist niet minder dan 83 adverten ties te werven voor een totaal bedrag van meer dan tiendui zend guldenl Ongelooflijk. Ik wilde weten hoe V dat voor elkaar had gekregen en maakte gisteren een rondje langs een twintigtal bedrijven om daar achter te komen. Hier viel iets te leren voor iemand die snel rijk wil worden. Al gauw was de uiterst kwalijke strategie duidelijk, maar het stemde niet tot navolging. V had handig ingespeeld op gemak zucht en sentiment De adverten tie die hij wilde hebben van de betrokken winkelier had hij al klaar, geknipt uit Texeltoerist en andere Texelse uitgaven. De prijs leek met hoog. ongeveer vijftig gulden voor een derde pagina. Maar doorslaggevend voor de meeste winkeliers was de mededeling van V. dat het allemaal voor een goed doel was, de zielige kindertjes in het Gemini. De opdrachtgevers kregen binnen een paar dagen bezoek van V. die hen een bescheiden boekje „Proefdruk en bewijs- exemplaar" overhandigde waarin de betrokken advertentie voor kwam. De adverteerder werd daarbij uitgenodigd te betalen, liefst direct contant. De meeste deden dat. V liet een soort kwitantie achter waarop echter zijn naam met was vermeld. De advertenties die V. bij elkaar had gehaald besloegen tachtig pagina's van het totaal 104 pagina's tellende boekje, dat V. tijdens het door hemzelf be dachte kampioenschap „ver spreidde" in een oplaag die zo klein was. dat de advertenties onder de ogen van met meer dan enkele tientallen mensen op Texel kunnen zijn gekomen. Het boekje was op de goedkoopst mogelijke wijze geproduceerd en feitelijk mets anders dan een bundel gekopieerde advertenties. In het „redactionele" gedeelte van het boekje was een brief opgenomen van adjunct-direc teur drs C.W. van Rooijen van het Gemmi-ziekenhuis waarin deze dankt voorde toegezegde schenking, bestaande uit het inschrijfgeld van de deelnemers De Gemmi-directie zal straks ontdekken dat zij niet meer dan f100,- zal ontvangen, want aan het „gigantisch biljartspektakel" in De Jutter deden twintig biljarters mee. Het Gemini heeft zich dus voor het karretje van V. laten spannen door te zorgen voor het charitatieve sausje waarmee zijn ordinaire geldklopperij is gecamoufleerd De recherche van de politie is inmiddels met het geval bezig. Het is echter de vraag of V. kan worden aangepakt want waar schijnlijk heeft hij niet letterlijk gezegd dat de advertentiegelden naar de Gemini-patiëntjes gaan Maar haast iedereen dacht het wel omdat hij het listig heeft gesuggereerd Ik vond dat V. wat had uit te leggen en heb mijn best gedaan om hem op te sporen. Zijn verbolgen Texelse klanten noemden verschillende plaatsen waar hij zou wonen Edam Heerhugowaard. Ook werd vermoed dat hij op camping Kogerstrand zou kamperen. Nazoeken en navragen leverde echter niets op Mogelijk zijn er lezers die me kunnen helpen hem alsnog te ontmoeten. Ik zal hem dan uitleggen dat zijn Texelse adverteerders zich behoorlijk in de boot genomen voelen maar dat ze héél mis schien bereid zijn hem te verge ven als hij zijn gewekte sugges ties alsnog waar maakt. Hij hoeft dus alleen maar (10.000,- over te maken naar het Gemim-zieken- huis. Harry

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5